In de Vereenigde Staten is deze winter buitengewoon streng, tot in de Zuidelijke Staten toe waar het sedert 135 jaren niet zoo koud was als nu. De armen hebben daar vooral veel van de koude te lijden omdat kleederen en woningen er minder op ingericht zijn. De ijsoogst daar te lande belooft zoo overvloedig en voordeelig te zijn als hij in geen jaren was. Thans komen nit New-York berichten van overstroomingen. Tengevolge van het smelten van de sneeuw, is de Ohio buiten zijn oevers getreden. fte schade is groot de rivier stijgt nog voortdurendhet spoor wegverkeer is gestremd. In VirginiëWest- Pennsylvanië en Ohio staan de fabrieken stil wegens Je overstrooming. Te Louisville en Pitsburg is ook groote schade aange richt in eerstgenoemde stad moesten 800 inwoners uit hunne huizen vluchten. Te Cincinnati vreest men voor een erger over strooming dan die van verleden jaar. Een hevige dynamiet-ontploffing heeft, naar men uit Kaapstad berichtte Jebeere bij Kienberley, plaats gehad. Yan 14 dynamietmagazijnen aldaar zijn er elf ver nield. Drie personen weet men zeker dat gedood zijn en verscheidene andere worden vermist. De aangerichte schade is zeer aan zienlijk. De zwarte man van wien reeds Van Alphen gewaagt, verscheen Donderdag avond in duplo aan iemand die in de Sarpha- tistraat te Amsterdam tusschen het Rij ks- kleedingmagazijn en het hospitaal liep, en viel hem aan. Dat het een geest is geweestwordt niet betwijfelddaar noch de politie-rondedie er op het genoemde tijdstip moet voorbij gekomen zijn, noch zelfs de schildwacht, die er de wacht houdt en wiens huisje vlak bij het punt staatwaar het tooneel voorviel, iets gezien hebben. Met eigen geesteshandenwaartegen de aangevallene met zijne vleeschelijke handen niets vermochtzou »de zwarte man« hem een portemonaie hebben ontnomenen het slachtoffer was zoo ontstelddat hij niet geroepen heeft. De waarschijnlijkheid van het door hem gedane verhaal laten wij on- beoordeeld. In Elzas-Lotharingen woedde een hevige orkaan, vergezeld van onweders, die groote schade aanrichtte. Op den weg van Entzheim woei een groot gebouw in. De kerk te Ensisheim werd zwaar be schadigd. Te Wasslenheim werden zeven tien spoorwaggons door den wind voort gedreven tot Marlenheim. Te Riehl sloeg de bliksem in een huis. Te Nengartheim is een man in de Saar gewaaid en ver dronken. Te Wolmunster woei het boven gedeelte van den klokkentoren af; men vond het op een kilometer afstand van de kerk terug. Ook in Zweden ontwerpt men groot- sche plannen om in navolging van Ame rika de kracht van het water voor het op wekken van electriciteit te gebruiken. Daar door zou aanmerkelijk gewonnen worden. Men heeft berekenddat de bergstroomen Goetoelven, Klarelven Dalelven en Nord- landselven jaarlijks 5 millioen paarden krachten kunnen levereneen cijferwaar bij de kracht, thans door den jaarlijk- schen invoer van steenkolen (welke 16 millioen kronen bedraagt) verkregenge heel in het niet verzinkt. Een groot bezwaar te tegen de water kracht is echter, dat zij 's winters, juist als men haar het meest voor electrisch licht noodig heefthet zwakst is en soms in het geheel niet gebruikt kan worden. Een staaltje van fraaie woordvorming wordt gevonden in een onlangs te Pest verschenen brochure. Daar staat boven een der hoofdstukken: Der Staats-Schulden- Titres - Erwerbungs - Credit - Cassenscheine- Solidar-Sickerstellungs- fonds der Staats schulden- Titres-Erwerber. Luidens een schrijven uit Dublin aan de Times, heeft de Regeering mede- deelingen ontvangen die haar eenen stou ten slag doen duchten van de zijde der „Onverwinnelijken." Zij heeft daarom de gekerkerde leden dezer broederschap in allerijl uit Mountjoy in Ierland naar eene Engelsche gevangenis doen overbrengen, Als derde verdachte van den moord te Heinoo bij Raalte zit nu nog te Kleef gevangen zekere Antoon Schepopafkom stig uit Olst. Deze is sinds vele jaren in Pruisen woonachtig en aldaar gehuwd. Hij was de kostbaas van de beide broeders Arends. Aan zijne uitlevering schijnt de moeielijkheid verbonden te zijndat hij door zijn langdurig verblijf in Pruisen het Nederlanderschap zou hebben verloren en het recht van Duitsch onderdaan zou hebben gekregen. Men meent echter in hem een der hoofdschuldigen te moeten zien. De een heeft de gave der gezond making, en de ander die der profecye; zoo kan men een voortreffelijk evangelist wezen zonder eenige kennis of begrip van de taal. Dit blij kt uit het volgende inge zonden artikeltje in de JV. Zutf. Ct. „Weledele Heer! „Gelezen in uw veel gelezen blad een grootte fout, in de Burgerlijke Stand „daar staatondertrouwd B. H. Beu- mink, wedr. van J. Boesveld, met H. Schuppers, wed. van P. Langeveld. Mijnheer, dit moet zijn B. H. Buinink met H. Schuppertwed. van den heer P. Langeveld. „Mijnheer Buinink is gelukkig nog nooit geen weduwnaar geweest. „Verzoek deze grove vout de veranderen zoo spoedig mogelijk. „Na vriendelijke groette teeken ik mij „U Weledele dienaar, „B. H. Beunink. „Beekbergen 1 V 84. „Evangelist". (Arnh .Ct.) Den lOen juli a. s. zal het 300 jaar geleden zijn, dat de groote Willem de Zwijger door Balthazar Gerardts werd ver moord. Het plan bestaatom op dien dag te 's Gravenhage eene tentoonstelling te organiseeren van voorwerpen betreffende den Prins. Men zal trachten daartoe de Teekenacademie gedurende eene maand te bezigenwanneer B. en W. hiervoor ver gunning willen geven. Volgens den Registrar Generaldie jaarlijks de uitkomsten van de volkstellin gen mededeelt, zou de bevolking van Londen in de 41 laatste jaren verdubbeld zijn, terwijl voor het overige gedeelte van En geland een tijdperk van 57 jaren noodig is om een dergelijk resultaat te verkrijgen. In het begin van deze eeuw telde men te Londen slechts éen bewoner tegen negen die in de provinciën gevestigd waren. In de buitenwijken, die nog, ofschoon vrij onbepaaldtot Londen gerekend wor den, is de toeneming nog veel sterker geweest. Gedurende het laatste 10-jarig tijdperk is daar de bevolking met 50J£ pCt. ruim, toegenomen. New-York had bij het begin van deze eeuw slechts zestig duizend bewonerster wijl Londen er in het zelfde tijdperk slechts ruim acht honderd zestig duizend telde. Tegenwoordig daarentegen bestaat de New-Yorksche bevolking (daaronder ge rekend de onderhoorige buitenwijken) uit anderhalf millioen en die van Londen uit vier millioen zielen. Intusschen moet men opmerkendat te New-York een groot aantal personen hun domicilie in die stad hebben zonder er daarom te wonen; dat zij namelyk daar wel hun werkkring, hun bureaux en kantoren hebbenmaar elders in de buurt van de stad verblijf houden. Men schat het aantal van deze laatsten zelfs op omstreeks een millioen. Een goede lijm voor ivoor wordt vol gens een Duitsch blad, verkregen, door gebrande gips, zoo fijn mogelijk, met ge klutst eiwit aan te mengen tot een dunne pap. Men moet echter die lijm terstond gebruikenwant zij wordt spoedig koud en ook vooral niet te veel er van op de te lijmen voorwerpen smeren. De saamge- voegde stukken moeten minstens 24 uren aaneen gebonden blijven. Ook voor porse leinen voorwerpen kan deze lijm zeer goed gebruikt worden. De Engelsche luchtreizigers Crespigny en Simmons, die voor eenigen tijd het Kanaal overstakenhebben op hun tocht de reeds vroegere gedane waarneming be vestigd dat men hoog in de lucht tot op den bodem der zee kan zien. Simmons zegt in zijne reisbeschrijving: «Niet alleen lag de aarde onder ons als een bewonderenswaardige landkaart uitge spreid, maar bij het oversteken van het Kanaal zagen wijtot onze verbazing zeer nauwkeurig alles wat op den bodem der zee was. De diepten en zandbanken in verschillende grootten, de klippen en rotsen, tot de kleinste toe, konden wij zeer goed onderscheiden. De stroomingen waren verschillend van kleuren verdwenen in de verte, evenals een rivier op het land.K Simmons stelt voor, van deze omstandig heden partij te trekken voor het opnemen van den bodem der zee aan de kusten, dat tot dusverre met groote moeite en kosten gepaard ging. Men zou die opnemin gen voortaan photographiesch kunnen doen uit een luchtballonwelke aan een schip verbonden moet zijn. Op eene indertijd gehouden verlo ting in Pruisisch-Silezië bestond de eer ste prijs in een zilveren model van het gedenkteeken op den Niederwald. Ditkunst- werk had eene waarde van 70,000 mark. De heer E. von Lade, te Geisenhiem, kocht het van den winner en liet het verloten ten voordeele van het fonds voor de kosten van het monument. Bij deze verloting, die 37,000 mark opbracht, werd het model gewonnen door den bankier Theodoor Sternte Frankfortdie het nu aan het Gemeentebestuur aldaar schonk onder voorwaarde dat het op eene ge schikte plaats moet worden tentoongesteld en nooit mag worden versmolten. Nabij Vaals is een kippendief gearres teerd op aanwijzing van.... een haan. Het dierdat met andere gevangen kippen door den dief in een zak werd vervoerd, begon eensklaps uit alle macht te kraaien wat tot een onderzoek en vervolgens tot aanhouding van den drager leidde. HAARLEM, 12 Februari 1884. De eerste inrichting in ons land tot .verpleging van lijders aan vallende ziekte zal 1 Mei a. s. alhier geopend worden. De Heeren Ph. S. Frank en Ch. Binger zijn aan het hoofd geplaatst van eene commissie hier ter stede om een adres te doen teekenendat uit Nederland gezon den zal worden aan Sir Moses Montefiore. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG den 13 Februari 1884, des namiddags ten een ure. De volgende stukken en punten zul len aan de orde gesteld worden 1. Miss. Ged. Staten machtiging betaling uit Onvoorziene Uitgaven. 2. Vaststelling 3e suppl. kohier 1883. 3. Voorstel 3 ledenschoolbouw Bakker straat met wijziging. 4. Missive Comm. toezicht lager onderwijs. 5. Voorstel lid J. H. Krelage spoedige be handeling motie 6 Februari 1883. G. Rekest directeur Haarlemsche Tram- way-Maatschappijvernieuwing huur grond wagenloods Rozenstraat. 7. Rapport Comm. uitbreiding, aanleg Wilsonsplein. 8. Rapport B. en W. rekest J. Doek. 9- Rapport rechtsgel. commissie rekesten T.FigeeL. P. Zoclier en F. Teeuwen. 10. Voorstel B. en W. schikking met Re genten St. Elis. Gasthuishofje. 11. Id. Id. rekest A R. A. Kugten- brouwer, teruggave schoolgeld. 12. Id. Id. stormramen Opleiding- scholen. 13. Id. Id. zaak gebouwen Oude mannenhuis. 14. Voorstel B. en W. rekest A. A. Spreng ei-, grond Oude Brouwerskolk. 15. Id. Id. verhuring bovenver trekken woningen Prinsenhof. 16. Id. Id. rekest Ingenieur-Direc teur der Gasfabriek luchtspoor. 17. Id. Id. subsidie vaccinatie-bureau. 18. Id. Id. wijziging reglementen scholen voor middelbaar onderwijs. 19. Voordracht id. onderwijzer school D. 20. Voorstel B. en W. instructie brug wachter en wegwerker weg langs het Noorder-Spaarne. 21. Missive dhr. Q. Boeufft om ontslag lid Commissie pi. dir. belasting. 22. Missive Dr. C. G. von Reeken met financieele staten. 23. Miss. Comm. Midd. onderwijs, huis houdelijk reglement MeisjesschooL 24. Miss. Comm. Vereeniging tot uitbrei ding van kunst en oudheden op het Museumgeschenk schilderijen. 25. Verslag opzichter gasverlichting over Januari. 26. Zaak N. Z. H. Stoomtramwegmaat- sehappij. kinderen het voorrecht der onsterfelijk heid kunnen verwerven althans weder de lengte van dagen zullen kunnen bereiken van een Melchizedek en een Methuzalem. En bedenk eens, wat er lot stand kan gebracht worden in zulk eene lengte van dagenThans heeft een persoon nauwlijks zijne gavenzijn genie of zijne geleerdheid leeren gebruikenof hij wordt weg genomen uitgeblazen als eene kaars maar dan zal de mandie op dertig jarigen leeftijd eene verbetering aan een spoorwagen uitvindt, op drie- honderd-jarigen leeltijd een weg naar de maan aanleggen. Welk een tijdperk zal er aanbrekenals er eenige zoo danige geslachten zullen hebbengeleefd en gewerktTyfeuze koortsen en diftheritis en al zulke dingen zullen niet meer zijn; we zullen de planten uitgeroeid hebben, welke de kiemen voeden der ziektendie als parazieten ons van onze beste levenssappen be- roovende organen onzer lichamen, niet langer in hunne werking belem merd door onreine stoffenzullen zich i ongestoord ontwikkelen; de vermin dering der bloeds-temperatuur, en het wegnemen van den prikkel des vleesches zullen een einde maken aan een andere klasse van ziekten en aan al de overervende ijselijkheden, die daarvan de gevolgen zijnen ik kan niet inzien, dat iets anders dan een plotseling ongeval in staat zal zijn, de machine tot stilstaan te brengen, evenals alleen zulk een ongeval bij machte is eene planeet op hare loop baan te doen stilstaan." iJa, maar dat is heel mooi voor hen, doch niet voor ons. Zij zullen nooit denken aan de moeite en strijd, die wij ons hebben moeten getroosten om hun dien hoogeren gelukstaat te bereidenze zullen er zelfs nooit van droomen. Zij zullen slechts met min achting aan ons denken, zooals wij met minachting denken aan die on gelukkige wildendie beenderen van menschen met scherpe vuursteenen kloofdenom er merg uit te kunnen halen." sik geloof, dat zulk een geslacht geen reden zal hebbenmet minach ting aan ons te denken. Bij eiken stap voorwaarts zullen zij ons beklagen. Ja, Teresa, ik kan me zelfs voorstellen, dat de tijd komen zalwaarin er in 't geheel niet meer gegeten zal worden, wanneer de menschen door de weten schap de vereischte elementen van het voedsel zullen hebben leeren kennen, de nitraten en fosfaten en al dergelijke dingen, welke dan door ons in gas- vormigen toestand zullen worden ge bruikt en waarvoor zich dan in onze huizen groote reservoirs zullen bevinden met een daarbij behoorend buizennet dan zullen we in onze eetkamer maar eene kraan hebben te openenen daar een tijdlang met elkander onder een vrolijk gesprek hebben te zittenom zamen het gas in te ademen, waar van het lichaam alleen datgene in zich zal opnemen wat het noodig heeft, en dan zullen we weder ieder zijns weegs gaan, zonder verontreinigd te zijn, en zonder ook maareenigen last te hebben van het voedsel." sMaar, lieve Hemel, Emilywaar toe zullen dan onze tanden en onze magen dienen?" »Wel, landen kunnen op verschil lende manieren van nut zijn. En wat onze magen betreft, zij zullen dan misschien werkzaam zijn voor het afscheiden van nulach me niet uitTeresaik heb werkelijk eene verhandeling daarover gelezenmate riaal voor de vorming van vleugels Vleugels!" »Ja, vleugelswaarom niet? In dien de eerste vischdie ooit droomde een vogel te worden, een penguin gezien had met zijn wiekendie een overgang vormen tusschen vinnen en vleugelsbij zou aan de werkelijkheid van zijn droom zijn gaan gelooven. Maar voorbeschikt zijnde een vogel te worden werd hij een penguinen de penguin is misschien voorbeschikt een arend te worden. Als we maar tot het een of andere voorbeschikt zijnTeresadan kunnen wij alles doen in onze voorbijgaande gestaltealtijd ver vuld van het besef, dat een deel van Gods eeuwigheid ons gegeven isom daarin te arbeiden." 5 We kunnen ons wel voorbeschikt achten engelen te worden," merkte Mrs. Morley ondeugend op.

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 3