Mooie theorieën. kochtwas ook een hooge zijden hoed hij was er op gesteldbij zijn bezoek aan de Koningin geen ander dan dit hoofd deksel te dragen. Het maken daarvan had nog al bezwaren in, om den »huwelyka- ring« welken hij, volgens Kaffer gebruik om het hoofd droeg. Deze ringvan touw, met gom en asch hard gemaakt, wordt door de Kaffers bij het huwelijk om het hoofd gedaan en levenslang gedragen. Maar een knappe hoedenmaker wist er toch raad op, en Cetewayo kreeg een zij den hoed, maar zoo zonderling van vorm als er nooit een in Engeland gedragen werd. - Een erg ongeval heeft Zaterdag na middag op de Schelde nabij de Rijnkade te Antwerpen plaats gehad. De Engelsche stoomboot Harriet Agnesvan Duinkerken met ballast, gevolgd door de Fransche stoomboot Marseille van Havreliep de haven binnen. Op dat oogenblik manoeu vreerde de Belgische stoomboot Kepler die van Buenos-Ayres was aangekomen, om aan de Rijnkade te gaan liggen. De Kepler vertoonde zich met de zijde aan de Harriet Agnesen dezeten einde eene aanvaring te' voorkomen, voer tegen de Rijnkade, waar het schip met geweld tegen een Hollandsch vaartuig stootte. De Mar seille die onmiddelijk volgde, drong met den voorsteven in het achterste gedeelte van de Harriet Agnesdie erg averij be kwam, het schip tevens vooruit stuwende tot nabij de stoomboot Nederland,die ins gelijks aan de Rijnkade lag, maar geen averij bekwam. Drie der groote palen, die langs de Rijnkade staanwerden boven dien verbrijzeld. Wat het Hollandsche vaartuig betreft, dit is na de aanvaring gaan dry ven, het werd toen op sleeptouw genomen en naar den linker oever gebracht, waar het gezonken is. Men schrijft uit WilpMeldt men uit Raalte dat aldaar binnen eenige dagen eenige personenvoor een paar jaren naar Amerika vertrokken, doodarm zullen te- rugkeeren, van hier kan gemeld worden dat sedert Nieuwjaar j.l. hier en in aan grenzende gemeenten bij vrienden en be kenden rondreist een persoon, die vóór 12 jaren in gezelschap van anderen naar Amerika is vertrokken. Hij was destijds arbeider en moet zelfs door zijn medereizi gers zijn geholpen om het benoodigde reisgeld te kunnen betalen. Thans is hij een welgesteld landbouwermet 67 hectaren uitmuntend land en in het bezit van een achttal paarden en een aanzienlijk getal vee, op zijn minst moet een en ander eene waarde vertegenwoordigen van ƒ20,000. In Maart zal hij de terugreis naar Amerika aanvaarden, in gezelschap van enkelen die de reis met hem willen mede maken Bij eene vrouw onder Driebergen vervoegde zich, terwijl de man afwezig was, iemand die haar vertelde haar neef uit Amsterdam te zijn. Hij had eene be trekking bij de Oostertram gekregendie hem 24 's weeks opleverdehij zou gaarne bij haar in den kost komen, en zou haren man en haren zoon beiden postjes aan de tram bezorgendie hun 18 zouden op brengen. De vrouw was met den neef bijzonder ingenomenen had er geen be zwaar tegendat hij even de beste jas van haren man over de zijne aantrokom zich beter tegen de koude te beschutten en daarop de deur uitging om zijn koffer van het station te halen. De neef kwam echter nog even binnenook zijne porte- monnaie zat in de koffer, en gaarne had hij nog 2.50 om de vracht te betalen. Ook de rijksdaalder werd hem ter hand gesteld, en hierop vertrok de gewaande neef om niet weer terug te keeren. Gedresseerde kippen zij n sedert eenigen tijd in de Folies Bergères te Parijs te zien. Een troep hanen en hennen voert daar op de maat der muziek een aantal ingewikkelde dansen uit. Zij begrij pen blijkbaar goedwat zij doen moeten en zij schijnen in hun nieuwen werkkring recht in hun schik te zijn. De stad Mülheim aan den Rijn is met een rattenplaag bezocht. Deze lastige knaag dieren namen daar in den laatsten tijd verbazend snel toe en alle pogingen om hen uit te roeien bleven tot nog toe vruchte loos. De overheid zal nu op een bepaalden dag een algemeene rattenjacht laten houden. Nadat in het Zwitsersche kanton Zurich de pokken zich vertoond hebben is de begeerte om zich te laten inenten zóó groot, dat onmogelijk aan aller verlangen kan voldaan worden. Zoo kon den verleden Donderdag bij de veeartse nijschool op verre na niet allen geholpen worden. Honderden moesten onverrichter- zake huiswaarts keeren. Ook nu blijkt hoe alle theorie »grauw« is. Dezelfde men- schendie bij het referendum »neen« stem den en geen verplichte inenting wilden, laten zich nu het eerst vaccinneeren. Ware deze kunstbewerking op den behoorlijken tijd geschieddan zou nu niet in enkele dagen het verzuim van jaren goedgemaakt moeten worden. Iu den Amerikaanschen staat Maine heeft men een huizenfabriekdie houten huizen kant en klaar levert. Zij kreeg onlangs weer een bestelling van 50 hui zen voor Cape May en zij leverde die bin nen korten tijd af. Hotels van 50,000 dollars en fraaie landhuizen, zoo betuigt de firmaworden even snel en gemakke lijk gereed gemaakt als gewone boeren woningen. De huizen worden op vracht- treinen vervoerden bijna dagelijks ver zendt de fabriek huizen, die men maar voor het in elkaar zetten heeft. In Zweden en Noorwegen geschieden dergelijke din gen, maar we gelooven niet op zoo groote schaal. Door de rechtbank der Seine is eeo" ItaliaanMayuayo genaamdtot 15 dagen gevangenisstraf en een boete van 2000 fr. veroordeeld, omdat hij zijn Sjarig doch tertje verhuurd had voor het verrichten van gevaarlijke kunsten in de Folies Ber gère en het Cirque d' Hiver, waarmee het kind 2500 fr. per maand verdiende. Kin deren onder de 16 jaren mogen in Frank rijk zulke toeren niet doen, maar de va der had met het eene theater het contract gesloten op vertoon van een valseh ge boortebewijs en haar aan het andere als een dwergin verhuurd. De goede trouw van beide directiën werd als bewezen aan genomen maar de rechtbank legde toch beiden een boete van 100 francs op. Een der voornaamste uurwerkfabrie- ken van het Schwarzwald heeft na vele vergeefsche pogingen een trompetklok uitgevonden. Ongeluksprofeten voorspel len dat deze klok weldra even algemeen verspreid zal worden als de bekendevoor al des nachts zoo aangename koe-koek- klokken. Een soldaat van het koloniaal werf depot te HarderwijkJ. B.was den ln Februari van daar vertrokkenna een zijner kameraden een bankbiljet van ƒ100 te hebben ontstolen. Hij kwam te Amsterdamwendde zich tot een kleerenhandelaardie zijn militaire kleeding tegen een andere ruilde want zoo zijn er, helaas! en het vroolijke leven begon, waartoe het ontvreemde geld hem in staat stelde. In weerwil echter van zijn kostuum van veedrijver: blauwe kiel, enz., wist de politie 2e sectie hem gisteren aan te houden. Hij is heden onder militair escortegeboeid naar Harderwijk gebracht en aan de militaire autoriteit overgeleverd. Het blijkt thans, dat de Minister van Justitie zelf last gegeven heeft tot het hooger beroepwaarin de bekende Utrecht- sehe Studentenzaak behandeld zal worden. Deze lastgeving schijnt ons toe nog geens zins in zich te sluiten, dat de Minister van Justitie van oordeel is dat het gevelde vonnis niet met de rechtvaardigheid over eenstemt. De Minister zal voldoening hebben willen geven aan het algemeen bestaan gevoel van onzekerheidopgewekt door de omstandigheden die de zaak om ringden en vooral door de toespraak van den heer van Ittersum. Die onzekerheid, deze twijfelzou jarenlang nagewerkt hebben en vermoedelijk van veel schade lijker werking geweest zijn dan de eenigsins ongewone,eenigszins willekeurig schijnende tusschenkomst van den Minister, die er voor zorgt, dat de zaak op een andere plaats nogmaals behandeld wordt. Er is weder een soort van aanslag op het leven van een Souverein gepleegd. Uit Rome wordt gemelddat in den nacht van Zaterdag op Zondag tusschen Montalto en Correto vier personen hebben vuur ge geven op de karabiniersdie belast waren met het bewaken van den spoorweg. De misdaad werd gepleegd op het oogenblik dat de trein voorbij kwam, waarop de koning zich bevond, die van eene jachtpartij terug keerde. Een der aanvallers werd door een karabinier gekwetst. Men vond verder eene met kruit gevulde fleschvan een brandende lont voorzien. Een onderzoek is bevolen. Men schrijft uit Amsterdam aan het U. B. Bij de velesoms treffende voorbeelden van trouw en gehechtheid van een hond moge het volgende feit eene meldenswaar dige plaats innemen. Bij een mijner vrienden alhier had men voor het eenig kind, een meisje van om streeks twee jaren, een hondje gekregen. Beiden waren spoedig goede vrienden, speelden en dartelden met elkander, en het meisje zou nimmer iets in den mond hebben gestokenzonder er haren vriend een deel van te hebben gegeven. Zoodra zijn vriendin in de wieg ter ruste werd gelegdvleide hij zichals een trouwe wachterop het wiegekleed neer, en nauwelijks ontwaakte het kind of hij sprong uit de wieg, stak zijn kop onder het wiegekleed en lekte en liefkoosde zijn vriendin op allerlei wijzen. Maar het kind werd ernstig ziek T en nadat de ouders uitgeput waren van het nachtwakenkwam eene vriendin hen voor een nacht vervangen. Dat was echter buiten den hond gerekendwant deze verliet geen oogenblik de wiegen stondzoodra de waakster de patient wilde helpenge weldig tegen haar op, zoodat men ten laatste genoodzaakt was het trouwe dier uit de woning te verwijderenwaaruit ook kort daarna zijne ontslapene vriendin graf waarts werd "gedragen. Sedert kwam hij weer in de woning, maar hij vond er zijne vriendin niet terug; rusteloos liep hijal snuffelende en ruikende het gansche huis dooren dan liet hijna lange en vruchtelooze pogingeneen klagend geluid hooren. Het speelgoed en sommige kleeding- stukken van zijne vriendin lekte hij kwis pelstaartende. Dezer dagen beviel de echt- genoote andermaal van een kind, en de oude wieg was natuurlijk voor den nieuwen wereldburger als slaapplaats aangewezen. De hond bemerkte echter al spoedig dat deze zijne verloren vriendin niet washij werd zichtbaar jaloersch op den zuigeling dien hij slechts brommende de plaats van zijne vriendin zag innemen. De huisgenooten maakten zich ongerust en, hoezeer met leedwezenzagen zij zich genoodzaakt zich voorgoed van den trouwen hond te ontdoen. Gisteren nacht te 2% uur werd door een agent van politie aan den Korreweg te Groningen een gekreun vernomendat hem weldra bleek uit eene sloot te komen. Bij zijne verdere nasporingen ontdekte hij een persoon in zeer benarde positie. Hem te verlossen was 'twerk van een oogenblik;. maar 't was niet mogelijk hem tot volkomen bewustzijn te brengenzoodat hij op eene kar naar het politie-bureau werd overge bracht. Hier wendde een geneesheer dadelijk alle middelen aan om het leven weder op te wekkendoch zonder gunstig gevolg. De ongelukkige stierf spoedig. Uit een bij hem gevonden brief bleekdat hij genaamd was A. D.letterzetter. D. schijnt bij ongeluk in de sloot te zijn geraakt. Dinsdag namiddag te 5{- uur had er te Heemstede een droevig ongeval plaats. Op de stoomtram, die te 5 ure van Haar lem naar Leiden vertrekt, bevond zich een conducteurdie zich nabij het station Heemstede te ver over het balkon wa gende, het ongeluk had met het hoofd tegen een boom te komen en van de tram te worden afgeslingerdwaardoor hij ver scheidene wagens over zijn lichaam kreeg. De ongelukkige, die van dr. Prins de eerste geneeskundige hulp ontving over leed een paar uren later. Hij laat eene weduwe en twee zeer jeugdige kinderen na. Dinsdag heeft, naar de Z. C. ver neemt, G. v. d. Voort volledige beken tenis afgelegd in zake den moord gepleegd op Y. Roodj es te Zutfen. Volgens die bekentenis zou de moord met voorbedachten rade, uit roofzuchtzijn gepleegd, en heeft de verslagene er niet de minste aanleiding toe gegeven. Na hem eerst beroofd en daarna in het water te hebben gestootenhad de moor denaar, toen zijn slachtoffer pogingen deed om tegen den steilen kant op te klimmen, dezen met in de nabijheid liggende bak- steenen op het hoofd geworpenvandaar de verbrijzelde hersenpan van den ver moorde. (Naar het Engelsch. ii) „Verandering van tooneel is voor onswat verandering van voedsel voor anderen issprak Mrs. Morleyen Mrs. Pearmain vonddat er zeer veel waar heid en wjjsheid was in 't geen hare vriendin zeide. En zoo begaf Mrs. Pear main zich naar eene badplaats,waar de geneeskundigentoen zij niet konden ontdekkendat er iets aan haar rug mankeerdezich begonnen te veront rusten over haar hersenen, waarna zij uiterst wrevelig gestemd naar hare woning terugkeerde. Zij was juist lang genoeg uitgeble ven. In drie maanden tijds kan er vrij wat kwaads uitgericht worden door jongelieden van zeventien- of achttien-jarigen leeftijd een leeftijd, door Louise thans bereikt en Mrs. Morley had al haar aandacht te wijden gehad aan eene reeks van trouweloos heden van Mr. Morley, welke niet slechts gedreigd hadden haar weduwe te maken, maar ook het geheele sys teem harer handelingen in duigen te doen vallen. Haar eigen zenuwen hadden droevig geleden door zijn ge drag, en doordat het haar onmogelijk was te wetenwat lot haar na eiken maaltijd boven't hoofd hing, endoor het langdurige waken en oppassen, dat voor haar het gevolg was, toen hij, door zich in een restaurant over dadig te goed te doen aan gepekeld varkensvleesch en kool, zich een maag ontsteking op den hals had gehaald, die bijna een noodlottigen afloop voor hem had. Toen hij weêr hersteld was, was het alsof een demon van honger knaagde aan Mr. Morley's levensdeelen, en hoeveel meelkost van allerlei soort er ook opgedischt werder was nooit genoeg om zijn honger te stillen. En nauwlijks was Mr. Morley weer in staat zijne bezigheden te verrichten, of hij bracht iederen middag een bezoek aan eene restauratie in de stad. Maar de lezer kan er verzekerd van zijn, dat dit Mr. Morley niet weinig vernederde in zijn eigen oog. „Als een magere hond om een hoek te moeten sluipen, om zijn luncheon te gaan gebruiken, 't was, zoo placht hij bij zich zeiven te pruttelen, genoeg om van elk man een gluiper te maken en hij was altijd fier geweest op zijn oprechtheid. Het bewustzijn, dat hij bezig was zijn eerstgeboorterecht te verkoopen voor een schotel moes, stemde hem uiterst somber; en, over tuigd van zijn eigen verdorvenheid, trachtte hij eiken dag en ieder uur iets verkeerds in Mrs. Morley te ont dekken, dat tegen zijne verkeerdheden kon opwegen, en dat duurde totdat eindelijk wederkeerige verwijten en beschuldigingen schering en inslag waren geworden in een gezin, dat eenmaal beloofd had een afspiegeling van het duizendjarig rijk te zullen worden. Den moed niet hebbende, zich tegenover zijne vrouw flink te laten gelden, zwoer hij soms zijne zonde af, om zich telkens ook weêr aan afval schuldig te makenen zoo werd hij door eigen schuld een marte laar van slechte spijsvertering en ge wetenswroeging, en haatte hij, alle oude banden vergetende, de Pear-;! mains, zoo vaak hij bitter leed, hetzij doordat hij op den goeden weg teruggekeerd was en weder afstand gedaan had van veel levensgenot, hetzij doordat hij, toegevende aan lust en neiging, zich een indigestie gegeten had. De goede Mr. Pearmain bleef geduldig en sloverig den ouden weg bewandelen, zonder zich veel te bekommeren om Mr. Morley en diens moeilijken strijd, terwijl omgekeerd Mr. Morley er niet eens op lette, hoe in de laatste jaren Mrs. Pearmain blijkbaar minder onverbiddelijk ge worden was, ten opzichte van de theorie, met welke zij zoo gedweept had. Alles werd hem vergald door de gedachte, dat, niettegenstaande hij zoo voorspoedig naar de wereld geweest was, dat hij in staat was ten volle zijne wenschen te bevredigen, hij, in weêrwil van dien voorspoed en den goeden slaat zijner financieën, verplicht was van gevangeniskost te leven. Wordt verolgd

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 2