N ieu wsberichten. Mooie theorieën. deering van de vele moeite en kostbaren tijddie het bestuur van W. en W. jaar op jaar tot welzijn van den werkman opoffert. Op Art. 1 van het wetsvoorstel tot bevordering van de verdeeling der mark- gronden werden in de zitting der Tweede Kamer van 5 Maart na zeer drukke dis- knssie een aantal amendementen voorge steld. Dit Art. 1 geeft een omschrijving van wat het wetsvoorstel onder mark- gronden verstaaten er aan vastgeknoopt is een „later zoo noodig bij de wet aan te vullen" staat van mark-gronden. Deze tabel vooral was voor velen een steen des aanstoots. De Kamer is onbevoegd, meen den zijnittemakenwat mark-gronden zijn en wat niet. Anderen waren van oordeeldat zonder die tabel het doel van het wetsontwerp niet zou bereikt worden. Het eerstgenoemde gevoelengeformuleerd in een amendement van den heer van Heeckeren van Keil zegevierde in de zitting van Donderdag. Nadat nog vele sprekers er het hunne van gezegd hadden, werd het amendement met 40 tegen 33 stemmen aangenomenzoodat de „Staat" vervallen is. De Min. v. Binnenl. Zaken vroeg daarop schorsing der beraadslaging. In de zitting van Vrijdag nam de disknssie over het wetsontwerp nopens de regeling van het staatstoezicht op de krankzinnigen een aanvang. Een algemeen debat bleef achterwege. In de eerste artiekelen werden kleine redaktie-wijzigingen gebracht. Op art. 8 is een amendement van den heer v. Deldenom inwoning van een genees kundige in de gestichten niet verplichtend te stellen, aangenomen met 43 tegen 8 stemmen. Bij art. 10 stelde de kommissie van rapporteurs, „tegenover de bepaling der wet" één of meer Rijksgestichten, haar stelsel: één Rijksgesticht, en dat by overlading zorg voor oprichting moet geschieden naar gelang der behoeften voor de provincie. Het stelsel der kommissie is aangenomen met algemeene stemmen. De Minister van Staat, Mr. Mod derman, is Vrijdagmiddag te 's Gravenhage aangekomen, waar aan het station een talrijke vriendenschaar hem opwachtte en hem gelnkwenschte met zijn herstel van de gevaarlijke ziekte, die hem genood zaakt had verscheiden maanden in het buitenland te vertoeven. Omtrent het onderhoud van Z. M. den Koning met President Krüger bericht de N. R. Ct. het volgende. Z. M. verklaarde zich te verheugen over zijne ontmoeting met den President en betuigde warme belangstelling in het ver schijnen der gedelegeerden hier te lande. President Kriiger dankte voor de eer, de ontvangst en de sympathie, in 's Ko- nings land genoten. Daarna had het hoofd der Deputatie met H. M. de Koningin een onderhoud van een kwartierhetwelk zich door groote hartelijkheid kenmerkte. Men verneemtdat de onderhandelingen over tractaten met de Zuid-Afrikaansche Republiekvroeger reeds begonnenmet het Ministerie van buitenlandsche zaken worden voortgezet. Krüger droeg op de audiëntie bij Z. M. (Naar liet Engelsch. 14) „We mogen hel gerust opgeven," herhaalde Louie, innig verheugd. „En wilt gij ons helpen, pa?" „Ik Ik Wel, hoe zou ik kunnen—" „0, ik weet wel, hoe; zegmaar, dat gij het wilt." „Indien indien ik dat maar durf wagen, mijn liefjen „Nu, ik zal het u niet erg lastig maken; eerst wanneer alles zal zijn geschied, en er geen verhelpen meer aan isverzoek ik u mij te steunen. Ik bemin John Bonnamy, en ik haat het groote toekomstige ras" en nu begon zij op eens hartstochtelijk te schreienen al wat haar vader doen kon, was haar te kussen en haar zooveel mogelijk tot bedaren te bren gen; en toen liep hij met haar, wier veerkrachtige voetstappen de grashal men nauwlijks plat drukten, naar het bosch, waar John Bonnamy op haar stond te wachten. den koning bet kenmerk van zijn waar digheid als Staats-president der Z. Afri- kaansche Republiek, bestaande dit insigne in een breeden bandelier van groene zijde met een rood, wit en blauwe streep als rand aan beide zijdenen een strikuitloo- pende in gonden franje. Ter hoogte van de borst zijn eenige wapenen en figuren in klenren op het lint geschilderd, hetwelk hij en écharpe over de gewone zwarte kleeding draagt. De Minister van buitenlandsche zaken begeleidde den heer Krüger na afloop van het onderhoud met Z. M. tot aan het Holl. spoorstation, alwaar een salon wagen ge reed stond om den president met zijn par ticulieren secretaris naar Amsterdam terug te brengen. Reeds voor eenigen tijd liep te Delft het gerucht, dat bij het maken van het ontwerp voor de tunnel nabij het station aldaar eene fout zou zijn begaanwelke te laat is ontdekt, en tot eene aanzien lijke vermeerdering der kosten van den bonw zal leiden. De ontwerper zou name lijk bg het aangeven der hoogte van het grondvlak van de tunnel slechts het peil van Delfland en niet het zooveel lager polderpeil in rekening hebben gebracht. De bodem was daarom niet watervrij te houdenen het werk kon alzoo onmoge- lijk door den aannemer worden opgeleverd zooals het volgens contract tusschen deze gemeente en de Holl. Spoorwegmaatschap- pij is bepaald. Intnsschen schijnt hierom trent eene nadere overeenkomst te heb ben plaats gehad; althans het heiwerk is afgeloopen, en gisteren is men met het metselwerk van de fondamenten voor het tweede gedeelte van de tunnel aangevan gen. Oscar Wilde, de welbekende „aestheet' deelde eergisteren in het Crystal Palace eenige indrukken en ervaringen meedoor hem opgedaan by zijne reis in de Veree- nigde Staten. De Amerikanen, verzekerde hij, zijn het rumoerigste volk van de wereld, en hunne nationale bezigheid bestaat „in het halen van treinen" catching trains). Alles by hen is tweemaal grooter en tweemaal verder weg, dan het behoorde te wezen. Hij bezocht de stad Lendville, wier be woners opmerkelijk zyn door hun voort durend gebruik van de revolver. Toen hy in deze stad eene lezing hield over Ben- venuto Cellini en diens werken, maakten zyne toehoorders het hem tot een verwijt dat hy dien kunstenaar niet had meege bracht. De toelichtende mededeeling, dat Cellini reeds ettelijke honderden jaren dood was, lokte de vraag uit: Wie schoot hem neer?" Als een proefje van de artistieke ontwikkeling der Amerikanen bewesten het Rotsgebergte, verhaalde spreker hoe zekere kunstvriend tegen eene spoorwegmaatschappij een ge ding tot schadevergoeding insteldeomdat hem een gipsen afgietsel van de Venus van Milo uit Parijs bezorgd was zonder de armen. Dit niet alleen. Het fraaiste van het geval wasdat de man zyn proces gewonnen heeft óók! De Engelsche Regeering heeft eene premie van 1000 pSt.en de Spoorweg maatschappijen hebben eenzelfde bedrag uitgeloofd, voor inlichtingen welke mochten leiden tot het vatten van de schuldigen in zake van het jongste dynamietkomplot. 'tWas een paar uur later op den dag, terwijl de ondergaande zon haar eigenaardig licht over land en bosch begon te werpen, toen Mr. Morley alléén den heuvel kwam afdalen. Hij liep langzaam; hij was versteld, en de gedachte kwam bij hem op, dat de natuur begon te blijken op zijne zijde te zijn, en wellicht bij slot van rekening de kroon op zijn afdwalingen zou zetten. Want wat had hij daar in 't bosch gehoord, als ware hetgeen Louie hem verhaald had nog niet verbazingwekkend genoeg geweest? Harry Pearmain en Fanny Farwell twee kinderen nog hij nog maar pas een-en-twintig, zij nog niet eens zoo oud als zijne Louie pas zeven tien o, 't was een geheim, dat niemand dorst te openbarenHij wist niet, of hij alles wel kon gelooven 't was hemof hij droomde. Hij ge voelde, dat er eerst een nacht slapens overheen moest gaan, en dat hij dan moest zien, of hij weder hetzelfde droomde, alvorens er aan te durven denken, 't Was een vizioen van uitred ding en verlossing voor zijn geest, dat De koningin van Tahitidie zooals men weet incognito op reis te Parys ver toeft beklaagt zich over de vele bezoeken die zij ontvangt, vooral van dagblad ver slaggevers, die haar komen «interviewend. »Als ik al die mensehen moet ontvangen zou ik my hier niet kunnen vermaken zei de 25 jarige vorstin. De Parysche journalisten maken het echter niet zoo erg als de mannen van de Amerikaan sche pers. De Koningin ver haalt, dat zy letterlijk door hen vervolgd werd, van San Francisco tot New-York. En te New-York had een reporter in haar hotel een kamer gehuurd vlak tegenover hare vertrekkenin dezelfde gangen zy kon bijna geen voet verzetten zonder hem te zien verschijnen. Hy volgde haar op wandelingen, schouwburgbezoeken, in de restaurant enz. Ook ergerden H. M. de alles behalve »geflateerde« portretten die van haar verspreid werden. De Koningin gaat niet naar Duitschland, maar laat hare zusterdie daar hare opvoeding vol tooit overkomenom met haar naar Enge land te gaan. De plegers van den vierdubbelen moord te Hermannstadt (op Dr. Fried- wangerzyn vrouwzyn kind en de dienst bode, zyn te Weenen in hechtenis genomen. Het zyn twee lederwerkers. Zij hebben hunne misdaad bekend. Uit de Pruische huwelijksstatistiek over 1882 blijkt, dat in dit jaar daar te lande 217.239 huwelijken gesloten werden waarvan 133,573 door protestantsohe, 65.057 door katholieke, 2350 door Israëlie- tische paren' en 16.259 door paren van ver schillende godsdienstige gezindheden. Yan die gemengde huwelijken werden 10.612 in de steden gesloten en 5.647 te platte lande, een sprekend bewijs hoeveel strenger men het op het plattteland met verschil van gods dienstige gevoelens neemt, te meer daar in Pruisen, volgens opgaven van 1880, 6,673,000 stedelingenen 17.606,111 plat telandsbewoners zijn. In de Zaptieh-gevangenis te Cairo brak Maandag een oproer uit, dat zeer ernstig dreigde te worden en blijkbaar van buitenaf ontworpen en ondersteundwerd.Te- gelijkertijd ontstonden ook in de gevangenis van Ghizeh ongeregeldheden. Door krachtig optreden van den Directeur-Generaal wer den beide oproeren spoedig onderdrukt en de belhamels streng gestraft. Herhaaldelijk berichten de Weener bladen in den laatsten tijd van vermiste dienstmeisjes, die om een boodschap uit gezonden werden en spoorloos verdwenen. Woensdag kwamen weer twee gevallen van dien aard. Er loopen allerlei geruchten maar de politie verkeert nog in het duister omtrent deze zaak. De dienstmeisjes-moordenaar Schenk en zijn medeplichtige zullen in de volgende week voor de rechtbank verschijnen. Van de kosthuizen der Maatschappij voor den werkenden Stand te Amsterdam is in de maand Februari als volgt gebruik gemaakt: Kosthuis No. 1 (Korte Leidsche- dwarsstraat)ontbijt 346middagmaal 1844, avondeten 581, logement 1332 personen; kosthuis No. 2 (Rapenburg), 893, 2871, 1166, 2275 personen. Te Schiedam isnaar de Ned. Artisten Ct. verhaalt, een Duitsch geleerdedie werkelijkheid zou worden, als hij maar een zwaard kon vindenom den eersten hinderpaal neer te houwen. Er was een kortere weg naar den voet des heuvels, dien hij insloeg en die hem langs de vensters der Pearmains voerde langs de mooie openslaande glazen deuren. En hij heeft later nooit kunnen zeggen wat het geweest was, dat hem bewoog op eens om te keeren, en op de loonen naar een dier vensters te loopenom daar te blijven stilstaan en een blik naar binnen te werpen; wellicht had zijn oog het een of ander gezien, terwijl zijne gedachten zich met iets anders bezig hielden, dat hem zijne schreden derwaarts had doen richten, of misschien was het alleen maar een afkeurenswaardige nieuwsgierigheid geweest. Maar wat het dan ook geweest zij, hij toefde daar eenige sekondenzijn oog tuurde met ingespannen blik naar binnen, terwijl hij zijn neus plat drukte tegen de ruit van het kleine venster der proviziekamer, tot dat lichaamsdeel er wit en rood van werden terwijl hij daar zóó stondwendde Mrs. Pear- van Rotterdam uit, de stad uit belang stelling bezocht, en naar een restauratie vroeg, door een agent naar het politie bureau gebracht, in plaats van hem terecht te helpen. Hier werd hy in bewaring ge houden tot na een paar uur de chef ver scheen die hem liet voorkomenen nu zyn pas vroeg. Dien had de Duitsohe professor evenmin als een Hollanderdie een uitstapje naar Duitschland maakt, maar hij was in het bezit van gestempelde brieven van het Britsch Museum. Yoor de Sohiedamsche politie was dit echter niet niet voldoende. Gelukkig had hij ook nog een brief bij zich, die den stempel van denzelfden dag droegen de vreemdeling werd vrijgelaten. Het brievenvervoer tusschen Stads- Kanaal, Wildervank, Yeendam en het station Zuidbroek geschiedt nog op zeer oorspronkelijke wijze. Eenige keeren daag» kan men in die plaatsen postboden zien draven, beladen met een grooten zak, waarin zich brieven en pakketten bevin den. Is de last echter al te zwaar, dan komt alles in eene kardie dan door den beambtesoms met behulp van een hond wordt voortgeschoven. Nn gebeurt het ook wel eens, dat men door wind en weer tegenhouden te laat aan het station komt, en toch duurt deze toestand reed» sinds verscheidene jaren. De oorzaak hier van is alleen een verschil tusschen het bestuur der Eerste Groninger Tramweg maatschappij en den inspecteur der pos terijen over de vergoeding welke de Maat schappij zal ontvangen voor de verzending der brieven en pakketten. Beiden partijen Bobijnen onverzettelijk, want alle pogin gen, door de ingezetenen zelfs bij den Minister aangewend, zyn zonder gevolg gebleven, en aldus duurt een toestand voort, die niet alleen tot groot ongerief voor de ingezetenen maar ook voor de aandeelhouders zeer schadelijk is. Men twijfelt dan ook nietof op de aanstaande vergadering van aandeelhouders der Maat schappij zal op deze zaak de aandacht ge vestigd worden. Naar men verneemt is thans het plan ontworpen voor de maskerade in 1885- door het Leidsch studentenkorps te hou den. Zij zal voorstellen beroemde mannen die vóór 1575 te Leiden hebben geleefd of daar geboren zyn. De hoofdpersoon zal Floris V zyn, die daar het levenslicht aanschouwde. Te Amsterdam werd een man,, die op de openbare straat verwarde redevoeringen tot het volk hieldal» krankzinnig door de politie gevat en naar het Binnen-gasthnis gebracht. Hier deed men hem het dwangbuis aan, daar hij niet tot kalmte te brengen was. Hij is toen naar het Buiten-gasthuis vervoerd. Misbruik van sterken drank schijnt als de voornaamste oorzaak van zijn toestand beschouwd te moeten worden. De Zuidafrikaansche deputatie ont vangt te Amsterdam zoo menigvuldige bewijzen van sympatie, dat zij genoodzaakt is, voor afdoening van zaken, eenige uren vrij te houden. Zij zal dus niet voor éen uur des namiddags voor deputatiën en partikulieren te spreken zijn. Dezen ochtend kwam een logger te Scheveningen aan, doch kon door de main, als gemagnetizeerd door zijn onafgewenden blik, zich om, en ont dekte zij hem. „0Mr. MorleyMr. Morleyriep zij uit, zoo goed als de omstandig heden haar er toe in slaat stelden „wat ik u bidden mag, verraad me niet!" Mr. Morley glimlachte. 'tWas een oogenblik van schitterende vergelding. Hier had hij 't zwaard gevonden, dat hij noodig had.Hij duwde de glazendeur op. „Daar betrap ik er eensprak hij. Mrs. Pearmain stond daar te kijken en was een oogenblik als met stomheid geslagen. „Ik ik kan het niet helpen, Mr. Morley," stamelde zij toen, met kleurlooze en trillende lippen. ,,'t Is zeer goed gedaansprak Mr. Morley. ,,'t Verraadt veel ervaring „0, de dokter had het al lang ge leden voorgeschreven, en toen werd het eene gewoonte voor mijen al hoewel ik voor me zelve de hoop opgaf, heb ik toch mijn best gedaan de anderen op den rechten wear'te houden. Wordt verolgd

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 2