dam kregen in schemeravond bezoek van een als schoorsteenveger gekleed man, die zeide, dat hp noodzakelijk iets op het dak moest kijken. Zij lieten hem niet toe, omdat de trappen pas waren schoon gemaakt. Hij wilde nu wel zijn schoe nen uittrekken, maar 't was mis en hij kon onverrichter zaken heen gaan. Toch niet beleefd, als iemand maar eens even tjes op uw dak wil kijken. Maar mis schien waren de dames zoo onvriendelijk uit bezorgdheid en menschlievendheid, want dat verkeer op een dak gevaarlijk is ondervond te Berlijn een metselaar, die een windwijzer willende vastzetten zijn evenwicht verloor, den windwijzer liet vallen en aan de dakgoot op duize lingwekkende hoogte bleef hangen, wel tien minuten lang. Een uur later her vatte hij zijn werk, getuige van even groote onverschrokkenheid als de dames voorzichtigheid aan den dag legden. Steek uw geld niet in 't Broekerhuis 't geeft maar 2 pCt., maar nog veel minder in de Gooische trammaatsehappij die geeft niets. Op de koninklijke bibliotheek kunt ge, als ge er lust in hebt 24 deelen lezen over onze feesten in 63 en 65. Wijlen de heer Bakhuizen heeft al deze stukken verzameld en zijne zuster ze aan 't rijk ten geschenke ge geven. Wie maakt eene collectie van al de toosten in Nederland bij zekere gelegen heid geslagen gedurende de maand Maart dezes jaars 1884?Mevrouw Bulkley te Scheveningen heeft den zesden jaardag van haar kleinzoon gevierd door aan elk der 1043 kinderen van de bewaarscholen een stuk speelgoed te geven, 't Knaapje zelf is door grootma zeker ook goed bedacht. Nu is de bekende Haagsche hondenscheer- ster pas voor de 110e maal wegens dron kenschap veroordeeldreeds lang geleden was zij aan de 100 toe; wel een blijk van de gunstige werking der drankwet. Dezen zomer mogen we naar hartelust reizen: er zullen „zelf saam te stellen rondreisbiljetten" door Duitschland, Hon garije, Oostenrijk enz. worden afgegeven. Zelf saam te stellen rondreisbiljetten welk een hollandsch! Zoo spreken zelfs niet die, van wie wij eershalve niet spreken. N ieu wsberictLten. Maandag was in de Tweede Kamer aan de orde eene motie van 15 door Noord- hollandsche distrikten afgevaardigde le den, aldus luidende: „De Kamer, van oordeel dat de verbetering van den water weg van Amsterdam naar Rotterdam niet langer mag worden uitgesteld, wil men de thans bestaande zekerheid niet in de waagschaal stellendat daartoe, hetzij door de provincieën Noordholland en Zuidhol land te zamen, hetzij door de provincie Noordholland alleen, eene bijdrage van drie miljoen gulden zal worden gegeven en in de onderhoudskosten jaarlijks twintigduizend gulden zal worden bijge dragen gaat over tot de orde van den dag". Namens de voorstellers lichtte de heer Rutgers van Rozenburg het voorstel toewaarbij hij de geschiedenis der zaak in herinnering bracht. De heeren v. Olden- huis GratamaWij ben ga en Haffmans be streden de motie als provincialistiesch. De heer Dirks meende, dat de Regeering te veel oog en hart had voor het Merwede- Kanaal, en dat zij dientengevolge zoo weinig belangstelling in den waterweg Amsterdam-Rotterdam aan den dag legde. De heer Bastert achtte hetmet het oog op den financieelen toestand ongeoorloofd thans nieuwe werken toe te staan. Zoo oordeelde ook de heer Godin de Beaufort er over, die tevens, evenals nahem de heer Oor ver Hoofthet bedoelde kanaal overbodig achtte wegens het Merwede-Kanaal. In de zitting van Dinsdag verklaarde de heer Buma zich vóór de motiemits het werk uitgevoerd worde door de provinciën N- en Z. holland, met Rijkssubsidie, en de waterweg vóór de voltooiing geheel tolvrij worde gemaakt. De heeren ReekersMees en Wiehers verdedigden de motie en kwa men er tegen opdat alleen provinciaal be lang bij de verbetering van den Waterweg zou betrokken zijn; ook voor de defensie was zij eene zaak van gewicht. Dit laatste stemde de heer Reuther toemaar hij was van oordeeldat 's Lands financieën de uitvoering van het werk verboden. De Heer A. van Dedem bestreed de motie en gebruikte daarbij o. a. het zonder linge motief, dat Kanaal-verbetering met 's Lands geld niets is dan een ongezon de protektie der groote scheepvaart ten nadeele van de kleine binnenvaart. De j Min. van Waterstaat trachtte de houding der opvolgende Regeeringen te verdedi- j gen en bestreed de motie als niet nuttig en wenschelijk. Toen de heeren Gleichman en Tak zich teleurgesteld verklaard had den vooral omdat de Min. het algemeen belang van de verbetering ontkend had, verzekerde Z. Excellentiedat hij dit niet gedaandoch enkel gezegd haddat het algemeen belang niet domineerde. De heer Rutgers van Rozenburg konstateerde toen dat van deze, Regeering voor dit doel niets te verwaohten was. Daarna werd de mo tie verworpen met 42 tegen 28 stemmen. Eene motie van den heer Buma, aan dringende op eene spoedige uitvoering, in welken zin ook, werd verworpen met 56 tegen 10 stemmen. De Min. van Fin. beantwoordde het Kamerverslag over de Suikerwet en be loofde na aanneming van het ontwerp de indiening van een ontwerpdat het titra- ge- stelsel voordraagten dat een zeer gun stig onthaal bij den Raad van State had gevonden. De proeven met electrisch licht op zeebij de Duitsche marine genomen hebben over het algemeen tot dusverre niet bijster voldaan. Men verwachttedat de schepen door dit licht in staat zouden zijn de nadering van torpedobooten tijdig op te merken en zich daarvoor in acht te nemen. Maar het lichtdat rondom de vaartuigen werd verspreidis zoo beperkt en wijfelachtig gebleken, dat de vijande lijke booten ongehinderd tot binnen hun bereik konden komenterwijl het de sche pen zeiven tot gemakkelijk te treffen mik punten maakte. Men zal nu nieuwe proe ven nemen met toestellen van sterker licht- kracht. Volgens den Parijschen correspon dent van Daily News is uit het onderzoek van den naar Parijs overgekomen Engel- schen inspecteur van politie Moser, bijge staan door drie Parijsche politie-beambten gebleken, dat geen der aldaar zich op houdende Iersche Amerikanen of Engelsche fenians zich ophouden met het vervaardigen van dynamiet. Het onderzoek was zoo volledigdat het verblijf van al die lieden is ontdekt. Vijftien of achttien hunner i mogen de aandacht op zich gevestigd hebben door het geweldig uitvaren tegen Engelandtegen koningin Victoria en de Britsche regeeringmaar Moser heeft Parijs verlaten met de vaste overtuiging dat zij ge heelvreemd waren aan de dynamietkomplot- ten die zich te Londen dezer dagen geopen baard hebben. Het dynamiet moet door negen personen, die met het stoomschip Danube uit Amerika waren gekomenmede gebracht zijn. De correspondent voegt er bij dat de Engelsche politie deze lieden op het spoor zou zijn gekomen. Het nieuwe boek van Koningin Victoria vond reeds tal van koopers. De eerste oplaag, van 10,000 exemplaren, was reeds voor het verschijnen uitver kocht; de tweede voorraad van 500 was ook weldra uitgeput en nu verschijnt een derde druk. De brieven van Prinses Alice (de over leden Groot-Hertogin van Hessen) zullen om den verkoop van het werk der Koning in niet te belemmeren, eerst over twee maanden verschijnen. Door de regeering te Munster zijn maatregelen genomen tegen het toenemend misbruik van sterken drank, 't Is den herbergiers aldaar op eene boete van 2 tot 15 marken bij herhaling op straffe van intrekking der vergunning, verboden ster ken drank te verkoopen of toegang tot hun gelagkamer te verleenen aan perso nen die bij de politie als dronkaards be kend staan en wier namen op eene lijst worden gebrachtwaarvan iedere herber gier een afschrift ontvangt. Op die lijst worden alleen die personen gebrachtwel ke, na eerst te zijn gewaarschuwd, an dermaal in „kennelijken staat" worden bevonden, en dan nog eerst na gemeen overleg van de politie met de plaatselijke geestelijkheid. Te Poschiavoniet ver van het kan ton Grauwbunderland werd Albert Fan- coni, een jongeling, door een neêrvallend ijsblok bedekt. Men kwam hem te hulp maar zijn leven was in gevaar, Lawinen en sneeuwstortingen komen tegenwoordig menigvuldig in Zwitserland voor. Twee onzer landgenooten zijn dezer dagen op een tocht van Davos naar Flüela bijna verongelukt. De sneeuw viel juist achter hen nêer en sleepte een andere slede met het paard in de diepte. De Prefectuur van Parijs heeft de volgende voorstellen gedaan voor de ver siering van het stadhuis: Aan Baudry op te dragen het plafond boven de trap, die naar de vertrekken van den prefect leidtonderwerpde vrede; prijs fr. 102,000. Aan Bouguereau op te dragen in een salon te schilderen eene voorstelling der wetenschappen en twee figuren: fr.35,000. Aan Bonnat op te dragen een schilderwerk in een ander salon, in het midden van het gebouwonderwerp de kunstenprijs fr. 35,000. De galerij die met de straat parallel looptis in dertien gedeelten verdeeldwelkein den trant der beroemde Loggie in het Vaticaan zullen worden versierd met dertien fresco medaillons. Dit reuzenwerk zal den heer Gallant worden opgedragen voor 160,000 fr. De medaillons moeten verschillende pe rioden uit de geschiedenis der menschheid voorstellenhet steen-tijdvakhet ijzer tijdvak, en de voornaamste ontdekkingen de eerste steenkolengroeve, het eerste rekenkundig probleem enz. Er is sprake vandat men in En geland voor de voltrekking van doodvon nissen, waarbij in den laatsten tijd de onhandigheid (beschonkenheid) van den nieuwen beul herhaaldelijk ergernis gaf, de oude galg door de guillotine zal ver vangen. De uitvinder der »snelwielers« of velocipedes is lang niet zoo bekend als zijn uitvinding is. Het was de opperhout vester Karl Drais, Ereilierr van Sauer- bronn. Hij werd in 1784 geboren en toon de van jongs afaan grooten aanleg voor wis- en werktuigkunde. In 1817 vond hij zijn velocipede uit en maakte die in een zonder zijn naam verschenen verhandeling «afbeelding en beschrijving van een nieuw uitgevonden loopmachine« bekend. Drais stond aan heel wat spotternijen bloot, en als hij met zijn Draisine, zoo noemde men toen zijn nog zeer gebrekkig voertuig, te Karlsruhe zijn dagelyksche proeven namwerd hij geregeld door een joelende menigte straatjongens nageloopen en uitgejouwd. Ook de Groothertog toon de niet veel belangstelling in de Draisine. Drais ging eohteronvermoeid voort met het bestndeeren van zijn uitvinding maar het was hem niet gegevendie tot volkomen heid te brengen. Hij overleed in 1851. Kort na zijn dood maakte de Engelschman Knight zich meester van zijn uitvinding en trok er aanmerkelijk voordeel van. En in later tijd volgden de verbeteringen van de »loopmacliine« elkander op met een snelheid het vervoermiddel waardig. Drais had nog verscheidene andere uit vindingsplannen welke dikwijls den niet altijd gerechtvaardigden spotlust zijner tpdgenooten opwekten en die het hem niet gelukte ten uitvoer te brengen. De Draisine wordt nog, maar gewijzigd, op spoorwegen gebruikt als vervoermiddel voor de beambten langs de lijnen. Eene alleenwonende zuinige schoon maakster te Nijmegendie in de vorige week vroegtijdig hare woning aldaar had verlaten en eerst in den avond daarin te- rngkeerde, ontdekte tot haren schrik dat anderen gedurende hare afwezigheid in de woning waren geweesten dat uit een kistje al hare zuurverdiende spaarpennin gen bestaande in een bankbiljet van f 40 twee muntbiljetten van f 10 en eenig zilvergeld, waren gestolen. Zoowel het kisje als de deur der woning schijnen met valsche sleutels geopend te zijn. Het proces tegen den vrouwenmoor denaar Hugo Schenk, die met zijn me deplichtigen, Carl Schenk en Schlossa- rek, achtereenvolgens een viertal meisjes, aan wie hij trouwbeloften deedvermoord de om haar geld machtig te wordenis thans geëindigd met de ter dood veroor- deeling van de misdadigers. Zij zullen op gehangen worden. De zittingen van het gerechtshof wer den door een zeer talrijk publiek, waar onder een groot aantal damesbijgewoond. De beschuldigden bekenden alles en Schenk verhaalde met een zachteaangename stem en zeer bedaard de bijzonderheden van de verschillende misdaden. Het bleekdat de drie monsters nog twee moorden en drie diefstallen hadden beraamd. Schlos- sarek verhaalde, dat Schenk voornemens was een vrouw in een rijtuig te beroo- ven, om haar daarna met petroleum te begieten en in brand te steken. Het plan om de nagedachtenis van Dickens die altijd betuigde te hopendat men hem geen standbeeld zou oprichten te eeren door een gedenkteekendat meer in zijn geest zou vallennl. een gesticht voor armeverlaten kinderenvindt bijval en komt zijn uitvoering nader. Men zal het gesticht Tiny Tim-Home noemennaar den «kleinen Tim« uit een van Dickens' kerstvertellingenwaarin de groote schrijver op zijn welsprekende ma nier pleitte voor de zaak der arme verwaar loosde kinderen. Dickens' werken het is een verblij dend verschijnsel wordenblijkens het jaarverslag van de uitgevers Chapman Hall, nog even druk gevraagd als ooit,, en zij vormen een der voornaamste bron nen van inkomsten van die vennootschap. In een vuurwerkfabriek te Saint Ouen heeft een vreeselij ke ontploffing plaats- gehadwaardoor twee gebouwen van twee verdiepingen geheel vernield werden. Vier werklieden werden licht gewond, maar ver lies van menschenlevens is niet te betreu ren. Gelukkig gebeurde het ongeluk tij dens het schaftuur, anders zou het aan tal slachtoffers groot zijn geweest. Al de huizen in den omtrek der fabriek zijn zwaar beschadigd. Van een wijnhuis aan de overzijde werd de geheele voorgevel vernield en verscheidene der daar aanwezi ge bezoekers kregen schrammen door scher ven van glasruiten. Bij het onderzoek van redenen van vrijstelling door miliciens voor den militie raad te 's Gravenhageverscheen dezer dagen een der opgeroepenen niet op den bepaalden dag. De nalatige werdingevolge de wet, tot den dienst gedesigneerd. Den volgenden dag meldde hij zich 'bij den militieraad aan en gaf tot zijne ver ontschuldiging op dat hij op den be paalden tijd niet had kunnen verschijnen omdat zijn eenige broeder dien dag was overleden. Hij vroeg dus vrijstelling van den dienst op grond van eenigen zoon te zijn. De militieraad besliste echter, dat nu de bedoelde jongeling niet ten behoor lijken tijde was verschenen en hij tot den dienst was aangewezen, de Raad daarop niet meer kon terugkomen, maar men gaf den jongeling den raad zich bij adres tot Z. M. den Koning te wenden, zoodat het te voorzien is, dat deze zaak eerlang aan het oordeel van den Raad van State zal worden onderworpen. De overleden tooneelspeler La Roche heeft den Keizer van Oostenrijk een gou den horloge vermaakt, dat hij indertijd van diens vader ten geschenke ontving. Een handschrift en een teekening van Goethe, alsmede een in een lijst gezetten haarlok van dien dichterschonk hij aau het Deutsche Ilochstift te Frankfort a/M.. Een treurig ongeluk had bij het Pruisische spoorwegstation te Langenlons- heim plaats. Even vóór het voorbij rijden van den sneltrein uit Parijs, kropen twee jonge kinderen onder den gesloten slag boom door, om den weg over te steken. De moeder, die aan den anderen kant stond, zag het gevaar dat hare lievelingen bedreigde. Zij sneldeonmiddelijk toe, om. hen weg te trekken, maar zij kwam te laat en alle drie werden door den trein overreden en gedood. Een te Amsterdam wonend horloge maker heeftnadat hem door verschillende personen uurwerken ter reparatie waren gegeven, de uurwerken te gelde gemaakt en de opbrengst doorgebracht. Hij is aan gehouden en naar de cel vervoerd. Het ongelukkige reusachtige schip- Great Eastern schijnt nu niet voor de wereldtentoonstelling te Antwerpenmaar voor die te New-Orleans gebruikt te zullen, worden. Men wil het dienst laten doen voor het overbrengen van inzendingen en het daarna als een drijvend hotel ge bruiken. Blijkens het bureau d' lyyiéne van Brussel hebben de voornaamste Europee- sche steden de volgende sterftecijfersbe rekend per 1000 inwoners: Londen 17.9, Edinburg 19.1, Kopen hagen, 22.6, Stockhom 23.1, Parijs 25. 3, Amsterdam 26.8, Weenen 28.2, Du blin 28.4, Lissabon 31.6, Munchen 31. 8, Petersburg 32.1, Milaan 32.4 en Ma drid 35.6. De sterfte in de voornaamsche N. Ame- rikaansche steden is als volgt: Chicago 20.6, Philadelphia 21.9, New-York 31 en New-Orleans 33.6. De geboortecijfers zijn als volgt, jaar lijks per 1000 inwoners: Petersburg 27.9, Lissabon 28.5, Parijs 28.7, Dublin 28.9, Edinburg 29.1, Na pels 31.3, Stockholm 31.4, Londen 33. 7 Budapest 34.3Weenen 36. 2Mun chen 36.8Berlijn 36.9Amsterdam 37.5, Kopenhagen 38.

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 2