I en donkere oogenen gekleed in blauwe matrozenpakjesom de wieg van den jongst- geborene geschaard. »Maart of April moet ten minste een zaadbloem opleveren, wil men een vroeg voorjaar hebbenzoo hoorde men van ouds in de Betuwe zeggen. Dit jaar ontbreekt het niet aan zaadbloemen. Als eene zeldzaamheid wordt uit Lienden gemelddat aldaar het koolzaad reeds in bloei staat. Dat in deze dagen telkens berichten tot ons komen van een buitengewoon vroegen zomer, is niet te verwonderen. Zoo schrijft men, dat een der vele druivenkassen van den Heer H. v. d. Laar, te Wate ringen reeds met heerlijke rijpe druiven prijkt. Te Nieuw-Beierland staan reeds sedert verscheidene dagen de perzike- en abri- kozeboomen in vollen bloei. De bekende Amerikaansche voet ganger, tevens afschaffer Westononder nam den 21 November een voetreis door Engeland van 5000 mijlenwaarvan hij 50 mijlen per dag moest afleggenmet uitzondering van de Zondagenen hij heeft dien tochtwaarvan dagelijks in de Engel- sche bladen berichten verschenenen die het onderwerp werd van vele weddenschap pen, thans gelukkig volbracht. Zijn vrienden betuigden, dat hij aan spraak heeft op de dankbaarheid der ge- heele beschaafde werelddoor zijn krachtig en overtuigend bewijs van de nutteloosheid van sterken drank. Maar hij heeft,zegt Daily Newsin dit opzicht niets bewezen dan dat de afschaffer een flink en krachtig man kan zijniets waaraan geen verstandig mensch ooit getwijfeld heeft. Intusschen is zijn veelbesproken onderneming een be wijs van moed en volharding. De onthouder gebruikte echter toeh sterken drank, IFhiskyop zijn wandelin gen maar alleen uitwendig, om zijn voeten in te wrijven. Reeds gedurende geruimen tijd werd er gewezen op het gevaar van het gebruik van melk afkomstig van zieke koeien, waardoor ziekten bij den mensch opge wekt kunnen worden. Die waarschuwing blijkt thans meer en meer op degelijke grondslagen te berusten. Zoo hebben Chambrelent en Moussont de bacterie van het miltvuur in de melk van de aan deze ziekte lijdende koeien aan getroffen, en met de uit die melk afge zonderde en gecultiveerde bacteriën de ziek te door inenting voortgeplant; terwijl door prof. Bollinger te München de tering-bac- terie in de melk van parelziek vee werd aangetoonden door inenting met die bac teriën, de tuberkelziekte werd veroorzaakt. De voorzorg omwanneer men niet ze ker is dat de melk afkomstig is van vol komen gezonde koeiendeze te kokenom zich voor mogelijke overdracht van ziek tekiemen te vrijwaren, is du3 geenzins overbodig te achten. Tewfik Pacha, de Khedive van Egyp te, moet, zoo verhaalt men, het regee- ren moede wezen en er ernstig aan den ken afstand te doen van zijn onderko ningschap. Maar zijne gemalin wil niets daarvan hooren. Zoodra hij haar er over sprakknipte zijals teeken van rouw haar fraai hoofdhaar af en zwoerdat zij geen kousen of schoenen zou dragenvoor haar echtgenoot haar verzekerde, dat hij zijn plan om afstand te doen opgaf. Zij loopt nu barrevoets. Hare vertrekken zijn wel goed verwarmd en met tapijten belegd maar toch valt het den onderkoning zwaar, zijn geliefde vrouw als een boetelinge te zien rondloopen, en het is wel waar schijnlijk, dat zij de baas in huis en hij de baas in Egypte zal blijven. -Gisteren avond heeft op den weg tussehen Oost- en West-Souburg eene bru tale aanranding plaats gehad. Een jong- mensch uit Middelburg had 's avonds bij den bakker op Oost-Souburg eene vrij groote som geld ontvangenen ging om streeks 10 ure langs den weg naar West-Souburg om per tram naar Middel burg te rijden. Eensklaps houdt hem ie mand staandedie na geïnformeerd te heb ben hoever hij nog van Ritthem verwijderd was, ook om vijf centen vroeg. De gevraagdedie den persoon omtrent den weg had ingelicht, verklaarde zich niet bereid de 5 centen te gevenwaarop een aanval van de zijde van den vrager volgde. Hoewel de aanrander gewapend wasof, zooals uit de lichte verwondingen van den aangevallene bleek, ten minste een scherp werktuig in de hand had, mocht het den Hinken jongman gelukken bij de worsteling baas te blijven. Door de heerschende duisternis en den onverhoedschen aanval kan de aangevallene geen duidelijke omschrijving geven van den straatrooverte minder omdat deze de wollen muts, die hij droeg, over het gelaat getrokken had. Zooveel is zeker, dat hij niet bijzonder groot is, eene boeren- kleeding droeg, en met een Noordbra- bantsch of Vlaamsch dialect sprak. Hij is tot heden onbekend. Door den sneltrein, die 5.35 van Arnhem naar Zutfen vertrektis Dinsdag namiddag bij wachtpost 14tuBSchen Brummen en Zutfen, een jongentje van 12 jaren overreden. Het hoofd werd ver brijzeld en de hand was hem afgereden. De machinist, die het kind op de rails zagstopte nog wel spoedigmaar helaas te laat. Het kind stierf, terwijl het werd opgenomenom met den trein naar Zutfen te worden meegevoerd. Te Oyen heersoht onder de kinderen een eigenaardige ziekte. De verschijnselen zijn hoofdpijn dikke keel en vrij hevige neusbloedingen. De ziekte is zeer besmet telijk maar was alsnog niet gevaarlijk hoewel er patiënten zijnwier toestand wel eenige reden tot bezorgdheid geeft. Volgens Veler Land und Meer zijn er op de spoorweglijn Maastricht Luik kleine treinen van tramweg-wagens inge- voerd. Er bestaat maar ééne klasse en de prijzen voor het vervoer zijn bepaald op het gemiddelde van de gewone prijzen der tweede en derde klasse. De treinen hebben halten tussehen de verschillende spoorstationsen geven daardoor een groot gemak voor de kleine plaatsendie langs de lijn gelegen zijn. Tot de invoering van dit stelsel werd door de directie besloten om de oprichting van een tramwegmaat- Bchappij te voorkomen. Naar men te Londen verzekert, be staat er volgens de jongste berichten van Sumatra, hoop op het welslagen van de onderhandelingen over de invrijheidstelling der bemanning van het Engelsche schip Nisero. Er zal den llajah van Tenom waarschijnlijk een losprijs betaald worden, maar niet zoo hoog als hij aanvankelijk eischte. Volgens den bekenden aardbevings profeet Delaunayop wiens vroegere voorspellingen, zooals men weet, nog al iets viel af te dingenzou van 29 Maart tot 3 April a. s. het grootste gedeelte onzer aarde bezocht worden met hevige storingen in den dampkringaardbevingen orkanen enz. Tot den 29en zullen wijzegt hij dit droge en »koude« weder (zooals hij het gelieft te noemen) behouden. Maar mis schien is zijn voorspelling wel niet juister dan zijn opvatting van de zomersche dagen van Maart. In de kolenmijn van Pocahontaas, in Virginië (V. S.) heeft eene vreeselij- ke ontploffing plaats gehadwaarbij een honderd vijftig lieden zijn omgekomen. Tal van huizen in den omtrek werden ver nield. Pogingen tot redding der in de mijn bebolven arbeiders waren onmoge lijk, door de verstikkende dampen die zich ontwikkelden, en die het afdalen in de diepte beletten. De ontploffing werd veroorzaakt door dat eenige mijnwerkers zich met onbedek te lampen te ver in een nieuw gedeelte waagden. De omgekomenen waren voor 't grootste deel Hongaren en negers. De mijn stond Vrijdag nog in brand en is op bevel der overheid gesloten. Eene arme vrouw uit Almkerk mishandeld en verlaten door haren man niet wel bij het hoofd, en zonder dak, zoodat zij door hare omzwervingen dikwijls in aanraking kwam met den veldwachter had onlangs een groot brood gekregen en hield dit onder haar voorschoot verbor gen. Een velwachter wilde dit nader on derzoeken doch dezen keer hield zij zich fier, en zeide o. a. „dit gaat je nie aan" en „bemoei je met je gelijken" enz. Voor deze beleedigingen der politie aangedaan is zij door het hof te 's-Bosch veroordeeld tot een dag gevangenisstraf. Eene genees kundige verklaring omtrent haar geestes toestand had haar hiervan kunnen vrij waren. Gisteren avond begon haar tocht naar de gevangeniszoo schamel gekleed dat eene medelijdende dame haar een oude japon verschafte. Uit Scheveningen meldt men: Men berekent dat er nog circa 30000 kilo dynamiet in zee ronddrijft, afkomstig van de Echo. Dagelijks, om zoo te zeggen, spoelen er van dat gevaarlijke goedje hier nog tamelijk groote hoeveelheden aaD. LI. Zaterdag werd door de politie alhier eene vrij groote partij geborgendoch in sterk bevroren toestand. Een kistje met dynamiet, bevatten de vierhonderd patronen en komende van Lyonis te Marseille in beslag genomen nadat eene huiszoeking was gedaan bij verscheidene verdachte personen. Te Groningen is de nieuwe celge vangenis den 15n Maart in gebruik geno men. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is een aantal gevangenen overgebracht. Een apothekersbediende te Körmend (Hongarije) gaf onlangs in vergissing aan een boer insectenpoeder, in plaats van de voorgeschreven medicijn, tengevolge waarvan de man overleed Toen de zaak uitkwam en er een gerechtelijk onderzoek werd ingesteld, schoot zijn patroon, de apotheker, in drift eerst hem en daarna zichzelven dood. In het kantoor der Spaarbank te Manchester kwam onlangs een zevenjarig meisjedat verzocht de inrichting te mo gen zien. Men had schik in het kinddat geheel alleen gekomen was en men liet haar alles ziende boekende brandkast en zelfs het zeer ingewikkelde slot van die kast. De bij de hande kleine betuigde by het heengaan hare voldoening en ver haalde dat haar vader 5 dollars voor haar in de bank had belegd en dat zij nu eens met eigen oogen had willen zien of het geld wel goed bewaard werd. Men zou er toe kunnen komen haar vast voor zijn zoon als huishoudster te bespreken. Wegens »puisjesvangen« is Zater dag te Londen iemand gestraft met ƒ24 boete en een maand gevangenisstraf. Duitsche bladen maken melding van een wonderkindJulius Prüwereen ne gen-jarige knaap, die zonder eenige moei te uit het hoofd zware stukken van Bach Chopin e. a. speelt en die in verscheidene tonen transponeert. De knaap is een beschermeling van Ru binstein en Lisztdie groote verwachtin gen van zijn talent koesteren. - In de afgeloopen week verliet de gemeente-ontvanger te Woerden zyne ge meente voorgevende elders iets te moeten verrichten. Hij liet echter des avonds op zich wachtenen toen van zijn wegblijven aan den burgemeester kennis werd gegeven, legde deze onmiddelijk beslag op de boeken en kas van den ontvanger. Een paar dagen later ontving de burge meester een briefinhoudende het bericht dat de ontvanger zich te Keulen bevond. Men schrijft het gebeurde hieraan toe dat de ontvanger niet wel by het hoofd is. De kas is, naar men zegt, in orde. Als waar is, wat de Amerikaansche consul-generaal te Bordeaux aan zyne regeering heeft berichtdan heeft de ver- valsching van den wijn nergens elders de hoogte bereikt, waarop zij in Frankrijk wordt uitgeoefend. De helft van den wyn die uitgevoerd wordt uit Bordeauxbestaat uit een mengsel van Hongaarsche, Spaan- sche en Italiaansche wijnen, aangelengd met water en scheikundige essenzen voor het noodige bouquet. Terwijl nu de Fran- sche regeering den verkoop van vervalschte wynen in Frankryk verbiedtkomt zy nooit op tegen het plegen van de ver- valsehing zelf. De ambtenaren onderzoeken zeer gestreng alle in Frankryk ingevoerde wynen, maar laten toe den uitvoer van elk mengsel, al is het nog zoo gevaarlijk. De consul stelt dus aan zyne regeering voormaatregelen te nemen om den invoer van die valsche en schadelijke waar tegen te gaan. - De Lesseps publiceert het rapport van den hoofdingenieur Dingier, belast met de uitvoering van het Panamakanaal. O. a. behelst dit het navolgende. Reeds zijn 3.600.000 kubieke meters grond ver plaatst. Op het terrein zyn 15000 arbeiders meest afkomstig van Jamaica. De baggermachines zyn gereed en kunnen nu per dag van 10 uur50.000 kub. m. grond verwerken. Ongelukkigerwijze is de gele koorts uitgebroken en eischt vele offers. Dingier verloor zyn beide kinderen aan deze ziekte. Een Parijzenaar die, als zoovele rookersde slechte gewoonte had van zyn eindjes sigaar brandend uit het raam te gooienheeft nu daardoor een ongeluk ver oorzaakt en zich een gerechtelijke vervol ging op den hals gehaald. Het eindje sigaar viel namelijk in den hals van een voorbijgangerDr. R.by diens pogingen om het te verwijderen zakte het dieper en dieper en vóór de dokter in een wijnhuis gevlucht, zijn boven- kleederen had losgerukt, had hij reeds ernstige brandwonden aan rug en lendenen bekomen. Een voorbijgangerdie alles gezien had wees het raam aan waaruit de sigaar ge worpen werd, en de politie had weldra den onvoorzichtigen rooker ontdekt. Deze maakte verontschuldigingen en bood schadevergoeding aan maar Dr. R. wilde daarvan niet hooren en stond op het op maken van proces-verbaal. In zake den diefstal aan het post kantoor te Breda zyn gisterenavond de brievenbesteller M. en de kleermaker v. H., na een langdurig verhoor, gearressteerd. De sigarenmaker B.die nog steeds in arrest is, werd ook daarbij verhoord. Zy worden ook van vroegere diefstallen ver dacht gehouden. Blijkens een later telegram hebben de brievenbesteller Moors, de kleermakers knecht Z. van Hal en de sigarenmaker Ballintijn den diefstal bekend. Het bank papier voor een bedrag van 20.000is achter het behangsel by van Hal gevonden de effecten beweren zy verbrand te hebben. Deensche bladen deelen een verhaal mede van een scheepskapitein wiens sehip de Fritjof op reis naar Schotland door een storm werd overvallen. Nadat de geheele bemanning door een stortzee overboord ge spoeld was, dreef hij tien dagen lang alleen rond met zyn gehavend schiponder allerlei ontbering en ellende, tot hy na tweemaal dicht by de kust geweest te zijn eindelijk door een Noordschen loods gered werd. Een boschopzichter te Thurocz dood de onlangs drie otters in een schot. Na een half uur lang, onder een brug ver scholen op een otter geloerd te hebben zag hij er plotseling twee binnen het be reik van zijn geweer, en hij velde de die ren met éen schot neder. Toen hij den volgenden dag op die plaats terugkwam vond hij een derde otterdie mede door zyn schot getroffen bleek, in het ijs vast gevroren. Twee andere otters werden in een vijver van een landgoed bij Sorau (Pruisen) ge dood terwijl zij met elkander in gevecht waren. De dieren streden zoo verwoed dat zij het naderen van menschen niet bemerkten en door een paar arbeiders met knuppels doodgeslagen konden worden. Dezer dagen werd te CoisdorfRijn Pruiseneen oude vrouw begravendie al veertien maanden geleden gestorven was. Haar zoon had haar dood al dien tijd ge heim gehouden om zijne schuld eischers te verschalken, die hem voortdurend in het nauw brachtenmaar die geen beslag op de hoeve en de goederen konden leg gen, zoolang de oude vrouw, die eige nares van alles was, nog leefde en zich tegen de inbeslagneming verzette. Het be drog kwam echter eindelijk nit. Met 1 April komen nieuwe Engel sche postzegels in omloop. De oude zijn echter geldig tot de geheele voorraad daar van is opgeruimd. Men begint alreeds njet toebereid selen voor de viering van het 500-jarig bestaan der hoogeschool te Heidelberg, dat in 1886 herdacht wordt. De Badensche Volksvertegenwoordiging stond reeds een som van 160,000 Mark toe, voor het feestdat zeer luisterrijk belooft te wor den. De hoogeschool van Edinburgh viert eerlang we bemerken het af en toe aan de benoeming van talrijke eere-doc- toren in de rechten haar 300-jarig bestaan. HAARLEM, 25 Maart 1884. Wij meenen onzen lezers geen ondienst te doen door hunne aandacht te vestigen op het gehoorinstrument dat door Heyligers Jansen in de Schachelstraat 13 verkrijgbaar wordt gesteld. Het onderscheidt zich van alle tot dusverre bekende gehoor werktuigen door beknoptheid, netheid en (wat wel het voornaamste mag genoemd worden) door oen duidelijke overbrenging van het geluid op het gehoor. Hardhoorenden zijn door dit instrument uitstekend gebaat in kerken, lezingen, schouwburgen, concerten en gezelschappenwat hen in staat stelt zonder hulp van anderenalles te kunnen verstaan. Het vervangt met succes de soms niet verkieslijke spreekbuizen en spreekhoorns. Het is zeer gemakkelijk mede te dragen en zonder eenige moeite in werking te stellen. De prijs is betrek kelijk niet hoog en het instrument, uit Engeland ingevoerd, is uitsluitend aan bo vengenoemd adres in ons land verkrijgbaar.

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 3