Dit Dtrecht wordt gemelddat een nauwkeurig onderzoek op het lijk van de onlangs overleden echtgenoot van den Heer Boers geen sporen van vergiftiging heeft aangetoond. De vele geruchten dienaan gaande in der tijd verspreidblijken dns volkomen valsch te zijn geweest te zijn. Men herrinnert zich dat de Heer Boers in diezelfde dagen, al of niet tengevolge van die geruchtenals secretaris der Cen traal Spoorweg-Maatschappij ontslagen werd. In hoever hierin thans verandering zal gebracht wordenis nog niet bekend_ De heer O. van Reesgouverneur- generaal van Ned.-Indië, is, toen de Bur gemeester Den Tex te Port Saïd aankwam met de eerbewijzen overeenkomstig zijn rang ontvangen. Het stoomschipmet de admiraalsvlag in top, werd met het Wien Neerl. bloed en het Turksche Volkslied ontvangenvan een Turksch oorlogschip aldaar present. Ook aan boord van een Engelsch oor logschip liet men het Wien Neerl. bloed hooren. Verscheidene te Port Saïd ver toevende of gevestigde autoriteiten kwamen aan boordom den landvoogd te begroeten^ Van het plan om onzen Koning en zijne gemalin bij H.H. M.M. bezoek te Brussel een groot bal aan te bieden in het stadhuis is volgens de Belgische bladen om de vele bezwaren, opgegeven. Men spreekt nu van een groot feestmaalzoo als in 1880 door de stad Brussel aan de hoofden der Enropeesche gemeentebestu ren werd aangeboden. Na het banket zou dan een groot volks muziekfeest gegeven worden op de Grand place waar al de huizen geïllumineerd zouden zijn. Jean Beckerde stichter van het ver maarde «Florentijnsche Strijkkwartet» iq, naar Duitsche bladen melden, dezer dagen op zijn buitenverblijf bij Mannheim overleden. Hij werd in 1836 te Mannheim geboren; was eerst aldaar orkest-directeur en vestigde zich later te Florence, waar hij met Masi, Chiostri en Hilpert (later vervangen door Hegijeai) zijn kwartet- gezelschap oprichtte. In de laatste jaren had hij zijne reizen met dit gezelschap tijdelijk gestaakt en deed hij eenige kunst reizen met zijne kinderen Jeanne, Hans en Hugomet wie hij ook hier te lande verscheidene pianokwartetten en strijk trio's voordroeg. Turgenjeff's moeder was bekend als een strengetrotscheheerschzuchtige vrouw. Een Russisch tijdschrift deelt om trent haar verscheidene bijzonderheden me de, die dat volkomen bevestigen. Hare ijdelheid ging zoo verdat zij in haar huis de hofhouding van vorstelijke personen nabootste. Zij bad een «hofmees ter» en gaf haren lijfeigenen allerlei hoo- ge titels. Een 14-jarige knaap b. v.die gewoonlijk brieven haalde en bezorgde, heette »poetminister«. Niemand mocht tot haar spreken alvorens door haar toege sproken te zijn. Ook hare zoons werden streng en ruw door haar behandeldzij mochten nooit onaangediend bij haar komen, zelfs niet in bijzondere gevallen. Dienstboden en mindere beambten be schouwde zij niet als menschenmaar als wezens van een lagere soorten geen slaaf werd ooit door zijn meesteres met meer verachting behandeld dan die menschen door Warwara Petrowna Turgenjeff. Het is verwonderlijk, dat zulk een moeder zulk een kind haddat dit toon beeld van despotisme, slavernij en men- sohenverachting het leven schonk aan een zoon die, man geworden, krachtig mee hielp om de ketenen der slavernij te ver breken en 's menschen waarde tot haar recht te doen komen. De Heer J. H. C. ten Broekeor ganist in de Oude Kerk te Amster dam hoopt op 1 April e. k. een merk- waardigen dag te gedenken. Het is dan jnist 50 jaren geleden dat hij voor het eerst als organist het orgel in die kerk bespeeldewaartoe hij den 13 Maart 1834 was benoemd. Met voorbeeldelooze trouw en ijver heeft de talentvolle blinde mu sicus gedurende een halve eeuw zijne taak vervuldvooral was het zijn streven de de begeleiding van den zang der gemeente in overeenstemming te doen zijn met den inhoud van het lieddat zij aanheft. Hij heeft een heerlijk instrument tot zij ne beschikking, maar de schoonheid van het orgel blijkt vooral door het edele spel van dezen organist. Door de natuur van het gezicht beroofd werd hij den len April 1824 in het Blinden-Instituut te Amsterdam opgeno men waaruit hij echter reeds den 20 Mei 1831 op verzoek van zijne ouders werd ontslagen. In het Instituut gaf hij al spoe dig blijken van zijn aanleg voor de mu ziek, en reeds in 1828 werd een door hem gecomponeerd muziekstuk daar ten gehoore gebracht. De Heer Ten Broeke heeft zich voorts gewijd aan het les geven op piano en orgel en telt onder zijne vroegere leer lingen menigen man van naam op dat gebied. Voor rekening der Fransohe regee ring is te Stockholm eene onderzeesche boot gebouwd, die reeds een proeftocht op het Meelermeer heeft afgelegd. Het scheepje is 64 voet lang, 6 breed en heeft eene machine van dertig paardekracht. Het gelijkt het meest op eene reusachti ge sigaaren moet tot op 50 voet diepte kunnen dalen, terwijl het zich met eene snelheid van 10 mijl voortbeweegt. Vier personen kunnen het daarbinnen zonder moeite of gevaar zes uur lang uithouden. Boven 't water bespeurt men slechts een kokerwaar binnen een wenteltrapwaar mede het scheepsvolk op het dak kan komenhet uiteinde van dezen koker heeft eene sterke glazen bedekking, waaronder en achter de stuurman zijn werk verricht. Men schrijft uit Maastricht: Hoewel de voeding onzer troepen zeer goed iszoo heeft toch het onder elkan der gekookte middageten, opgedischt in een blikken ratjetoeketel, voor het oog iets min aanlokkelijks. Door het 2de bataljon van het alhier in garnizoen lig gende 2de regiment infanterie zijnom het onoogelijke van den ratjetoeketel voor den garnizoensdienst weg te nemenver tinde ijzeren borden en kommen besteld, welke kosten door de gelden der kantine zullen gedekt worden. De brievenbesteller Moorsmede plichtige aan den diefstal ten postkan tore Breda, heeft gisteren nacht eene po ging tot zelfmoord gedaan, door zich in de cel van het huis van arrest aldaar aan eene reep van zijn hemd op te hangen. Daar men nog bij tijds tot de ontdekking kwam, heeft men door dadelijke afsnij ding zijn plan verijdeld. Voortaan zal hij dag en nacht bewaakt worden. Omtrent dienzelfden persoon kan nog worden be richt dat hijom bij eventueele huis zoeking te kunnen bewijzen nogal over geld te kunnen beschikkeneene som van 450 geleend had van een zijner fami lieleden die men hem eerst geweigerd maar op zijn aanhoudend verzoek einde lijk verstrekt had. Van deze gelden heeft hij echter koit daarna ongeveer de helft teruggegeven. Een «Maandblad in het belang der Dynamiet partijsDynamite Monthly, is te New-York verschenen. De 87ste verjaardag van Keizer Wilhelm is Zaterdag allerwege in Duitseh- land feestelijk gevierd. Berlijn was geheel met vlaggen en hier en daar ook met groen en bloemen versierd, en allerhartelijkst be groette eene verscheidene duizenden tellende volksmenigte den grijzen jubelaris, toen deze zich 's morgens om acht uur aan zijn gewone plaatsje voor het hoekvenster van het paleis vertoonde. Aan gelukwenschen van allerlei aard en uit allerlei oorden was natuurlijk geen gebrek. Te Straatsburg werd dien dag de eerste steen gelegd voor het Keizerlijk paleis, dat men daar wil oprichten. Omtrent den dood van onzen landge noot Sohuver kan thans geen twijfel meer bestaan. De Afrikaansche Maatschappij te Weenen ontving van den Oostenrijkschen consul te Khartoem den laatsten brief van Sohuvergedagteekend Meschra-er-Rek 10 Augustus. Hij deed daarin mededeeling van zijne reisplannen en stelde niemand dan zichzelfs verantwoordelijk voor de ge volgen. Dat die gevolgen niet uitbleven getuigt het begeleidend schrijven van den consul met het bovenstaande uit Weenen mede gedeeld aan de N. 11. Ct In een ambtelijke brief dd. 12 Moliar- rem 1301 (14 Nov. 1883) berichtte de Muldir der provincie Bahr-el-Gazaldat de Hollander Jan Marie Schuver de stoom boot bij Meschra-el-Rekniettegenstaande de waarschuwingen van den kapitein en den commandant der bezetting, op eigen verantwoordelijkheid verlaten had, waar op hij en zijn bediende Karl Nagy uit Hongarije, benevens zijne vijf dragers, in het op twee dagreizen verwijderde dorp Tekalwaar hij bij het hoofd Kudj ver toefde door de in opstand gekomen Djan- keh-negers is vermoord geworden. De negertolk Anvar, die Schuver als gids be geleidde en getuige was van den moord heeft het weten te ontkomen en is met de stoomboot hier teruggekomen. Uit den hier boven medegedeelden brief blij kt dusdat Schuver op den 17 Augustus zijne reis over land begonnen heeft en daar hij vol gens de verklaring van den tolk Anvar wegens grasbranden en overstroomingen langs groote omwegen 5 dagen noodig had om het dorp Tekwaar hij vermoord werd te bereikenzoo staat het nagenoeg vast, dat Schuver den 21 Augustus om het leven is gebracht. Zoo heeft de ontdekkingsreis in Afrika weder een nieuw offer gevorderd. Schuver viel den 21sten Augustus als het slacht offer van den rooflust en de wraakzucht der wilden. Een paar dagen later overleed zijn vriend Mam tengevolge van het on gezonde klimaat. Dit zijn de twee vijan den van hendie Afrika willen onder zoeken namelijk de woestheid der inboor lingen en de boosaardigheid van het klimaat. Schuver beschikte over ruime geldmiddelen, en was voortreffelijk voor zijne reis uitgerust. Uit IJselmonde is gevankelijk naar Dordrecht overgebracht een persoonzich noemende Ludeman en voorgevende vee- kooper te zijn. Hij kwam Vrijdag in het logement de Gouden Leeuw aldaar en vroeg voor dien dag en den daaropvolgenden nacht verblijf, daar hij zijn broeder moest af wachten om gezamenlijk de Utrechtsche veemarkt te bezoeken. De broeder liet evenwel dien dag op zich wachten, en inmiddels deed onze koopman zich te goed aan hetgeen keuken en buffet opleverden. Zaterdag kreeg de politie argwaan en rees het vermoedendat de gewaande veekooper niet onkundig zou zijn aan een diefstal van schoenen, te Heerjansdam gepleegd. Hij werd in hechtenis genomen en voor- loopig in het huis van opsluiting onder dak gebracht. De kastelein van de Gouden Leeuw is intnsschen de dupe geworden van de historie, daar de man bij zijn gedwongen vertrek niet in de gelegenheid was zijne schuld te verrekenen. Tijdens de Fransche bezetting in het begin dezer eeuw verdween uit het Itali- aansche stadje Lorette, dicht bij Ancona, een schilderij van Rafael, bekend onder den naam de Madonna van Lorrette. Naar Parijs werd de schilderij niet overgebracht maar slechts eene copie, die nog in het Louvre aanwezig is. Volgens de Fransche dagbladen zou thans het oorspronkelijk stuk teruggevonden zijn te Hyères, in een open baar museumaldaar door een particulier verzamelaar eenigen tijd geleden opgericht. De schilderij stelt voor de Moedermaagd staande bij den wieg van haar zoon. Zij ligt den sluier opdie het kind bedekten dit steekt de handjes uit naar zijne moeder. Jozeph staatop een stok geleundachter Maria. Zaterdag is voor het hooggerechts hof te Madrid in hooger beroep de zaak behandeld van de vijftien leden van het geheime genootschap, bekend onder den naam van de Zwarte Hand"die door het hof te Xerez veroordeeld waren als sohuldig aan gruwelijke moorden in An- daluzie op het einde van 1882. Het hof te Xerez had zeven van de bende ter dood veroordeeld en de acht overigen tot zeven tien jaren dwangarbeid in ketens. Het openbaar ministerie eischte den dood voor allenterwijl van de zijde der verdediging eene zachtere straf voor allen geëiseht werd. Deze cause célibre had een talrijk publiek in de gerechtzaal gebracht. Dr. Pricete Llantrissantdie on langs bij proces het hem aanvankelijk be twiste recht verwierf tot crematie van zijn kind, is Vrijdag tot die operatie overge gaan. Hij verbruikte daarbij voor eene waarde van slechts ƒ4.90 aan brandstof en verkreeg eene hitte, zóó groot, dat dat de ijzeren staven van den rooster smol ten, terwijl er van het lijkje niets overbleef dan wat asch, die door den wind werd verstrooid. Dr. Price wil te Llantrissant (in Wales) een crematorium gaan bouwen dat hij ten algemeenen gebruike beschik baar stellen zal. Bij zijne kloeke houding tot verdediging van het persoonlijke recht om voor het eigen stoffelijk overschot tusschen verbranding en verrotting te kiezenontving hij betuigingen van bijval uit Indië, Spanje, Italië, Frankrijk en alle deelen van Engeland. Uit het uitgebracht verslag over 1883 der Amsterdamsche Omnibus-Maat schappij bleekdat aan de aandeelhouders over dat jaar 14 pc. dividend kan worden uitgedeeld. Tot dezen gunstigen uitslag werkten twee redenen mede, te weten: het buitengewoon drukke vervoer tijdens de tentoonstelling en de lage fourage- prijzen. Het vervoer bedroeg 12.107.333 passagiers. De voeding en ligging kostten per dag en per paard 1.09 aanwezig waren gemiddeld 509 paarden en 151 tram wagens. Er werden in 1883 aangekocht 207 paardentegen een gemiddelden prijs van ƒ496.86, terwijl 101 paarden ver kocht werden tegen gemiddeld ƒ210.93. Het personeel in vaste dienst bedroeg 597 personen buiten een aanzienlijk getal zoo genaamd los volk voor den aanleg der lijnen. Aan het ondersteuningsfonds werd eene vaste jaarlijksche bijdrage verzekerd, waardoor aan het grootste gedeelte van het personeel met hunne gezinnen vrije genees kundige behandeling en medicijnen kon verschaft wordenbenevenswaar dit noodig bleek, hulp kon gegeven worden aan invalide geworden beambten of, in geval van overigdenaan hunne achter- blij venden. Te Bönein Algiersis men sedert maanden in de gelegenheid een hoogst merkwaardig schouwspel gade te slaan. Daar is een alleenstaande berg, 1400 voet hoog, de Jebel Naiba, die, met den hem omgevenden bodem, langzaam, maar on ophoudelijk daalt. Rondom den voet is reeds eene aanmerkelijke verzakking, die zich met water vult. Het schijnt, dat de omtrek van Böne reeds vroeger door dergelijk natuurver schijnsel getroffen is. Het meer Fezzara meer dan 12,000 bunders grootbestond er nog niet in den tijd der Romeinen. Op zijne grootste diepte heeft het niet meer dan 8 voet water. Onderzoekingen, in 1870 ingesteld, hebhen doen zien, dat het meer de overblijfselen bevat van eene romeinsche stad, die waarschijnlijk, even als thans de Jebel Naiba, verzonken is- Te Utrecht schijnen eenige jonge lieden er behagen in gevonden te hebben een hunner makkers, die dezer dagen in dienst moest tredenop allerlei wijze bang te maken voor het militaire leven. Het. niet voorziene gevolg was dat de jongeling de hand aan zijn leven sloeg. Een nieuwe vreeselijke overstrooming wordt uit de Vereenigde Staten bericht. De beneden vallei van de Mississipi, is door het breken van dijken, in een groot meer herschapen. Het overstroomde gebied had 60,000 bewoners. Men vreest dat een aan tal menschen om het leven gekomen zijn.. De Engelschen weten den Arikaan- schen inboorlingen ontzag voor de telegraaf lijnen in te boezemendoor elctrisohe stroo men er door te leiden, welke allen, die ze aanrakeneen schok doen gevoelen. De Soudaneezen moeten zeer bang zijn voor de telegraaf, die zij weten dat allfr berichten overbrengt. Zij verbeelden zich dat de draden alles hooren wat er in hunne nabijheid gezegd wordt en zij gaan altijd, als zij elkander iets in vertrouwen te zeggen hebbenop eenigen afstand van de telegraafpalen. Door den heer W. van Oosterwijk Bruyn is weer verslag uitgebracht over het jaar 1883 van Bethanieherstellings oord voor verzwakte kinderen te Zeist. In dit jaar werden 88 kinderen opgeno men terwijl er nog een dertigtal wegens gebrek aan plaats moest worden afgewe zen. Spoedig echter zal met den bouw van een grooter huis in het Zeister bosch worden begonnen. Ofschoon de 30000 welke hiervoor noodig zijnspoedig wer den gevonden, heeft men voor de volle dig inrichting van het nieuwe herstel lingsoord nog minstens 10,000 noodig. Doch deze hoopt men ook in dit jaar nog. te zullen bijeenkrijgen. Door de vacan- tiekolonie wordt Bethanie niet overbodig r want hier worden alleen kinderen ver pleegd die meer dan gewone verzorging en verpleging noodig hebben. Daarom zul len dan de rij ken in den lande niet aar zelen om ook in het ontbrekende te voor zien, opdat het nieuwe herstellingsoord volkomen aan de behoeften kunne vol doen. De indertijd vermaarde koorddanser Wilhelm Kolter is te Leipzig overleden, in den ouderdom van 93 jaren. Hij was de zoon van Johan Kolter, den eersten kunstrijder die zijn beroep op groote schaaL dreef en in het laatst der overige en het begin van deze eeuw met een circus van 30 personen en 50 paarden door Duitsch- landPolenRusland en Hongarije reisde. Te Seheveningen wordt op het oo- genhlik een monsterschol gedroogd. Het dier weegt ruim 8 kilogram en heeft tus schen kop en staart eene lengte van 1 me-

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 2