echter zijne teleurstelling geweest zijn toen hij bij onderzoek bemerkte dat de zak gevuld was metnieuwe halve centen die later op straat is teruggevonden. De Aartsbisschop van Canterbury het hoofd der Engelsche Staatskerkwerd tot dusverre in zijn woning Lambeth Pa lace, dag en nacht bewaakt door een aantal politie-agentenhetgeen een som van ƒ28800 per jaar aan de hoofdstad Londen kostte. Een verontwaardigd burger maakte onlangs aanmerking op die uitgaafen de Aartsbisschop heeft nu zijn lijfwacht ver minderd tot één politieagent binnen en één buiten het paleis; dat wint 21600 per jaar uit. Wij hebben de lente, de winter heeft afgedaan. Wie denkt nu nog aan de weervoorspellingen, die zoowel door den Heer Delaunay als door Dr. Obermeier zijn gedaan bij den aanvang van 't af- geloopen jaargetijde! Niet ondienstig schijnt het eens na te gaan wat er van die profetiën is terecht gekomen. Delanay maakte uit zijne sterrekundige berekeningen op, dat de winter van 1883 84 moest overeenkomen met dien van 182627. Van 12 Januari' 84 af moest de vorst invallen. Hu vroor het in Januari 1827 drie weken achtereen dat het knapte en kraakte. Januari' 84 ging voorbij zonder vorst. Geen nood. Dan moet het in Febru ari en Maart hard vriezen, de stand der planeten gaf, volgens Delaunay, de grootst mogelijke zekerheid voor strenge koude in de naaste toekomst. Hu dat ook weer voorbij is, kunnen wij beoordéelen hoe fraai die voorspel ling is uitgekomen. In geen 50 jaar is er zulk een zachte winter geweest als de ze laatste. Van Obermeier's voorzeggingen is ook zoo goed als niets uitgekomen. Toch kan men voorzienen met heel wat meer grond dan genoemde heeren, dat het volgende jaar weer nienwe voorspellingen zal bren gen, en ook dat weer geloovigen zullen gevonden worden. De beroemde Fransche harddraver Prontin, die in het geheel voor zijn eige naar, den Hertog de Castries, fr.300,000 aan prijzen heeft gewonnen, is lam ge worden en zal, tot groote teleurstelling van de Fransche sportwereld, aan geen wedstrijd meer dèelnemen. Zijne beroemdste overwinningen zijn »de Fransche Derby-prijs» en »de Grand Prix de Paris«. Door de Pruisische politie wordt, in de Reichs-Anzeiger en het Intelligent Blattnogmaals ten dringenste gewaar schuwd tegen het gebruiken van rauw of ongaar varkensvleesch. Te Emersleben werden van Sept. tot Dec. 1883 niet minder dan 402 personen door trichineziek te aangetast, waarvan er 66 overleden. In een gehouden biljart-kampstrijd tusschen de hh. Bierling en Bijlsma is eerstgenoemde andermaal overwinnaar ge weest. Toen hij de gevorderde 2000punten behaald had, stond de Heer Bijlsma op 1897 De strijd duurde met drie pauzen van 7 uren tot half 2. Er is fraai gespeeld en ook royaalzooals het in zulk een wedstrijd behoort. nen, rijk met kant gegarneerd hing daar aan den wand te wachten op deze en gene kleine reparatie! Hoe ontelbaar veel rokken met rijkversierde strooken, alle pas gestreken, hingen daar over daartoe bestemde koorden in het groote vertrekWat een onberekenbaar aantal kanten mutsen, die nauwlijks een uur gedragen waren, vastgespeld op een speldenkussen, zoo groot als een hoofd kussen alleen tot dat doel gebruikt. En daar ginder in een mand, die op den hoek van den tafel stond, wat een stapels batisten hemden, keurig ge zoomd en geplooid, gegarneerd met Yalencijnsche kant 'en versierd met schitterende lintenEn dat alles voor één persoonzonder nog mede te reke nen de zijden kousen in dien anderen korf, en de ringen, welke de Gravin bij dozijnen aan hare schrale vingers droeg. Wat wordt er in deze wereld van onder Gods hemel levende wezens een gewicht gehecht aan één zoo'n persoondie zooveel andere van noode heeft om haar te bedienenEn hoezeer deed de groote macht van die eene de nietigheid van die anderen uitkomen De Engelsche kolonel Synge, die voor een paar jaar geleden door Albanesche roovers genomen en eerst na lang onder handelen weer vrijgelaten werdis nu te Cairo overleden. Haar men zegt, hadden de ontberingen en angstengedurende zijn gevangenschap uitgestaanzijn gestel zoo zeer geschoktdat hij het niet geheel weer te boven kwam. De brandmeester van Heuhaldens- lebenzoo verhaalt het Leipziger Tagebl. was een voorbeeld van ijver. Bij de vele branden, die daar in den laatsten tijd voorkwamen, was hij altijd het eerst op de plaats des onheils te vinden. Maar al de snel opeenvolgende branden bleken duide lijk moedwillig aangestoken te zijnmen stelde een onderzoek in, en de uitkomst daarvan was, dat de brandmeester als brandstichter in hechtenis genomen werd. Bij zijn verhoor heeft hij bekend de branden aangestoken te hebbenom de premie te verwervenwelke wordt uitgekeerd aan den brandweerman, die het eerst ter plaatse aanwezig was. Verbazend hooge prijzen, werden dezer dagen te Londen op eene verkooping van vlinders en insekten besteed. Vijf, tien en dertien pond sterling voor een kapel was geen zeldzaamheid. Het laatste bedrag werd b.v. betaald voor een exem plaar van de Nyssia Papponaria. De lust tot bouwen in de gemeente Kralingen schijnt thans wat te bekoelen. In den laatsten tijd werd in het oostelijk deel der gemeente zeer veel aangebouwd, maar het verhuren gaat uiterst langzaam. Bij de veiling van ruim 3900 M2 bouw grond in de nieuw aangelegde straat »Prins Alexanders, was zeer weinig animo en werd alles opgehouden. Luitenant W. J. Lloyd heeft namens generaal Graham aan koningin Victoria de vlag overhandigd, die de Engelsche troepen bij de inneming van Tokar ver overden. Zij is twee-en-een halve yards lang en twee yards breed, en van roode en gele zijde. Aan de eene zijde is een Arabisch opschrift, vermeldende, dat zij door den Mahdi aan den gouverneur van Tokar was tengeschenke gegeven en aan de andere zijde een tekst uit den Koran »Er is geen andere God dan God en Maho med is zijn Profeet.® Het Kafferhoofd Mapela, de moor denaar van den zendeling Schroederhoudt geducht huis in het land van wijlen Koning Cetawayo. Hij dringt al plunderend steeds verder door. Een zendelingsgebouw werd door hem verwoest; de zendelingen ont kwamen ternauwernood aan zijn handen en een inlandsch bediende werd om hals gebracht. Een oplichter van de ergste soort Hübner is zijn naam stond dezer dagen te Berlijn terecht. Zonder een penning te bezitten, trad hij in onderhandeling met eigenaars van huizen en bouwterreinen, en kocht die tegen een zekere sommet bepaling, dat hij vóór den aanvaardings termijn een gedeelte van het geld zou afbetalen. Maar als de betaaldag kwam had hij geen geld en wistdoor het maken van allerlei zwarigheden, te bewerken, dat de eigenaars zich nog terugtrokken. Dan dreigde hij hen met een rechtsver volging, en door verscheidene listen en Mavra zat verdiept in gepeins over dat groote verschil. Toen de eerste kame nier de kamer weder binnenkwam, was het meisjen hare verbazing nog niet te boven gekomen, hare verbazing bovenal over de omstandigheid, dat deze gedachten bij haar waren opge komen. „Wel, wel, wat was je gelukkig!" zoo sprak de kamenier haar toe op snoeverigen toon. „Onze Gravin heeft aardigheid aan je gekregen zoodra zij je zagge zijt nu ingeschreven op de lijst der borduursters! Ge moogl er God wel voor danken, 't Yalt niet vaak voor, dat de Gravin zoo op het eerste gezicht aardigheid aan een meisjen krijgt." „Is zij dan gewoonlijk onvriendelijk vroeg hel meisjen in haar onschuld. „Onvriendelijk0 neenzij is grillig evenals alle meesteressenmaar zij is de vriendelijkste dame van de wereld en zoo edelmoedigBovendiendit is een rijk huis, er wordt van niets reke ning gehouden van niets hoege naamd. Dat was waar: er werd van niets streken maakte hij het hun zoo lastig, dat zij eindelijk blij waren met een onder- handsche schadevergoeding van een paar duizend Mark van hem af te komen. Op die wijze verdiende de schurk een tijd lang aardige sommetjes, totdat hij door het gerecht in zijn geldwinning gestuit werd. Hij is nu tot vier jaren gevangenis straf veroordeeld. Meer en meer blijkt het, dat in de petroleum-districten van Bakubij de Kas pische Zee zulk een onoputtelijke voorraad petroleum in den grond aanwezig is, dat alle verontrustigde berichten van afname der productie in Hoord-Amerika weinig zorg behoeven te geven aan de verbruikers in Europa. Volgens de laatste opnemingen wordt iu Baku de olie gevonden over een opvlakte van 1100 vierkante mijlen. Als een paar treffende staaltjes van rijk dom der oliehoudende formatiën moge het navolgende dienen. Op 10 Sept. 1883 begon uit een nieuw boorgat plotseling een straal petroleum op te wellen met zulk een kracht dat de straal in de eerste dagen 300 voet hoog opsteeg. De hoeveelheid, die per dag nit deze put voorschijn kwamwordt ge taxeerd op 90.000 hectoliter. Ongeveer tegen 't eind van 1883 begon de hoe veelheid iets af te nemenmaar de onder nemers waren er toch nog niet in geslaagd den stroom voldoende te bedwingen. Mil- loenen vaten, geheele meren ruwe petro leum zijn afgeleid naar de zee, om wo ningen en fabrieken tegen overstrooming te beveiligen. De ruwe olie werd tegen den fabelachtig lagen prijs van drie en een halve stuiver per 1000 K. G. verhandeld. Een jong Duitsch matroos trad te Amsterdam een magazijn van gemaakte kleederen binnen en vroeg een costuum te zien. Toen hij dit aangepast hadmaakte hij van een onbewaakt oogenblik gebruik terwijl de winkelier een anderen bezoeker hielp, om de deur uit te snellen. Een jacht volgde nu op de straat naar den vluggen vluchtelingmaar in weerwil van al het geschreeuw wist hij te ontsnappen. Het gelukte aan de politie echter eenige uren later om hem in het Zeemanshuis terug te vinden. Hij werd naar de cel gebracht. HAARLEM, 1 April 1884. Keeds een paar jaar werd den bezoekers der Maandagavond-voordrachten van „Weten en Werken" met hunne vrouwen een aangename avond verstrekt op muzikaal terrein, waartoe het Bestuur door de welwillendheid van den Heer E. Appy in de gelegenheid werd gesteld. L. 1. Zondag was ook nu weder de zaal van de Sociëteit Yereeniging daartoe aan gewezen en had de Heer Appy zich weder bereid verklaard om eene muziekuitvoering te geven, die door de medewerking van zijn kinderen en Heeren delittanten daartoe werd instaat gesteld. Talrijk was de op komst, om een zeer afwisselend programma te hooren. Wij kunnen natuurlijk niet in bizonderheden de uitvoering der verschil lende nommers besprekenomdat wij ons niet geroepen achten, den hoog gewaar- deerden en prijzenswaardigen ijver van den rekening gehouden, noch van vaatwerk, noch van spijzen, noch van kostbare voorwerpen om kort te gaanvan niets; en toch werd er nooit gestolen. Wat zou het stelen baten? Wat kon men hebben aan aan gestolen voor werpen in eene plaats als deze, ver- verwijderd van steden, waar ge ze niet zoudt kunnen dragen, daar ge dadelijk ontdekt en gearresteerd zoudt worden, en waar ge ze ook niet zoudt kunnen verkoopen, omdat er geen kooplui waren?] In de adelijke wo ning, welker deuren nooit gesloten waren, was bij menschenheugenis nooit iets ontvreemd geworden. Tot ver goeding daarvoor liet men de kaars aan twee einden brandenmaar zijn kaarsen niet gemaakt om te branden En als dat zoo is, is het dan niet goed ze zoo spoedig mogelijk op te branden daar er anderen gereed liggen, zoodra deze zijn opgebrand? Dit was het oekonomiesch beginsel, dat in dit ouderwetsche adelijke verblijf heersch- te, waar niets behoefde aangeschaft te worden dan thee, koffie, suiker en wijn, daar al het andere verschaft Heer Appy aan critiek te onderwerpen. Wij hebben alleen een woord van welge- meenden dank voor alle medewerkers tot dit concert, en stemmen gaarne in met het driewerf „Hoera" dat door de aan wezigen werd aangehevennadat de presi dent de Heer W. M. Logemanaan het slot der uitvoering uit naam van Bestuur en hoorders had bedankt. De bloeiende Hiacinthen en Tulpen, die jaarlijks de lente het welkom toeroepen, zijn ook nu weder daar om door pracht van kleuren en welriekende geuren talrijke be zoekers van Haarlem's omstreken uit te noodigen. L. 1. Zondag waren er dan ook buiten gewoon veel wandelaars op den straatweg naar Overveen, de hartader der bloem bollenteelt om de schoone bloemvelden te bezichtigendie door de lentezon beschenen zich zeer gnnstig voordeden en de genomen moeite wel beloonden. Wij kunnen onzen lezers een zoodanige wandeling vooral aanbevelen. Tot schoolopziener in het Arrondis sement Haarlem is benoemd Dr. E. v. d. Yen. Maandagmorgen vond de oppasser be last met het voederen der herten in de Hertenkamp alhier in het hertenhuis een persoon in halfzittende houdingdie zich aan een zakdoek had opgehangen. De man vroeger bediende in het gesticht Meeren- berg, was al sedert eenige uren overleden. Gedurende de afgeloopen maand Maart zijn door de politie alhier 70 per sonen vervolgd wegens dronkenschap op straat. In de maand Maart van het vorige jaar was dit getal slechts 45 dus 25 minder. Afloop van de verkooping van Huizengehouden den 29 Maart 1884 in de Gouden Leeuw, te Haarlem. <N°. 1. Huis en Erve, Groote Houtstraat 151 ƒ12500, J. Wassmann. u 2. Huis met Stalling te Zuidschalkwijk, C 342005opgehouden. 3. Huis en Erve te Schooten, No. 3, f 2010, J. Kooiman. 4. Huis met nevengebouwen, Tuin en Erve, gen. „Congres van Flora", Wijde Gelde- loozepad 44, ƒ7300,H. C. SwARïBonqq. 5. Timmermanswerkplaats, met Tuin en Erve, Leidschevaart 142. 6. Een stuk Bouwterrein met daarop staande Loods, naast het voorgaande, No. 5en6tezamen ƒ5600,opgehouden. 7. Een Heerenhuis en Erve gen „Ruim- zicht"Sehootersing. 97, uitdekandverk. 8. Wei- of Hooiland, gen. „de vijf mad", 2275, J. H. Brinkman. 9. Idem gen. „de vier mad", 1975J. H. Brinkman. n 10 tot N°. 17. Huizen en Erven, Bol- werkslaan, 9775, J. Busé. 18. Huis en Erve, Kruisstr. 17 zw. en rood. 19. Huis en Erve, Ridderstraat2. No. 18 en 19 tezamen ƒ10420, W. Saarboos. 20. Dubbel Huis en Erve met TuinMolen pad 2, 5105 opgehouden. 21. Winkelhuis en Erve, Korte Begijnestr. 30, 3475, Th. Burgers Jr. 22. Tuingrond en Woonhuis, Lange Poel laan 27 en 24, 2770, A. Hoogeveen. 23. Huismans- of Boerenwoning met Stal ling, Schalkwijkerweg P. 82 en 83, 1825, H. Th. Peltenburg. 24. Huis en Erve, Korte Spaarne 5, 2200 H. Verkes Wz. 25. Huis en Erve, Hagestraat 25ƒ1810, B. H. A. en J. J. I. Kosters. n 25. Huis en Erve, Kampervest 13, 850, p. van ber stad!. 27 tot 29. Huizen en ErvenHondesteeg 7, 9 en 11, 2310, C. "A. JoEKEsqq. wordt door de weldadige aarde, die oogsten voortbracht en het vee weidde. „Dit is hier wat beters dan je dorp vervolgde Dacka die er fier op was, dat ze aan zulk een edele meesteres toe behoorde en verlangde het eenvoudige boerenmeisfen eens recht het gewicht en de waardigheid te doen gevoelen van de betrekkingtot welke zij ge roepen was. „Het is mooier," antwoorde Mavra zich met ingespannen aandacht over haar werk heen buigend. ,,'t Was gelukkig, dat ze je borduren hebben laten leerenanders zou men je naar den hoenderhof gestuurd heb ben, om de hanen en de hennen te voeden, en op de kalven te passen. Hoe hebt ge borduren geleerd „Mijne moeder heeft er mij onderricht in gegeven;zij heeft vroeger ook gediend; zij is dvorovaia geweest in de dagen van de overleden gravin. Zij is later met een boer getrouwd." Wordt vervolgd).

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 3