Er is weer een diefstal gepleegd in een Londensch postkantoorTredegarroad. Terwijl de postmeester bezig was met het aftellen van geld, drongen vier mannen het kantoor binnen, grepen hem bij de keelontroofden hem 54 p. s. en maakten zich in een licht rijtuigje, waarmee zij gekomen waren, nit de voeten, vóór de aangevallene, half geworgd, genoegzaam tot bezinning kwam om hulp te roepen. Naar aanleiding van dezen diefstal dringt Daily News aan op betere bescherming van de beambten in kleine postkantoren, welke in dit opzicht meestal veel achterstaan bij de groote kantorenwaar toch altijd meer personeel ter verwering bij mogelijke aan vallen aanwezig is. Een zeer hevige orkaan heeft Dins dag en Woensdag in de Yereenigde Staten gewoed, vooral in Tennessee, Alabama en een gedeelte van Ohio en Indiana. De schade moet zeer groot zijn. Dertig personen werden gedood en honderd gewond volgens de telegrafische berichten, die voorts (waarschijnlijk met eenige Amerikaansche overdrijving) melden van geheele bosschen die omgewaaid zijn, een spoortrein die van den weg in een sloot woei en van een klein kind dat verscheidene mijlen door de kracht van den wind werd voortge dragen, maar ongedeerd bleef. Te Saint-Etiennewaar de eerste spoorweg in Frankrijk is aangelegd ,zal in ,1885 een tentoonsteling worden gehou den uitsluitend voor spoorwegmaterieel. Was het project als gewoonlijkwij zouden er niet eens over spreken bij den stortvloed van tentoonstellingen over de wereld. Hier echter zal in de vlakte van Cham pagne voor dit doel een spoorbaan aangelegd worden van verscheidene kilometer lengte, in de gedaante van een reusachtige 8. De exposanten mogen allen een deel van den weg bouwen, en elk met zijn eigen sy steem van rails, dwarsliggers enz. Verder zal op die baan gemanoeuvreerd worden met de tentoongestelde wagens en locomotieven. Zeker wel de beste manier om het materiaal te beoordeelenals het geplaatst is in dezelfde omstandigheden als waarin het moet dienst doen. Een arme vrouw te Zurich, die in de kamerwaar de millionair Albert Bot- mer overleden is, de meubels moest schoon maken vond in het bed eene portefeuille met 60,000 fr. Zij bracht het geld bij de erfgenamendie haar 10,000 fr. schonken. Een groote brand in Paternoster- Rowte Londenbrak uit in de boek drukkerij der firma Pardon Sons. De vlammen verspreidden zich zeer snelzoo dat het personeeldat boven in het gebouw aan het werk was, ternauwernood tijd tot vluchten had. Verscheidene aangren zende huizendat van den muziekhandelaar Williams, een galanteri tin magazijnde bekende oude kroeg Hopeeenige boek winkels en verscheidene andere zijn uit gebrand of zwaar beschadigd. Op een oogenblik werkten er 50 spuiten. Er waren tusschen de drie en vierhonderd politieagenten op het tooneel van den brand om de orde te bewaren. Een brandweerman en eenige burgers werden gekwetst. De schade moet zeer groot zijn. De Belgische twee-centimes stukken, waarvan men na invoering der nieuwe bronzen munt hoopte voorgoed verlost te zullen zijnkomen in het land van Hulst weer langzamerhand in de wandeling. Het gebeente van Schubert en van Beethoven zal eerstdaags van het geruimd wordend Wahringer kerkhof te Weenen, naar het nieuwe, uitgestrekt «centraal- kerkhof« overgebracht worden. Die over brenging zal op zeer plechtige wijs ge schieden onder medewerking der Weener Zangvereenigingen. De man te Rotterdamdie verleden week bij vergissing een kop vergif dronk, is thans buiten gevaar, hij kon Zondag reeds ongeveer een uur het bed verlaten het spreken is hem echter moeielijk. Een treurig ongeluk had dezer dagen te Bermen plaats. Een opzichter bij de spoorwegwerken was zoo onvoorzichtig geweest een aantal daarbij te gebruiken dynamietpatronen in de achterzakken van zijn jas te steken. Toen hij kort daarna in een restaurant ging zitten om koffie te drinkenontplofte de gevaarlijke stof, en de ongelukkige man lag dood en vreeselijk verminkt op den grond. In het lokaal was op dat oogenblik niemand dan een meisje van 12 jaren en dit kind was slechts licht gekwetst aan den arm. Al de ven sterruiten, glazen, flesscben enz. werden verbrijzeld. Een kanarievogeldie in een kooi aan de zoldering hingbleef geheel ongedeerd. De Senaat der Vereenigde Staten besloot dezer dagen tot verscherping van het reglement betreffende het verbod van sterke dranken in het restaurant van het vergadergebouw. Het bleek namelijk dat daarin weerwil van het verbodwhiskey werd geschonken aan congresleden, be ambten en bezoekersonder de benaming van «koude thees. Wie een kop koude thee bestelde, behoefde niets er bij te zeggen en kreeg den sterken drank dien hij eigenlijk verlangde. Aan die ontduiking van de verbodsbepaling is nu een eind gemaakt. Gedurende de vrij lange beraad slagingen over dit onderwerp hadden de knechtszooals een onderzoek aantoonde, nog een aantal liefhebbers van koude thee aan dien drank geholpen. In een overdreven bericht, dat kort na de uitbarsting en de zeebeving in Straat Soenda uit New-York naar Engeland werd overgeseindwas van niet minder spraak dan van eene geheele verwoesting van het eiland Java. Niet minder groot is de overdrijving in een opstelvoorkomende in de Januari aflevering van het Duitsohe tijdschrift Humboldt. Onbekende steden worden er in genoemd, die door de stroomende lava of de neerstortende rotsblokken vernield zijn; het getal slachtoffers wordt ad 100.000 opgegeven, die deels in zee, deels in de gloeiende lavastroomen of door den steen regen den dood vonden; de zee wierp massa's zeemonsters uit en de rivieren, menschenlijkendoode tijgersneushoorns en slangeneindelijk tot besluit het schoone Java is door dit vreeselijk natuur verschijnsel voor geruimen tijd totaal ge ruïneerd. Door de Directie der Haarlem-Zand- voort Spoorweg-Maatschappij is bepaald, dat met 15 dezer de retourbiljetten op hare lijnen vier dagen geldig zullen zijn. Betreffende de valsche Engelsche banknoten wordt medegedeeld, dat deze ook te Amsterdam, vermoedelijk door den zelfden onbekende, die dit te Rotterdam deeduitgegeven zijn. Op den 28sten Maart j .1. kwam iemand bij den geldwisselaar Sanders, op den Nieuwendijk, om Engelsche banknoten tegen Duitsoh en Nederlandsch geld in te ruilen. Dit geschiedde. Negen Engelsche bankbiljetten van 50 werden tegen Duitsch Markscheine en eenig Nederlandsch geld ingewisseld. Zeven stuks gingen spoedig in andere handen over, waarvan er vijf aan een En gelsche firma te Wellingborough, nabij Londenin betaling werdeD gegeven. Deze firma zond Zaterdagavond per telegraaf bericht, dat de Engelsche Bank de biljetten voor valsch verklaard had. De valsche biljetten onderscheiden zich van de echte alleen door een lichtere of dunnere papiersoort. Op de jongste tentoonstelling te Cal cutta was ook te zien eene afbeelding van Bali, den Vorst van hel en duisternis en beheerscher der onderwereld. Deze laatste eigenschap meende een in boorling, die aan den catalogus medewerkte, niet juister in het Engelsch te kunnen weergeven dan door de benaming »King of the Netherlandsen zoo heeft inderdaad op de tentoonstelling van den afgod Bali den »Vorst der onderwereld«te lezen gestaan«Koning der Nederlanden». Professor Monier Williamste Calcutta ontdekte het eerst de komieke vergissing en maakte er in eene lezing melding van. In onzen tijd van examens voor al lerlei vakken en ambten, is een Ameri- kaansch brein op den inval gekomen om een examen voor den huwelijken staat in te stellen. Er moet te New-York een Har- monical Associationonder bestuur van den heer Andrew Jackson Davis, bestaan, welke zich ten doel stelt te bewerken, dat allen, die zich in het huwelijk be geven willenbij de wet verplicht zullen zijnzich eerst aan het onderzoek van een staatscommissie van mannen en vrouwen te onderwerpenwelke commissie danna een genees- en zielkundig onderzoekover hun geschikt- of ongeschiktheid voor het huwelijk moet oordeelen. Davis beweertdat op deze wijze de ongelukkige huwelijkenen daarmede een menigte kwaad en verdriet de wereld uit zou wezen. Zand als geneesmiddel voor de maag, die nieuwigheid wordt door Amerikaansche bladen bericht. Een paar achtenswaardige Yankeeszoo verhalen zij hebben hunne maagkwalen genezen door gewoon rivier zand te eten. Zoo zouden dan onze kinder meisjes en bakers gelijk krijgen met haar «zand schuurt de maag.» Een geneeskundig blad, de Medical Press voorspelt, dat het gebruik van zand als geneesmiddel voor maaglijders meer en meer algemeen zal wordenen dat de dok ters hunne patiënten naar de een of andere zeeplaats zullen zendenniet om de lucht of de badenmaar om er een zandkunr te ondergaan! Dat is «struisvogel-politiek» tegenover de ziektenmaar oppervlakkig beschouwd zou men zeggendat het wel een struis vogelmaag moet zijn die zoo zand verdragen kan. Omtrent den Mahdi deelen drie sol daten die onlangs uit El Obeid ontsnapten verscheidene bizonderheden mede. De «Profeet» leeft zeer eenvoudig. Hij draagt een sierloos kleed, een groenen mantel en een tulband met een witten sluier. Hij heeft altijd een soort van rozen krans van ivoor bij zich. Alle dagen houdt hij openbare gerecht zitting op de marktwaar hijna met aandacht de pleitredenen gehoord te hebben zijn vonnissen velt en zijn vekil met de uitvoering belast. Telkens als hij naar zijn woning terugkeert, staat het volk op zijn weg in rijen geschaard en brandt men wierook te zijner eer. Na het gebed »hischa«2 uur na zons ondergang, beklimt hij een verhevenheid om de verschillende stamhoofdente ont vangen en de geschenkendie zij brengen dadels, kleederen, schapen enz., te aan vaarden. Honderd mannen met fakkels in de hand vergezellen hem als hij zich ter rust begeeft. Gordon's afgezant werd zeer vriendelijk door den Mahdi ontvangen. Hij kreeg verscheidene geschenken, zat gedurende de dagen, die hij er doorbracht, altijd op de eereplaats bij den hoofdmaaltijd, waaraan geregeld 200 personen deelnemen en bij zijn vertrek baden de Mahdi en zijn derwischen voor zijn behouden overkomst. De Mahdi gaf den gezant in een rood lederen tasch zijn antwoord mede aan Gor don, van wien hij herhaaldelijk met lof sprak. Dezer dagen brak te Londen weder een olifant los uit een circus in Coventry. Het dier liep door een gesloten hekdat hij verbrijzelde, den tuin van een villa in. Daar geraakte de logge klant beklemd tusschen een boom en den muur van het huis, en bij zijne pogingen om los te komen stiet hij de deur open, tot groote onsteltenis van de bewoners, die (het was vroeg in de morgen) in hunne nachtrust gestoord werden. In een ander huis liep hij een kamer binnen. Van daar verjaagd ging de vluchteling, door een troep men- schen achtervolgdvan den eenen tuin in den anderen, totdat hij eindelijk door zijn oppasser achterhaald werddie hem weer naar zijn hok terugbracht. Een zonderling adres werd onlangs door een aantal burgers van Madaleine bij Rijsel aan President Grévy gezonden. De burgers verzochten daarindat de ter dood veroordeelde moordenaar Masquelin niet te Donai maar te Madeleinewaar hij gebo ren werdterechtgesteld mocht worden omdat zij meenden dat die plaats het meeste recht heeft op de voordeelenwelke de drukte en de toeloop van belangstel lenden van elders zouden opleveren. Volgens de Prov. Gr. Ct. heeft Woensdag te De Leek het volgende er gerlijke feit plaats gehad. Een jonge man, de steun zijner moeder, werd door twee mannen uitgenoodigd een borrel met hen te gaan drinken. Een herberg binnengegaan zijnde, werd de jongeling binnen een half uur op zeven maatjes jenever getracteerd, met het ongelukkige gevolg dat hijthuis gekomen, binnen weinige oogenblikken dood was. De justitie moet zich de zaak aangetrokken hebben. In het academie-gebouw, tevens ver gaderplaats van de Senaat te Bucharest is Zaterdag een hevige brand uitgebroken, daarover wordt nader bericht, dat de kunstverzameling, de schilderschool, als mede de kruidkundige verzamelingen ge heel zijn vernield en dat de dierkundige- en munten-verzamelingen erg beschadigd wer den. De boekerij en de papieren der acade mie werden geredmaar leden veel schade doch de bibliotheek van het aardrijkskun dig genootschap werd vernield. De brand ontstond 's morgens te half vier en tegen den middag was men hem meester. Het was aan watergebrek te wijten, dat hij zoo grooten omvang kreeg. De Koning en al de Ministers waren op de plaats des onheils tegenwoordig. De Minister Sturdza hielp met een der Ge zanten Ghikabij het redden van papieren mede. De brandweer gedroeg zich kloek. Ver scheidene soldaten die medehielpen werden gewond. Een nieuw voorbeeld van de zonder linge betrekkingen, waarin wij vaak be roemde namen aantreffenis in de Engelsche bladen te vinden, die berichten van den gevaarlij ken misdadiger Charles Dickens «een man van een zeer slecht karakter» die, tot vijftien jaren dwangarbeid ver oordeeld, thans te Portsmouth gevangen zit, waar hij, evenals in zijn vroegere gevangenis te Chathamhet zijne bewakers zeer lastig maakt. Drie Afrikaansche opperhoofden door den bevelhebber der Duitsche korvet Sophie tijdens de expeditie aan de Afri- kaanfche Westkust als gijzelaar in gevan genschap genomen, zijn te Bremerhaven aangekomen en onder escorte naar Berlijn overgebracht, alwaar zij voorloopig zijn ingekwartierd in de kazerne van het 2e regiment der garde. Naar de kleur te oor deelen behooren zij tot verschillende stam men; doch slechts twee schijnen stam hoofden te kunnen zijn, daar de derde nog een knaap is. Op de zeereis hadden zij veel last van koude en hebben zij dan ook een matrozenpak aangetrokkenwaarna zij bij de aankomst te Bremerhaven zijn. voorzien van burgerkleeding. De nieuwe „Sea Messenger" (zee boodschapper) van den heer Lefébremet inhoudende dépêcheis door het Engelsche schip „Red Jacket" op 3 April jl. in de nabijheid van Harwich in goeden staat gevonden. Deze zeeboodschapper werd door het stoomschip „Prinses Marie" van de Stoomvaartmaatschappij Zeeland in den nacht van 27 Maart ten 12 uur in de Noordzee op de hoogte van den West- Hinder met eene depêche over boord gezet. Het in volle zee opmerken van dezen boodschapper bevestigt het vermoeden dat hij in zijn drijvenden staat uitstekend zichtbaar is. In de Waal te Nijmegeu wordt thans nog geen elft gezienhetgeen in andere jaren om dezen tijd wel het geval was;, daarentegen wordt deze vischsoort op lager af aan de Waal gelegen plaatsen reeds betrekkelijk veel gevangen. Sommige vis- schers wijten dit aan de aanwezigheid van de bruinvisschen op deze hoogte der Waal welke de elft zouden verjagenandere visschers beweren daarentegendat het een gevolg is van den lagen waterstand op deze rivier, waarom de elft in de nauwe heulen beneden af door de visschers ge makkelijk kan worden opgevangen. Men meent, dat er moest verboden worden om die engten geheel door de netten af te zetten. Dit is ook de klacht van de vis schers aan den Bovenrijnhetgeen reeds tot vertoogen van de zijde van Duitschland heeft aanleiding gegeven. Ten nadeele van eene dame aan het Huygenspark te 's-Hageis diefstal gepleegd van, naar men zegt, 100.000 aan effec ten. De dader is onbekend. HAARLEM, 11 April 1881. H. K. H. Prinses Hendrik en de Erfgroothertog van Oldenburg en zijne gemalin met hun gevolg, zijn Dinsdag 1.1. te half twaalf alhier aangekomen, en na eene orgelbespeling te hebben bijgewoond en het stedelijk museum van schilderijen en oudheden te hebben gezien naar de bloemisterij van de firma E. H. Krelage en Zoon zich begavenwaar zijrondgeleid door den Heer Krelage zelf, de inrichting doorwandeldenen de bloeiende bolgewas sen in oogenschouw namen. Door Mevr. de Erfgroothertogin van Oldenburg werd aan eene enkel rooskleu rige Hiacinth, den naam gegeven van Louise Charlotte, naar hare jeugdige dochter. Vervolgens deed men nog een rijtoer door de omstreken der stad om de bloeiende hyacinthenvelden te zien. Ten slotte brach ten de vorstelijke personen nog een bezoek aan de bloemisterij van de Heeren J. D. Zocher en Voorhelm Schneevoogt, waar zjj met belangstelling een partij gebroeide hiacinthentulpen en narcissen bezichtig den en vertrokken weder met den trein van 5.42 naar den Haag.

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 2