MAYRA. Boneel vail „Tivoli" was woedendde leden van den troep ontmoedigd. De muzikanten van het orkest hadden de instrumenten ten deele als wapenen gebruikt. Later is de voorstelling nog zoo wat voortgezetmaar toen vormden de studen ten bijna het eenige publiek. Uit Heusden meldt men Zondagavond liep een heer in beschonken toestand te zoeken naar den stalwaar hij zijn rijtuig en paard gestald had. Door eenige goedgezinden werd hij terecht ge holpen en om elf uur 's avonds reed hij weg. Maandag in den vroegen ochtend kwam de veldwachter van Haarsteeg den dokter halenomdat er een man aan den weg lag, die ernstig verwond was. Nadat de dokter den man verbonden hadis hij in een naburig huis gedragen, maar ver voerd kon hij niet worden. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. Het is nu gebleken dat het dezelfde persoon was die Zondag avond van hier wegreed en in beschonken toestand uit het rijtuig gevallen is. Paard en tilbury waren niet te vinden. De ge kwetste schijnt iemand te zijn uit's-Bosch. Het is den heer Julius, leeraar in de natuurk. aan de Koninklijke militaire academie te Breda, na ruim 3 uren visschens, gelukt, door middel van een sterken electro-magneet (hoefvorm) een der beide verloren sleutels van 't postkan toor te Breda nit de breede gracht van den buitensingel op te halen. Ten gevolge van de aanwijzingen der beschuldigden Moors en Ballintijnwas de heer Julius door de justitie uitgenoodigd op eene tame lijk onbepaald aangeduide plek zijne weten schappelijke proeven aan te wenden, en na ruim 3 uren visschens, gedurende welke de meest heterogene voorwerpen, b. v. een antieke pijl, een ijzeren kanons kogel etc., werden opgehaald, mocht de bekwame natuurkundige er in slagenden binnensleutel van 't postkantoor machtig te worden. Binnen weinige dagen zullen er pogin gen gedaan wordenook den bnitensleutel te krijgen. Aan boord van het groote Russische schip Nisjni Novgorod, dat met 500 k 600 veroordeelden op weg was naar de strafkolonie Saghalien, werd onlangs een gevaarlijk complot ontdekt. De ergste misdadigers waren in groote hokken tus- schendeks opgesloten. Een dezer hokken nn was vlak boven de wapenbergplaats van het schipen de gevangenen wisten met groote spijkers een gat in de vloer te maken. Daardoor wilden zij naar beneden komen om zich te wapenen en daarna de bemanning van het schip vermoorden. Het gat was zoo goed als gereeden te mid dernacht zou de aanval plaats hebben. Maar toen verklapte een der veroordeelden het geheele plan aan een officier. Er werden nu de noodige maatregelen tot verijdeling van den aanslag genomen. Maar de verklikker, aan wien men in elk geval de redding van het schip en de bemanning te danken hadwerdondanks zijn smeeken, weer in het hok gebracht waar zijn medegevangenen hem deerlijk mishandelden. Hij werd meer dood dan levend uit hunne handen gered. Kort daarna hield een ander misdadiger op dat schip zichalsof hij ook een complot had aan te geven. Maar toen de officier, wien hij zijn bekentenis doen zou, zich bukte om die op te schrijven, verbrijzelde de veroordeelde hem den schedel met een ijzeren staaf, dien hij in zijn mouw ver borgen had. De man is te Odessa achter gelaten om wegens dien moord op nieuw terecht te staan. En met zulke mede-veroordeelden moeten ook beschaafde Nihilisten de lange reis naar het Russische verbanningsoord in de Japansche wateren doen. Vorst Bismarck verstaat de kunst van wakker maken maar op zijn eigen aardige manier. Hij was, zoo verhaalt men van hemeens op de jacht met den Heer von Kleist Retzow en sprak 's avonds met dezendie weinig geneigdheid toonde om 's morgens vroeg weer op te wezenaf, dat hij hem wel te zeven uren zou laten opstaan. En hoe meer deze dit weersprak des te beslister verklaarde de Vorst, dat hij het vast en zeker doen zou. Toen nu den volgenden morgen roepen aan de kamerdeur van zijn metgezel niet hielpging Bismarck in den tuin en schoot door het venster een kogel in de zoldering van diens slaapvertrek vlak boven het bed. Verschrikt door den knal en geraakt door de neervallende kalk sprong Kleist Retzow uit het bedtrok zijn kleederen aan en snelde naar beneden om te zien wat er gebeurd was. «Goeden morgen»riep daar Bismarck hem toe, zonder een spier van zijn gelaat te vertrekken, »het is juist zeven uur.» Een schandelijke misdaad is te Parijs gepleegd in de Rue Surcouf. De werkman Fourié en zijn vrouw vonden na een kort stondige afwezigheid hunne woning open gebroken kasten en laden geplunderd en hun drie-jarig dochtertje verdronken in een vergaarbak van water. Waarschijnlijk is de kleine, die in haar bedje lag, wakker geworden terwijl de dief bezig was, en heeft deze haar, bevreesd dat zij door schreeuwen hem verraden zou, aldus omgebracht. Het gerechtshof te Weenen heeft den kleedermaker Kraldie den anarchist Stellmacherden moordenaar van den politie-beambte Heubekbehulpzaam was bij het ontduiken van de nasporingen der politie, tot vijf jaren dwangarbeid ver oordeeld wegens hoogverraad. In Moravië zijn weder verscheidene anarchisten in hechtenis genomen. Te Brünn werd er een gevat wegens oplichterij. Te Triest ontplofte een bomdie in de onmiddelijke nabijheid van de kazerne was neergeworpen. Er werd echter geen schade aangericht. Iemand te Crefeld had een retour biljet naar Berlijn gekochtdat in de cou rant ter overname werd aangeboden. Maar de spoorweg-directie deed onderzoekkwam het nummer vaD het biljet te weten en hij werd aangehoudenomdat een spoorweg biljet alleen geldig is voor den oorspron- kelijken houder. De zuinige reiziger, die een koopje meende te hebben, werd nu beboet voor 6 Marken hij moest een nieuw biljet nemen, terwijl het andere biljet, waarvoor hij 20 Mark betaald had verbeurd verklaard werd. Het geval kan reizigers tot waarschuwing strekken. Een Groningsch landbouwer heeft eene proef genomen met het drogen van aardappelenomdat hij bemerkt had dat het aanzienlijk watergehalte der aardap pelen oorzaak is dat zij zoo spoedig be derven. Hij heeft de aardappelen tot eene brij gepletgekneusd en gewalsden er alzoo koeken van bekomendie na den geheelen winter en zomer van 't vorige jaar bewaard te zijn even smakelijk waren als op den eersten daghet watergehalte was bijna geheel weggenomen. Iu Amerika is dat een voorname tak van industrieen ze worden daar jaarlijks lang in gedroogden staat bewaard. De ge droogde massa is zeer vast, hoornachtig glanzendreukloos en heet even smakelijk als versche aardappelen. Een zioh noemende Engelschman heeft Woensdag in den winkel van een handelaar in vreemde muntspeciën in Den Haag een doosje met coupons weggenomen hij pleegde den diefstal onder de volgende omstandigheden: Hij bood drie gouden Napoleon's ter inwisseling aan. De geld wisselaar nam het daarvoor in betaling gegeven geldswaardig papier uit bedoeld trommeltje en moest toen nog een gering bedrag aan specie bijpassen. Hij verwijderde zich daartoe eenige oogenblikken van de toonbank met den rug naar den Engelsch man gekeerd. Deze moet van deze gelegenheid gebruik hebben gemaakt om het kistje, waarvan hij den inhoud gezien had, fluks in den zak te bergen. De Muntverzamelaar stond niet weinig verbaasd, toen hij na het vertrek van den vreemdeling ontdekte, dat zijn plicht om den man om zoo te zeggen tot den laatsten cent uit te betalen: beloond was met de verduistering van de op de toonbank aanwezige geldswaarde» welke later gebleken is niet ƒ800, doch 1200 te bedragenterwijl zich ook in het doosje bevonden twee doorgefourneerde loten der thans trekkende Staatsloterij nos. 8516 en 8822. De dief was gekleed in eene lichtbruine voorjaarsjas. Het socialistencongres te Roubaix heeft een zeer woelig besluit gehad. In de laaste vergadering is men er handgemeen geworden naar aanleiding van het optreden van een der aanwezigendie den afgevaar- II digden verweet, dat zij acht dagen lang leefden op de kosten der vereenigingen welke zij tegenwoordigden. Onder een ver vaarlijk rumoer, schreeuwde, stampte» drong en Bloeg men elkandertot een vijftig tal gerechtsdienaren een eind aan het too- neel maakten, de zaal deden ontruimen en de ergste levenmakers in hechtenis namen. Later werden nog een paar anderendie zich tegen de politie verzettengevat. Het volk legde zijn stemming aan den dag door eenige anarchistendie tegen de inhechtenisnemingen kwamen protesteeren, uit te jouwen, en het nam een zoo dreigende houding aandat de politie hen in bescher ming moest nemen. De Engelsche korvet Alert, die reeds- vroeger onder bevel van kapitein sir G. Nares voor ontdekkingstochten in de Noor delijke ijszee gebruikt werd, zal eene nieuwe poolreis ondernemen. Zij gaat eerst naar noord-Amerika. Het schip werd op de meest voorkomende wijze ter beschik king gesteld van de Noord-Amerikaansche regeering om de poolexpeditie van luitenant Greeley, van wien men, sedert hij in Augustus 1881 het hem aangewezen station Robeson Channel in de Franklinbaai be trokken heeftgeen bericht meer ontving op te sporen en hem hulp te verleenen. De korvet zal door drie andere schepen, den Dundeër walvischvaarder Thetisden New-Foundlandvaarder Bear en de Hope begeleid worden. Bevelhebber van dit es- cader wordt de commandeur Winfield L. Schley. In het Russische gouvernement Ufa zijn ernstige ongeregeldheden onder de boeren uitgebroken. Zij zijn in openlijke opstand tegen de overheid en bieden ge- wapenden weerstand. Bij een gevecht, dat dezer dagen plaats greep, hebben de boeren twee boschwachters gedood en ver scheidene andere gewond. Een Schotsch dokterdie een bekwaam zwemmer is, sprong onlangs te Weenen, op uitdaging van een paar vriendenover de leuning van de 70 voet hooge »Rijks- (Naar Tiet Franacli van Henri Gréville.) 3) „Ik weet het wel," zeide zij, na een oogenblik zwijgens; „het kind heeft behoefte aan frissche lucht. Zij is hier gekomen van haar dorp, en heeft den geheelen winter doorge bracht, gebogen over haar borduur raam. Van nu af aankleine meid moet ge dagelijks tweemaal in de frissche lucht gaan, en dan moet ge de dienst in mijne slaapkamer leeren waarnemendat zal je wat lichaams beweging geven." Daarop verliet de Gravin de kamer weder, gevolgd doorMavra's dankbare oogen, die zich nu met tranen vulden. Van dien dag af was Mavra aan de persoonlijke dienst der Gravin verbon den; haar te naderen, aan te raken wal zij gedragen had, haar te bedienen, haar orders te ontvangen en ze met de meest mogelijke vlugheid en behen digheid ten uitvoer te brengen, 'twas het grootste genot voor dit nederige raeisjen. Hare gebiedster, uitgedost in al de schitterende weelde, waarvan zij de elementen zoolang onder de oogen had gehad in de werkkamer, maakte op haar den indruk van een verheven wezen, dat nader aan den Schepper stond dan eenig ander harer medeschepselen. Niet slechts gedacht Mavra haar in hare gebeden, maar somtijds richtte zij in haar binnenste hare gebeden tot haar als tot een heilige, meenende, dat de voorspraak van een zoo verheven wezen evenveel gewicht in de schaal moest leggen bij de machten des hemels als bij die der aarde. Hel mondtjenvol frissche lucht, dat Mavra tweemaal per dag inademde, bracht spoedig den blos op hare wangen terug. De omstandigheid, dat zij zich gelukkig voelde, droeg er ook het hare toe bij. Maar de lente, die nu met reuzeschreden kwam, om den verlo ren tijd weder in te halen, was de voornaamste bewerkster van deze won derbare genezing. De dagen bleven steeds lengen, en zouden spoedig in elkander loopen, zooals zij dat om streeks den langsten dag doen. En gedurende deze lange zomeravonden deed het jonge meisjen niets liever dan te staan leunen tegen het hek van traliewerk, dat tot ingang diende van den hoenderhof van dit adelijk ver blijf, waar zij dan de jeugdige boeren- meisjens zich met langzame schreden naar de fontein zag begeven met hare ledige emmersom spoedig weêr terug te komen, gebogen onder haar zwaren last, met de hoofden half verscholen achter het houten juk, waaraan de emmers gedragen werden. Zij hadden haar tijd verpraat, en haar wachtte zeker thuis eene strenge berisping van moeder of stiefmoeder. Mavra kon daar staan te staren op den hoogen beuke- boom bij het hek, als die bevallig zijne lange takken in de avondkoelte heen en weêr zwaaide, evenals de takken van een treurwilg, en nu en dan zag zij dan tusschen die takken door eene bleeke ster aan de vale lucht, die daar schitterde en haar iets scheen tc willen zeggen. Het gedruisch van den rivierkant, de laatste paarden, die vandaar terugkeerden, na legen den avond gedrenkt zijnen die daar op snellen draf langs haar heen liepen en zich de natte manen afschudden; het gezang daar in de verte, flauw als een echovan de in hunne télègues van hun dagelijkschen arbeid terug- keerende boeren alle deze haar zoo welbekende landelijke dingen rie pen haar een liefelijk verleden voor den geest, en schenen haar ook eene blijde toekomst te profeteeren. De jeugdige stalknechts merkten het knappe meisken wel op, dat daar iederen avond naar buiten kwam en bij het hek de vrije lucht kwam in ademen „op bevel van de Gravin." Zij waagden het eerst „goeden avond" tegen haar te zeggen, en later er eenige woorden aan toe te voegen. Jeugdige Russen uit dezen stand zijn nooit ruw of vrijpostig, zoolang hun de brandewijn niet door de aderen vloeit, en de Gravin was onverzoenlijk op het punt van dronkenschap. Mavra antwoordde met hare lieve stem, en lachte soms, waarbij men haar hagel witte tanden te zien kwam. Maar niemand dorst .ten haren opzichte verder te gaan. Zij zou hun door de vingers geglipt zijn, en verschrikt het huis zijn binnengeloopen. Na eenige vergeefsche pogingen werden de jeug dige knapen gewoon aan haar ingeto gen manieren, en, openhartig ge sproken, zij mochten er haar te liever om lijden. De koetsier Simeon alleen, die niet gewoon was aan zulke kies keurige juffertjens, daar zijn prachtige baard en zwartfluweelen kostuum hem altijd op zijn minst een kus deden verwerven, die zonder tegenstribbelen genomen en teruggegeven werd Simeon poogde eens, op zekeren avond, het knappe meisken ongemerkt op zijde te komenterwijl zij, in haar gemijmer verdiept, naar de sterren stond te staren. Hij naderde haar zóó stil, dat zij er niets van hooren konen het gelukte hem zijn prachtigen baard in de onmiddelijke nabijheid van de wang der jeugdige droomster te brengen. Door eenig geritsel gewaarschuwd, schrok zij, wendde haar hoofd om, en terwijl zij die beweging maakte, ont ving zij den kus, dien zij had willen ontwijken. „O!" riep zij met onbeschrijfelijk afgrijzen uit, terwijl zij haar wang met haar mouw zoo krachtig afwischte, dat zij de fijne huid bijna stuk wreef. Al de bediendendie er bij stonden, lachten, want Simeon had bluffend voorspeld, dat hem een betere ont vangst wachtte. „Probeer dat niet weêr, Simeon, of ik zal het aan de Gravin vertellen!" De tranen kwamen haar in de oogen over de haar aangedane beleediging, en zij zag hem met een dreigenden blik aan. Zij sprak op zoo ernstigenzoo diep beleedigden toon, dat deopperkame- nier een einde maakte aan het gelach door met zeker gezag te zeggen „Mavra is een goed meisken en heeft gelijkdat zij aan anderen niet gunnen wil, wat alleen voor haar aanstaanden echtgenoot is weggelegd. Ge zijt een goed meisjenen gijSimeon

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 2