brug* in de Donau, en zwom, ondanks de sterke strooming die er was, bedaard door bet koude water naar den oever. Toen bij daar aankwam werd bij meege nomen door de politie, die bem drong andere kleederen aan te trekken. Hij zal zijn stouten zwemtoer met een boete moeten bekoopen. In het Franache mijndistrict Anzin beerscbt nog steeds een opgewonden stem ming onder de werkstakers. Er is een sterke gewapende macht op de beenom moge lijke herhalingen van ongeregeldheden te voorkomen. Te Helesmes is een werkmanDebossée genaamd, (geen mijnwerker) gevangen ge nomen die het hoofd van een bende moet zijn, aan wie de talrijke in die streek gepleegde dynamietaanslagen geweten moe ten wordenen in wiens woning men ver scheidene dynamiet- en kruitpatronen ver borgen vond. Hij is tot zes maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Nog een tweede dynamietmanVillers genaamdis te Helesmes gevat en naar Valencienne gebracht. Intusschen heeft weer een dynamietaanslag op de woning van een niet werkstaker plaats gehaden hebben de nog werkende arbeiders steeds verschillende baldadig heden te lijden. Herhaaldelijk worden er vergaderingen gehouden. Al bijten blaffende honden nietzij kunnen toch gevaarlijk genoeg wezen. Dat blijkt uit een treurig geval dat dezer dagen te Liegnitz voorkwam. Daar is een 16-jarig meisje zoo hevig verschrikt van een hond die blaffend tegen haar opsprong, dat zij bewusteloos op den grond viel, en toen men haar weer bijgebracht had bleek het dat de ongelukkige haar verstand verloren had. Een kleermaker te Arnhem had van verschillende personen kleedingstukken om te herstellen en om te maken ontvangen. De klanten moesten echter lang op hun goed wachten, terwijl thans is gebleken dat deze heer afscheid van zijne woonplaats heeft genomen, na eerst de hem toever trouwde panden te hebben verkocht. Een «koopmanuit Leeuwarden was den 3 Januari jl. te Oenkerk om negotie te doen en kwam ook bij den bakker K. D. W. vragen of er ook iets te verhandelen was, oude vodden te verkoopen waren enz. Deze liet hem daartoe langs de ladder op zolder, waarna door den bakker de ladder werd weggenomen en deze den koop man in weerwil hij al schreide en kermde »uit aardigheids een paar uur op den zolder liet zitten. Yoor dat feit is de bakker door de rechtbank te Leeuwardenwegens onge oorloofde vrijheidsberooving, veroordeeld zijt een lompe slungel, dat gij haar zoo'n schrik op 't lijf hebt gejaagd." De koetsier trachtte zich met een grap er af te maken, maar Dacka was tegen hem meer dan bestand; 't viel niet gemakkelijk in een rede twist met haar het laatste woord te hebben. Simeon gaf het spoedig op. Mavra had zich zonder een woord te spreken verwijderd, en, terwijl de rede twist nog fn vollen gang was, lag zij met haar hoofd in haar kussen bitter te snikken. Zij schreide van schaamte over de ruwe vrijpostigheiddie men zich in tegenwoordigheid van anderen met haar veroorloofd had; en ook was er nog wal anders, dat haar zoo schreien deed, namentlijk hare gekwetste zedig heid, benevens een onverwinnelijke walging. Al ware niemand getuige geweest van het tooneel, dan nog zou zij dezelfde gloeiende tranen gestort hebben. Zij had niet kunnen zeggen waarom; had men er haar naar ge vraagd, haar eenig antwoord zou ge weest zijn„ik houd er niet van." Maar zeggen, waarom, daartoe was zij niet in slaat. En zóó, al schreiende, viel zij in slaap, voordat de andere, minder fijngevoelige meisjens van hare dage- lijksche wandeling met hare vrijers teruggekeerd waren. Van dezen dag af bejegenden allen met zekere achting de ingetogenheid van het meisjen. liet gebeurde werd aan de Gravin meegedeeld door de bescheiden opperkamenier, en de edele dame wierp een onderzoekenden blik op het jonge meisjentoen deze kwam tot twee dagen gevangenisstraf. De eisch was een maand celstraf. Een merkwaardige soort van wed ren heeft jaarlijks in een klein dorp ergens in Wurtemburg plaats. Jaarlijks wordt daar toch een geheele reeks van wedrennen gehoudendie alle in hun soort van elkander verschillen en waarvan de een de eigenaardigheid aanbiedt, dat daaraan uitsluitend door j eugdige herderinnen wordt deelgenomen. Ieder van deze meiBjes krijgt gedurende den wedloop een met water gevulden kan op het hoofden daar het haar verboden is, die met de handen in evenwicht te houdenof zelf maar even aan te raken behoort er een vrij groote mate van vaar digheid in het ballanceereu toe om betrek kelijk snel te loopen en toch de kruik niet te verliezen. Het spreekt van zelf, dat zijdie het 't verst in deze combinatie gebracht heeft, den prijs wint. Merkwaardig is het hoe de wedrensters alles probeeren om elkander te hinderen of ongelukken met de kan trachten te bezorgen; en dat is dan ook de reden waarom de burgemeester van de plaats bij gebrek aan een tweeden of adjunct veldwachtergenoodzaakt is de meisjes te paard te volgen en met een grooten stok gewapend te voorkomendat zij elkaar stooten geven en duwen of aan de haren trekken of meer handtastelijkheden plegen, die de patiënt in het uitoefenen van de haar opgelegde taak hinderlijk zijn. Donderdagnamiddag nam de Heer J. M. IJzerman Mr. Smid, bekend door zijn langjarige proefnemingen om brand gevaar te verminderen, een welgeslaagde proef met een eenvoudig en beknopt werk tuig, om personen uit de hoogste ver diepingen van gebouwen te redden. Aan den voorgevel van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken was buiten aan een dakvenster een haak geslagen. Langs een door in elkaar geschoven stokken naar boven aangebrachte lijn werd een stevig, dik koord opgeheschendat over den haak werd geslagenwaarvan een uiteinde be vestigd was aan het onderdeel van het ijzeren toestelletjedoor hetwelk het koord over een katrol looptom op een verren afstand over een windas op den grond te worden afgewonden. Behalve de katrol bevat het toestel een windvanger, een soort van dubbel schepradom de zuiging te verminderen bij het nederdalenen twee ijzeren haken van onderen (aan een waar van een stevige riem is bevestigd), die om het lijf geslagen en om den anderen haak moet worden omgeslagen. De werking is nu zeer eenvoudig: het toestel wordt omhoog getrokken, de man op het dak pakt den riemslaat hem om zijn lichaam bevestigd dien aan den haak en laat zich om haar te bedienen; maar geen woord van goedkeuring of afkeuring werd er gesprokenen Mavra beschouwde het als een uitgemaakte zaakdat niemand meer om het gebeurde dacht. De zomer begon reeds ten einde te spoeden, toen het gewoonlijk zoo stille adelijk verblijf, op eens hel tooneel werd van levendige beweging en vro lijk gedruisch. De jeugdige Graaf Ser- gius had zijne rijtuigen vooruit gezon den; rijpaarden en jachthonden stamp ten en hinnikten in hunne stallen, en blaften in hun hokken, alsof het eenige doel huns levens was, zooveel lawaai mogelijk in een bepaald tijds verloop te maken. „Wat is hij een knap raensch, onze jonge Graaf!" zeide Dacka aan houdend, bijna den geheelen dag, waarschijnlijk om de vervelende uren in de stille werkkamer aan een eind te krijgen. „Ik was het, die hem in mijn armen ontvingtoen hij geboren was." En zij herhaalde nog eens en nog eens, met onuitputtelijk welgevallen, het verhaal van Sergius' geboorte en de legende zijner jongensjaren tot op het oogenblik dat deze dibrbare schat haars harten deel was gaan uitmaken van het korps pagesmet koffers vol gepakt met koeken, geleien, en alles wat met mogelijkheid gegeten kon worden onder den hemel. De jeugdige arbeidsters hoorden met onverschilligheid deze honderdwerf herhaalde verhalen aanmaar Mavra werd nooit moede ze aan te hooren; 't was als een soort van Evangelie dat tot haar hart gebracht werd. Alles zakken. Door zijn gewicht daalt hij met het toestel langs het touw, waarover de katrol loopt terwijl de windvanger een te snelle nederdaling belet. Achtereenvolgens hadden in verschillende riohtingen neder- dalingen op die wijze plaats met het beste succes. Indien dus aan elk bovenraam een haak aanwezig is en de persoon die gered moet worden eenig zelfbedwang heeftkan het werktuig goede diensten bewijzen vooral als het koord van dezen »touwweg« onbrandbaar gemaakt wordt. De proef werd bijgewoond door de Ministers van Buitenl. Znken, Binnenl. Zaken en Oorlog, den burgemeester, den heer Latijnden wet houder Vaillant, den hoofdcommissaris van politie, den directeur der gemeentewer ken Eeinders, den opperbrandmeester Bo- denz en enkele anderen autoriteiten, die allen den Heer IJzerman voor zijn vernuf tige vinding hun tevredenheid betuigden. In eene particul. corr. uit Atjeh voorkomende in Zutf. Crt.komt het vol gende voor: Den 4en Maart werd te Ager Laboe nabij Segli gevangen genomen Mozes Cohen, bg de Atjehers bekend onder den naam van Toekoe-Ali. Deze in het laatst van 1880 gedeserteerde militair heeft in de laatste jaren bg onze vijanden eene niet onbe langrijke rol gespeeld en veel van zich doen spreken en schrgven. Omtrent zijn gevan genneming meldt men het volgende: Den den dezer was hg met Vriezekalkeven eens een berucht deserteurte Ager Laboe in gezelschap van eenige Atjesche hoof den bezig te beraadslagen toen een Atjeher binnenkwam en meldde, dat er buiten iemand was, die brandy verkocht. Ofschoon Vriezekalk geen lust toonde zich aan dat edele vocht te goed te doen, kon blgk- baar Cohen zgn Europeeschen aard nog niet geheel verloochenenen ging hij naar buiten om een snapsvoorzeker niet ver- vermoedende welk een strik hem gespan nen werd. Of Vriezekalk er de lucht van 1 had, weet ik niet: zooveel is zeker, dat hg er zich niet aan heeft gewaagd en den dans is ontsprongen. Nauwelgks was Cohen buiten gekomen of hg werd door een achttal Atjehers aangegrepen en ge kneveld, in een sampan geworpen en naar boord van de Palembang gebracht, waar mede hij den 5en te Oleh-leh aankwam. Voor den prgs op zgne uitlevering door ons gouvernement gesteld, werd hij alzoo, door het volk, waarvoor hg zgn land ver ried, aan zgne en hunne vijanden over geleverd. Cohen was geheel Atjeher ge worden, en wie hem ontmoet had, zonder hem te kennen, zou moeilijk den Europeaan in hem hebben gezien. Te Kotta-Radja werd hg aangebracht, gekleed met een pantalon, Atjeh-model, en een zwart Sin- gapoersch topje (mutsje) op. Het bovenlgf was geheel naakt; de muts bedekte alleen wat in nauwe betrekking stond lot hare goede en geëerde beschermster, was haar dierbaar; en deze eenige zoon, dien de hooggeboren dame zoo innig lief had, dien zij aanbad, en naar wiens overkomst zij zoo hartelijk verlangde, werd voor het jonge meisjen een bovennatuurlijk wezeneen soort van Messias. Op zekeren morgen in 't laatst van Augustus, toen Mavra, die vroeg was opgestaan, den hoenderhof overliep, om de waschvrouw wakker te roepen, die zich verslapen hadzag zij langs de omheining eene troïka in galop aankomen, met zwarte paardenmet schellen boven hunne koppen. »'t Is de jonge Graaf!" dacht de kleine lijfeigene bij zichzelve; en zonder zich den tijd totverdernadenken tegun- nen;liep zij naar het groote hek toeen wierp het wijd open. Op hetzelfde oogenblik was de sehitterendeekwipage daar; de koetsier bedwong zijn edele dieren, en zonder uit den galop te gaan, schoten ze als een pijl Mavra voorbij, om tien stappen verder onbe wegelijk stil te blijven staan aan den voet van de hooge stoep. Zij was als verblind; haar hart trilde onder zij wist niet welken indruk van vreeze en vreugde en zoo zag zij zich in 't aangezicht staren door twee groote donkere verbaasde oogen, welker uit drukking ook te kennen gaf, dat hun eigenaar hetgeen hij zag met zeker welgevallen aanschouwde. j Wat gelijkt hij op zijne moeder!" dacht Mavra bij zichzelveterwijl zij het kolossale hek dichtflapte. Zij kwam met langzame schreden! de kruin van zgn hoofdzoodat aan alle kanten de haren er onder uit te voorschgn kwamen. Baardeloos in die kleeding, met het brutale voorkomenzgne nieuwe vrien den eigende huid gebruind door de zon, vrij zwaar gebouwd, en den gang der bergbewoners over zich hebbende, kon men hem gerust voor een Atjeher houden. Overi gens zag hg er welgedaan uit, en gaf blgk lang geen honger te hebben geleden. Hg was de eerste militair die deserteerde, was met ééne vrouw (of misschien wel meer) van zgn nieuw land getrouwd en heeft zeker niet gedroomd, dat zijn rijk zoo spoedig een einde zou nemen. Over zijn verderen levensloop zal wel spoedig beslist zijn. Cohen heeft, toen hij bij de Atjehers was, ook getracht anderen over te halen zijn voorbeeld te volgen, getuige een brief, dien hij aan een zijner vroegere kameraden heeft geschreven en hier bij een der officieren berustende is. De internationale zangwedstrgddie den 17en Aug. a. s.ter gelegenheid van de Belgische nationale feestente Brussel gehouden wordtzalbehalve uit de ge- zamenlgke uitvoeringenbestaan uiteen wedstrgd in het lezen van het bladeen voor kwartet-koor en een wedstrgd van directeuren, welke laatste bestaat in de uitvoering van een koor, zonder eenige aanwijzing van nuances of anderzins. Als prgzen zullen kunstvoorwerpenalsmede gouden, zilveren en vergulde medailles toegekend worden. Voor zangvereenigingendie aan den wedstrgd wenschen deel te nemen, zgn inlichtingen te bekomen aan het adres van de regelings-commissiePlace de la Bourse No 1te Brussel. HAARLEM, 15 April 1884. Op de groote tuinbouwtentoonstel ling te Hietzing bg Weenen is de firma Nic. Roozen en Zonen op Bronsteê te Heemstede bekroond met de gouden Me daille als eerste prgs voor Hyacinthenmet de verguld zilveren Medaille voor Tulpen en met de zilveren Medaille voor Crocussen. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 12 April 1884 in de Gouden Leeuw, te Haarlem. N°. 1. Stoomverffabriek met Loodsen en Erve enz.Noorder Buitenspaarne N°. 5, niet geveild. N°. 2. Een stuk Weiland achter het voor gaande, niet geveild. N°. 3. Huis en Erve, Gedempte Oude Gracht 53, f 6605, opgehouden. naar de stoep toeloopentoen Sergius, uit zijn rijtuig springende, nogmaals naar haar omzaghij glimlachtetoen hij hare van naiëve bewondering lin telende blauwe oogen zag, en, haar vriendelijk toeknikkende, ging hij de woning zijner vaderen binnen. Eene minuut daarna stond hij bij het bed zijner moeder, en drukte deze hem innig in haar armen. Toen zij twee geheele uren met elkander babbelende hadden doorge bracht, en hunne thee gebruikt had den, was het of Sergius plotseling wat te binnen schooten zeide hij tegen zijne moeder: «Wat is dat voor eene nieuwe aan winst, die gij gedaan hebt, moeder? Een kleine Raphaël met prachtige lokken heeft me van mo rgen het hek geopend. De Gravin bezon zich een oogenblik. »0, nu weet ik het," zeide zij; ï't is Mavra een voortreffelijk meis jen beste jongen, 't Is een zonder ling schepseltjen, dat mij aanbidt." sDat doet zij terecht," sprak de zoon met innigen eerbied. Wat doet ge met haar?" »'sNamiddags borduurt zij, en 's morgens bedient zij mij; maar, Sergius, gij moet voorzichtig zijn. In mijne woning wordt niets geduld, dat er niet door kan; bedenk wel, dat gij je niet moogt vermakenmet verliefde praatjens tot mijne meisjens te richten." (Wordt vervolgd).

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 3