MAVRA. •üjgji dat zij haar reis niet kon voortzetten. De 200 passagiersdie aan boord waren, kwa men allen behouden aan land. De kapiteins van de stoombooten Roline en Ciggneen de stnnrman van laatstgenoemd vaartuigdie gerechtelijk vervolgd werden wegens de noodlottige aanvaring op het meer van Genève, waarbij een aantal passa giers verdronken, zijn thans vrijgesproken. Men weet, dat voor de fabricatie van glasparelen een essence wordt aange wend die uit de schubben van witvisschen bereid wordt De witte zilverglanzende schubben worden eenige uren in friseh water geweekt en dan een kwartier in een mortier met water gewreven. Om te verhinderen dat de essence spoedig tot rotting overgaatvoegt men er een weinig Ammonia liquida bij. Van 4000visschen zal men slechts kilo schubbenen daaruit nog geen 12 Ned. lood essence verkrijgen zoodat voor Va kilo essence 16000 wit visschen noodig zijn. In navolging van de door eene zekere Miss Carpenter te Bristol opgerichte Day Feeding Schools, heeft zich te Londen eene commissie gevormd om aan de meest behoeftige kinderen op de openbare armen school dagelijks middageten te verschaffen. Door eene liefdadige vereenigingde London Samaritan Society, werd dit op verschil lende scholen reeds kosteloos gedaandoch thans schijnt men er stelselmatig mee aan het werk te willen gaanen de heer Mun- della wordt genoemd als een der warmste voorstanders van de zaak. Met het oog eohter op de zeer ernstige moreele en maat schappelijke bezwaren tegen het kosteloos voeden der kinderen wil men voor het verstrekte eten enzoo noodig voor kleeren de ouders den koBtenden prijs laten betalen. Die prijs nu iswaar de voeding op eenig- zins groote schaal plaats heeftzeer gering. Te Bousdon, waar men met verschillende spijzen proeven namkwam het middag maal voor 382 kinderen gemiddeld slechts op 372 stuivers te staan. Daarvoor werd het volgende opgedischtMaandags goede soep; Dinsdags reuzelbollen met suiker; Woensdags gekookte rijst met jamDonder dags vleeschpoddingen Vrijdags appel- podding. Elk kind kreeg, voor nog geen stuiver daags dus, van deze smakelijke kosten een portie van 8 Eng. oneenméér dan de meesten aankonden. Is de vereischte betaling alzoo uiterst gering men wil zich, en zeer terecht ten strengste aan het beginsel houden om in geen gevalzelfs niet waar de ouders werkelijk en buiten hunne schuld geheel onvermogend blijken, het voedsel koste loos te verstrekken. Dat het voedsel in de school en op eenen gezetten tijd gegeten zal moeten wordenspreekt wel van zelf. De bedoelde commissie zal over de uit voerbaarheid der zaak verslag uitbrengen en vervolgens trachten het noodige kapitaal bijeen te brengen. Het voedingsgehalte van kokosnoten is door een onlangs bekend geworden geval weder schitterend gestaafd. Op een schip, dat met een lading van deze vruchten van de Fidsjieilanden naar Sydney voer en door ongelukkige omstandigheden 80 dagen onder weg bleef, leefde de bemanning al dien tijd van kokosnoten, waarvan ieder man een per dag kreeg, en allen bleven gezond en krachtig. Ook voor paarden moeten kokosnoten een uitmuntend voedsel (Naar het Fransch van Henri Gréville.) 4) »0, moeder! Waar ziet ge mij voor aan?" antwoordde de jonkman op luchtigen toon. »Geene vrouw kan mijne belangstelling wekken, tenzij in een foedraal, dat in overeenstemming is met den stijl harer schoonheid. Nu hebt ge hier mogelijk parelen, maar het foedraal ontbreekt ten eenenmale." Beiden barstten uit in lachen. Alleen zijdie deze twee menschen volkomen begrepenhadden kunnen vermoeden, dat zich onder dezen vorm het besef der moeder openbaarde, dat zij als eigerfaresse spraken des zoons eer bied voor de moederlijke woning. Maar de Russen uit de grand monde zijn zóó gesteld, dat wanneer hun geen ondeugd aankleeft, zij alle moge lijke moeite doen, om zich aan te stellenalsof zij er mede behebt zijn. Bij het verlaten van het eetvertrek richtten de Gravin en haar zoon hunne oplevereD. Volgens het Journ. iT Algric. prat. zijn dezer dagen in het Fransche leger bij het 7e reg. kurassiers proeven genomen met kokosnotenmeel als voedsel voor de paarden. Die proeven voldeden goedhet meel was zeer voedzaam en daarbij goedkoop. Het voederen met dit meel zou een bezuiniging opleveren van minstens 50 francs per paard in een jaar. De bierbrouwersschool in de bierstad München levert goede uitkomsten opzoo als weer bij het onlangs gehouden examen bleek. Er wordt daar onderwijs gegeven in het brouwen, de scheikunde, wis- en werktuigkunde, handelswetenschap enz., maar het practisch onderricht in de mout en bierfabricage is er hoofdzaak. Daarbij hebben de leerlingen der school in het be lang hunner studiën ten allen tijde vrijen toegang tot de voornaamste bierbrouwerijen der stad. Het in de school vervaardigde bier wordt algemeen geroemden Maandags en Zater dags, als het geschonken wordt, komen er tal van gasten. Te Lausanne, kanton Waadtlandis eene nieuwe sekte opgetreden, gesticht door Durando, die zijn zoon voor den Messias uitgeeft en den ondergang der wereld voorspelt. Vele vrouwen hangen hem aan. Op grond van die voorspelling snijden zij de haren af, om ze te verkoopen en maken have en goed te gelde. De opbrengst vloeit in den zak van den bedrieger. Eene geloovige is naar het krankzinnigengesticht overgebracht. De overigen zullen wel vroeg of laat volgen. Bij Teplitzin Bohemenis een bru tale diefstal gepleegd, vermoedelijk door anarchisten. Zes mannen als gerechtsdie naars en beambten vermomd traden daar een afgelegen huis binnen, onder voor wendsel van het te moeten doorzoeken. Zij sloten de bewoners op en namen /'30,000 in papieren van waarde en geld mede. Tot dusverre is de politie hare valsche beamb ten nog niet op het spoor. Naar aanleiding van het bezoek der Koningin van Tahiti, verhalenParijsche bladen de volgende anecdote In 1840 keerde de Hertog van Joinville te Parijs terug van een reis om de wereld. Bij het uitdeelen der geschenken die hij medebracht zei hij tot zijne zuster Prinses Marie»Ik heb voor ulievehet volledig costuum van een Australische Vorstin. »0daarin zal ik mij op het eerst volgende bal-masque vertoonenwas het verheugde antwoord. Glimlachend haalde de prins een hals snoer en twee armbanden van schelpen voor den dag. De Prinses vond die allerliefst en vroeg naar »het andere.Welk an dere »Wel, het kostuum!» »Dat is alleswas het antwoorden de Prinses gaf toen haar plan om dit costuum op het bal- masqué te dragen maar op. Men schrijft uit Hoogwoud aan de N. R. Ct. In vele streken van ons land bestaan eigenaardige gewoonten. Zoo ook te Hoog woud en omstreken. Wanneer aldaar zich een nieuwe kastelein komt vestigen, is het de gewoonte, dat hij kort na zijne ves tiging alle jongelingen en jonge dochters uit de buurt bij zich op een feest noodigt dat den zonderlingen naam van «best vat« schreden naar den tutn. Voor het huis, op het voorplein, kwamen zij Mavra tegengebogen onder een ont zaggelijken stapel linnengoed, dien zij uit het waschhuis gehaald had. I De lakens, die zij met hare beide handen bijeen hieldreikten zoo hoog, dat zij haar kin omhoog moest ophou den, en haar hoofd op zijde moest wenden, om vooruit te kunnen zien. tZie, daar is zij," zeide de Gravin in 'tFranschen zij bleef stilstaan om naar hel meisjen te zien. o'tls moeilijk te zeggenof zij een Raphaël dan wel een Greuze is,", merkte Sergius op. tVan morgen deed zij me meer denken aan een Raphaël met een Russieschen neus't is een i tweeslachtige stijl van schoonheid, maar 't is er eendie een eigenaardige bekoorlijkheid heeft." Zij zetten hunne wandeling voort, terwijl Mavra de werkkamer binnen ging met haar stapel linnengoedtoen zij de handen vrij had, stond zij daar te trillen, zonder een woord te spreken, alsof zij zich schuldig gevoelde aan eene misdaad. draagt. Een dergelijk feest had de vorige week in een deel dezer gemeente plaats. Dinsdagavond ongeveer 7 uur vereenigden zich 39 paren in de herberg. Na het een en ander genuttigd te hebbenbegaf men zich al spoedig aan den dansdie tot den volgenden ochtend werd voortgezet. Het is te begrijpen, dat na zulk een vermoeienden I nacht velen naar een frisch luchtje snakten. Er werd daarom besloten eene wandeling door de buurt te gaan doen. Velen hadden zich daarop reeds voorbereid en zich een niet onaardig pakje aangeschaft. Nu ging het huis inhuis uiterf operf af, tot alle bewoners eene beurt hadden gehad. Dat daarbij soms de wijnflesch ge ducht werd aangesproken, is te begrijpen. Inmiddels had de kastelein zijn herberg wat laten opknappen en een goed maal laten gereed zettendat met buitengewone graagte genuttigd werd. Na nog den gehee- len dag onder zang en dans doorgebracht te hebben, ging men tegen 8 uur, uit geput van vermoeienis en schor van het zingen, naar huis. Eenige weken achtereen kwamen te Zaandag 's-Zaterdagsavonds twee mannen uit de gemeente Koog-aan-de Zaan om langs de straat het weekblad Recht voor Allen te verkoopen. Korten tijd ging dat goedlangzamerhand echter begonnen eeni ge jongens henzoodra zij zich vertoonden jouwend achterna te loopen. Dit was voor al het geval de avondendat er geen wind was, daar dan de meeste jongens in onze molen-stad vrij zijn en zich in grooten getale op straat bevinden. Zoo was het ook Zaterdagavondnauwelijks vertoonden zich de colporteurs en boden met luider stem hun blad aan, of de jongens omringden hen onder het zingen van het lied „HopHop Hophang de socialisten op." Daar zij tevens met steenen begonnen te werpen, moesten de colporteurs in het gemeentehuis de vlucht nemen. De politie liet zich niet zien. Bij Dover hebben de Londensche Volunteers met Paschen weder hunne ge wone oefeningen gehouden. Er waren een 10.000 man in het veld. De bataljons, die door postuur en houding steeds de meeste aandacht trekken, zijn die van de artisten en de Londensche Schotten. Overigen be gint er ook onder de vrijwilligers veel klein grut door te loopen. Niet meer als vroeger bestaan zij uit schier louter flink gebouwde mannen. Onophoudelijk komt Duitschland te rug op het visschen van zalmen door ons in den Rijndie toch ook gedeeltelijk hun rivier is. Ditmaal doet aan de Bonner Zei- tung een van onze marktberichten dienst om aan te toonen, hoe verschrikkelijk veel zalmen en vooral elften bij ons ter markt komennamelijk op den lOen April te Kralingen 234 zalmen en 2566 elften. Het is inderdaad waaral kan men het aan de prijzen niet bespeuren, dat onze Rijnvisschers in dezen tijd niet onvoordeelig werken, doch onze naburen letten natuurlijk niet op de slechte tijden, die er ook vaak genoeg zijnnemen niet in aanmerking aan welke beperkende banden de zegen- visscherij van Regeeringswege gelegd is, en weten misschien niet, hoe Rijk en par ticulieren door allerlei pootproeven den vischrijkdom der rivieren trachten te ver meerderen. Wat wil men in Duitschland »Wel, waar wacht ge op?" vroeg een der meisjens, haar bij het voor schoot trekkend. tik weet het niet," antwoordde Mavra. tik heb een gevoel, alsof ik een klap gekregen heb, en mijn han den blijven maar trillen." «De vracht, die je gedragen hebt, was zeker te zwaar voor je krachten. Ga een oogenblik zittendan zal het wel wat bedaren." 5!En indedaad, het bedaarde ook binnen weinige minuten, maar van dat oogenblik af zweefden Mavra ge durig een paar donkere oogen voor den geest, die daarvan zeker niets vermoedden. Haar eerbied voor de Gravin was hierdoor volstrekt niet verminderd. Integendeel, zij was nog meer liefde voor haar gaan gevoelen. Maar in plaats van één afgodhad zij er thans twee. Door kleine onschuldige taktieken, over welke zij zelve zich verbaasde, gelukte het haar, de zaken zoo te doen schikken, dat zij met de bedie ning van de kamer des jeugdigen Graafs werd belast, en van toen af meer? Toch niet aan een volk dat zich de moeite en den last van het wonen in een delta getroost, het visschen verbieden,, de eenige vergoeding voor den geweldigen, overlast, welke diezelfde Rijn ons bijna jaar op jaar 's winters veroorzaakt. Uit Appingedam wordt bericht: Een treinmet steenen beladen is heden ochtend tusschen 5 en 6 uren nabij het te Loppersum in aanbouw zijnde station der lijn GroningenDelfzijl ontspoord, naar men zegt tengevolge van verkeerden wis selstand, doch van een wissel, die niet gebruikt werd. De locomotief is blijven staan, doch de wagens met de steenen liggen over den weg. Twee personen zijn bij dit ongeluk ge dood, een derde is zwaar aan het hoofd; gekwetst en heeft ook een been gebroken en enkelen zijn licht gewond. De zwaar gekwetste is dadelijk verbonden door de heeren dr. Siemens, van Appingedam, en Van Huiten, van Loppersum, en daarop- naar Groningen vervoerd. Er waren ruim dertig personen op den trein, doch vele zijn er afgesprongen, zoodra de ontsporing plaats had. De officier van justitie uit Groningen heeft op de plaats zelve een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het ongeluk De terechtstelling van den moordenaar Masquelin heeft Zaterdag plaats gehad te Douai en niet te Madaleine, bij Rijselde geboorteplaats van den veroordeeldewel ke zooals men weetom het voordeel van. de drukte, verzocht had, hem op haar gebied te zien ter dood brengen. De veroordeelde was gekleed in het cos tuum der oudermoordenaarseen wit hemd' en een zwarten sluier. Er wordt een beroep gedaan op de- algemeene liefdadigheid, ter voorziening in den nood der arbeiders van de door brand vernielde stoomspinnerij te Hilver sum. Groot zijn inderdaad de behoeften, welke voorziening vereischen. Niet minder dan 450 personen zijn op eenmaal van hun middel van bestaan beroofd, en daardoor ruim 900 broodeloos gemaakt. Tengevolge van den gedrukten toestand, waarin de industrie schier overal verkeert, is ook op andere plaatsenwaar dergelijke fabrieken bestaanweinig of geen behoefte aan werkvolk, zoodat, althans in den, eersten tijdslechts enkele gezinnen zullen kunnen verhuizen. Daarenboven is er in Hilversum zelf, tegenwoordig bijna geen graaf- of sjou- werwerk te vinden. Wil men dus onderstand verleenen door werkverschaffingdan moet dat werk op gezocht worden. Geldveel geld is er duer noodig, en alleen door ruime bijdragen kan het mogelijk worden gedurende de eerste maanden eenigermate in den nood te voorzien. In dien tijd kan over het al of niet opbouwen der spinnerij zijn beslist, en kan erzoo men hopen magtot her» vatting der werkzaamheden in de gespaard gebleven weverij zijn besloten. In eenige aanzienlijke gemeenten des lands zullen Bub-commissiën worden in het leven geroepen, die zich met het in ont vangst nemen van giften en het verstrekken van inlichtingen zullen belasten. Eene pijnlijke ontroering heeft op Goeden Vrijdag te Londen de zelfmoord gebaard van een bekwaam en zeer geacht was haar geluk volkomen. De zorg voor de garderobe was in handen van den kamerdienaar, die zorgvuldig vermeed iets anders te doenen ter wijl Sergius op zijn prachtig zwart paard galoppeerde onder de een gewelf vormende bogen der pijnbosschen wier lange takken boven zijn hoofd in elkaar grepen, streek Mavra, terwijl eene liefelijke ontroering haar door tintelde, met innige dankbaarheid aan Goddie haar leven zoo licht en ge lukkig maakte, met hare fijne handen de linnen lakens glad van het veldbed waarop haar dierbare jonge meester sliep, en raakte zij met aarzelende vingers zijn hoofdkussen aan. Daarop zal zijn hoofd rusten, wanneer de nacht komt, en de slaap hem de oogen sluit." Deze gedachte deed hef jonge meisjen haar hand opheffen, en joeg haar een blos op de wangen, alsof er een soort van heiligschennis had plaats gehad. Wordt vervolgd).

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 2