12 deelen gescheidendie door een pantse ring van 50 millim. beschermd zijn. Bovendien worden zij nog door eene laag geperste kolen bedektna welker verbruik in de leege ruimten water wordt ingelaten. De bemanning zal 100 koppen tellen. Zooals de naam aanduidtis het schip bestemd om jacht te maken op vijandelijke torpedo-booten. De snelste torpedo-booten kunnen voor het tegenwoordige slechts eene snelheid van 22 mijlen in het uur bereiken, en dit nog maar gedurende enke le minuten. De torpedo-jager zal derhalve elke vloot van torpedo-booten binnen kor ten tijd inhalen en met zijn ram en geschut vernielen kunnen. Op de Rhone te Lyon sloeg Zon dagmiddag een zeilschuitjewaarin de eigenaar en vijf jongelieden zaten, door een windvlaag omver. De zes personen klemden zich aan een der kanten van het vaartuig vast. Een hunner slaagde er in dicht bij de Gnillotière-brug zwemmende aan land te komen. Maar het schuitje zonk onder het gewicht der vijf anderen en zij verdwenen in de diepte. Twee booten kwamen hun terstond te hulp. Een der drenkelingen was spoedig gered; en met behulp van een der jonge lieden, een kloek zwemmer, die weldra weer boven kwam en de drenkelingen boven water hield tot de booten kwamenwerden ook de anderen aan wal gebracht. Maar éen van de zes was verdronken; hij kon niet weer tot bewustzijn gebracht worden, wat men ook deed. Twee Newfoundlandsche honden bewe zen mede goede diensten bij de redding, die door duizenden toeschouwers in angstige verwachting werd gadegeslagen. Op welke zonderlinge en dwaze uit vindingen in Amerika patent wordt aan gevraagd, kan men opmaken uit een artikeltje in de »Newy. Med. Record,» met het opschrift: »Lintwormgevallen.» Een heel kleinaan een draad bevestigd werktuigje van goudwaar in het dekseltje eenige lokspijs ligt, wordt, aan een langen draad bevestigd, door den patiënt naar binnen geslikt. Ter gelegener tijd wordt dan de lintworm door de lokspijs in het werktuigje gelokt, en wordt aldaar door middel van een door een veer in beweging gebracht moordtuigje gedood. Het werk tuigje, dat nu den kop van den lintworm moet bevattenwordt vervolgens aan den uit den mond hangenden draad te voor schijn gehaald. De geniale uitvinder heet Dr. Alphons Myers woonachtig te Logar- sportIndiana. Er ontbreekt nog maar aan, dat aan het werktuigje een electrisch uur werkje wordt aangebrachtdat het indrin gen van den lintworm zou kunnen aan kondigen. Donderdag is een groote uitgestrekt heid grondsbehoorende bij het landgoed Sonsbeek te Arnhemonder 's hands voor ongeveer een half millioen verkocht aan den heer A. E. Cohen c. s. Het terrein wordt begrensd door den Zijpschen en den Amsterdamschen weg, met uitzondering van Mariënberg, Rozenberg en de rust plaats van Somsbeek. Het plan bestaat om den grond als bouwterein te exploiteeren. Blijkens het jaarverslag over 1883 van de Ned. Coöperatieve afd. der Ver- eeniging FAgen Hulp ten behoeve van zee- en landmacht, verlieten in dat jaar 29 leden de Yereeniging, terwijl 106 nieuwe leden toetraden. Gedurende het jaar werd uit het magazijn te 's Hage verkocht voor ƒ52,005,82; depóts werden opgericht te Arnhem-, Breda, MaastrichtNieuwediep en Utrecht. De balans sluit op 31 Dec. 1883 met een saldo verlies van 8918,42 waaronder dat over 1882 begrepen is. Een internationale diaman tendief naar wien de politie van verschillende landen reeds jarenlang zocht, moet, naar men uit Berlijn bericht, thans aldaar gevat wezen. Hij geeft voor, een Pers te zijn. Men vond geen diamanten bij hemmaar wel eenige andere kostbaarheden en een verzameling messen. Bij de Faroe-eilanden zijn twee vis- schersvaartuigen uit Kirkwall, die met een rijke vangst terugkeerden, omge slagen, en de bemanning, van 16 koppen, kwam in de golven om. Ook de werstaking onder de 7000 ar beiders te Tetschenin Bohemen, welke vier weken duurde, is nu geëindigd. Bij den brand in den schouwburg van Tarascon heeft Mme Agar al hare cos tumes verlorenen de leden van haar ge zelschap verkeeren in hetzelfde geval. De vlammendie even na het vertrek der kunstenaars op het tooneel uitbraken verspreidden zich zoo snel, dat er niets gered kon worden en de brandweer alleen de omstaande gebouwen beschermen kon. In de gemeente Haarlemmermeer is Donderdagavond omstreeks elf uren de her berg van G. van Keulen, hoek IJ weg en Vijfhuizerweg geheel afgebraud. Huis en inboedel waren verzekerd. Men vermoedt dat de brand door de kachelpijp is ontstaan. Naar de Leidsche Cl. meldt, hebben twee der Leidsche hoogleerarenmet name prof. Suringar en prof. Martin, het plan opgevat omgedurende de aanstaande win termaanden een wetenschappelijke reis te ondernemen naar de Nederlandsche bezit tingen in den West-Indischen Archipel. Deze reis zal geschieden onder goedkeuring der Regeering, met financieelen steun van het aardrijkskundig Genootschap. Een ver slag der reis zal later in het tijdschrift van dat Genootschap worden medegedeeld. Meer en meer blijkt hoe de bloemisten te Hillegom en andere plaatsen er tegen zijn, dat de bloemen van hier verzonden worden naar de Londensche markt. Op een bloembollenveiling te Overveen werd op geen enkelen bol geboden, eenvoudig omdat de eigenaar de afgesneden bloemen naar Londen verzond. Bekend is het, dat de bollen aangekocht worden om de bloemen. Zendt men dus bloemen weg, zonder meerdan kan het niet anders of de bollen moeten in waarde dalen. Een onbekende doofstomme vrouw op een Zigeunerin gelijkende, van ongeveer 35 jarigen leeftijd, middelmatige grootte en donker uitzichtis eene week geleden door de politie te Leeuwarden aangetroffen. Zij was gekleed in oude katoenen japon (pompadour)omslagdoek met grijzen rand en ouden ronden strooien hoed en droeg schoenen met spijkers. Naar 't schijnt kon zij zich niet doen begrijpen, en er is niets bij haar bevonden wat inlichting geeft betreffende hare afkomst. De comm. van politie te Leeuwarden verzoekt zoo spoedig mogelijk bericht omtrent haar. De zwarte rok, het veelal gehate plecht gewaad onzer heerenzou kans hebben althans wat de kleur betreftwat nog de beste eigenschap is! van zijne heer schappij ontzet te worden. De voorname Parijsch heeren beginneu zich, naar men berichtin gekleurdeliefst donker roode rokken te vertoonenom niet meer in hun uiterlijk zooveel op koffiehuisbedienden te gelijken. Aangaande de dievendie in een schoenenmagazijn van de firma Dick op het Rapenburg te Amsterd. hebben ingebroken, meldt het Geïll. Pol. Nieuws dat de eenH. v. Oostwaard, 14 jaar oud, schoenmaker van beroep en in de Reguliersdwarsstraat te Amsterdam woonachtig was. Eerst onlangs bij de firma in dienst getredenwas hij de wegwijzer voor zijn medenplichtigeden 18-jarigen Jacob Steenkamp. Met een schuitje achter het huis geko men schoof v. O. het raam openverbrak het slot van een lessenaar en maakte zich van het geld en twee paar bottines meester waarna het huis langs denzelfden weg werd verlaten. In gezelschap van nog een makker en den voerman reden zij op Zondagavond naar Haarlem, verspilden daar veel geld en bega ven zich toen naar MuidenMuiderberg en Weesp waar zij door rechercheurs in arrest genomen werden. Ongeveer 250 werd nog in hun bezit gevonden. De Leipziger uitgever H. C. Ph. Tauchnitz is Dinsdag op hoogen leeftijd overleden. Van 18361865 stond hij aan het hoofd van de door zijn vader in 1798 gestichte boekhandelaars- en drukkersfir ma welke o. a. vooral beroemd werd door hare stereotype-uitgaven van klassieke wer ken. In 1865 deed hij zijn fondsartikelen van de hand en ging stil leven. Bernard Tauchnitzde uitgever der wel bekende editie van Britsche en Amerikaan- sche schrijvers, is zijn neef. De koningin van Zweden kwam Vrij dagavond te kwart voor tien uren in goeden welstand in het Amstelhötel te Amsterdam aan. Aan het station van den Rijnspoor alhier was aan H. M. een fraaie bloemruiker (wij zijn niet te weten kunnen komen of ook hier het Departement van Waterstaat zich weder galant betoond heeft)aangeboden. Minzaam naar alle zijden groetendbetrad H. M.die thans voor de derde maal bij Dr. Mezger versterking harer gezondheid komt zoeken, de vestibulevergezeld van den kamerheer Graaf Cronstedt en de hof- freule Eketra, en begaf zich onmiddelyk naar de voor haar gereed gemaakte appar tementen. Werden in den laatsten tijd ver scheidene winkeliers te Amsterdam de dupe van een dief of dieven, die, na de glas ruiten te hebben stukgeslagen, de daar achter liggende goederen wegnamenzonder dat men hen op het spoor komen kon, heden nacht wist de politie er een te vatten. Ubbo M.van Oude Pekela geboortig en eerst onlangs uit de celgevangenis ont slagen werd op heeterdaad betraptter wijl hij bezig was in het lampenmagazijn van den Heer A. Bellm, op den O. Z. Achterburgwal, een dergelijken diefstal te plegen. Ofschoon hij zich ijlings uit de voeten maakte, werd hij door den politie-agent die hem ontdekt hadachterhaald en daarna sterk gekneveld naar het bureau aan de Oudebrug gebracht. Van hier is hij heden morgen naar de cel teruggekeerd. De vorst van de nachten van 17,18 en 19 April heeft in de meeste gedeelten des lands aan de verwachting van zeer vele landbouwers den bodem ingeslagen. De slooten waren met eene vrij stevige ijskorst bedekt. Yele stukken landwaarop de vroege aardappelen reeds in rijen boven kwamen kijken, zijn nu zwart; de rogge heeft eveneens zeer zwaar geleden. De vruchtboomen, waarvan een groot getal met de heerlijkste bloesems prijktenschijnen na dit vriezen »de fleur« verloren te hebben. Overigens staat de tarwe uitmuntend en het gras overvloedig. Oude aardappelen, waarvan de hoeveelheid niet te schatten is, worden tout prix van de hand gedaan. In de werkplaats van Krupp te Essen is eene uitvinding gedaandienaar Krupp's beweren, voortreffelijk mag worden ge noemd. Het nieuw uitgevonden projectiel doorboort in eens de dikste pantserhuid die voor een oorlogschip kan worden ge bezigd. Raakt het projectiel de scheeps wand, dan is het verloren en gaat het te gronde. Van afschampen geen gevaarals 't raakt gaat het er door. Het projectiel heeft den vorm van een suikerbroodmaar is veel grooter. De punt is van blik of papier-maehéen dient slechts om den weerstand der lucht te verminderen. Zoodra het projectiel in aanraking komt met de pantserhuidwordt die punt ver brijzeld, en de platte kop doorboort de dikste pantserplaat en zelfs, indien de wand in schuine richting wordt getroffen doet het geknotte projectiel toch zijne ver nielende werking. Ook beneden de water lijn wijkt het niet af zijne richting. Wordt dergelijk projectiel geworpen bij voorbeeld op den gepantserden toren aan boord van een monitor of van een gede tacheerd fortdan is de werking even ver nielend. De proeven daarmede genomen, hebben bewezen, dat de geknotte kegel alle bruikbare pantsers doorboort. De Zierikzeeseke Nwsb. meldt: De beruchte firma H. A. Degens te Rot terdam schijnt thans hare handels-operatiën ook tot Zeeland uit te strekken. Een in gezetene van Zierikzee ontving op het laatst der vorige maand een schrijven van genoemde heerenwaarin zij verzocht om prijs-opgave van bessenwijn. Het schijnt, dat de heeren ook hier geen bedenking tegen den prijs hadden, althans spoedig volgde de order„UEd. gelieve te zenden 100/1 en 100/2 fl. roode aalbessenwijn H. A. Degens". De gelukkige koopman die met deze bestelling vereerd werdachtte het echter raadzaam vóór de aflevering eens naar de firma te informeeren. Een zijner bekenden te Rotterdam nam die taak op zichen begaf zich naar de Aert van Nesstraat. Op zijne vraag naar den heer Degenswaarschuwden de buren hem reeds voor te doene leverantiënen toen hij de woning binnentrad en een der heeren aan huishoudelijke werkzaamheden zag had hij grond genoeg om onzen koopman de levering te ontraden. De wijn werd dus niet ge zonden, doch het schijnt dat de firma Degens reeds gewoon is, dat al hare be stellingen niet worden uitgevoerdalthans tot heden berust zij in haar lot, en zal zeker trachten of mogelijk reeds getracht hebben, een ander te begunstigen. Een ieder zij dus op zijne hoede Door de hevige nachtvorsten zijn in de Betuwe de kruisbessendie aldaar een grooten tak van handel met Engeland uit maken grootendeels bevroren. Ook vreest mendat de kersenoogst daardoor voor het grootste gedeelte mislukt zal zijn. De trekking van de Seriën 1115 der loterij van de Internationale Koloniale en Uitvoerhandel-tentoonstelling is nu vast gesteld op 25 dezer, in het lukaal üdéon. Als een andere Polykrates kreeg on langs de officier v. Heijnitz te Berlijn een zegelring terug, dien hij vijf en twintig jaren geleden verloren had in een badin richting. Bij het uitbaggeren van de Bene- den-Spree, op de plaats waar die badin richting geweest was, vonden arbeiders den ring. Het wapen werd door deskundigen van het Königl. Heroldsamt als dat der familie herkend en zoo kwam de ring weer in handen van zijn eigenaar die veel aangenamer door deze vondst verrast was dan Polykrates door het terugvinden van zijn ring. Te Genua zal eerstdaags het proces tegen den bankier Caviglia, wegens be- driegelijke bankbreuk, in behandeling ko men. Yooral geestelijkenvan den Aarts bisschop af, tot eenvoudige monniken en nonnenhadden hem gelden toevertrouwd die nu reddeloos verloren zijn. Er zijn honderd getuigen opgeroepen. De vrouw van den beschuldigde, die men van mede plichtigheid verdenkt, is voortvluchtig evenals ook zijn secretaris. Uit het verslag dat werd uitgebracht in een vergadering van aandeelhouders van de Noord- en Zuidholl. stoomtrammaat schappij bleek dat de weg en werken overeenkomstig het besluit der vorige ver gadering voortdurend worden verbeterd en dat, ofschoon de weg nog niet is zooals die behoort te zijnde déraillementen al zeldzamer worden. Deze verbeteringen heb ben gekost 19890. De kosten van onder houd van den weg bedroegen ƒ5050, die voor den aanleg der telefoonleidingen ƒ8300. De gebouwen verkeeren in vrij voldoenden staatdoch de slechte locomotieven werden verbeterd en twee nieuwe aangekochtzoo dat in Augustus de dienst geregeld kan geschieden. De onkosten voor het ver anderen der afgekeurde locomotieven be droegen 5413. De wagens zijn in goeden staat. De exploitatie beantwoordde nog niet aan de verwachting. De ontvangsten van het personenvervoer bedroegen 61109 tegen 73395 in 1882. Het goederenver voer bedroeg ƒ4060tegen 2273 in 1882. De exploitatiekosten waren echter door inkrimping van personeel en besparing van perceptiegelden voor commissarissen, en van het traktement van den directeur 24,691 minder dan de vorige jaren. Het totaal der opbrengsten bedroeg 75,582. De resultaten der exploitatie zijn nog niet gunstig aangezien. Een verlies werd ge leden van 7694. Wanneer men echter in aanmerking neemt, dat dit jaar op ver schillende hoofden behalve de vele voor zieningen nog ƒ16,104 is afgeschreven dan mag de tegenwoordige toestand vol doende worden geacht. De balansrekening en verantwoording werd op voorstel der financieele commissie goedgekeurd. Als commissaris werd de heer Van Hee keren herkozenen voor den heer A. Pock gekozen de heer Rooijer. Een Amerikaansch blad verhaalt van een paar gehuwde lieden ergens in Ohio, die bij een twist de plechtige gelofte afleg den van nooit weer een woord tot elkaar te spreken, en zich niet minder dan 25 jaren aan die afspraak hielden. Maar onlangs werd de vrouw ziek(mis schien door de bovenmatige inspanning van het zwijgen) zij dacht, dat haar einde naderde en zeide dit aan haar man. Toen was het ijs gebroken. De echtelieden spra ken en vrijden zooveel als in hun eersten tijd. En de vrouw begint nu beter te worden. Zij hebben gedurende die 25 jaren in vrede geleefd; misschien zegt het blad, kwam dit wel juist door het stommetje spelen. HAARLEM, 22 April 1884, De Ned. Bell-Telefoon-Maatsehappij is thans in het verkooplokaal Felix Faxore, in de Smedestraataan het inrichten van een bureau. Weldra zal zij hare geabon- neerden alhier in de gelegenheid stellen om van de telefoondienst gebruik te maken. LI. Zaterdagavond ten ruim 9 ure is de 21-jarige timmermansknecht de Z. uit wanhoop in de Leidschevaart gespron gen en eenigen tijd daarna levenloos op gehaald. Heden morgen is door de politie alhier aangehouden en naar het Huis van Arrest overgebracht L. E. R. oud 44 jaren, ge boren te Utrecht, die zich aan landlooperij en diefstal van een vuilnisbak had schuldig

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 3