MAVRA. dam, die bij hare stichting in 1865 een getal van 128 leden hadis het voorlaatste lid overledennl. de heer Isac Stijsel. Hij bereikte den ouderdom van 90 jaren. Het nu nog overblijvende lid Levie Pas, 94 jaar oud, licht in bedenkelijken toe stand zoodat vermoedelijk binnenkort van de vereeniging niet anders over zal zijn dan de banier. Op den tweeden paaschdag werd bij M. Nijssen, in de gemeente Zaamslaguit eene gesloten kist, welke op den zolder staat, een kistje ontvreemd, inhoudende ruim 9000. Door de maréchaussee te Ter- neuzen werd Woensdag aldaar in het kan tonnale huis van bewaring overgebracht Corn. Lennis, in de gemeente Zaamslag woonachtig, als verdacht van diefstal te hebben gepleegd. Naar men zegt, moet hij reeds tot bekentenis gebrachten het geld bij hem in de schuur gevonden zijnter wijl het ledige kistje in de weide begraven was. Uit Nijdraske word gemeld Door eenige werklieden van den heer G. Corf is dezer dagen in de veenderij de Greven, ongeveer 10 cM. beneden zomer- peileen houten voorwerp gevondendat van hoogen onderdom getuigt. Het is van boven cirkelvormig, en tot op een diepte van 41 cM. uitgehold. De hoogte van 't ge- heele voorwerp dat op vier poten rust, is 90 cM. Het grondvlak, de pooten en het bovenste zijn klaarblijkelijk uit een stuk vervaardigd. Van boven bedraagt de wijdte 46 cM. Het hout is nog volkomen gaaf. Aan het grondvlak ontbreekt een klein gedeeltedat misschen bij 't opgraven is verloren gegaan. Waartoe het voorwerp gediend heeft, kan men niet gissen. De stad Sédan waaraan voor de Franschen een zoo smartelijke herinnering verbonden is, wordt door hen niet meer tot de vestingen gerekend, waaronderzij vroeger een zoo voornamen plaatB besloeg. Op een lijst der vestingen en sterkten onlangs door den minister van Oorlog opgemaaktkomt zij niet voor. Men acht het niet eens de moeite waard om de versterkingen die zij bezit te behouden en een gedeelte daarvan wordt gesloopt. Het kleine huisje aan den weg naar Bazeilles, waar de gevallen Keizer zijn gedenkwaardig onderhoud met Bismarck hadzal dus de eens zoo vermaarde ves tingwerken overleven. De kievitseieren in Friesland zijn dit jaar niet zeldzamer dan andere jaren in dezen tijd, hoewel de koude nachten eene groote schaarschte deden vreezen. De prijzen verschilden van 12 tot 15 ets per stuk. Te Bortnihi, een dorp in Podolië, is een landeigenaar, Bessussy genaamd, vermoord door een vroegeren minnaar zijner vrouw, den officier Zaremba. Zaremba, die met een postrijtuig naar Brazluw reedwist onderweg den koetsier, (Naar het Fransch van Henri Gréville.) 6) Toen Sergius in beterschap toenam, was zij de prooi van een onweder- staanbare, zij het dan ook onbewuste, onuitroeibare liefde. Van nu aan be hoorde zij aan haar afgod toe. Tegen woordig of afwezig, was hij haar aangebeden meester, en voor hem alleen leefde zij. Zij had bijna het denkbeeld kunnen haten, dat hij beter werd, en dat zoo het oogenblik steeds meer naderde, waarop hij van haar zou worden weggenomenindien niet de zwakheid van den jongen man hem dikwijls noodzaakte haar hulp in te roepen. Zich steunende met een slok in de eene hand, en met de andere leunende op Mavra's schouder, liep hij zijne kamer rond. Zij voelde zich ge lukkig en fier, toen zij op zekeren dag, om de Gravin te verrassen, hem op deze wijze den kleinen salon binnen leidde, waar de Gravin, meenende dat hij lag te slapen, in een stichtelijk boek zat te lezen. De opgewonden blijdschap der moeder en de zenuw achtige vrolijkheid van den zoon riepen de tranen te voorschijn in de oogen van het jeugdige boerenmeisjen; maar, met de zelfbeheersehing, haar geheele geslacht eigen, dreef zij de tranen terug naar haar hart. door een goede fooi en brandewijnte be wegen een omweg over Bornihi te maken welke plaats vijf mijlen van den weg lag. In het huis von Besussy ging hij recht streeks naar diens slaapkamer (het was avond)stelde hem zwijgend een brief ter hand, en terwijl zijn argeloos slachtoffer dien las, schoot hij hem dood. In de algemeene onsteltenis wist de moor denaar ongemoeid uit het huis te komen en weldra had hij zich in het rijtuig uit de voeten gemaakt. Een proces tegen een bende van 104 moordenaars zal, naar men uit Palermo bericht, eerstdaags voor het gerechtshof aldaar in behandeling komen. Deze bende telde 59 inwoners van Bagharia en 45 bur gers van Licarazzi onder hare ledenen zij stelde, tegen betaling, hare dolken ter beschikking van ieder die den een of ander uit den weg wilde ruimen. Binnen twee jaren moet zij niet minder dan 30 zulke moorden gepleegd hebben. De gevangenne ming en de bekentenis van eenigen harer leden bracht de zaak aan het licht. In de gevangenis te Garaten, Opper- Oostenrijkis een oproer uitgebroken onder de veroordeelden, grootendeels beschaafde liedendie wegens minder ernstige mis drijven gestraft werden. Een militaire macht moest tusschenbeide komen, en de rust werd niet hersteld dan na een bloedig ge vecht waarbij tusschen de 20 en 30 ge vangenen gewond werden. Zeven hunner verkeeren in een bedenkelijken toestand. "Werd eenigen tijd geleden een ver- valsching van diamanten ontdekt, waardoor gele Kaapsche steenenna een onderdom peling in anilineden schijn kregen van diamanten van het zuiverste waterthans heeft men bevondendat ook aan paarlen van geringe waarde door een scheikundige bewerking, een doopen in salpeterzuurzil ver, den schijn van zeer kostbare zwarte paarlen verleend kan worden. Een zwarte parel, die onlangs voor 10,000 francs verkocht werd, is dezer dagen op die wijze «verfraaid» gebleken. De handelsrechtbank te Parijs verklaarde den koop nietig en veroordeelde den ver- kooper (die niet zelf de vervalscher was) tot terugbetaling van den prijs. Donderdagmiddag bespeurde eene damedie door de Nes te Amsterdam ging en haar beursje op de steeds gebruikelijke wijze in den buitenzak van haar mantel gestoken haddat deze wijze niet de vei ligste is. Op een oogenblik miste zij het beursje en kon zij niets doen dan de knapen naoogendie er mee wegliepen Dit is voor velen een leerrijke waarschuwing. De aardbeving in het westen van Engeland blijkt inderdaad, voor een niet vulkanische streek, vrij hevig te zijn ge weest. Te Londen werd de golving duidelijk gevoeldlieden die aan de ontbijttafel zaten, hadden een oogenblik eene gewaarwording Sergius liep alleen, met een stok, en dan weêr eens zonder stok, slechts nog een weinig hinkende; langzamer hand bracht hij net zoo ver, dat men zijn vasten veerkrachtigen tred weder hoorde op den glad gewreven eiken houten vloer. De noordelijke vroege winter was gekomen; van tijd tot tijd was reeds het adelijke huis met sneeuw geblokkeerddie dan ook weder smolt onder den adem van een warmen wind, totdat eindelijk de groote winter-blok- kade een aanvang nam. Op zekeren dag kwam er eene met bont gevoerde slede, getrokken door vurige paarden, die de schelletjens, waarmeê hun gareel versierd was, luide deden klinken, voor de deur rijden. Sergius en zijne moeder stapten er interwijl zij aan het personeel van bediendendat er om heen stond, een vriendelijk vaarwel toewuifden, en hun met luider stem het beste toewenschten. De Gravin zou den winter te Petersburg door brengen, waar haar zoon zijn dienst als officier bij de huzaren van Grodno zou hervatten. Toen zij vertrokken warentoen het zware hekdal Mavra op dien prachtigen Augustus dag geopend had, gesloten was, en de sneeuw met groote, de kleuren van het prisma weêrkaatsende vlokken nederviel, was het of de achterge bleven bewoners van het adelijke huis daardoor van de buitenwereld geheel afgesloten werden. als op een schip bij lichte deiniug. Schade werd daar echter niet aangericht. Het middelpunt van de beweging schijnt onder Colchester gelegen te hebben. Niet alleen dat daar een kerktoren instorttedoch de muren der huizen werden geschudschellen tingelden heftig, glasruiten barstten bij duizenden, en er ontstond onder de be volking eene algemeene paniek. De schade in dit stadje alleen moet eenige duizenden p. s. bedragen. De ingestorte kerktoren was nieuw en 150 voet hoog. Volgens een bericht van den predikant Oakley ging de beweging die ongeveer dertig seconden duurdevergezeld van een sterk gerommel als van eenen voorbijsnellenden spoortrein. Een ander inwoner, wiens huis op het hoogste gedeelte van de stad gelegen is, verklaarde dat zijn vloer golfde, zijn wip stoel aan het schommelen sloegen dat hij niet anders dacht of hij zou onder het puin van zijne woning verpletterd worden. Een honderdtal bunsings en wezels met groote moeite in Lincolnshire gevangen, worden naar Nieuw-Zeeland verscheept, om zich verdienstelijk te maken met het helpen uitroeien der konijnen, die daar evenals in Australiëeene ware landplaag geworden zijntegen welke alle middelen tot dusver vruchteloos bleken. Tot voede ring van dit bloeddorstig gedierte gedu rende de zeereis worden 1500 levende duiven medegenomen. Een cnrieus huwelijks-aanzoek lever de een tamelijk kwasterig ambtenaar uit een Indischen buitenpost door den volgen den brief aan een te Batavia wonende dame No. Liefde. Bijlagen Een Hart. Mejuffrouw Ik heb de eer u mede te deelen, dat ik mij in mijne nieuwe woning heb inge richt, aan welke inrichting vooralsnog alleen ontbreekt uwe tegenwoordigheid. Uwe mama heeft mij bij mijn vertrek verzocht van mijne plannen niet officieel te doen blijken, voordat uw papa zou heb- afgedaan met malen en de potten voor een ander oogstjaar zouden zijn in gereedheid gebracht. Aangezien die termijn verstreken is, zoo heb ik de eer uw beleefdelijk, doch dringend te verzoeken mij per ommegaande te willen mededeelen of uw alsnog genegen zijtmet mij een wettig huwelijk aan te gaan ensubsidairvoor het geval onver hoopte bezwaren daartegen bij u mochten oprijzen, alsdan dit mijn verzoek wel te willen overbrengen tot de eene of andere uwer waarlooze zusters. Ik heb de eer enz. Karl Tauchnitz, de onlangs over leden uitgever, heeft zijn vermogen, dat millioenen marken bedraagt, aan zijn va derstad Leipzig vermaaktvoor liefdadige instellingen. Eenige gendarmes, die Zondag 11. uit Briinn (Moravie) naar het arbeiders- Mavra keerde terug tot haar bor duurraam, nu niet meer onder het oppertoezicht van de goede Dacka, die met de Gravin naar Petersburg vertrokken was, maar onder dat van de grillige, nukkige huishoudster, die in dien tusschentijd met het bestuur van de werkkamer belast was. Zij had niet meer zoo'n gemakkelijkleven- tjen als vroeger; maar wat bekommerde Mavra zich er over, of men haar op wat onvriendelijker wijs bejegende? Zij leefde niet in het hedenzij bracht de uren van den dag door in een onschuldige verrukking, die haar ongevoelig maakte voor alle onaan gename aandoeningen. Zij was zich er niet van bewust, dat dit liefde was. Ware zij zich er van bewust geweest, nocl? tal van gebeden, noch tranen zou zij voldoende geacht hebbenom haar onvergefelijke zonde te boeten. Zij beminde op dezelfde wijze als waarop bloemen bloeienhaar ideaal was verheven, haar droom rein, en zij teerde daarop. Eene maagd met een minder rein hart zou er onder bezweken zijn. En wat den jongen Graaf betreft, hij had niet het geringste denkbeeld van dit alles. Tegen de lente keerde de Gravin terug, en het onbekrompen, gastvrije leven nam wêer een aanvang in de adelijke woning. Diep trof het Mavra, toen zij bespeurde, dat hare gebied ster, wel verre van haar te hebben plaatsje Hussowitz gezonden werdenzijn spoorloos verdwenen. Een ander gendarme, die uitgezonden werd om hen te zoeken kwam ook niet terug, evenmin als een hooger politiebeambtdie zich tot onder zoek naar het plaatsje begaf. Men vreest dat de zoo geheimzinnig ver dwenen mannen door anarchisten vermoord zijn. In de haven van Kiel heeft men met het daar liggend eskader van de Duit- sche vloot een proef genomenin hoeveel tijd dit, desvereischt, gereed zou kunnen zijn om uit te zeilen. De orde kwam onverwachts, 's morgens te acht uren. Een paar uren later waren al de matrozen en soldaten aan boord hunner schepen, levensbehoeften en krijgsvoorraad werden ook met groote snelheid ingeladen en het bleek dat, als het noodig was, een eskader van 20 oorlogschepen, vier en twintig uren na het ontvangen van het bevel daartoe in zee gestoken kan zijn. Vrijdag heeft te Rome de eerste Italiaan8che Derby-wedstrijd plaats gehad. II Derby Reale is ingesteld door Koning Humbertmet het doel om het fokken van Italiaansche paarden, en den invoer van volbloedrassen aan te moedigen. Voor den heden gehouden wedstrijd waren de paarden reeds gedurende 1880 ingeschreven. De koning heeft een jaarlijkschen prijs van fr. 24,000 aangeboden. Het »Bible-Hotel« te Amsterdam gaat, behoudens Koninklijke goedkeuring met lo. Mei a. s. over in eene vennoot- sohop, met een kapitaal van ƒ675.000. 375.000 daarvan zullen geplaatst worden in aandeelen en 300,000 in eene obligatie- leening, welke reeds volteekend is. De tegenwoordige eigenaarde Heer W. P. Werker, zal als Directeur optreden. Te New-York heeft menonder het goed van een man, die in een der gast huizen zelfmoord pleegdeeen helsche ma chine gevondengelijk aan die welke in de Londensche spoorwegstations ontdekt werden. Uit eenige bij den man gevonden papieren bleekdat hij voornemens was eerlang de zee over te steken. In de Kon. fabriek van stoomwerk tuigen is gisteren een man in een ketel met kokend vocht gevallenen heeft zich daarbij zoo hevig gebranddat hij in het gasthuis moest opgenomen worden. De boterprijzen zijn in Overijsel zoo laagdat de beste soorten op enkele mark ten tot voor ƒ20 per 1/8 ton verkocht worden. In zekere gemeente zou onlangs ge collecteerd worden. Om het zich gemakke lijk te maken, plaatste de burgemeester eene bus aan het Raadhuisen liet bekend makendat iedereen gedurende eene week zijn gave daarin kon storten. Toen de tijd om was, werd de bns geopend en men vondeen cent. Of hieronder ook de gift van den burgemeester begrepen was wordt niet gemeld. vergetenop minzame wijze naar haar vroeg. Zij hervatte de persoonlijke dienst bij de Gravin met meer ijver en toewijding nog dan vroeger. Later zou haar jeugdige meester terugkomen. Dacka deelde op geheimzinnige wijze mede, dat hij wel wat beters te doen had dan zich buiten te begraven. In den loop van den avond deelde zij in vertrouwen, met een eindeloos gefluister, aan de waschvrouw gehei men mede, die ongetwijfeld belang wekkend waren, maar die Mavra niet trachtte af te luisteren, daar zij van nature bescheiden was en zich lielst achteraf hield. Op den vooravond van St. Janals de jonge meisjens bloemkransen vlech ten en die in de rivier werpen, om te zien, of zij binnen het jaar gehuwd zullen zijn, ging Mavra, evenals de anderen, op deze bevallige wijze het noodlot raadplegen. Zij had nooit van trouwen gedroomdhet huwelijk was eene voor haar afgesloten wereld, in welke zij niet verlangde binnen te dringendoch zij wilde ook een krans vlechten, en die met het oog volgen te midden van de dwarrelende golfjens der grillige rivier. De meisjens hadden spoedig hare kransen in 't water ge worpen, en die van Mavra geraakte verwikkeld in bloemen, welke een jonkman van twintig jaar even te voren- in de rivier geworpen had. Wordt vervolgd).

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 2