MAVRA. Het strooien van rood en wit mosterd zaad door vijandige handop een akker die met erwten bezaaid is (zooals uit Nieuwe Niedorp werd bericht) naar men van andere zijde mededeelt zeker een betreurenswaardig feit, echter meer om de bedoeling dan om zijne gevolgen. Vol gens deze beschouwing is het land door het strooien van mosterdzaad niet in waarde gedaald en het erwtengewas voor dit jaar niet gedeeltelijk vernietigd, dewijl bij de gewone zuivering van onkruid zonder veel bijkomenden arbeidhet jonge mosterdgewas gemakkelijk te vernieti gen is. Te Portsmouth is een in aanbouw zijne cavalerie-kazerne ingestort. Ver scheidende dwangarbeiders, bij dit werk gebruikt, werden onder het puin bedolven maar het gelukte hen, allen te redden. Twaalf der mannen en twee opzichters zijn gewond. De laatste bekeerling tot de afschaf fing van sterken drank isBartholomew Binnsde Engelsche beuldie wegens her haalde dronkenschaptijdens de uitoefening der executie, gevaar liep zijn post te ver liezen. Zelf geschoten hazen zijn niet altijd goedkoop. Dat heeft een heer ondervonden die voor 1000 Mark een jachtterrein bij Kottbns (Brandenburg) gepacht had en die daar in het laatste jaar twee hazen schoot. Met bijkomende onkosten komen die hazen hem nu op 537 Mark 50 pf. De brand bij den bouwman E. Ver hoef, te Poortugaal, is ontstaan doordat het onderste gedeelte van een petroleum- lantaarn in het stroo viel, hetwelk daardoor in een oogwenk met de schuur en het huis in volle vlam stond. De vrouw kreeg aan het hoofd hevige brandwonden en werd met hare kinderen met moeite gered. Al het hoornvee kwam in de vlam men om, zoo ook een paard, dat reeds gered wasmaar weder het brandende ge bouw binnenliep. Campi, de geheimzinnige moorde naar wiens naam tot het laatst toe onbe kend is geblevenwerd Donderdagmorgen vroeg op de Place de la Roquette onthoofd. Ongeveer 2000 personen waren tegenwoor dig bij de voltrekking van het vonnis, welke een diepen indruk maakte. Eenige der toeschouwers, waaronder twee soldaten, vielen in zwijm. In het hnis van een bakker te Hagen in Westphalen, heeft een dynamietont- plofiing plaats gehad, die klaarblijkelijk door kwaadwillige handen bewerkt was. Er werd een groote verwoesting in het huis aangericht en een dienstmeisje be kwam lichte verwondingen door een val lende deur, maar niemand werd gedood. De aanleiding tot dezen aanslag is nog onbekend. Het is bekend, dat de gletschers, 1 aan de hellingen der Alpen en elders voortdurend in beweging zijnnu eens zich uitbreidend tot diep in de dalen, dan weder onophoudelijk verminderende in lengte. Omtrent de gletschers van den Mont Blanc staat vast, dat zij sedert 1846 in een tijdperk van vermindering verkeerden Doch thans heeft de hoogleeraar P. A. Porei even on weder eprekelijk aangetoond dat dit terugwijken niet alleen ophoudt, maar sedert de vier laatste jaren voor eene eerst onmerkbare uitbreiding plaats ge maakt heeft. Het sterkst blijkt deze vergrooting aan de Mer de Glaca, de Bossons, Argentières, Tour, Breuve en Trient. Eene vrouw uit Harich, in Gaas- terlandheeft haar kleinkind op den mesthoop geworpen, omdat zij zich met de zorg van den kleine niet meer wilde belasten, nu de ongehuwde moeder, dochter dier vrouw, geweigerd had het kind tot zich te nemen. Gelukkig hebben anderen zich het lot van het kind aangetrokken. Heeds 20 muziekgezelschappen, waar onder ook uit België, hebben zich aange meld tot deelneming aan het concours, dat in de volgende maand te Bredavan wege de harmonie Ceciliazal worden ge houden. De berichten omtrent de Nisero vol gen elkander met bijzondere snelheid op. Het jongste door Reuter verspreide bericht behelst het volgende: Yolgens mededeeling van den Heer Fitz- manrice in het Lagerhuis bleef de zending van Maxwell naar Tenom zonder resultaat. Uit een brief van den eersten stuurman der Nisero, gedagteekend 10 Maart, blijkt dat de kleêren en levensmiddelen door de bemanning werden ontvangen, en dat de gevangenen wel zijn, ofschoon de stuurman zelf ongesteld was. Volgens latere berichten, nl. van 31 Maart, is een Italiaan overleden, en zijn drie anderen ziek, terwijl de bemanning groot gebrek aan levensmiddelen heeft. Aan den goevernenr van Singapore en den commandant der vloot aldaar werd terstond gelast, al het mogelij he te doen om aan de bemanning levensmiddelen te zenden. De Pegasus zou gisteren van Singapore naar Tenom vertrekken met levensmidde len voor drie maanden. De Engelsche Re geering onderhandelt thans met de Neder- landsche over het aanbieden van tusschen- komst, om daardoor vrijlating van de ge vangenen en staking der vijandelijkheden te verkrijgen. In de uitspanning »de Echo« van den Heer Geselschapte Muiderbergdie nog niet geopend en dan ook onbewoond wasis door inklimming diefstal gepleegd. Verscheidene flesschen port, jenever, enz. worden vermist. Aangifte werd bij de Mniderbergsche autoriteit gedaan, welke haar zonderling Door de Amst. C't. werd indertijd beweerd, dat aan baron Van Heeckeren, uit Arnhem, gratie was verleend, omdat men bij hem voor krankzinnigheid vreesde. De Haagsche correspondent van de Zutph. Ct. zegt thans, ten stelligste te kunnen verzekerendat het niet waar isdat het verblijf in de gevangenis op den gezond heidstoestand van den heer v. H. een nadee- ligen invloed heeft uitgeoefenden dat op dien grond tot de in vrijheidstelling besloten is. De heer v. H. was overgebracht naar de cellulaire gevangenis te Amsterdam, en bleef daar eenige wekenzonder dat zich vrees voor krankzinnigheid openbaarde. Uit den aard der zaak werd de gevangene zorg vuldig bewaakt en nagegaan, maar noch de Commissie van administratienoch de arts van de gevangenis hebben geadviseerd dat de gezondheidstoestand van den heer v. H. het geven van gratie noodig maakte. Is de correspondent goed ingelichtdan hebben de rechterlijke autoriteiten te Arn hem op het verzoek om gratie gunstig geadviseerd. Maar over den gezondheids toestand en het gevaar voor krankzinnig heid konden alleen de autoriteiten te Am sterdam oordeelen, en dezen hebben niet gunstig geadviseerd. De heer Pinkney en Zoonte Londen eigenaars van de Niserohebben bericht ontvangen uit Pedang, meldende dat de Heeren Maxwel en kapitein Bickford te Sempang zijn aangekomenwaar zij door den Radja van Tenom ontvangen werden, met wien zij verscheidene samenkomsten hadden. De Radja scheen besloten, te trach ten eene verbetering van den politieken toestand in Atjeh te verkrijgenalvorens de bemanning van de Nisero los te laten. Hij verklaarde dat het aanbieden van een losgeld volslagen nutteloos is. Hij verlangt vrijdom van handel, evenals vóór den oorlog met Nederland. De inboorlingen waren zeer verbitterd op de Hollanders, doch namen tegenover de Engelschen eene verzoenende houding aan. Het werd aan Maxwell niet toegestaan de gevangenen te bezoeken. Hij vernam echter dat allen het goed maken. Uit Havanna wordt gemeld, dat de kmittoren te San José in de lucht is ge vlogen. Al de gazometers in den omtrek sprongen. Het aantal dooden is nog onbe kend maar reeds werden verscheiden lijken gevonden. Twintig soldaten en een officier waren in het gebouw tijdens de ontploffing. Het tuighuis en omliggende gebouwen leden veel schade. Zekere D., colporteur voor een uitge ver in Belgiëwist van een vervolgwerk de nummers der afleveringen te vervalschen en op die wijze bij abonné'svoornamelijk te Arnhem, aan geld te komen. Besohuldigd van oplichting, is hij Woensdag te Rotter dam gearresteerd en naar Arnhem overge bracht om aldaar voorloopig in hechtenis te big ven. (Naar het Fransch ran Henbi Gbétille.) 7) Hij was een timmerman. De Iwee kran sen dwarrelden te zamen ronden ver dwenen samen uit het gezicht bij de bocht der rivier. »Gij ziet hel, Mavra," sprak de timmerman, »uw lot en het mijne zijn thans aan elkander verbonden; laat het voor altijd zoo zijn!" sNeenantwoordde zij op rustigen toonzonder blozen. s Waarom niet? Hebt ge iets tegen me t Niets meer tegen u dan tegen anderen. Ik begeer niet te trouwen." Dit was voldoende om den timmer man te doen volharden bij zijn wensch. Hij wendde allerlei pogingen aan, ja smeekte eindelijk de Gravin, zijne voorspraak te willen zijn. Mavra, bij hare gebiedster ontboden, gaf het zelfde antwoord. j Welnu, als het kind niet wenscht te trouwen, laat haar met vrede," zeide op filozofieschen toon de voor treffelijke dame, die geen vlieg zou hebben willen dwingen een druppel melk te drinken. En zoo werd, krachtens haar eigen begeerte, het ongehuwde leven Mavra's bestemming. In de maand September keerde Sergius terug, doch slechts voor acht dagen. Hij bracht ditmaal geen honden noch paarden en rijtuigen mede. Toen hij Mavra zag, begroette hij haar met een vriendelijken glimlach, en dacht daarna niet meer aan haar. Toen hij weder vertrokvergezelde zijne moe der hemen lang vóór den gewonen tijd werd het huis weder in eenzaam heid en verlatenheid gedompeld. Zes weken later werd het bericht ontvan gen, dat de jeugdige Graaf gehuwd was. Dit bericht was het sein voor alge meen vreugdebetoon. Overeenkomstig het voorvaderlijk gebruikwerden er vaten zoet bier meê gebrouwen, en werd er witte brood en vleesch uitgedeeld aan het geheele dorp. De armen werden ruim bedeeld met aal moezen, en het geheele dienstboden- personeel kreeg nieuwe kleederen ten geschenke. Mavra kreeg eene mooie japon van blauwe wollen stof en een zijden dasjen. Niemand werd vergeten; achterstallige schulden werden vrijge- scholden, en onverwachts werd aan het jonge meisjen medegedeeld, dat zij den winter bij hare familie mocht gaan doorbrengen totdat haar vader nieuwe schikkingen kon treffen, om hetgeen hij schuldig was doorheere- dienst te vereffenen. Dit was geen blijde tijding voor het jeugdige boerenmeisjenmaar berus ting is eene den Russen eigen deugd. Zij pakte hare kleêren in een korf, en op zekeren mooien morgen ving zij moedig te voet den tocht naar hare geboorteplaats aan. Zij werd koeltjens door haar moeder ontvangen. Een mond meer te vullenEn buitendien zijn de Russische boeren niet bizonder mild met betuigingen van genegenheid. Weinige dagen daarna was Mavra weêr teruggekeerd lot de vroegere gewoon ten; dagelijks zat zij bij het smalle venster voor haar borduurraamen 's avonds stond zijtegen den deur post leunend, naar de sterren te staren, zooals zij dat vroeger zoo vaak gedaan had. Meer dan ooit had zij thans die sterren lief; achter deze geheimzinnige lichten, die op haar den indruk maakten van tranen want zij was thans vaak weemoedig gestemd zag zij de don kere oogen en het schoone onver schillige gelaat, dat hare ziel in bezit genomen had. Zoolang zij verblijf had gehouden in de adelijke woning, waar zij het beeld van haar afgod haar bij elke schrede in de welbekende houding voor oogen hadwaar zij de oogen slechts had te sluiten om Sergius voor haar te zienhad Mavra zich gelukkig gevoeldzij was een dier menschen- kinderen, voor wie de onschuldige en dagelijksche aanwezigheid van het voorwerp hunner liefde het geheele levensgeluk uitmaakt. Hier, waar niets van hem sprakgevoelde zij voor de eerste maal de smart der scheiding. Zij was onrustig en vroeg zich af, wat het toch was, dat haar zulk een zielepijn veroorzaakte, en zij begon genoegeen dag zonder gevolg liet, waarop- de Heer Geselschap haar te Muiden her haald heeft. Om ham en worst, die licht last van schimmelen hebbendaartegen te be waren laat men in een diep bord zooveel keukenzout in water oplossendat het ge heel eene brei vormt. Dan bestrijke men de vleeschwaren met een kwast daarmede, en late ze op een warme plaats drogen. Een kristallaag van zout zal dan elke- schimmelvorming beletten. Hans von Bülow wordt, na zijn uitval tegen de koninklijke opera te Berlijn druk besproken. De Duitsche bladen weten allerlei zonderlingheden van den beroemden pianist mede te deeleu; dat hij eens een treurmarsch dirigeerde met zwarte hand schoenen aandat hij onlangs de uitvoering der ouverture van Berlioz's Carneval Ro- main leidde met een papieren maskerneus. op, enz. Het satirieke blad Die Wespen werkt die berichten verder uit. Het verhaalt dat v. Bülow eens de ouverture van het Nacht- lager in Granada dirigeerde in een lang- nachthemd met een kussen in de hand,, en zich voor het dirigeeren van Mozart's- Titus een echten Tituskop had gemaakt,, dat hg eens de uitvoering van de Te 11- ouverture leidde met een appel op het hoofd en een boog in de handals dirigeerstok en eindelijk, dat bij de uitvoering van een potpourrie uit Offenbach's Ehemann von der ThürBülow's plaats op het orkest ledig bleef, terwijl hij eerst na afloop van het stuk glimlachend te voorschijn trad. De kunstenaar, die den vorigen dag ge trouwd was, had dit muziekstuk achter de deur van het orkest staande gedirigeerd. «Sommigen beweren», voegt het blader bij«dat hij alleen om de grap in het huwelijk getreden was.« De nieuwste dwaasheid der Ameri- kaansche modeis dat kaalhoofdige heeren hun kruin laten beschilderen. Op eem onlangs te New-York gegeven partijzoo- verhaalt het bladwandelde een heer rond wiens vroeger »vollemaans-hoofd« met de voorstelling van een veldslag beschilderd waseen ander had een groep visschen en schelpen op zijn kruin geschilderden een derde vertoonde daar een kopie naar een der schilderijen van Meissonnier! Twee jongens van 8 en 9 jaren te Ter Horst kwamen uit school en vonden eenige lucifers voor het huis van een herbergier r waarmede zij een vuurtje aanmaakten, met het ongelukkig gevolg dat het vuur zich aan een dennenbosch mededeelde en een hectare daarvan vernielde. Tegen deze knapen is proces-verbaal opgemaakt. Gisteren avond zijn door de politie aangehouden twee jongens, 11 en 7 jaren oud, die te Rotterdam eene portemonnaie- met eenig geld uit den buitenmantelzak van een meisje hadden ontvreemd. Dejong_ ste sprong op den rug van het meisjee^ iets van de waarheid te vermoeden- Maar zij stuitte deze gedachtedie zij; niet verder dorst peilentot zich zelve zeggende, dat aan al dit lijden een of andere groote zonde ten grondslag moest liggen, van welke zij zich echter niet bewust was. 's Morgens en 's avonds lag zij geruimen tijd op de knieën voor de afbeeldingen der hei ligen, God smeekende, dat Hij haar toch zou verlossen van hare smart j en hoewel deze uitstorting van mystie ke teederheid haar eenigszins tot kalm te bracht, werd zij toch niet genezen van hare droefgeestigheid, die zij voor zichzelve hield, terwijl zij steeds wei gerde die verder te peilen. Maar zij kwijnde blijkbaar; de rookerige atmos feer der ouderlijke woning had thans op haar een soortgelijken ongunstigen invloed, als vroeger, toen zij pas haar dorp verlaten hadhet gemis van fris- sche lucht had gehad. Lijdende,zonder te klagen, zonder ook in haar ijver voor haar werk te verflauwen, bracht zij den winter door. Allengskens gaf zij ook het staren naar de sterren op- Niet slechts geleken deze meer dan ooit op tranen, maar zij kon haar oogen niet naar den nachlelijken he mel richten, of ze vulden zich met tranen, zoodat zij nauwlijks wist, of het de hemellichten dan wel haar ei gen tranen waren, die onder haar oogleden glinsterden. Wordt vervolgd). I

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 2