Societeit„Vereeniging" INBOEDELS, advertentien. NAAISTERS Smidsknecht. GEVRAAGD Instrnineutaal J1UZIEK-0ÏDERWIJS. IIÖFVM IIOLLMR. Grand Spectacle Concert Varié Dienstbode DIENSTBODE, KEUKENMEID LEERLING. Dienstbode, Gevraagd Eene Piano-Onderwijzeres, TE HUUR TE HU K. de oudste maakte van die gelegenheid gebruik, om de portemonnaie uit haren zak te halen. De briefwisseling van Koningin Victoria met hare sinds eenige jaren overle den dochter, Princes Alice, Groot Hertogin van Hessen, zal den 21en dezer het licht zien. Het boekdat in het Engelsch en het Duitsch wordt gedrukt, zal voorzien zijn van een portret van moeder en dochter. De eerste oplaag is 15,000 exemplaren. Men rekent, dat daarvan reeds den eersten dag 10,000 verkocht zullen zijn. Groote bestellingen zijn reeds gedaan. Eén firma heeft niet minder dan 2800 exemplaren aangevraagd. Eene gewone boerenkip te Amersfoort had eieren gelegd van 75 en 81 gram, maar ook in dit opzicht schijnt er nog altijd baas boven baas te zijnwant in het hoen derpark van den heer Van der Goes, te Beek bij Nijmegen, heeft eene even gewone boerenkip eieren gelegd van 86 en 105 gram. Als het waterverbruik een maatstaf is voor de zindelijkheiddan zouden de Noord-Amerikanen in dit opzicht boven alle andere volken uitblinken. Het water verbruik in de steden der Vereenigde Staten is, van ons Europeesch standpunt gezien bijna verkwisting te noemen. Bij het maken van waterleidingen in Europarekent men op een verbruik van 180 liter per hoofd en per dag een oijfer, dat vele steden niet bereiken. Te Berlijn is het waterverbruik 65, te Londen 150 en te Parijs 180 liter per hoofd en per dag. Maar verscheidene Amerikaan sche steden hebben geheel andere cijfers. Te Philadel phia is het verbruik per hoofd en per dag 255, te Cincinnatie 330, te Boston 350 te New-York 380 en te Chicago 450 liter. Men schrijft echter dit buitengewone verbruik niet uitsluitend aan zucht tot reinheidmaar voornamelijk aan nalatig heid der verbruikers toe, het openlaten van kranen en dergelijkeen men hoopt de verspillingen tegen te gaan door de in voering van watermeters en andere toe stellen ter controle. Kunstkurk is een van de nieuwste producten van namaakdienaar vermeld wordt, in de Yereenigde Staten van Noord - Amerika reeds eenigen aftrek begint te vinden. De wijze van fabrikage is tamelijk een voudig en geeft waarde aan den kurkafval waarvoor men eigenlijk vroeger geen ge schikte plaatsing had. Wel trachtte men uit deze soort van afval gas te stoken, wat ook werkelijk zeer goed gelukte en een uiterst zuivere en helderbrandende gas soort opleverde, maar om gemakkelijk te begrijpen redenen was dit een industrie, die slechts zeer beperkt moest big ven. Het linoleum dat met behulp van kurk- poeder als grondstof vervaardigd wordt, vereischt wel groote hoeveelheden afval, maar wordt slechts in enkele plaatsen ver vaardigd. De kunstkurk nu wordt gefabri ceerd door menging van kurkafval in poe- dervorm met stijfsel en water, koking van het mengsel en deugdelijke doorroering en gieten in vormen. De gegoten voorwerpen worden bij zeer hoogen temperatuur gedroogd. Het is bekenddat groote hoeveel heden van diamanten in verschillende ge deelten van Australië bestaan. In Nieuw Zuid-Wales had men ze reeds in 1851 ontdekt, maar, zonderling genoeg, schijnt men toen weinig of geen acht op deze ont dekking te hebben gegeven. In het jaar 1867 werden talrijke dia manten door gouddelvers in het Mudgee- district gevondenen twee jaar later begon men op stelselmatige wijze naar mine ralen te zoeken. De rijkste vondsten zijn evenwel te constateeren in de nabijheid van Bingeraalwaar gedurende de laatste tien jaren vele honderden zijn gevonden hetgeen alweer aanleiding gaf, dat een firmadie uitsluitend in diamanten handel dreef, de werkzaamheden, die zij ten haren behoeve in de diamantvelden liet onder nemen, op veel meer uitgebreide schaal voortzette. De omstandigheden, waaronder de dia manten in de nabijheid van Bingera ver kregen worden, zijn vrij wel gelijk als te Mudgeewaar men deze edelgesteenten in een oude rivierbedding vindtdie door een rug van hardenzeer compacten bazalt van overstroomen gedeeltelijk is bevrijd gebleven. Hier vindt men voornamelijk kei- steenen, kwarts, jaspis, agaatversteend hout, lei, zandsteen en overvloed van grof zanddat met min of meer leem vermengd is. Verder worden in de anderen gedeelten van de kolonie ook diamanten gevonden. De diamanten verschillen in kleur van kleurloos en doorschijnend tot verschillende graden van stroogeel, bruin, lichtgroen en zwart. Somwijlen vindt men ze ook van donkergroene kleurmaar deze komen zeer zelden voor. Over het algemeen is hun glans zeer fraai, maar, zooals van zelf spreekt, komen ook wel doffe exemplaren voor. Die dofheid of dat gemis aan glans wordt niet veroorzaakt doordat de diamant zelf overtrokken is als het ware met een zeer dunne laag van een vreemde zelfstandig heid, maar omdat zich tallooze kleine kristalletjes op de oppervlakte bevinden, die van dezelfde constructie zijn als de diamant zelf. Deze weerkaatsen met al hun hoeken en gaten het licht op zeer onregel matige wijze en geven een min of meer dof voorkomen aan den diamant. Een overleden millionnairde heer William King, vermaakte aan een der Londensche hospitalen de kapitale som van 100,000. Twee arbeiders, vader en zoon, uit Waddingsveen werden 11. Woensdag door den kantonrechter te Gouda veroordeeld ieder tot eene boete van tien cent of subsidiaire gevangenisstraf van één dag, omdat zij op Zondag in hunnen tuinge legen aan den openbaren weg, hadden gewerkt. De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie had tegen ieder der beklaagden vijftig cent boete geëischt wegens de door hen begane overtreding van de Zondagswet. Te Staphorst is Zaterdagnaoht een bouwvallig huisdat sedert een paar dagen ledig stonddoor baldadige handen geheel en al tot een ruïne gemaakt. De zaak is in onderzoek. Het veenbranden in Drente heeft aan het Oranjekanaal, onder Epe, gem. Westerbork, een kind het leven gekost. Een meisje van ongeveer 7 jaar met andere kinderen uit school huiswaarts keerende, waagde zich te veelzoodat hare kleederen vuur vatten en zij een jammerlijken dood vond. In de Transvaal bespreekt men de mogelijkheid van deelneming der Republiek aan de internationale landbouwtentoonstel ling te Amsterdam, in Aug. a. s. Volgens de Volksstem van 1 April, wordt door eenigen hierover met de Regeering onder handeld. Mocht de tijd te kort blijken om gereed te komen, dan wil men eene expeditie uit zenden om de tentoonstelling te bezoeken. Onvermogende leden daarvan zouden dan door bijeen te brengen gelden tot de reis in staat gesteld worden. Uit 's-Gravenhage wordt het volgen de gemeld: »Tegen den uitgever van het blad Recht voor Allen is bij de justitie eene klacht ingediend wegens het vers »De Wevers« eene vertaling naar Heine, waarin voor komen de regels: «Vervloekt zij de Koning, de Koning der rijken.» De aanklacht luidt, dat de uitgever boosaardiglijk en openbaar zou hebben aangerand de waardig heid en het gezag van den Koning en gesmaad hebben den persoon des Konings.» Terwijl Campide nu te Parijs te rechtgestelde geheimzinnige moordenaar zoo druk besproken werdheeft bijna niemand gerept van zijn slachtoffer, Ducros. In de Temps brengt Jules Claretie den vermoorden in herinneringdie een weinig bekendmaar verdienstelijk dichter was wiens verzen meermalen van medelijden getuigden juist voor de maatschappelijk ontevredenen en door armoede verbitterden waarvan Campi een zoo treurig voor beeld was. Ducros vraagt, waarom een lijdend mensch niet een weinig bitter zou mogen zijn bij het hooren van het lachen der gelukkigen. Gisterenmiddag is te Utrecht een 10-jarige knaap aan den overweg van 't Oosterspoor in de Baanstraat door den van Amsterdam komenden trein overreden en een half uur daarna gestorven. Hij had de onvoorzichtigheid gehad, terwijl de baanwachter aan de andere zijde stond, ongemerkt onder de neergelaten sluitboo- men door te gaanom dien overweg te passeeren. Door de politie te Nijmegen is heden in hechtenis genomen en naar de gevan genis overgebracht de smid P. H. K. oud 26 jaar, wonende te Benningendie gisteren te Nijmegen bij zijn 70-jarigen oom E. J. J. een bezoek had afgelegd, en te diens nadeele een zilveren cylinder horloge had gestolenen onmiddelijk daar na te gelde gemaakt. HAARLEM6 Mei 1884. Zaterdagmiddag is door den zoon van den Heer Sprenger de eerste steen gelegd voor de nieuwe zwem- en badinrichting aan de voormalige Oude Brouwerskolk. Men hoopt dat de nieuwe zwemschool in het begin van Juni a. s. geopend zal kun nen worden. De nieuwe inrichting krijgt een bassin van 60 meter lang en 25 meter breed en eene diepte van 1 tot 3 meter. Het bassin wordt verdeeld in drie afdeelingen: het eerste gedeelte is voor ongeoefende, het tweede voor geoefende zwemmers en het derde voor dames en meisjes, die in het vervolg van 6 uur 's morgens tot zons ondergang van de zwemschool gebrnik zul len kunnen maken. Op den 5en Mei 11. mocht G. Uilen burg, werkzaam bij de firma J. D. Zocher en Voorhelm Schneevoogt alhierden dag herdenken, waarop hij voor vijftig jaar bij die firma in dienst trad. Op de paardenmarktMaandag alhier gehouden, waren 317 paarden aan gevoerd. Bij levendigen handel liepen de prijzen van f 50 tot 600. LI. Zaterdagavond is door de Politie alhier gearresteerd en naar Amsterdam over gebracht J. J. Evenoud 27 jarenlood gietersknechtdie zich aldaar had schuldig gemaakt aan diefstal van vloerkleeden karpetten en loopers. - Gisteren is aan de spieringbrug onder Houtrijk en Polanen opgehaald het lijk van den steendrukker G. C. D., die sedert 20 April jl. alhier werd vermist_ Gedurende de afgeloopen maand April zijn door de Politie alhier 52 personen vervolgd wegens dronkenschap op straat. In de maand April van het vorige jaar was dit getal 69 dus 17 meer. HET BESTUUR der Afdeeling Haarlemvan den Neder- landschen Protestan tenbond noodigt de vrijzinnige leden der Hervormde Gemeente te Haarlem uit, zoowel mannen als vrouwenom een adres te teekenen, waarin de Synode dringend verzocht wordtde vroegere onderteekenings- formule voor predikanten en gods dienstonderwijzers niet weder in te voeren. Het adres zal gedurende de maand Mei ter teekening liggen bij de Boek-1 handelaren De Haan, De Erven Loosjes en Mul. Namens het Bestuur: M. A. N. ROVERS, (765) Secretaris. door het gezelschap van het Paleis voor Volksvlijt, directeur E. VAN HAARLEM, op Donderdag 8 Mei 1884, 'i avonds T/2 uur. De Leden hebben met ééne dame vrij en toegang; meer dere dames en kinderen, a 25 cents de persoon. Introductie van vreemdelingen a 75 cents. (766) Ito Bestuur. ALBERTUS JOHANNES jongste kind van P. Boon Cz. en A. H. Boonvan Gasteren. Haarlem, 4 Mei 1884. Gevraagd om dadelijk in dienst te tredeneene R. C. liefst niet beneden de 23 jaar. Brieven franco onder N°. 768, bij de uitgevers dezes. Door bijzondere omstandigheden verlangt men zoo spoedig mogelijk, eene knappe voor NOODHULP Of VAST. Adres bij De Erven Loosjes. Door bijzondere omstandigheden wordt eene bekwame voor noodhulp of voor vast gevraagd, Alexanderstraut 10. Gevraagd een fatsoenlijk MEISJE, dat lust heeft in het modevak opgeleid te wordenen genegen is boodschappen te doen, tegen genot van eenig salaris. AdresKleine Houtstraat N°. 43. Wegens ziekte der reeds gehuurde wordt terstond gevraagd eene adres Alexanderstraat N°. 3r°°A Ten spoedigste aankomende gevraagd. Drossestraat 14. (773) eene GOUVERNANTE| (externe), van 10 tot 4 ure, bij een meisje van zeven jaar. Franco brieven onder letters B B aan den Boek- en Kunsthandelaar JACs. ROOKMAAKER, Groote Houtstraat 11Haarlem. in het bezit eener aanbeveling van de Maatsch. t. Bev. der Toonkunst wenschte nog eenige leerlingen aan hare leiding te zien toevertrouwd. Brieven franco onder N°. 775, aan het bureau van dit blad. De ondergeteekende zal wekelijks één of twee dagen beschik baar stellen tot het geven van privaatlessen te Haarlem en Omstrekenen het vormen eener Piano- en Zangcursus alhier. Nadere informatiën te Haarlem, Botermarkt N°. 10, en te Amster dam Jan van der Heijdenstraat 240. MAURICE HAGEMAN. Eene ONDERWIJZERESbiedt zich aan tot het geven van les in Fransch, Engelsch en de vakken van het Lager Onderwijs in Haarlem en om liggende dorpen. Brieven franco, N°. 777, bij de uitgevers van dit blad. Een bekwaam Smidsknecht vast werk begeerende, kan geplaatst worden bij Wed. BRONKHORST ZOON. (778) Degelijke, actieve AGENTEN, of AGENTESSEN, voor den verkoop van nettecourante Artikelen zonder concurrentieBij flinke ambitie is aan deze Agenturen een burgerbestaan verbondenterwijl er geen vakkennisdoch alleen goede referentiën worden vereisclitBrieven franco, onder motto „Bestaan", aan het Algemeen Advert,-Bureau van NIJGH VAN BI TM AR, Rotterdam. (779) voor een klein gezineen net BOVENHUIS, twee behangenj kamers, keuken, zolder enz., van alle gemakken voorzien. Huurprijs f 2.50 per week. Adres: G. DE VLEESHOUWER, Zuiderstraat 11. Een sinds jaren gevestigde muziek onderwijzer hier ter stede, beveelt zich beleefdelijk aan, tot het geven van grondig onderwijs voor Piano, Zang, Viool en Vio loncel. Franco brieven, N°. 781, aan de nitgevers van dit blad. Een ACHTER-BOVEN WONING TE HUUR op de Botermarkt N°. 4. Te bevragen bij D. NIEROP, Lange Boogaardstr. 6. VERKOOPING op Don derdag 8 Mei e. k., des voor middags ten 10 uurten overstaau van den Notaris B. A. van der MADEN, door den Makelaar N. D. DE LEURvan twee waarbij voorkomen Linnen-Boe ken- Penant- en andere KastenKa binetten Bonhenr du jour, Canapé's, Tête h Tïte met daarbij passende Stoelen, Tafels, Ledekanten, een compleet Billart, Glas- en Aarde werk en hetgeen verder meer zal worden aangeboden, gedeeltelijk af komstig van den Heer Th. VAN GINKEL. Daags vóór den verkoopdag voor een ieder te zien. (783)

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 3