Voor eenige dagen is eene nieuwe wetenschappelijke expeditie uit Kopen hagen naar Groenland vertrokken. Zij be staat uit den luit. ter zee lste kl. Jensen, die reeds drie dergelijke tochten door een gedeelte van IJsland heeft gedaanden heer Lorenzen als geoloog en den heer Rüs Earstensen, schilder, als teekenaar. Het doel is om de landstreekgelegen tusschen Holstenborg en Sukkertoppen, welke van de westkust landwaarts innaar schatting der Eskimo's eene breedte heeft van ruim 20 mijlenen vooral de kust zelf te onderzoeken. Dit gedeelte der kust is nog nooit door Europeanen bezocht. Naar de mededeelingen van Eskimo's te oordeelen worden aldaar tusschen hooge bergvlakten diep landwaarts in zich uitstrekkend baaien gevonden, welke gedeeltelijk met ijs zijn bedekt. Voor de kennis van den natuur lijken toestand des lands is een weten schappelijk onderzoek dier kuststreken van hoog gewicht. De expeditie zalvolgens de gemaakte bepalingenzes maanden aan dat onderzoek bestedenzoodat haar terugkeer tegen het einde van October te gemoet mag worden gezien. De heer Oscar Carré heeft het voor nemen in Den Haag op het Malieveld eene groote wedren te organiseerengeheel volgens de Hippodrome te Parijsen wel op Donderdag 15Zaterdag 17Zondag 18 en Maandag 19 Mei, des namiddags te 3 ure; o. a. komen 16 verschillende nom- mers voor, waaronder één nommer voor heeren liefhebbers. Zij die aan deze wed rennen wenschen deel te nemen, echter met paardenwelke nog niet op eene renbaan geloopen hebbenmoeten zich aanmelden aan het bureau van het circus Oscar Carré. Volgens besluit van den kerkeraad worden te Hoogersmilde de onechte kin deren en ook diewelke te vroeg na het huwelijk der ouders zijn geborenniet op denzelfden Zondag als de andere gedoopt. In The Medical and Surgical Reporter wordt mededeeling gedaan van een geval waarin roodvonk werd overgebracht door een brief. Nog in den ganschen omtrek daarvan was sedert maanden geen roodvonk geweest. Ook was niemand op de boerderij geweest, die roodvonk had gehad. Maar op een dag kreeg de moeder een brief van haar broederdie berichttedat hij een kind aan het roodvonk had verloren. In dien brief lag een photographie. Brief en portret kwamen in handen van de kinderen. Zeven dagen na ontvangst van den brief werd het eerste kind door roodvonk aan getast. Dinsdag zijn van Utrecht vertrokken 2 officieren10 onderofficieren en 10 man schappen tot het geleiden van 10 schepen met dynamiet van Lobith (aan de Duitsche grenzen) naar Maassluis. Zij gaan van daar de Noordzee open zijn voor het buiten land bestemd. De inspecteur van politie in Den Haag Jhr. C. v. 's-G. heeft aan de militaire autoriteit zijn beklag ingeleverd over een sergeant van het garnizoen aldaarwiens hulp genoemde politiebeambte voor de over brenging van een dronken burger requi- reerdedoch die weigerde daaraan te vol doen omdat hij het vorderen en verleenen van dergelijken bijstand beneden de eer en de waardigheid van den onderofficieren stand rekende. In strijd met het requisitoir van het Openbaar Ministerie, hetwelk strekte tot verwijzing in éen dag gevangenisstraf wegens bedelarijheeft de Haagsche recht bank een hongerigen verwersknecht vrij gesproken die op zijn doortocht naar Bot terdam aan een landbouwer onder Alphen een «hapje warm eten« had gevraagd. Maandagavond kregen een Duitscher en een Zwitser in de kazerne te Harder wijk twist. Ofschoon de twist vrij hoog liephad een Hollander de voldoening de twistenden te scheiden. Nadat beiden kalm naar hun bed gegaan en in schijn ver zoend warenstond de Duitscher stil op nam een mes, en bracht daarmede den Zwitser verraderlijk eene belangrijke ver wonding toe. Men schrijft uit VlisBingen: Eene groote zeilboot van het Belgische loods wezen is bij de Schoone Waardin tegen het paalwerk geslagenen was in een oog wenk vernielddaar bij den hevigen wind de boot weigerde te draaien. Gelukkig konden zich alle opvarenden intijds bergen. Bij den feilen Z. W. hadden de schepen het op de reede nog al hard te verduren en geraakte van een paar de ankerspil on klaar, zoodat die bij handzamer weder naar binnen zullen moeten komen om te repareeren. Maandagvoormiddag woei te Hillesluis door een hevigen wind een kapwagen om ver, waarin vier jongelieden gezeten waren. Het paarddaardoor verschrikt, holde met het onderstuk door. Het gelukte echter aan A. Bremken het paard bij een der teugels te grijpenwaardoor het in eene heining terecht kwamtengevolge waarvan ongelukken werden voorkomen. Dit is niet de eerste maal, dat Bremken zich ver dienstelijk heeft gemaakto. a. bij het red den van kinderen uit het water. Kapitein Dowlingdie 16 April 11. met het stoomschip African uit West- Indië in New-York is binnengevallenbe richt dat hijbij betrekkelijk stil weder een geweldigen waterhoos had ontwaard die met vervaarlijke snelheid zijn vaartuig naderde. Terstond liet hij een twaalfponder met dubbele lading op het onheilspellend luchtverschijnsel richtenop ongeveer vijf honderd meter ('/4 Eng. mijl) afstand trof het schot. De hoos brak met een donde rend gedruisch, en in een kring van wel 3 mijl geraakte de zee in beroering. Daarop trof de bries, die den hoos had voortgedrevenhet schip met een geweld als van een orkaande windstoot duurde wellicht niet langer dan 30 secondenmaar was zoo hevig dat de boot bijna uit het water werd geligt, en de zeilen werden weggevaagd. Aan het welgerichte schot I weet kapt. Dowling de redding van zijn schip. Aan het Financieel Verslag der Hol- landsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij over 1883, blijkt dat de totale opbrengst bedroeg voor het vervoer van reizigers ƒ4,309,549.62, voor goederen, paarden, vee en rijtuigen 2,515,885.47 Vs i overge brachte telegraaf-depêches 14,826.25V2 diverse ontvangsten 165,672.41 V2 i opbrengst van zand- en watertreinen 38,185.52id. van treinen voor rekening van de Staatsspoor 11,237.20, te zamen 7,055,656,48y2 of ƒ668,219.63 meer dan in het vorige jaar. De gemiddelde op brengst per KM. van alle lijnen bedroeg ƒ19,903 tegen ƒ18,043 in 1882. De uitgaven bedroegenweg en wer ken f 1,048.061. Tractie en materieel 1.224,691. Beweging en vervoer ƒ1,275,100. Algemeene dienst ƒ324,017 te zamen 3,871.869, tegen 3,401,700 in 1882. Zij bedroegen van de ontvangsten 54.87 pCt. tegen 53.26 pCt. in 1882. Het batig saldo der winst- en verlies rekening bedraagt 1,235.040.60Vs zoo dat dit jaar ƒ80 per aandeel kan worden uitgedeeld. Te Deventer werd in de vorige week eene publieke verkooping gehoudenwelke door veel lieden werd bijgewoond. Toen men reeds geruimen tijd daarmede bezig was, zakte onverwachts de vloer in en velen kwamen in een kelder terecht. Hoe wel er veel verwarring heerschte, kreeg gelukkig niemand eenig letselzoodat allen met den schrik vrijkwamen. Uit Leeuwarden meldt men: Hoe hoogst belangrijk de verzending van kie vitseieren van hier naar Engeland iskan hieruit blijken, dat Vrijdag jl. alleen door den heer T. van der Werff, handelaar in eieren en vogels72,000 stuks derwaarts zijn verzonden. Gedurende het tegenwoor dige seizoen werden door hem in het geheel ruim 350,000 stuks naar genoemd land ge- expedieerd. De gezamelijke waarde daarvan kan op weinig minder dan 50.000 wor den gesteld. Hier en elders in de provincie zijn nog veel eierhandelarendie mede belangrijke partijen naar Engeland uit voeren om niet te spreken van het ver bruik in de provincie zelve en van de groote partgen, die naar Holland enz. gaan. Men kan hieruit opmaken, welke groote voordeelen de kievit aan Friesland oplevert. Een vergiftiging door gaswaardoor in twee woningenwaarin geen gas werd gebruikt en geen leiding was aangebracht, 6 personen stikten, heeft onlangs gedu rende den nacht plaats gehad in Alt-Ofen. Bij het onderzoek naar den loop der treu rige zaak is geblekendat de gaspijp op de straat vóór de twee woningen gesprongen en het uitstroomende gas door den lossen grond onder en in de woningen doorgedrongen was. ('t Is onbekenddatals gas in eene woning dringt uit den ondergrondhet gevaar in de warmste vertrekken het groot ste is.) Te Lissabon werd onlangs eenege- heele opera door de telephoonop een afstand van 16 KM.overgebracht. De nieuwedoor een Portugees gecomponeerde operaLauriana, werd nl. voor den Koning, die niet in het théater kon verschijnen langs telephonischen weg ten gehoore ge- gebracht. De inrichting was zóó gemaakt dat de koninklijke familie en de geheele hofhouding de opera konden volgenzelfs de woorden der zangers waren duidelijk te hooren. Yoor vier jaar hadden eenige reigers op het Hoogezand (gemeente Numansdorp) twee nesten gebouwd. Het volgende jaar bouwden zij er op diezelfde plaats elf, nog een jaar later drie en veertig, en voor vier weken lagen er reeds twee en zestig. Dit aantal zou ongetwijfeld grooter ge weest zijn, indien er geen jacht op de vogels gemaakt ware. Men is thans op nieuw druk in de weer die beeBten te vangen. Uit te roeien kan niet gezegd wordenwant men schiet ze enkel om ze te verkoopen. Woensdagnacht werd te Amsterdam door een politieagentop zijne rondeaan de openbare straat aangetroffen een jeugdig lid van een der muziekkorpsen aldaar ter stede luid weeklagende dat hij zijne liefde voor een dienstmeisje niet beandwoord ziende, uit wanhoop een snelwerkend doodelijk vergif had ingenomen. Het bedoelde meisje was daarbij tegenwoordig en kermde al even hard als haar afgewezen minnaar. De poli tieagent meende in dit geval niet beter te kunnen doen, dan den muzikant onver wijld over te brengen naar het Gasthuis. Daar nam voor het onderzoekend oog van den dienBtdoenden geneesheer, dat schijn baar tragisch voorval een vrij komisch einde. Schoorvoetend beleed de olijke trom petter, dat hij slechts komedie had gespeeld en onder de oogen zijner Dulcinea eenvoudig wat witte suiker had ingenomenom zoo doende haar hart te veroveren. In de Nieuwstraat. te Amsterdam is Dinsdag eene vrouw toen zij ontwaarde dat haar man, thuis komende dronken waszóo verwoed gewordendat zij na eenige scheldwoorden hem eerst een aarden pan op het hoofd aan stukken sloeg en hem vervolgens met het onderstuk van een petroleumlamp zoo gevoelig geslagen heeft dat hijmet vrij ernstige wonden aan het hoofd, ter verpleging naar het gasthuis moest worden overgebracht. Twee mannen waren heden aan het uithalen van vogelnesten op den Scheve- ningschen weg, toen zij door de politie werden betrapt. Bekeurd zijnde, verzetten zij zich zoodanig, dat zij geboeid naar het politiebureau moesten worden over gebracht. Uit Hoorn wordt ons het volgende medegedeeld Onlangs werd een onderofficier hier tot 14 dagen arrest veroordeeld. De man was aan het „verkeeren"en kon de verzoeking niet weerstaan, zich ter wille van zijne geliefde korten tijd te verwijderen. Een paar collega's beloofden hem „niet gezien" te zullen hebbenmaar de overtreding werd door een korporaal verklapt. Het feit werd door den delinquent en zijne vrienden ont kend en de korporaal wegens valsche be schuldiging gestraft Deze onderging zijn straf zonder morrendoch na volbrachten straftijd beklaagde hij zich bij den krijgs raad. De zaak werd onderzocht, en het eind van de geschiedenis wasdat zoowel de verliefde onderofficier als zijne vrienden met degradatie werden beloond. Te Hillegom zal een Postkantoor gevestigd worden. Een gevaarlijke tandoperatie werd dezer dagen te Hamburg volbracht in het kamp der Singhalezen (in boorlingen van Ceylon), die daar op het oogenblik ten toongesteld zijn. De slangenbezweerders van het gezelschap zouden zes brilslangen van hunne giftanden ontdoen. Op een veiligen afstand van het talrijke publiek, greep een der »toovenaars« een slang bij den staart en drukteop hetzelfde oogenblik, met een stok, dien hij in de hand hield, den kop van het dier naar beneden. Toen greep hij de slang, die zich heftig kronkeldein den nek en sohoof haar een stuk linnen in den wijdgeopenden muil. Het linnen was in een oogenblik met een laag van het grauachtig gele venijn ge drenkt: de slang beet zich er in vast en nu zaagde een tweede slangenbezweerder met een fijne zaag de ontbloote giftanden af. Bij de vijf andere slangen ging men op dezelfde wijze te werk en met goed gevolg. De tanden en het met venijn gedrenkt linnen verbrandde men onmiddelijk. Men heeft voor den dienst tusschen de Belgische station aan den Congo proeven ge nomen met het gebruiken en inheemsch ma ken van postduiven. Maar men ondervindt daarbij groote belemmering door de roofvo gels die volwassen duivenen de slangen die de jongen verslinden. Uit Menado wordt een verhaal ge daan van een bandjir. Schoon Krakatau het oor gewend heeft aan veel vreeselijker verhalen, blijft toch de beschrijving van zulk een echt Indisch natuurverschijnsel niet zonder indruk. Ze luidt als volgt: De gansche negorij Tawaan is in den nacht van 23 op 24 Januari op Menado door een bandjir vernietigdbijna geen spoor er van is overgebleven. Deze plaats bestaat dus niet meer op de wereld. Door de kracht van de ontzaggelijke massa waterdie 's avonds van den berg Tangop kwam aanstroomen en zelfs de allerzwaarste boomen medevoerdewerden de bruggen als in een oogwenk wegge vaagd. Het water overstroomde de negorij Tawaan. Reusachtige boomen stortten op de zwakke woningen der inlanders neder en deze werden onder dien val verpletterd. Slechts het geraamte van een paar woningen aan den ingang en uitgang der plaats zijn biy ven staan. Alles werd door den stroom medegevoerd naar de zee. Wat van de varkens, kippen, paarden, enz. bleef, verdronk of smoorde in de laag slijk, die het water achtergelaten heeft nadat het weggeloopen was. Bijna alles hebben de arme inwoners verloren, van haven en bezittingen zijn zij haast geheel beroofd geworden. Toen hun huizen eensklape instortten (want het onheil is hun stellig in zeer korten tijd overkomen, wellicht heeft het hoogtens éen uur geduurd) bevonden zich de bewoners in het; water en zij trachten zich zoo goed mogelijk te redden door te zwemmenof door in het slijk te big ven zitten en wachten tot de morgenstond aanbrakanderen vluchtten naar hunne tuinen. Wel een wonder mag het heetendat in dien stikdonkeren nacht geen enkel mensch uit genoemde negorij het leven verloor. Niemand werd onder het boven hem instortende dak bedolven niemand door een op hem vallenden zwaren boom verpletterdruim 400 zielen zijn uit dit onheil gered en behouden gebleven. De plek, waarin de negerij Tawaan gestaan heeftis een groote laag slijk ge worden welke zóo hoog boven den grond ligtdat een Europeaan er niet aan toe kan komenlaat staan er door heen kan alleen den inlander is dit mogelijk. De passage voor Europeanen vanAmerang naar Tawaa is dus gestremd. Krengen van allerlei gestorven dierenwaaronder ook vele groot» boschslangen, verpesten den dampkring^ de bedorven lucht boven de plaats en de schadelijke uitwasemingen van het slijk zullen wel zware ziekten doen ontstaan. Ook in het zuiden van Europa is. het weder thans alles behalve zomerachtig. Te Madrid 0. a. huivert de bevolking van de koude, plast de koude regen onop houdelijk nederen isiedervan den koning tot den bedelaar, door een catarrhe aan getast. In Grenada valt sneeuwin Cata- lonie staan de landerijen onder water, in Valencia herinnert men zich geene koude als deze, en te Sevilla stookt men, als men nl. een schoorsteen heeft. De zee staat hol en de eene schipbreuk volgt de andere op de kusten. De weinige vreemden, die in Spanje thans zijn, hebben heimwee naar de gemoedelijke, verwarmbare kamers van hunne noordelijke woonplaats. Tusschen 's Heer Arendskerke en Goes geraakte gisterenna afloop van de markt, het paard van den landbouwer B. R.uit eerstgenoemde gemeentedoor het breken van de leidsels op hol. De vijf personendie in het rijtuig zaten, sprongen er uit, met het ongelukkig gevolg, dat twee meisjeB van omstreeks 20 jaren in zeer bedenkelijken toestand naar eene na bijgelegen hofstede moesten gebracht wor den. Geneeskundige hulp uit Goes werd terstond verleend. Een der meisjes verkeert in levensgevaar. De mannelijke personen kwamen met meer of minder ernstige kwet suren er af. Te Dordrecht hebben Zondagmiddag eenige jongens tusschen de 10 en 13 jaren hevig getwist en gevochten. De 13-jarige J. v. S. bracht daarbij den 12-jarigen J. H. S. met een knipmes een steek in den buik toe. De getroffene werd onmid dellijk opgenomen in het stedelijk Zieken huis en onder geneeskundige behandeling gestelddoch is reeds Maandagavond aan zijne wonden bezweken. Een jeugdig ingezetene van Bergum is in het bezit van eene kraaidie met de getrouwheid van eenen hond hem

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 2