Een miljoen pond sterling. loo«hetwelk eenigen tijd te Brussel is tentoongesteld geweest. Met de plaatsing werd belast de Heer F. Wouters, schilder te Brussel. Op een schilderijenverkooping te Londenheeft dezer dagen Lanseer's „Mo narch of the Glen" een som van 77.500 opgebracht. De oud-Romeinsche feestendie in de opgegraven stad Pompeji gegeven werden ten voordeele van Casamicciolahebben plaats gehad en algemeen voldaan. De optocht van Keizer Vespasianus en de feesten in het circus waren schitterend en zooveel mogelijk getrouw aan de histori sche overleveringen, alleen bedierf het den indruk een weinigdat de herstelde oude herbergenwaar men ververschingen kon gebruiken,bediend werden door knechts in oud-Romeinsche en in moderne kleeder dracht. De bruidstoet was minder geluk kig, maar over het geheel kan men de klassieke feesten welgeslaagd noemen. Het onlangs door een Belgisch blad medegedeelde bericht, dat de gebroeders Peltzer onschuldig veroordeeld zouden zijn iszooals men toen al wel verwachtte niets dan een onwaar sensatie-bericht gebleken. De persoon, die hun onschuld betuigde, heeft bij een verhoor door den procureur-generaal geen enkel bewijs voor zijn beweren kunnen aanvoeren. Reeds sedert geruimen tgd is er sprake van geweest, den eenen keer iets luider en bepaalder dan den anderenom een openlijke herdenking op 't getouw te zetten van den dag waarop Prins Willem I vermoord werd, en hoewel de lust daartoe geenszins algemeen bleek te zijn, schijnt het er toch van te zullen komen. In Delft stelt men zich vooreen volledig »feest« te houden met een beschermheerfeestrede naar enz. Inmiddels heeft Prins Alexander bedankt voor het beschermheerschap en verder voor alle andere soort van medewer king. De Minister Heenskerk bedankte eveneens voor de vervolgens hem aangebo den eerebetrekking, en of Prof. De Vries de functie van feestredenaar zal willen vervullen, is nog onzeker. Verleden Zondag, voormiddag te tien urenwerd door het ambtenaarspersoneel der afd. Weg en Werken en enkele andere ambtenaren van de Holl. IJz. Spoorw.-maat- schappij een proefrit naar Helder gemaakt met een nieuw model salonwaggonz. g. Pullman's-carwaarvan er op 20 dezer in locaal verkeer op de Hollandsche en Oosterspoor een vijftal in dienst zullen worden gesteld. Verraadt het tamelijk bontemet verguld en kleuren uitgedoste uiterlijk den Ameri- kaanschen oorsprongen zouden wij ze in dat opzicht liever wat stemmiger en smaakvoller wenschen beschilderd te zien, het inwendige doet daarentegen den ver vaardiger alle eer aan. De lengte van het rijtuig18.50 M.is voor ongeveer tweeder den ingenomen door een smaakvol salon, langs welks wanden ter weerszijden acht zitplaatsen zijn aangebrachtbestaande uit op een spil draaiende fauteuilszoodat men zonder op te staan zich in alle richtingen bewegen kan. Voor eiken fauteuil bevindt zich een vaststaand tafeltje. Tusschen de fauteuils loopt een vrij breed pad, dat het rijtuig in zijn geheele lengte doorsnijdt, en waardoor men van uit het salon toegang heeft tot het er achter gelegen rookvertrek waar de zitplaatsen meer in overeenstem ming zijn met de gewone le klasse waggons. Voor aan den waggon is een buffet, en aan beide einden bevinden zich gemakken. De zitplaatsen zijn alle met rood fluweel bekleed en de vloer met een smaakvol tapijt belegd. De verwarming geschiedt 's winters door buizen langs de wandendie door stoom worden verhit. Voor ventilatie is voldoende gezorgd; ter wij 1 buitendien de balcons aan de beide uiteinden gelegen heid geven om van tgd tot tijd wat versche lucht te «happen». Men zalom van den waggon gebruik te makeneen zeker bedrag boven den prijs le kl. moeten betalen. Voor gezelschappen die in het schoone seizoen een uitstapje gaan maken, biedt dit nieuwe vervoermiddel al het comfort aan wat men verlangen kan om zich vrij en gezellig onder elkaar op reis te begeven. Eenige dagen geleden deed een be richt in verschillende bladen de ronde, dat er aan den Leidschendam vier schil derijtjes zouden verkocht zijn voor een rijksdaalder; dat de gelukkige kooper er weer f 300 voor zou ontvangen hebbenen dat ze in andere handen zouden zijn over gegaan voor 1500. Wat is geschied Men heeft uit den mond van den gelukkigen koopereen slagersknechtopgevangen dat hij werkelijk van eene oude vrouw vier schilderijtjesmet het gedrukte onder schrift „Episodes uit het leven van Huig de Groot" gekocht heeft voor een rijks daalder en een pot kluifjes, om soep van te koken. Later is hem evenwel gebleken dat ze volstrekt geene waarde haddenen zelfs te slecht waren, om in eene woon kamer te worden opgehangen. Toen heeft echter een grappenmaker die oude vrouw I wijs gemaakt, dat ze eerst voor 300en later voor f 1500 verkocht waren. Gevol gen bezoek van 't vrouwtje bij den Bur gemeester ten einde door diens tussehen- komst een gedeelte van de aanzienlijke winst machtig te worden. Toen haar dit natuurlijk niet gelukte, heeft ze, met 't zelfde doel, pogingen aangewend om een verzoekschrift te richten tot Z. M.en toen men zei„daar kan de Koning niets aan doen"meende zijdat de Koning er wel wat aan doen kon, want dat zij genoeg van de wetten wist, daar haar grootvader politie-agent was geweest. Het kostte heel wat moeitehaar van haar plan af te brengen. Een persoon te Leeuwarden woon achtig, en niet gunstig bekend, was te Groningen gekomen ten huize van zijn hoogbejaarden vader, den heer W. in de Oude Ebbingstraat, waar hij weldra zoo lastig werd dat de hulp van de politie moest worden ingeroepen. Yoordat deze kwam, viel de woestaard in wilde drift op zijn vader aan en bracht dezen met eene groote schaar, bij het bedrijf gebruikt, ernstige wonden toe aan 't hoofd. Met moeite werd hij gevat. De vadereen achtenswaardig grijsaard, verkeert in een toestanddie voor 't oogen- blik niet direct gevaarlijk, maar op zijn hoogen leeftijd niettemin bedenkelijk is. De ontaarde zoon is een man van 54 jaar. Na gebruik van het middagmaal werden alle leden van een gezin (man, vrouw en drie kinderen) nabij Deventer woonachter, ernstig ongesteld. Er werd spoedig geneeskundige hulp ingeroepen, en toen bleek het dat de ongesteldheid veroorzaakt was, doordien de huisvrouw azijn had heet gemaakt in een koperen pan diehoewel vertindtoch met koper gesoldeerd was. Die azijn was over de sla gebruikt. Gelukkig zgn allen hersteld. De Staat Florida is het tooneel van reusachtige ondernemingen. Terwijl men bezig is met de drooglegging van de moerassen en van het meer Okeechobee, waardoor eene landstreek van 200 mijlen lang en 80 mijlen breed in cultuur zal komen, heeft de Staat vóór eenigen tijd weer een perceel van twee milloen bunders verkocht aan den heer Disston, den groot- sten houthandelaar der wereld. Wat zulk een koop beteekent, zal men inzien als men nagaat dat Nederland in 't geheel 31/2 miloen bunders oppervlakte heeft, en dat meer dan het vierde deel van het nu verkochte terrein begroeid is met prachtige woudenwaarin de gele pijnboomdie de bekende Amerik. pitch-pine levert, het rijkst vertegenwoordigd is. Het terrein zal worden doorsneden door vijf nieuwe spoorwegen. De heer Disston heeft zich bij dezen koop het recht bedongen van voorkeur op alle staatslanderijendie in veiling zullen worden gebracht in perceelen van vijf duizend bunders ieder. Te Wildervank heeft de Wed. J. Smit dezer dagen haar lOOen verjaardag gevierdzonder nog de gebreken des ouderdoms te gevoelen. Bij de Wed. Heijdendaalte Spijk bij Lobit, werden in een paar nachten ongeveer 60 kippenganzen en kalkoenen ontvreemd, zonder dat de dief of dieven waren te ontdekken. Thans is gebleken, dat de dieven niets anders geweest zijn dan vossen die in een naburig kreupelhout verblijf houden en des nachts op roof uitgaan. Er zijn reeds eenigen door jagers gedood. De schilder Blommers heeft eene groote en fraaie aquarel gezonden voor de verloting die ten bate van den heer Crispijn zal gehouden worden. Naar wij vernemen (Naar het Hoogduitsch van L. v. Stür.) i) Een stille, vreedzame nacht heeft zich uitgebreid over het Como-meir. De maan prijkt niet aan den hemel, en toch is het niet volslagen duister. Men ziet duidelijkhoe de kleine golf- jens zachtkens tegen den oever aan rollen en daar uiteenspatten. Het zacht en liefelijk geruisch, daardoor veroor zaakt, noodigt de fantazie als't ware tot droomen uit. Het balkon der villa was ver uitge bouwd, zoodat het over 't water hing. Bij de geopende deur stond een beer te staren op het schoone nachtelijke tafreel daar vóór hem. Allengs sche nen zijne gedachten zich los te maken van de omgeving, zijn oogen sloten zich; zijn geest had gehoor gegeven aan de melodieuze uitnoodiging om te gaan mijmeren en droomen. „Ik geloof, sir, dat ge weer eens sentimenteel zijl", liet plotseling eene welluidende vrouwenstem zich hooren die hem uit zijn gemijmer deed ont waken. De heer wendde zich om en ging de kamer weder binnen. Ilij wierp een blik op de slanke vrouwelijke gestalte, die daar in bevallige houding op de sofa gezeten was en rustig zich ver kwikte in de koele avondlucht, die door de geopende deur het vertrek binnenstroomde. „Gelijk u bekend is, Miss Carray, moet ik morgen vertrekken, en 'l laat zich dus wel verklaren, dat ik me dit heerlijke schouwspel nog eens vast in den geest prenten wil." Zij haalde de schouders op. »'t Is eigentlijk alles behalve vleiend voor mij, dat gij het schouwspel daar bui ten u in den geest prenten wilt, en dat hier in huis Zij bracht den aangevangen volzin niet ten einde; de hartstochtelijke gloed, welke in zijn oogen fonkelde, terwijl hij haar aanzag, had haar ge troffen. Een oogenblik daarna echter vervolgde zij op kalmen toon; „ik kan me evenwel niet begrijpen, waarom ge vertrekken moet. Ow ver lof duurt, gelijk ge mij gezegd hebt, nog verscheidene weken; gij wilt dus vertrekken." Onder den koelen toon van dit ge sprek was ook de heer weder voor 't uiterlijke tenminste volkomen tot kalmte gekomen. „Gij vergist u, Miss Carray; ik moet vertrekken. Nu ik mijn arbeid over de laatst ontdekte schatten der oud heid ten einde heb gebracht, moetik noodzakelijk naar Rome.Wellicht heb ik me hier reeds le lang opge houden",liet hij er langzaam op volgen. Zij wachtte een oogenblikjen, alvo rens zij weder het woord nam; haar handen speelden met het kantwerk, dat haar kleed omzoomde. Er was echter iets gedwongens in haar houding. Evenwel klonk hare stem koel, toen zij vroeg: „En wanneer gij uw arbeid geheel ten einde gebracht hebt?" Zij staarde hem in 't gelaat, en de uitdrukking, die in dezen blik lag, was in tegen spraak met den koelen toon harerstem. Hij zuchtte en antwoordde langzaam: „Wanneer mijn arbeid te Rome ten einde gebracht is, zal het tijd zijn, dat ik mijne kolleges ga hervatten." Zij rees met ongewone gejaagdheid overeind, en een smartelijke uitdruk king vertoonde zich op haar gelaat. Dat duurde echter maar een oogen blik, en toen sprak zij op ijskouden toon: »Dan blijft me niets meer over, dan u mijn dank te betuigen, mijnheer de Professor, voor de bereidwilligheid, waarmede gij zooveel van uw onge twijfeld kostbaren lijd aan mij hebt willen wijden." Zij stak hem hare kleine hand toe, welker vingertoppen hij zachtkens aanraakte. Gij zijt mij hoegenaamd geen dank schuldig. De gastvrijheid, welke gij mij bewezen hebt, heeft meer dan opge wogen tegen het verlies van mijn tijd, zooals gij het noemdet." Hij maakte eene buiging en ver wijderde zich. Met strakken blik staarde wordt de tentoonstelling van de te verlo ten kunstwerken aanvankelijk druk be zocht en zouden velen onder de aquarellen wel iets van hunne gading vinden. - Het „Handelsblad van Antwerpen"* meldt dat de Heer Castan, van het „Pa nopticum der Muntplaats te Brusselwerkt aan eene kleine groepwelke hij zal ten toonstellen ter gelegenheid van het bezoek van HH. MM. 'tls een strijder van 1830 die den Nederlandschen vorst een bloemtuil aanbiedt. De persoondie voor den strijder poseertis de oude Havauxbewaker van het gedenkteeken der Martelarenplaats. Uit Kragerö wordt van 6 Mei gemeld r. Gisteren avond werden door den Deen- schen schooner Latonakapt. Mikkelsen aan land gezet 6 man der equipage en de kapitein van het brikschip Almavan Ul- devalla, dat den 3den dezer door eene gasontploffing totaal vernield werd. De brik was op reis van Dlanelly naar Stock holm beladen met gewone steenkool. Ge durende de reis had men zorg gedragen voor de afleiding van mogelijk zich ont wikkelend gas, ofschoon er aan de laad plaats verklaard was, dat er voor ont ploffing geen gevaar bestond. Toen de equipage den 3den dezerdes ochtends te 8 ure, het ontbijt nuttigde hoorde men op eens een slag als van een feilen donder. Het dek vloog letterlijk in stukken de lucht inzoodat de stukken daarvan in het marszeil bleven vastzitten de booten op het grootluik werden de lucht ingeslingerden vielen in stukken neêr;. de fokkemast werd uit het spoor in het kolsum gelichtzoodat het tuig aan dien mast heen en weder slingerde en elk oogen blik overboord dreigde te gaan. Het lot der bemanning was nog treuriger. Een matroos werd in een oogenblik ge dood zonder eenig teeken van leven meer te geveneenen lichtmatroos werd 't hoofd vermorzeld en verbrand, zoodat 't bijna eene vormlooze massa scheenden tweeden stuurman werd haar en baard afgebrand en hij kreeg zware brandwonden aan hoofd, en handende man aan 't roer werd met het hoofd tegen het dek geslagen en beet zich daarbij den tong stukterwijl den stuurman een vinger bijna werd afgescheurd. Geen ontkwam er ongedeerd aan de ramp. Toen mennadat de eerste schrik voorbij was, eenigzins lot bezinning kwam, vrees de men dat het schip zou zinkendaar het telkenswanneer het in hooge zee overging water schepteen het tuig van den fokkemast steeds dreigde neer te vallen- Men hield recht onder den wind, en de weinige mannendie in zooverre ongedeerd waren gebleven, zetten noodsignalen op. Te 12 uren 's namiddags hield de Latona op de brik af, en door de hnlp van eene groote boot, die inmiddels van een bark van Stavanger tot redding was uitgezon den werd het werk der overbrenging van de arme verslagenen en der gewonde man schappen veel vergemakkelijkt. zij hem namaar de deur viel dicht, achter hem. II. Miss Carray ging dagelijks wande len, liefst alleendikwijls echter moest Miss Webster haar begeleiden. Vroeger had Professor Dornow dat gedaan; al wandelende hadden zij over allerlei onderwerpen met elkander gesproken, en hij had haar opmerkzaam gemaakt op het schoone van 't geen zij zagen, en van de dingen waarover hunne gesprekken liepen. Zij gevoelde zeer goed, welk eene leegte zijn vertrek in haar omgeving had doen ontstaan. Zij was eene zeld zaam begaafde jonge dame, die voor alles haar verstand als maatstaf ge bruikte. Het had dan ook bij haar als een paal boven water gestaan, dat toen haar vader overleden was, en zij moederziel alleen in de wereld achter gebleven was, al de heeren, die zich aan haar hadden laten voorstellen, dit hadden gedaan met het doel om een miljoen pond sterling le betrouwen. Maar Miss Lizzy Carray dacht er niet aan, haar geld en zich zelve aan den eerste den beste weg te schenken. Zij wees allen af, en toen desniettemin de heeren haar met hun aanzoeken bleven lastig vallen, ging zij op zekeren schoonen morgen onverwacht op reis, huurde eene villa aan den oever van het Como-meir, en leefde daar naar haar welbehagen. Wordt vervolgd).

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 2