Een mihoen pond sterling. De Min. had geen principieel bezwaar tegen het amendement, maar vond zijn eigen voorstel beter. De heeren de Savorain Lohman, Keuchenius en Schaepman bleven het beginsel van art. 45 in alle opzichten afkeuren, en bestreden daarom èn de door de Reg. voorgestelde wijziging èn elk amendement, waarin dat beginsel werd gehandhaafd. Het amendement-van Gen nep werd daarop aangenomen met 41 tegen 37 stemmen. Na goedkeuring der overige artiekelen werd de schoolwet-wijziging in haar geheel aangenomen met 40 tegen 31 stemmen. Een niet zeer belangwekkend debat volgde nu nog over het voorstel van den heer van Eek over het Reglement van Orde't zal Woensdag worden voort gezet, en daarna zullen de Suikerwet en de Klassenbelasting in behandeling worden genomen. Men meldt aan de N. Rott. Ct. uit Karlsbad van 31 Mei: Zooeven kwam met een eigen hoftrein, door een inspecteur van den spoorweg per soonlijk bestuurd, alhier aan Z. M. de Koning der Nederlanden. Ofschoon de Koning in het strengste incognito reist onder den naam graaf van Burenen elke officieele ontvangst had verboden, waren er enkele autoriteitenwaaronder de districts hoofdman ridder von Sternfeld, aan het station om hem te verwelkomen. Rijtuigen stonden gereed om Z. M. en het gevolg naar het hotel Königsvilla te brengen, waar dadelijk na de aankomst van den hoogen reiziger de koningsvlag werd geheschen. Veertien vorstelijk ingerichte vertrekken zijn in het hotel voor Z. M. afgehuurd. De Koning zal het water der Marktbrun- nen drinkenen dr. B. Londondie ver leden jaar ook de ex-keizerin Eugénie be handelde, zal de badkuur, die Z. M. ondergaatleiden. Het verblijf des Konings zal vier weken, of zoo noodig langer, duren. De burgemeester zal eene audiëntie aan vragen om Z M. te begroetenen ook de stadhouder vanBohemen, vrijheer von Kraus, zal zijne opwachting maken. Z. K. K. Alexander, Prins van Oranje, die zich reeds sedert het begin (Naar het Hoogduitsch van L. v. Stür.) 4) (Slot.) „Goeden avond, Miss Carray," sprak hij in 't Duitsch, terwijl hij vroeger gewoonlijk met haar in hare moedertaal gesproken had. Zij stak hem de hand toe, welke hij in de zijne hield. Zij wilde ze terugtrekken en riep: „Ik wil voor licht zorgen, het is reeds zoo donker." „0 neendoe dat niet," antwoordde hij, „men kan veel aardiger met elkander spreken in de schemering." Hij geleidde haar naar de sofa en nam naast haar plaats. „Toen we de laatste maal samen waren," hernam hij, „zaten we ook zoo naast elkander. Maar geen ge- druisch van rijtuigen stoorde ons toen we hoorden niets dan het zachte ge- kabbel van de golfjens van het Como- meir. Het viel me toen zwaar uwe bekoorlijke villa te verlaten." Zij zat daar met de saamgevouwen handen in haar schoot. „Waarom gingt gij ook weg!"sprak zij zacht, en de toon harer stem ver ried bittere smart. „Ik moest, Miss Carray, geloof me! Maar zoodra mijn arbeid, waarmee ik de meest mogelijke haast gemaakt had, ten einde gebracht was, keerde ik terug „Zijt gij teruggekeerd tot mij naar het Como-meir?" viel zij hem in de rede. „Ik ben derwaarts teruggekeerd, maar vond daar alles ledig en verlaten. Maar één dag heb ik me daar opge houden. Het meir scheen voor mij zijne bekoorlijkheid verloren te heb ben want gij waart immers niet daar!" Lizzy verborg haar gelaat in haar handenmaar brandende tranen dro pen tusschen de ranke vingers door. Thans werd het den man te be nauwd om het hart. Wat was er ge- der vorige week ongesteld gevoelde, was in de laatste dagen bedlegerig en volgens opgaaf der geneesheeren lijdende aan gas trische koorts. Een ziekte-bulletingisteren namiddag door de doctoren dr. Vinkhuijzen Jr. en van Wieringhen Borski afgegeven en ten paleize van Z. K. H. neergelegd, ver meldde deze betreurenswaardige wending in 's Prinsen gezondheidstoestandwelke zelfs gisteren avondte oordeelen naar de berichten alstoen bekend gewordenin de omgeving van Z. K. H. bezorgdheid be gon in te boezemen wegens verschijnselen van bedenkelijken aard, die zich, naar ongetwijfeld met diep leedwezen zal wor den vernomenby den doorluchtigen zieke openbaarden. Tegen den nacht had de lichaamstem peratuur reeds 41 graden bereikt. De toestand van den Prins is heden na een rustigen nacht dezelfdede koorts houdt aan. Tachtig jaren geleden waren er slechts zeven Protestantsche Zendings-Ver- eenigingen en ongeveer 170 zendelingen met 50,000 personen, die tot het Chris tendom waren overgegaan, en omstreeks 70 zendingsscholen. Thans zijn er uit Euro pa en America in heidenlanden 2500 zende lingen werkzaamterwijl nu reeds om streeks 1,820,000 heidenen tot het Chris tendom zijn overgegaanwaarvan 310,000 in West-Indie, 250,000in Africa, 500,000 in Oost-Indie, 70,000 in China en Japan 90,000 in de Indische eilanden, 300,000 in de Stille-Zuidzee240,000 in Madagas kar en 60,000 in America, terwijl thans over de geheele wereld meer dan 12,000 zendingsscholen zijn gevestigdwaar 400,000 leerlingen onderwijs ontvangen. Yan tijd tot tijd leest men berichten over uitvindingen om luchtschepen te kunnen besturen. Naar aanleiding van een onlangs gegeven bericht van eene dergelijke uitvinding door een Duitschermeldt de Heer J. H. Timmerman, gepensionneerd kapitein te Halsteren, dat ook hij een systeem heeft bedacht, hetwelk ongeveer hierop neerkomt: Het schuitje moet niet gehangen worden onder den ballonmaar zoodanig geplaatst worden dat het aan beurddat dit zich anders door zulk een krachtigen wil onderscheidende raeisjen zoo vreeselijk ontroerd was? Hij trok zacbtkens haar handen van voor haar gelaat weg, en vroeg toen met trillende stem „Wat is de oorzaak van deze tra nen, Miss Carray? Ben ik daarvan de schuldige oorzaakik zou jaren mijns levens er voor over hebbenals ik ze onvergoten kon maken." Zij schudde weemoedig het hoofd en antwoordde: „Ik alleen ben schuldig, en ik moet het dragen en zal het dragen." „Ik begrijp u niet, Miss Carray. Geef mij van dit alles de verklaring. Herinner u onze schoone dagen aan het Como-meir, toen gij zulk een volko men vertrouwen in mij steldet. Ben ik dat vertrouwen niet meer waardig „Mijn vriend, ik gevoel me ver plicht u de waarheid mede te deelen. Maar wanneer gij die waarheid zult vernomen hebben, ga dan heen en vergeet mij! Hoor nu: ik was u nagereisd naar Rome." „Mij nagereisd naar Rome? En waarom? Zij aarzelde een oogenblik, maar antwoordde toen op vastberaden toon: „ik gevoelde, dat gij mij bemindet; ik gevoelde echter ook, dat gij uwe liefde nooit belijden zoudt. Uw hoog hartigheid liet zich rechtvaardigen, de mijne niet. Daarom wilde ik het hoofd in den schoot leggen, en reisde ik u na naar Rome. Maar gij waart daar niet meer. Vraag me niet, hoe het kwam, maar ik was boos op u, omdat ik me vergeefs zoo zeer vernederd haddat ik er toe had kunnen komen u na te reizen. Daarna nam ik het besluit, me op u te wreken. Ik heb heb gedaan wat ik me voorgenomen had, maar de wraak treft mij zelve „Wat hebt ge gedaan, Lizzy?" riep hij angstig uit. Zij sprong op van de sofa, en ant woordde met sombere stem„ik ben de verloofde geworden van Mr. Morton." alle zijden door den ballon wordt omgeven zoodat deze laatste zelf eenigszins den vorm krijgt van een schip en (volgens den heer T.) daardoor beter geschikt wordt om het luchtruim te doorklieven. Of dit stelsel practisch uitvoerbaar is, zou natuurlijk door proefnemingen behooren onderzocht te worden. In eenige dorpen van Noord-Brabant zwierf dezer dagen een persoon rond, in een geestelijk gewaad als Pater gestoken om liefdegiften te verzamelen voor het klooster der Paters Trappisten te Achel. In de gemeente Riethove begon men echter sterk te twijfelen aan zijne echtheid. De politie werd gewaarschuwddoch voordat deze den gewaanden geestelijke kon betrap pen, was hij reeds met een goeden buit verdwenen. De groote spiritusfabriek Angen- stein in Berner Jura, Kanton Bern, is afgebrand. Zy was de grootste spiritus fabriek in Zwitserland en leverde jaarlijks 700.000 Hektoliter. De vrouw uit Princenhagedie zich door de familie der dieven van het post kantoor te Breda eetwaren deed afgeven, onder voorwendsel dat zij deze aan de gevan genen kon doen toekomen, doch ze ten eigen bate aanwenddeis door de Arrond.- Rechtbank aldaar tot 45 dagen celstraf veroordeeld. De schoenmakers-vakvereeniging te Berlijn (vroeger gilde van St. Crispijn) zal den 3en Juni haar 600-jarig bestaan vieren. Er zal by die gelegenheid een groote historische optocht gehouden wor den, waaraan al de Duitsche schoenmakers- vereenigingen en al de andere vakver- eenigingen van Berlyn zullen deelnemen. De sneltrein nit Moskau is by het station Bologoe ontspoord. De locomotief, en drie tweede-klas rijtuigen stortten van den dijk af. Een fabrikant uit Moskau de vice-goeverneur van Orloff en een dame werden ernstig gewond en vyf spoorweg beambten werden lichter gekwetst. De Nieuwe wereld is groot; doch dit neemt niet weg dat men er woekert Eene doodelijke stilte heerschte in hel kleine vertrek. Waldemar Dornow zat daar met de hand onder het hooft, en blijkbaar werd er in zijn binnenste een felle strijd gestreden. Hij had, nadat Lizzy hare belijdenis had afgelegdterstond willen heengaanzij was, naar 't hem voorkwam, zijne liefde niet meer waardig. Toen hij haar daar echter zag zitten, zoo verslagen, zoo einde loos ongelukkig, moest hij het zich wel afvragen, om wat reden zij zoo dwaas, zoo kinderachtig gehandeld had. Immers alleen uit liefde voor hem! En nu rees hij overeind, kwam voor haar staan en sprak op inni- gen toon; „Lizzy, bemint gij Mr. Morton?" „Hoe kunt ge dat denken!" „Welnu, dan moet gij niet langer zijne verloofde zijn." „Ik heb hem mijn woord gegeven." „Gij moet dat woord ook niet breken." Miss Carray begreep hem niet. Hij echter sprak meteen zachtenglimlach „Hij zelf zal u uw woord terug geven." Lizzy glimlachte met tranen in de oogen. „Hoe kunt ge dat met zulk eene verzekerdheid zeggen?" „Ik ben er van verzekerd," ant woordde hij„maar gij moet mij on voorwaardelijk volmacht geven om te handelen, zooals ik wil." „Die volmacht geef ik u," zeide Lizzy, en het goed vertrouwenwaar mede hij sprak, deed de hoop in hare ziel herleven. Hij vatte haar hand en drukte er een innigen kus op. „Vaarweltot morgenLizzyDan kom ik weer." Met een van geluk stralend galaat knikte zij hem toe. V. En hij kwam weer, den volgenden morgen, 't Was nog vroeg, maar naar Lizzy's meening veel te laat. „Ik moet u de groeten overbrengen met den grond. Een bouwmeester te New- York heeft plannen ontworpen tot het bouwen van vier huizen, elk van 12 ver diepingen en elke verdieping met ruimte voor twee gezinnen. Deze huizen moeten 51 voet breed, 100 voet diep en 150 voet hoog zyn en znllen f 2.500.000 kosten. Om te beproeven langs eenvoudigen weg, of petroleum door onzuiverheden ge vaarlijk is, geeft The Engineer het voor schrift om een gla9 vol met petroleum te vullen, en het overige gedeelte met kokend water. Indien men nu een vlam boven het oppervlak houdt en daardoor eenig gas wordt ontstokendan is de pe troleum onzuiver en dus gevaarlijk voor- brand. Ook aan den dampkring blootge steld is zy niet te vertrouwen. In den omtrek van Weenen heeft een zwaar onweder groote schade aange richt. Een jonge boer werd door den blik sem gedood. Verscheidene huizen geraakten in brand en in een daarvan kwam een oude man in de vlammen om het leven, Dinsdagnacht ontstond er te Wou denberg brand in de kapitale hofstede van den heer C. Voorthuizen. Alleshet gebouw en de inboedel, werd een prooi der vlammen. Voor een paar jaren werd dezelfde hofstede insgelijks in de asch ge legd. Destijds was niets verzekerd, doch thans wel. Omtrent de oorzaak heeft men nog geen zekerheid. Dit de overstroomde streken van Spanje luiden de berichten treurig. Molins bij Orihuelaen verscheidene andere dor pen staan geheel onder water. De inwoners moesten op de daken vluchten. In den omtrek van Lorca zyn 70 huizen ingestort. Te Burgos zyn twee voorsteden overstroomd Het spoorwegverkeer is hier en daar ge stremd. Mannen van de burgerwacht en zeelieden komen in booten de overstroom den te hulp. Aan het bureau van de Associatie- cassa te Amsterdam is Woensdagmorgen een geheimzinnige diefstal van f 30.000- aan bankbiljetten gepleegddie zich vol gender wijze schijnt te hebben toegedragen. De kashouder had den balie-bediende van Mr. Morton!" riep de Professor haar met luid klinkende stem toe,, toen hij hare kamer binnentrad. „En waar is hij „De Lord laat zich verontschuldi gen, hij is naar Frankrijk scheep ge gaan," parodieerde Dornow; „maar hij heeft een kostbaar dokument ach tergelaten." Hij haalde een papier uit zijn borst zak. Lizzy stak er de handen naar uit, maar hij trok het terug. „Het is te kostbaar om er zoo lucht hartig meê te werk te gaan." Zij staarde hem vragend aan. „Het kost een miljoen pond sterling Dit gezegd hebbende, vouwde hij het papier open en las het volgende voor: „Ik, Perry Morton, geef hiermede aan Miss Elizabeth Carray haar hu welijksbelofte terug, maar daarvoor zal mij haar erfdeelten bedrage van een miljoen pond sterling, worden uitbetaald." De Professor vouwde langzaam het papier en overhandigde het haar. „Gij zijt nu vrij, Miss Carray; gij hadt mij onvoorwaardelijk volmacht om te handelen gegeven, en in uw naam heb ik deze overeenkomst aan gegaan." „En u heb ik mijne vrijheid te danken, Waldemar!" Zij stak hem hare beide handen toe hij echter drukte haar aan zijn hart „Wilt ge uwe vrijheid zoo spoedig weder verliezen vroeg hij met zachte stem, en hij kuste hear het antwoord van de lippen weg. Plotseling echter maakte zij zich uit ziin omhelzing los en riep met een van geluk stralend gelaat uit: „Zoo krijg ik toch mijn zin hierin dat ik slechts de vrouw wilde worden van een manwien het niet om mijn geld, maar alleen om me zelve te doen was!"

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 2