eenige pakjes bankbiljetten ter hand ge steld om aan verschillende daarop wach tende personen nit te betalen. De baliebe- diende betaalde niten hadzoo hij meent een partijtje bankbiljetten op eene balie, voor het pnbliek ontoegankelijkneer gelegd. Toen hij nn de betaling wilde doen waren zij van daar verdwenen. Demoge lijkheid bestaat echter, dat hij de biljetten niet op de balie heeft gelegdmaar ze in zijne hand hield, en aan een ander, voor wien ze niet bestemd waren, deze ƒ30,000 uitbetaalde, welke laatste er mee verdween. De politie doet onderzoek. Een knevelquaestie werd dezer da gen voor de rechtbank van Birkenhead behandeld. Een huisknecht, die op staan- den voet was weggejaagdomdat hij zich niet wilde laten scheren, had een eisch tot betaling van zijn loon en kostgeld in gesteld tegen zijn meester, die weigerde hem iets te geven. De rechter verklaardedat een heer het recht had van zijne bedienden te ei- schen dat zij zich zouden scherenen de rechtbank ontzegde den eisch van den bediende. De Fransche Derby-wedrennen te Chantilly, die zeer mistig weder troffen en waaraan slechts zeven paarden deelna men, hebben een geheel anderen uitslag gehad dan men verwachtte. Iedereen dacht dat Archiduceen paard van zeer goeden naamde overwinning zou behalenmaar het werd verslagen door Little-Duck, van den Hertog de Castries. Dit paard won den eersten prijsArchiduc den twee den, de derde werd behaald door Fra Diavolo, van den heer Aumont. In Engeland heerscht groote slapte in ijzernijverheid. Zooals reeds bericht was, heeft te Middlesborough een ijzer gieterij met 1000 werklieden besloten, al hare arbeiders te ontslaanen ook een aantal kleinere fabrieken, vooral in het graafschap Stafford hebben hunne werk plaatsen gesloten of zullen tot .sluiting overgaan. Daardoor worden telkens hon derden werklieden met hunne gezinnen broodeloos. Te Thurlesin Ierlandwerd dezer dagen de beeldschoone dochter van een rijken pachter geschaakt door vijf vermomde mannendie met revolvers gewapend het huis binnendrongen en het meisje voor de oogen van hare verschrikte ouders en hnisgenooten meesleurden. Zij brachten haar in een naburig ledigstaand huis en trachtten haar daar te bewegen een hunner tot echtgenoot te nemen. Maar het meisje (dat 1000 p. st. bezit, waarom het te doen was) bleef hardnekkig weigeren en zij wist, na een gevangenschap van 24 uren, aan haar vijf opdringende huwe- lykscandiaten te ontkomen. Zij snelde toen naar het politiebureauen onder haar leiding waren spoedig vier harer belagers gevat en in verzekerde bewaring gebracht. Een geheel andere schakingsgeschiedenis wordt uit Texas bericht. Daar is een manwiens dochters kort na elkander geschaakt zijn. Maar hij loopt met een zoo vroolijk gezicht ronddat men algemeen verteltdat hij zelf de minnaars tot scha king aanspoorde ten einde de kosten van uitzetten, huwelijksfeesten enz. nit te winnen. In 't Noorden van ons land levert bouwland zoowel als weide een sohoon gezicht op. De landbouwer op klei zoo wel als op zandde bonw- zoowel als de greidboer kunnen over den stand der ge wassen tevreden zijn. Het koolzaad heeft zichals mede het winterkorenvan de nachtvorsten hersteld en bloeit zoo dapper en schoon als denkbaar is. Omdat er dit jaar buitengewoon veel is uitgezaaidont moet het oog in alle richtingen gele vel den. De rogge is zeer voordeelig en be looft mede een ruim beschot. De aardap pelen, vooral de vroege, hebben veel geleden door de vorst en zullen later dan anders zijn en niet beter worden. Het vlas is dit jaar weinig uitgezaaiden dit wordt telken jare minder, wijl de boer meer aan zaaizaad en arbeidsloon moet uitgeven dan hij voor zijn vlas ontvangt. Bovendien zijn vele landen voor den vlasbouw te veel uitgeput en leveren ziekelijke en korte stengels en mislukte oogsten. Het gras kan men »hooren" groeien. De laatste regens gevolgd door warmte werken hierop heil zaam. De paardenkastanjes zegt de Ldb. Ct. bevatten volgens Knop een bestand deel, dat den eetlust zeer moet opwekken en het gunstige oordeel der landbouwers om trent deze vruchten verklaart; maar zij zijn ook rijk aan looi- en bitterstoffen die lichtelijk verstoppingen veroorzaken, Behalve wortelgewassenhooi en stroo kan men per stuk en per dag aan schapen tot 1aan mestvee tot 10aan melkkoeien tot 5aan paarden tot 3 kilogr. vervoe- deren. Het gemakkelijkst worden de ka stanjes gegeten door het schaap, daarna door het rund, het moeielykst door het paard. Kastanjes voeden goed en leveren een vastkernig vleesch en spekzoomede voedzame melk zonder eenigen bitteren bijsmaak. Volgens de Gubener Ztg. beginnen de wilde kastanjes, welke tot heden bijkans alleen tot speelgoed voor kinderen dienden in den landbouw een groote rol te spelen. De spoorwegen aldaar vervoerden er reeds groote hoeveelheden van ongeveer 50 cen tenaars van Guben80 centenaars van Sorau enz. naar grondeigenaars, die de kastanjes wegens haar zetmeelgehalte op prijs stellen als voortreffelijk varkens voeder en per centenaar ongeveer 72 ets. betalen. Arme kinderen kunnen hiermee en op aanprijzenswaardige manier een ex tra stuivertje helpen verdienen. Prof Jagerde ontwerper van de wollen normaalkleeding of de »zielenrui- ker«,, zooals men hem ook wel noemt (naar zijn onderzoekingen betreffende de plaats der menschelyke ziel) heeft een nieuw wonderbaarlijk middel uitgevonden. Hit den geur, de vluchtige oliën, der menschelyke haren maakt hij nl. shaarpil- len«die als geneesmiddel in verschillende dranken gebruikt moeten worden en tevens tot verbetering van de dranken te strek ken. Hij heeftzoo deelen de Duitsche bladen uit zijn prospectus mee, bevonden, dat »haarpillen« van volkomen gezonde vrou wen de dranken, vooral voor mannen, maar ook voor vrouwen, zachter, minder bedwelmend en beter voor de maag maken. Haarpillen van gezonde mannen maken de dranken voor beiderlei kunnen krach tiger van smaak en beter te verdragen. Het bleek echter, dat het haar van een bepaalde persoon niet bij iedereen dezefde uitwerking heeft. De proeven, met zijn Anthropih-(men- schenlucht) pillen, waarvoor hij in vijf landen patent heeft aangevraagd toonden aan dat de pillen N° 1. (van een vrouw van middelbaren leeftijd, die vooral een uitmuntende spijsvertering had) in wijn bier, of eenige anderen drank opgelost een uitmuntend middel zijn tegen maaglij den, dronkenschap en misselijkheid, «haar pij n schele hoofdpijn enz. Het hielp bij het grootste deel der patiënten van verschillenden leeftijd en geslacht. De pillen N° 2, »uit haar van den krachtigsten hardlooper van Europa» hadden de uitwerkingdat de ademhaling gemakkelijker en bovenmatige uitwase ming, pijn in de voeten enz. voorkomen werd Deze kunnen echter niet tot verbete ring van dranken gebruikt worden. Het middel heeft echter tegen, dat menigeen ziek zou worden alleen van de gedachte aan het innemen er van. Dat eenden soms ook andere vogels dooden en opeten is misschien menigeen onbekend. Een voorbeeld van dien roof- vogelsaard zag men onlangs op de vogel tentoonstelling te Weenen. Daar werd een musch, die van het eendenvoer kwam snoepen, plotseling door een der eenden gepakt, doodgebeten en, nadat allen te zamen langen tijd om het lekkere beetje gevochten haddeneindelijk door een grooten eend opgeslokt. Vijf minuten later was er er een tweede musch gevangen, en nu de eenden daar een maal met de musschenjacht bekend zijn zullen zij die zeker wel voorzetten. Omtrent het niet toekennen van eenige onderscheiding aan den burgemeester van Brussel door onzen Koning, leest men in het Haagache Dagblad het vol gende »De heer Gericke van HerwijnenNe- derlandsch gezant te Brussel, heeft zich naar den burgemeester der hoofdstadden Heer Buis, begeven, om hem mede te deelendat Z. M. de Koning der Nederlan den het voornemen had te kennen gegeven hem als bewijs van's Konings tevredenheid een eervolle onderscheiding toe te kennen; maar lettende op het feit dat de Heer Buis eenige jaren geleden de Leopoldsorde had geweigerd, had de gezant gemeend, Z. M. te ontraden, gevolg te geven aan dit voornemen. De Heer Buis heeft den gezant dank betuigd voor deze tusschen- komst, die hem een weigering bespaard heeft, welke hem pijnlijk zou geweest zyn.« Drie Fransche jongelieden kwamen Dinsdagmiddag te Deventer aan. Zij hadden de reis per velocipède naar ons land gemaakthetwelk zij op dezelfde wijze bereizen. Van Deventer zijn zij naar Zwolle vertrokken. Politieke arrestatiën hebben te Pe tersburg nog dagelijks plaats. Een paar dagen geleden werd een wel bekende familie te St. Petersburg in den vroegen morgen verschrikt door de ver schijning van een groot aantal gendarmes die alle appartementen doorsnuffelden terwijl de meeste bewoners in diepe rust lagen, en de gouvernante, die eerst den vorigen dag bij de familie in dienst was getreden in arrest namenzonder eenige verklaring te geven van hunne handel wijze. De berichtgever van de N. R. C. is ook in hechtenis genomen en werd, na een paar zeer onaangename weken in de gevangenis te hebben doorgebracht, zonder verhoor of vorm van proces over de grenzen gezet. Een zonderlinge weddenschap is te Parijs aangegaan door den Italiaanschen Graaf Cortetegen twee Fransche Sport liefhebbers: Bally en d'Aviat. De Graaf heeft nl. gewed om 50.000 fr.dat hij zonder Frankrijk te verlatenin een maand 25,000 kilometers per spoortrein zou af leggen. Hij is van 1 Mei af begonnen heen en weer te rijden van Parijs naar Marseille en zoo had hij den 26en reeds 22.498 kilometer afgelegd. Maar toch acht men het twijfelachtig of hij zijn weddenschap wel winnen zal. Hij is sedert een week ongesteld. Het aan houdende sporen heeft zijn zenuwen ge schokt en hij beefde onlangs zoodat men hem moest helpen bij het instappen. In de eerste veertien dagen las hij tot tijdverdrijf, maar zijn oogen zijn nu be dorven misschien voor goed. Graaf Corte had meer zulke krasse wedden schappen. In 1873 b. v, wedde bij om 25.000 fr.dat hij binnen een zeer korten tijd te paard van St. Petersburg naar Parijs zou rijden. Maar hij moest den ne genden dag zijn reis stakenen hij bleef een maand lang ziek van vermoeienis. Zijn paard stierf aan de gevolgen. Voorts maakte de Graaf in zijn zeer avontuurlijk leven o. a. ook een paar reizen om de wereld. -Een zoontje van A P. Faber te Sneek viel Maandag van eene brug, die ongemerkt achter hem was afgedraaid en dreef stroomafwaarts tot het midden der diepe en breede gracht. De Heer T. K. v. d. Meuleneen 82jarig manhet gevaar ziende waarin de jongen verkeerde, sprong hem na en had het geluk zwem mende den drenkeling, die reeds het be wustzijn verloren had, te bereiken. Na een harden en moeielijkeu kamp om den jongen en zich zeiven boven te houden werden zij door een toeschietende praam opgenomen en aan wal gebracht. Een der ingezetenen van Noordlaren had bij het nazien zijner netten in het meer, eene zonderlinge vangst. In plaats toch van visch, vond hij daarin twee zeld zame vogelsdie hij levend mocht machtig worden. Tusschen de twee en drie voet groot, met scherpen elsvormigenonge- tanden bek, gekuifden kop, de pooten bijna aan het einde van het achterlijf, schijnen zij te behooren tot het duikersgeslacht (gehoornde duiker)dat in de omstreken van de Noordpool te huis behoort en als trekvogel op zijne tochten somtijds onze kusten bezoekt. Betreffende de jongste waarnemingen omtrent de diepten der zee wordt mede gedeeld dat in de streek tusschen Kaap Spartel tot Magador de grootste diepte ligt: 3110 meter op 34° 50' N. Br. en 8° 34' 55" W. L.op de vaart naar Teneriffe werd tusschen 31° en 30° N. Br. en circa 12° W. L. een aanzienlijk plateau op 2000 2103 meter diepte gevonden; de grootste diepte, 2765 meter, bevindt zich op 30» 41' 30" N. Br. en 11° 16' 45'j W. L. De onderzoekingen tusschen de Kanarische en Kaapverdische eilanden gaven als grootste diepte 3705 meter op 16° 13' N. Br. en 24° 37' W. L. De belangwekkendste bijzonderheden werden gevonden in de tot heden weinig onder zochte streek in de zoogenaamde Sargasso- zee tot aan de Azorenvan de Kaapverdi sche eilanden tot 25° N. Br. daalt de zee bodem tot de aanzienlijke diepte van 6067 meter op 25° 4' N. Br. en 36° 16' W. L.en daarna stijgt hij wederom tot aan de Azoren. De diepten zijn veel geringer dan de vroeger in deze streek ontdekte. Van ophoopingen van sargassowaaraan in den laatsten tijd herhaaldelijk door onderzoekers getwijfeld werd, konden de geleerden ook niets bemerkenslechts enkele malen werden zeer kleine hoopjes sargasso aangetroffen. In een onlangs te Lissabon gehouden weldadigheidsbazar, is de Koningin van PortugalMaria Piazelve als bloemen verkoopster in een der kraampjes opge treden. Zy had natuuriyk veel te doen en zq was over hare ontvangst zeer te vreden. In de jaarlyksche Prüfungen van het Conservatorium te Leipzig, waarin zich steeds de beste leerlingen van deze in richting laten hooren, zyn ook weder dit jaar met zeer gunstig gevolg twee van onze landgenootende pianisten Egbert D. Kunstte Leidenen Henri W. J. Ruifrok uit Haarlem, (leerling van den heer Leander Schlegel) opgetreden. Te Malmö is weêr een nieuwe varkensslachterij opgericht, berekend op het slachten van ongeveer 600 varkens per week en grooten uitvoer van spek naar Engeland. Misdeade soldaat die in de kazerne te Napels een groot aantal zyner kameraden doodschootis nu zelf tot den dood door den kogel veroordeeld. Thans heeft een ander soldaat te Napels in de kazerne der karabiniers een moord gepleegd. Hy schoot een sergeant dood, die hem met straf dreigde. Een Amerikaansch dwergenpaar, Generdaal Milte en Miss Edwards, zyn te Manchester getrouwd. De 19-jarige bruidegom moet negen en de 17-jarige bruid zeven pond zwaar zyn. HAARLEM ,3 Juui 1884. Gisterentweeden Pinksterdag, werd Haarlem bezocht door de heeren Kriiger en Du Toit, leden der Transvaalsche De putatie. Tegen kwart voor eenen, onge veer een half uur later dan aanvankeiyk bepaald wasarriveerde de treindie de heeren overbracht. In een net rytuig waar van de paarden met de Transvaalsche kleuren versierd warenen omstuwd door een ontzaggelyke menigte belangstellenden bereikte men het Stadhuis waar de De putatie door de leden van het dagelyksch Bestuur en vele leden van den gemeen teraad werden opgewacht en door den Wethouder, den Heer Kist, werd ver welkomd welke toespraak door den heer Krüger werd beantwoord. Na ten Stadhuize het voornaamste be zichtigd te hebben toog men naar de Groote kerkwaar het heerlyke orgeldoor mees terhand bespeeldhet Transvaalsche volks lied deed hooren en diena de ondergane restauratie, op de heeren een diepen in druk maakte. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de drukkery van de heeren Joh. Enschedé en Zonen waar de ver schillende afdeelingen werden in oogen- schouw genomen. Een bezoek aan Teylers Stichting en aan het Museum van Kunstny verheid op het Paviljoen in den Hout besloot op waardige wyze het tochtje der Deputatie naar Haarlem. Een aardige ovatie werd den Heeren Krüger en Du Toit in den Hout nog be reid door de in massa aanwezige wande laars, by welke gelegenheid door het stede- lyk muziekkorps de Transvaalsche en Ne- derlandsche volksliederen gespeeld werden. Zeer voldaan door het vele schoone en goede, te Haarlem genoten, zetten de beide heeren hun verderen tocht naar Vogelenzang voort, om in den vooravond naar Amsterdam terug te keeren. Met de Pinksterdagen zyn door de Tramway Maatscbappy alhier 9059 per sonen vervoerd. NEGENDE MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Woensdagden 4 Juni 1884, des avonds van 7 K10 uur, door het Stedelijk Muziekkorps van Haarlemonder directie van den Heer M. H. Muller, Kapelmeester. PROGRAMMA. 1. Pas redoublé. En CondrozSteenebruggen. 2. Ouverture: La Renaissance.. Nihoul. 3. PotpourriRevue d'Opera's.Gartner. 4. Walzer. WundertöneWittmann. 5. Fantaisie: La Bohémienne..Balfe. 6. Ouverture: Plandre au LionGevaert. 7 Marsch.La Patrouille AnglaiseEilenberg 8. Une Corbeille de Fleurs. Yant&isie.Rodolph. 9. Potpourri: Musicalische Tau- sehungenSchreiner.

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 3