David Poindexter's verdwijning, bezitvooral de kleine boeren zonden zeer gedrukt worden. De heer van Delden ver klaarde zich voor het ontwerpomdat hij versterking van de middelen noodig achtte dadelijk afschaffing van het patent was echter ook in zijn oog gewaagd. De heer van Oldenhuis Gratama zal vóór het voor stel stemmen. Hij bestrijdt de bewering van den heer Rutgers van Rozenburgdat de kleine grondeigenaars te zwaar zullen wor den getroffen. De patentwet wenschte ook hij nog een paar jaar te behouden. Deheeren van der Felz en de Jong verklaarden zich vóór het ontwerpde eerstgenoemde drong op samenwerking aller partijen aan, om het tekort in de schatkist te helpen vullen de tweede noemde de in het ontwerp voor gestelde belasting de beste en de eerlijkste. De Min. van Pinancieën verdedigde daar op het ontwerp in verband met het geheele plan tot herziening der belastingen. Eene tabaksbelasting is in bewerking en ver gevorderd eene nieuwe zegelwet is gereed en ook een ontwerp strekkende om de in komsten der Staatsloterij te vermeerderen. Namens de Reg. verklaarde hij zich bereid nog X a 2 jaar de patentbelasting te be houden en de klassenbelasting 1 percent als noodwet te beschouwen en als surtaxe op de overige belastingen. De Min. van Binnenl. Zaken verdedigde nu ook uitvoerig het ontwerp. Een week of zeszeven geleden trok het zeer de aandachtdat een schroefstoom- schip De Willem Albertvroeger gebezigd tot het vervoer van bazalt op binnenstroo men hier te lande, de reis naar Brazilië zou ondernemenom daar als goederenboot op de La Plata dienst te doen. De bui tengewone toerustingen voor deze gevaar lijke zeereis trokken algemeen de aandacht en wekten bij deskundigen en leeken vrees voor een ongelukkigen overtocht van dit onzeewaardige schip. Niettegenstaande het voorspoedig begin van die reis en de onlangs door den gezagvoerder Vel ven triomfantelijk gezonden gunstige berichten omtrent het afgelegde eerste gedeeltebleek de bezorg- heid niet ongegrond, daar gisteren, gelijk de Midd. Ct. meldt, bericht is ontvangen dat, wel is waar, schip en bemanning te Rio-Janeiro is aangekomen, maar in welk een toestandhet schip is gebroken van het groot luik tot op de kimmen 1 Voorwaar geen gunstig vooruitzicht voor een gelijksoortig schip van denzelfden naam't welk dezer dagen eveneens en met hetzelfde doel de reis daarheen heeft ondernomen. De Landw. Am. van 7 Juni zegt het navolgende: „Het mag misschien in landbouwkringen nog weinig bekend zijn dat in Brunswyk eene der uitgebreidste en best ingerichte pluimvee-fokkerijen van Europa bestaat welke een zeer aanzien lijke opbrengst levert. Er werden in die instelling in de maanden Pebr. tot Sept. 50,000 eieren in broedtoestellen uitgebroed, en deze apparaten zijn zóó voortreffelijk dat slechts ongeveer 20 pet. der eieren (Uit het Engelsch.) 3) „Indien gij, jongelui, vandaag over eene maand een eigen huishouding wenscht op te zetten, dan kunt gij dat doen wal mij aanbelangt." Geen van drieën vermoedde ook maar in de verste vertewat die maand bestemd was op te leveren. David Poindexter's vader was twee maal gehuwd geweest, en zijne twede vrouw was nog geen jaar na haar trouwdag overleden, twee weken na dat zij David ter wereld gebracht had. Deze damewier familienaam Lambert was, had een broeder, die heereboer was en met vrij goed gevol zijne zaken dreef. Zijne boerderij was ge legen in het kerspel Wilton, en hij was eigenaar van een fraai huis in de voorstad. Hij en David's vader wa ren eens groote vrienden geweest, zóózeer dat David naar hem genoemd wasen Lambert had in zijne bei de kwaliteiten van peter en oom den gewonen zilveren kroes aan het kind ten geschenke gegeven. Lambert was, voor zoover men wist, nooit getrouwd geweestmaar er waren in David's vroegste kinderjaren geruchten in om loop geweest, dat hij een heimelijken en niet zeer eervollen hartstocht koes- j verloren gaanen er ongeveer 40,000 j kippen- en eendenknikens opgefokt werden. Daarvan wordt de helft op een leeftijd van vier weken aan liefhebbers verzondende rest dient voor de consumtie en ter vetmes ting landbouwers, die Brunswyk bezoeken, mogen niet verzuimen een bezoek te bren- gen aan de kolossale kweekerij „Braunsch weig." Zij is alleszins de moeite waard.'1 Men schrijft uit Keulen: Er heerscht hier eene algemeene sensatie wegens eene gruwelijke misdaadgepleegd op de echtgenoote van onzen Justizratk Carstanjen. De familie vertoefde sinds eeni- gen tijd op haar landgoed in Ober-Kassei aan de voet van het Zevengebergte. Donder dag ochtend deden de gezamenlijke familie leden aldaar eene wandeling naar Heister- bach, waarvan mevrouw Carstanjen vroeger dan de anderen en geheel alleen terugkeerde. Sinds dat oogenblik was zij spoorloos ver dwenen. Na drie dagen te hebben gezocht, vond men haar vermoord en beroofd in het bosch liggen. Alles kwam in de weer om den moordenaar op te sporen, en het is gelukt hem te Koningswinter in handen te krijgen. Hij bekende, dat hij de dame geworgd had. De man is 28 jaren oud, gehuwd en inwoner van Vinxeleen plaatsje aan den weg waarlangs de vermoorde kwam. Zijn naam is Peter Dahlhausen. Hij werd gevat wegens diefstal van waschgoed, en een som gelds die men bij hem vondleidde tot het vermoeden van schuld aan den moord. Chariot, het langgezochte hoofd van een dievenbende te Parijsdie o. a. bij eene firma in den Faubourg Poissonnière een som van 100,000 fr. stalis nu ein delijk in handen der politie gevallen. Hij werd gevat terwijl hij boven op een om nibus door de straten reed. De andere leden der bende zijn reeds vroeger gevangen genomen. Voor het hof van assises te Parijs stond dezer dagen een man, Pagot ge naamd terechtdie een rechtsgeleerde door wien hij bedrogen en afgezet was, in diens kantoor opgezocht en door twee pistoolschoten zwaar gewond had. En evenals in zoovele andere gevallen van bedrogenen, die zich zeiven recht verschaften, spraken de gezworen hem vrij. Hij beloofde niet weer zijn revolver te gebruiken. Vanwege de Zaanlandsohe Zeilver- eeniging had een wimpeltocht plaats van Amsterdam naar Wormerveer. Met N. O. wind kwamen omstreeks 26 boeiers gondels en jachten aan, getooid met vlaggen en wimpels en getrokken door de stoomboot Zaanlandsche Koophandel,vraa.rop vele leden met hunne damesbegeleid door muziek hadden plaats genomen. Nadat men onge veer een uur in de Nieuwe Sociëteit aan den station weg gezellig had bijeengezeten de eerewijn door een der bestuursleden te dezer plaats was aangeboden en door terde voor eene builenlandsche vrouw, die zeer schoon was, maar aangaande wier karakter en antecendenten niet veel goeds te zeggen viel. Niemand kon zeggendat hij ooit deze vrouw gezien had, of dat hij er voor kon instaan, dat zij werkelijk bestond; maar haar vermoedelijk bestaan lever de de verklaring voor veel geheim zinnigs in Mr. Lamberts gedrag. Ein delijk toen David omstreeks acht jaar oud was, had zijn peetoom plotseling Engeland verlatenzonder aan iemand te zeggen, waar hij zich heen begaf of wanneer hij dacht terug te keeren. Een feit was, dat hij nooit terugge keerd wasen dat na zijn vertrek nie mand met zekerheid iets aangaande hem vernomen had. Noch zijn huis, noch zijne boerderij was ooit verkocht, ofschoon ze gedurende een tal van jaren aan meer dan één huurder ver huurd geweest waren. Naar men zeide, was Lambert ook bezitter van een aanzienlijk vermogen in Londen. Des niettemin was hij in den loop des tijds vergeten, of ten minste herinnerde men zich alleen zijn naan. En wat het jongere geslacht betreft, herinnerde zich niemand, al hadden ze ook wel eens hooren spreken over „het oude huis van Lambert", hoe dat huis aan dien naam kwam, en 'twas hun ook onverschillig. De meesten meenden, dat het waarschijnlijk dien naam al ge dragen had in de dagen van Koningin Elizabeth. Ook David Poindexter had enkelen kernachtige heildronken waren uitgebraohtgingen allendoch nu met volle en uitgespande zeilen en met een levendig hoezee van de talrijke toeschou wers terug. Al deze scheepjes, nu in volle: vaart bij elkander en versiert met wapperende vlaggen en wimpels leverden een echt vaderlandsch schouwspel op. Eene der laatste daden van den staat- president der Z. A. Republiek gedurende zijn verblijf te Amsterdam, is geweest de benoeming van een opvolger van dr. Jo- rissen als procureur der Republiek. Op aanbeveling van de rechtsgeleerde faculteit aan de Amsterdamsche universi teit, is tot deze betrekking benoemd de heer mr. Johan Willem Leyds, Woens dag 11. aan genoemde universiteit tot docter in de rechtswetenschappen bevorderd. Met Augustus vertrekt de benoemde naar Transvaal, daar hij 1° October te Protaria moet zyn om zijne betrekking te aanvaar den. Aan den heer Hamelberg, consul van den Oranje-Vrij straat, is opgedragen in- tusschen een financier te benoemen terwijl eindelijk jhr. Beelaerts van Blokland Trans- vaalsch gezant in Europa zal wordenen er de met de Mogendheden begonnen on derhandelingen zal voortzetten zoodra de conventie door denVolksraad is bekrachtigd. Toen Zaterdagavond de hoofdcon ducteur B. te Meppel met den trein van 9 u. 43 m. daar aan kwam, bracht zijn zoontje hem 't bericht, dat zijne echtge noote weer te veel aan Bacchus had geofferd. Toen de man en vaderna eerst zijne werkzaamheden te hebben afgedaan te huis kwam vond hij zijne vrouw op den grond liggenmet het hoofd in een thee stoof en met de keel op den rand daarvan. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. De geroepen geneesheer kon slechts con- stateeren, dat de vrouw sedert eenige oogenblikken was overleden. Zaterdag middag te vijf uren werd door de vrouw van K. te Vijfhuizen (Haar lemmermeer) aan een winkelbediende eenig geld betaald uit een doos, waarin pl. m. f 1000 was. Nadat J. en diens vrouw zich om de eene of andere oorzaak voor een oogenblik hadden verwijderd, bleek daarna dat al het geld verdwenen was. Onmidde- lijk werd de hulp der politie ingeroepen die al het mogelijke heeft gedaan om den dader op te sporen. Den volgenden dag kwam evenwel tijding dat het geld door J. of diens vrouw gevonden was. Door een weinig gebruik gemaakt te heb ben van de vergunning was men vergeten waar men het geld geborgen had. Te Moskau stond dezer dagen een gouvernante, Mevr. Bulach, terecht, die hare gewezen leerlingeen schatrijke erf gename Mej. Masourine, langzamerhand geheel onder haren invloed wist te krijgen en eindelijk de arme dameals een krank zinnige opgesloten hieldom naar goed- al sedert lang opgehouden zich zijn oom anders voor te stellen dan als een soort van droombeeld. Destemeer verraste het hem daarom, toen hij op den dag, die op het zooeven medegedeelde onderhoud volgde, een brief ontving van de notarissen van wijlen David Lambert. Die brief deelde hem in hoofdzaak mede, dat zijn oom te Konstantinopel overleden wasonge huwd voorzoover men zich had kun nen vergewissen zonder een testa ment te hebben nagelatenen zonder hem overlevende afstammelingen. On der deze omstandigheden kwam zijne nalatenschap, ten bedrage van hon derd zestigduizend pond sterling, welk bedrag grootendeels was belegd in landerijen en huizen in Londenals mede de in het kerspel Wilton ge legen woning, onder den naam van „het oude huis van Lambert", benevens de daarbij behoorende boerderij en en bouwlanden ook al zijne kost- baai heden, om niet te spreken van vier of vijf duizend pond in kontanten, in het bezit van wijlen David Lam bert's naasten bloedverwant, die nie mand anders bleek te zijn dan de Eerwaarde David Poindexter. Tot dien heer werd daarom het verzoek ge richt of hij de vriendelijkheid wilde hebbenaan zijne gehoorzame dienaren te berichten, op welke wijze hij over zijn erfenis wenschte te beschikken. 't Was op een Zaterdagmorgen, dat die brief werd ontvangen, en de jeug- vinding te kunnen beschikken over het geld harer pupil, die zij dwingen wilde tot een schenking te haren voordeele. Het bleek, dat de listige intrigante zeer aanzienlijke sommen van het vermogen van Mej. Masourine op haar eigen naam en op naam van hare kinderen in banken had belegden dat de ongelukkige, die zij opgesloten hieldin hare afzondering wer kelijk bijna idioot geworden is. Het gerechtshof veroordeelde Mevr. Bulaoh tot strafgevangenis in Siberië en verlies van al hare burgerschapsrechten. In de laatste dagen zijn zooveel aangiften van inzending van paarden en veezoowel uit het buiten- als binnenland bij het uitvoerend comité der Internationale Landbouw-Tentoonstelling te Amsterdam ingekomendat een belangrijke uitbrei ding aan de stallen moet 'worden gegeven', In de vorige week waren er te Parijs ter markt 1150 wagens met aard beien. Elke wagen had 45 manden gevuld en daar nu de mand dooreengenomen acht. kilo bevatte, zoo volgt er uit, dat er dien dag 414,000 kilo aardbeien denPa- rijzenaars te koop werden aangeboden. Slechts zelden heeft men van zulk een voorraad gehoord. Donderdagmiddag had in het Hoofd dorp te Haarlemmermeer een onderzoek plaats op last en in tegenwoordigheid van den officier van justitie te Haarlem,, vergezeld door een rechter, griffier en 2 doctoren, naar het lijk van eene oude vrouw, die Vrijdagavond door buren ver vuild en zonder eenige hulp werd gevon den in de woning van haren zoon. Zij was. daar door het Armbestuur besteed en is Zaterdag ochtend overleden. Hoewel er zware vermoedens van mishandeling be stonden schijnt het verhoor van den zoon. en diens vrouw en van eenige getuigen niet veel aan het licht gebracht te hebben. Een student in de medicijnen uit Amsterdam is te 's-Hage plotseling over- leden, naar men vermoedde tengevolge van vergifting. Hij schijnt zelf zich den dooi te hebben aangedaandaar men een lleschje met blauwzuur bij hem heeft gevonden. Als een bewijs dat de afstamme lingen van den stier genaamd Artievan den Heer J. Man te Beemsterzeer gezocht zijn, meldt men, dat verleden week een kalf, dat van dezen stier afstamt en toebehoort aan den Heer C. Dekker, te Avenhornhoewel nog slechts éen maand oudvoor 325 is verkocht aan den Heer P. Stapel Sr.te Oudendijk. Een der grootste en schoonste vuur werken die nog ooit vertoond zyn gewor den is Donderdagavond op het terras van het kristallen Paleis, te Londen, afge stoken, namelijk de «Slag van Trafalgar®. Men zag ten duidelijkste de Engelsche vloot slaags met vijandelijke schepen, en wel op zulk een verrassende wijze, dat het dige geestelijke zat aan zijne schrijf tafel; een koesterend vuurtjen brandde in den haard aan zijne rechterzijde, en zijn half geschreven preek lag vóór hem op de schrijftafel. Eerst las hij den brief met haastige gejaagdheid en in de grootste verbazing doordaar na nog eens weèr, langzaamtelkens de lezing afbrekende, en toen ging hij met het geschrift in de hand achter in zijn stoel zitten, en bleef zoo bijna een uur lang zitten mijmeren. Her haaldelijk wisselde zijn gelaat van uit drukking; een donkere gloed vertoon de zich in zijn oogen, en zijne lip pen trilden. Eindelijk rees hij uit zijn half liggende houding overeindging recht op zitten, en sloeg met geweld met zijn vuist op de tafel. Ja 't was waar 't was werkelijkheid: hij,Da vid Poindexternog een uur geleden een arm, afhankelijk geestelijke van de Kerk van Engeland hij was als door een tooverslag een vrij, onaf hankelijk, machtig man geworden, de erfgenaam van een inkomen van zeven duizend pond 'sjaars! En wat zou er terechtkomen van de preek van morgen? Glimlachend, met hooggekleurde wangen en lintelende oogen, rees hij overeind. Hij rekte zich eens goed uit, en klopte zich met beide vuisten op de borst. Wordt [vervolgd.)

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 2