Orgel-Concert, KEUKENMEID, Gevraagd WERKMEID. Men verlangt te Huren ADVERTENTIEN. Dienstbode Luthersche Kerk, knappe Dienstbode. Dienstbode, DIENSTBODE, MANUFACTUREN. Jongste Kantoorbediende. COMMENSAALS Een ruim Bovenhuis BEIDEN- of BOVENKAMERS, PMHKBreaM! "W algemeene verwondering opwekte, en de voorstelling er van voorloopig eiken Don derdag herhaald zal worden. Het geheele vuurwerk strekte zich over een lengte van 600 voeten uit. Vijf en twintig oorlogsschepen zag men in actie, en Kelson's schip met den grooten standaard in top, duidelijk door de vijandelijke linie stevenen. Op de meest realistische wijze zag men de schepen in de lucht vliegen zinken, en de zeilen wegvliegen als die door de vijandelijke kogels doorboord waren. De sergeantB., uit 's-Hertogenbosch, die voor eenige dagen by eene woordenwis seling door een messteek in de linkerborst werd verwondis thans buiten gevaar. De dader zal voor den Krijgsraad terecht staan. Spnrgeon, de beroemde prediker, vierde Woensdag, Metropolitan Ta bernacle te Londenzijn 50n geboortedag. Een groot aantal zijner vrienden en ver eerders waren daar aanwezig, o. a. ook de »evangelist« Moody. Laatstgenoemde herinnerde o. a.dat het aantal gedrukte preeken van den jubelaris niet minder dan 2000 bedraagt. De jacht op het wilde zwijn onder Eede blijft tot heden vruchteloos. Door Jhr. Baud is herhaaldelijk in het Eedesehe bosch, door de heeren Van Pallandt in de bos- schen onder Otterloo en door Amsterdam- sche heeren in de Ginkelsche bosschen, jacht op het dier gemaakt. Telkens ver rast het die heeren door zijne aanwezigheid op plaatsen waar men het niet verwacht te, in aardappelen en roggeakkers de sporen zijner vernielzucht achterlatende. Het beest vertoont zich zelfs tot in de nabijheid van het dorp. Te Kieuwediep is Vrijdag middag het hydraulisch hefwerktuighetwelk op het in aanbouw zijnde fort op »Hassens« was geplaats om de zware pantserplaten enz. te plaatsen en dat een hefvermogen had van 5000 Kilogramdoor een defect aan de spoorlijnwaarop het zich bewoog met een hevigen slag in elkaar gestort. Wel zijn hierbij gelukkig geen menschen- levens betreurendoch de materieele scha de is belangrijkterwyl de werkzaamheden er veel vertraging door zullen ondervin den. Onlangs heeft men te Garnett, in Kansas (Ver. S.)photographische afbeel ding genomen van een tornadoeen der Amerikaansche wervelstormendie in den omtrek, maar niet in het stadje zelf, woed de. Het duurde een half uur, en de pho- tografen maakten van dien tijd gebruik om afbeeldingen te nemen van het schouw spel dat de storm opleverde. Het versehynsel wordt beschreven als gelykende op een groot zwart koord dat van de wolken tot de aarde gespannen was en zich boven horizontaal uitstrekte. Er viel geen regen. De storm begon te Westphalia, op 17 mijlen afstands van het stadje 8 a 9 mijlen in noordoostelijke richting. Drie mijlen ten noorden van Westphalia werd een man, die met een wagen vol hout reed, door den wind op genomen en weggeslingerd, waarbij hij ernstige inwendinge kneuzingen bekwam. De schade door den storm aangericht was betrekkelijk niet groot. Het dorp Steggerda, indeFriesche gemeente West-Stellingwerf, is het lui lekkerland der hazen. Het jachtrecht is verpacht aan slechts enkele heeren, die er zeer weinig gebruik van maken. De langooren doen zich dan ook naar harte lust te goed aan de verschillende veld vruchten en hebben reeds hier en daar een akker kaal gesnoept. Ook by Nijkerk en tusschen Lun- teren en Barneveld heeft zich een wild zwijn vertoond. Onder Lunteren hebben verscheidene personen het dier gezieneen aantal jagers uit dat dorp hebben geruimen tijd de sporen van het beest gevolgddoch het niet kunnen bemachtigen. Tegen heden is op nieuw een jacht georganiseerd. Door het crimineel gerechtshof van Corrèze is een boer ter dood veroordeeld die zijn ouden vader van het leven beroofde en zyn naar lichaam en geest zwakkeren broederdie op de misdaad aankwam en hem verwijtingen deed, dwong, aan den moord deel te nemenopdat hy hem niet verraden zou. De vadermoordenaar werd ter dood ver oordeeld en zyn medeplichtige tegen wil en dank werd vrijgesproken. In het nieuwe Evangelisch Luther- sche Diaconie-Weeshuis, aan de Wetering schans werd de portier vermist. Met hem waren f 267 uit een gesloten bureau ver dwenen zoodat men al dadelijk vermoedde dat hy zich daarvan met behulp van een valschen sleutel meester gemaakt had. Zonderling genoeg, is een grootere som in dezelfde bureau geborgenonaangeroerd gelaten. De diefstal moet des nachtson geveer te twee uren, geschied zyn. Vrijdag is de voortvluchtige te Leiden door de politie gearresteerd. Hy werd nog in het bezit gevonden van ongeveer 170 en moet zijne misdaad reeds bekend hebben. Men zal te Hameln den 600n ge denkdag der Sage van den «rattenvanger van Hameln« in deze week vieren met een eigenaardige vertooning. Zaterdagmiddag zal de rattenvanger met met zyn fluit, en vergezeld door een troep muzikanten, allen als hy inmiddeleeuw- sche kleeding, door de stad trekken, en uit alle huizen komen dan als ratten ver momde kinderen snellen, die zich achter hem in optocht scharen en zoo naar het feestterrein trekken. Zondags zal hy gevolgd worden door kinderen in 13e eeuwsche kleederdracht, om met de door hem gelokte kleinen door een poort aan den voet van een berg te verdwijnen. .naar het feestterrein. Zyn de kinderen wegdan trekken de volwas senen ook in middeleeuwsch costuumuit om hen te zoeken en op hun beurt door de poort te verdwynen. Een vuurwerk op den Weser en aan zyne oevers zal het feest besluiten. Een internationale Vereeniging tot bescherming van jonge meisjeswelke te Neufchatel, in Zwitserland, haar hoofd kantoor heeft en zich Amie de la jeune Jille noemt, heeft zich ten taak gesteld, meisjes, die alleen staan op de wereld en zichzelven moeten onderhouden, te steunen. Zij ontvangen van de dames der Vereeeni- ging een boekjewaarin haar eigen naam voorkomt met die der dameby wie zij indien noodig, raad en hulp kan vinden. Vertrekt een meisje naar een andere stad of naar het buitenland hetzij als fabrieks arbeidster, winkeljuffrouw of dienstbode, dan worden in hetzelfde boekje de adressen opgeschreven vnn de aldaar wonende da mesleden der vereeniging, aan wie zij het boekje slechts heeft te toonen om van be scherming en raad zeker te zijn. In enkele Duitsche stedenb. v. te Leip zig en te Kasseizyn reeds pogingen aan gewend om een dergelijke vereeniging voor die steden zelve en voor Duitschland te stichten, terwyl te Coblenz een afd. van de vereeniging gevestigd is. Maar zoo bij- zonder snel uitbreiden zal zich de heilzame beweging wel niet. Er valt een weinigje meer by te handelen dan by de gewone dames liefhebbery-philanthropiezoovaak by wijze van uitspanning ter hand geno men. Uit Nijmegen wordt gemeld De verzending van de boschbessen is thans weêr begonnen. Deze vrucht wordt in de bosschen van Groesbeek, Berg-en- Dal en het daaraangrenzende Pruisen ge vonden en wordt alhier door eenige firma's voor Engelsche rekening opgekocht. Door het voortdurende koude weder is de vrucht dit jaar laat rijp. Men besteedde voor het vaatje, d. i. ongeveer 4 kilogram, 0.90 a f 1. Met het plukken daar van vinden honderden handen werk en eene zeer goede verdienstevooralomdat de eigenaren der bosschen, volgens oud gebruik toestaan dat de bevolking uit die streken ze om niet weghaalt. Misdea, de soldaat die in de kazerne te Napels zeven zijner makkers doodschoot, zal waarschijnlijk geen gratie verkrijgen van de doodstraf, waartoe hij veroordeeld is. De ministers zullen ten minste den koning daartoe niet raden. L.l. Zaterdag is aan hem het vonnis vol trokken. De openbare meening in Italië is tegen woordig weder zeer voor de doodstraf, wel ke in den laatsten tijd een doode letter was. Waarschijnlijk zal de beslissing in dit geval van invloed zijn op het proces van drie andere soldatendie terechtstaan wegens het doodschieten van meerderen. Op de veiling van handschriften en zeldzame boeken uit de bibliotheek van A. Firmin Didot, bracht Rubens' De figuris humanis (theorie vanhetmenschelyk gelaat)dat een handschrift van den groo ten schilder zeiven moet zijn,4, 950 fr op. Het is met 46 teekeningen van Rubens versierd. Voor een «Spiegel Onser Behoudenisse«, derde Hollandsche uitgave en een exem plaar van den eersten Latijnschen druk van dat werk, met 128 houtsnedenwerd 3800 fr. betaald. In het Reuzengebergte is een toerist op treurige wyze om hetleven gekomen. Hij viel van een berg in een diepe bergkloof Woljsgrund geheetenwaar hij onmogelijk alleen uit kon komen. Zyn hulpkreten gin gen in het geraas van een naburigen water val verloren en hij stierf er een langzamen hongerdood. HAARLEM, 24 Juni 1884. Heden morgen omstreeks half een had de ter aarde bestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer Mr. C. J. F. Mirandolle, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en als zoodanig zitting hebbende voor het district Haar lem, dat hem in Februari 1869 afvaardigde. Door het medelid der Kamer, den heer W. de Meijier werden de verdiensten van den overledene als Kamerlid geschetst, terwijl de heer van Dedem hem herdacht in zyn nuttigen werkkring in Indië waarna door den broeder des overledenen namens de familie een kort woord van dank werd gebracht voor de eerden overledene bewezen. Onder de talrijk opgekomen be langstellenden bevonden zich ook vele leden van onzen Gemeenteraad, waarvan de heer M. sedert eenige jaren een ijverig lid was. De Heer E. Appy, die te Amsterdam aan het hoofd staat van eene Academie voor muziek, zal met Mej. IsabellaOppenheim (sopraan-zangeres van Berlijn) en den Heer Chr. Timmner (solo-violist),beiden verbon den als leeraren aan bovengenoemde Acade mie en onzen stadgenootden Heer W. H. C. Schmülling, een orgelconcert geven in de Luthersche kerk alhier, op Maandag 30 Juni a. s.des middags ten twee en een half ure. Wij verwachten dat bemin naars van degelijke muziek deze gelegen heid niet zullen laten voorbijgaan om dit concert bij te wonen, te meer daar de prijzen der toegangbilletten niet te hoog gesteld zyn en de muziekwerken door be kwame meesters zullen worden uitgevoerd. In de Vrijdag avond gehouden Ver gadering van de Afdeeling Haarlem en om streken van den Volksbond werd het af tredende lid uit het bestuur herkozen zoodat het bestuur der Afdeeling thans is samen gesteld uit de heeren Mr. E. A. Jordens eerevoorzitter, A. van der Voort Az. voor zitter, Mr. Th. de Haan Hugenholtz pen ningmeester, Mr. W. A. 't Hooft, C. J. M. de Wilde en A. C. de Koek secretaris. Tot groote tevredenheid van de in vrij grooten getale opgekomen leden strekten de mededeelingen betreffende de stuivers spaarbank, die blijkbaar aan het doel waarvoor zij werd opgericht blijft beant woorden. V olgens de opgaven werd in de 5 eerste maanden dezes jaars in 2436 posten inge bracht eene som van 3054,09 en in 186 posten uitbetaald f 3932.62V»- Het bestuur der stuiversspaarbank be staat thans uit de heeren A. van der Voort Azn. voorzitter, Ds. C. N. de Graaff vice-voorzitterG. van den Berg penning meester A. C. de Koek Secretaris, G. de Koning Azn., H. Huijkman, P. J. ter Plegt, J. J. WorstC. Gerber Jr.J. van Ek Janszn. J. W. Veldheer, W. Plaatzer van der Hull, C. J. M. de Wilde, C. van Cuyk, G. C. Merens, W. D. Nolting, P. Harrebomée, J. H. Koolhoven, T. Ilpsema Vinckers, G. van Cittert, A. P. Hooghwin- kel en D. A. Braakenburg. Wegens het uitstellen van de raads vergadering blijft het adres van ondersteu ning van het verzoek van de kiesvereeni- ging Haarlemaan den gemeenteraad al hier, tot het uitgeven van een officieel verslag der openbare gemeenteraadszit tingen nog acht dagen langer ter teeke- ning, zoowel bij de uitgevers dezes, als in de Sociëteiten Trouw moet blijkenen Vereeniging. Voor de zeer vele blijken van belangstelling, ondervonden bij het 40-jarig jubilé, betuigt de onder- geteekende zyn hartelijken dank, J. SPAAN, haarlem. hoofd vm school d Gevoelig voor de veelvuldige deelnemingen belangstelling, onder vonden tijdens de zware verliezen alsook mede voor het verleende vertrouwen, gedurende mijne handelszaken door zoovele mij geschonken, breng ik door deze mijnen hartelyken dank aan allen, welke daartoe hebben bijgedragen, Mocht het zijn dat ik mij later hier ter stede weder vestig, dan zal ik dat vertrouwen mij op nieuw trachten waardig te maken. A. VAN SPALL. Haarlem23 Juni 1884. (509) Terstond gevraagd eene fatsoenlijke liefst van buiten. Adres: Zijlstraat 14boven. (510) op Maandag 30 -Juni 1884, ten 2V2 uur welwillend afgestaan, te geven door ERNEST APPY, met medewerking van Mejuffr. ISABELLA OPPENHEIM van Berlijn(Sopraan). De Heer Chr. TIMMNER, (Solo-Violist) beiden verbonden aan de Academie voor muziek te Amsterdam en de Heer W. H. C. SCHMöLLING (Organist). Toegangkaarten zijn alleen te verkrijgen bij DE ERVEN LOOSJES. Voor eene Dame a 50 ct. en voor een Heer a 75 ct, Gevraagd tegen Augustus eene Adres: Groote Houtstraat 67. Mevrouw MERENSBAARTS vraagt met 1 Augustus eene goed kunnende koken en huiswerk verrichten, zonder getuigen onnoo- dig zich aan te melden. Zich te vervoegen 's morgens vóór 1 uur Jansmeg 46. Mevrouw VAN ZUIJDAM, Janstoeg 1, vraagt tegen 1 Augus tus eene fatsoenlijke als meid-alleen. (514) Eene flinke, bekwame P. G.wordt tegen 1 Augustus gevraagd, Donkere Spaarne 14. Spreekuur nd 6 uur. (515) eene WERKVROUW, voor Vrijdags 's morgens een halve dag, die gewoon is kamerwerk te doen. AdresSchagchelstraat 39. (516) Mevrouw S. VAN LEER, 26, Groote Houtstraatvraagt met 1° Augustus, eene heldere, flinke Adres in persoon. (517) In een Magazijn van fijne Manuf acturen wordt gelegenheid aangebo den tot plaatsing van eene Juffrouw P. G.als Leerlinge externe. Salaris naar bekwaamheden. Adres schriftelijk onder lett. A Z bij den boekhandelaar A. J. KNOOP, Zijlstraat te Haarlem. (518) met Augustus of November, eene Voorkamer en Slaapkamer of Bovenhuis, liefst gemeubi leerd, in de Groote Houtstraat, AnegangBarteljorisstraat en op de Groote Markt. Franco brieven bij de uitgevers dezes onder N°. 519.| Tegen 1° Juli a. s. wordt alhier gevraagdeen Brieven onder N°. 520, by de uitgevers van dit blad. Gelegenheid voor twee fatsoenlijke aangebodentegen 5,50 per week. Adres: Bakenessergracht 77b°vea hoek Vrouwensteeg. (521) TE HUUR, voorzien van alle gemakkenhuurprij s 450 per j aar. Te bevragenGed, Oude Gracht 66. Tegen November vraagt men op een goeden standliefst aan de tram, 2 keurige net gemeubileerde met kleine bediening. Adres bij De Erven Loosjes, onder N°. 523.

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 3