David Poindexter's verdwijning. begrooting voor Marine, na verwerping echter met 42 tegen 20 stemmen van den post van f75,000 voor den bouw van een kap op de werf te Amsterdam. Met 37 tegen 27 stemmen werd goedgekeurd de post voor den bonw van een zeilkorvet ter opleiding van kader voor de marine. Dit- het debat bleekdat de beslissing van den vorigen dag invloed uitoefende op de stemming van heden. De heeren Mees en van Delden achtten beperking van uitga ven plicht na de verwerping der klassen- belasting. De heeren Schimmelpenninck van der Oye en A. Mackay namen de ge legenheid waar, om de liberalen voor de voeten te werpendat zij eenstemmig be zuiniging op Onderwijs hadden geweigerd wat echter door den heer Roëll pertinent ontkend werd. De heer van Houten ook j zag in het votum van den vorigen dag een prikkel tot bezuiniging en geloofde aan de genezende kracht van het deficit. Daarna werden aangenomen de onteigenings-ont- werpen voor den bouw van een sluis in de Drentsche hoofd vaarten voor de uitbrei ding van het station Roosendaal. Ook tegen deze ontwerpen werden financiëele bezwaren opgeworpen, die echter op af doende wijze door de Regeering werden bestreden. Bij monde van den Min. van Binnenl. Zaken verklaarde de Regeering te beseffen, na de verwerping der belasting- ontwerpen welke zware verantwoordelijk heid op haar rustte. De Min. drong aan op spoedige behandeling van het leenings- voorstel en van het ontwerp tot verhoo ging van den akcijns op het gedistilleerd. Aangenomen werden nog het ontwerp tot grensverandering tusschen de gemeenten Haarlem en Schootenen een ditobetref fende de ruiling van gebouwen met de gemeente Nijmegen. Daarna was aan de orde het ontwerp wegens het begraven van militairen door den Staat. De Rekenkamer had omtrent het begraven van militairen voor rekening van het Rijk wettelijke be zwaren gemaakt, tot opheffing waarvan deze voordracht strekt. De beraadslaging daarover zal Maandag worden voortgezet. Als eene daaddie wel strekken kan om het karakter te doen kennen van den on langs overleden afgevaardigde Mirandolle, hoorden we dezer dagen het volgende ver halen. Op een morgendat hij tijdens zijn verblijf in Indiëeenige kettinggangers zag voorbijtrekken, was hij getuige, dat de mandoor, die hen geleidde, een der ket tinggangers erg mishandelde. Hoewel Mirandolle tenger en zwak was en de man door een stevig gebouwde kerel, kon hij die wreedheid niet aanzien hij snelde naar den geleider en gaf dezen een geducht pak slaag. Zij die dit feit bijwoonden erken den dat de zwakke man hen beschaamd had, en van die gebeurtenis dagteekent de vriendschap van hem en hendie hem toen leerden kennen. Maandagmorgen is in het Noordzee kanaal bij Velzen een vlet met drie man omgeslagen. Een der mannen is verdronken. (Uit het Engelsch.) 4) Wat een drukkende last was hem van 'thart genomen! Hoe vurig stroomde hem het bloed door de ade ren Hij liep naar het venster duwde het wijd open en ademde gretig de heldere koude lucht in. VrijheidOn afhankelijkheid! Daarginder, boven het donkere groen der ceders, verrees de grijze vierkante kerktoren. Gisteren was hij de nachtmerrie zijner ijdele hoop, heden het graf van een dood en veracht verleden. Wat had David Poindexter uittestaan met het tot be rouw bewegen van zondaren? Laat hem eerst zelf het wezen der zonde leeren kennen Vervolgens wierp hij een blik rechtsaf, waar, tusschen de bladerlooze boomen, het met roode pannen bedekte dak van Kolonel Sal- tine's kleine woning verrees boven den hoogen tuinmuur. En ge hebt er dus waarlijk aan getwijfeld, Edith, of ik ten allen tijde werkelijk me zelf was? Van nu af zult ge daar over niet meer behoeven te klagen. Wat de preek voor morgen betreft, ik ben niet dezelfde man, die preeken schreef, en ik zal er ook nooit weêr een uitspreken. Daaromweg er mee Hij liep terug naar de tafelnam de Op het strand te IJmuiden is Zon dagmorgen het lijk van een man gevonden die daar den geheelen Zaterdag had rond- geloopenzich beklagende dat hij wegens het missen van een hand, die in eene fabriek zou verpletterd zijnniet werken kon. De man schijnt brievenbesteller geweest te zijn en van Zaandam afkomstig te wezen. Tusschen Zandvoort en Lowestaft is een nieuwe telegraafkabel gelegd, die bij de gedane proeven uitstekend heeft voldaan, maar het zal nog eenigen tijd moeten duren voordat de aansluiting te land behoorlijk is voltooid. De Vereeniging Vergunning heeft bij Kon. besluit de gevraagde rechtspersoon lijkheid gekregen. „Van alle markten 't huis" zou men kunnen zeggen van een man die te Atkin son in Amerika woont. Zijn hoofdbedrijf is het maken van sloten, maar in zijn werkplaats vindt men ook een grooten stoelzooals de tandmeesters dien gebrui ken en komt een tand- of kiespijnlijder zijn hulp inroepen, dan hanteert hij met groote behendigheid de instrumenten van den tandarts. Soms sluit hij zijn winkel om als advokaat voor de bali te verschijnen, terwijl hij tevens eene groote vaardigheid bezit als meubelmaker. Verwonderlijk dat zoo'n man niet tevens redakteur is van een dagblad. De kantonrechter te Apeldoorn waar schuwt in het Alg. Politiebladtegen een zoogenoemden Griek, die beweert na afloop der tentoonstelling niet met de zijnen naar Athene teruggekeerd te zijn, omdat hij ziek wasen die nu alle moeite doet om aan reisgeld te komendaar reeds in het i vorig jaar een familie te Zeist, die met zijn lot was begaanhem van de middelen had voorzien om naar zijn Vaderland terug te keeren. De man spreekt gebroken Pransch en zegt dat zijn vak bestaat in het uit knippen van anti-macasser kleedjes, enz. Te Zalt-Bommel heeft een eigenaardig feest plaats gehaddat getuigt van goede overeenkomst tusschen den werkgever en den werkman. Met groote plechtigheid werd namelijk in het Volksbondshuis der Werklieden-Vereeniging Hulp naar Ver mogen een pijlenbundel als Zinnebeeld van Eendracht gehecht en opnieuw werd daarbij in welsprekende bewoordingen trouw be loofd in de handhaving van ordeverdraag zaamheid en eendracht, waardoor in die Vereeniging reeds zooveel goeds werd tot stand gebracht. Hulp naar Vermogen is nu reeds in het bezit van een winkelhuis, en kasteleinswoningeen lees- en verga derzaal, een tooneel en een tuin. Sterke dranken worden niet verstrekt. Er wordt gezorgd, dat de werkman goede winkel waren en uitmuntend brood kan krijgen tegen een minimum van prijs, zieken ontvangen f 5 per weekterwijl het uit zicht bestaat, dat men ook na verloop van tijd de onden van dagen zal kunnen onder- beschreven bladen papier van den schrijflessenaarscheurde ze in stuk ken en smeet ze op het vuur. Ze smeul den eerst een oogenblik, werden toen door de vlam verteerden de lucht stroom die door het geopend venster naar binnen drong, dreef de donker kleurige asch in den schoorsteen. David stond er bijmet de armen over elkander geslagen: hij glimlachte bij zichzelven, en herhaalde met zachte stem: „Nooit weêr nooit weêr nooit weêr!" Na verloop van eenige oogenblikken zette hij zich weder voor zijn schrijf lessenaar neder en schreef in haastige gejaagdheid twee of drie briefjens, waarvan er een aan Miss Saltine was geadresseerd. Hij stelde ze aan zijn dienstbode ter hand, met het bevel ze in den loop van den middag aan hun adressen te bezorgen. Op zijn hor loge ziende, ontdekte hij tot zijn groot ste verbazing, dat het al over twaalven was. Hij liep naar bovenpakte een klein reiskoffertjen in, trok andere kleederen aanen kwam met luchtige schreden weêr beneden. Er stond een half met sherry gevulde karaf op het buffet in de eetkamer; hij schonk ach tereenvolgens een paar glazen in en dronk ze ledig. Dit gedaan hebbende, zette hij zijn hoed op en verliet het huis met het reiskoffertjen in de hand, en tien minuten later had hij plaats genomen in de diligence naar Londen, steunen. De postspaarbank wordt met kracht bevorderd. De tooneeluitvoeringen worden zeer gewaardeerd en zoo zorgt men in één woord zoowel voor het lichaam als voor den geest, alsmede voor gezellige en gepaste uitspanningen. Waar geringen en aanzienlijken aldus te zamenwerken, was de voorzitter, de heer Schoonenbeek volkomen in zijn recht, om te spreken van eene der schoonste bijdragen tot een gewenschte oplossing van het sociale vraagstuk. LI. Woensdag te 5 uur is aan den voorgevel van het Rijks-museum op de Stadhouderskade te Amsterdam het metalen vrouwebeeld geplaatst, dat den hoofdin gang kroond. Het is eene Victoria met uitgespreide vleugels en met kransen in de handenen door den beeldhouwer prof. Pr. Verweyle. te Leeuwen, geboetseerd en in de werkplaatsen der Compagnie des Bronces te Brussel gegoten. Sedert eenige dagen is men bezig het gesmeed ijzeren hekdat het park afpaalt waarmede de museum omgeven zal zijn, op de steenen grondslagen te plaatsen. Wat het gebouw zelf betreft, een aantal werklieden verschijnen er dagelijks invan zoo verschillenden volksaard, dat het is alsof er een toren van Babel gebouwd wordt. In hun midden zal echter de de bouwmeester Cuypers wel de noodige eenheid weten te bewarendie de vol tooiing verzekert. Er zijn Italianen voor het leggen van steenen mozaïekvloeren Engelschen voor het aanbrengen van ge schilderde glazen, schilders van iederen volksaard, beeldhouwers nit Limburg en uit Belgie. Wie men te spreken krijgen kanweten wonderen te verhalen indien de helft daarvan slechts waar is, belooft het museumeenmaal afgewerkteen van de grootste aantrekkelijkheden der hoofd stad te worden. Het gedeelte voor de schilderijen be stemd, wordt, volgens de N. K. C.in September van dit jaar geopend. Een afschuwelijke misdaad heeft plaats gevonden in de Pransche gemeente Poët-Laval. De 21-jarige Dorier heeft zijn 13-jarige zuster met een bijl het hoofd ingeslagen, daarna het lijf geopend en de ingewanden er uit gehaald. De moor denaar heeft alles bekend; zijn drijfveer was jaloezie. De Transcaucaeische spoorweg wordt onveilig gemaakt door benden Perzische roovers. Reeds op verscheiden treinen heb ben zij aanslagen beproefden houden zij de bewoners in voortdurende onrust. Daar in den laatsten tijd ergerlijke voorvallen plaats gehad hebben te Nancy Macon en Orleans, waar Duitschers, die met spellen en tenten op de jaarmarkten ge komen warenop verschillende wijze aan mishandelingen hebben blootgestaan, zoo heeft de regeering tot de prefekten een circulaire gericht, waarin zij gelast worden en was hij op weg naar de hoofd stad, Er was in David een soort van dra- matiesch instinkt, gelijk het geval is met veel welsprekende mannen van prikkelbare natuur, en dit deed hem telkens alles wat er gebeurde beschou wen als een soort van komediever- tooning, en besluiten zijne rol op een eifekt makende en schilderach tige wijze te spelen. Dienzelfden Zater dagmiddag had hij een onderhoud met Mr. Lambert's notarissen, die zich verbaasden over zijne kalme, lucht hartige en onverschillige houding. Hij scheen wereldschen voorspoed te be schouwen als iets waarboven hij ver verheven was, en toch op half onge duldige manier de verantwoordelijk heid te gevoelenwelke het beheer over wereldsche schatten op zijn schou ders laadde. „Ik neem me voor, me niet voort durend door deze erfenis van mijne toewijding aan hooger plichten te laten afhouden" merkte hij op; „maar ik heb maatregelen genomen om me in staat te stellen deze zaken op de meest geschikte wijze te regelen. Ik vermoed", liet hij er opvolgen, ter wijl hij zijn oogen onafgebroken op den notaris gevestigd hield, „dat ge nauwkeurig hebt onderzocht, of er nietmischien iemand bestaat, die meer aanspraak heeft op de erfenis dan ik." „Dat is onmogelijk", antwoordde de notaris, tenzij wijlen Mr. Lambert de gemeentebesturen aan te schrijven voortaan geen vreemde orgeldraaiersker miskunstenaarsenz. op jaarmarkten toe te laten. Twee Zwitserscbe berggidsenEmil Bosz en Herich Kaufmann hebben met den reiziger Graham een tocht naar het Himalayagehergte gedaan. Zij bereikten den hoogsten toptot nog toe door een reiziger beklommen, nl. een hoogte van 22700- voet. Naar hunne schatting was de eigen lijke bergtop toen nog 500 voet hooger» doch het ruwe weder belette henhun tocht verder voort te zetten. Zekere heer Hewitt te Birmingham heeft pennen uitgevonnen, die in plaats van puntig holvormig zijn en daardoor, in welke richting men de pen ook houdt altijd hetzelfde letterschrift voortbrengen. Dat laatste is zeer duidelijk, maar of ze in praktijk zullen voldoen, zal zeer te bezien staan. Onlangs overleed te Chicago de uitvinder der maaimachinesCyrus Me Cormick, in den ouderdom van 75 jaren. Zijn vader had indertijd het plan opge vat, een maaimachine te maken, maar hij moest zijn uitvinding, om allerlei ge breken en bezwarenopgevenen in 1831 maakte Cyrus Mc Cormick het denkbeeld tot werkelijkheid. Zijn uitvinding bracht hem geld en eer aan. Hij was lid der Akademie van wetenschappen en ridder van het legioen van eer. Verscheidene Presbyteriaansch theologische gestichten werden door hem gegrondvest. Twee metselaars, aldus verhaalt het Dagllad, aan het in aanbouw zijnde station te Waspik werkzaamwil den gaarne Maandag houden. Zij vonden een rijksdaalder dien ze zamen bezaten echter niet voldoende om den geheelen dag uit te zijnen zij kwamen nu over een dat de een in een herherg zonder «vergunning* eenige klaartjes zou gaan drinken met den rijksdaalder in den zak, terwijl de ander voor rijksveldwachter zou spelen. Toen de een goed en wel aan den Schiedammmer gezeten iskomt dan ook de ander binnenmaakt zich bekend als rijksveldwachter en vraagt aan de tapster met een doordringenden blik, of zij «vergunning* heeftdeze ant woordt huilend van neende man der wet verbaliseert de tapster en haar klant beiden smeeken om het dezen keer door de vingers te zien, dat zij het niet meer doen zoudendoch de veldwachter blijft onverbiddelijk, tot de metselaar op het denkbeeld komt om de macht van het zilver op het politiehart te beproevenen na lang bieden en loven worden zij het eens de bekeurde metselaar en de tapster zouden ieder een rijksdaalder geven, dan bleef de zaak rustenbeiden betaalden en de veldwachter vertrok. De tapster was nog blij dat ze er goed gehuwd mocht geweest zijn en kinde ren mocht hebben nagelalen." „Bestaat er eenige reden te onder stellen dat hij den loop, dien de zaak thans neemt, waarschijnlijk geacht heeft?" „Indien bij werkelijk over dit onder werp nagedacht heeft, dan moet dat wel 't geval geweest zijn", antwoordde de notaris. David vond goeddat hem een wis sel voor duizend pond gegeven werd, en daarna nam hij afscheid. Hij keerde terug naar zijne kamers in het Tavistock Hotei, in Covent Garden. Des avonds begaf hij zichnadat hij zich wal verkleed had, naar den schouwburg, waar hij Kean in een stuk van Shakspere zag optreden. Toen de voorstelling was afgeloopen, en hij weêr in de vorstige buitenlucht kwam, gevoelde hij, dat het hem on mogelijk zou zijn, reeds te gaan sla pen. 't Was al na middernacht, toen hij in zijn hótel terug kwam, met hoog- roode wangen en met een ongewonen gloed in zijn oogen. Hij sliep zwaar, maar toen hij den volgenden morgen vroeg wakker werd, gevoelde hij zich ietwat koortsig. TWas Zondagmorgen. Hij dacht aan zijn studeerkamer in de pastorie te Wiltonmet haar vro lijk brandend haardvuur, haar een voudigheid, hare kalmte. Hij dacht aan de kerk en aan de gemeentevoor welke hij nooit weêr optreden zou. Wordt vervolgd.)

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 2