afkwam, en schonk den klant voor zijn hulp ook het gelag nog vrijmet een fooitje toeen de Maandaghouders konden nu door hun welgeslaagde oplichterij er een luien dag van nemen. Een pretendent voor den troon van Birmah de »Meinsong Prins» die inder tijd uit zijn gevangenschap te Benares naar de Fransche kolonie Chandernagor vluchtte, is nu uit die plaats, waar hij te nauwlettend bewaakt werd, ontsnapt. Men vreest, dat hij voornemens is naar Opper Birmah te gaan waar zijne tegen woordigheid waarschijnlijk een opstand zou verwekken. Te Colombo heeft men last ontvangen hem in hechtenis te nemen zoodra hij buiten bescherming der Fransche vlag zal gekomen zijn. Op de kermis te Helder heeft Dins dagavond een ernstige vechtpartij met het mes plaats gehadeen persoon werd vrij ernstig, een ander minder erg verwond. De dader, een 22-jarig jongeling, werd aangehouden. Sedert enkele dagen is door de goede zorgen van den kolonel H. E. J. Heijmans, hij de 4 'bataljons van het te Breda in be zetting liggende 6de regiment infanterie, eer.e nieuwe wijze van het gebruiken van het eten ingevoerddie weinig of niets te wenschen overlaat. Het eten toch wordt nu opgeschept in zeer doelmatig ingerich te sterke en nette blikken ketelsen wel in eiken ketel voor 10 man. Tusschen het eten en den deksel, die het geheel afsluit bevindt zich een bakverdeelt in tien sec toren ieder bestemd om ééne portie vleesch te bevatten. Behalve dat alzoo het opscheppen tien maal vlugger gaat dan voorheenwaardoor tijd gewonnenen het eten niet meer bijna koud genuttigd wordtheeft nu ook dat onooglijke visschen nit die nare keteltjes niet meer plaats. Wanneer toch de bedoelde groote ketels in de slaapkamers gebracht zijnvinden de manschappen op elke tafel tien borden met daarbij behoorende lepels gereed staan, en begint de tafelchef, in den regel een korporaalhet eten te ver- deelen onder zijne mede-tafelgenooten. Zoo ziet men dan nu de manschappen ordelijk, netjes en op de meest gewenschte wijze hunne maaltijden gebruikenen wie men ook over de nieuwe manier onder vraagt een ieder is er in de hoogste mate mede ingenomen. De onkosten tot het aanschaffen van een en ander werden bestreden uit het cantine- fonds, zoodat feitelijk de soldaten zei ven de geheele verbetering betaald hebben. Zaterdag morgen heeft tussohen Bakel en Gemert eene brutale aanranding plaats gehad. Een meisje van ongeveer 11 jaren, wonende te Bakel, begaf zich al leen naar laatstgenoemde plaatsen werd door den wegwerker M. v. d. B. op zulke verregaande wijze mishandelddat zij be wusteloos bleef liggen en naar Gemert moest vervoerd worden. De schuldige is door het meisje herkend en gevankelijk naar Roermond overgebracht. In de vorige week werd te Arnhem door de politie op het Velperplein een man gevondendie bij onderzoek lijdende bleek te zijn aan de geeuwhonger. Armoe de en gebrek aan voedsel hadden hem in dien beklagenswaardigen toestand gebracht. Gisteren werd diezelfde persoon, nagenoeg naakt en wezenloos, onder eene bank in het Tamboersboschje gevonden. Thans leed hij aan deliriumzoodat hijna een geneeskundig onderzoek te hebben onder gaan per rijtuig naar het Ziekenhuis moest worden overgebracht. Dezer dagen vervoegde zich bij een depothouder van postzegels te Tilburg eene boerinmet het verzoek om een postzegel van 12%center bij voegende: „een groot 1 voor dat geld, als je blieft, want wij gebruiken anders altijd maar kleintjes van 5 cent." De verkooper verkeerde na tuurlijk in de onmogelijkheid om grootere postzegels te leveren, doch vond raad en leverde het postzegel af met een kwart meter witte strook er aan bevestigd. De boerin beplakte daarmede den brief in het vierkantOndertusschen vroeg zijDat mag immers De depothouder antwoord de Ja welals de letters maar vrij blij ven. Blijkens mededeeling van den ge neeskundigen inspecteur van Zuid-Hol land aan den Geneeskundigen Raad kwa men in 1883 in 43 gemeenten van Zuid- Holland voor 2070 gevallen van pokken waarvan 597 een doodelijken afloop had den. Het hevigst werden geteisterd de ge meenten Oud-Beierland met 620 lijders en 190 dooden, Rotterdam met 935 lijders en 262 dooden, Charlois met 48 lijders en 18 dooden, Delftshaven met 62 lijders en 13 dooden Katwijk met 50 lijders en 16 dooden, Kralingen met 25 lijders en 13 dooden en Leiden met 137 lijders en 41 dooden. Oud-Beierland ten opzichte der vaccinatie buiten beschouwing latende, stierven van de niet gevaccineerden 34.6 ten honderd en van de gevaccineerden slechts 12 ten honderd. In eene woning in de Laurierstraat te Amsterdam, was Vrijdag avond een negentienjarig jongeling laag genoegten gevolge van een twistzijne moeder zoo danig te mishandelen, dat zij bewusteloos nederviel. Op haar hulpgeroep schoten de huren toeen in hunne verontwaardiging onthaalden zij den ontaarden zoon op zulk een duchtig pak slagendat dezeom aan veler handen te ontkomen zich genoodzaakt zag door de ruiten te springen. Hij be kwam daarbij eene zware bloedende hoofd wonde zoodat hijonder geleide van een agent van politie eerst naar het hulpbu reau en later naar het gasthuis werd ge bracht. Ook voor de vrouw werd genees kundige hulp ingeroepen. Een paar dagen geleden had te Geer truiden berg een diefstal plaats, die wel vermeldenswaardig is. Terwijl de vrouw des huizes met hare zuster des nachts te slapen lagwordt van de beddeplank een gesloten kistje weggenomen doorgesnuffeld en daaruit genomen alle gouden sieraden van man en vrouwbenevens ruim zeventig gulden aan specie. De dieven zijn toen door de deur vertrokkenzonder dat de diefstal bemerkt werddes morgens kwam men tot de overtuiging bestolen te zijn. Vrijdagmorgen ismen tothetleggen van de nieuwe gaspijpen te Amsterdam, met het opbreken van de asphaltbestrating in de Kalverstraat tegelijk van de Dam- en de Muntzijde begonnen. Voor 1 Augustus moet het werk af- geloopen wezen men rekent echterindien geen zwarigheden zich opdoenin ongeveer drie weken gereed te zijn. Telkens wanneer in een gedeelte de pijpen gelegd en de huizen aangesloten zijnzal dit weder dicht gemaakt en bestraat worden. Voor hen, die zich later ter aansluiting opgevenzal men de straat dan opnieuw moeten op breken. Woensdagavond had de laatste trein naar Hoorn te Oosthuijzen bijna een half uur oponthoud daar de machinist met het voorgedeelte van den treinbestaande uit goederenwagens, doorjhet verkeerd opvatten van een seinnaar de volgende halte Aven- horn stoomde; daargekomen merkte men de dwalingen onmiddelijk werd naar Oosthnizen teruggestoomdom het gedeelte personenwagens met tamelijk veel passa giers, dat was achtergebleven, terug te halen. Groote ontsteltenis is te Straatsburg veroorzaakt door den dood van den student Hettner, aldaar, een zoon van den be kenden schrijver, waardoor weer een treu rig licht geworpen wordt op de duelleer woede aan de Duitsche hoogescholen. Hij had zich afkeurend uitgelaten over wilde gedragingen van een troepje leden van het gezelschap Palatiawaarvan hij ook lid wasen hij ontving deswege ver scheidene uitdagingen tot een tweegevecht met sabels. Hettner weigerde echter anders dan met pistolen te vechtenen een raad van eer verklaarde hem daarop buiten staat voldoening te geven (Satisfactionsunfdhig.) De disciplinaire kamer der universiteit verklaarde wel dat vonnis nietig, maar Hettner trok zichdoor het valsche gevoel van eerdat aan de Duitsche hoogescholen heerscht, de zaak zoozeer aan, dat hij zich van het leven beroofde. Het studentenkorps Palatia is nu door het bestuur der universiteit opgeheven. Met het oog op het thans weder in Juni verschijnen der cholera te Toulon verdient de aandacht wat door dr. De Castro, in zijn rapport omtrent de cholera in Egypte wordt gezegdten opzichte der maand Juni, die hij als zeer noodlottig te dien opzichte besohouwt. De cholera heeft zich althans in Egypte altijd van omstreeks half Juni tot omstreeks half Juli geopenbaard. De eerste epidemie van cho lera, die van 1831, openbaarde zich in Juli, de 2e, van 1848, den 24en Juni, de 3e van 1850, den 15en Juli, de 4e, van 1855, den 26en Juni, de 5e van 1865, den Hen Juni, de 6e, van 1883, den 22en Juni. Dr. De Castroafgevaardigde van het Italiaansche gouvernementacht het ont staan der laatste epidemie alleen door lokale invloeden te Damiette onaanneemlijk, maar meent dat deze epidemie wel degelijk bij gebrek aan behoorlijk toezicht en quaran taine uit Indie naar Egypte is overge bracht. De uitgestelde studentenfeesten te Groningen zijn thans bepaald op 15 tot 20 September. Aan den tram, die het oude dorp Zandvoort met het spoorwegstation ver bindt wordt zoowel bij dag als bij nacht met groote kracht gearbeidten einde nog deze week de lijn te kunnen openen. Door de zeer geringe wijdte van het spoor en de buitengewone krommingen van den weg, om door het'oude gedeelte van het dorp heen te komenzal het een van de eigenaardigste tramwegen van ons land zijn. Bij het wegbreken van een oud to rendak te Gergweis inNeder-Beierenheeft men onlangs te midden van de kraaien nesten een verzameling voorwerpen van allerlei aard gevondenwelke deze als dieven beruchte vogels in den loop der tijden bijeenbrachten. Er was o. a. ook een zilveren horloge met kettingvan welks diefstal indertijd zeker een geheel andere dan de werkelijke dief verdacht is. Alweer een soort navolger van den vaster, Dr. Tanner! Een hoogleeraar te New-YorkProf. Westbrook, wil beproe ven om 60 dagen lang niets anders dan melk te gebruiken. Hij is nu een eerste liefhebber van dien drankmaar of hij dat over zestig dagen nog zal zijnstaat te bezien. - De Schotsche visschers zijn streng op het vieren van den Zondagvooral als het hun eigen vak betreft. Te Macduff is Zondag een stoomboot, die visch kwam lossendoor een honderdtal visschers aan gevallen. Zij gooiden als een protest tegen het visschen op den Sabbatdagde geloste visch deels weer in het waterdeels weer in het vaartuig, maakten de touwen los en dreven de boot, onder een hagelbui van steenenweer de zee in. De bemaning verzette zich niet tegen de overmacht en politie was er niet te vinden. Het meisjewonende aan de Nieuwe Sluisgemeente Wieringerwaarddat voor eenige dagen ten onrechte gezegd werd verdronken te zijn, zooals haar vader vertelde, is thans werkelijk verdronken. In den nacht van 24 op 25 dezer met haar vader in den hondenwagen van Schagen terugkeerenderaakten zij aan den Bar- singerweg te Wieringerwaard met het voertuig in de sloot. De vader wist zich te redden, ook de honden werden gered, maar het kind verdronk. Men denkt aan moedwil. De jnstitie stelde den 26en daar ter plaatse een onderzoek in. Heeft hier te lande het 'gerucht geloopen dat in Zwitserland de typhus heerschte, van volkomen vertrouwbare zijde wordt van daar medegedeeld dat in April en vooral in Mei de ziekte die zich te Genève ontwikkeld hadzeer afnam en thans sedert verscheidene we ken als geëindigd is te beschouwen. Te Zurich had zich in April de epidemie nog sneller verbreidmaar was ook zeer afgenomen. Thans heerscht zij ook daar niet meer. In Bazel en Bern hebben zich geen gevallen voorgedaan. De schrijver van den brief geeft echter aan vreemdelingen den raad om in ZurichGenèveSoluthurn, Neuchatel enz. geen water uit de water leiding te drinken. HAARLEM, 1 Juli 1884. Eendracht, de liberale kiesvereeni- ging, heeft ter vervanging van wijlen den heer MirandolleMr. J. Kappeyne van de Capello, tot haar kandidaat in de Tweede Kamer gesteld. De heer Kappeyne stond op het drietal met de heeren Mr. Rethaan Macaréofficier van jnstitie en Mr. J. C. van EykO. I. Ambtenaar met verlof te Haarlem. Door acht leerlingen van het Gym nasium was het diploma gevraagd voor de faculteit der geneeskunde of der wis- en natuurkunde. Het is uitgereikt aan de heeren F. Wijdenes Spaans, Th. W. Becker, J. W. Jacobi, J. Dirken, J. van Breda de HaanE. W. Melchior en W. Kersten. Over de Spoorweglijn Haarlem- Zandvoort zijn gedurende de maand Mei 19.369 reizigers vervoerd. De opbrengst was ƒ5121.51, zijnde per dag en per Kilo meter 19.44. Bij het baden is Zondagmiddag een 14 jarig jongeling in het Noorder-Spaarne onder Spaarndam verdronken. Met een ge huurd bootje had de ongelukkige knaap zich naar de noodlottige plaats begeven. Het lijk is nog niet gevonden. Onzes inziens moesten schuitenverhuur ders, die zich niet ontzien aan kinderen zulk gevaarlijk speelgoed te verhuren, voor de gevolgen van hunne handelingen aan sprakelijk gesteld worden. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem op WOENSDAG den 2 Juli 1884, des namiddags ten een ure. De volgende stukken en punten zul len aan de orde gesteld worden: 1. Voorstel B. en W. adres van rouw beklag aan Z. M. den Koning. 2. Appt. Ged. Staten adres A. A. Perrin. 3. Missive Ged. Staten goedk. staten af- en overschrijvingen. 4. Id. id. machtiging onvoorziene uitgaven 1884. 5. Id. id. goedk. besluit plan be bouwing terrein aan de Nieuwegraeht. 6. Id id. goedk. besluiten verhu ring soeplokaal en aankoop grond in de Barrevoetesteeg. 7. Procesverbaal kasopneming. 8. Missive districts- sohoolopziener met voordracht voor hoofd school E. 9. Benoeming stembureau verkiezing lid Tweede Kamer. 10. Rapport Commissie uit den Raad betreffende het kohier der pi. dir. belasting voor 1884. 11. Rapp. Comm. fin. reken. Burg. Armbest. 12. Id. id. rekest II. Piet aankoop grond Barendsestraat. 13. Voorstel B. en W. toegangweg langs het Paviljoen naar de Museums. 14. Id. id. wal Z. Buitenspaarne. 15. Id. id. straat Leidschevaart. 16. Id. id. missive Comm. toezicht midd. onderwijsschoolbibliotheken. 17. Id. id. paardenmarkten. 18. Id. id. rekest J. W. A. Immink tram- dienst naar Bloemendaal. 19. Missive Curatoren Gymnasium leeraar in de algemeene geschiedenis. 20. Adres Vereeniging Schuttevaer. 21. Rapport B. en W. op adres kiesver- eeniging „Haarlem". 22. Id. Comm. fabricage zaak Oudemannenh. 23. Missive Raadslid M. O. de Kanter met financieele staten. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 28 Juni 1884 in de Gouden Leeuw, te Haarlem. N°. 1. Een Huis en Erve met Tuin, Osta- destraat 14, ƒ3100, van Leijen. 2. Winkelhuis en Erve, Anegang 18, ƒ17700, II. Richard. 3. Zomer en Winterverblijf„Glip- hoeve" a/d Glip, ƒ11410, opgeh. 4. Een Huis en Erve, Ged. Oud. Gracht 51, ƒ5505, opgehouden. 5. Een Huis en Erve, KI. Houtst. 125, ƒ2800, T. C.van Rijn. 6. Een Huis met PakhuisTuin en Erve, Lange Heerenstr. 28, 3980, opgehouden. 7. Een Pakhuis, Koksteeg 5, 2080, opgehouden. 8. Een Huis en Erve met Tuin, Ged. Raamgracht 51 en 53a, 3475, C. Elffers voor C. van Maris Jr. 9. Een Huis en Erve, Wagenweg 8. 10. Een Huis en Erve naast het voorg. No. 9 en 10 te zam. 3225, O. J. Poppe. 11. Een KoetshuisHooihuisStalling en Erve, Kampervest 5. 12. Een stuk Grond naast het voorg. 13. Een KoetshuisPaardenstalling Hooizolder en Erve, naast het voorg. No. 11, 12 en 13 te zamen 6735A. A. v. d. Berg. y> 14. Een Huis en Ervehoek Kleine Houtstraat 17650, opgehouden. VIJFTIENDE MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Woensdag den 2 Juli 1884, des avonds van 71410 uurdoor het Stedelijk Muziekkorps van Haarlemonder directie van den Heer M. H. Muller, Kapelmeester. PROGRAMMA. 1. Marsch. Artist und FlüttistCarl. 2. OuvertureDichter und Bauer.Snppé. 3. Potpourri: La Fille du Regiment .Donizetti. arr3[. II. Maller. 4. Walzer. Wo die scluiue Madcheu WaehseuWeiss. 5. Potpourri: Willem TellRossini. arr. M.S. Müller. 0. OuvertureLes Diamants de la CouronneAnber. 7. Fantaisie: lïigolettoVertli. 8. Pantaisie: DescriptiveHeijmans.

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 3