MM 1 It. 'S i' Verbrugge tot vermindering met 1 ton, het eene met 43 tegen 17, het andere met 39 tegen 21 stemmen. De post werd daarna onveranderd aangenomenzoo ook deze en eenige andere suppletoire begroo tingen. De Eerste Kamer is Maandag weder bijeengekomen. De Voorzitter begon met een treffend woord, naar aanleiding van het overlijden van den Prins van Oranje, en bracht hnlde aan de nagedachtenis van de heeren Mr. J. A. Philipse, oud-voor zitter der Kameren L. F. H. Beerenbroek, lid der Kamer. Kaar aanleiding van een voorstel des Voorzitters, om de door den Minister van Kolonieën ingezonden nota betreffende den toestand in Atjeh ter griffie neder te leggenter inzage van de leden onder voorwaarde van geheimhouding, sprak de heer van Akerlaken den wensch uitdat ook aan deze Kamerevenals aan de Tweede geschied was, door de Regeering mededeelingen zouden worden gedaan. De Min. van Kol. verklaarde zich daartoe bereidmaar de heer van Akerlaken had er vrede meêdat de beslissing over het houden van komitee-generaal werd uitge steld totdat de leden zich zouden hebben bekend gemaakt met den inhond der nota. In de zitting van Dinsdag werd besloten tot toelating van den heer Magnée. De voorzitters der afdeelingen werden benoemd en ook eene kommissie voor een adres van rouwbeklag aan Z. M. den Koning. In de middagzitting werd het door laatstgenoem de Kommissie opgestelde adres met alge- meene stemmen goedgekeurd. Door de kiezersvereeniging te Be verwijk is de Heer Mr. R. H. J. Gal- landat Huet met algemeene stemmen tot kandidaat gekozen voor het lidmaatschap van de Tweede kamer. Nu ook de Fransche Regeering schijnt toe te gevendat het Aziatische cholera iszij het dan ook in lichte graad welke zich te Tonlon en Marseille ver toond heeft en nog vertoont, besloot de Duitsche Regeeringmede op verzoek der Fransche autoriteitenden bekenden des kundige, Dr. Koch, naar de plaats der ziekte te zenden. Reeds namenbehalve Duitschlandook Oostenrijk, Rusland, Italië, Zwitserland en Denemarken maatregelen tot wering van de insluiping der besmetting. Te Toulon stierven, volgens de laatste opghve, weer vijf personen aan de gevreesde ziekteen te Marseille drie. Ook te Lyon moet een sterfgeval zijn voorgekomen, maar van iemanddie uit Toulon gevlucht was. In Piemont zouden zich mede een paar sterfgevallen hebben voorgedaan. De nieuwe benoemde Commissaris des Konings in de provincie Zeeland, Jhr. de Brauw heeft zijne hooge betrekking aanvaard. Hij sprak daarbij een eenvoudig en hartelijk woord en eindigde met te zeggen „Was mijn voorganger iemand van zeldzamen ijver en stalen werkkrachtin mij ziet ge een vreemdeling, die uit den aard der zaak het vertrouwen der leden nog mist. Toch hoop ik onder hoogeren zegen mijn taak naar eisch te volbrengen zoodat ik het vertrouwen der Zeeuwen niet alleen zal hebben gewonnen maar ook zal hebben verdiend." De vergadering gaf door applaus hare instemming met het gesproken te kennen. Dat is nog eens de moeite waard: Te Moskou is een lakenhandelaar met 300.000 rbl. en een handelaar in manufac turen met 600.000 rbl. passief gefailleerd. Door den koning van Rumenie is de uitgifte eener leening van 16 mill. fr. tegen 5 procent rentemet aflossing binnen 40 jaar, van wege de stad Boekarest goed gekeurd. De opbrengst der accijnsen is als garantie aangewezen, terwijl de leening moet dienen voor openbare werken. Onder een aantal winkeliers van de Kalverstraat te Amsterdam bestaat het plan om hunne perceelen electrisch te verlichten. De met groot verlof zijnde miliciens voor de lichting 1882, behoorende tot de 7e Komp. van het 2e Reg. vesting-artillerie te Amsterdam in garnizoen, zullen voor den tijd van vijf weken onder de wapenen moeten komen. Niet allejonge dames met behoorlijke kennis toegerustbehoeven zich te wijden aan het onderwijs. Te Middelburg zijn de vijf dames-candidaten van het apothekers examen, allen geslaagd. Het zijn de dames M. H. Buijs van Haarlem, C. E. M. Grippe- ling van BloemendaalC. G. P. Reijnen van WaalwijkM. H. Broekman van Am sterdam en W. C. Giesberts van Utrecht. Dezer dagen brandde aan de Rozen- daalsche weg te Arnhem een boerenhofstede geheel uiten in de kom dier zelfde ge meente woedde een zeer zware brand in een timmermanswerkplaats met bovenwo ning. De aldaar gehuisveste gezinnen met 4 en 7 kinderen konden alleen voor lijfs behoud zorg dragen. Het laatste pand is geheel door de vlammen verteerd, niettegen staande de hulp van verscheidene spuiten. In beide gevallen waren huis en inboedel verzekerd en bleef de oorzaak van den brand onbekend. Te Harwenen nabij Zalt-Bommel schijnt men blijkbaar nog zeer ingenomen met het ouderwetsche Regt met een gal thans de nieuwe schoolmeesterdie Regt heet, viel in het dorpje een ontvangst ten deel met eerepoort, zang, bouquetten, schooljeugd, gemeentebestuur, warme be woordingen gezellig samenzijnglorie en lang zal hij levenkortom met zooveel festiviteitdat hij zich gelukkig moet heb ben gevoeld. „Klein maar dapper" zou men kunnen zeggen van een konijndat in den Jardin des Plantes aan een boa constrictor als voedsel werd toegeworpen. Het diertje wist door zijn dreigend verzet en zijn onophoudelijk heen en weer springen de slang zooveel schrik aan te jagen, dat deze het ongemoeid liet. Den volgenden morgen werd het konijn gered door een oppasser en door een zijner kollega's (kollega's van het konijn natuurlijk) ver vangen maar de slang durfde ook dit exemplaar niet meer aan. Van een hondje dat aan een leeuw als prooi werd gegeven in dienzelfden dierentuin verhaalt men, dat hij den koning van 't woud zoo dapper tegenkeftedat deze in plaats van hem op te eteneen soort van vriendschap mpt hem sloot. Maar de hond misbruikte zijn macht en begon langzamerhand den leeuw te tiranniseeren. De beste brokken van 't voedsel werden hier niet het leeuwendeel maar vielen den hond ten buit, die zijn maag zoodanig overlaaddedat hij aan de gevolgen er van overleed. De leeuw moet naar men zegt kort daarop insgelijks, en wel van verdriet, zijn bezweken. Er is iets geheimzinnigs in den 1.1. Zaterdag te Pernis overleden land- looper. Het eerst werd hij gezien door een paar boeren. Hij was bedekt met lompen terwijl het weinige wat hij aan 't lijf had doornat scheen. Men sprak hem aandoch hij verstond blijkbaar geen Hollandsch; men wilde hem naar het dorp brengen, maar hij sloeg een anderen weg en later vond de politie zijn lijk in een griend, aan „de Bontekoe,''terwijl het toen bleek dat de zwerver een gouden ring aan den vinger en-een horologe op zak had. Al weder een van die treurige dingen, die ieder spoedig vergeetmaar diewanneer men ze wat nauwkeuriger kon leeren kennen, allicht een geheel levensdrama zouden onthullen. Het lijkis thans gebleken te zijn van Christiaan G-eseuit Mannheim en heden door zijne vrouw herkend. Zij waren naar Rotterdam gekomen om naar Amerika te vertrekken. De man was somtijds niet wel bij het hoofden vertrok Zaterdag uit zijn logement, zonder dat men wist waar heen. Naar de bekende sage van den rat tenvanger te Hameln is te dier plaatse 1.1. Zaterdag en Zondag reeds het zesde eeuwfeest gevierd. Niet minder dan 30.000 personen namen aan dat feest een werk zaam deel en wel voornamelijk kinderen die voor een deel te voorschijn kwamen in het schilderachtige, middeleeuwsche kostuum en voor een ander deel gemeta- morphoseerd waren in ratten. De Weseroever en de Illiithberg waren Zondagavond fraai geïllumineerd en er heerschte de prettigste stemming in de vroolijk versierde stad. De dichter Wolff, die de sage tot een episch gedicht en de componist Neszier, die haar tot een opera heeft omgewerkt, zijn beiden tot eereburgers van Hameln benoemd. - De schutterij te Arnhem krijgt een muziekkorps. Dit voorziet, gelijk van zelf spreekt, in eene reeds lang gevoelde be hoefte. Een 99 jarig moedertje, D. Zijlstra, in de gemeente Dantumadeelwandelt op één dag van Veenwoude naar Kuikhorne een afstand van l3/, uur en heeft daarna nog weinig of geen last van vermoeidheid. Bij 't bericht wordt niet vermeld of zij die lichaamskracht op haar hoogen leeftijd te danken heeft aan hopbitter of iets dergelijks, dan wel aan den invloed der goede moeder Natuur. Zaterdag nacht werd er te Stavenisse tijdens de kermis, in het logement van H. Smits muziek gemaakt en gedanst. Vele jongens en meisjes waren in de zaal. Te midden der feestvreugde viel een brandende petroleumlamp naar beneden en oogenblik- kelijk verspreidde zich het vuur. De klee deren van twee meisjes geraakten in brand en in haar angst liepen de meisjes de straat op. Eer men ze te hulp kon komenwaren de kleederen aan het lichaam nagenoeg geheel verbrand. Deerlijk misvormd aan aangezicht en handen werd de meisjes dadelijk daarop geneeskundige hulp ver strekt en hoewel zij vreeselijk veel pijn moeten lijdenis er toch hoop op beider behoud. De collecte op het onlangs te Boe kenrode bij Haarlem gehouden Zendings- feest heeft opgebracht de som van circa ƒ1150. Blijkens berichten uit Nishny-Now- gorod ontvangen, is het gepeupel aldaar jl. Donderdag wederom op gewelddadige wijze tegen de Joden opgetreden. Tegen half negen des avonds verspreidde zich in de voorstad Nunawino het gerucht dat de Joden een kind van kristenouders hadden geroofd en in de synagoge gebracht. Het gepeupel schoolde dientengevolge voor de synagoge samen. De politie kon er in den aanvang niet in slagen de oploop uiteen te drijven en verzocht versterking van den goeverneur, die onmiddelijk last gaf dat de troepen, welke zich in het kamp op eenigen afstand van de plaats bevondenhulp zouden bieden. Intusschen hadden eenige Joden, welke zich op de straat bevonden, reeds over last van 't volk gehad en waren ernstig mishandeld. Ook drong het gepeupel de synagoge binnen en mishandelde de daar aanwezigen. Tot een bende van cirka 2000 personen aangegroeid ging de troep op plundering uiten vernielde een huis waarin een jood- sche familie woonde terwijl andere geplun derd werden. De joodsche gezinnen tracht ten te ontkomen. Aan de vereenigde in spanning van de politie en twee kompanjieën infanteriemitsgaders een sotnie kozakken gelukte het eindelijk tegen 10 uur de orde te herstellen. Er zijn echter vermoedelijk eenige Joden gedood, verscheidene gewond, terwijl zes huizen sterk beschadigd zijn en een groote hoeveelheid meubilairhetwelk op straat werd geworpen, vernield is. Den volgenden morgen is een geheel bataljon binnengerukt om de orde te herstellen en herhaling te voorkomen. De mishandelden hebben, door tusschen- komst der autoriteiten, hulp ontvangen. Een 150-tal personen zijn gevangen geno men. In de voorstad woonden 10 15 Joodsche gezinnen. Te Helder is een jong kinddat door de moeder, terwijl deze boodschappen ging doen, alleen in huis was achtergelaten zoodanig door ratten aan armen, beenen en in de zijde gebeten, dat in zorgwek- kenden toestand verkeert. De dieren had den zich door een openstaand raam toegang tot de woning verschaft. Alweer eene waarschuwing voor moeders, die hare kinderen zonder zorg achterlaten. Te Elberfeld en Barmen schijnt eenige sensatie te heerschen wegens een bericht in de Polit. Nac/ir.die dikwijls tot of- fieieuse mededeelingen wordt gebruikt. Het luidt als volgt: „De socialistische beweging is in sommi ge industriëele districten der Rijnprovincie in den laatsten tijd zoodanig toegenomen dat de openbare autoriteiten overal genood zaakt zijn, de strengste waakzaamheid uit te oefenenten einde buitensporigheden te voorkomen. De vakvereenigingendie zich lang met goed gevolg tegen de poli tieke aanstokers hebben kunnen verzetten zijn eindelijk toch ten onder geraakt en vormen thans nog slechts socialistische conventikelen. Vooral te Elberfeld en Bar men moet het zoodanig er mede gesteld zijn dat er buitengewone maatregelen zullen moeten worden genomen. Met deze feiten staat in verband hetgeen men bij gerucht verneemt, dat de Pruisische Re geering eerlang bij den Bondsraad een voorstel zal doen om den burgerlijken staat van beleg in Elberfeld en Barmen af te kondigen." Een jong winkelier te Weenen heeft om klanten te lokkenvoor zijn raam een aankondiging geplaktwaarin hij be kend maakt, dat hij zoo spoedig mogelijk wenscht te huwen met een meisje of jonge weduwe, die een vermogen bezit van 5000 a 6000. Het staat nu dag aan dag niet stil van dames die in den winkel komen koopen en de steller van de eigenaardige huwe- lijksaanvraag heeft het nu zóo drukdat hij ieder verklaren moetniet aan trouwen te kunnen denken. Terwijl een talrijk publiek Maandag avond te Reine de voorstelling in het paardenspel van den Heer Brucher bij woonde, geraakte de tent plotseling in brand. Met groote moeite slaagde men er in de paarden te behouden, terwijl, in weerwil van de paniekwelke onder de toe schouwers heerschte, allen zich hebben kunnen redden. Aan het station van Parijs-Lyon- Middelandsche zee-spoorweg, te Cannes o. a., is met het oog op de te Toulon heerschende Cholera een „desinfectie-ka mer" ingericht. Al de van Toulon komende reizigers moeten daar 10 minuten door brengen in een atmosfeer van terpentijn teer- en andere ontsmettende dampen. De bagage wordt mede ontsmet en blijft ge durende dien tijd in een met zwavelzuur gedrenkten goederwagen staan. Te Algiers zijn anti-Semitische ongeregeldheden voorgevallen. Bloedige gevechten waren er het gevolg van. Ver scheidene personen werden gewond. De door Israëlieten bewoonde wijk werd ge plunderd. Militaire macht moest tusschen- beiden komen. Gisteren verliep de dag rustig. Krachtige maatregelen zijn geno men om herhaling der wanordelijkheden tegen te gaan. Te Pest zijn weer 26 deelnemers aan. anti-Semitische onordelijkheden tot een gevangenisstraf tusschen drie weken en een jaar veroordeld. Negentien werden, vrijgesproken. Te Sous-le-Bois, in Frankrijk, zijn twee kinderen van het vrouwelijk geslacht geborendie van de maag tot halverwege den buik aan elkander zijn gegroeid, zoodat zij de gezichtjes naar elkaar hebben toege keerd. Ofschoon de kleinen zeer tenger en zwak zijn, schijnen zij toch gezond, zoodat er voorshands veel kans bestaat, dat zij in leven zullen blijven. Daar de jonggeborenen niet door gebeente aan el kander verbonden zijnzou het wellicht mogelijk zijn, ze door een operatie van elkander te scheiden. Geen enkel genees heer heeft echter vooralsnog de verant woordelijkheid voor die bewerking op zich durven nemen. Van de meisjes, aan welke men de namen Marie en Philomene heeft gegeven de vader heet Brenner heeft men terstond na de geboorten de eerste van een roselint om het armpje voorzien teneinde ze van elkander te kunnen onder scheiden. In een dorpje in Moravië leed een daglooner met zijn vrouw aan een huid ziekte. Beiden gebruikten een zalf, die des te beter werktenaar men vertelde wanneer de patient een poosje in den oven ging zitten. Eerst kroop de vrouw in den oven, waar zij zoolang in bleef, totdat het haar te warm werd. Toen was de beurt aan den man, die er minder goed afkwam, want zijne vrouw, die op al te goeden voet stond met een zeer slecht bekend staanden buurman, deed de deur dicht en liet zoo den man jammerlijk omkomen. Alle pogingen om er uit te komen, bleven vruchteloos en zoo vond men den volgenden ochtend het verkoolde lijk. De vrouw en de bnurman werden natuurlijk terstond in hechtenis genomen zoodat zij de gerechte straf voor hun on- menschelijke daad niet zullen ontgaan. Deze week klom een beschonken vrouw in de Kromme Elleboogsteeg te Amsterdam uit het raam van haar woning op de tweede verdieping. Vervolgens nam zij plaats op een droogrek buiten het raam aangebracht, dat in tweeën brak. Met een zwaren slag viel de vrouw tegen den grond en belangrijk aan het hoofd gewond werd zij van de straat opgenomen en naar het Gasthuis gebracht, waar zij kort daarna overleden is. Wat vond men nu onder hare nalaten schap? Niet minder dan 160 bons waar op zekere prijzen waren te winnen en die door den kastelein der kroeg, die zij met hare klandizie begunstigde, als premie bij iederen borrel werden verstrekt. Het doet ons genoegen bij het verhaal dezer walgelijke voorvallen te kunnen voegen, dat de politie onderzoek doet naar het bedrijf van dezen kastelein, die premies stelt op het drinken van borrelsen van

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 2