het woedende dier. Laatstgenoemde pakte den wolf bij de achterpooten en lichtte hem in de hoogteterwijl het dier hem in de kuiten beet. De eerstgenoemde jonk man hielp nu den wolf op den grond gooien en de twee boeren werden hem nadat hij zich nogmaals had losgeruktein delijk meester. De een knielde op den hals van het dier en hield het zoolang vast, dat zyn 14-jarig zoontje, die met een spitsen paal kwam toesnellenhet had afgemaakt. Bij onderzoek bleekdat de wolf dol was geweest. De gewonden worden nu te Bukovec verpleegd bij een ouden herder die een geheimmiddel tegen watervrees heeft, waarmede hij reeds verscheidene lijders heeft genezen en waarin zooveel vertrouwen wordt gesteld dat zelfs van Begeeringswege den man lijders in behan deling worden gegeven. Toeneming van de bevolking der groote steden. In het jaar 1789 bedroeg de bevolking van Parijs 650,000 personen. Bog ééne stad slechts in FrankrijkLyon had destijds meer dan 100,000 inwoners. Bijssel thans met 170,000 ingezetenen en St. Etienne met 126,000, telden er toen slechts 130,000 en 90000. Het bevol kingscijfer van Londen was toen nog be neden 1,000,000. Van het jaar 1836 dateert de buitengewone toeneming der bevolking van de groote steden en verkeerscentra. In dat jaar telden Parijs reeds 900,000, Londen 1,500,000, Bordeaux 99,000, Xyon en Marseille ieder 150,000, Berlijn 240,000 en Weenen 300,000 ingezetenen. New-York's bevolkingscijfer groeide van 1830 tot 1880 van 270,000 tot 1.206,600 aan, dat van Brooklyn van 20,000 tot tot 556,000, van St. Louis van 100,000 tot 350,000 en van Philadelphia van 190,000 tot 847,000. In 1882 waren er in Europa 4 steden met meer dan 1,000,000inwoners: Londen met 3,832,440, Parijs met 2,225,910, Berlijn met 1,222,500 en Weenen met 1,103,110. Dan volgt St.-Petersburg met 876,000, Moskou en Konstantinopel met 400,000. Eindelijk 9 steden met meer dan 300,000 inwoners en welLyon BirminghamMarseilleMadridBudapest, Amsterdam, Warschau, Dublin en Bome. 15 steden van Europa hebben voorts ieder meer dan 200,000 inwoners, Het velocipèderijden is in dezen tijd niet alleen meer een vermaakmaar dient ook om verre afstanden op die wijze af te leggen. Een niet onaardig voorbeeld vindt men in het reisje van den heer Emrich Schaêr, den zestienjarigen zoon van den heer Schaêr, den eigenaar van „Bavaria"die op Zondag morgen te drie uur uit Mittweida (bij Dresden) vertrok, den avond van dien dag te Hildesheim arriveerde en aldaar overnachtte, op Maan dag de reis tot Zyg (bij Bremen) voort zette en toen van Zyg over Bremen te acht uur ongeveer te Groningen arriveerde, zoodat hij in drie dagen de reis van Mittweida naar Groningen heeft afgelegd. Dit Zieriksee meldt men: Een ernstig geval doet zich voor van vergiftiging door de inademing van stof van met arsenichoudende verf geverfde bed gordijnen. De vergiftiging moet van zóó ernstigen aard zijndat de lijdereseene juffrouwin gevaarlijken toestand verkeert. Het aantal personen die Marseille ontvlucht zijn, hetzij in denabijgelegene dorpen of naar Corsica, Italië of elders, wordt op 100,000 geschat. Verscheidene stoomvaartondernemingen hebben haren dienBt op AlexandriëCorsica Tunis en Italië gestaakt. De eqidemie verspreidt zich in het zuiden des lands. Daar is geen arrondissement (in het zniden name lijk) waar geen sterfgeval ten gevolge der cholera is voorgekomen. Er wordt thans te Marseille een verzoek schrift aan het gemeentebestnnr geteekend om vergunning tot het houden van de vroegere processiën om de Notre Dame de la Garde. TJit Tonlon wordt gemeld, dat er ge brek aan brood is begonnen te komen daar de meeste bakkers hunne winkels gesloten hebben. De soldaten hebben nn i bevel ontvangen het bakkerswerk te ver richten. Er zijn vijftien studenten in de genees kunde aan de hoogeschool te Montpellier te Toulon aangekomen om in de ambulances hulp te bieden. Te Arles, waar Maandag 12 personen aan cholera bezweken zijnheerscht eene onbeschrijfelijke paniek, niettegenstaande de prefect van het departement Bouches du Bhóne er aanwezig is en er weer eene processie tot afwering van de ziekte is toegelaten. In massa zyn de inwoners uit de stad gevlucht, zoodat deze bijna ont volkt is. Onder hendie de wijk naar elders genomen hebhenzyn ook vele leden van den gemeenteraad, ten gevol ge waarvan deze, die bijeen zou zijn ge komen om een votum van afkeuring uit te brengen tegen de leden die hunnen post verlaten hebben, niet in genoegzamen getale was om te beraadslagen en een besluit te nemen. De prefect heeft zijn voornemen te kennen gegeven om twee adjunct-maires te schorsen. Het regent bij de Academie van genees kunde mededeelingen omtrent de vermoe delijke of waarschijnlijke oorzaken van de cholera en over de middelen om haar te keer te gaan. Uit alle oorden worden ze haar toegezonden. Een ieder acht zich bevoegd raad te gevenletterkundigen rechtsgeleerdenparticulierenzoowel als geneeskundigen. Natuurlijk vindt men on der de redding aanbrengende middelen de bespottelijkste, onzinnigste dingen. Zoo is in de zitting der Academie op eergis teren medegedeelddat er een brief was ingekomen van iemand die in allen ernst den raad geeft om over geheel Parijs of elke andere met de cholera bedreigde stad een doek te spannendat de zonnestralen die de besmetting overbrengen, onderschept. Men ga eens na hoeveel tijd er aan de Academie verbeuzeld wordt met het lezen van deze uit hersenlooze breinen voort gekomen brieven. En wat het ernstigst is menige wenk, die inderdaad nuttig kan zijnlijdt er onderwant het is niet moge lijk de vereischte aandacht te schenken aan hetgeen er, gegrond op ervaring of rustende op wetenschappelijke theorieën, werkelijk goeds onder dien vloed van pa perassen verscholen kan zijn. Vermelding verdienen te dezer plaatse de praktijken, waarvan zeker slag van inwoners van Genève of in den omtrek, ten bate van hunnen zak, gebruik maken, om de reizigers, met den spoortrein uit Frankrijk komende te ontheffen van de onttmetting of berooking. Bedoelde perso nen eene retourkaart nemende gaan met den trein uit Genève naar een der nabij gelegene stations. Daar wachten ze de uit Frankrijk komende, reizigers op, geven hun eene overdrevene voorstelling van de maatregelen der onsmetting die hun te Genève wachten, en bieden hun eene wisseling van kaartjes aan. De vreemde reizigers hebben daarvoor wel wat over. Het gevolg er van is, dat deze, te Ge nève komendevry doorgaanterwijl de personen met wie zij den koop gesloten hebben en die te Genève of in den om trek woonachtig zijnaan de ontsmetting onderworpen worden. Een soort van kunstei heeft men onlangs in het lichaam van eene levende kip laten voortbrengen, zooals Pffüger's Archiv. f. d. ges. Physiologie verhaalt. Door een operatie werd een barnsteenen bolletje van 2 c. m. lengte en 1.5 c. m. breedte in het lichaam van de kip gebracht, en toen het dier na verloop van 24 uren stierf, vond men daarbinnen een ei van gewonen vormmet een volkomen schaal en het barnsteen als dooier er binnenin. Een buitengewone hitte heerscht in de Bussische stad Odessa. Er komen dage lijks verscheidene gevallen van zonnesteek vooren vele werkzaamheden worden op het heetst van den dag gestaakt. Daarbij komt een zenuwachtige vrees voor de cholera. Er worden door de overheid al lerlei voorbehoedmaatregelen genomen. In een der Belgische bladen vinden wij een warme hulde gebracht aan een jeug dige Nederlandsche zangeres, Mejuffrouw De Vita, die zich te Brussel vooreenige genoodigden heeft doen hooren. Van hare stem, een fraaie contre-alt, wordt gezegd dat zij met gemak de hoogste registers bereikt en evenzeer de diepste tonen vol brengt. Mejuffrouw De Vita voltooit hare studiën te Parijs. HAARLEM, 29 Juli 1884. Bij de heden gehouden herstemming voor een lid van de Tweede Kamer zyn voor de gemeenten Haarlem en Schooten ingekomen 651 stembriefjes. Mevr. Gerdessen geb. van Outeren richtte ten vorigen jare op de „Schuurman- Schimmel-van Outeren- Stichting" met het doel om verdienstelijkemaar minver mogende jongelieden van beiderlei kunne voor eenig vak van wetenschap of kunst op te leiden. Zij zonderde daartoe af een som van twintig duizend gulden. Voorloopig werkt deze stichting op kleinere schaal. Kinderendie te Haarlem volgen de scholen voor lager-middelbaar- en gymnasiaal on derwijs, alsmede zij, die hun opleiding ontvangen aan de muziek- en teeken- scholen of aan de kweekscholen voor on derwijzers en onderwijzeressen die alleen kunnen ondersteuning ontvangen. Een veer tiental dezer genieten reeds toelagen. Mevr. Gerdessen-van Outeren wilde niet vergetende kinderen der onvermogeuden en ook niet de onvermogenden zelve. Daarom geeft zij aan de „Schuurman-Schimmel-Van Outeren-Stichting" telkenjaretwee malen vierhonderd gulden. Op den 25sten Juli moeten 400 kinderen een dag hebben van uitspanning en genot. Op den 17den Maart worden de verpleegden van het „Gemeente Oudelieden- en Weeshuis" onthaald. Dit laatste zal in 1885 voor het eerst geschieden. Gisteren stonden 400 kinderen200 van school van B. en 200 van school D geschaard aan het Station-Bolwerk. De hoofden der scholende heeren Spaan en Graaffhiel den toezicht. De kinderen waren in groepen van 20 verdeeldelke groep had een vaan del; bij elke groep was een onderwijzer of eene onderwijzeres. Te half tien vertrok een extra trein met deze kleine passagiers naar Zandvoort. Van het Station aldaar wandelde men in optocht naar het park „Kostverloren." Daar is een omlommerde weide; hier schaarden de kinderen zich in groepen en ontvingen melk en een boterham met koek. Toen aan 'tspelen; het was een vreugd van belang. Tegen 11 uur trok de stoet van „Kostver- loren"door het dorp,langs Driehuizen's hotel naar het strand. De vlaggetjes werden in het zand geplant. De kleinen spartelden weldra in de laatste uitloopers van de gol ven der Noordzee. Zoo lang mogelijk werd hun dit genot verschaft. Toen allen weder kousen en schoenen hadden aangetrokken keerde men door het hooge duin naar „Kostverloren" terug. Daar wachtte ieder der kleinen een broodje en een half fleschje gerstebier met een ei. In een oogwenk was dit alles verdwenen. De zee had de kleine magen graag gemaakt. Te half vier keerde men naar het station Zand voort-Bad terug alvorens had ieder kind een prenteboekje, of een leesboekje ontvangen en een zakje lekkers. Telkens werd een liedje gezongen Bteeds onder de wandeling. Heerlijk weder be gunstigde dit kinderfeest. De kleinen gaven hunne dankbaarheid te kennen door luid gejuich, de onderwijzers door een paar liedjes voor deze gelegenheid vervaardigd en die zij met de kinderen zongen. De hoofden hielden een korte toespraak; de woorden van den heer Spaan tintelden van vuur en van liefde voor zijne schoone taak. Tegen half vijf stoomde de trein naar Haarlem terug. De 25 Juli zal dezen kleinen nimmer uit het geheugen gaanmenig ouderhart zal dien dag lang dankbaar gedenken. Geen stoornis, hoe gering ook, kwam voor, dank de goede inrichting van het feest en de goede uitvoering. De leiding was in handen van den heer Gerdessen en met hem van de bestuurders der S. S. v. stichting, de heeren Gallandat Huet en Brongersma. De heer Mr. B. H. J. Gallandat Huet trad Maandagavond in de groote zaal van „Felix Favore" als spreker op, in eene openbare vergadering van de Kiesvereeni- ging „Haarlem" tot onderwerp hebbende De laatste gebeurtenissen op politiek gebied. Nadat de spreker gezegd hadniet over personen te zullen spreken werd in het bree- de behandeld de vrijheid van denken, spreken en schrijvendie, door Prins Willem I ge wild, ook door hem het eigendom van het Nederlandsche volk gebleven was. Spreker achtte het dan ook Nederlands roeping, die vrijheid te blijven handhaven, en deed helder uitkomendatal zal na den dood van den laatsten telg uit het Huis van Oranje dat Huis misschien wel uitsterven, toch de vrijheidsgedaehte door de Nederlanders kunnen behouden blijven en kunnen ontwikkelenzoodoende zal ons volksbestaan kunnen gehandhaafd worden. Door spreker werden vervolgens nog eenige opmerkingen gemaakt over de herziening der Grondwet en besloot hij zij ne voordracht met te betoogen dat ons finantiewezen in beter doen zou zyn als de Staatsburgers de bestaande belastingwetten behoorlijk toepasten en dat dan zonder belastingver- hooging vele tonnen gouds in de schatkist zouden vloeien. Nadat de Voorzitter, de heer van Coe- verdennamens de vry talrijk opgekomen belangstellenden den spreker had dank gezegd, werd deze vergadering gesloten. Door het bestuur van het Comité Haarlem der „Unie" is Zaterdag alhier aanbesteed het bouwen van eene school voor 256 kinderen met Onderwij zerswoning in de St. Anthoniestraat. Van de 19 in schrijvingen was die van den heer J. Ver koren te Voorschoten de laagste, namelijk ƒ16441. Verloting van Paarden enz. gehou den te Haarlem 28 Juli 1884. Bij de trekking zijn de navolgende hoofdprijzen gevallen op de nevenstaande lotnummers 14416. 1 Een landauer, bespannen met twee schimmelruins gekr. ras. 4972. 2 Een mylord, bespannen met een bruinen ruin, gekr. ras. 20762. 3 Een coureuse, bespannen met een bruinen merriegekr. ras. 9253. 4 Een oliewagen bespannen met zwarte merrie, inlandsch ras. 8242. 5 Een bruine witvoet merrie, gekruist ras. 11315. 6 Een zw. merrieinlandsch ras. 18857. 7 Een zw. merrieinlandsch ras. 7364. 8 Een schimmelruin, gekr. ras. 12661. 9 Een bruine ruin, gekr. ras. 16771. 10 Een bruine merrie, gekr. ras. 5283. 11 Een vosmerrie, gekr. ras. 21830.12 Een moorkop, ruin, inl. ras. 2817. 13 Een bruine merrie, gekr. ras. 7556. 14 Een zw. blesmerrie, inl. ras. 12451.15 Een bruine merrie, inl. ras. 7453. 16 Een zwarte bruin, inl. ras. 2437.17 Een zwarte merrie, inl. ras. 17798.18 Een zwarte ruin, inl. ras. 23302. 19 Een bruine merrie, inl. ras. 19677. 20 Een zwarte merrie, inl. ras. 13572.21 Een zwarte merrie, inl. ras. 3913.22 Een bruine merrie, gekr. ras. 14830. 23 Twee statiedekken met twee bokdekken. 8912. 24 Een heerenzadel compleet. De volledige lijst der prijzen is tegen betaling van vijf cents verkrijgbaar bij de Haarlemsche Bankvereeniging alhier. In de Maandag 11. gehouden paar- denverloting viel de le prijs op No. 14416, gedebiteerd bij de firma P. van Cittert zonen. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 26 Juli 1884 pn de Gouden Leeuw, te Haarlem. N°. 1. Een Huis en Erve, hoek Koningstraat en Groote Markt 4, 2. Een Gebouw met Tuin, St. Pieterstr. 21, ii 3. Een Koetshuis met Tuin, naast het voorgaande 19. N°. 13 te zamen 20130 opgehouden. u 4. Een Huis en Erve, KI. Houtstraat 96 f 2575, J. Klimbie. u 5. Een perceel Bouwgrond, Kruisstraat 34, f 6125, C. Brauns qq. 6. Huis en Erve met Tuin, Heerensingel 15,, u 7. dito naast het voorg. 17. N°. 6—7 te zamen 3300, opgeh. 8. Een Koetshuis met Paardenstalliug, Spaarnwouderstraat 85zwart en rood, ƒ3000, H. van Leeuwen qq. 9. Een Winkelhuis en Erve, Oranjestraat 92 zwart en rood, u 10. Id. id. naast het voorg. 90zw.cn rood. 11. Een Huis en Erve naast het voorgaande 88 zwart en rood, u 12. Id. id. naast het voorg. 86 zw. en rood, 13. Id. id. naasthetvoorg.84zw. enrood, u 14. Id. id. naast het voorg. 82 zw. en rood. N°. 9—14 15005, J. H. Brinkman qq. u 15. Een Huis en Erve, Heerenvest 124, 2025, J. Mok. u 16. Een Huis en Erve. Spaarnwouderstr. 96, ƒ2405, E. Pijnappel voor A. A. Tousaint. 17. Een Huis en Erve en Plaatsje, Lange Lakenstraat 21, ƒ1080. opgehouden. 18. Een Huis enErvemetTuintje, Lange Margarethastr. 32, 3450, C. G. Bakker. e 19. Een Huis en Erve, L. Margarethastr. 34' 20. Een Huis en Erve, naast het voorg. 36. N°. 19 en 20 te zamen ƒ3030, D. E. L, v. d. Arend voor J. A. Heins. 21. Een Huis en Erve, Zoetestraat 40 2100, B. Serné. 22. Een Huis en Erve, Luitesteeg 13, 1000, D. J. v. d. Linden. DRIEËNTWINTIGSTE MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Woensdag den 30 Juli 1884, des avonds van 7 'A10 uurdoor het Stedelijk Muziekkorps van Haarlemonder directie van den Heer M. H. Muller, Kapelmeester. PROGRAMMA. 1. MarschSteenebrugen. 2. Ouverture. Une Ronde de Nuit.Patriè 3. Wals. LesEtudiansDunckler 4. PolkaSteenebrvgen 5. Fantaisie. Bril. Le Carillonneur de BrugesGritsar 6. Ouverture. Die soldateu von Aresto P. J.Bacb. 7. Fantaisie. Le Prex aux ClercsAuber. la. Marsch. Les Ruines d'Athene..Beethoven. U. Congres PolkaKr al 8}c. Marsch. Die Turkische SchaarwacheMc^ae/tf. Id. Heimliche Liebe. GavotteResch. LJager- ChorCarl.

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 3