V oogen geen maatregelen van voorzorg weet te nemen. Het oude spreekwoord: „men dempt den put als 'tkalf verdronken is," dreigt hier weder bewaarheid te zullen worden. Onverantwoordelijk is het talmen van het college, dat verplicht is om in den gevaarlijken toestand te voorzien. Het zou wanneer vandaag of morgen een doo- delijk treffen plaats heeft en dit kan naar te vreezen is niet uitblijven niets ter rechtvaardiging van zijn dralen kun nen bijbrengen. Kan het bestuur dat, als geen gevaar dreigt, zich zoo krachtig betoont in het bevorderen der veiligheid, waar het de bepaling van een rooiingslijn betreft, wanneer de grond voor straat namelijk particulier eigendom is kan het- zelMe bestuur, dat op die wijze zoo energiek eene vermomde onteigening zonder betaling van schadevergoeding weet te bewerken zóó zijn plicht verzaken waar het de veilig heid geldt van zoovele personen die de spoorrails oversteken? Het is inderdaad een feit dat het bestuur onzer gemeente van 45000 zielen is in gebreke. Ik mag de vraag hier in 't midden laten of wellicht de Spoorweg-Maatschappij wat de financiëele zijde der zaak betreft in deze verplichtingen heeft. Die vraag te ontspinnen zij overgelaten aan hen op wie de zorg voor de veiligheid rustdoch die hunne tekortkoming nimmer kunnen rechtvaardigen door de nalatigheid der Spoorweg-Maatschappij. Deze zorgt in de eerste plaats voor de reizigers, het ge meentebestuur voor de ingezetenen, zoo althans behoort het. Intusschen meen ik een eenvoudig en weinig kostbaar middel aan de hand te mogen doen ter bekoming der noodzake lijke voorziening: dit middel bestaat in het leggen van een viaduct van ongeveer 2 a 3 meter breedte en 2 meter hoogte, zoodat 10 treden af en op voldoende zijn om de voetgangers veilig de overzijde te doen bereiken. De lengte van zoodanigen viaduct (een Iroogen duiker zoo men wil) loopende van af het hulpbureau van politie, zou circa 33 meter bedragen. Dergelijke gelegenheden 's avonds behoorlijk verlicht worden op meer plaatsen, ook in Nederland, aangetroffen en voldoen goed, beter dan bruggen die minstens 2 maal hooger zijn en door de dames om wel te begrijpen redenen ongaarne gepasseerd worden. Het water behoeft bij eene behoorlijke bemetseling als kelderwerk geen bezwaar te zijn. Slechts opperwater (regenwater) heeft men te weren. Eén vergaarput waarop de buizen die de zink putten verbindenuitloopenis voldoende. Door middel van een handpomp op dien vergaarput gesteldkan bij zware regens, de vergaarput worden leêggehouden. Zou de politie er bedenking tegen hebben om nu en dan bij regen een der aldaar steeds diensthebbende agenten te doen pompen? Dit is niet waarschijnlijk. Mynheer de Redacteur. Ik geef mijn denkbeeld gaarne voor beter. Alleen de klacht te uitenzou slechts eene herhaling wezen van wat velen vóór mij reeds hebben gedaan. Daarom kwam het mij niet on dienstig voor er het middel bij te noemen waardoor voor geringe uitgaaf de nooit te duur gekochte veiligheid kan worden ver kregen. Eén dag dralen kan een nooit te herstellen verlies veroorzaken. Dat ieder wien het aangaat met de hand op het hart kunne zeggen: ik heb mijn plicht gedaan. ARGUS. 1) Het Gemeeutebestuur eisclit dat de particulier eene breedte van 10 meters voor nieuwe straten beschikbaar lateook als er de geringste woningen zonder bovenverdieping in staan, doch liet zelf voor de Keizerstraat voor huizen met bovenverdie ping eene breedte van slechts 81/2 meter over en verkocht den overigen grond van het Keizerrijk voor bouwterrein! KRONIEK. De vergadering van den Gemeenteraad 11. Woensdag 30 Juli aangekondigdkon geen voortgang hebben wegens de geringe opkomst der leden. Zij was belegd op ver zoek van den Heer Dr. E. H. von Baumhauerdie had voorgesteld B. en W. uit te noodigen met de Duinwatermaat schappij in overleg te treden, over de plaatsing van minstens vijf-en-twintig aanvoerpijpen van duinwater in de meest bevolkte buurten dezer gemeente en over den prijs per maand waarvoor genoemde maatschappij het noodige water zou kunnen leveren tot kostelooze uitreiking daarvan aan de mingegoede ingezetenen van wege de Gemeente. Vooral echter was door den Heer von Baumhauer gewezen op het noodzakelijke eener spoedige behandeling van twee mis sives van de vereeniging tot bevordering Ij der Volksgezondheid te Haarlemwaarbij j behalve op het wegruimen van allerlei mestverzamelingen, werd aangedrongen op het sluiten der gemeentepompenvoor het gebruik van drinkwater en het openstellen van veelvuldige gelegenheid tot verkrij - ging van duinwater. B. en W. brachten hierover rapport uitwaarbij zij wezen op hetgeen door hen in dezen geest reeds was verricht: het dempen van eenige kwalijk riekende slootenhet buitengewone toezicht op mestverzamelingen en het plaatsen van 3 standpijpen der waterleiding in de Spaarn- wouderstraatde Hagestraat en de Oranje boomslaan. Het voornemen bestond voorts om deze 3 standpijpen met vier of vijf andere te vermeerderen. Tegen het sluiten der pompen bestond bezwaar wegens het ongerief voor de ingezetenen en een be paalde gezondheidscommissie (mede door de vereeniging voorgesteld) werd alleen bij het onverhoopt uitbreken der gevreesde ziekte noodzakelijk geacht. Een en ander werd besloten met de opmerking, dat de voorzorgsmaatregelen tot heden in stilte waren genomen, om geen onnoodige vrees of angst onder de ingezetenen te verwekken. De behandeling dezer onderwerpen kon echter om bovengenoemde reden geen plaats vinden en werd daarom tot later uitgesteld. "Van alles wat. Hoeveel kroonpretendenten mag Frank rijk tegenwoordig wel rijk zijn? Een rond half dozijn. Wel wat veel voor een troon die niet vacant is. Gelukkig dat die menschen niet zooveel aanhangers hebben dat zij hunne aanspraken te vuur en te zwaard kunnen doen gelden, maar be scheiden moeten wachten op de dingen, die voorloopig wel niet gebeuren zullen. Bescheiden is de korrespondent uit Schier monnikoog, die iets zachts, iets gemoe delijks in zijn stijl heeft. Als zijn eilandje in het vorig jaar weinig door vreemdelingen bezocht werd, mijt hij dat niet aan het gure en onbestendige weer in Juli en Augustus en vooral niet aan de T. t. te Amsterdammaar zegt zoowel de T. t. als het weer daarvoor dank. Als het logement de Boer ook dit jaar minder gasten telt, dan het wel herbergen kon, meent hij dat aldaar plaatsen worden ba- schikbaar gehouden voor den gaanden en komenden man. Voor hen die bescheidene eischen stellendurft de bescheiden man zijn Schiermonnikoog gerust als badplaats aanbevelen. Dit laatste klinkt met alle bescheidenheid gezegd toch wel wat boud. Van bescheiden tot lomp is een groote sprong, toch waag ik hemnu de kermis op til is. Wat denkt ge dat lompen zijn Onbe leefde individuen. Nu ja„ maar er bestaan nog andere lompenn. 1. die, waarvan bij koninkl. besluit de invoer is verboden. Kon een koninkl. besluit maar alle lompen weren In Vlissingen noemde men al het gedra gen linnengoed der mailpassagiers lompen en wilde daarvan een brandoffer maken maar uit den Haag werd getelegrafeerd: ontsmetten met carbolzuur. Goed, men ging aan het ontsmetten doch met ongezuiverd carbolzuur en den reizigers werd hun goed met een bruine tint gekleurdachterna gezonden. Thans is men te Vlissingen reeds zoo streng niet meer en wordt het gedragen linnengoed eenvoudig in een badkuip ge- wasschen en nat en wèl weder in de koffers gepakt. Ook pleizierig! In een der Fransche geïllustreerde bladen verbiedt een dame hare dienstbode, met het oog op de ge vreesde ziekteom den vloer te reinigen met de zoogenaamde Marseilliaansehe zeep. Er staat niet bij of het in hare woning ook verboden is de Marseillaise te zingen. Slechte schrijvers hebben zich aan te mel den bij J. Roovers te Rotterdam. Omnibus heeft daar wel ooren naarwant ook hij behoort tot de slechte schrijvers in de beide beteekenissen. Wie gaat er mee Adres bij de uitgevers van dit blad. De pruiken makers te Berlijn en de bakkers te Maas tricht hebben meetings gehouden. Den bakkers alle lof! Ze hebben de prys van het brood met 4 a 5 cent per kilogram verminderd. Onze Haarlemsche slagers en groenteboeren zij eene dergelijke meeting aanbevolenmet nog grootere bewijzen van welwillendheid, want dat kan wel. Als men zoo'n slagersboekje in handen krijgt, roept men zich zelf onwillekeurig toe, wat overal met groote letters te lezen staat: „Mensch, erger je niet!" Beter waarschuwing bij den aanvang van een kermis heeft nog nooit eenige kermistroep laten aanplakken. N ieu wsberichten. De beide Kamers der Staten-Generaal zijn Dinsdag eerst ieder afzonderlijk saam- gekomen de Eerste om den heer Magnée, de Tweede om den Baron van den Borch van Verwolde onder hare leden op te nemen. Bij de Tweede Kamer was ingekomen de nota van den Min. van Kol. betreffende Atjeh. Op voorstel van den heer Brantsen van de Zijpp is met 46 tegen 18 stemmen besloten de ïWsero-interpellatie voort te zetten na afloop der vereenigde zitting. De eerstede Tweede en de Dubbele Kamer vergaderde 1. 1. Woensdag. De Regeering had gemeend niet te mogen wachten met het voorstel omtrent het Regentschap, als zijnde het eenvoudig ste en tevens allergewichtigste. Het wetsontwerp (door al de leden van het Kabinet gecontrasigneerd) luidt aldus Wij WILLEM IU, enz. Allenenz. Alzoo Wij in overweging genomen hebben dat, ter voldoening aan art. 41 der Grondwet, nog hij Ons leven moet worden overgegaan tot de benoeming van een Regent voor het geval der minder jarigheid van Onzen Troonopvolger op het tijdstip zijner komst tot den Troon; Zoo is het, enz. Eenig artikel. Voor het geval van minderjarigheid van Onzen Troonopvolger op het tijdstip zijner komst tot den Troonwordt tot Regentes van het Koninkrijk benoemd Onze be minde GemalinHare Majesteit Adelheid Emma Wilhelmina Theresia, Koningin der Nederlandengeboren Prinses van Waldeck en Pyrmont, gedurende Haren weduwelijken staat. Lasten en bevelen, enz. De Memorie van Toelichtingdoor den tijdelijken Voorzitter van den Minister raad den Heer Heemskerk, onderteekend is van den volgenden inhoud Wegens de onzekerheid van het men- schelyk leven heeft de Grondwet bepaald dat nog by het leven des Konings een Regent moet worden benoemdindien de Troonopvolger minderjarig is. Ten gevolge van het diep betreurde overlijden van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins van Oranje behoort derhalve evenals bij art. 1 der wet van 4 Mei 1850 (Stil. No. 21) geschied is, tot de benoeming van een Regent overgegaan te worden. De Regeering vertrouwtdat in de ge geven omstandigheden omtrent deze be noeming geen verschil van gevoelen zal be staan. Er zijn thans geen prinsen uit den mansstam van den stichter der dynastie meer in leven. En de praesumtieve Troonop volger is Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wilhelmina, die nog geen vier jaren oud is. Indien Nederland het ongeluk mocht treffen, dat de Koning overlijdt vóór de meerderjarigheid Zijns Troonopvolgers, zal de waarneming van het Kon. gezag aan niemand beter kunnen worden toever trouwd dan aan Hoogstdeszelfs Gemalin, de moeder des Troonopvolgers. De Regeering is overtuigd, dat deze benoeming overeenstemt met de wenschen van het Nederl. volk, hetwelk bereid zal zijn op de geëerbiedigde Koningin de trouw en de gehechtheid over te brengen welke het sedert eeuwen heeft betoond aan het Vorstelijk geslacht, waaraan Zij door Haar huwelijk is verbonden. Het volk van Nederland, zijn taal, zeden en grondwettige instellingen zijn Haar reeds thans dierbaar geworden. Bovenal ligt in de betrekking tot Haar kind de beste waarborg, dat het belang en de waardigheid van het Koningschap door Haar gehandhaafd zullen worden. De zeer verwijderde mogelijkheid van een later huweiyk mag bij deze wets- voordracht evenmin als in art. 31 der Grondwet uit het oog verloren worden. Deed dit geval zich voor, een nieuwe wet in gelijken vorm, als de thans voorge stelde tot stand gebracht, zou beslissen of het Regentschap aan Hare Majesteit de Koningin opgedragen zal blijven of daarin op andere wijze voorzien. De Voorzitter dankte den Minister voor het overbrengen van het gewichtig do cument en belastte zich gaarne met het in behandeling daarvan brengen. Zonder stemming werd het voorstel des Voorzitters aangenomen, ext de Ministers stonden opbogen en gingen heendoor de commissie tot aan de voordeur der Kamer uitgeleid. Zij reden naar het paleis terug om, spoedig verkleed, een buiten gewonen ministerraad te gaan houden. Het voor eenigen tijd te Parijs li gevormde plan eener kinder-tentoonstel- j ling zal verwezenlijkt worden. De tentoon- steling is internationaal, vindt in het Quartier Latin plaatsen duurt een dag. De officieele titel luidtConcours interna tionale de santé et de beauté. Toegelaten worden alle kinderen van 1 tot 3 jaar. Het comité der tentoonstelling biedt le een prijs van 1000 francs voor het schoonste kind in den besten gezondheidstoestand r 2e een prijs van 500 francsvoor het kind dat voor zijnen leeftijd het krachtigst is 3e vijf prijzen van 100 francs voor kin deren, die daaraanvolgende het schoonst en het krachtigst zijn. Buitendien zullen aan ouderskinderen en minnen een vrij groot aantal medailles worden toebedeeld. De prysverdeeling geschiedt door eene commissie, waarin ook Parijsche genees- heeren zitting hebben. Dezer dagen wierp eene vrouw te Dusseldorf een brief in eene brievenbus en stak, om zich te overtuigen dat het schrijven goed bezorgd was, haar hand, in de opening der bus. Toen zij de overtuiging had erlangd dat haar doel bereikt was, wilde zij de- hand terugtrekken die echter vastgehou den werddoordien een veiligheidspenin een harer vingers was gedrongen. De vrouw schreeuwde alsof haar leven gevaar liep en eene groote menschenmenig- te kwam toeschieten. Onder groote vroo- lykheid van het publiek werd de pen door- gevijld en de gevangene daardoor uit den onaangenamen toestand bevrijd. Een gevaarlijken spoorwegrit deed onlangs de baanwachter van het station Barmen-Rittershausen. Hij zag na het sluiten van zijn slagboom, iemand het spoor oversteken. Hij snelde naar den man toe om hem terug te duwen, maar de aankomende trein overviel hem en zijn kleederen raakten vast aan de locomotief. Hij greep echter met tegenwoordigheid van geest een der buffers en klemde zich. daaraan vastZoo werd hij met bliksem snelheid meegesleept tot aan het station, waar hy levend en nagenoeg ongedeerd aankwam. De zolen zijner laarzen waren echter verdwenen en zijn kleederen waren hem grootendeels van het lijf gescheurd. De mandien de baanwachter had willen reddenwas nog intijds terug ge weken en kwam met den schrik vrij. - Wat het wil zeggen, Londen van drinkwater te voorzienkan nit de volgende cijfers blijken. De stad telt thansbinnen de grenzen van het politie district der hoofdstad4,944,533 inwoners die 668,532 huizen bewonen. In Londen gaat men volstrekt niet zuinig met water om; er is per dag en hoofd noodig ge middeld 135% liter. Meer dan 668,000,000 liter water moet er dus eiken dag uit de diepten van de kalkrotsen naar boven ge bracht of aan de Theems en hare bij vloeden in de nabijheid van Londen ontleend en op de hoogte van ongeveer 10 meter gepompt worden. In de 43 pompstations van de watermaatschappijendie Londen van wa ter voorzien, staan 145 stoommachines, die in volle werking een arbeid van 16612 p. k. kunnen volbrengen. Het water, dat uit de Theems, de New-River of de Lea verkregen wordtmoet vooraf in groote filterbakken gezuiverd worden. Die filters zijn óf open, óf bedekt. In het laatste geval zijn er kleineschoone tuinen ron dom de filters aangelegd. Op 1 Oct. a. s. kunnen 15 jonge lieden aan den cursus tot opleiding voor 2e luit. der artillerie bij het leger hier te lande, te Delft worden geplaatst. Volgens de Amsterdammer heeft de invoering van lichtgevende balletdanseres sen veel bijgedragen tot de aantrekkelijk heden van den schouwburg. Meisjes met eleetrisch licht op het voorhoofd en batte rijen verborgen tusschen de kleêrenver toonden zich het eerst een jaar geleden; maar tot nog toe is het gebruik van elec trische meisjes beperkt gebleven tot het tooneel. Het denkbeeld van lichtgevende meisjes wacht evenwel een groote toekomst, en er is reden voor de meeningdat binnen kort particuliere woningen zullen verlicht worden door electrische meisjes in plaats van stationnair eleetrisch licht. De vorming van de Electric Girl Ligh ting Company is een gebeurtenis even be langrijk als de uitvinding van het electrische licht zelf. Deze maatschappij heeft ten doel om meisjesieder van een lichtsterkte van vijftig kaarsente leveren ten gerieve van het publiek. De meisjes zullen gevoed en ge kleed worden door de maatschappijen de clientèle zal natuurlijk in het magazijn der maatschappij kunnen uitkiezen wat „stijl" van meisje het meest behaagt. De ■■V

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 2