gezicht kon zetten als een lid. van het Hoogste Gerechtshof.» Te Berlijn bestaat sedert jaren eene door weldadige vrouwen ondersteunde ver eeniging wier liefdewerk een geheel ei genaardig karakter heeft. Onder de leiding van een bekwaam kleermaker komen be hoeftige schoolknapen op de vrije namid dagen bijeenom uit afgelegde kleeding- stukken van welgestelde vrienden, den armen zeiven hunne schoolkleeren te laten maken. De benoodigde lokalen worden voor dit doel beschikbaar gesteld door eene werklieden-vereenigingen op dit oogen- blik zijn daar een twintigtal jongens werk zaam. Het doel is drieledig: vooreerst helpt men de knapen aan de kleerendie hunne ouders hun niet kunnen geventen tweede houdt men hen op de namiddagen, dat er geen school isvan de straaten ten derde (de voornaamste redenwaarom men op deze wijze te werk gaat) krijgen de knapen de bekwaamheid om zelf hunne kleederen te herstellen, als er iets aan stuk iswat hun op lateren leeftijd van veel nut kan wêzen. Een Amerikaansch instrumentmaker heeft een nieuw blaas-instrumenteene „tenortrompet" uitgevonden, die het ge luid van deze hooge mannenstem getrouw nabootst. Om den 25sten gedenkdag van den dood des dichters Prudens van Duyse waardiglijk te vierenheeft de rederij kerskamer De Leeuwerckenaerste Den- dermondeeen internationalen tooneelwed- strijd uitgeschreven tegen 24 Augustus a. s. Alle rederijkerskamersook al ontvin gen zij geen bijzonder verzoekschrift, werden daartoe uitgenoodigd. Er zijn voor drama en blijspel gouden medailles en prijzen van 100 tot 150 fr. uitgeloofd. Nadere inlichtingen verstrekt het bestuur van de genoemde vereeniging. De 74 jarige voormalige bankier W. uit Venloo is gisteren in het tucht huis te Leeuwarden binnengebracht, tot het ondergaan van de hem opgelegde tucht huisstraf van zes jaar. - Miss Beckwith, eene bekende En- gelsche kunstenares in het zwemmen heeft het plan opgevatin de tweede week van A ugustusdoor het Engelsche kanaal van Dover naar Calais te zwemmen. Er zijn nog schipbreukelingen van de gezonken stoomschepen Gyon en Laxham terechtgekomen. Te London kwamen er 13 aan, te Muros 15 en te Dartmouth 17, die allen door schepen aan boord genomen werden. Het is echter zoo goed als zeker, dat ongeveer 130menschenle- vens bij de ramp verloren gingen. In het geheel waren er 215menschen aan boord van de beide schepen. Daar van zijn 84 personen in drie booten ge red en door schepen opgenomen. Meer dan deze drie booten zijn, voor zoover men weet, niet van de Gyon nitgezet, en op de Laxham kon geen der booten gebruikt wordendaar zij alle bij de aanvaring ver brijzeld werden. Een der zeelieden van de Laxham welk vaartuig uit Taganrog kwam en op weg was naar Rotterdam, verhaalt, dat de nachtelijke aanvaring geschiedde in een dichten mistwaarin het niet moge- gelijk was eenig licht te zien. »De schok der aanvaring,» zegt hij »was vreeselijk. De Gyon drong in den zijwand van de Laxhamen beide schepen bleven ongeveer 30 seconden in een nood lottige omarming verbonden. Ons schip was vreeselijk beschadigd; het water stroomde door het groote gat in de ijzeren platen van de Laxham, en wij zagen allendat het schip zeer spoedig zinken zou. Onze drie booten waren verbrijzeld, en te midden van een onbeschrijflijke ver warring, klom onze bemanning, terwijl de schepen nog verbonden warenop het dek van de Gyon over. Het bleek echter toen de vaartuigen weer van elkaar los waren, dat er nog drie mannen achter bleven op de Laxham. »Het tooneel aan boord van de Gyon was hartverscheurend; vooral toen de talrijke verschrikte passagiers vernamen, dat ook hun schip zwaar beschadigd was en gevaar liep te zinken. Men hoorde het water door de verbrijzelde wan Jen binnen stroomen. Er werden booten uitgezet en ik ging met een aantal matrozen in een boot, om de drie achtergeblevenen op de Laxham te halen. Na lang zoeken in de duisternis vonden wij eindelijk het schip en wij namen de mannen aan boord. Een hunnerde eerste machinist Miltonwas ernstig gewond door het springen van een stoompijp. Korten tijd nadat wij de Laxham verlaten haddenbemerkten wij dat het schip in de diepte wegzonk. »Wij roeiden nu terug naar de plaats waar wij de Gyon verlaten haddenmaar er was geen spoor meer van dat schip te vinden. Er kwamen echter twee booten, waarvan e.en zeer groot en overvol met menschen was, voorbij ons en wij vernamen, dat ook de Gyon gezonken was. Beide sche pen zullen ongeveer 20 minuten na de aan varing in de diepte verdwenen zijn. Wij voeren nog eenigen tijd rond om zoo mogelijk, nog levens te redden. Maar er was niemand of niets te vinden. De angstkreten waren verstomd en er was niets te hooren dan het geloei van den wind en het geruisch van de golven boven het groote graf waarin zoovelen tegelijk bedolven werden. »Wij roeiden den geheelen nacht rond in den mist. De golven sloegen telkens over onze boot; wij moesten aanhoudend water uitscheppen en wij verwachtten niet anders dan te verongelukken. Maar in den morgentoen wij allen uitgeput van ver moeienis warenwerden wij door de Fransche stoomboot Ville de Valence aan boord genomen, waar men ons vriendelijk verzorgde, tot wij te Londen aan land gezet werden.» Als eene bijzonderheid wordt aan de Zutph. Ct. medegedeelddat een valk eene zwaluw vervolgendein blinde drift eerst in de veranda en toen door de achter deur het huis in, een bezoek bracht op Schoonzicht in de Hoven. Het zwaluwtje verschool zich in een hoeken liet zich gedwee vangen en was zeker wel voldaan toen het de vrijheid herkreeg en de valk een pracht-exemplaar achter de tralies werd gezet. - Men weet dat de zangeres Patti met ongeduld op de af kondiging van de wet op de echtscheiding in Frankrijk wachtte. Zij heeft dan ook reeds stappen gedaan om van die wet gehruik te makenmaar aan de toepassing van die wet heeft zij niet genoeg, want zij verkeert in het ze ker zeldzaam gevaldat zij van twee man nen moet scheiden om met een derden te kunnen trouwen. Zij is naar de tot nog toe in Frankrijk geldende wet, van den markies De Caux slechts gescheiden van tafel en bed, en de markies heeft voor eene som van twee millioen frank afstand gedaan van de rechten op Patti's vermo gen en inkomsten, welke hij naar het Fransche recht had. Daarna is Patti ge trouwd met den zanger Nocoline, die eigelijk Nicolas heetFranschman is en getrouwd was. Beiden lieten zich natura-' liseeren in Griekenland en lieten zich daar van hunne wederhelften scheiden om samen te trouwen. Mevrouw Patti- de Caux- Ni- coline vertoefde eenige jaren geleden met haar tweeden man te Parijs, weldra wer den zij oneenig, zoodat hun huwelijk fei telijk ontbonden werd en naar het schijnt, in Griekenland ook gerechtelijk ontbonden is geworden. Den 28en Juli is Patti te Parijs gekomen om haar scheidingsproces tegen haar eersten echtgenoot, markies De Caux te bespoedigen. Hare verbintenis bij het Covent-Garden-theater waar zij nu 24 jaren heeft gezongen, is dezer dagen we gens een geschil met den impressario Gije ontbonden. Wat een lieve dame! Men schrijft uit Maastricht van 30 Juli: Heden ochtend bevonden zich eenige Pruisendie zich voor het Oost Indiesche leger wilden engageeren, ter keuring in het militaire hospitaal alhier, toen juist een brigadier der marechaussees aldaar iets kwam halen. Als het ware instinct matig sloot hij de deur en begon een onderzoekmet het gevolg dat hij bij een hunner in een broekzak een horloge en geldswaarde vond. De man had den nacht bij een slaapsteehouder doorgebracht en daar het horloge en het geld waarschijn lijk ontvreemd. Hij is voorloopig in arrest gesteld. Naar men bericht, fieeft het uit Amsterdam gevluchte broederpaar Tobias zich te Buenos Ayres gevestigd. Te Marseille heeft een domme menig te het noodlottig veroordeel van in de ge- neesheeren geen menschen te zien die hun best doen om de cholera-lijders hulp te bie den, maar moordenaars, die hen door vergift willen van kant maken. Treffende staaltjes worden af en toe van dit vooroordeel mede gedeeld, en natuurlijk lijden ook de ge- neesheeren zelve hier onder. Het gezicht van een dokter werkt op de domme me nigte als een roode doek op een stier, en zekere volksmenners, en natuurlijk ook de oude wijven doen hun best om het volk te stijven in dat vooroordeel tegen de geneesheeren. Ik aarzel niet te melden, wordt aan de Times geschrevendat het wezenlijk gevaarlijk voor hen is uit te gaan. Verscheidene hunner zijn aangeval len geworden. Het mag ongelooflijk schij nen wordt aan de Daily New gemelddat een zoon den dokterdie gekomen was om zijne moeder geneeskundige hulp te bieden, met een pistool gedreigd heeftdoch waar is het. Te Avignon heeft zich een geval van cholera voorgedaan bij een persoon die van Aries was gekomen. - Dit Dtrecht meldt men: Een talrijke menigte had zich Woens dagmiddag geschaard aan weerszijden van de Singelgracht bij de Willemsbrugwaar men bezig was te dreggen naar de lijken van t' paar jonge menschen, dat sinds Zater dagavond na een druk kermishouden was vermist. Beide lijken zijn gevonden, het eene te 1 uur ongeveer, 't andere (dat van het meisje) te half vier uur. Voorzeker't was een aangrijpend tooneel, toen de lijken dier twee, in volle uiting van hunnen levenslust te zamen den dood gevonden hebbende, bijna tezelfder plaatse te zien ophalen, de sporen van een 4-daagsch verblijf in het water duidelijk dragende en 't liet dan ook niet na op zeer velen vooral op de vrouwelijke belangstellenden een zichbaren indruk te maken een in druk, die zich hoorbaar maakte in veler uitroepen en klaagtonen. Wat aanleiding heeft gegeven tot het dubbel, en voor zeker treurig ongeval schijnt nog niet met zekerheid bekend. Te Drieb.ergen gaat de zucht tot Zoudagheiliging zoo ver, dat een adres rondgaat om te verzoeken het post- en telegraafkantoor op Zondag te sluiten. Zij die bedenken welk een ongerief dit zou opleveren voor al de ingezetenenen niet het minst voor de vele tijdelijke bewoners van buitenplaatsen in die buurt, zijn over die poging in het geheel niet gesticht. De beroemde Afrikaausche reiziger H. M. Stanley is den 28 Juli per stoomschip Kinsembo te Plymouth aangekomen. Twee jaar is hij nu afwezig geweest en heeft uitgebreide tochten in West-Afrika ge maakt. Ettelijke handelsstations heeft hij gevestigd langs den beneden-Kongoover een uitgestrektheid van 1400 Eng. mijlen Hij deelde verder als zijne meening mede dat Gordon, zonder hulp van Engeland, gemakkelijk uit Khartoem ontkomen kon doch dat de reis, die hij alsdan te maken hadeen drietal maanden zal moeten duren. Te Amsterdam ligt bij eenige boek- verkoopers ter teekening een adres aan den Gemeenteraad inhoudende een met re denen omkleed verzoek om1° in beginsel aan te nemen de geheele demping van Damrak en Rokin2° de Beurs een andere plaats te geven, dan die waarvan het terrein nu reeds is afgebakend en 3° ten spoedigste maatregelen te nemen om aan den ergerlijken toestand van sommige poe len en riolen een einde te maken. Aan dit laatste verzoek zal zeker wel kunnen voldaan worden, maar de beide eerste punten behelzen een paar dingendie thans niet zeer gemakkelijk meer te regelen zijn_ Een geheel eiland is dezer dagen te Londen in veiling gebracht. Het is het eilandje Hermeen van de Normandische eilandentusschen Guernsey en Sark. Het is anderhalve mijl lang en mijl breed. Tot dusver behoorde het aan de monniken van La Grande Chartreuze, die het 3 jaren geleden hadden gekocht, toen zij nog in het onzekere waren over de oprichting van hun klooster in Suffolk. Het bezit van dit eiland bestaat in den vorm van een voortdurende pacht volgens een kabinets-order van Ko ning George II, welke elke 21 jaren kan worden vernieuwd tegen betaling van 42 en eene jaarlijksche huur van 14. Ove rigens is het eiland vrijgesteld van alle belastingen. De kooper zouvolgens de uitdrukking van den afslager, als een tweede Alexander Selkirk kunnen heer- schen over eene bevolking van 79 zielen. Het hoogste bod was 5900doch de eigenaars vonden dit te laagzoodat het eiland is opgehouden. Te St. Petersburgte Charkof en in andere Russische steden moetenvolgens mededeelingen in de Engelsche bladen onderscheidene gevallen van cholera zijn voorgekomen. Een 51-jarige gehuwde vrouw uit Workum, die in een booze bui haar buur vrouw met een tuinhark op het hoofd had geslagen omdat een kleedingstuk van deze van de drooglijn op haar erf was gewaaid is door het Gerechtshof te Leeuwarden wegens moedwillige mishandeling veroor deeld tot 10 dagen celstraf. Een correspondent van the New-York Times bracht een vijfdaagsch bezoek aan Marseille, Toulon en Aries en komt tot de slotsom, dat te Marseille de ziekte slechts onder het uitschot der bevolking hare slachtoffers maaktdat is onder die liedendie leven in verregaande vervuiling en die verstoken zijn van het goede drink water en de behoorlijke rioleering, welke sedert de voltooing van het Durance-kanaal aan de beter gehuisveste burgers van Mar seille niet ontbreken. In het Pharo-hospi- taal zag hij 84 lijders allen uit de laagste klasse der bevolking, uit de armste en smerigste buurten der stad. De meer ge goede of meer ontwikkelde inwoners daar entegen zoo verzekert hijkrijgep de cholera niet meer. Eenigzins anders is het te Toulon. Daar bestaat noch een behoorlijke rioieering.noch toevoer van zuiver drinkwateren het gevolg hiervan is dat de ziekte, welke te Marseille zich beperkt tot de sloppen van Merpenti en Capelette en tot de af schuwelijke krochten van de oude stad, te Toulon veel ruimer om zich heen greep en vele welgestelden tot hare slachtoffers maakte. HAARLEM, 5 Augustus 1884. In ons bericht omtrent het afscheid van Ds. Moltzervoorkomende in ons blad van 2 Augustusdeelden wij mede, dat dit plaats had naar aanleiding van Johannes II, vs. 610, dit moet zijn 1 Johannes 2 vs. 6—8. Het Ned. volk herdacht Zaterdag door het uitsteken van vlaggenhet houden van paradesvuurwerk en andere festiviteiten den 26sten verjaardag der Koningindie reeds zoo spoedig na haar huwelijk de liefde eener geheele natie wist te winnen en thans nog inniger aan Nederland verbonden werd, nu de Volks vertegenwoordiging haar heeft aangewezen als toekomstige Regentesvoor het geval de Prinses Wilhelmina als minderjarige tot den troon mocht worden geroepen. - Vrijdagnacht, omstreeks 43/4 ure, is een felle brand uitgebroken in de stoomboot, varende tusschen Haarlem en Rotterdam op dat oogenblik liggende in het Spaarne. Een aantal koopmansgoederen zijn ver brand. De brand is door de politie, ge holpen door eenige burgers, met eene brandspuit gebluscht. De oorzaak is onbe kend. De schade is nog al belangrijk. Heden heeft de telephonisehe ver binding van de geabonneerden te Haarlem met het telegraafkantoor plaats gevonden, en bestaat daardoor thans de gelegenheid om de telegrammen voor mede-geabon- neerden te Amsterdam, Arnhem, 'sGra- venhage, Groningen en Dtrecht telepho- nisch aan het telegraafkantoor alhier te bezorgen, terwijl eerstdaags ook te Rot terdam deze tak van dienst geopend wordt. Genoemde kantoren bezorgen dan ook de telegrammen telephonisch aan de geabon neerden zoodat men door dezen maatregel in weinige minutenaan geabonneerden in de gemelde plaatsen iets kan vragen en van hen antwoord verkrijgen. Voor ieder aldus besteld telegram wordt, behalve de gewone kosten 5 cents extra betaald en een kleine jaarlijksche tegemoet koming aan de Bell-Telephoon-Maatschap- pijdie zich ook belast met het innen der kosten voor genoemde telegrammen waarvan de verrekening elke week zal plaats hebben. Werd onlangs in enkele Nieuws bladen melding gemaakt van Cricket wedstrijden die Engelsche Cricket-spelers in ons land kwamen houden, thans kunnen wij officieel mededeelen, dat de Haarlem8che Cricketclub Rood en Wit op Donderdag 7 en Vrijdag 8 Aug. a. s. aan eene uitdaging zal gevolg gevendoor zich met „Tonbridge Rovers" uit Engeland te meten op het terrein van „het Huis ter Kleef" aan de Kleverlaan. Vrij dag middag zal het Haarlemsche Muziekkorps onder directie van den Heer M. H. Muller het feest helpen opluisteren. Zondag 10 Aug. treedt de H. C. C. Rood en Witop nieuw in het strijdperk, maar nu met &e„Hilversumsche Cricketclub Ook hierbij zal zich naar alle waarschijn lijkheid muziek doen hooren. Het is te wenschen, dat vele belang stellenden zich naar de Kleverlaan zullen begeven, om eens kennis te maken met het schoone Cricketspeldat meer en meer in on3 land ingang vindt. A. s. Woensdagavond zal er geene muziekuitvoering in den Hout door het stedelijk muziekkorps worden gegeven.

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 3