Van alles wat. N ieuwsberichten. lingen der Kostelooze-, Tusschen- en Rijks-leerscholen en aan de verpleegden in de verschillende weeshuizen, die zich deze onderscheiding door getrouw school bezoek en goed gedrag hadden waardig gemaakt. Die kinderen spoedden zich op dien Donderdag bij uitnemendheid naar hunne Scholen om van daardoor een of meer van hunne Onderwijzers vergezeld, naar 't atation te wandelen en dan Maar wie zich de moeite wilde getroosten om ook naar het Station te gaanzou dat niet dan innerlijk getroffen verlaten. Getrof fen door de opofferingen die het Bestuur der Vereeniging zich getroostte, of door het aanschouwen van bijna 400 vroolijke kindergezichtenblakende van levenslust, of door hun net uiterlijkof door de hoogte die het praktisch Bestuur bereikt had in de kunst om met weinig middelen veel te doen? Neen, getroffen door het samenwerken van bijna alle standen der Maatschappij tot het groote doel des le vens Geluk te verspreiden. Wat joelden ze dooreen, en toch, wat waren ze ordelijk die kinderenwat uitingen van kinderlijk genot en innige belangstel ling der tegenwoordig zijnde ouders van de kleine gasten. Kortom dat halfuurtje aan 't Station was goud waard. En nu den trein in, na eerst nog een kleine hartsterking ontvangen te hebben in den vorm van een oud-Hollandsch, dat wil zeggen, ferm krentenbroodje. Daar gaat de treinhoeraMuziek is er ook bij en nog wel van Sonnemann's kapel. Men ver kneukelt zich aan...ja, aan 't schoone geheel. Beverwijk was spoedig bereikt. Daar stonden stoomtramwagens gereed. In twee partijende meisjes binnen en de jongens op de wagens kwam het volkje te Wijk aan zee, waar een degelijk kinderontbijt hen wachtte. Toen was er geen houden meer aan. In enkele seconden waren de kousen en schoenen uit en een 800 tal kindervoetjes maakten kennis met het zee water. De jongens noemden dat „pootje wasschen". 't Was een alleraardigst gezicht, en de pret niet te beschrijven. Vervolgens aan 't wandelen naar IJ muiden. Warm was het, maar dat hinderde niet aan de goede stemming. De vrolijke tonen der muziek voorop en zingende kwam men daar aan. Het gansche dorp liep uit. Weder den inwendigen mensch versterkt, nog wat pleizier gemaakt en in de beste orde naar Haarlem terug, waar men tegen half vijf arriveerde. Het geheele feest kenmerkte zich door voorbeeldelooze orde en een bij uitstek goeden geest en onzen ijverigen Stations chef zal ongetwijfeld een kreet van ver lichting ontsnapt zijn, toen het woelige volkje voor dien dag zijn perron had ver laten, zonder ongelukken te krijgen. En nu een woord van dank aan 't im mer flink optredend Bestuur der Ver eeniging „Door Vermaak tot Nut". Mocht onlangs een officieel Collegie het nut dier Vereeniging roemen als bestrijdende het schoolverzuimnog iets hoogers bereikt zijZij stemt het kinderhart vroolijk en 't ouderhart dankbaar. En ook daardoor wenschen wij haar toe een ruime plaats in de harten van de vrienden der jeugd, voor wie natuurlijk ten allen tijde gele genheid bestaat, zich by de Vereeniging aan te sluiten. 1Naast het Bestuur mogen wij ook niet vergeten een woord van lof te brengen aan de Hoofden der Scholen onder welke wij opmerkten de heeren Spaan, de Koek, Donck, Van Eeden, Overbeek, Serné, Van der Stok van Overveen met hunne Onderwijzers en de Vaders der verschil lende Weeshuizen, die, natuurlijk óók al belangeloos, wel een dagje van hun wel verdienden vacantietijd aan de Vereeniging wilden ten beste geven; ieder begrijpt, dat van hunne medewerking het welslagen van zulk een schoolfeest in niet geringe mate afhangt, en daarvan dus met dank baarheid wordt gebruik gemaakt. Wij ge- looven niet te ver te gaanals wij dezen dank, aan Bestuur en Onderwijzers tevens brengen èn uit naam van de kinderen én namens de ouders. 1) Het Iidmsat chap kost ƒ1,50 per jaar. Van een jong echtpaar te Koppenhagen kon onlangs het huwelijk niet in de kerk voltrokken worden, omdat.... ja, raad eens, waarom niet!.omdat een zwerm byen de eenige deur der kerk belegerd hield, De koster, gewapend meteenpara- pluie tegen het gonzend en stekelig ge- I dierte, vermocht niet, de denr te openen. Een dergelijk protest tegen kerkelijke i inzegening van 't huwelyk bezit voorwaar, al den gloed der nieuwheid. Van stekelig gesprokenDr. Valetonde leeraar op 't gymnasium was dat ookof lieverhij geeselde er maar op los. Zijn collega, de leeraar V. I., met wien in 't vorig jaar onaangename besprekingen omtrent de overgang8-examens hadden plaats gevon den, had thans al zijne leerlingen „vol doende" gegeven't geen by het college van curatoren tot geen geringe bevreem ding aanleiding gaf. Een der curatoren, Mr. de S.gaf aan die bevreemding uit drukking door te zeggen, dat hij moest betwijfelen of de heer V. I. werkelijk in gemoede al zyn leerlingen „voldoende" had kunnen geven. Toen de vergadering was afgeloopendoch curatorenleeraren en zelfs een paar aspirant-leerlingen nog in de zaal waren, wendde Dr. Valeton zich tot den curator Mr. de S.en riep dien heer met luider stemme toe: dan zeg ik als partikulier aan Mr. de S.als partikulier, dat het een ploertenstreek is van een superieur om een inferieur te beleedigeneen ploertenstreekGroote sensatie. Maar Mr. de S. die 't wetboek in zyn hoofd hadverwees als procureur- generaal Dr. Valeton naar Art. 222 van het Code Pénal en snoerde daarmede, voor 't oogenblik althans, diens mond. Gelijk men weet is Dr. Valeton gestraft met eene maand schorsing in zijn be trekking. 'tls nog al gelukkig, dat die maand in den vakantie-tijd schijnt te val len, vooral voor de leerlingen, en wel met het oog op de vele verdiensten van Dr. Valeton. Drift is een leelijk ding, maar verontwaardiging verraadt iets edels. Waar ligt de grens? Als men het boven vermelde een twist mag noemen, liep hy beter af, dan de twist tusschen de Roomsch- en Grieksch-Katholieke geeste lijkheid te Jeruzalem, die in heiligen ijver niet toestond, dat de een voor de ander een nieuwen vloer in de aan Maria gewijde kapel van het Heilige graf liet maken. De Tnrksche troepen zeker zeer neutraal tegenover de beide Cristelijke partyen hebben voorkomen, dat de dweepers handgemeen werden en nu zal de Porte ookal neutraal te be slissen hebben wie den nieuwen vloer mag betalen. Het nationaal zangers feest vult kolommen en kolommen in bijna elk dagblad een ware uitredding in den zoogenaamden komkommertijd en tot slot werd aan den directeur van 't gezel schap Amphion, den heer Alex W. A. Heyblom, waarvan het feest is uitgegaan,-" een lauwerkrans met een fraai gebonden exemplaar, zijnde een klavier-uittreksel van de „Parsifal" aangeboden. Te Brussel worden beurtelings de konserva- tieve en de liberale Afgevaardigden door enkele volksgroepen uitgejouwd. Bij onze kermis joelt en jubelt men maar, dat's ten minste minder kwetsend. Verleden Zondag is eene jonge dame uit Frankfort a/M het slachtoffer gewor den van haar lange sleepjapon. Toen zij te Mainz uit den spoortrein wilde stappen bleef zy met haar japon aan de trede han gen en viel op den grond. Aanstonds waren eenige omstanders gereed om haar te helpenen toen in een der vertrekken van het stationsgebouw men haar kwam onderzoekenbleek het dat haar neusbeen gebroken was en zy bovendien een ernstige kneuzing aan de onderkaak had gekregen. Door den schrik had zy nog voordurend de hevigste kramp trekkingen. Dienzelfden dag werd zy onder behoorlijk geleide naar Frankfort terug gebracht en op eene draagbaar naar het huis harer ouders vervoerd. Tot overmaat van ramp was hare familie toevallig dien dag uit de stad, zoodat zij eerst by vreemden moest onder dak gebracht worden. De groote Londensche Noorder Tram wegmaatschappij heeft voor hare paarden een afzonderlijke Tnrksche badinrichting te Totteridge. Het gebouw bestaat uit drie groote zalen. De eerste is een ruime wasehkamer, welke tevens tot verblijf voor den stalknecht dient. Door deze eerste zaal komt men in de tweede, het Tepidari- um, welke op eene warmte van 60 a 65 graden Celsius gehouden wordt. Wanneer de paarden hier allengs aan de groote hitte zyn gewoon geraakt, komen zy in het warmste gedeelte van het gebouw, het cilidarium, waar de hitte op 70 tot 77 graden wordt gehouden. Vervolgens keeren zy terug naar het eerstgenoemde vertrek de wasehkamer, welke door de hitte der twee andere op eené matige temperatuur komt. In al deze zalen zyn noodstallen aan gebracht, waar de paarden tydelyk kun nen worden vastgelegd. Voor de lucht- verversching wordt voldoende gezorgd door het geregeld binnenlaten van verwarmde lucht en het verwijderen van onzuivere dampen. In de wasehkamer kan het wa ter kunstmatig warmer en koeler gemaakt worden. In het hospitaal voor zieke paarden van de stalhouders firma Pickford Co te Finchelybestaat reeds sinds meer dan elf jaren een dergelijke inrichting. De Telephonie. Naast de inde maatschappelijke orde ingrijpende uitvin dingen, waardoor onze negentiende eeuw zich zoo uitstekend onderscheid van hare jongere zusteren naast de spoorwegen de telegraphiede verbeterde vernielings werktuigen enz., neemt de telephonie, hoe jong ook, eene hoogst eervolle plaats in. Wanneer wy hare geschiedenis nagaan dan zien wy, dat nog maar weinige jaren geleden de gedachten over de voortplan ting der menschelijke stem door middel van electriciteitin 1854 openbaar ge maakt door den heer Charles Boursoul te Auch, zelfs door groote geleerden werd nitgekreten als het droombeeld eener ver hitte verbeelding; dan weten wy ook dattoen in December 1880 in ons land eene Telephoon-maatschappij zich had ge vestigd menigeen schouderophalend over de zaak sprak en aan de maatschappij een korten levensduur voorspelde. Hoe heeft echter de uitkomst de verwachting be schaamd! Slechts 3Vs jaar bestaat die maatschappij, en reeds telt zij een paar dui zend aangeslotenen, zoo in grootte als klei nere plaatsen terwijl men nog dagelijks het aantal ziet vermeerderen van hen die toetredenhetzij tengevolge van nieuw opgerichte zakenhetzij gedwongen door den tijdgeest of het telephonisch verbonden zijn dergenen met wie zij handelen, of wel doordien zij breken met den ouden sleur en het werkelijke nut en gemak der telephoon erkennen. En dat detelephoon ook nut en gemak heeft voor kleine gemeentenHaarlemDordrecht en Zaan dam zijn daar om het te bewijzen. Vele groote industrieelen en handelaren die op grooten afstand wonen van de koopsteden waar het centrum van hunnen handel is, werden telephonisch met die steden verbonden. Zien wij daarover de Telephoon Gids voor Rotterdam na, dan vinden wy daarin de kaarsenfabriek Apollo te Schiedam Salomonson te Kralingsche Veer en Dirkzwager te Maassluis. Inder daad verrassend mag de volmaakte wijze heeten, waarop het geluid zich op die lange lijnen voorplant. Wanneer men deze resultaten ziet, dan dringt zelfs zich de vraag aan ons opwaarom wij geene telephoon-verbinding hebben tusschen de groote steden van ons rijk onderling. Ten bewijze dat het mooie zomer weder der laatste dagen het publiek, vooral op den Zondagnog al tot verplaat sing noopt, kan dienen dat Zondag alléén aan het Centraal Station van den Holl. Spoorweg te Amsterdam, nagenoeg 10,000 werd ontvangen. Dezer dagen vervoegde zich een net gekleed heerDuitscherin het logement van den heer V. te Renkumen besprak voor onbepaalden tijd eenige kamers, die hij onmiddelijk betrok. Nadat hij aldaar eenige dagen vertoefd had, ging hij als naar gewoonte zijne morgenwandeling ma ken en nam uit voorzorg eene parapluie mede. Hij kwam echter niet terugen des avonds ontving men eene briefkaart waarin hij meldde, dat hij naar Rotterdam was afgereisden over eenige dagen zou terug komen tot betaling van zijn gemaakte ver teringen. Daar men spoedig begreep met een oplichter te doen te hebbenwerd de politie met de zaak in kennis gesteld die hem te Rotterdam spoedig vond. Daar er geen termen bestonden om hem gevangen te nemenwerd hij als zonder middel van bestaan over de grenzen gebracht. De heer V. ontving zijne parapluie terug, maar geen geld voor het verleende logies. Te Versailles zijn Maandag om 1 uur de beide Fransche Kamers in Congres bijeengekomen onder voorzitterschap van den Senaats-President Le Royer. Er was veel publiek en er heerschte groote opgewondenheid. Reeds dadelijk moest de driftige legitimist Baudry d'Asson tot de orde geroepen worden, omdat hij by de opening der vergadering uitriep»Daar begint de komedie De President begon met voor te stellen het reglement der Nationale Vergadering van 1871 in zijn geheel aan te nemen, behoudens amendement, maar dit schijn baar nog al onschuldige voorstel gaf dade lijk zoowel aan de Rechter-als aan de Linkerzijde tot luidruchtige protesten en verwijten aanleiding. »Dan kunnen we wel weggaanriep men ter Rechterzijde, en Links scheen men met het voorstel al even weinig ingenomen. Maar toen men zich eindelijk moede had geschreeuwd, werd genoemd reglement ten slotte toch met 441 tegen 338 stemmen aangenomen. Maar in dienzelfden rumoerigen geest ging het ook verder. Toen Ferry de tribune beklom om het grondwet-herzienings-ont- werp voor te lezen, begroette men hem al dadelijk met allerlei kreten. Andrieux, anders een tamelijk bezadigd lid der Lin kerzijde, riep dat de Minister het woord niet mocht voeren vóór by loting de Afdeelingen waren samengesteld. In zijn yver om dit te betoogen ging Andrieux zoo verdat hij naast Ferry op de trihune klom. Dit feit gaf aanleiding tot een al gemeen opstaan en eene verwarring, die ten slotte zoo groot werd dat de President genoodzaakt was zich het hoofd te dekken r ten teeken dat de zitting tydelyk was geschorst. Deze eerste zitting doet van het eigen lijke grondwet-herzienings-debat juist niet veel waardigs verwachten. Maandagavond is te Antwerpen,, gedurende de zitting van den gemeente raad waarin besloten werd te protesteeren tegen het ontwerp eener onderwijswet, een onafzienbare stoet, samengesteld uit een aantal vereenigingenmet banieren en mu ziek, voor het stadhuis gekomen, en schreeuwende dat de burgemeester op het balkon zoo komen. Toen de heer Leopold de Wael verschenen was dankte hij de me nigte voor den steunwelken zy in zake de onderwijswet aan den gemeenteraad gaf,, op welken hij zeide dat zij rekenen kon. Ten slotte vermaande hij de menigte tot kalmte en rust. Vervolgens begaf de stoet zich naar het huis van den gouverneur der provinciesteeds verwenschingen tegen het ministerie uitroepende. Daarna is de stoet, uiteen gegaan. Wij vestigen de aandacht op de zeer goedkoope gelegenheid, die door de Holland- sch Spoorweg-maatschappij wordt aange boden voor eene reis naar Zwitserland. Een retourbiljet van Amsterdam tot Lucern kost voor de le klasse f 43.45 2e kl. f 31.50 3e kl. ƒ21.55. In Drontheim woedde voor eenige dagen een onweder, dat op een groote boerenhofstede vreeselijke verwoestingen aanrichtte. Juist werd daar een tentoon stelling gehouden, waar ongeveer 200 stuks vee aanwezig waren en die door meer dan 100 personen werd bijgewoond. Daar het onweder plotseling losbrak, nam ieder de vlucht in het woonhuis en de schuren. Het water stroomde van de achter de hoeve gelegen bergen in massa's naar beneden, alles medesleurende wat in den weg stondhuizenboomenaardestee- nenenz.en elk oogenblik dreigde het ook de huizen van de plaats te zullen ver nielen. De menschen stonden van schrik ver steld, omgeven van groote watervallen aan drie zijden en de zee aan den anderen kanten zij verwachtten niet anders dan dat het plekje grondwaarop zij stonden evengoed weggespoeld zou worden. Maar hun schrik steeg tot wanhooptoen zij bespeurdendat het water zich reeds een weg onder het woonhuis gegraven had, In allerijl maakte men ziek van de vaartuigendie men bereiken konmeester om zich op het laatste oogenblik aan de golven toe te vertrouwen, en te midden van deze groote verwarring en ontsteltenis volgden de bliksemstralen en de dondersla gen elkander voortdurend op. Toen het onweder eindelijk weggetrok ken was, bleek, dat de helft der lan derijen van de schoone hoeve door grep pels van 10 tot 20 voet doorsneden waren aan den voet der bergen waren de velden in steenwoestenijen veranderdvol boomen en moerassigen grond, welke de water massa's daarheen hadden gevoerd. Alle menschen waren echter gereden van het tentoongestelde vee, dat tamelyk goed beschut gestaan hadwas geen enkel beest verloren gegaan. De niet zeer waardige afstammeling van den beroemden man uit de Spaansche Successie-oorlog, de hertog van Marlbo rough genoot nog altijd een jaarlijksch pensioen van de Engelsche regeering van p. st. 4000, als belooning voor de belang rijke diensten door zijn grooten voorvader aan den Lande bewezen. Men heeft nu be-

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 2