Gemeentevrijheid, wordt het onderwijs in het grootste getal gemeenten aan de geestelijkheid werkelijk overgeleverd. In de anderewordt hetzelve onrechtstreeks,1 maar zeker, door de bedreiging van het willekenrig intrekken der toelagen getrof fen. Ten nadeele van allen, wordt de op brengst der belastingen, door het land toegestaan, om in de schooluitgaven te voorzienvan zijne bestemming afgewend en de gemeenten, met zettingen reeds zwaar belastuitgaven opgelegdwaarin de Staat moest voorzien. Ten slotte, de Kamer een koninklijk woord verloochenende, waarvan het land het geheugen had bewaard, levert eene klas van trouwe bedienden over aan de wraak, waarmede zij werden bedreigd. Talrijke onderwijzers en onderwijzeressen zijn onverbiddelijk tot gebrek, zoo niet tot ellende gedoemd. Den 10 Juni en den 8 Juli had het land noch over de veroordeeling van het Staats onderwijs, noch over ondergang der ge meente, noch over de vervolging der on derwijzers uitspraak te doenen vóór de ontbinding van den Senaat, kwam geen enkel ministerieel manifest, geen enkel programma van het nieuwe Kabinet de natie in staat stellen de politiek van reactie, die men wilde invoerengoed te keuren. Onze jonge nationaliteit steunt noch op machtige eenheid van ras, noch op grenzen door de natuur om ons grondge bied getrokken. Zij berust geheel en al op de liefde van dezelfde instellingen, van dezelfde vrij heden, van eenzelfde vorstengeslacht. Een onderwijs door den Staat eenslui dend in alle deelen van het land gegeven is het krachtigste middel om altijd en overal deze banden van eenheid te ver sterken en de herinnering uit te wisschen van de twisten die vroeger onze provinciën en gemeenten verdeelen. Het onderwijsdat uitsluitend gemeente lijk is, kan dit vaderlandsch doel niet betrachten. In plaats van groote, vader- landBche gevoelens te wekken, zal het doordrongen zijn van kleingeestigen naijver en locale driften. Zorge de Koningdat België ontsnappe aan dit groote gevaar, waarmede die on- wenteling het dreigt. Dit is de wensch van al de vrijzinnige Vereenigingen des lands, die zich met eerbied wenden tot het Hoofd der Uitvoe rende Macht, opdat Hij het Land bevrijde van den ondergang van het Openbaar Onderwijs. Yan Uwe Majesteit de zeer ootmoedige en verkleefde onderdanen. Se Voorzitter der liberale Federatie H. Lippens. Se Secretarissen L. Decamps. V. Lucq. Edg. Hulin. Brussel, den 31 Augustus 1884. Nadat feitelijk de oorlog tusschen Frankrijk en China was uitgebroken met het bombardeeren van de stad Foochow voorspelden wij reeds't geen trouwens voor de hand lag, dat het Parlement, 't welk in deze aangelegenheid niet gekend was, maar niet zoo kalm in de zaak zou berusten. Thans is door de uiterste lin kerzijde der Kamer aan Jules Grevy, den Presidentder republiek, een brief gezonden, die, om den ernstigen toon waarop hij geschreven werd, allezins waardeering verdient. Yoor de tweede maal sedert twee jaren, zegt o. a. de brief, is Frankrijk in staat van oorlog, zonder dat de oorlog verklaard is. Waar zal die oorlog ophouden? Nooit is een bepaald programma aan de volksvertegen woordigers onderworpen; nooit heeft het land vooraf gewetenwaarheen het minis terie het heenvoerde. Er hebben militaire operaties plaats gehad, zonder dat ze door de vertegenwoordiging goedgekeurd wer den en het parlement is telkens voor reeds begonnen ondernemingen of voor faits accomplis gebracht. Beschouwen wij de zaak uit een financieel oogpunt, dan vinden wij dat credieten uitgegeven zijn vóórdat ze toegestaan warenbeschouwen wij haar uit het oogpunt der landsver dediging dan vinden wij óf de noodza kelijkheid om deze te verzwakken door het mobiliseeren van een of twee leger korpsen, óf de nog geduchter noodzake lijkheid om het geheele leger te desorga- niseeren door het te ontblooten van de keurtroepen die het samenstellen. De con stitutie, die voorschrijft dat de goedkeu ring van het parlement noodig is voor eene oorlogsverklaring, heeft die goed keuring ontwijfelbaar gewild voor het ondernemen van een oorlog, en de eer der republiek wil nóg gewisser, dat de natie meesteres zij van haar lot. En toch verheft zich sedert twee jaren het per soonlijk gouvernement onder de republiek al meer en meer met de roekeloosheid van een régime cT opinion. Dat regeerstelsel, voor hetwelk de constitutie eene doode letter is, laat ons in dezelfde onzekerheid omtrent de zaken in Europa als omtrent die in Azie. Wat wordt er gedaan? Waar voert men ons heen? Wij weten er niets van. Men zal het ons zeggen, als wij niet meer meester zijn van de gebeurte nissen. GijMijnheer de President zijt de wachter der constitutie; zij heeft ons in de uitoefening van het recht van oorlog en vrede prerogatieven toegekend en ons plichten opgelegd. Uwe groote staatkundige eerlijkheid zal u zeggen wat gij te doen hebt. Uit Doetichem meldt men dat de veroordeelden in de strafgevangenis De Kruisberg sedert een paar dagen zeer op roerig zijn. De ontevredenheid der jongens schijnt opgewekt te zijn door enkele nieuwe bepalingen, die de nieuwe kommandant, de heer Salomon, in het belang van orde en tucht had moeten maken, omdat deze in den laatsten tijd veel te wenschen overlieten. Men was zelfs genoodzaakt de hulp der militaire macht in te roepen en dientengevolge kwamen des avonds met een extra tram 50 militairen uit Doesborg te Doetichem aan. Op den Kruisberg gekomen werd de militaire macht op het voorplein opgesteld en de klassen vereenigd en geplaatst te genover de gewapende militairen. De commandant, de Heer Salomon, sprak de jeugdige veroordeelden op zeer ernstige wijze aan en wees hen op het misdadige verzet door enkelen hunner in de laatste dagen gepleegd. Hij bracht hun onder het oogdatindien zij nu tracht ten te ontvluchten, zij hun eigen dood zoch ten daar het geheele gebouw door schild wachten met geladen geweren zou worden omringd, met het bevel den eersten den besten vluchteling neer te schieten. Yervolgens werden de klassen naar de slaapzalen gebracht enallen gedroegen zich verder hoogst ordelijk. Een vijftal belhamels is gisteren morgen onder bewaking van eenige militairen naar de gevangenis te Doesburg overgebracht. Acht andereneveneens begeleid door militairen, zijn naar Alkmaar vervoerd. De laatste Algemeene Vergadering van het Congres te Brugge was iets be langrijker dan de beide vorige, omdat de rapporten der afdeelingen inkwamen, waarvan de voornaamste reeds door ons zijn meegedeeld. Er werd bepaald dat het volgende Congres in 1886 zal gehouden worden in Noord-Nederland, de plaats zal nader worden vastgesteld door de Bestendige Commissie. Voorloopig noemde men Den Haag, Leiden of Haarlem. De sluiting geschiedde met de gebruike lijke plichtplegingen waarna een banket gehouden werd waar de Gouverneur mee aanzat. De Heer J. A. Alberdingk Thijm is benoemd tot ridder der Leopolds-orde. De Arrond. Eechtbank te Utrecht behandelde eergisteren de zaak van G. W. vrouw van A. O.vroeger spoorwegwach- teres te Barneveld. Zij werd beschuldigd verzuimd te hebben de sluitboomen te slui ten waardoor de trein in aanraking kwam met een wagen bespannen met een paard, zoodat de wagen omviel en een der daarop zittende personen met den trein een eind- wegs werd mede gesleept en den volgenden dag aan de bekomen wonden is overleden terwijl drie andere, ofschoon minder, ernstig gekwetst werden. Zij is veroor deeld tot 45 dagen celstraf, éene geldboete f 25 en drie van 8. De oudste inwoners van Brielleeen paar oudjes, die in het Asyl voor oude en gebrekkige zeelieden verpleegd worden vierden dezer dagen hun 70-jarig huwe lijksfeest. Het ontbrak hun daarbij niet aan bewijzen van belangstelling. De Koning van Siam heeft eerst recht kans, dat zijn kroost vtalrijk wordt als het zand der zee.Volgens de Celestial Empireheeft de nog jonge vorst reeds niet minder dan 263 kinderen. - Verleden jaar werden er te Londen 12,411 kinderen beneden de tien jaren bij de politie aangegeven als „verdwenen." Op zes na werden die allen teruggevonden. Doch behalve deze zes kinderen, zijn er niet minder dan 130 volwassenen in dat jaar spoorloos verdwenenen 35 lijken werden er gevonden van personenomtrent wier naam of herkomst men niets heeft kunnen ontdekken. De groote stad is nog vol mysteriën meerendeels naar men vreezen moetmy steriën van ongerechtigheid. Dewijl, volgens ingekomen ambts berichten de cholera asiatica zich in Frank rijk en Italië uitbreidt, heeft de Nederland- sche Regeering alle Fransche havens aan de Middellandsche Zee en de aan die zee gelegen havens van Italië, van de Fran sche grens tot en met de haven van Civita Vecchia, besmet verklaard. Een gevangenneming in het water werd onlangs door twee politie-beambten een brigadier en een agentte Lyon vol bracht. Een landlooperdien zij opgepakt hadden, liep van hen weg en sprong in de Seine. De brigadier sprong hem na, haalde hem na eenigen tijd in en greep hem bij den kraag. Maar de vluchteling greep hem bij de keel en trachtte hem onder water te trekken. De worsteling dreigde voor beiden noodlottig te wordentoen eindelijk de brigadier er in slaagde zich los te rukken den vluchteling (»landloo- per« was hij nu niet meer te noemen) bij de schouders te grijpen en hem een oogen- blik met het hoofd onder water te houden. Toen kwam, nog juist intijds, de agent hem te hulp en zij brachten samen hun gevangene op het droge. De zwempartij had een kwartier geduurd en zij was voor de gerechtsdienaren gevaarlijk, daar zij pas een stevig ontbijt hadden gebruikt. Wacht u voor de zakken rollers! „Alleraardigst zulk een tentoon- stellingstijdmen maakt zoo prettig met allerlei interessante menschen kennis" dacht wellicht een tentoonstellingbezoeker die Donderdagmiddag in een der groote cafés te Amsterdam wat zat uit te blazen en zich liet vergasten op een belangwekkend verhaal van een net gekleeden onbekende die uit pure gezelligheid naast hem was komen zitten. Alleraardigst dat kennis maken De goede man sprak een uur later geheel anders. Toen toch bemerkte hij tot zijn schrik dat de interessante kennis hem zijne por tefeuille had ontfutseldwaarin behalve ge wichtige documenten ook een bankje van 100 gulden geborgen zat. Onlangs heeft men te Ssignach, in het Russische gouvernement Tiflisbij het uitdiepen van een kanaal, een post- kist met 40,000 roebel in geld terugge vonden, die ongeveer 40 jaTen geleden, bij het instorten van een brug, verloren is geraakt en die daar door een dikke laag zand en slijk bedekt lag. Men had indertijd vruchteloos naar het geld gezocht en verscheidene menschen zijn er ongelukkig door geworden. Het districts hoofd kreeg zijn ontslag wegens de zaak en een bij Ssignach wonende edelman, Vorst Andronnikoff, werd in hechtenis genomen onder verdenking van met den genoemden ambtenaar het geld gestolen te hebben. Hij bracht zeven jaren in gevan genschap door en hij stierf kort na zijn invrijheidstellingaan de gevolgen dier op sluiting. Thans dringt 's Vorsten zoon er op aan dat men de eer zijns vadersdie door de ongegronde verdenking zoozeer gekrenkt is, herstellen zal. De treurige reeks der slachtoffers van de speelbank te Monte Carlo neemt nog altijd geen eind. Dezer dagen hebben er weer een jong Poolsch advokaat en nog een jongmensch, die er al hun geld verlorenzelfmoord gepleegdde een door een pistoolschot, de ander door vergift. Intusschen heeft de directie van de speelbank volgens den Parijschen corres pondent van de Times, onwillekeurig ee nige vrees omtrent het voortbestaan van de inrichting verraden. Zij heeft nl. aan de Parijsche beurs de uitgifte van 60,000 aandeelen van 500 fr. aangekochtblijk baar met het plan die aandeelen niet werkelijk te plaatsen, maar te doen ge- looven, dat zij geplaatst zijn en dat dus een groot getal aandeelhouders belang heeft bij het instandblijven der bank. Zij hoopennaar het schijnt, dat dit de Fransche Regeering terug zal houden van eenige pressie te oefenen op den Vorst van Monacoof ten minste dat zij hierdoor een voordeeliger kans op scha devergoeding zal krijgen, voor het geval dat de concessie wordt ingetrokken. Naar de Kiiln. Zeit. verneemt, zal de bijeenkomst der Keizers van Duitsch- landOostenrijk en Rusland plaats heb ben omstreeks midden-September, opeen aan den Keizer van Rusland toebehoorend slot aan de Duitsch-Oostenrijksche gren zen. Von Bismarck, Kalnoky en Von Giers gaan mede, zoodat belangrijke staat kundige besprekingen schijnen te zullen gevoerd worden. Het Bengaalsche blad Cacca Prolcash uit in een artikel de volgende klacht: «Vreemdelingen hebben Indië in bezit genomen en zuigen het uit. De bevolking van Indië ziet machteloos toe. Hare dier baarste belangen worden aan de Engelschen opgeofferd. De arme inlanders worden be- leedigd en gedood. Bij elke schrede slaakt het volk een kreet om hulp als het door Engelsche zweepen geslagen of door En- gelsche voeten getrapt wordt. De duivels leggen met hart en ziel zieh toe op het schenden en vermoorden van de Indische vrouwenHet is te betreurendat het Indische volk niet opstaat om het juk der blanke mannen af te schudden.# Te San José, Californiëheeft men onlangs een brand in de oude zendingskerk met wijn gebluscht. De vlammen dreigden het merkwaardige gebouw in de asch te leggen en er was geen water bij de hand. Men Bloeg daarom twaalf reusachtige vaten met wijn open en ouden en jongen togen nu aan het werk om dien met emmers en bakken op de vlammen te gieten. Zoo werd men eindelijk den brand meester- De wijn was het eigendom van den aartsbisschop Allemany te San Francisco maar de hoogwaarde heer heeft gelukkig nog genoeg in voorraadom hem voorloo pig tegen dorst te vrijwaren. Te Napels heeft een volksmenigte een geneesheer en eenige politie-agenten die een choleralijder naar het gasthuis brachtenaangevallen. (Zooals men weet r loopt onder de lagere standen het praatje, dat de doctoren de lijders vergiftigen.) Verscheidene agenten werden gewond. Voorts werden daar ter Btede de soholen bestormd door een groote menigte vrou wen, die in den waan verkeerden, dat de daar toegepaste ontsmettingsmaatrege len moeten strekken om hare kinderen naar het cholera-hospitaal te doen ver voeren. Slechts met veel moeite waren de verontruste moeders tot bedaren te brengen. Nu Nicolaas Beets zelf weldra ju- belaris zal zijn, is 't wel aardig eens het versje te herlezen, dat hij jaren geleden op „Jubelarissen" heeft gemaakt. Het luidt als volgt: Die vijf en twintig jaar uw put geleegd, Uw gang gewituw schoorsteen heeft geveegd, Terzelfder kroeg de borrels heeft geschonken, ln 'tzelfde huis gegeten en gedronken, Zal J ubelaris wezengek of guit. Een dagblad meldt het maanden lang vooruit »Dien braven// moet men -aangenaam ver rassen.» Een «prachtig album» heeft men reeds in 't oog. Zend uw portret en wil uw duiten passen! Als ieder wat doet, loopt het niet te hoog.» Is er werkelijk nooit iets nieuws onder de zon? Uit Luik is een een jong gehuwd man heimelijk naar Amerika ver trokken met zijn schoonmoeder! Wie weet in hoe'n korten tijd, die man gelijk de schoolmeester zegt geen nagels meer zal hebben van spijt. Tenzij mis schien nog de nagels van zijn doodkist. Nadat reeds aan twee straten te Parijs de namen waren gegeven van be roemde Nederlanders, Rembrant en Else vier, heeft nu de gemeenteraad dier stad besloten aan eene straat den naam „rue de Huygens te geven. De bedevaart uit Nederland naar Lourdes die dit jaar wegens het heerschen der cholera in Frankrijk geen plaats kan hebben, zal door een pelgrimstocht naar Maastricht vervangen worden. Onder Buitenpost is 's nachts uit de secretaire van den landbouwer Klooster man 300 gulden aan papiergeld ontvreemd. Geld en goud bleven onaangeroerd. Al de buitendeuren waren 's morgens wel ont grendeld, doch in den opgeharkten tuin om het huis was geen enkele voetstap te vinden. Te Hamburg is een moordaanslag gepleegd op een geldwisselaar Moritz Kau- er. Gisterenochtend kwamen er, terwijl Kauer zich alleen in zijn kantoor bevond twee mannendie er ook reeds den vorigen avond geweest warenom ifotónr-stukken te wisselen. Een hunner bracht Kauer onverhoeds een slag in den nek toe. De aangevallene

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 2