waternimf die daarbij den prijs won was zoo weinig vermoeid, dat zij nog twintig minuten lang allerlei kunsten in bet water vertoonde. Een goed voorbeeld voor onze meisjes en vrouwen, bij wie ook de zin voor de zwemkunst meer en meer begint te ontwikkelen. Moudde beroemde Amerikaanscbe barddraver-merrie van den spoorwegkoning Van der Bilt te New-York, is naar Frank rijk verkocht voor 200,000 fr. Een Franscbman, de Wogan, heeft dezer dagen een reis van Parijs naar Mar seille en terug volbracht in een bootje van papier, om de bruikbaarheid en veiligheid van deze nieuwelichte vaartuigen te be wijzen. Zijn bootje de Qui Vive, een no- tedop van 3 millimeter dikte, volbracht de reis zonder eenige averij van belang, zelfs niet na een gedwongen nachtelijke vaartwaarbij het een paar malen op rot sen stiet. Een wereldtaalcongres is dezer dagen te Friedrichshafen aan het meer van Constanz gehouden. Het was bijeen geroepen door den Badenschen predikant Schleyer, uitvinder van het meermalen besproken »Volapuk«, dat hij tot wereld taal wil maken. Hoevelen of hoe weinigen belangstel lenden het congres bijwoonden wordt niet gemeldmaar wel worden de besluiten be richt welke de voorstanders der wereld taal er namen. Die besluiten dan zijn o. a. het opstellen van een geschrift over de wereldtaaldat aan de Regeeringen van alle beschaafde landen gezonden zal worden met verzoek de taal door bevoegde geleerden te doen onderzoeken en haarindien zij bruikbaar bevonden wordt, als verplicht leervak op de scholen in te voeren het stichten van een wereld-academie tot het maken van woor- denbseken voor alle talen enz. en het ont wikkelen van het »VoIapuk«het uitgeven van een »wereldtaal-blad«, van spraak kunsten enz. Zoo hopen de wereldtaal mannen hunne leuze tot werkelijkheid te makeneen menschheid éen taal, in het Yolapuk Menadi lal puki bat). Hoever men thans nog daarvan af is, dat ondervond dezer dagen behalve bij Parijs de Poolwiens droevige geschie denis we reeds verhaaldenin Duitschland een Turk, wien men te Diiren (Rijn Prni- sen) maar niet aan het verstand kon bren gen dat hij in een anderen spoortrein over stappen moest, en die een condncteur zoodanig afrostedat de politie er aan te pas kwam en hem medenam. Niemand kon hem en hij kon niemand verstaan. Den volgenden dag werd hij verhoord. Men had toen eindelijk als tolk iemand gevonden die Russisch verstond, waarin de Turk zich ook kon uitdrukken. Zijn vonnis was een dag gevangenisstraf, en men rekende die straf door zijn voorarrest reeds geboet. De Turk zette dus nog dien dag, maar met een wrokkend hart, zijn reis naar Londen voort. Had men hier nu maar Yolapuk kun nen spreken, dan was er niets gebeurd_ Fransche bladen deelen het vol gende zonderlinge verhaal mede dat, zoo het niet een sprookje is, toch aan het bekende sprookje der sschoone slaapster» herinnert. In een apotheek te Bordeaux liet Dins dagavond een bediende een groote flesch met choloform vallen. Het vocht vloeide over het trottoiren de vrij nauwe straat, waar bijna geen wind waswerd weldra met den bedwelmenden damp vervuldzoo dat niet alleen de jonkmanwien het onge luk overkomen was, maar ook de be woners van de naburige huizen en de voorbijgangers door een onweerstaanbare slaperigheid bevangen werden en bedwelmd neervielen. Eerst na verloop van eeuigen tijd, toen een voorbijganger, zonder zelf be dwelmd te wordenhet gebeurde ont dekte, werd den slapers hulp verschaft. Zij hebben geen nadeelige gevolgen van hunne verdooving ondervonden op een 20-jarig meisje na, dat nog maar niet tot bewustzijn gebracht kan worden. De valsche munters die, dank zij de hulp van den heer L. S. Jacobs, in dertijd gepakt zijn, terwijl zij hun ver achtelijk handwerk uitoefenden, blijken toch niet zoo oliedom geweest te zijn als men aanvankelijk meende te moeten ver onderstellen. Integendeel, het schijnt dat zij zoowel den heer J. als de politie bij den neus gehad hebbenwantmag men voor waar aannemen, hetgeen het „Politie nieuws" thans opdischt, dan zouden de „valsche'' goudstukken, die door hen hee- ten te zijn gemaakt, echte gouden tientjes zijn geweest. Is het bericht van het „P." juist, dan verschijnt de gewaande onnoozelheid der Spanjaarden in een geheel ander lichten heeft de Politie zich in deze zaak weinig handig gedragen. De Berlijners breken zich op het oogenblik het hoofd over een geval, dat het beste bewijs is voor het ondoorgron- lijke van der vrouwen hart. Eene jonge dame, wees, beeldschoon, rijk en welop gevoed derhalve in ieder opzicht iets bij zonders bezocht onlangs in gezelschap van hare gezelschapsjuffrouw de Indianen-ten toonstelling welke thans in het Berlijnsch panoptikum veel publiek trekt, en een enkele blik op den hoofdman der Indianen besliste over haar volgend leven. Thuis gekomengaf zij haren wensch te kennen den heer Brimbwiho zoo noemt zich de gelukkige naar zijn „wigwam" te volgen en voorstellen in dien zin, door haar aanstonds aan hem gezonden, werden door hem aangenomen. De jonge dame zal haren echtgenoot voorloopig op zijne rondreis vergezellen en vervolgens in de prairieën van Noord-Amerika hare verdere dagen slijten. De cholera, die nu te Napels zoo vele slachtoffers maakt onlangs weer 49 tegen 22 elders heerscht er het ergst in de dicht bevolkte en morsige armen- buurten. En de inwoners werken daar de uitbreiding der ziekte zeer in de hand door, in hun dwaas en dom bijgeloof, hunne zieken te verbergenom hen uit de handen van de dokters en de cholera-hospitalen te houden. Het volk verbeeldt zich namelijk, dat de geneesheeren de lijders vergiftigenen heeft zijne eigene denkbeelden omtrent het overbrengen der besmetting, zoodat hier en daar al eens door het volk op uit Rome komende treinen geschoten is. De overheid werkt door overdreven quarantaine-maat regelen, die het gewone verkeer verlam men en alle bedrijven doen stilstaan, de bestaande ontsteltenis eer in de hand dan tegen. Met zeer veel moeite zijn hier en daar oproerige bewegingennaar aanleiding van dc krankzinnigste cholera-geruchten onder de domme landbevolking ontstaanbe dwongen. Te Resina bij voorbeeld kwamen alle vrouwen plotseling schreeuwende de school bestormenomdat men haar had wijs gemaaktdat de Overheid de kinderen wilde gaan vergiftigen. Dr. Dyserinck is de man geweest, die voor Betje Wolff en Aagje Deken het gedenkteeken te Vlissingen deed verrijzen als hulde voor hetgeen zij hebben gedaan voor de herleving van onze taal en letteren en voor hetgeen zij met woord en daad voor de ontwikkeling en beschaving van ons volk zijn geweest. Toch meent de heer Dyserinck hiermede niet genoeg te hebben gedaan. Méér dan een monument zóó dacht hij vragen Letterkunde en Geschiedenis. Beiden hebben het recht een geschrift te vorderen, waarin het leven en de werken van de twee vriendinnen in verband met haren tijd in het juiste licht worden geplaatst. Eene rijke bouw stof is reeds in de laatste jaren door eenige letterkundigen niet het minst door den heer Dyserinck bijeengebracht, en nu zendt hij een boekje in het licht onder den titelHulde aan Betje Woljj en Aagje Deken, waarvan hij zelf bescheiden wenscht dat zij eene bijdrage te meer zij voor den toekomstigen biograaf. Het behelst ten eerste de feestrededoor den heer Dyserinck bij de onthulling van het monument ge houden ten tweede een overzicht van de tentoonstelling te Vlissingen; ten slotte eene officieele beschrijving der onthulling. Voornamelijk de twee eerste gedeelten zijn belangrijk. Hoe uitnemend de heer Dyse rinck in zijne feestrede de twee schrijfsters schetste en kennen deed, bewezen reeds de kortere verslagen in de dagbladen. En het tweede gedeelte behelst eene studie van het tentoongesteldewelke bijna eene biografie zou zijn, als het daar bijeen- gelezene in den vorm van eene levensge schiedenis was gegoten. Den door den heer Dyserinck gewenschten biograaf restnaar het ons dunkt, weinig meer dan dit. Gisteren middag te twaalf ure wer den de kinderen van den heer P. te Kampen volgens gewoonte met den kinderwagen uit de bewaarschool gehaald. Toen zij even voorbij de Cellesbrug warenkwam hun een rijtuig achterop rijden. Om spoedig te ontwijken, werd aan den kinderwagen een verkeerde draai gegevenzoodat deze met de kinderen in den Burgel stortte. De heer H. van Heukelom, die juist de brug voorbijgingaarzelde geen oogenblik maar sprong van de brug en bereikte al zwemmende de plaats der onheils. Na eerst den wagen verwijderd te hebbengelukte het hem, de beide kinderen, een voor een, behouden aan wal te brengen. Hoe buiig en ongunstig het weer Zondag ook wastoch werd de Landbonw- tentoonstelling nog door betrekkelijk velen bezocht. Zoowel de doorweekte weg er langs, als de schier onophoudelijk elkan der opvolgende regenbuien, maakten het zien in de hokken waar het pluimvee en de konijnen gehuisvest zijn, hoogst moeie- lijk. Vele schoone exemplaren, werden niettemin met belangstelling beziohtigd. Maandag, nu het weder gunstiger en het terrein droger was, kwamen den ganschen dag door nog een aantal be zoekers. Dinsdag is het de laatste dag. 's Avonds te zeven uren wordt de Tentoonstelling gesloten. Te Bergenbij Alkmaaris in den nacht van Vrijdag op Zaterdag de bliksem geslagen in de boerenwoning van Jan de Waard. De man zelf werd doodelijk ge troffen, terwijl huis en inboedel geheel zijn verbrand. Van den inboedel was niets tegen brandschade verzekerd. Uit Terschelling wordt van 5 Sep tember gemeld Heden ochtend kwam hier de onrustbarende tijdingdat eenige schui ten van dit eilanddoor een hevigen storm overvallen, nog in zee waren, en weldra zag men schipper Dijker met zijne schuit stran den. De opvarenden konden nog gered wor den maar de schuit is geheel verbrijzeld. Niets was tegen zeeschade verzekerdzoo dat de eigenaar totaal geruïneerd is. Ook van de Volendammer vloot zijn nog een 12-tal schepen in zee; men wacht angstig op tijdingen van hen. Naar de Zaanl. Crt. verneemt, heeft zich dezer dagen in een der weeshuizen te Zaandam het volgende toegedragen: De weesmoeder had des avonds eene zekere hoeveelheid arsenicum ingenomen. Des nachts evenwel schijnt zij van haar voornemen tot zelfmoord te zijn terugge komen; ten minste zij gaf te kennen dat zij vergift had ingenomen. Hierop werd in allerijl een geneesheer ontboden, die door middel van de maagpomp het inge nomen vergift verwijderde. De weesmoeder zegt, tot haar wanhopige daad te zijn gekomenomdat zij haar man, den weesvaderverdacht van ongeoorloofde verstandhouding met een der weesmeisjes. De weesvader trachtte daarop mede in wanhoop een einde aan zijn leven te maken en wendde eene poging aan om zich met een mes den hals af te snijdenwaarin hij echter bijtijds verhinderd werd. Volgens informatiën moet er evenwel voor de verdenking van de weesmoeder ten aanzien van haar man geen redelijke grond bestaan. Tengevolge van het gebeurde is intusschen de positie van vader en moeder in het weeshuis onhoudbaar gewordenen hebben ,je regenten moeten besluiten beiden te 0ntslaan. Uit Egmond aan Zee wordt ons van 5 September gemeld: Heden middag strandde alhier een tweede schip, eveneens ten Z. van hier, en wel de Engelsche brik Livantekapitein John Fordvan Dordrecht naar South Shields, in ballast. De equipage is mede door de reddingsboot afgehaald, bestaande uit zeven manschappen. Beide schepen zitten hoog op het strand, en zijn als verloren te beschouwen. Zaterdag werd door de politie te Nijmegen aangehouden eene 19jarige dienst bode die voor een broodbakker des morgens het brood aan de klanten moest rondbrengen. Gedurende de laatste zes maanden had zij aan haren meester weten wijs te maken, dat een der klanten het geleverde brood niet betaalde, zoodat de meester dit op rekening schreef. Door toevallige omstan digheden kwam gisteren aan het licht, dat het meisje wel degelijk ook dit geld geregeld ontvangenmaar het verduisterd hadtot een bedrag van f 32.70. De dienst bode is naar de gevangenis overgebracht. Zij was reeds in het vorige jaar door de rechtbank te Arnhem wegens overtreding van art. 330 van hetWetboek van Strafrecht tot cellulaire gevangenisstraf veroordeeld. Eenige maanden geleden werd bij een burger te Gilze 's nachts de natte waseh uit de kuip gehaald, zonder dat; de dief ontdekt werd. Dit schijnt zijn lust te hebben geprikkeldalthans in den nacht van Donderdag op Vrijdag werd bij ver schillende lieden de wasch van de bleek of uit de tobbe gestolen. De storm in den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft op zee onheilen ver oorzaakt. Te Egmond-aan-Zee is de Noord- sche bark Socrates kapt. Thorsen, van Zaandam in ballast naar Hudikswal ge strand, bemanning gered. Te Maassluis zijn de lichterschepen Oberwinter, schipper P, de Bie, Vromo Petronella, schipper K. Winkelgeladen met kelders jenever en langszijde liggende van het Engelsche stoomschip If'innebah om in genoemd schip overgeladen te wor den door het weder overvallenzoodat zij vol water liepen en onmiddelijk zonken de bemanning der beide lichters werd gered. De lading wordt zooveel mogelijk van Rijkswege opgevischt en daar aangebracht van de schuiten is niets te zienze zijn waarschijnlijk verloren. De Oberwinter is daarna met veel moeite door de sleepboot Kinderdijk afgesleept en in zinkenden staat in de haven ge bracht. Te Delftshaven en te Charlois is een en ander van de bedoelde lichterschepen af komstig aangespoeld. Men seint aan het Vad. hedenavond uit Nieuwediep: De Urker schokker werd ondersteboven drijvende gevonden. Een man zat er optwee waren verdronken. De schokker werd niet binnengebracht, de man werd gered. HAARLEM, 9 September 1884. LI. Zondag werd in de zaal „Felix Favore" met een vierhondertal bezoekers de aangekondigde meeting omtrent de verkrijging van het Algemeen Stemrecht gehouden. In verschillende andere steden van ons land men sprak van twintig had dien dag insgelijks een meeting plaats, met hetzelfde doel en nergens heeft men van rustverstoring iets vernomen. Te Haarlem werd de vergadering verwelkomd door den heer Weeling van Amsterdam, en na hem werd door den heer Van Raay van 's Gravenhage de meeting ingeleid, Artikel 74 der Grondwet gaf den spreker aanleiding om door eenige voorbeelden aan te toonendat de Staten-Generaal zooals ze thans worden samengesteldniet het geheele Nederlandsche volk vertegen woordigen. De jaarlijksche uitgaven voor leger en vloot konden in sprekers oog geen genade vinden en aan den gewezen gouverneur-generaal Londen en den gewe zen minister van koloniën Fransen van de Putte verweet hij het ontstaan van den Atjeh-oorlog. Omtrent de verhooging van den accijns op het gedisteleerd werd een afkeurend woord door hem gesproken, terwijl 't hem gelegenheid schonk tot het plaatsen van deze stellingdat de werk man niet arm was omdat hij dronk, maar integendeel dronk omdat hij arm was. Op Zwitserlandwaar het algemeen Stemrecht bestondwerd meermalen gewezen als op een modelstaat en ten slotte werden alle aanwezigen aangemaand de hier gehoorde denkbeelden voort te planten en zich nauwer met elkander te vereenigen, opdat het tijdstip, waarin het algemeen stem recht aan ieder mannelijk en meerderjarig Nederlander verzekerd werd, daardoor des te eerder zou zijn aangebroken. Door ongeveer de helft der aanwezigen werd daar niemand het woord ver langde eene motie, ter verkrijging van het algemeen stemrecht, aangenomen. Daarop ging de vergadering uiteen. Te Amsterdam, Rotterdam, en Leeu warden zijn de heeren Frowein uit Goes Domela Nieuwenhuis uit 's Gravenhage en Heldt uit Amsterdam als inleiders van 't zelfde onderwerp opgetreden. Tot hoofd der School met den bijbel te Ferwerd is benoemd de heer J. Blauw, onderwijzer alhier. EEN-EN-DERTIGSTE MUZIEKUITVOERING in den Hout, op "Woensdag den 10 Sept. 1884, des avonds van 7H10 uurdoor het Stedelijk Muziekkorps van Haarlemonder directie van den Heer M. H. Müllek, Kapelmeester. PROGRAMMA. 1. Prins Rudolph. MarschReisig. 2. Ouverture: LTtalienncenAlgiers—twier. 3. PotpourriLes Dragons de VillarsMaillard. 4. Friihlings-kinder WalzerWaldteufel. 5. Pantaisie. Le Pils du Brigadier.Massé. G. Jubel-OuvertureBac/t. 7. Potpourri: Le Domino NoirAuber. 8. Potpourri. Le Petit I)uc..Le Cocq Tot sluiting der Woensdagavond-uitvoeringen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 3