liulp van de mannendie inmiddels van het veld waren teruggekeerd, een der lieden. Zij bonden hem handen en voeten en boeiden hem met een ketting aan een boom. Onderwijl werd de politie ontbodenen deze nam den booswicht gevangen. Hij bleek te zijn Johannes Kramer van Hille- gersberg, en is 59 jaren oud. De an dere wist aanvankelijk te ontkomendoch werd denzelfden avond te Leiden opge spoord. De eerste is hedennadat proces verbaal waB opgemaakt, per tram naar Leiden vervoerd. De koninklijke familie is op den len October van het Loo naar Luxemburg vertrokken. De Heer A. v. Lier, tooneeldirek- teur te Amsterdam heeft een adres aan de Eegeering gezondennaar aanleiding van de voorgestelde Duitsch-Nederl. over eenkomst betreffende het auteursrecht. Hij beweert daarin, dat, komt de over eenkomst werkelijk tot standhet Tooneel in Nederland groote sommen zal moeten storten in de kas der Duitsche schrijvers, waarvoor als tegenwicht geen penning uit Duitschland onze oorspronkelijke schrij vers zal ten goede komen. Dat verder de Tooneeldirektiën, die toch reeds zoo gedrukt worden, nog eene belasting zal worden opgelegddiezonder eenig voordeel voor ons landin een vreemde kas zal vloeien komt den adressant zoo onbillijk voor, dat hij de Eegeering beleefd doch dringend verzoekt om het wets-ontwerpzooals het daar ligt, nogmaals in ernstige overweging te nemen. Een ander gevaar, 'twelk de heer van Lier niet noemt, maar dat ons na het sluiten der overeenkomst boven het hoofd hangt, is het zien opvoeren der letter vruchten van oorspronkelijke auteurs namen noemen is zonde die beter hadden gedaan met een goed tooneelwerk uit het Duitsch of het Fransch te vertalen. Onder den titel: „Zelfs Homerus sliep" wordt in de Spectator Nicolaas Eeets gekapitteld omdat deze in een sonnet van Eichepin (La neige est belle) een accent aigu over het hoofd had gezien in dezen versregel Dans ton manteau doubléde blanche serge. Beets zegt nu in de Gids, met beleefde woorden natuurlijk,,'tls jou schuld, meneer de Secretaris van de Gidsredactie jij hadt ook dat teeken weggelaten in dien regel 1" en die Secretaris legt daarop het hoofd in de schoot. „Wij doen gaarne boete", hooren wij hen, als 'tware sta melen, „dat accent aigu is ons scherp in het geweten gedrongen". Schoon ge met gierenblik gewaakt hebt voor kopij proef en revisie. Een drukfout weet altijd een onbewaakt oogenblik te vinden om binnen te sluipen en wanneer gij ze dan te laat ontdekt, dan is het, of ze uw blik opzoekt, gij ziet niets dan haardie ellendige drukfout die uw beste bladzijde bederft en uw vroo- lijksten dag vergalt. Na zulk een van innigen weemoed getuigend berouw, zouden wij geneigd zijn uit te roepenToegeef ons als 'tu blieft nog eens een drukfout gevolgd door een amande honorable. „Gies Eeevers", een jongensboek volgens den inhoudeen verhaal op waar heid gegrond volgens den titelstaat op naam van den heer Kneppelhout, hoewel die heer in een der nieuwsbladen heeft gezegd, dat „Gies Eeevers" niets anders is dan de herdruk van een verhaal uit het Engelsch vertaald en eenige jaren geleden in het maandwerk „Bato" ver schenen. Moet men hier niet denken aan eene mystificatie't zij van den ver taler wiens naam als oorspronkelijk schrij ver zulk een goeden klank had't zij van den uitgever, die opzettelijk verzwijgt, 't geen de vertaler elders bekend maakt „Men kan nooit weten hoe een koe een haas vangt," zegt het spreekwoord en waarlijk dit ongehoorde feit schijnt thans verwezenlijkt te zijn, niet in over drachtelijkenmaar in letterlijken zin, wanneer men namelijk het volgende jacht verhaal gelooven mag: Te Wijnjeterp hadden eenige koeien een haas omsingeld. Eindelijk nam een hem op de horenswaarna hij dood neer viel.Een jager, die hierbij tegenwoordig was en doet denken aan den derden hond uit een ander spreekwoordnam de haas op en stak hem in zijn weitasch. Een niet alledaagsche herschepping zal een ledigstaande E. C. kerk in de Hee renstraat te Utrecht ondergaanvolgens het D. v. Ned. zal er eene zwemschool van gemaakt worden, naar het model van die te 's Gravenhage. Een jongeling uit Gulpen, die te Wijlre op een in beweging zijnden trein wilde springenhad het ongeluk van de loopplank te vallen en tusschen twee waggons te geraken hij zou zeker ver pletterd zijn gewordenzoo niet de werk man Aertsvan het station te Maastricht die als remmer dienst deed, hem met eigen levensgevaar gegrepen en met een Hinken ruk van onder de loopplank weggetrokken had. Volgens de Belgische Indépendance wordt er in den laatsten tijd een nieuwe clericale industrie op groote schaal geëx ploiteerd, namelijk de verkoop van mira culeuze afbeeldingen van de „Heilige Maagd der voortdurende hulp," Notre Dame du perpetuel secourswier wonder doend beeld zich in de kerk van St. Alfonsus van Liguori te Eome bevindt. De afbeel dingen in allerlei grootte, mits gewaarmerkt door de overheid der Redemptoristen-orde, hebben wonderkracht, maar het meest in trek zijn de kleine afbeeldingen op dun en fijn papier, ter grootte van een post zegel en evenals deze in geperforeerde bladen te koop. Deze wonderdadige pa piertjes zijn bestemd omte worden ingeslikt: onder de door den geneesheer voorgeschreven geneesmiddelen gemengd, is niet slechts genezing van den zieke gewaarborgd, maar ook is de bekeering zelfs van den verstoktsten ketter verzekerd, als men er in slaagt hem ongemerkt er een te doen inslikken. Zóó zegt de Indépendance die eene aller- vermakelijkste beschrijving geeft van de kennismaking met die wonderdadige pa piertjes, wordt der domme menigte het geld uit den zak geklopt om de fondsen te stijven, die van de offervaardigheid der geloovigen heeten te getuigen en die de geestelijkheid in staat stellen om, in naam der „vrijheid", den staat en zijne instellingen te bestrijden en te ondermijnen. Er bestaat te Parijs plan tot het aanleggen van drie ondergrondsche spoor wegen door de stad. De voornaamste daarvan zal van het noorden naar het zuiden loopen, langs de noorder- en oosterstations en de beurs naar het Sceaux-station. De ziekelijke monumenten-woede onzer dagen gaat zoover, dat men in Engeland gelden wil verzamelen voor een i gedenksteen ter nagedachtenis van den scheepsjongen, die door de ongelukkige schipbreukelingen van de Mignonette gedood en opgegeten is. Maar van den anderen kant verheffen zich gelukkig stemmen, die betoogen, dat men best doet zulk een feit niet in steen te vereeuwigen. Te Petersburg zijn weder 14 staats- misdadigers tot dwangarbeid en eenMina- kow genaamdter dood veroordeeldLaatst genoemde werd Zondagochtend terecht gesteld. Een zeer eigenaardige wijze van bekendmaking past het bekende magazijn No. 39Leidschestraat te Amsterdam toe op zekere soort van goedkoope parapluies. De vorm en de ondoordringbaarheid wor den aanschouwelijk gemaakt door een mannenbeelddat een parapluie draagt waarboven hoe is een raadsel een fontein den regen nabootst. Aan kijkers ontbreekt het niet. Onlangs overleed te Buenos Ayres een man die, zoo niet de rijkste, dan toch een der rijkste landbouwers ter wereld was. Hij bezat 1710 vierk. mijlen land, 152.000 koeien en 500.000 schapenals mede verscheidene huizen in de stad. Zijne nalatenschap wordt op ongeveer 28 millioen gulden geschat, xvielleicht noch elwas mehr«. Het nieuwe Eijks-krankzinnigen- gesticht te Medemblik is thans geheel ge reed om in gebruik te worden genomen. Zijdie de oude Rijksgebouwen gekend hebben als kweekschool voor de marine officieren en later als kazerne voor het depót van discipline, vinden ze thans herschapen op zulk eene wijze, dat men dit gesticht door de verschillende inrich tingen voor verwarmingstoomkokerij stoomwasscherijwaterverzorging en gas verlichting gerust een model van dergelij ke gestichten mag noemen. De gymnastiek vereeniging Olympia, te Arnhem, vierde Zaterdag 11. in de Vogel- en Plantentuin haar 5-jarig bestaan met een concours waaraan 10 vereenigin- gen deelnamen. De le prijs (verg. zilv. medaille) werd behaald door Gelre te Arnhem; 2e pr. (z. med.) door Atlas, te Kampen3e pr. (br. med. Kracht door Volhardingte Haarlem; 4epr. (lauwer krans) door Excelsior uit Gouda, terwijl bovendien aan de vereeniging Kandatie, uit Utrechteen diploma werd uitgereikt. Te Deurne ging voor een paar dagen iemand met een geweer op een strooptocht uit. Op den weg zag hij iemand naderenin wien hij meende een oppasser der jacht te herkennen. Hij wilde nu zijn wapen verbergen en bracht het met den tromp onder den armdoch op dit oogenblik ging het schot af en verbrijzelde zijn schouder, terwijl hij aan de borst zware kneuzingen kreeg. Zijn toestand is zorgwekkend. Op den spoorweg tusschen Carcas- sone en Narbonne heeft men, gelukkig nog in tijds, een misdadigen aanslag ont dekt. Een gedeelte van den weg was daar opzettelijk vernieldom den sneltrein van Cette naar Bordeaux te doen ontsporen en in botsing te doen komen met een goederentrein, dien men deed stilstaan door een rood alarm-sein. Gelukkig be merkte een baanwachter het gebeurde even vóór de aankomst van den sneltrein, die nu nog tot staan gebracht kon worden. De daders zijn tot dusverre onbekend. Hun plan was waarschijnlijk, van de verwaringdoor het ongeluk veroorzaakt gebruik te maken om den post- en den bagagewagen te plunderen. Een zoogenaamde kindergrap had Dinsdag ernstige gevolgen kunnen hebben. Toen in de Barents-straat te Amsterdam een meisje een ander den hoed van het hoofd nam en in een spekslagerswinkel wierp, viel deze op een paar brandende petroleumlampen, welke aan een kroon- ornament hingen. Aanstonds sloeg het licht naar buiten en barstten de lampen uiteen. Gelukkig kon de vlammende petroleum, die over den grond vloeide, spoedig ge- bluscht worden. Op den „tandrad-spoorweg" van Eudesheim naar het Niederwald worden »ziekenbiljetten« afgegevenwelker hou ders voor 10 Mark den geheelen zomer lang den berg op en afkunnen rijden zoo dikwijls zij willen. Een handelaar te Eudesheim maakt van die gelegenheid gebruik voor zijn zaken. Hij rijdt alle dagen gedurig heen en terug om in de treinen onder de vele bezoekers van het Germania-gedenkteeken prijscou ranten uit te deelen, hun zijn waren aan te prijzen en bestellingen af te dwingen. Hij verveelt de reizigers natuurlijk niet weinig; doch hij maakte toch zoo goede zaken, dat een 20 tal andere handelaars voornemens zijn in het volgend jaar ook als zieken mee te rijden. Maar de directie van den spoorweg zal waarschijnlijk be sluiten dat voortaan zulke biljetten alleen aan werkelijke zieken verstrekt mogen worden. De 14e algemeene vergadering van het Nederl. Tooneelverbond zal den 18en October 's morgen te 11 uren in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen te 'sGravenhage, worden gehouden. Den 13en en 14en October a. s. zal de Christ. Geref. Kerk haar vijftig jarig bestaan feestelijk herdenken te Ui- rum provinoie Groningenwaar de eerste gemeente in 1834 door den predikant H. de Cock werd gesticht. Drie doodvonnissen zullen den Gen October in Engeland voltrokken worden nl. van een man die zpn kindeen die zijne vrouw en een die een politieagent vermoord heeft. HAARLEM, 3 October 1884. De heer E. Meursonderwijzer alhier is benoemd tot hoofd der school te Andijk. (N. H.) Tot onderwijzeres aan de meisjes school te Zwolle is benoemd Mejuffrouw E. Fock onderwijzeres alhier. Het Stedelijk Museum van Schilde rijen en Oudheden op het Eaadhuis alhier is in de afgeloopen maand September be zocht door 683 personen tegen betaling en 562 personen zonder betaling. Gedurende de afgeloopen maand zijn door de politie 38 personen vervolgd wegens dronkenschap op straat. In de maand September van het vorige jaar was dit getal 59, dus 21 meer. -In den nacht van 11. Woensdag op Donderdag is een brand uitgebroken in het logement „de Stad Amsterdam"ge legen aan den Kruisweg, bewoond door den eigenaar H. Cramer. De brand is ontstaan op een dienstbodenkamer op den zolder, vermoedelijk door onvoorzichtig heid met licht. De zolder en het dak zijn grootendeels verbrand, het benedenhuis is behoudenmaar er is veel door water beschadigd. De brandweer had ten twee ure den brand geheel gebluscht. De dienst bode en eene vrouw tijdelijk aldaar gelogeerddie op den zolder sliepen hebben zich met moeite gered en brand wonden bekomen. Zoowel het huis als de inboedel was tegen brandschade ver zekerd. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 1 Oct. J. de Bie en N. Krijgsman. A. Horn en C. Hommers. H. v. Leuven en C. D. G. Dreijer. A. J. Duin en M. de Wit. 2 Oct. A. Prins en M. J. Misset. H. E. Best en W. v. Rossum. P. Jongejan en E. Lugthart. GETROUWD. 30 Sept. E. A. v. Kessel en M. T. Neuf- court. 1 Oct. G. Bijster en S. C. Hendriks. JE. Kroonsberg en WC. Teunisse. F. v. d. Reep en M. E. Vreese. 2 Oct, J. de Haan en M. A. Kleinenbroich. GEBOORTEN. 24 Sept. H. M. Koning geb. Malefijt d K. Mok geb. Brandon z. 25 Sept. E. Lelieveld geb. Geilvoet z. M. J. v. d. Laan geb. le Eebvre z. W. v. d. Hout geb v. d. Waal z. H. v. d. Stadt geb. Hessels d26 Sept. G. v. Esso geb. Koren z. A J. Clous geb. v. Oudeniel z. R. Spier geb. de Yries z. G. Sturm geb. Jansen d. A. v. d. Manakker geb. v. Gelder z. M. T. Dufais geb. v. Balen z. 27 Sept. EPrang geb. de Jager z. 28 Sept. W. C. v. d. Loos geb. Jansen z. G. Hollander geb. Mandenmaker d. T. v. Kammen geb. Kijlstra zD. Bouman geb. ter W eele z. 29 Sept MJPistoor geb. v. Rosenbeek z. E. v. d Poll geb. Prévinaire z. 30 Sept. G. Voe telink geb. Olivier d. M. S. B. v. Veen geb. de Rooij z. R. Kattenburg geb. Prins z. J. Jansen geb. Wiggers z. 1 Oot. A. C. v. Brero geb. Veering z. A. E. v. d. Eijkhof geb. Sleeman d. 2 Oct. J. Ver- zjjlberg geb. v. Seggelen d. OVERLEDEN. 25 Sept. II. A. v. Gelder 3 m. z. Kouden» horn. J. A. v. Roon 4 m. z. Ravensteeg. P. Snelderweert 84 j. Sckootersingel. W. Scherpenhuizen 20 j. Gasthuisstraat. 26 Sept. H. C. v. Looij 18 j. d. v. Marum- Btraat. J. H. Thölnis 5 j. d. Koudenborn. M. E. Klabou 11 j. d. de Raasstraat.— 27 Sept. C. H. Toeset 5 m. z. Schagchelstraat G. Bcute4m. z. Linschoterstraat. 28 Sept. K. A. M. v. Heumen 43 j. Gasthuisvest. J. J. v. d. Laan 3 j. z Raamsteeg 29 Sept. A. v. Kuilenburg, echtgen. v. W.Mickiele79j. Nieuwe Kruisstraat. 30 Sept. J. C. v. Ge- mund 63 j. Ravelingsteeg. J. Metsemakers 11 d. z. Schooterweg. N. J. Max 2m. z. Amsterdamstraat. W. Smits 68 j. Jansweg. 1 Oct. A. M. Mattkijssen, wed. v. L. Jan- sens 76 j. L. Vlamingstraat. Een levenl. aangeg. kind van het vrouwelijk geslacht van J. v. a. Pol Schooterweg. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die dage lijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn, Eenige portemannaies met en zonder geld. Een mantel. Een wandelstok. Een geëmailleerde armband. Een nijptang. Een R. C. kerkboek. Een rijtuigkruk. Een buigtang. Eenige losse sleutels. Terug te bekomen bij Slegt, wonende Rozemarijnsteeg N° 2, een zweep. Aangifte gedaan door een loopknecht van het verliezen van een bankbiljet van f 25. De vinder wordt verzocht dit aan het Hoofd-Politiebureau te deponeren. VIJF-EN-DERTIGSTE MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Zondag 5 October 1884, des namiddags van 24 uur, door het Stedelijk Muziekkorps van Haarlemonder directie van den Heer M. H. Mülleb, Kapelmeester. PROGRAMMA. 1.Marsch. Des ChevaliersZinnen 2. Ouverture Une Fête Champêtre.. .Labory. 3. Wals La PervengeKrol. 4. Fantaisie: Zampa.Hérold. 5. Ouverture: Le SermentAitbe*'. 6. Fantaisie: MignouAuber. 7. Villa CoUona. GallopSpeer.

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 2