dokter liet halen. Later had consult plaats van vier geneeskundigen. Hunne diagnose duidde ontsteking van het hersenvlies aanen zij voorspelden ongunstigen afloop. Sedert Woensdag bleef Makart huiten kennis duurde de koorts voortkon hij niets gebruikenen haalde hij zwaar adem. Dag en nacht waakte zijne vrouw aan zijne zijde: Vrijdag avond is hij overleden, om 7 uur begon de doodstrijd, ten 9 ure was hij niet meer. Hij stierf in het huis, dat de keizer vijftien jaren geleden tot zijne beschikking stelde. Hij werd 44 jaren oud en was te Salzburg geboren. Zijne vronw en de twee kinderen uit zijn eerste huwelijk laat hij niet geheel onverzorgd achter. De begrafenis, die Maandagmiddag plaats had, was bijna vorstelijk. De straten waardoor de stoet trok waren opgepropt met duizenden menschenen langs den geheelen weg naar het kerkhof, dat twee uren buiten Weenen is, stonden belang stellenden geschaard. In de straten brandden de gaslantarens, met rouwfloers omhuld. Bij het graf werd het woord gevoerd door den schilder Graefe. De weduwe werd, door smart overstelpt, bewusteloos van de groeve weggedragen. Onder den titel van „Verkiezings- moraal" schrijft het Eotterd. Nieuwsblad, naar aanleiding van een artikel in de Standaard het volgende „Verkiezings-moraalIemand wordt in eenig district gekozen. Dit blijdschap over die onderscheiding betaalt hij al de kosten, die in dat district ten behoeve van zijne verkiezing zijn gemaakt. Tot die kosten kunnen natuurlijk ook behooren premien, uitgeloofd voor tronwe opkomst bij de stembus. De aldus gekozene komt in de Kamer en wordt aangezocht om dezen zuiverings-eed af te leggen: „Ik zweer, dat ikom tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te worden benoemd, directelijk of indirectelijkaan geene per sonen in of buiten het bestuur, onder wat naam of voorWendsel ook, eenige giften of gaven beloofd of gegeven heb, noch beloven of geven zal." De Standaard voor ziet, dat die man zal aarzelen. Wij ook! Maar de Standaard schijnt tevens te voor zien dat dan één of meer leden harer partij eene aarzelende houding op dien dag zouden hebben aan te nemenen zij heeft er dus wat op gevonden. Geneer je niet -zegt zij zweer gerust; zoolang je niet bij een kiezer gekomen bent en hebt hem zelf gezegd: „als je op mij stemt, krijg je dit of dat", zoolang kun je zweren, of het eene liefhebberij is; tien zuiverings-eden voor één. Eene fraaie moraliteitVlak onder dat betoog staat het woord „schaam teloos". Dat is eene vergissing. Het had er boven moeten staan". L. 1. Maandag gaf de Heer F., die in het hotel d'Hollande te Rotterdam logeerde, aan den eigenaar van dat hötel een bankbiljet van ƒ1000 ter inwisseling. Deze belastte daarmede den bediende Willem Kloppers, die zich onmiddelijk op weg begaf doch niet terugkeerde. Later is gebleken dat Willem Kloppers in gezelschap van een man en eene vrouw uit een „verdacht" huis in de Zandstraat te Rotterdam een pleiziertochtje heeft gemaakt naar den Haag. Eerst om 11 uur keerde het drietal terug in een gesloten landauer en werd alstoen aange houden op de Schie door den Rotterdam- schen agent van politie Th. Manders. Van het geld was nog een kleine ƒ500 overwelk geld zich met eenige kostbaar heden en kleedingstukken gedeeltelijk in zijn bezit, gedeeltelijk in dat zijner reis gezellen bevond. Door den geneesk. adjunct-inspec teur voor Noordholland is te Zand voort het roodvonk epidemisch verklaard en is dientengevolge de openbare school gesloten. Het voorbeeld van Gouda een vliegerwedstrijd wordt door Amsterdam op initiatief van het volksblad „de Echo" en door Utrecht nagevolgd. Ook Uilen spiegel kondigt in de N. Rott. Courant een vliegerwedstrijd aan tegen a.s. Zater dag, doch dit laatste zal wel een grap zijn van den bekenden Tijl. Het N. v. d. Dag heeft gisteren zijn eerste advertentiën geplaatst in de nieuwe wereldtaal (Volapuk) doch't is niet waar schijnlijk dat deze nieuwe vorm van reclame veel navolgers zal vinden. Het Dagblad van Kopenhagen meldt dat den dag na de blussching van 't vuur, de brand in Christiaansburg opnieuw uitbrak en de slotkerk en kleinere zijge bouwen ernstig bedreigden. Gelukkig werd men het vuur spoedig meester, voorna melijk door het omverhalen van de be dreigde gebouwen. De militairen en vooral de Russische matrozen onderscheidden zich zeer. Nog steeds werken de brandspuiten en is men bezig met het opruimen der brandende puinhoopen. Het hoofdgebouw, dat op 6.247.000 kronen geschat wordt, is niet geassureerd. De overige deelen van het gebouw voor vrij aanzienlijke sommen. Als een staaltje van censuur in Rus land verhaalt een Russisch blad dat de Gouverneur van Saratof zijn ambtenaren gelast heeftalle openbare leesbibliotheken in die provincie te inspecteerenten einde zich op de hoogte te stellen van het gehalte der lectuurvan de klasse van lezersen van de boekenwaarnaar de grootste vraag is. Eene weduwe te Groningen wilde eenig geld op haar boekje in de Nuts- spaarbank brengen. Door eene vergissing geraakte dat boekje in handen van een oude vrouw. Eerstgenoemde maakte zich, ook nog nadat het boekje reeds weder terecht wasdaarover zóo driftigdat zijpas in haar woning teruggekeerd, plotseling ineenzakte en een lijk was. Een sterrenwichelaar meldt aan de Leidache Ct.\ De maan werd den 4den geheel verduisterd, gelijk beschreven is, hetwelk totale maaneclips wordt genoemd en in deze eeuw niet zoo volkomen meer voor dit gedeelte van den aardbol zal plaats hebben. Er waren te veel wolken aan de lucht om het middenhet ware midden der verduistering te kunnen waar nemen, zoodat men zich met het einde moest vergenoegen toen de lucht veel op klaarde. Met eenige verbeelding echter kwam de niet-oningewijde spoedig tot den totaal-indruk. Yoor twee honderd jaar zouden de „eer waardige doctoren in de medicynen" een ieder bekend gemaakt en gewaarschuwd hebben, dat wegens de groote vurigheid der lucht vergiftigheid kon ontstaanzoo wel schadelijk aan menschen als beesten. Men moest zich zeer matig en deuren en vensters gesloten hondende beesten op het veld inhalen, liefst niet eten of drinken, geen ooft plukken of groenten binnenha len opdat men zich niet aan eene vurige ziekte zou blootstellen. Te Parijs is men thans bezig met het construeeren van een letterzet-machi- ne, die per uur 6000 letters zet en ze weer in de respectieve kasten legt. Mocht die machine blijken proefhoudend te zijn dat zal ze zeker in de drukkerijen eene groot onwenteling veroorzakente meer daar ze, gelijk men beweert, slechts on geveer vijf gulden per dag aan onderhoud zal kosten. De rechter-commissarisde officier van justitie en de griffier bij de arr.- rechtbank te Bredahebben zich naar Oos terhout begeventen einde een onder zoek te doen omtrent een kindermoord, gepleegd door eene ongehuwde moeder van 20 jaren. Het lijkje is op aanwijzing van den vader dier vrouw in een Schaarbosch gevonden, waar het reeds sedert eenige dagen verborgen was gehouden. Na schou wing is het lijkje ter aarde besteld. Gerridina Grooteboer, oud 17 jaar (haar bruinlichaamsbouw flinkgekleed in bruine japon zwarten hoed met roode roos en veer, en wit linnen manchetten) heeft op 17 Sept. de ouderlijke woning te Enschedé verlaten. Zij is toen den weg naar Hengeloo opgegaan met Barend Rubel uit Hilversum (gestalte lang, haar lichtblond). De burgemeester van Enschedé verzoekt namens den -vader opsporing en bericht. Men meldt uit Schipluiden Heden geraakte een wagen, toebehoorende aan den landbouwer v. M., door het schrikken van het paard voor eene baggermachine, te water. De voerman, benevens twee andere personen, kwamen met den schrik vrijdoch een vierde bekwam belangrijke wonden. Eene vrouw, die zich op den weg bevond en den zijsprong van het paard niet zag aankomen, werd omver geworpen en bekwam verscheidene wonden aan het hoofd, zoodat heelkundige hulp moest worden ingeroepen. Uit Soerakarta wordt in de dezer dagen ontvangen mailbladen gemeld: De tijger, die het in de omstreken van van Sragen onveilig maakte, is gevat, en het is gebleken dat men hier met een bijzonder soort te doen had. Een inlander liep met zijne gaarkeuken langs den wegtoen hij plotseling uit een greppel den tijger zag te voorschijn komen. De kerel zette eene keel op schreeuwde uit al zijn macht, waarop de dessabevolking met pieken uitrukte en nog juist bijtijds kwam om het dier te omsingelen. Op het zien dier gevaar lijke punten ging het beest op zijne achterste pooten staan, wierp de huid af en was in een Soerahayaschen inlander die zich in de dessa Koewoeh achter het station Sragen tijdelijk metterwoon gevestigd had, gemetamorphoseerd. Hij werd ingerekend en aan de politie overgeleverd. Lang heeft zij deze pseudo tijger niet bezeten daar hij met achter lating van zijn tijgerpak heeft weten te ontvluchten. Een allerzonderlingste geschiedenis wordt door een grijsaard in de Gornistiman verhaaldvan een moorddie vijftig jaar geleden plaats had. De schrijver, toen 26 jaren oud, had toevallig den moord ontdekt en het slachtoffer zien be graven. Hij werd toen door de moordenaars gevangen genomen. Zij wilden ook hem vermoorden, maar zij schonken hem na lang smeeken genade; hij moest echter onder eede beloven dat hij eerst na vijftig jaren het geheim bekend zou maken. De schrijver verklaart, dankbaar te zijn dat hij September 1884 heeft mogen be leven om zijn vreeselijk geheim te kun nen openbaren. Hij is deze week naar dezelfde plek gereisd, waar de moord plaats had en het lijk in den grond be graven werd, en wil de autoriteiten be hulpzaam zijn, om zoo mogelijk iets van deze, als een sprookje klinkende duistere geschiedenis opgehelderd te krijgen. Het «Yolapük»de nieuwe «wereld taal," is nu ook al op een school als leervak ingevoerd. De «Elzasser hoogere burgerschool voor meisjes», te Straatsburg, geeft, volgens haar nieuw programma, gelegenheid tot onderwijs in Fransch, En- gelsch, Italiaansch, Folapük enDuitsch. In de Engelsche gehuchten Oost en West Northoven, bij Morgate, zijn 14 gezinnen vergiftigd door het eten van garnalen. Er zijn daar in het geheel 22 gezinnen en aan 18 daarvan werden gar nalen geleverd. Een der slachtoffers is reeds gestorven. De vier gezinnen, die vrij bleven van nadeelige gevolgenmoe ten vóór het koken eenige zwamachtige uitwassen aan de garnalen ontdekt en die verwijderd hebben. Evenals bij de studenten, bestaat ook de arbeiders in de steenkolenmijnen het gebruik om nieuwelingen te ontgroenen. De wijzewaarop dit bij de laatsten ge schiedt, is verre van kiesch. Het lichaam van den groen wordt eerst met olie in gewreven en daarna met eene stoflaag van steenkolen overdekt, zoodat soms weken noodig zijn, om de sporen van die ontgroening te doen verdwijnen. Een jeugdig mijnwerker, die in een der mijnen te Kerkrade deze kuur heeft ondergaan en daarbij wat al te ruw, naar't sohijnt, behandeld werdheeft eene klacht bij de rechtbank te Maastricht ingediend. On derscheidene mijnwerkers zijn dan ook gedagvaard om zich over deze wijze van ontgroenen te verantwoorden. Een winkelier in schoenen en laar zen, op de Zeedijk te Amsterdam, klom Zaterdagavond in eene vlaag van dronke- mans-waanzin aan den achtergevel van zijn huis uit het venster, en hangende aan een drooghek liep hij groot gevaar den hals te breken. Uit zijn neteligen toestand gered door buren en politiebeamb ten bleekdat zijn toestand onmiddelijk overbrenging vorderde naar het Gasthuis. HAARLEM, 20 October 1884, Naar aanleiding van het adres der Vrijzinnigen aan het Kiescollege der Ned. Herv. Gemeente te Haarlem heeft Ds. E. Barger een „Antwoord" in de wereld ge zonden welk antwoord wederom een schrij ven heeft uitgelokt van Ds. Jo. de Yries. Het licht niet in ons planmisschien ook niet op onzen weg, om beide brochures te bespreken. Men leze zoowel het een als het anderwanneer men een onpartijdig oordeel over het gebeurde op de zooge noemde oflicieele en officieuse vergadering van het Kiescollege wenscht te vellende geringe prijs der brochures maakt ze voor elk verkrijgbaar. In de op den 8 October gehouden gemeenteraads-zitting is besloten eene sub sidie van ƒ700 te verleenen aan de Ver- eeniging van bloembollen-cultuur voor de te houden tentoonstelling in Mei 1885. Bij de verkiezing van twee^leden voor den Gemeenteraad op Dinsdag 7 October zijn ingeleverd 772 briefjes, waarvan 4 van onwaarde. Uitgebracht werden op de heeren J. J. Beijnes 347, J. J. Sneltjes 250, H. C. Tombergli 247, F. Bohn 203, J. R. de Brouwer 196, Dr. L. C. Proot 94 en J. M. Broers 42 stemmen, benevens een kleiner getal stemmen op eenige anderen. Er moet dus tusschen de vier eerstgenoemde heeren eene herstem ming plaats hebben. De Woensdag gehouden tnrfcollecte voor de armen der Nederl. Israëlgemeente alhier heeft 497.75 opgebracht. Aan de Liedertafel „Zang en Vriend schap" is door haar werkend lid, den heer J. W. Sevenhuijseneen door hem in krijt geteekend portret van wijlen den heer J. H. Schmitz, president van genoemde liedertafel, ten geschenke gegeven. De heer C. E. van de Kamercom- miers der derde klasse aan het post kantoor alhier is met ingang van 16- October benoemd tot directeur aan het postkantoor te Olst. BURGERLIJKE STAND, ONDERTROUWD. 7 Oct. J. Kaptijn en M. J. Cop. 8 Oct. C. J. v. Looij en M. H. v. Beek.H. Mekenkamp en A. A. v. Beek. GETROUWD. 8 Oct. H. W. Schoppenhorst en W. M. v.' d. Berg. P. DucretenS. Prins. H. L. Junge en E. Piek. J. de Nobel cn J. Kroons- berg. GEBOORTEN. 3 Oct. J. M. Jansen geb. Labberté, d. C. Bonger geb. v. Rosenbeek, z4 Oct. T Dam geb. Mens,z. S. M. S. Weesman geb. Muller, d. C. J. Mooij geb. v. d.Berg, 2 z. ADvDijck gebv. Brero, z. G. Mes geb. Guldenaar, dGSteenkist geb. Smit, z. 5 Oct. W. J. Mangelsdorf geb. Ploeg, d. J. G. Plompen geb. Elzer, zC. J. Ëage geb. Vring, d. G. Dorrepaal geb. Toepoel, d. 6 Oct. M. C. Hubers geb. Beerthuijzen, d. T. v. Thiel geb. Sinia, d. N. Dweelaard geb. Veldstra, d. H, C. v. Vliet geb. Ros- bach, zG. v. Batenburg geb. Intveld, d. 7 Oct. J. W. Wezenbeek geb, v. Loenen, d. A. C. de Boer geb. v. d. Bos, d8 Oct. C. Mes geb. v. Wieringen, d. N. M. Hazekamp geb. Roza, d. N. Nol geb. Dekker, z. OVERLEDEN. 1 Oct. L. Cornet 44 j. Tulpenstraat. 2 Oct. C. I. J. M. Maas d. 4 m. Gr. Markt. 3 Oct. Z. Meijer, Wed. M. Teijse, 74 j. Olieslagers! 4 Oct. J. J. A. M. Beceari, z. 14jKorte Begijnestraat. 5 Oct. D. Derr 44 j. Tucht huisstraat. G. v. Ake, z. 26 d. Breesteeg. 6 Oct. Een levenl. aangeg. kind v. h. mannelijk geslacht van C. P. Booms, Zuid Polderstraat. A. M. Keijzer, d. 6 m. Parklaan.— H. W. v. Bedijk, z. 1 m. Verl. Oranjeboomsl. M. A. P. Bachofner, d. 2 j. Tulpenstraat. 7 Octob. A. Tichelaar 57 j. Kampervest. A. C. de Graaf, z. 23 m. Witte Heerensteeg. 8 Octob. A. M. C. Kuijper, d. 3 m. Assenaelverlaan. A. Stokman, z. 11 m. Spaarnesteeg. 9 Octob. A. v. Looij, d. 4 j. KI. Houtstraat. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die dage lijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een bloedkoralen armbandje. Een gouden oorring. Eenige portemonnaie's met en zonder geld. Een zilveren knip waarin eenig geld. Twee aluminium- potloodhouders. Een beenen potlood houder. Een en-tons-cas. Twee boezelaars, Een corset. Een pakje stalen. Een zakdoek. Een paar kousen. Een broek. Een horloge ketting. Een zak met waschgoed. Een plaeten armband. Een mandje waarin potje. Een schoentje. Eenige losse sleutels en eene ring met sleutels. In de tramwagens achtergelaten: Eenige strooken tramkaartjes. Een kurkentrekker. Terug te bekomen bij de weduwe van Leeuwen, Korte Wijngaardstraat 8, een gouden ring met granaten steen. ZES-EN-DERTIGSTE MUZIEKUITVOERING; in den Hout, op Zondag 12 October 1884, des namiddags van 24 uur, door het Stedelijk Muziekkorps van Haarlemonder directie van den Heer M. H. Mülleb, Kapelmeester. PROGRAMMA. 1. Mathilde. MarscheKönnemann. 2. Ouverture Bonsoir Monsieur Pantalon.. Grisar. 3. PotpourriLes Vespers Sieilienne. Verdi arr. M. if. Muller. 4. Potpourri: Le PropheteMeijerbeer. 5. Ouverture: NabucadnesarVercli 6. WorozoiT. "Walzer.Labitzhj arr. Skating. 7. Tongemiilde. Die Deutsche vor Paris.Frenkler.

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 2