Een machtig bondgenoot. ventienjarige jonge dame, wier overigens welgevormd lichaam op twee plompe oli- fantBpooten staat. De Haagsche afdeeling van het Ned. Tooneelverbond wenscht eene geheele verandering gebracht te zien in de in richting der ïooneelschool te Amsterdam. Zij wil het lager en nitgehreid onderwijs aan die inrichting geheel zien opheffen en een eerlijke proeve nemen gelijk zij 't noemt met eene uitsluitende vakschool, al zou daardoor het aantal leerlingen ook merkelijk verminderd wor den. Toeankoe Daoud is, volgens sommige berichten uitlndië, op verzoek der bevolking door de Atjehsche hoofden tot Sultan van Atjeh verkozen. Blijkt deze verkiezing inderdaad een feit te zijn, dan kan het ons gouvernement ten goede komen, daar reeds een paar jaar geleden, die zelfde Toeankoe Daoud zich aan onze zijde zou hebben geschaard, indien hem zulks destijds niet door zijn voogd Toeankoe Hassinuitdrukkelijk was ver boden geworden. Bij de te Parijs gehouden wedrennen hebben, naar de Dori. Ct. meldt, de beide paarden van den Heer Paul Kolk man te Dordrecht, den prijs en de premie behaald. HAARLEM, 17 October 1S84. Mejuffr. D. H. Melis van Rotterdam is benoemd tot onderwijzeres aan eene bijzondere school voor m. u. 1. o. alhier. Terwijl door het geheele land de Kiezers aan hun kiesplicht herinnerd wordenhebben de kiesvereenigingen veel werk. Ons Kiesdistrict heeft twee afge vaardigden te benoemen naar de tweede Kamer der Staten-generaal. Woensdagavond j. 1. vergaderde alhier de Kiesvereeniging Haarlem, ten einde de opgegeven kandidaten te bespreken en zoo het kon, tot een besluit te komen. De Heer Jacob Duyvis werd met bijna algemeene stemmen wederom kandi daat gesteld. Voor den anderen zetel werd met alge- meene stemmen aangewezen onze stadge noot Jhr. Mr. A. J. Rethaan Ma- Caré, officier van Justitie, die met warmte werd aanbevolen als een man van groote bekwaamheid, die met het oog op de behoefte aan nieuw bloed in de kamer, zeer gewenscht is, volkomen op de hoogte van de belangen onzer stad, ervaren rechtsgeleerde, doorkneed in de verschillen de vraagstukken vau het staatsrechtvan wien de kiezers met zekerheid alles gopds 1 voor Haarlem mogen verwachten. Wij hopen, dat de vergaderden eene gelukkige keuze hebben gedaan en dat zij instemming mogen vinden bij de Kiezers uit het district. L. 1. Maandag had hier wederom eene openbare vergadering plaats van de afd. Haarlem der Ned. Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust, waarin voornamelijk het woord werd gevoerd door den voorzitterDr. M. A. N. Rovers. Hij toonde aan dat in beginsel slechts wei nigen tegen den rustdag waren dat men ook van de zijde der Sociaal-democraten medewerking vond, dat op het terrein, door de vereeniging bewerkt, menschen van verschillende richting elkander kon den ontmoeten en dat het juist daarom te betreuren mocht heeten dat de Haar- lemsche afdeeling niet meer dan een vijf tigtal leden telde. Men gaf de hoop te kennen dat de zaak van hoogerhand mocht gesteund worden en dat ook de werklieden door toetreding tot het verbond zouden toonen, dat ook zij, wier belangen er't meest bij gemoeid zijn, deze zaak wilden steunen. In den nacht van Woensdag op Donderdag omstreeks 1 ure, is poging tot inbraak gepleegd ten huize van den Makelaar in effecten v. B. in de Schag- chelBtraat alhier. De dader werd echter door de Politie op heeterdaad betrapt. Hij is genaamd Bernardus Helminkoud 31 jarenvan beroep smid alhier geboren en is reeds meermalen wegens diefstal getucht. Hij had reeds een glasruit aan de straat verbrijzeld en was bij zijne aan houding bezig met geweld de voordeur open te maken. Hij is naar het Huis van Arrest overgebracht. Heden is nog geble ken, dat hij zich Woensdag avond had schuldig gemaakt aan diefstal van twee jassen uit den gang eener tapperij in de Kruisstraat, die beide door de politie in beslag zijn genomen. Naar men verneemt heeft zich alhier eene anti-revolutionnaire Kiesvereeniging gevormd. Ingevolge eene openbare oproe ping vergaderden daartoe den 15 October een dertigtal personendie hunne werk zaamheden met psalmgezang en gebed be gonnen. Na eenige algemeene beraadslagingen kwam men tot de vragen, of van deze Vereeniging kon verwacht worden, dat zij met de Kotholieken zou samenwerken en op wie de anti-revolntionnairen hunne stem moeten uitbrengen bij de aanstaande herstemming voor twee leden van den (Ge meenteraad waarop geantwoord werd dat de anti-revolutionnairen alleen de kandi daten konden steunen, die in beginsel het bekende „Program" waren toegedaan. Het Bestuur van deze vereeniging be staat uit de Heeren Ds. R Mulder, J. de Jongh en J. Klein en de Commis sarissen de Heeren D. van der Most van Spijk, P. van der Snel, J. F. Elffers en R. Baas. Aan de Maatschappij van Weldadig heid is door wijlen den heer J. P. Schale- kamp, alhier overleden, gelegateerd eene som van vierhonderd gulden onder den last van vruchtgebruik. Naar men verneemt heeft Ds. van Hoogerhuyze te Dordrecht voor het be roep naar Haarlem bedankt. Dezen morgen is aan het Station te Amsterdam een alhier woonachtig werkman van de H. IJ. Spoorweg-maat schappij bij het rangeeren van een trein tusschen de buffers geraakt en inwendig erg gekwetst. Het ongeluk is waarschijn lijk aan onvoorzichtigheid van den machi nist te wijten. BURGERLIJKE STANB. ONDERTROUWD. 10 Oct. F. Enseler en A. Visbeen. 15 Oct. J. F. Kuijken en M. Kors. W. A. Pull en H. Hensen. D. Knaape en G. Timmer. L. Martin en C. S. Corporaal. 16 Oct. H. v. Bilderbeek en H. M. v.d. Ham. GETROUWD. 15 Oct. J. de Bie en N. Krijgsman. A. Horn en C. Hommers. H. v. Leuven en C. D. G. Dreijer. 16 Oct. A, Prins en M. J. Misset. P. Jongejan en E. Luglhart. H. F. Best en W. v. Rossum. GEBOORTEN. 9 Oct. J. Kottman geb. Schornagel d. W. K. Hagemans geb. v. Bilderbeek d. G. Mukring geb. Loozekoot z. M. G. Numan geb. Kol d. 10 Oct. C. E, Hirs geb. Einhouts d. P. Govers geb. de Boer z. J. Bos geb. Immers, d. N. Bouwman geb. Kater d. M. Dam geb. Metzelaar d. D. C. Kraaij geb. Hulman z. A. C. Proot geb. Ploner 2d. 11 Oct.. H. M. Beijnes geb. v. d. Heijden d. C. de Bruijn geb. v. Sckuppen z. M. W. E. J. Lambert geb. Gribling d. 12 Oct. A. v. Vlotengeb.de Vries d. E. Kuntze geb. v. Soelen z. C. W. Teunissen geb. Sckerpenkuizcn d. A. M. v. d. Wal geb. Hirdes z. G. Bon geb. Felder z. E. Tork geb. de Graaf d. H. L. Huijboom geb. Mossou z. F. v. Tol geb. Hogeboom z. 13 Oct. G. E. Steijl geb. Bolleurs z. B. v. Deursen geb. Bakker d. M. E. v. Seerenberg geb. Kuppers z. J. v. Leer geb. Sanson z. M. M. Hassink geb. Mazola d. 14 Oct. C. E. Verzijlbergen geb. v. d. Ploeg d. M. P. E. Karreman geb. Kropif d. A. Verhagen geb, Vrolijk d. I. C. van Loghem geb. Dicke d. 15 Oct. J. C. Meijer geb. Eek z. 16 Oct. M. Smit geb. Boonekamp d. W. Javaux geb. Pan- bakker z. OVERLEDEN. 9 Oct. A. C. L. Meijer 18 m. d. Kamper singel. C. O. Nieuwstad 9m d. Rozen- prieelstraat. 10 Oct. A. M. Krauwels. wed. ■I. Luiten 75 jZijlstraat. J. W. v. Olden- mark 6 m. z. Sckeepmakerdijk. 11 Oct. J. G. Gutkschmidt 55 j. Bakenessergracht 12 Oei. Een levenl. aangeg. kind v. h. mannel. geslacht van CFKnipper ParklaanJ E. Weesendonk 5 j. d. WijdeAppelaarsteag. J. v. Eskert 85 j. Kloppersingel. 13 Oct. A. M. Steenhoek 1 m. d. Oranjestraat. L. H. M. Wildenbeest 1 m. z. Turfmarkt. A. J. v. Bedijk 16 m. z. Verl. Oranjebooms laan. W. v. Niekerk 11 m. d. KI. Heilig land. A. H. M. deBeijerlOm. d. Schip Z.-B.-Spaarne. 15 Oct. S. Knijper 2j. d. Leidsche VaartJA. Dufais 18 d. z. Leid- sehe Vaart Straat B. Een levenl. aangeg. kind van het vrouwelijk geslacht van P. Smits. Kruisweg. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die dage lijks, (Uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een gouden broche. Een boekendra- ger met 2 boeken. Een paar zwarte kousen. Een en-tout-cas. Een strik met gesp. Een dekzeil. Een wit katoenen doek. Een kinder schoentje. Een paternoster. Eenige losse sleutels. In de tram-wagens achtergelaten Een kinder borstrok. Eene portemon- naie met eeuig geld. Terug te bekomen hij Kotte in het Wijde Geldeloozepad N° 9 een bloedkoralen armbandje van 3 snoeren. ZES-EN-DERTIGSTE MUZIEKUITVOERING iu den Hout, op Zondag 19 October 1884 des namiddags van 24 uur, door bet Stedelijk Muziekkorps van Haarlemonder directie vau deu Heer M. H. Mülleii, Kapelmeester. PROGRAMMA. 1. Mathilde. MarsckeKünnemann. 2. Ouverture Bonsoir Monsieur Pantalon.Grisar 3. PotpourriLes Vespers Sicilienne. Verdi arr. M. H. Muller. 4. Potpourri: Le ProphéteMeijerbeer. 5. Ouverture: NabucadnesarVerdi. 6. Worozotf. Walzerhalitzky arr. J. Straiingl 7. Tongemiilde. liie Deutsche vor Paris .Fr enkier Naar het Engelsch v. T. Malcolm Watson. 't Is mijne gewoonte, 's Maandags welke dag gelijk ieder weet de Zondag der predikanten is na het tweede ontbijt een sigaar te rooken; en de kleine onaangenaamheid, die ik met Clara gehad had, was, meende ik, geen voldoende reden, om van zulk een heilzamen regel af te wijken. Indedaad heeft eene langdurige erva ring inij geleerd, dat niets meer kal meerend werkt op de zenuwendie door de tong eener vrouw in spanning zijn gebracht, dan een matig genot van tabak; en daar het een heldere en zonnige dag was, besloot ik mijne gewoonte in de buitenlucht in praktijk te brengen. Zooals vaak gebeurt in de maand Mei, bevond ik, buitenkomende, dat er een scherpe wind woei; maar daar de sigaar die ik rookte uitmuntend was, en toen een aangenaam gevoel van warmte mijn bloed begon te doen tintelenhinderden mij de aanvallen van dien scherpen voorjaarswind wei nig of niets. Mijn ietwat in verwarring geraakte gedachten kwamen nu ook weer spoedig lot rust; want ofschoon Clara's gedrag mij een oogenblik in toorn had doen ontsteken, troostte ik mij met de overweging, dat ik niet op haar opmerkingen geantwoord had in den geest dien deze hadden geademd, 't Is waar, dat bij mij gelijk met de meeste bedachtzame menschen het geval is denkbeelden niet spoedig opkomen, en ik mis de gave om een mij toegekaatsten bal terug te werpen, welke gave mijne dochter overgeërfd heeft van hare lieve moeder. Maar zelfs al ware mij zulk eene behendigheid eigen geweest, ik zouvertrouw ikte edelmoedig ge weest zijn om ze aan te wenden. De pastorie staat op eene kleine hoogte, van waar het terrein een eindver afglooit, totdat het afgebroken wordt door een aardig riviertjen. Daarover ligt een rustieke brug, welke het eigentlijk erf verbindt met een groot stuk weiland, dat ook tot de pastorie behoort: en 't was naar dit punt, dat ik thans mijne schreden richtte. Toen ik de brug naderde, deed het me onaangenaam aan, daar de gestalte van een man te zien. Hij leunde met zijn armen over de borstwering, en tuurde mijmerend op het walerdaar beneden. Mijn humeur, ik haast me 't te vermeldenis merkwaardig even redig maar het wordt door niets zoo spoedig verstoord, als door de ver schijning van vreemdelingen op mijn erf. Ongelukkigerwijze is dit eene beproevingwelke mij dikwijls wordt opgelegd, tengevolge van de omstan digheid dat er een publiek pad loopt over het weiland, waarvan ik pas gesproken heb. Als geestelijke ben ik natuurlijk verplicht de wetten van het land waarin ik woon, te eerbie digen, maar een monsterachtiger of onrechtvaardiger wet, dan die welke ieder doortrekkend vreemdeling mach tigt, ongevraagd over iemands eigen dom te loopen, is me tot nu toe niet bekend. In geen geval echter kon de brug gerekend worden deel uittemaken van het vermelde pad; en dit besloot ik den indringer terstond aan zijn verstand te brengen. Met dat doel voor oogen verhaastte ik mijne schreden. Ongelukkigerwijze rukte, juist toen ik bij de brug gekomen was, een windvlaag mijn hoed af en joeg hem in hel water. De onbekende zag dit en liep met loffelijke bereidvaardigheid naar den oever waarop ik stond.en voordat ik er iets tegen kon inbrengen, had hij zich midden in het riviertjen begeven, redde het wegdrijvende voor werp, en stelde het mij weder ter hand. 't Was zeer zeker lastig, dat ik, die alle reden meende te hebben om me anders voor te doen, me nu ge noodzaakt zag me erkentelijk aan te stellen tegenover den man, die zich zoo bereidvaardig getoond had, om me van dienst te zijn. Desniettemin bleef het een feit, dat hij zonder verlof de grens van mijn grondgebied overschreden had, wat ik dan ook hem te verstaan gaf, nadat ik hem mijn dank betuigd had voor zijne tijdige hulp. „Gij hebt volkomen gelijk," ant woordde hij met een spotachtig lach- jen. Zullen wij ieder onze vorige pozitie weder innemen ik op de brug gij blootshoofds op den oever, eene toespraak tot mij richtende over het verkeerde mijner handelwijze, met eene gloeiende welsprekendheid, welke 't spijt me het te moeten zeggen volstrekt niet besteed zou zijn aan mijn onwaardig persoontjen, terwijl de arme hoed, zonder zich van iets kwaads bewust le zijnkalm- pjens den stroom af drijft?" De luchtige toon, waarop hij sprak, prikkelde mij een weinig, zij het ook, dat zijne manieren, mocht hij al in eerbied te kort schieten, iets eigenaardig aantrekkelijks hadden. ,,'tls geen onderwerp om over l& lachen," voegde ik hem op ernstiger! toon toe„de eigendomsrechten moe ten geëerbiedigd wordenanders gaat de maatschappelijke orde te niet." Hij lachte weder op zijn ongege neerde manier. „Ik geef het u on voorwaardelijk gewonnen," zeide hij; „werkelijk behoorde ik me bij u te verontschuldigen, omdat ik 't gewaagd heb te water te gaanzonder u eerst verlof gevraagd te hebben. Maar 't was een van die gelegenheden, waarin, als hij aarzelt, een mensch of in dit geval een hoed verloren is." Ik vrees, dat men mij van zwakheid beschuldigen zal, maar zijn onver stoorbare blijmoedigheid werkte be smettelijk op me, en glimlachend antwoordde ik op wat vriendelijker toon: „dat echter rechtvaardigt het eerste overschrijden van mijn grond gebied niet." „0," riep hij uit, „als ge terug keert tot de eerste zonde, dan ben ik waarlijk verloren. Beschouw me als iemand, die worstelt om tot betere gevoelens te komenwanneer ge plot seling op me toeschiet en me op den drempel zelf veroordeelt." „Jonkman," sprak ik, „ge raoogt niet spotten over ernstige zaken." (Wordt vervolgd.)

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 2