AARLE1SC No. 85. Zesde Jaargang van ZATERDAG 18 October 1884. Tweede Blad. Uitgave van DE ER VEIS LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden ,25. h fr. p. p, u —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Adverlenliën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 uredie alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Rotterdam schijnt vol te zijn van de nieuwe wereldtaal. In een der couranten welker redactie bescheiden erkent de vertaling te moeten schuldig blijven vindt men de volgende advertentie: BAL MIL kövs liköfa magifik pegumol gudikopebebü- kol ko tiam plo flons Tel in fovipedamabü- keu Li fan en dan volgt de naam en het adres van een ondernemend Rotterdammer, die blijk baar de hoop koestert, dat men van zijne poging om de aandacht te trekken, niet zal zeggen wat Littré van eene vroe gere wereldtaal-proeve zei „cette tentative eut tont l'insuccès dont elle était digne." Eenige dagen geleden had een 20 jarig meisje uit Balk het ongeluk zich met een vork in de hand te steken, tengevolge waarvan eene zwering ontstond die hand en arm deed zwellen. Zij moet toen op aanraden van anderen koemest hebben aangewend tot verminderen van de zwellingmet het noodlottig gevolgdat de pijn vermeerderde in dien graaddat haar te Sneek de arm boven den elleboog moest worden afgezet. Bij bet streven onzer dagen naar eenheid op allerlei gebied (wettelijke be palingen maten en gewichtentaalenz) komen nu de Dnitsche musici en instru mentmakers tot Bismarck met een adres waarin zij zijne medewerking verzoeken tot het doen aannemen van een algemeenen diapasonin de eerste plaats voor het Dnitsche Rijk en voorts voor alle beschaaf de natiën. Wordt hun doel bereikt, dan zal er zeker niets meer ontbreken aan de harmonie tnsschen de mogendheden. Een bewijs van edelmoedige zelf opoffering werd onlangs gegeven door zekeren D. Moste Koegras gem. Callants- oog die weinige dagen geleden een kind van Jb. d. D. dat door hem drijvende in het kanaal werd gevonden, ongedeerd aan de ouders terug mocht geven. Zonder het gevaar te achten, waaraan hij zich ging blootstellen daar hij niet kon zwem men sprong hij onverwijld te water en wist na krachtige inspanning het kind te redden, voor nog de passagiersboot, die juist aankwamde plaats was gena derd. Het kind zou zonder zijne hulp ze ker verdronken zijn. In de Engelsche gehuchten Oost en West-Northdown, bij Margate, zijn 14 gezinnen vergiftigd door het eten van garnalen. Er zijn daar in het geheel 22 gezinnenen aan 18 daarvan werden garnalen geleverd. Een der slachtoffers is reeds gestorven. De vier gezinnen, die vrij bleven van nadeelige gevol gen moeten voor het koken eenige zwamachtige uitwassén aan de garnalen ontdekt en die verwijderd hebben. Naar aanleiding van eene lezing door den Heer R. E. B. Cromton in het gebouw der gezondheids-tentoonstelling te Londen onlangs gehouden over «kunstlicht met betrekking tot de gezondheid» deelt de Stoompost het volgene mede Zijn wij goed ingelichtdan is het hoofdkantoor der rijkstelegraaf te Amster dam sedert ongeveer vier jarea verlicht door electrisch booglicht, en zulks ten vollen genoege van het personeel. Wel meende men aanvankelijk bezwaar te zien in het heldere licht van de eleetrisclie regulatoren (differentiaallampen van Sie mens) en werd menig oog gewapend met een grijze of blauwe brilof met een scherm of kap, doch van lieverlede ver dwenen deze voorwerpenen verhengde men zich in een lichtdat der gezondheid ten goede komt en tot opgewektheid stemt. Vele ambtenaren dit wordt van goed ingelichte zijde verzekerd verla ten nu des avonds, na afloop van hun diensttijd, het kantoor zonder hoofdpijn en zonder de algemeene malaisewaarmede zij vroeger, vóór de invoering van het electrisch licht, werden gekweld. De voor keur voor electrisch licht schijnt thans on der het personeel zóó groot te zijn, dat met angst en beving wordt opgezien tegen het werken bij gaslicht, wanneer men bij uitzondering tot dit kunstlicht de toe vlucht moet nemen, ingeval aan den motor (eene gaskracht-machine van 8 paarden kracht) het een of ander hapert. En geen wonderAls men bedenkt, dat in de seinza- len van bedoeld kantoor vóór de invoering van electrisch licht zelfs bij de felste koude des avonds niet gestookt werd en dat niettemin de temperatuur te on geveer 8 uren was gerezen tot 85 zelfs tot 90° E.dan moet men zich afvragen hoe in zulk eene atmosfeerwaaraan toch de noodige levenslucht ontbraknog kon worden gewerkt. Bij het electrische licht bleek de temperatuur op hetzelfde uur 25 tot 30° lager te zijn, terwijl iedereen veel vrijer kon ademen. De gevolgen op de gezondheid van het personeel zul len gewis wel niet zijn uitgebleven. Op de derde verdieping eener woning in de rue de Heaux, te Parijs, woonden de echtelingen Castner. Bij zijn aankomst om het avondmaal te gebruikenwerd Castner eensklaps woedend op het gezicht van zijn broeder, met wien hij in onmin leefde. Een twist ontstond tusschen de twee gebroeders. De man beleedigde èn zijn broeder èn zijne vrouw. Deze laatstehierover in woede ontstokenvatte een mes van de tafelen doorstak er meeden neus van haren man. Castner vatte toen op zijn beurt een mesmaar de vrouwbuiten zichzelve van sohrik, wilde door het venster springen. De man liet zij n wapen vallen en omvatte zijne vrouwdie reeds langs den buitenkant aan een waschkoord hingen wilde haar naar binnen brengen. Hij zelf stond op den dorpel van het venster. Vooraleer hij er in geslaagd was, brak de koord en de beide echtelingen Castner kwamen op de straatsteenen terecht. Het toeval wilde, dat de man niet het minste letsel bekwammaar de vrouw bleef op de plaats dood. Wanhopig en schreiend van aandoening, begaf de ongelukkige echtgenoot zich weer naar boven en stond daar voor zijnen 20-jarigen zoon, die een revolverschot op zijn vader loste. Gelukkig kwamen de buren op dit oogenblik toegesnelden bonden den zoon, teneinde hem te beletten zijne moeder te wreken. Een onderzoek is begonnen, maar de broeder, die de onverantwoordelijke oorzaak van dit drama was, zal waarschijnlijk niet vervolgd worden. Uit 'ürk wordt gemeld Bij het graven van een kelder ter diepte van 2 meter, inde onmiddellijke nabijheid eener woning, stortte op 11 dezer de muur dier woningwaartegen zich eene bedstede bevond, naar beneden, waardoor man, vrouw en kind onder het puin nedervallend bedolven werden. De man is er met den schrik afgekomen, terwijl de vrouw nogal kneuzingen bekwamen het kind dadelijk onder geneeskundige behandeling moest worden gesteld. Een onlangs uit Marseille vertrokken lid van het Japansche gezantschap te Berlijnde heer Kido, heeft aan boord van het schip bij zijne koffers ook een fraai bewerkte doodkist meegenomen. Dit is niet zoo vreemd als het wel schijnt, indien men maar weet, dat bij vele ge goede Japanners en Chineezen het gebruik bestaatom in hun huismeestal zelfs in hun voorgalerijde zwarevaak ge beeldhouwde kist te bewarenwaarmede zy eenmaal ter aarde besteld hopen te wordeneen memento moridat zoo alge meen in zwang is, dat al de somberheid ervan schijnt verloren te zijn geraakt. Ernstige ongeregeldheden hebben plaats gehad in het Belgische dorp Sen- zeillesprovincie Namen. De clericaal-gezinde gemeenteraaddoor den pastoor beheerscht, had besloten de meisjesschool op te heffen en hierop werd de raadzaal door eene volksmenigte be stormd en werden de leden mishandeld. Daarna begon men te tieren voor de pas torie maar toen de geestelijke een viertal revolverschoten op de menigte loste, be storinde men ook hier het gebouw en plunderde en vernielde alles. Nog steeds heerscht er gisting. Onlangs meldde zich bij een der inspektenrs van politie te Chester een schoenmaker aandie beweerdedaar niemand de koningin Victoria scheen te willen trouwen, dat hij er op los ging. De inspekteur liet den schoenmaker in 't oog houdende man ging inderdaad naar den treinmaar daar hij terstond begon met een paar portierglazen stuk te slaan werd hij in hechtenis genomen, voordat hij zijn declaratie aan de koningin had kunnen doen. Het gerechtshof van Krakau heeft den Joodschen pachter Mozes Richter, diens vrouw en zekeren Strochlinski schul dig verklaard aan moord op een dienstmeisje van Richter (dat door dezen verleid was) en hen ter dood veroordeeld. Het echtpaar blijft zyn onschuld volhoudenmaar Strochlinski heeft bekend. Het drietal werd reeds door een andere rechtbank schuldig bevonden, maar het vonnis werd toen vernietigd wegens een gebrek in den vorm. Het stoomschip Prins Hendrik der stoomvaartmaatschappij Zeelandcomman dant H. L. Stasse, dat op de Theems werd aangevaren, is thans aan de werf der koninklijke maatschappij He Schelde gekomen, om eene aanzienlijke reparatie te ondergaan. Tusschen eene bende bekende stam pers te Leiden genesteldontstond gis teren in den laten avond op een hun ner strooptochtenbij Hazerswoudeeene schermutselingdie zoo in hevigheid toe nam dat zekere Le Maitre hoogst gevaar lijke wonden aan het hoofd bekwamen er nachtelijk burengerucht moest worden gemaakt, ter bekoming van heelkundigen bijstand. Na voorloopig te zijn verbonden is hij per vaartuig naar Leiden vervoerd. Men vreest het ergste. De stuurman Th. Pronkvarende op eene schuit van reeder G. den Duik te Scheveningenis voor den Nieuwen Waterweg overboord geslagen en verdron ken. De treurige tijding kwam uit Vlaar- dingen, waar zijne schuit met volle lading was binnengekomen. Dinsdag ochtend ontspoorden vier wagens van den treinin gebruik bij het ophoogen van den Zeeburger en Diemer- dijk tusschen Amsterdam en Muiden. Vier werklieden geraakten er onderdrie wer den aan hoofd en rug gekwetst, en de vierde kreeg een wiel over de beide beenendie echter niet gebroken zijn. In Engeland zijn 347 vrouwelijke smeden, die inderdaad den zwaren smids hamer handteeren en 9138 vrouwen, die spijkers (nagels) voor hoefijzers maken terwijl 10592 zich bezig houden met boekbinderij en 2302 letterzetters zijn. Er zijn 123,995 leeraressen, 7162 vrou welijke zendelingen en prediksters. Door de regeering zijn 3260 vrouwen aangesteld als copiïstenmet schilderen houden zich bezig 1180 vrouwen, met graveeren 67 terwijl 1000 studeeren 37910 oppasser essen zijn, 452 schrijven of boeken uit geven en 1309 zich onledig honden met de verschillende onderdeelen van de pho tographic. De laatste depêche van den Fran- schen Admiraal Lespès stelde het jongste gevecht in China (bij Tam-Sé) als eene kleine schermutseling voor tusschen een Fransch verkennings-detachement en een groot aantal Chineezenen vermeldde al leen dat het detachement zich moest te rugtrekken, met achterlating van zes dooden. Tïmes-correspondent te Amoy zendt er echter een geheel ander bericht vande Franschen verloren volgens dat bericht 70 dooden en gewonden en een kanon. De Chineezen, die in het kreupelhout ver scholen lagen, lieten de 600 Franschen naderen tot zij man tegen man tegenover elkander stondenen gingen er toen met de sabels op in. De Chineezen sneden den Franschen de hoofden af. Twee en- twintig hoofden brachten de Chineezen op het Britsche Consulaat. De Britsche consul protesteerde tegen deze barbaarsohheid en kreeg de verzekering, dat men op die wijze niet meer zou voortgaan. Het gevecht duurde van 10 uur 's morgens tot 3 uur 's middagstoen de Franschen naar hunne schepen terugtrok ken. De Chineezen verloren 200 man. Later zijn de Franschen opnieuw te Tam-Sé geland. Op deze onderneming volgde een hevig gevecht dat vijf uren duurde en met eene nieuwe nederlaag der Franschen eindigdewaarna zij des na middags naar hunne schepen zijn terug getrokken. De Parijsche Intransigeant meent te wetendat de Regeering nog andere alarmeerende berichten uit China en Ton kin heeft ontvangen, die Ferry evenwel weigert aan de pers bekend te maken. Admiraal Courbet moet daarin onver holen te kennen hebben gegeven dat hij versterking behoeft. Voor de Nederlandsche beoefenaars van Volapük goed nieuws! Bij den uit gever Ykema, te 's Gravenhage, verschijnt eerstdaags eene spraakkunst en een woor denboek.

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 5