Societ. JE KROON ,ri WETE® en «TOE!; Eene Costii-Naaistcf ADVERTENTIEN Frederik Coraelis Misset Josina Hessels 50-jarige Eclitverecuiging Bemonstraatsch Zangkoor, RICHARD BARNARD'S Geruimen tijd geleden kwam eene dienst bode van daar in de woonplaats harer famil- lie, Anna Paulownaterug. Zij verkeerde kennelijk in gezegende omstandigheden, doch ontkende dit, toen men daarop zin spelingen maakte. Later heeft men daaraan niet meer gedacht en na eenigen tijd trouw de zij met den man harer overleden zuster. Die man miste op een keer de som van 70, die hij zeker wist geborgen te hebben. Later werd hij op eens door zijne buren gewaarschuwddat zijne woning in brand stond. De man stierf, en nu onlangs werd zijne weduwe ernstig ongesteld. Ter ver pleging werd zij in 't gasthuis te Am sterdam opgenomen. Van daar is zij nu onlangs te Anna Paulowna terruggezonden, hoewel haar toestand niet verbeterd was. Doch met die terugzending ging gepaard de mededeeling der bekentenis, waartoe zij in 't gasthuis was gekomenzij had indertijd het kind, waarvan zij buiten huwelijk moeder was gewordenvermoord; zij had haren man de bovenbedoelde som gelds ontstolen zij had het huis in brand gestoken. Die vrouw is nu jl. Zaterdag te Anna Paulowna overleden. Een reiziger die uit Meppel te Zwolle aankwam, de heer D. van Utrecht, miste zijne portemonnaie. Hij had haar in eene coupé 2e kl. laten liggen. Een der heeren, daar mede in gezeten, had haar opgeraapt en gezegd: ik zal ze aan den chef ter hand stellen. Dit was echter niet geschied. De trein was inmiddels naar Utrecht vertrokken. Onmiddelijk werd geseind, eerst naar Harderwijk, later naar Amersfoort. In laatstgenoemde plaats werd de portemonnaie welke ruim 220 in papier en geld inhield nog bij den vinder aangetroffen. Hij had vergeten haar aan den chef te geven. Door de stoomtram, die van het Badhuis te Scheveningen materialen ver voert, werd 1. 1. Dinsdag een jongen overreden, die zich aan een der wagens had vastgeklemd en daarvan afvielzoo dat de daaropvolgende wagen hem over het lichaam en de beenen ging. De toestand van den jongen schijnt hopeloos. De 78-jarige heer Dols-Pelzer, koop man te Sittard, had 1.1. het ongeluk door een noodlottig toeval op de Paardenstraat aldaar onder eene met een os bespannen karzwaar met kolen beladente gera ken. Het rad ging den ouden man dwars over het lichaam. Zwaar gekneusd werd hij per draagstoel naar zijne woning ver voerd. Zondag nacht beproefde men in de woning van den heer Willing, op de Nieuwe Heerengracht te Amsterdamin te breken. Eeeds was het raam opgescho ven en waren de dieven bezig het luik open te makentoen zij door eene dienst bode werden gestoord, waarna zij op de vlucht gingen. Eene bejaarde Engelsche Dame, die uit een winkel in de Kalverstraat te Amsterdam kwam werd onlangs omringd door een talrijke menigte gapende „ledig- loopers"zou men ze willen noemen, dié zoo op haar aandrongendat de politie haar in bescherming moest nemen. Wat de menigte zoozeer trokwas niet de begeerte om haar op dit drukke ver keerspunt voort te helpen, maar om te zien of zijwezenlijk een knevel had gelijk men vertelde. En daarom gedroeg men zich als een hoop onbeschaafden Als een bewijs van verdraagzaamheid wordt uit Zwolle gemeld, dat de voor 7/8 vrijzinnige kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente aldaar, met het oog op de belangen der minderheid, nu reeds voor de tweede maal een rechtzinnig predikant beroepen heeft ten voorziening in de leeraarsplaats, die openviel door vertrek van den evangelischen predikant. De gemeente had tot dusverre vier predikanten van de vrijzinnige, een van de evangelische en een van de orthodoxe richting. Te Utrecht zag men onlangs eene nieuwe toepassing van de vélocipede. De bak van een bakkerswagen, hangende tusschen drie wielenwaarvan het voorste met de noodige toestellen voorzien, werd door een jeugdig snelwieler handig voort bewogen. Makart's nalatensohap moet in het geheel een waarde van ƒ250,000 ver tegenwoordigen. Zijn echtgenoot is zijn eenige erfgename. Zij heeft terstond twee derde der nalatenschap op naam van Ma kart's beide kinderen uit zijn eerste huwe lijk laten zetten. Het gerechtshof der Seine heeft dezer dagen weer een man, die van een moordaanslag op zijne ontrouwe geliefde was overtuigd, vrijgesproken. Die man, Deffendi genaamd, zag het meisje, nadat zij hem verlaten had, in gezelschap van eenige jongelieden in een rijtuig. Hij trachtte vergeefs haar te achterhalen, kocht een revolver, wachtte de ontrouwe op aan haar woning en loste vier schoten op haar, waardoor zij ernstig, maar niet doodelijk, gewond werd. Daarna deed hij een mislukte poging om zichzelven te dooden. Zijn advocaat nu verdedigde de zaak der «bedrogen liefde» zoo melden de bladen, zeer welsprekendofschoon met eenigszins zonderlinge betoogen. «Waartoe zou het dienen» vroeg hij »hier te straffen Voor herhaling van het misdrijf door den beschuldigde is niet te vreezen. In zulk een vervoering geraakt men niet voor de tweede maal. En als afschrikkend voorbeeld? Zulk een daad wordt niet gepleegd dan door iemand die buiten zichzelven is.» De gezworenen waren het met hem eens en spraken den beschuldigde vrij. Waarvoor een jury al niet goed is. Een der Belgische nieuwsbladen le Précursenr geeft in vragenden vorm aangaande de militaire maatregelen bij de verkiezingen te Antwerpen uitgevaardigd het volgende heftig artikel „Is het waar, dat de bevolking van Antwerpen gisteren op het punt stond van bekend te worden met de horreurs van den staat van beleg? „Is het waardat de militaire overheid tegen haar maatregelen had genomendie men in Rusland niet tegen de nihilisten zou nemen? Is het waardat de officieren bij ont vangst der bevelen hunne verontwaardi ging niet hebben kunnen bedwingen en dat zij diep getroffen waren over de rol welke men het leger wilde doen spelen tegenover de zoo verstandige en vaderlands lievende Belgische natie? „Is het waar, dat er buiten weten der burgerlijke autoriteiten marschorders gereed gemaaktvoor de artillerie schroot- bussen beschikbaar gesteld en aan de infanterie scherpe patronen uitgedeeld waren, ten einde snel en verpletterend te kunnen optreden? „Is het waar, dat ieder militair de tachement. moest worden vergezeld duur manschappen der genie, voorzien van dynamietpatronenom de deuren der huizen van Antwerpsche burgers te kun nen doen springen? „Is het waar, dat de Heer Jacobs, voor het geval dat zijne politiek de zege behaalde, eene apotheose van vuur en bloed eischte tegenover ieder zijner tegen standers die zich zou durven verroeren? „Is het waar, dat de gegevene bevelen stellig en onverbiddelijk warenalsof het Belgische volk niet anders dan door schroot en sabel kon worden geregeerd? „Is het waardat de korpsen die nevens de artillerie, infanterie en genie, bij gemis van cavalerie als zoodanig dienst moesten doen, insgelijks de stellige order hadden ontvangen om reeds bij de minste bewe ging niemand te sparen? „Had een der officieren al of niet een benauwden droom gehad, was hij al of niet door de nachtmerrie gekweld geweest toen hij gisteren ochtend met samengekne pen handen en verwrongen gelaat ons ver klaarde: „Mijnheer, als de Antwerpenaars wisten welke bevelen wij hebben ontvan gen, dan zou dit zulk eene algemeene verontwaardiging te weeg brengen, dat de clericale candidaten geen tien stemmen zouden verkrijgen En daar „onze meesters" even ver dwaasd als hatelijk en hardvochtig zijn daar alzoo het bespottelijke der zaak had moeten uitloopen op het treurspel hetwelk zij den lande wilden vertoonen, terwijl de heer Jacobs, de rol van den hertog van Al va spelendenog meer den fuselier Fritz nabij bomtzoo vragen wij is het waar dat alle poorten der enceinte van Antwerpen sedert des middag ten 1 ure dubbel verstrekt waren en er daags te voren oefeningen zijn gehouden in het maneuvreeren aan de ophaalbruggen „Voor 't oogenblik willen we Blechts vragen stellen; maar de waarheid moet aan 't licht worden gebracht. „Indien er zulke bevelen zijn gegeven moet men weten van wien zij zijn uit gegaan en die moet bekend worden. Ten dage der rechtmatige vergelding zal de Belgische natie de voldoening weten te eischenwaarop zij recht heeft. „Intusschen hebben de kiezers een groo- ten plicht volbracht, grooter zelfs dan zij hadden gedachtzij hebben Antwerpen en het land gered." HAARLEM, 24 October 1S84. Bij de herstemming voor twee leden van den gemeenteraad zijn uitgebracht 1075 stemmen. Gekozen zijn de heeren J. J. Sneltjes met 673 en F. Bohn met 589 stemmen. De heeren J. J. Beynes en H. C. Tombergh verkregen resp. 489 en 350 stemmen. Bij Kon. besluit van 21 October is o. a. de heer J. J. Beynes benoemd tot lid der hoofdcommissie voor de behartiging van de Nederlandsche belangen op de inter nationale tentoonstelling te Antwerpen. Van de levering der fourages voor de paarden der gemeentereiniging alhier gedurende 1 November 1884 tot nit. Oc tober 1885, zijn aannemers geworden: van Veen en Co., haver voor /8.70per 100 KG. en boonen 6.85 per H. L. en de Wed. N. Roosekranshooi voor f 39 per 1000 KG. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 22 Oct. L. v. Raaphorst en M. Delissen. J. N. Geerlings en A. M. v. d. Erf. H. Corsten en W. M. v. d. Meij. A. H. Andrea en J. Steenken. E. Kievit en C. P. Boss P. Robbers en M. v. Wijk. I. H. Blanket en M. v. d. Vegte. B. Vrenegoor en M. Reedijk. C. v. Meurs en G. Homan. W. A. Bac en G. W. Vrenegoor. E. Vrom- land en JH. Schouten. P. W. E. Hietbrink en M. Kuijer. M. S. G. v. Noort en R. Wigtenbroek. 23 Oct. J. P. J. Kratz en H. M. Braakenburg. GETROUWD. 22 Oct. A. J. Duin en A. M. de Wit. C. J. v. Looij en M. H. v. Beek. H. Meken- kamp en A. A. v. Beek. J. Kaptijn en M. J. Cop. GEBOORTEN. 15 Oct. J. M. L. Jukes geb. Bottelier z. J. W. Slagter geb. Langeveld z. M. C. Kapteijn geb. Bussing z. M. C. Schaafsma geb. Verveen z. 16 Oct. J. Steemers geb. Siebers d. K. Uilenburg geb. v. Alphen d. M. Heeremans geb. Swart z. H. P. Croese geb. v. Kessel z. G. M. Winkelaar geb. v. Lieshout d. J. C. v. d. Ochtend geb, Boulonois z. A. C. Visser geb. Storm z. 17 Oct. C. Hoogers geb. v. Maanenberg z. T. Toeset geb. Toorenburg d. A. v. d. Steen geb. Lodder d. H. v. Dalsem geb. Visscher z. 18 Oct. J. W. Steenkist geb. Godefrooi d. H M. Persoon geb. v. d. Zwet d. G. Prinsen Geerlings geb. Ritsema z. C. Kruijer geb. Ales z. 19 Oct. A. C. Helminck geb. Kaart d. C. Besseling geb. Paaij z. G. C. Vos geb. Snakenbroek d. M. G. E. Snoek geb. Smit z. 20 Oct. M. Alders geb. Woestenburg d. A. v. Velzen geb. Zaalz.— C. J. de Graaf geb. Heiligers z. 21 Oct. Z. v. Loon geb. Vos z. M. Martens geb. Nieborg z. C. A. Dolk geb. v. Beramel z. 22 Oct. A. v. d. Meer geb. Kopper d. CMSabelis gebToornent dSM Hulshoffgeb. Houssart d. M. Sabelis geb. Welage d. JJ Graaman geb. v. Haren d. A. C. Meijer geb. Bouwer z. M. Verbaan gebBosch zLACvTurn hout geb. Kaper z. C. M. A. Thieman gebWesselingh z OVERLEDEN. 15 Oct. A. P. v. Straelen 53 jKl. Hout straat. S. Scharringhuisen wed D. de Dood 90jKl. Houtweg. 160ct. G. C. Joekes 74 j. BarteljorisstraatH. v. d. Meer 2 m. z. L. Lakenstraat. 17 Oct. Eenlevenloos aangeg. kind van het vrouwelijk geslacht van J. Smit, Zuid Polderstraat. C. H. Vogels Echtg. v. C. Thomass25j. Vrouwensteeg. J. C. GiljonWed. P. P. Wapstra80j. Kl. Houtweg. 18 Oct. Een levenl. aangeg. kind van het vrouwelijk geslacht van JBom Korte Begijnestraat. 12 Oct. W. Krijns 56 j. Klein Heiligland. C. Niemöller 3 m. z. Oranjestraat. P. Spruijt Wed. C. de Vries 68 j. Ouden weg. 20 Oct. K. Hollander 42 j. Heerensingel. J. A. R. Stap 4 m. d. KerkstraatMDPareau 52 jJansstr. J. H. Fredeker 6 j. d. Oranjestraat. —21 Oct. C. Creemers46j. Ged. Voldergracht. J. P. Nol 12d. z. Rozenprieelstraat. M. J. Weijtveld 74 j. Hagestraat. M. C. de Vogel 7 j. d. Veerpolder. N. J. v. Twuijver 2 m. z. Houtmarkt. ZEVEN-EN-DERTIGSTE MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Zondag 26 October 1884, des namiddags van 2'4 uur, door het Stedelijk Muziekkorps van Haarlemonder directie van den Heer M. H. Muller, Kapelmeester. PROGRAMMA. 1Mar.oh a DéUerPainparé. 2. OuvertureJean de ParisBoildieu arr. M. E. Miller. 3. Kunstier Leben "VValzerStrauss 4. Lieblings Klangen. PotpourriCl ar ens. 5. Ouverture: NabuchoaonosorVerii. 6. Die Deutsche vor Paris. Potpourri.Prenkler. 7. lVilhelmsbad GalloppSeller. Tot sluiting van het saisoen. Den 5den November a. s. hopen onze geliefde Ouders en HUNNE te gedenken. Haarlem, 22 Oct. 1S84. Op den 19den October over leed na een smartelijk lijden van bijna 4 wekenmijn har telijk geliefd dochtertje JOHANNA HENDRIKA, in den aanvalligen leeftijd van 6% jaar. Wed. C. F. FREDEKER— BRUGTS. HaarlemOct. 1884. (310) OEFENING op Zondag 26 October 1864, des morgenB ten II en een Half uur. Liederen van Frans Coenen. He Leden worden vrien delijk verzocht met het oog op de Uitvoering van 2 November a. s. deze oefening te willen lijwonen. (311) Hit IE VOORSTELLINGEN van Original Continental Fantoches op Zaterdag 25, Zondag 26 en Maandag 27 Oct. 1884. (Zie verder de groote Biljetten en meer uitvoerige kleine Programmals.) Dit Theater is reeds in verschei dene steden van ons land met den grootsten roem opgetreden en moobt in de Dagbladen overal de gunstigste beoordeeiingen verwerven. Prijzen der Plaatsen Zaterdag 50 Cents, Kinderen be neden de 16 jaren half geld. Zondag idem idem. Maandag (Extra Voorstelling) lst0 Rang 75 Cents, 2de Rang 40 CentsKinderen op den lsten Rang 40 Cents. Aanvang 7 ure. Einde te 10 ure. Plaatsbespreking op eiken dag der Voorstelling, van 123 ure, h 10 Ct. ALGEMEENE VERGADERING, op Maandag 27 October ek-, des avonds ten 8 urein het gebonw der Vereeniging Ged. Oude Gracht. De rekening en verantwoording over het afgeloopen genootschappe lijk jaar ligt ter inzage voor de leden ten kantore van den penning meester, den Heer P. ROUWEN- HORST MULDER, Ged. Onde Gracht, eiken werkdag van 1 tot 2 uur. He Secretaris, (313) Dn. H. D. KRUSEMAN. HET BESTUUR van het Departement Haar lem, der Maatschappij tot Nut van 't Algemeengeeft aan belangheb benden bericht, dat tot het bijwonen van drie Volksvoordrachten door den Heer J. H. SLANGEN op nader aantegeven datums te hon den, Toegangskaarten te ver krijgen zijn op Hinsdag den 28s'en October 1884, des avonds ten 8 ure in het Nutsgebouw. (314) nog een paar dagen over hebbende, zag die gaarne aangevuld, goed bekend met het maken en knippen van Costuums, alsmede met het Linnennaaien. Goede informatiën staan ten dienste. Brieven franco onder N°. 315, aan het bureau van dit blad.

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 2