gemeld dat men dit vaartuig na den atorm nog gezien heeft; het had toen de vlag opeen bewijs dat het was zoekende naar zijne netten, die intuSBchen door een ander waren gevischt. Het vaartuig v, as toen niet op de tehuisreis, daar het nog geen haring genoeg had om huiswaarts te keeren. Volgens later bericht is de Argo heden te Scheveningen aangekomen. In den avond van 9 October jl. is te Kinderdijk op de Dordrechtsehe boot gegaan naar Rotterdam Huig Oostlander uit Krimpen a/d Lek, oud ongeveer 43 jaren, aangezicht blozend, haar bruin, schedel kaaléén oog scheelkleeding bruin bombazijnen werkpak met zwarte mouwenblauw gestreepte boezeroen katoenen hemd en klompen. Sedert heeft zijn gezin niets van hem vernomen. De burgemeester van Krimpen a/d Lek verzoekt opsporing en bericht. Dezer dagen werd ontdekt, dat in een huis op den Maliesingel te Utrecht, bewoond door mevrouw v. H. C.tijdens zij afwezig waseen groot getal zilveren voorwerpen is ontvreemd. Zaterdag-avond heeft een ongeval plaats gehad met een brievenzak. Uit den postwagen van den sneltrein, die te zeven uur Schiedam passeert, wordt aldaar de zak, welke de Amsterdamsche corresspondentie bevat, uitgeworpen en door een postbeambte in bewaring geno men. Deze zak is nu onder den trein geraakt, die hem tot op eenige honderden meters ver meesleepte. De brieven en couranten werden over den weg en in de sloot geworpen en gedeeltelijk vernield. Vele couranten waren aan flarden ge scheurd, anderen minder gehavendbijna alle van de adressen beroofd; brieven, postwissels enz. trof hetzelfde lot, zoo dat van deze post zeer weinig terechtge komen is. Op nieuw is te Weenen een moord gepleegd, en nu in de Schaeffer-Gasse vrij wel in het midden der stad. Een gepensionneerd officierKöstler genaamd is daar door een 20-jarig jonkmandie in den vroegen morgen de woning bin nendrong waar hij zich op het oogenblik alleen bevondmet een bijl zoodanig gewonddat hij kort daarna overleed. Toen zijn slachtoffer weerloos op den grond lag, doorzocht de moordenaar alle laden en kastenmaar hij vond niets dan een zilveren zakuurwerk en een gulden kleingeld. Daarna ging hij even bedaard heen als hij gekomen was. De politie is hem nog evenmin op het spoor als den dader van den moord op de winkelierster Schinkeeen misdaad welke verleden week gepleegd werd. Een aantal plannen tot verbetering van den gezondheidstoestand te Napels zullen eerstdaags aan de Italiaansche Regeering overgelegd en aan het onder zoek van eene commissie onderworpen worden. Zij omvatten een volledig afvoerstelsel, een breede straat midden door de slechte wijk, eene vermeerdering van den water toevoer tot 700,000 kub. meter per dag enz. De kosten van het een en ander worden op een som van 40 a 50 milloen gulden geraamd. IntnsBchen gaat men onmiddelijk aan het werk om den toestand der arme wijken te verbeteren. In een dorpje in Engeland zijn twee personen door een jongen stier gedood. Daar werd op een weiland een boer door een stier aangevalleneen zijner dienstboden snelde met een schop gewapend ter hulp maar nu keerde zich het woedende dier tot haar. Zij verweerde zich met haar wapen zoo goed zij kon, maar moest den strijd ten slotte opgeven. Beide perso nen werden door den stier zoo gehavend dat zij reeds den geest hadden gegeven, voor andere hulp hen kon ontzetten. Abraham Lincoln werd eens aange zocht, zijn leven te doen verzekeren. In tegenwoordigheid van een groot aantal personen antwoordde hijdat het indedaad de plicht van ieder hoofd van een gezin is, zich te verzekeren in die mate als noodig is voor het levensonderhoud zyner nabestaanden. »Wat mij betreft, voegde hjj er echter bijik ben van een familie die zeer oud wordt; ik heb dus niet noodig mij te doen verzekerenik heb met het leven een huurcontract aangegaan dat het gewone gemiddelde met 25 jaren te boven gaat." Een dertigtal personen sloten echter op hetzelfde oogenblik meer of minder hooge verzekeringen, naar gelang hun geldelijk vermogen dit toeliet, en van al degenendie bij deze samenspraak tegenwoordig warenoverleed Lincoln het eerst. Zijne weduwe zag zich verplicht de regering van de Vereenigde Staten te vragen wat haar echtgenoot verzuimd had haar te verzekerennamelijk gelde lijke hulp. Wat een schoone reclame voor Levensverzekeringen? Twee reizigers in Engelanddie naar hartelust in een niet rookcoupé zaten te dampen en zich niet al te spoedig, op het verzoek hunner medepassagiers noch van den conducteurverwijderden zijn ieder tot eene boete van 72 veroordeeld. Een duur sigaartje. In verband met de voorgestelde hervormingen in het Engelsche parlement, meldt een Reuther-telegram dat in het Hydepark te Londen een meeting is ge houden die door 100,000 personen werd bijgewoond. Er werd een resolutie aan genomen waarbij voorgesteld werd het huis der lords af te schaffen. Door de firma Krupte Essenis een reusachtig kanon vervaardigd, dat 130.000 kilogr. weegt. Het zal op twee groote wagens, elk met 8 assen, naar zijn plaats van bestemming (Italië) ver voerd worden. Toen het uit Kiel uitgeloopen Duitsch oorlogschip Olga verleden jaar te St. Vincent kwamnam het 6 jonge duiven aan boorddie door een deskundig matroos groot gebraoht werden. Eene aan den mast gehangen vliegenkast werd tot dui venslag ingericht. De diertjes werden zeer makzaten in de masten en zochten hun voer op het dek. Gedurende den geruimen tijddien het schip in de ha ven van Pernambuco bleef liggen, bezochten de duiven den vasten wal en ook de na burige schependoch keerden des avonds naar de vliegenkast terug. Toen op zekeren dag een sohipdat dicht bij de Olga lag en waar de duiven dikwijls op zaten, de haven verliet, gin gen ook de juist in het takelwerk zit tende duiven mede, maar kwamen na verloop van een uur weer terug uit zee. Spoedig daarna stak ook de Olga in zee. Nadat deze ongeveer 180 zeemijlen van het land verwijderd wasvlogen de dui ven hoog in de luoht, beschreven een grooten king en verdwenen. Na een uur keerden er drie terug; de andere zullen wel naar het vasteland zyn. Het terug gekeerde paar begon gedurende de zee reis te broeienmaar de aapdie zich aan boord bevond, haalde de eieren weg. In de Floridastraat wierp een zware storm den geheelen duivenslag met zijn inhoud van bovenneer op het dek, zoodat de broeierij veel bezwaar ondervond. Toch brachten ze later twee jongen groot. Deze duiven hebben nu de geheele lange zee reis medegemaakt en zijn de vorige maand gelukkig te Kiel binnengeloopen. In een Hannoversch blad komt de volgende hu wel ij ksaarrvraag voor: „Een jeugdig landbouwkundige wenscht door huwelijk in het bezit van een grondei gendom te komen, dat in verhouding staat tot zijn vermogen. Grond, die voor bietsuiker-cultuur gesohikt iszal de voorkeur genieten." Uit Delft wordt gemeld In de laatste twee dagen werd er hier veel over gesprokendat eene vrouwdie zeer schielijk was overledendoor haren man zou zijn vergiftigd. Het lijk van de vrouw is nu om die reden door twee deskundigen in- en uitwendig onderzocht waaruit is gebleken dat zij aan buikvlies- ontsteking is bezweken, en dat er aldus van vergiftiging geen sprake is. Een bericht van zeer belangrijken en droeven aard ontving de directie der Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaart maatschappij. Door de agenten der Nordd. Lloydte Southampton werd haar onder dagteekening van 28 October het volgende geseind „De gezagvoerder van het stoomschip Odervan New-York naar Bremen, heden hier aangekomen, rapporteert den 25n October op 49° N.Br. en 27° W.L. het stoomschip Maasdam in brand staande aangetroffen te hebben. De masten waren overboorddoch de schoorsteen stond nog, dikke rook steeg uit het ruim. Er was niemand aan boord te ontdekken. Het stoomschip Maasdamkapt. v. d. Zee, vertrok 18 October van Rotterdam naar New-York. De passagierslijst wees aankaj uitspassagiersde hh. J. C. Rijfsnijder, A. T. C. G. BrüningsAnth. MaricourtAlfr. Bernardmevr. Clara Schott en zuigeling; benevens 135 tus- schendekspassagiers. Dinsdag nacht moesten de bewoners aan den waterkant te Monnikendam zich voor den wassenden vloed beveiligen, daar het water toen een hoogte bereikte van 1.80 boven volzee. Het eiland Marken is geheel overstroomd. De onlangs verhoogde Rijks-zeewering voor Petten is door den storm zeer ge havend. Er is veel klei weggespoelden de helft van de krammat is verdwenen. Men is druk bezig de geleden schade te herstellen. Te Harlingen is door Urker vissohers het lijk opgehaald van zekeren Jomsma, die Zaterdagavond in de Nieuwe haven was geraakt, waarin hij door storm was voortgedreven. Uit de Lemmer meldt men, dat de laatste nacht zonder ernstige ongelukken is afgeloopen. Gisteren wisselde de zee waterstand tusschen 1.3 en 2.1 meter boven A. P. De wind was gunstig; het weder stormachtig. De vuurtoren aan den ingang der haven van New-Yorkdie de „hellepoort" genoemd wordtis nu van electriesch licht volgens het stelsel van Brush voorzien. Er branden negen lampenieder van 6000 kaarsen lichtsterkte. Dit kustlicht wordt als het sterkste ter wereld be schouwd. In den nacht van Maandag op Dins dag heeft er te Schoonhoven een vrij belangrijke diefstal plaats gehad. Bij den koopman in gouden en zilveren werken A. K. zijn acht horloges en eenige andere gouden en zilveren voorwerpen eene totale inkoopwaarde van ruim ƒ200 ver tegenwoordigde, gestolen. Door verbreking eener glasruit, die men vooraf behendig met een met zeep besmeerd papier had bedekt, heeft men de voorwerpen, die voor het raam uitgestald waren weten te bereiken. De politie doet onderzoek, maar men is de dader of daders nog niet op het spoor. In de groote steden van Amerika treedt tegenwoordig een Italiaan op met een gezelschap zingende. .papegaaien. On langs gaf hij ook eene voorstelling te Limain Peruen het aanplakbiljet ver meldde Norma van Bellini (fragmenten) met soli, koren en accompagnament van een harmonium. De schouwburgzaal was stampvol en er werd druk toegejuicht, want het koor-,,ge zang" der papegaaien was allervermake- lijkst. Toen de cavatine „Castra diva" ge zongen werdnamen de toejuichingen zoo zeer toedat de troep door een panischen schrik bevangen werd en eensklaps weg- fladderde. Het publiek verschrikte hier door zijnerzijds en er ontstond eene paniek, die tengevolge haddat de toeschouwers slechts met moeite het gebouw konden verlaten en dat een man in de zaal werd doodgedrukt. In Engelsche kringen is tegenwoor dig het „gedachtenlezen" zeer in den smaak. Men weet waarin de kunst bestaat. Een persoon bijv. denkt aan een of ander voorwerpdat in het vertrek aanwezig is. Deze nu wordt aan de hand van den gedachtenlezer de kamer rondgeleid en zal zonder eenige verdere navraging tot zijne verbazing den naam hooren opnoemen van het voorwerpwaaraan hij heeft gedacht. Een Amerikaansche dame, Miss Estella Tomer, schijnt het bijzonder ver in die kunst gebracht te hebbenzij gaf on langs in een letterkundig en kunstlievend genootschap te Londen proeven van be kwaamheid op dit puntdie allen uit muntend slaagden en uitbundige toejui chingen uitlokten. Voor het gerechtshof te Oxford stond dezer dagen een 22-jarige jonkman, Rosa genaamd, terecht, die zijn vader doodgeschoten had, maar om zijn moeder het leven te redden. De oudere Rosa was in beschonken toestand met een mes in de hand op zijn vrouw aangevallen, en hij stond op het punt haar den hals af te snijden, toen de jongere Rosa op het hulpgeroep van zijn moeder en zuster de kamer kwam binnensnellen met een revolver in de hand. Hij zag het gevaar waarin zijn moeder verkeerdeloste eerst een schot in de lucht, om den woesteling te verschrikkenmaar toen dit niet hielp schoot hij het wapen op zijn vader- af en trof deze doodelijk in het hoofd. De gezworenen waren van oordeel, dat de beschuldigde in dit geval niet als moordenaar besohouwd moest worden, en zij spraken hem vrij. Aan een particulier schrijvenvan Sumatra's Westkunst ontvangen, ontleenen wij het volgende: „Ik heb hier met het 17e bataillon klaar gestaan om naar Tenom te gaan maar nu komt er tot mijn spijt niets vanwant de canaille (de radja van Tenom) heeft de gevangenen losgelaten tegen betaling van item zooveel. Schan dalig, vindt ge ook niet? In Italië zou men met de menschenroovers anders handelen. Algemeen is men hier onte vreden dat de regeering dien schelm zoo veel égards heeft bewezendoch men durft het niet openlijk zeggen. Misschien moeten we dat schoelje eerstdaags nog vorstelijke eer bewijzen, want daartoe zullen de Engelschen ons ook wel ver plichten. HAARLEM, 31 October 1S84. Bij de gehouden stemming ter verkiezing van 21 Gemachtigden in het Kies-college der Ned. Herv. Gemeente alhier, zijn gekozen 15 candidaten, ge meenschappelijk aanbevolen doordeKies- vereeniging „Evangelie en Belijdenis" en de Gereformeerde Kiesvereenigingen moet herstemd worden voor de zes overigen tusschen twaalf candidaten, aanbevolen door de Commissie uit de vrijzinnige leden. De derde Algemeene Vergadering van de Nederl. Vereeniging ter bevordering van Zondagsrust zal plaats hebben te Utrecht op 14 November a. s.welke Vergadering des avonds ten 7% ure zal besloten worden met eene openbare samen komst, waarin als sprekers zullen optreden de Heeren H. Brouwer van Oirschot en Dr. F. van Gheel Gildemeester van 'sHage. Een exemplaar van den beschrijvingsbrief is, voor zoover de voorraad strekt, voor belangstellenden verkrijgbaar bij Ds. Brutel de la Rivière alhier. De heer B. Niterink, onderwijzer alhier, is benoemd tot hoofd der gemeente school te Lonneker. Tot onderwijzeres aan eene bijzondere school voor m. 1. u. o. alhier is benoemd mejuffrouw A. C. Visser te Rotterdam. De winter-collecte der Diakenen der Chr. Ger. Gemeente, Afd. Ged. Oudegracht, heeft opgebracht de som van ƒ551,366. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 29 Oct. J. de Haan en M. Oostzaan. J. Jore en C. C. Handgraaf. J. Aartsen en H. G. Quint. J. van Zeist en A. M. Kuijten. 30 Oct. W. G. Schouten en L. de Jong. H. Selle en G. W. Kort. GETROUWD. 29 Oct. L. Martin en C. S. Corporaal. 30 Oct. H. v. Bilderbeek en H. M. v. d. Ham. GEBOORTEN. 22 Oct. D. C. E. v. Batum geb. Kreetz, d. C. Arnken geb. Honing, z.23 Oct. A. Blouw geb. Strining, z. H. C. Jansen geb. v, Gaste ren, d. 24 Oct. W. de Leeuw geb. Eortgens, z. 25 Oct. J. v. h. Nederend geb. v. d. Raadt, d. M. Meeuwig geb. Martin, d. A. M. C. Wijnands geb. Redekcr, z. W. de Graaf geb. Vermeulen, z. A.M. Rooij geb. de Smit, d. 26 Oct. E. v. d. Wolf geb. Soorbeek, z. J. M. B. v. Tilburg geb. Kuijpers, z. A. C. Westbof geb. Blijleeven, z. A. M. Verkooij geb. Woestenburg, d. 27 Oct. H. G. Kluit geb. Traksel, z. B. Schouten geb. Grijzen, z. M. M. v. Norde geb. v. Wieringen, d28 Oct. A. C. v. Hooijdonk geb. de Graaff, d. A. Visser geb. v. Deelen, d.— 29 Oct. J. Menke geb. Vring, z. J. M. Dubois geb. Ragetli, d. OVERLEDEN. 23 Oct. C. A. M. v. Ghert, d. 10m. Anegang. 24 Oct. W. de Ridder, 57 j. Oranjeboomslaan W. F. Roest, z. 2j. W. Geldeloozepad. C. Stokman, Echtg. v. H. r. Leeuwen, 48 j Oudenweg.W. J. de Graaff, 47 j. Ged. Raam gracht. G. C. Wildschut, d. 1 m. Oranjestr. J. T. de Mol van Otterloo, 58 j. Erederiksp 25 Oct. B. H. Kok, z. 21 m. Drossestraat. T. Sinia, Echtg. v. P. v. Thiel, 32 j. Bakenes- sergracht.— H. Kensen 20 j. Vrouwensteeg. G. de Jong 19 j. Tulpenslraat. 26 Oct. A. Willemse, z. 21 m. N. Heiligland. C. Groe- neveld, z. 1 m. Oranjeboomslaan. C. P. C. v. d. Raadt, d. 11 na. Leidschestraat.M. Neder- bragt, 44 j. Kenaupark. C. M. v. d. Haak, d. 13 mLHeerenvestKr. Hekke, 36 j Kamperlaan. 27 Oct. J. C. Bachofner,z. 11 m. Tulpenstraat. 28 Oct. J. Potter 53 j Vrouwensteeg. J. C. T. Cramer, d. 15 m. Harmenjansweg.A. Snoeks, d. 11 m. Zomer- vaart.—290ct. J. W. Verklaren, z. 2m. Stoom boot Spaarne. M. Bek, Wed. M. L. Deenik, 70 j. Parklaan.

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 2