gelegd gedeelte van het gebouw met heusche, levende menschen, die de schil derachtige kleedijen dragen. Dezer dagen wist een mannelijk1 verpleegde in het Rijkskrankzinnigen-ge sticht te Hedemblik in een onbewaakt oogenblik over het hek aan den achter kant van het gebouw te ontkomen. Ofschoon men hem spoedig vermistehad de man reeds een gedeelte van de stad doorgeloopen, was door eene gracht gegaan en vervolgens over de zeedijk de zee ingeloopen. Spoedig kwam hij evenwel terug en werd door eenige mannen, die hem achtervolgd hadden, aangehouden en in het gesticht teruggebracht. In Utrecht is men van plan eene nieuwe Remonstrantsche kerk te bouwen omdat de tegenwoordige kerkhoe vrien delijk ookte klein is voor het aantal toehoorders. Daarvoor is noodig eene Bom van f 60,000. Dit bedrag moet binnen 14 dagen volgeteekend zijnde helft aan giften en de andere helft aan voorschotten tegen 3 pCt. Op Zaterdag 15 dezer, des namid dags 1 Vj uur, zal in den Stadsschouwburg te Amsterdam eene vergadering worden gehouden tot vaststelling van de statuten der Vereeniging Nederlandsche Schrijvers bond. De commissie van voorbereiding bestaat uit de heeren H. J. Schimmel, H. de Yeer, Taco H. de Beerleden der commissie voor het ontwerpen der statuten: Prof. Dr. P. van GeeradviseurProf. Dr. Jan ten BrinkG. KellerMaurits H. van LeeDr. Max RoosesJH. Rossing, F. Smit Kleine, Mr. W. G. F. A. van Sorgen en Prof. J. A. Alberdingk Thijm. Het doel dezer Yereeniging is volgens de concept-statuten de bevordering van de belangen der Nederlandsche letterkun digen in de eerste plaats door de stich ting van eene voorzorgskas voor hare leden. Drie schuiten zijn te Scheveningen uit zee teruggekomen met goede vangst en zonder averij o.a. ook Matt.hijs Taalmet de bom Argo, waarover men ongerust was. Toen Donderdagmorgen een trein den overweg te Woensel (N. Br.) zou voorbij gaan, liep een kind, dat ongezien onder de sluitboomen was doorgegaan, over de rails. Slechts weinige meters was de trein verwijderdtoen twee spoorbeambten toesnelden enmet gevaar van hun eigen levenhet kind aan een anders wissen dood ontrukten. Ook een bewijs voor het nut van standbeelden. Een boer, die van den grooten Erasmus vast nooit iets anders had gehoord, dan het bekende sprookje, dat hij zeven jaren zou hebben doorgebracht om de letters van het a, b, c, te leeren stond met zijn zoontje even by het standbeeld van Desi- deer stil en sprak de jongen vermanend aan „Govertleer toch braafopdat het n niet ga als dien domoor daaren men na nwen dood nw beeld met een boek in de hand anderen ten exempel ergens te pronk zette." Omtrent de vlncht van den effecten handelaar en kassier S. in Den Haag zijn allerlei overdreven geruchten in omloop. Toch is de zaak reeds erg genoeg en zijn er genoeg, namelijk kleine burgers, die aan den defailiant te kort komen. Het totale bedrag van het deficit kan gerust op tachtig duizend gulden geschat worden. Het is o. a. bekenddat een burgerman die een spaarduitje wilde beleggen, dit. bij S. deponeerde om er een ,,painpiertje" voor te koopen. Een paar dagen later zou dit papiertje disponibel zijn, maar ziettoen de rechthebbende zich op het kantoor vervoegdeontving hij de mee- dedeeling dat „meneer" zich des ochtends „verwijderd" hadzelfs den lessenaar van den klerk had opengebroken en het daarin aanwezige geld had medegenomen. Een ander ingezetene moest op den dag dat S. zoek was een bedrag van f 12,000 van hem ontvangendoch moest zich tevreden stel len met het berichtdat de patroon was afgereisd zonder zijn adres achter te laten. Nog slechts weinige dagen geleden werd door S. bij de Twentsche Bank-vereeniging te Amsterdam voor een bedrag van om streeks f 11.000 aan effecten gerealiseerd. Naar men meldtis door de rechtbank te 's-Gravenhage bevel tot zijne inhechte nisneming verleend. Een aartsvader. Te Berkenwoude is overleden de heer W. de Jong, in den ouderdom van 95 jaar, nalatende eene fa milie van 136 personen8 kinderen56 kleinkinderen en 72 achterkleinkinderen. Een treurig geval van bloedvergif tiging deelen wij hier ter waarschuwing, mede. De kashouder van een mijn te Wanne had eene puistje op den neus en kwam daar herhaaldelijk met de vingers aanterwijl hij het geld voor de uitbe taling der loonen aftelde. Weldra zwol zijn nens op, spoedig zijn geheele gelaat zijn armen en borst, en binnen een paar dagen was de krachtige, gezonde man ge storven. Vrijdagnacht is in het hulpstation te Purmerend ingebroken. De dieven hebben eene ruit in het keukenraam uitgesneden en ongeveer twintig gulden aan geld alsmede een gouden horloge van den stationschef medegenomen. De justitie doet onderzoek. De gemeenteraad van Hoorn heeft besloten eene leening aan te gaan van 60.000 ten behoeve van de gemeente- gasfabriek. Uit Dnurswoude wordt gemeld: Een dubbele ramp trof heden morgen onze veldbevolking. De bliksem sloeg in eene woning, die geheel afbrandde en trof doodelijk een manterwijl hij bezig was in de nabijheid van zijne woning een kruiwagen met turf te vullen. Een arbeidersgezin zonder dak, en eene vrouw met eene viertal kleinen van haren man en kostwinner beroofd! Donderdag avond te ongeveer 6 uren ontspoorden uit het midden van den aan komenden goederentrein nit Rotterdam in de nabijheid van 't station Eindhoven twee beladen goederenwagenswelke langs de rails voortrolden en juist aan 't goe derenbureau in hunne vaart werden ge stuit, diepe voren in 't zand achterla tende. De daarachter zich bevindende wa gens liepen op de rails geregeld voort. Ongelukken hebben niet plaats gehad en de materieele schade is onbeduidend. Te Rotterdam stond gisteren terecht de 30jarige W. K. gewezen kellner in het Hotel de Hollande, beschuldigd van misbruik van vertrouwen. Zooals men zich zal herinnerenwerd hem op 6 Oc tober jl. door een der logé's van boven genoemd hotel een bankbiljet van f 1000 ter wisseling gegeven, dat hij zich toeei gende en voor het grootste gedeelte ver teerde op een uitstapje naar Den Haag. De feiten werden door bekl. bekend. Het O. M. oordeelde dat beschuldigde's handeling viel in de termen der strafwet. Wél had de hotelhouder verklaard dat het niet tot bekl.'s verplichtingen behoorde buitenshuis voor de logés commissiën te doen, en was deze verklaring door een paar andere hotelhoudersals deskundigen gehoord bevestigdmaar het 0. M. wees er opdat óók door de hotelhouders was verklaarddat bij het huren van kellners niet in alle onderdeelen wordt omschre ven wat zij wèlen wat zij niet moeten doen, en daarom het wisselen van geld ook moet beschouwd worden als te be- hooren tot hunne betaalde werkzaamheden Het O. M. eischte bekl.'s veroordeeling tot drie maanden celstraf en eene boete van f 12.50 subs, en een dag celstraf. De Antwerpsche Koophandel vestigt de aandacht op de aanvallen der clericale bladen tegen den Koning. 't Gaat zelfs zoo erg" zegt het blad „dat wij niet begrijpen hoe de parketten onver schillig en werkeloos blijven en die bsleedi- gingendie aanrandingenniet vervolgen zooals de wet het hun gebiedt. En dit maal zijn het niet de kleine, ongekende boerenblaadjes die aldus hunne pen en papier bezoedelen en bezwadderenneen ook de groote organen der partij maken zich aan deze misdaad van echte majes teitschennis schuldig. Men zou bijna ge- looven, dat zij wedijveren om de kroon te spannen in het uitbraken van hoon en smaad tegen den persoon des Konings. De Bien Publiek bedreigt den Yorst met de guillotine en voorspelt hem het lot van Bodewijk XVI. Het Journal de Bruxel- les roept woedend uit, dat de clericalen revolutie zullen maken en strijden tot den dood. De Escaut spreekt van zich in de armen te werpen der conservatief-repu- blikeinen. De andere bladen der partij slaan denzelfden toon aan. En die pers durft zich uitgeven voor de echtede eenigede ware monarchiegezinde partij I" Bij het Pruisische dorp Wandersleben is een werkman vermoord door een man en eene vrouw, wien het om diefstal van zijn paard te doen wasdat zij later voor 50 Mark verkochten. De vermoede lijke daders zijn gevat. Een Abessinische roover, Bal Am- bares Keffel, heeft twee Europeanendie op weg waren van Massowoh naar Serkit gevangen genomenom een losprijs voor hen uitbetaald te krijgen. Te Nantes is een oplichter gevat die den voor hem zeer gepasten naam Léon Tartuffe draagt. Hij kwam by een kassier aldaar om coupons te laten escompteeren die, zooals men daar ont dekte, valsch waren. Het blijkt dat Tar tuffe voor een bedrag van 500,000 francs van die coupons verhandeld heeft. Hij speelde, getrouw aan zijn naam, zoolang mogelijk de verdrukte onschuld. De koningin van Rumenië (Carmen Sylva) heeft zich naar Stockholm begeven om de eerste opvoering by te wonen van een opera van HallstroemNeagawaar van H. M. den text geschreven heeft. Het onderwerp van Neaga is een Ru- meesche legende. Bij de Regeering bestaat naar het Alg. Dgbd. verneemt, het voornemen om in Indië een bepaalde afscheiding te maken tusschen ambtenaren en beambten of geëm- ploieerden. Naar de meening van den Gou verneur-Generaal, zou men in den laatsten tijd aan de uitdrukking „ambtenaar" eene te wijde strekking gegeven hebben. Waar in de bepalingen omtrent wachtgeldnon- activiteits-traktement, binnen- en buiten- landsche verlovenpensioen enz. sprake is van ambtenaren mogen beambten d. z. landsdienarenniet aangesteld door den Gouverneur-Generaal, niet deelen in die voorrechten. Zoo zullen dus klerken en andere beambten geen wachtgeld, verlof, of pensioen meer mogen erlangen. Daar de intellectueele eischen der klerken gesteld zeer laag zijnbehoeft men niet te vreezen door minder milde bepalingen gebrek aan even geschikt personeel als thans te krijgen. In een schrijven uit Joanina wordt hevig geklaagd over den onveiligen toe stand, die daar en in de omstreken van Metsovo heerscht. Niets minder dan zeven rooverbenden loopen er het land af, mishandelen de bewonersstelen en lichten onderscheidene, personen op. O. a voerden zij met zich twee monniken, twee vrouwen, twee Turken en een dokter, voor wien al vroeger eens eene leening gesloten werd, om hem uit handen der roovers te bevrijden. Doch die bevrijding is tegenwoordig schier onmogelijkdaar de Regeering een vroegeren rooverhoofdman in dienst geno men heeft en deze de aangewezen onder handelplaatsen zoo zorgvuldig bewaakt, dat de roovers er zich niet durven wagen, waardoor de verhouding en de toestand van opgelichten en hunne familie er nog veel onaangenamer op wordt. Zoozeer vreest men er de roovers. dat niet min der dan 80 personen het vertrek van een hooggeplaatst overheidspersoon af wachten, en onder bescherming van zijn particulier en militair geleide de reis tot Arta mede te maken. Ondertusschen worden telkens Christe nen gearresteerd als verdacht van met de roovers onder éen hoedje te spelen, en van de 300 gekerkerden, denkt men dat wel 9/10 onschuldig zal zijnterwijl de handeling der schuldigen alleen daarin bestaat, dat zij levensmiddelen aan de roovers bezorgd hebben, iets wat men veiligheidshalve niet durft laten. Ten gevolge dezer handelwijze van de politie, durft men gepleegde moorden niet eens aan te brengen en bleef laatst den vermoorde dagen lang op een drukken weg liggen totdat eindelijk een groot landeigenaar, die met een gewapend geleide van 40 man passeerde, het durfde wagen er de politie mede in kennis te stellen. En welke maatregelen denkt nu de Regeering nog te nemen Zij is van plan de herders te noodzaken met hunne kudden in die streken te overwinteren opdat zij uit vrees voor nadeel de roovers zullen doodenen tevens te bepalen wat zij aan schadevergoeding zullen moeten betalen aan de familie der opgelichten, indien die door de roovers mochten vermoord worden,of, in het omgekeerde geval, wanneer zij toelaten dat de familie losgeld betaalt, dat losgeld weder op hen zal verhaald worden. Zeer onlangs werd weêr het lijk eener vrouw gevondenwelke de roovers gedood en op den weg gelegd hadden met een briefje op het gelaat gebonden bevattende de woorden„zoo leven wij met allen voor wie men ons het losgeld niet in handen stelt" natuurlijk zullen de bewoners er nu nog angstiger op worden. Prof. J. A. Fruin te Utrecht die reeds eenige dagen ernstig ziek was, is Zondag overleden. Een toevallige hatelijkheid deed zich voor bij eene nutslezing van Justus van Maurik te Utrecht, toen er op eens bij eene aandoenlijke passage een wekker afliep. HAARLEM, 4 November 1884. De geschiedenis van het bekende adres der 672 gemeenteleden aan het Kiescollege der Ned. Herv. Gemeente alhier, is nog niet ten einde. Op eene aanklacht door Mr. de Haan Hugenholtz c. c. bij het Class. Bestuur ingediend tegen het eigenmachtig smoren der discussie over dit adres in de ver gadering van het Kiescollege heeft in de afgeloopen week het Class. Bestuur by een gemotiveerd besluit de genoemde vergadering en dus ook het daar gevormde drietal en daaruit gedaan beroep, onwettig verklaard en het Kiescollege gelast we derom van voren af met de behandeling van meergenoemd adres te beginnen. In ons vorig nummer deelden wij voorloopig den uitslag mede omtrent de op 28 Oct. j.l. gehouden verkiezing voor 21 gemachtigden in het Kiescollege der Ned. Herv. gemeente alhier. Hieronder volgt eene meer nauwkeu rige opgave. Er werden uitgebracht 1054 stemmen, waarvan blanco 2van onwaarde 5 volstrekte meerderheid 524. Gekozen de volgende Kandidatenaan bevolen door de kiesvereeniging „Evangelie en Belijdenis" en de Gereformeerde Ver eeniging. J. de Blauw578 stemmen, P. van Eijk582 E. Felder Sr555 C. Fortgens Cz....545 R. Y. Hoeksema..587 F. Hos583 J. M. Heek555 J. G. C. Ickelsbeimer572 H. J. Landman..578 J. A. B. Memper. .555 P. G. Otter542 G. C. C. Reeser...567 P. Verkes577 M. Verdel547 R. van Waard....532 en moet voor 6 vacaturen eene herstem ming plaats hebben tusschen de volgende Heeren aanbevolen door de Commissie uit de vrijzinnige leden J. E. van den Arend, Mr. W. J. B. Besier, Dr. W. B. J. van Eyk, Mr. F. A. de Graaff, Jhr. Q,. Hoenfft, A. van der Laan, W. D. Nolting, Ds. P. J. ter Plegt, J. Sabelis, E. Voet, D. J. A. Westerveld en E. J. Westerveld. L. 1. Donderdag is te Bloemendaal op 71 jarigen leeftijd overleden Jhr. M. Salvador, oud-lid van den Gemeenteraad van Haarlem en van de Prov.-Staten van N. Holland. Vrijdag-avond werd in Felix Favore de spreekbeurt in de R.-K. Leesvereeni- ging alhier vervuld door dr. H. J. A. M. Schaepman. De gevierde spreken, onder hield zijne talrijke hoorders over indruk ken door hem op zijne laatste reis opge daan van de steden KonstantinopelAthene en Rome, en zijne belangrijke mededee- lingen daaromtrent verwierven in hooge mate de aandacht en toejuiching van de aanwezigen. Na gehouden examen is tot den curcus ter opleiding van hoofdonderwijzer essen alhier toegelaten mejuffrouw A. H. Kuipers. Gedurende de afgeloopen maand zijn door de politie alhier 48 personen vervolgd wegens dronkenschap op straat. In de maand October van het vorige jaar was dit getal 68, dus 20 meer. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die dage lijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een zwarte gehaakte doek. - Een zwarte bonte kraag. Een bril in étui. Een witte doek. Een fantasie-hoed. Een parapluie. Een rood wollen- dasje. Twee duimstokken. Een buckskin vest. Een pak lucifers. Een stuk grijs lint. Een gewicht. Een vrouwenzak waarin portemonnais met geld, enz.

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 3