Van alles wat. N ieu wsberichten. zich ha d doen hooren viel onder het zingen der feestkantate en onder het gejuich der menigte het zware doek waarmede het monument omhuld was. De voorzitter der Kamer hield toen eene redevoering, in welke hij de ver diensten van Koning Willem II in her innering bracht, en eindigde met den wensch: „Moge de hemel aan dit getrouwe volk het geluk schenken van nog lang te leven onder de regeering van des tweeden Willems doorluchtigen zoon." De koning antwoordde: „Ik dank u voor de woorden die gij gesproken hebt uit naam van het Groot hertogdom. Ik dank de Luxemburgsche bevolking voor hare vaderlandslievende ge voelens en hare verknochtheid aan hare "Vorsten. Dank uit mijnen naam en uit naam van het huis van Oranje!" Daverende toejuichingen begroetten deze woorden. De koning en de Koningin met gevolg bezichtigden daarop het monument eu namen vervolgens weder in hunne rijtuigen plaats, terwijl devereenigingen voor het monument defileerden en daar kransen en bloemen op neerlegden. Er heerseht groote geestdrift in de stad. In Duitschland is een baronnen-titel te koop voor de liefhebbersvereisohten zijn onbesproken verledenachtenswaardige fa milie en aanzienlijk vermogen. Dat laatste doet de deur toeal dient ook de brandkast geopend te worden. Van het dieren- temmen zijn de verschrikkingen ook al af je doet het tegenwoordig eenvoudig met een electrisch toestel, dat den vorm van een stok heeft. Zulk een voorwerp kan van groot, praktisch nut worden om zich de beren van het lijf te houden en zal misschien wel spoedig in de studenten wereld zijn toepassing vinden. Ook den zoogenaamden groenen wenschen wij een dergelijk tooverstafje tegen eene al te grove behandeling't is toch een feit dat gedurende den laatsten groentijd te Leiden één novitius is gestorven en een ander naar een krankzinnigen-gesticht is ver voerd, dat de justitie naar die beide ge vallen een onderzoek heeft gedaan en tegen twee studenten eene rechtsvervolging heeft ingesteld. Onlangs maakten wij melding van een roman uit de Studentenwereld, getiteld Clara, de chanteuse, deze week verscheen er een andere roman, die ook in de Studentenwereld begint en ook den naam eener chanteuse tot titel heeft, wij bedoelen: „Fraulein Luise". Wieevenwel dit werk bij wijze van verstrooiing ter hand nam, zou al spoedig de ervaring opdoen, dat het romantische slechts bij zaak mag heeten, maar dat sommige ziekten, waaraan onze hedendaagsche maatschappij lijdende is in een drie- of viertal personen met onverbiddelijke nauw keurigheid worden behandeld. Bij de lezing van dit werk, denkt men vaak onwille keurig aan één der drie studentjes van Paaltjes en aan Adriaan de Merival van Pierson. 't Boek doet verlangend uitzien naar de beschrijving eener andere en betere richting in de Maatschappij met eene even vaste hand geteekend. Ten slotte hier nog een afgeluisterd gesprekTwee onder wijzers spreken over hunne privaatlessen, 'tis in 't begin van de maand, welke omstan digheid den eenen de vraag in den mond geeft: „hebt gij het geld uwer lessen reeds ontvangen?"„Helaas nog niet was het antwoordmaar wat moet ik doen, ik kan de vaders toch niet manen." „Maar waarom doet ge niet als ik? Als het de eerste is van de maand en mijne leerlingen het geld vergeten hebben mede te brengen, dan laat ik hen eenvoudig de volgende volzinnen in het Fransch vertalen. l.De maand is teneinde. 2. Ik heb geen geld. 3. Hebt gij geld, ik heb het noodig. 4. Waarom hebt gij het geld niet meege bracht? 5. Heeft uw vader u het geld niet ter hand gesteld 6. De onderwijzer heeft mij gevraagd of ik het geld meege bracht heb, enz. Dit, amice, is een probaat middel. Bij de volgende leB ont vang ik mijn salaris. Verkiezing van Leden der Eerste Kamer van de Staten-Generaal. Noord-Holland. Gekozen de heeren jhr. Mr. D. van Akerlaken met 57Mr. J. P. B. Tak van Poortvliet met 35 (na tweede vrije stemming en herstemming mét jhr. Mr. A. V. Teding van Berkhout, die respec tievelijk 26, 28 en 31 stemmen bekwam), Mr. G. van Tienhoven met 54; M. Insinger met 49mr. M. J. Pijnappel met 62en Mr. D. Visser Van Hazerswoude met 41 stemmen. Er waren uitgebracht 69 stemmen. De niet op de genoemde heeren uitge brachte stemmen waren over versohillende personen verdeeld. Uit Londen wordt gemeld dat de 100-jarige Sir Mozes Montefiore ernstig ziek is. Den 3 November werd teWageningen door de leerlingen der Rijkslandbouwschool eene serenade gebracht aan den heer Jongkindt Coninck, en aan den heer D. J. Andreae, welke laatste het bestuur der school tijdens de ongesteldheid van den heer Jongkindt Coninck waarnam. De Paus heeft officieel aan den Franschen Minister Ferry doen weten, dat hij de nieuwe wet tot invoering der echtscheiding niet erkennen kan, omdat zij in strijd is met de grondbeginselen der Kerk. De Fransche Regeering antwoord de, dat de maatregel er een is van burgelijke wetgeving, en dat het Z. H. vrij staat alles te doen wat hem goeddunkt, om de Katholieken te weerhouden er gebruik van te maken. In den nacht van Zondag op Maandag is bij F. Holthuijzenaan de Loenerveensche sluis nabij Loenen aan de Vecht, ingebroken. Door het uitlichten van een ijzeren dakraam wist de dief zich toegang te verschaffen. Twee meisjes, die op den zolder sliepen eu een man zagen binnenkomen, begonnen luidkeels te gillen, waarna de inbreker verschrikt het hazenpad koos. Een dertien-jarig moordenaar is door het Gerechtshof van Cher veroordeeld tot 8 jaren opsluiting in een verbeterhuis. De knaapdie zijn patrooneen banketbak ker uit wraakzucht met een mes doodstak, moet tot zijn overlegde daad gebracht zijn door het lezen van een romanwelke de geschiedenis van een 14-jarigen moor denaar behandelde. Hij wist dat men hem toch geen zwaarder straf kon opleggen dan opsluiting in een verbeterhuis tot zijn 21e jaar. De portefeuille met ongeveer 2600 geldswaarde, welke Vrijdag j.l. in het Amstelhótel door den Rnssischen Generaal Peters werd verlorenis hem Dingsdag met den onaangeroerden inhoud door eene behoeftige vrouw van het Rustenburgerpad teruggebrachtwaarvoor de eigenaar haav- beluonde met een geschenk van f 250. De Prins van Wales kocht onlangs een 2-jarigen hengst voor 8000 p. st. Een paar dagen daarna won het paarddat reeds den hoogsten prijs voor 2-jarigen bij de Engelsche wedrennen gewonnen hadook nog den Dewhurts-plate. Dit bewoog een s/ioré-liefhebberden Prins 10,000 p. st. voor den hengst te bieden het hoogste bod dat ooit voor een 2-jarig paard werd gedaan. Maar de Prins weigerde, het dier te verkoopen. Uit Brussel wordt gemeld dat de Honiteur een koninklijk besluit zal me- dedeelen, waarbij bepaald wordt dat het wachtgeld der onderwijzers, die van de openbare school verwijderd worden, niet minder dan 1000 fr. in plaats van 750 fr. mag bedragen. Het besluit zal gevolgd worden door eene circulaire van den minister aan de gouverneurs in de provinciën betreffende de uitvoering van de schoolwet, waarbij vele verzachtingen in de toepassing der wet worden bevolen; onder anderen zal de minister voorschrijven dat vreemdelin gen uitgesloten zijn van het onderwijs. Men schrijft uit Utrecht: Alleen omdat het zoo bizonder karak teristiek is en, met het oog op de samen stelling onzer Provinciale Statenzulk een eigenaardig licht werpt op de „onafhan kelijkheid" onzer kiezers, óók voor de Eerste Kamer, zij medegedeeld zonder eenig verdere commentaar dat bij de stemming in de Staten heden aldaar ge houden de candidaat der „andere" partij wasgraaf Yan Bylandt. en dat één der ingekomen stembriefjes luidde voor graaf Van Byleveld. Het lid der Statenvan wien dit stem biljet washad een klokje hooren luiden doch wist niet goed waar de klepel hing. Niettemin gehoorzaamde hij blindelings aan het klokje! Uit Athene zendt men het bericht, dat Pieter reeds buiten het rechtsgebied der Atheensche politie is gebracht en zich naar Kalamakion heeft begeven. Eenige gelden aan zijn valsch adres gericht, zijn nog in beslag genomenen wat de ontvreemde sommen aangaat, die moeten niet bij één, maar bij verschillende Hollandsche bankiers gedeponeerd zijn. In een paardenspel te Gratz ont stond jl. Zaterdag een paniek door het geroep van brand, juist op het oogenblk dat een dierentemmer het leeuwenhok binnenging. De verwarring werd steeds grootertoen men werkelijk een gordijn aan een der uitgangen zag vlammen vat ten en de kreet gehoord werder is een leeuw ontsnapt! Een politieagent vermaande de menigte tot kalmte een brandweermanbluscbte den brandde muziek speelde lustig een walsje en door deze vereenigde pogingen werd de storm bezworenwaarvan de vreeselijke gevolgen wellicht niet waren te overzien geweest. Nu werden slechts enkele personen licht gekwetst. De St Ct. No. 261 Kon. besluit van 22 September 1884, tot vaststelling van de voorwaarden voor de opneming en ver- pleging van krankzinnigen voor rekening van gemeentebesturen in het Rijksge sticht te Medemblik. Twee driftige Engelsche Lords wor den gerech telg k vervolgd; nl. LordBores- fortomdat hij den redacteur van het blad Vanity Fair afgeranseld heeft, en Lord Lord Gower wegens het slaan van een schildwacht voor het koninklijk paleis van Buckingham. De diepe onwetendheid van het Italiaansche volk op sommige plaatsen blijkt op nieuw uit het volgende dat te Reg- gio plaats vond Een grappenmaker had ergens twee eieren, een wit en een zwartgemaakt, 's morgens vroeg voor de deur van een huis gelegdde bewoners opgeroepen en hun wijsgemaakt dat,,cholera-eieren" voor hun deur lagen. Het volk was doodelijk verschriktde burgemeester werd opge roepen en hij liet het huis door karabi- niers omsingelen, terwijl de overheden over legden, wat er gedaan moest worden. Men besloot eindelijk de eieren op te nemen in een netaan een langen stok. Zij werden zoo in optocht door den bur gemeester de karabiniers alsmede een aantal burgers naar een veld gebracht en daar onder een dikke laag ongeblusehte kalk in den grond gestopt. Toen de „cholera- eieren" onschadelijk gemaakt waren, keerde men gerustgesteld, huiswaarts. De gemoederen in België schijnen langzamerhand wat tot kalmte te komen. Mogen wij de berichten in andere bladen geloovendan houdt de minister raad dagelijks gedachtenwisselingen over de toepassing der schoolwet en verwacht men dat het resultaat hiervan zal zijn het uitvaardigen eener nieuwe circulaire waarbijonder handhaving der wet de gemeentebesturen de meest mogelijke gematigdheid in deze wordt aanbevolen. Koning Leopold is volstrekt niet on gesteld zoo als eerst uit clericalen bron werd gemeld. Integendeel. Z. M's. gezondheid laat niets te wenschen over. Dagelijks rijdt Z. M. twee, vaak driemaal van zijn paleis te Laeken naar Brussel en heeft gedurende den laatst: n tijd aan tal van personen audiëntie verleend. Als een bijzonderheid, tevens een bewijs dat men in Zeeland oud kan worden mag worden gemeld dat in de gemeenten RenesseNoordwelle en Serooskerke (S) samen 2000 zielen tellende, in de laatste drie maanden drie personen boven de negentig jaar zijn overleden. De oudste was 931- eu de minst oude (jongste klinkt hier te zot) was 91j- jaar oud. HAARLEM, 7 November 1884. Aan den adjudant-onderofficier bij het bataillon dienstdoende schutterij alhier, den heer J. Piels, die dezer dagen ge durende 36 jaren heeft gediend, is door eenige officieren en onderofficieren als be wijs van hunne achting en vriendschap een fauteuil aangeboden. De kapitein, waarnemend kommandant, hield daarbij eene gepaste toespraakdie door den heer Piels beantwoord werd. Aan het postkantoor alhier is ge plaatst als commies 3e kl. de heer G. van Wieringhen Borski. Yoor de aanbesteding, betreffende het leggen van riolen en putten van Portland-cement, het maken van bestra tingen enz. in de Kennemer- en schoo- terstraten en langs den Alkmaarschen straatweg, zijn ingekomen 13 inschrij vingen, hoogste /8849.laagste f6487,69. De uitspraak omtrent de gunning heeft in de volgende week plaats. -Wij achten het niet overbodig nog maals te waarschuwen tegen de slechte gewoonte bij vrouwendie hunne porte- monnaies of beurzen met geld steeds ber gen in hun achter mantelzak. LI. Woens dag avond is op die wijze aan eene dame ontstolen eene portemonnaie waarin o. a. drie tiengulden stukken terwijl zij stond te kijken voor een winkel in de Anegang. Gisteren is door de Arr. Rechtbank alhier eene 21-jarige vrouwvan verdach te zedenveroordeeld tot 3 maanden ge vangenisstraf wegens diefstal van een gou den horloge. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat vau Politiedie dage lijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Eenige portemonnaie's met en zonder geld. Een paar oorknopjes. Een gouden ring. Een armband. Een tnlen muts. Een Sohoentje. Een Schoolboek. Een breikous. Een mes gem. K. v. L. Een parapluie. Eenige losse sleutels. In de Tram-wagens achtergelaten: Een taschje voor tramkaartjes. Een portefeuille met tram-kaartjes. Een paternoster. Terug te bekomen bij A.A. Piek Kenne- mersteegeen Snoekkleurig hondje. Bij Groeneveld Ravensteeg 24, een lap zink. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 5 Nov. A. J. v. Roscndael en J.Boeré. F. Hunting en A. M. Tijmann. H. v. Loeve- stijn en L. Kraai. J. v. d. Veeken en P. Dul- laart. J. Sikman en A. M. Fust. J. v. Es en M. K. Kors. GETROUWD. 5 Nov. P. W. F. Hietbrink en M. Kuijer. J. F. Kuijken en M. Kors.W. A. Pull en H. Hensen. D. Knaape en G. Timmer. L. v. Raaphorst en M. Delissen. J. N. Geerlings en A. M. v. d. Erf. H. Corsten en W. M. v. d. Meij. A. H. Andrea en J. Steenken. E. Kievit en C. P. Boss B. Vrenegoor en M. Reedijk. C. v. Meurs en G. Homan. W. A. Bac en G. W. Vrenegoor. E. Vroom- land en 1H. Schouten. M. S. G. v. Noort en R. W igtenbroek. F. Enseler en A. Vis been. 6 Nov. J. P. J. Kratz en H. M. Braakenburg. GEBOORTEN. 29 Oct. W. Sipkes geb. Wingelaar, z. 30 Oct. A. v. Hemert geb. Toepoel, z. JDuijs geb. Kuijper, d. H. de Vos geb. Honig, z. G. J. Zwikker geb. de Klerk, z.31 Oct. S. J. Schiltman geb. v. Honschoten, z. E. C. Mes geb. Ducro, z. M. Vreenegoor geb. Jan sen, d. H M. Gaptijn geb. v. Lunenburg, z. M. J. Kroese geb. Wensing, d. 1 Nov. L. M. v. Velzen geb. Hessen, z. J. Smit geb. Ljjnslager. z.E. Russgeb. Dernison, d. A. M. v. Hemert geb. Dekker, d. E. ten Oever geb. Hulst, d. H.. v. d. Schaar geb. Mouthaan, z. R. Krenning geb. Gcrtenback, z. 2 Nov. M. M. Bakker geb. Out, z. A. Wijnders geb. v. d. Kroef, z. M. C. Jansen geb. v. d. Voort, z. J. v. Dijk geb. Turcquen, z. M C. Duinker gebAimabel, z. J C Wijkhuizen geb. Wijnbergh, d. 3 Nov. A. v. d. Landen geb. Mens, z. J. Cliteur geb. Sprengers, z. A. Doesburg, geb. Koning, z. M. C. Wijdom geb. Hessels, d. M. Mar tens geb. v. Maanenberg, z. W. A. Brink man geb. Geesink, z. —4 Nov. D. Rijk geb. de Jong, dAM. v. Kordelaar geb. v. Zijl,, z. M. H. Sala geb. Teeuwe, z. 5 Nov. M J. v. Eeden geb. vWerkhoven, z. CEter Horst gebvLeeuwen, zAMvOm meren gebCornet, zSWvdBroek geb. Reuter, d. E. Jungegeb. Piek, z. PSarlet gebSchuijer, d OVERLEDEN. 29 Oct. WHulsebosch 48 j. Kl. Heiligland. FAHellekamp d6 jKinderhuissingel.. P. Kruger74j. Leidschestraat.30 Oct. W. A. S. Veldkampz. 9 m. Burgwal. H. Terol 46 j. Oudenweg. 31 Oct. J. Koot Echtg. v. A. Knoop, 71 j. Kl. Heiligland. C. J. Schouten d. 3 m. Oranjestraat. G. Kabel, Wed. J. Danten, 70 j. Hageslraat. 1 Nov. J. M. Plaatzer, Wed. J. Houthuijsen, 64 jSehootersingelAPater z. 9 m. Gor- testeeg. A. M. Cop, Wed. C. W. Haak man, 70jKampersingel. J.Mons,z. 12in. Papentorenvest. J. J. C. Groen d. 4j. Verl. Frans Halsstraat. 2 Nov. H. v. Leeuwen,59j. K. Begijnestraat. S. Groo- tendorst, z8 mKlHeiliglandPM. v. Krevelen d. 15jSpaarne. 5 Nov.E. J. Donkerlo 64 jBeeksteegEJGerritsen d1 mKraaijenhgrachtAStam z. 1 m. Schooterweg.

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 2