Een machtig bondgenoot. de comm. van onderzoek was geamendeerd. Op voorstel van den Heer Mr. Th. Heemskerk wordt de behandeling van de zaak der verpleging van krankzinnigen uitgesteld tot eene latere bijeenkomst, 1 terwijl bet rapport der comm. van onder- zoek inmiddels gedrukt en aan de leden der verg. toegezonden zal worden. Ten behoeve der Kweeksch. voor Mach. te Amsterdam is voor 3 jaren, in te gaan 1885 een prov. subs, verleend van 2000 's jaars. Maar aanleiding van een verzoek om prov. subsidie ten behoeve der Tooneelsch. te Amst.waarop door G. S. afwijzend was geadviseerd, werd door de heeren A. C. Wertheim, J. BoissevainJ. Prins, D. Cordes en Dr. J. Teixeira de Mattos voorgesteld subsidie te verleenen over '85 en '86 van f 1000 's jaars. Bij de stemming ovfr de voordracht van G. S. tot afwij zing der aanvragestaakten de stemmen zoodat dit punt in eene volgende bijeen komst weder in stemming moet worden gebracht. Eene aanvrage van de Holl. Maatsch. van Landbouw om subsidie ten behoeve eener op te richten vakschool voor Zui velbereiding, werd overeenkomstig de voordr. van G. S. afgewezen. Ten behoeve van het in 1885 te Am sterdam te houden Blinden-Lehrer-Con- gresmet daaraan verbonden tentoonstel ling isovereenkomstig de voordr. van G. S. een subsidie verleend van f 500, en ten behoeve der bewaar- handwerkschool op Terschelling een van 125 's jaars voor 3 jaren, iügaande 1884. Eene aanvrage om subsidie ten behoeve van het schoolmuseum te Amsterdam werdovereenkomstig het advies van G. S. afgewezen. Een voorstel van den Heer Mr. A. F. K. Hartogh om een jaarlijksch subsidie van 440 te geven voor 3 jaren, onder voorw. dat het Rijk met minstens 1000 subsidiëere, werd ver worpen. Ten behoeve van den aanleg van een harden weg van den Burg naar den Koog op Tessel is een subsidie verleend van hoogstens 5000, onder voorw.dat door het Rijk een subsidie van 2/s der kosten worde verleend. Een verzoek om verhooging van het prov. subsidie van den stoombootdienst Terschelling Vlie reede Harlingen tot op ƒ4000's jaars wordt toegestaan. De adressen van de besturen der pol ders Oostzaan en Westzaan en van den Assendelver Zeedijk, om wijziging der reglementen op het onderhoud van den Noorder IJ- en Zeedijk worden, over eenkomstig het advies van G. S. afge wezen. Het voorstel tot wijziging van het reglm. van bestuur voor het Hoog heemraadschap van den Hondsb. en Duinen tot Petten werd aangenomen. Evenzoo na aanneming van 2 voorstellen tot split- eing der onderdeelen er vande voordracht Tan het reglement van bestuur voor het jjoogreemraadschap van de Ditw. sluizen Naar het Engelsch v. T. Malcolm Watson 3) „Mr Panton, lieve Claravervolgde ik, „heeft beloofd een tijdlang bij ons zijn intrek te nemenwees zoo goed te zorgen, dat hij zich hier zoo veel mogelijk op zijn gemak gevoele. 't Best zal wezen, dat ge terstond den voerman laat zeggen, dat hij mijnheer's bagage uit de Groene Draak halen en ze herwaarts brengen moet." „Ik zal het doenpapaantwoord de zij op zulk een onverschilligen toon, dat het me eenigzins hinderde. „Ik veroorzaak u al te veel moeite Miss Denby," liet nu Panton zich hoorenen zekere verlegenheidwelke hij openbaarde, was blijkbaar een gevolg van de weinig aanmoedigende ontvangst, welke hem van wege mijne dochter was te beurt gevallen. „Ge zult, vrees ikmeenendat ik 't nauw- lijks waard ben." De uitdrukking op Clara's gelaat was niet geruststellend. ,,De vrienden mijns vaders zijn hier altijd welkom," sprak zij op kalmen toon. „Zou het misschien goed zijn, als ik Mr. Panton's kamer terstond in orde liet brengen „Zeer zeker," antwoordde ik, en naar de deur loopende, opende ik die beleefdelijk voor haar, terwijl zij in Kennemerlamd te Westfriesland. Eindelijk werd zonder stemming aan genomen het voorstel van G. S. tot vast stelling van een bijz. reglm. van bestuur voor den Drooggemaakten Veenpolder te Asseudelft. De volgende bijeenkomst der Staten zal plaats hebben op 18 November of op 2 December a. s. Op nieuw heeft de politie te Parijs een inval gedaan in een geheim speelhuis dat gehouden werd door twee vrouwen bij gestaan door een maneen Italiaan. De ondernemers dier speelhel zochten voor al galante dames van reeds tamelijk gevor derden leeftijd te lokken. De beide vrou wen scholden den commissaris van politie en zijn helpers voor „moordenaars" en „ca naille." Zij namen dus haar beiden met den Italiaandie zich insgelijks te buiten ging in verzekerde bewaring en legden beslag op den inzet van het spel een som van 2000 fr. Met slakken schijnt men in Nieuw- Caledonië goede zaken te kunnen maken. Een stoomboot uit Marseille bracht daar onlangs 20,000 levende slakken aan, die voor een restaurant te Noumea bestemd waren, waar zij voor 25 centimes per stuk verkocht werden. In het Fransche dorp Antony, (dep. Seine) is een oud-notarisDelapalme ge naamd, vermoord door een knecht, dien hij ruim 25 jaren in dienst had. Deze knechtAntoine Fouillotdie zich in den laatsten tijd eenigszins zonderling gedra gen hadkwamterwijl de familie aan tafel zat, met een geweer in de hand de eet kamer binnen en loste twee schotendoch zonder iemand te raken. Allen sprongen verschrikt opde lampen vielen om doof den uit en in de verwarring had niemand Antoine herkend. Men meende, dat het afgelegen huis door roovers overvallen was. Ieder snelde naar de deur van het aan grenzend vertrek. Intnsschen laadde Antoi ne zijn geweer opnieuw, en toen zijn mees ter bij de deur kwam loste hij weder twee schoten op hem, die nu den Heer Dela palme doodelijk troffen. Daarop schoot de knechtdienaar men thans vermoedt, aan vervolgingswaanzin leedziehzelven dood. Een der andere be dienden werd licht gekwetst.- De Amst. Crt. deelt mede dat Z. M. de Koning aan de heeren Hojel en Beijerman, adjudanten van wijlen prins Alexander, een jaargeld van 2000 ieder levenslang heeft toegekend. De lijfarts van den overleden kroon prins, de heer dr. Vinkhuyzen Jr.ontving geen jaargeld. Hij verleende Z. H. geduren de 9 jaren geneeskundige hulp. Z. M. schonk en aan dr. Vinkhuyzen Jr, en aan dr. van Wieringhen Borski, die o. a. mede de balseming van het vorstelijk lijk verrichtte, de ridderorde van den Nederlandschen Leeuw. met eene koele buiging voor Mr Panton het vertrek verliet. Toen ik weder in mijn stoel was gaan zitten, merkte die heer opter wijl hij zijn sigaar van asch ontdeed „Uwe dochter heeft uwe levendigheid niet van u overgeërfd, mijnheer." Neen,"antwoordde ikmisschien begrijpt gij nu, hoe ik er wel om lachen moest, toen gij beweerdet u er over te verontrustenof misschien de ontmoeting met u den vrede harer ziel versloren zou." ,,'t Is moeielijker een ijsberg te doen smelten dan een sneeuwbal, maar juist het moeilijke der taak zou haar bizonder aantrekkelijk kunnen maken." „Zeer aardig uitgedrukt," zeide ik; „en ware het even gemakkelijk met vrouwen om te springenals met beeldspraakdan zou uw sukces zeker maar zelden tweifelachtig zijn." „Zij kunnen iemand evenzeer in verlegenheid brengen, dat stem ik toe," vervolgde hij glimlachend," maar zoo men slechts een weinig geduld oefent, zullen zij zich wel verklaren." „Nuzeide ik„hoe dat ook wezen moge, ik verbeeld me, dat ik me over Clara niet behoef te verontrusten, zelfs al houdt zich in onze woning- iemand op, die zich zeiven een ge vaarlijk persoon voor jonge dames heeft genoemd." Hij lachte goedhartig. „Ge weet niet, welk eene batterij van aantrek- Dr. Borski zond voor de hem gedane kunstverrichtingen eene rekening in van duizend guldenvolgens bet oordeel van deskundigen niet te veel voor het verzor gen, onderzoeken en balsemen van het vorstelijk lijk en dr. Vinkhuyzen Jr. dien de voor de bezoeken, aan Z. K. H. gedu rende 9 jaren gebracht, eene rekening in van twee en twintig duizend negenhonderd dertig gulden (22.930.) Beide nota's werden door zijner maje- steits thesaurier voldaan. De Amst., voegt er bij dat dr. Vink huyzen toch zijn ontslag heeft gevraagd als geneesheer van de koninklijke hofhouding. Te Groningen hebben zich ongeveer 300 werkliedendie geen werk hebben in optocht naar den burgemeester bege ven om hun nood te klagen. Sommigen vroegen brood en dreigden het zich an ders te zullen verschaffen. De burgemees ter gedroeg zich zeer kalm, maande hen aan bedaard te blijven en beloofde zijn best te zullen doenom hun werk en daardoor brood te verschaffenwaarop de menigte zeer rustig naar huis trok. Ten kantore van een wisselaar te Parijs, den Heer Rodrigues, in de rue de la Pair, is een som van 200.000 francs, waarvan 60,000 fr. in gereed geld, gestolen. De dieven wisten twee brandkasten open te brekenmen vond een nijptang en andere gereedschappen op den grond. Het blijktdat een knecht verzuimd had de deur voldoende te sluiten. Men is de inbrekers en hun buit nog nog niet op het spoor. Op de kust van Newfoundland en van Labrador hebben in de laatste dagen weder hevige stormen gewoed, waardoor een aantal schepen verongelukten en vele menschenlevens verloren gingen. Een treurig gevolg van straatmuziek zag men dezer dagen op Carthcart-sguare te Londen. Daar werd het paard van een broodkar schichtig door de muziek van eenige fluitspelers en terwijl de voerman het tot bedaren trachtte te brengen viel de kar omver. Het was zeer vol op het plein en een aantal menschen geraakten onder het voertuig. Een man werd ge dood twee andere braken een been en nog vier of vijf bekwamen meer of minder ernstige kneuzingen. In de golf van Aden is een slaven schip, met 150 slaven aan boord, door een Engelsch schip aangehouden en op gebracht. Price's groote waskaarsenfabriek York-roadLondenis Maandagavond door brand vernield. De brand ontstond door het overkoken van paraffine. De brandende vloeistof baande zich een weg naar de Theems en deed gevaar ontstaan voor de op stroom liggende schepen, doch door spoedig aangebrachte hulp voornamelijk het opwerpen van zand wist men den brand tot de fabriek te bepalen. kelijkheden ik nog in rezerve heb." „Beste jongen," antwoordde ik, „ik hoop, dat ge hier lang genoeg blijven zult, om ons de kracht van die aantrekkelijkheid te laten bewon deren." Hij schudde bedenkelijk het hoofd. „Nu, ik heb u behoorlijk gewaar schuwd. Gij zijt voor alles verant woordelijk." „Ik neem die verantwoordelijkheid gaarne op me," antwoordde ik, op staande. „Maar kom, laat ons gaan zien, of uwe kamer gereed is, en dan zullen we zienof we Clara be wegen kunnen, om een kop thee in den salon te geven. Om den lezer in staat te stellen, een juist oordeel te vellen over mijne beweegreden om Mr. Panton zoo har telijk te verwelkomen in onzen hui- selijken kring, neem ik de gelegenheid waar, om hier het een en ander mede te deelen aangaande de verhouding, die er destijds bestond tusschen mijne dochter en mij. In 't begin van het jaar was Clara geruimen lijd gelogeerd geweest bij een oud vriend van medie te Londen woont, en daar aan huis had zij ver trouwelijke betrekkingen aangeknoopt met een jonkman, Brown genaamd. Nu was deze Brown, gelijk ik later vernam, de zoon van een school kameraad van me, en die omstandig heid maakte, dat ik niet bizonder ingenomen was met die aangeknoopte -In het Kiinstlerhaus te Weenen wordt een eigenaardge tentoonstelling ge houden nl. eene van grafmonumenten. Men vindt daar, in 700 nummers, in afbeeldingeu en werkelijkheid, de ver schillende wijzen van begraven verbran den grafversieringen enz. van de 6e eeuw vóór onze jaartelling tot op dezen tijd. Te Athene heeft in een magazijn waar ook kruit geborgen was, eene ont ploffing plaats gehaddie groote schade aan de geheele wijk (de Neapolis) toe bracht. Niet alleen dat het magazijn in de lucht vloog, maar ook een paarden- station viel in, eenige muren van huizen barstten en overal werden de ruiten ver nield. Persoonlijke ongelukken hebben er, daar het nog vroeg in den morgen was, niet plaats gehad. Ingevolge Kon. besluit van 4 No vember zal de buitengewone vergadering der Staten-General worden geopend in eene vereenigde zitting der beide Kamers op Maandag 17 November, te een uur 's namiddags. Te Nottingham is een geneesheer, dien men onder den invloed van chloroform had gebracht om de pijn van hetnittrek- ken van een tand te verzachten, tijdens de operatie overleden. Aan het station te Venloo had Don derdag morgen de wissel wachter Peltzer het ongeluk, bij het aanhaken van wa gens tusschen de buffers te gerakenwaar door hij zwaar gekwetst werd. Een der grootste Engelsehe arbei- dersvereenigingen in het vak van scheeps bouw, van wier 36000 leden thans 11000 zonder werk zijn, heeft twee afgevaardigden naar Frankrijk gezonden, om daar deu toestand van den scheepsbouw te onder zoeken en te trachten op Fransche werven werk te vinden voor hunne broodelooze vakgenooten. Het is echter zeer te betwijfelen, of zij zullen slagen. Want in Frankrijk zijn handel en nijverheid, zooals men weet, ook zeer gedrukt. Als bewijs daarvan kan strekken, dat aan de gemeentelijke verbruiksbelastingen in de tien verloopen maanden van dit jaar ruim drie miliioen francs minder ontvangen werd dan in hetzelfde tijdperk van verleden jaar. Het aantal arbeiders zonder werk be draagt alleen te Sunderland en'omstreken 25,000 mannen, die met vrouwen en kinderen een geheel leger van noodlijdenden vormen. En de nood in dezen tak van nijverheid is van invloed op al de met haar verbonden vakken door het geheele land. In Wales loopen groote menigten mijnwerkers en te Londen een aantal dokarbeiders ledig. Omtrent de redding der bemanning van den Nederlandschen schoener Concordia die op de Deenscke kust, bij Nieuw Skagenstranddewordt vandaar het betrekking. De oude Brown en ik waren kameraden geweest te Harrow en te Oxford, maar onze smaak en onze gewoonten waren zeer uileen- geloopen. Hij was gewoon een open hartige bonhommie voor te wenden, zoowel tegenover vertrouwde kennis sen als tegenover vreemden; dit echter mocht voor anderen iets aantrekkelijks hebben, ik liet er mij niet door misleidenwat mijn oordeel over zijne werkelijke geaardheid betreft. Ilem was ook eene zekere vlugheid eigen om zich een oppervlakkige kennis te verwerven van elk onderwerp, waarop maar zijn smaak viel, een handigheid, die hem in staat stelde de eerste prijzen en graden te behalen, terwijl ik, die een vrij wat degelijker kennis bezat me geducht moest inspannen om door mijn examens te komen. Om kortte gaan, hij was een verwaande kwast, wien alles medeliep, en die later zich eene pozitie had weten te verwerven, welke hij zich door zijne verdiensten nooit zou verworven hebben, 't Is mijne gewoonte nietkwaad te spreken van mijne medemenschen, maar er doen zich gelegenheden voor, welke het wenschelijk maken de waarheid te zeggen, en dan deins ik er ook niet voor terug dat te doen. Wordt vervolgd.)

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 2