volgende bericht: Het lekke schip was op een ongunstige plaats gestrandzoodat de uitgezonden reddingboot het niet be reiken kon. De golven sloegen met geweld over het dek, zoodat de zes mannen die er op waren zich aan elkander en aan het schip moesten vastklemmen om niet over boord gespoeld te worden. Men moest nu beproeven, de mannen met lijnen te redden; zij sprongen een voor een, met de lijn om het lijfin zee en werden allen behouden in de boot gehaald. Zij waren uitgeput door de vermoeienissen der laatste veertien dagen (nacht en dag hadden zij aan de pompen gestaan). Maar door de goede behandeling der brave Denen herstelden zij spoedig. Het schip, dat met balken geladen was, ging geheel verloren. De Académie Nationale te Parijs, heeft de gouden medaille toegekend aan de firma Gebroeders Stibbe, Koninklijke likeurfabriek en distilleerderij te Kampen, wegens hare fijne likeuren. In het Hutel du Limbourg te Sit- tard had Dinsdag jl. zeker iemand onder den naam van Verhoevereiziger in naai machines, zijn intrek genomen. Onder voorwendsel zijne koffers wachtende te zijn, begaf hij zich Woensdag namiddag naar het stationdoch had te voren den huis knecht van het hotel den weg naar Roer mond gevraagd. Dit, zoomede zijn lang uitblijven, wekte het vermoedendat men men met een oplichter te doen had. De wachtmeester der maréchaussée liet onverwijld twee manschappen te paard in de richting van Roermond vertrekken die den reiziger op een half uur afstand van de stad in handen kregen. Op 't po litiebureau gebracht zijnde, bleek het inderdaad dat men niet had misgetast. De aangehoudene was namelijk zekere Thomas Hart, van beroep goochelaar, en wonende te Leiden. Bij zijne arresta tie was Hart van alle middelen ontbloot. Te Maastricht zou hij dezer dagen in een hotel denzelfden goocheltoer, maar met beter succeshebben uitgevoerd. Daar had hij voorgegeven zaakgelastigde van het Nederlandsch Tooneel te zijn. Vrijdag morgen is Hart naar de gevangenis te Maastricht overgebracht. Uit Utrecht wordt aan de N. R. Ct. geschreven Een jonge boerendochter uit Ter Aar, nabij Alfenpasseerde hier heden morgen op den weg naar het gesticht Condewater te Rosmale, begeleid door haren vader en twee broeders. De ongelukkige was krankzinnig en gaf in hare woestheid, gedurende de uren van oponthoud alhier aanleiding tot de meest deerniswaardige tooneelen, welker beschrijving hier geen plaats vinden kan. De familieleden wisten echter door zachten dwang en door den stationschef daartoe in de gelegenheid gesteld in een afzonderlijk lokaal haar aan de nieuwsgierige blikken van het publiek te onttrekken. Hedenavond keerden zij echter met de ongelukkige waanzinnige terug. Zij was thans gekleed in een dwangbuis, dat men haar had aangetrokken en kon daardoor slechts onder zware stuiptrek kingen haar afgemat lichaam bewegen. Er ontbrak iets aan hare papieren en daarom zond men haar terug uit het ge sticht, waar zij vijf jaren geleden wegens dezelfde krankheid was verpleegd geweest en waar men nu hare opname weigerde ofschoon de 29-jarige blijkbaar in een staat van woestheid verkeerde, die hare verpleging in eene particuliere woning gevaarlijk maakte. 't Is natuurlijk wenschelijk en nuttig dat de opneming van krankzinnigen in gestichten niet te gemakkelijk plaats vindt, maar dat men om eene formaliteit fami lieleden zoovele kosten en ongerief ver oorzaakt wanneer aan de krankzinnigheid niet te twijfelen valt, is toch wel aan eenige bedenking onderhevig. Met 1 Nov. jl. zijn te Hoogwoud met toestemming van den Burgemeester alle kin deren boven de 12 jaar van de school in de kom der gemeente verwijderd. Die maatre gel wordt aldaar zeer betreurd, in het belang van vele leerlingen voor wie hunne ouders in den naderenden winter geen werk hebben en die dus in plaats van te leeren langs den weg moeten loopen Ware het, dat het schoollokaal te klein wasof dat het aantal leerlingen voor ieder onder wijzer boven het wettig getal was, dan zoude maatregel als een voorloopige eerder te billijken zijn geweest, doch dit is geen van beiden het geval. In Brazilië verkeeren tegenwoordig een aantal vaders moeders en kinderen in groote verlegenheid. Volgens de wet van 1861 moeten daar te lande de hu welijken ingezegend worden door een geestelijke van de Kerk waartoe de echt genooten behooren. Maar verscheidene Duitsche protestanten in de provincie Zuid-Rio Grande, waar geen protestantsch geestelijke is, meenden, dat het voldoen de washun huwelijk door een notarid te laten sluiten, die zich ook daartoe bevoegd verklaarde. Het blijkt nu echter, dat zij gedwaald hebben. De regeering hecht onverbiddelijk aan het kerkelijk huwelijk en ingevolge een besluit van den staatsraad, hebben de brave Duitschers een kennisgeving ontvangen, waarbij hunne huwelijken onwettig en hunne kinderen onecht ver klaard worden. Die kennisgeving heeft groote ontsteltenis veroorzaakt temeer daar nergens een protestantsch geestelyke te vinden is, om de echtverbintenissen alsnog wettig te maken. Men schrijft uit VeereIndien de beker van Maximiliaan Donderdagavond bij de aankomst van de ijzeren brandkast een woordje tot de aanwezigen had kunnen richten zou het waarschijnlijk wel ongeveer geweest zijn: „Zie zoo! gij hadt het verradelijk plan gesmeed om mij mijn geliefd Veere vaarwel te doen zeggen, maar 't is nu uitik ben hier en ik blijf hier. Als vrucht van uw gekibbel heb ik een woning en een prachtige ook." Inderdaad het kunststukin de fabriek van den heer L. Vogel vervaardigdis boven onzen lof verheven. De eer daarvan naar wij uit den mond van den fabrikant vernamen komt inzonderheid toe aan den werkman Van Wijck. Het is ons aangenaam dit te mogen vermelden. De indrukdien men verkrijgt bij het zien van den beker in zijn ijzeren maar overal glinsterende woning is verrassend. Omgeving en inhoud staan in schoone harmonie. De foudraal van vroeger kan nu als historisch document op de anti quiteiten-kamer naast den bekenden blikken vrijheids-hoed gezet worden. Herstelling van die merkwaardigheden is overbodig. Dezer dagen is bij den uitgever J. Ykema te 's-Gravenhage, het eerste nummer verschenen van Folapükabledin en over de wereldtaalonder redactie van de heeren E. F. L. Haastert en J. M. Vos Mzn. Het is gedrukt in twee kolommen, een in het Nederlandsch en de andere in Volapük. De hoofdcommissarie van politie te 's Hage verzoektnamens de ouders opsporing van Maria Frederica Springveld oud 18 jaar, dienstbode, lengte tamelijk, voorhoofd hooghaar blondoogen blauw kleur bleekpostuur tengergekleed met bruine japonzwarten wintermantel grooten kastoren hoed met zwarte veer. Zij heeft 2 Nov. de ouderlijke woning te 's Hage verlaten. De politie te Deventer heeft tegen een 86-jarig persoon proces-verbaal op gemaakt wegens openbare dronkenschap. Een [jongmensch te Amsterdam heeft het ouderlijk huis verlatenuit een open gebroken lessenaar ƒ350 medenemende. Eene zestienjarige boerendochter te Stoutenburg had verleden Woensdag, bij het opklimmen eener ladder, om eenig voorwerp te krijgenhet ongeluk in een met kokend varkensvoeder gevulden bak te vallen, met zoodanig gevolg dat zij reeds den volgenden dag aan de bekomen brandwonden overleed. Een luitenant der gendarmeriebij- gestaan door tien manschappen en een commissaris van politieheeft te Montceau- les-Mines een werkman ,die een aanslag tegen een opzichter deed met een dynamiet- bom op heeterdaad betrapt. De werkman was gewapend met een revolver, waar mede hij vuurde toen hij zich omringd zag. Drie gendarmes zijn door de schoten gewond, van welke een gevaarlijk. De werkman is almede gekwetstdoch in lich ten graad. Den 7den dezer kwamen te Nantes acht cholera-gevallen voor. Drie personen stier ven er dien dag aan de ziekte. Te Rome geeft de voormalige profes sor Sbarbaro een weekblaadje uit, waarin hij hooggeplaatste personen telkenmale op hevige wijze en in hun privaat leven aan tast. Naar men beweert is de aanleidende oorzaak daarvan, dat Sbarbaro vermeent op onrechtvaardige wijze uit zyn ambt ontzet te zijn. Dezer dagen nu werd de ex-professor Sbarbaro in zijn eigen woning uit weer- wraak door markies Pescia, een twee-en- dertigjarig man die aan het ministerie van financiën werkzaam is, aangevallen. Pescia is een neef van den minister van financiën Maglianihij verwondde de echt- genoote en de schoonzuster van den profes- i sor door stokslagen en ontvluchte toen door zich met een revolver in de hand baan te breken. Op straat werd hij gearresteerdmaar later weer in vrijheid gesteldhetgeen bij de bevolking groote verbazing teweeg bracht, aangezien hij bij zijne gevangenne ming in het bezit van wapens was. De aanleiding tot Pescia's daad moet door een artikel van Sbarbaro's weekblad gegeven zijn, waarin de echtgenoote van den minister Magliani ter sprake werd ge bracht. Een extra nummer van het weekblad hetwelk zooeven verscheen deelt mede dat Sbarbaro den minister en diens vrouw van het feit heeft aangeklaagddat zij een moordaanslag tegen hem hebben uitgelokt LI Vrijdag hebben nabij Parijsde kapiteins Renard en Krebs hunne proeven met den bestuurbaren luchtballon herhaald. Zij zijn, gelijk vroeger, te Meudon opge stegen. Op zekere hoogte gekomenheb ben zij den boeg gewend, en zoo zijn ze van hunne luchtvaart, steeds inde rich ting welke zij het luchschip gavenop dezelfde plaats neergekomen vanwaar zij de reis aanvaard hadden. De proef is mitsdien volkomen gelukt. De tocht heeft 45 minuten geduurd. Een officier bij het Italiaansehe leger, die in een duël een krijgsmakker had doodgeschotenwerd door den krijgsraad te Rome veroordeeld tot 2 jaar gevangen schap en vervallenverklaring van den militairen stand. De wet daar te lande I beschouwt het duël als een misdaad, zij het dan ook als een geoorloofde misdaad. Wordt een officier van het leger beleedigd zoodat er een duël het gevolg van is, dan moet hij op straffe van verwijdering uit den dienst eraan deel nemen. Benij denswaard is de toestand van een officier in een dergelijk geval niet. Het blijkt, dat het plan tot beper king onzer stelling te Atjeh geen half werk zal zijn. Ook Toenkoep zal buiten de linie vallen, die nog geen uur gaans romdom Kotta Radja schijnt te zullen loopen. Als het niet noodig zal worden daar weer buiten te gaan ten einde daar binnen rustig te blijven merkt het Alg. Dagblad op zal men daarmee eindelijk bereikenwat wijsinds generaal Van Swieten heenging, vergeefs gezocht hebben. Julius Pieter, de voormalige tele grafist van Yzendijke, die gelijk men weet, na oplichterijen op groote schaal, voortvluchtig was, is thans te Athene aangehoudenvooral door de bemoeiingen van den Consul-generaalden heer v. Len- nep. Pieter bleek in 't bezit te zijn van niet meer dan 610 a 700 francs, doch bij eene huiszoeking kwam men tot de ontdekking, dat de door hem gestolen gelden in een Hollandsch bankiershuis waren gedeponeerd. Ongelukkig genoeg, schijnt er geen uitleverings-tractaat te bestaan, en zal Pieter, naar men zegt, eerstdaags volgens de wet buiten de grenzen der Atheensche politie worden gebracht, om dan te kunnen gaan, waarheen hij wil. Bij de firma C. L. Brinkman te Amsterdamverscheen dezer dagen een net ingebonden boekje, bevattende een Woor denlijst voor de spelling der Aardrijksk. Namen in Nederland, uitgegeven van wege het Nederl-Aardrijksk. Genootschap. Dit boekje (de prijs is 0,65), moet beschouwd worden als een vervolg op de Woordenlijst van de Vries en te Winkel en zal dan ook weldra zijn plaats vinden op elke schrijftafel en in elk leervertrek. Achter elke gemeente vindt men bovendien het zielental vermeld, volgens de volks telling van 31 December 1879. Een nieuwe vooruitgang van de nijverheid is ongetwijfeld „het maken van wormen" voor hengelaarsEene fabriek van dien aard bestaat en bloeit te Parijs, onder monsieur Salin. De 2000 eigelijke pécheurs d la ligne en de tallooze jongens en burgers aldaar, die in de Seine plegen te hengelenverbruiken telken dage eene onbegrijpelijke hoeveel heid pieren. Dit bracht mr. Salin er toe, het lokkebrood aan de oevers van de ri vier te verkoopen. In de fabriek worden boven op het dakdoode honden en katten zóólang bewaardtotdat de wormen zich in het rottende vleesch ontwikkelen dan worden ze in nette blikken bussen gepakt en tot' op groote afstanden aan de lief hebbers verzonden. Salin verdient dagelijks gemiddeld 15 fr. met zijn bedrijf. Ook maakt hij meelwormen voor zangvogels. Dit vooral is een even voordeeligals zin delijk en eenvoudig bedrijf. De Parijsche bakkers hebben in een zeer woelige vergadering met 1149 tegen 150 stemmengeweigerd den prijs van het brood 5 centimes per kilogr. te ver- verlagen ingevolge een voorstel hun door de Regeering en het gemeentebestuur, onder bedreiging met de wederinvoering van offieieele broodprijzengedaan. De bakkers waren zeer opgewonden. Zij dreigden het brood minder goed te maken, het loon der knechts te verlagen, den arbeiders geen crediet meer te geven enz. De stad Parijs is nu voornemens gemeentelijke bakkerijen op te richten. Elders, te Angoulême o. a., nam men een welgeslaagde proef met coöperatieve bakkerijen. Het groote publiek is tegen de bak kers. Alleen meelhandelaars trekken hun partij. Onder verscheidene andere schil derijen in het lokaal van den Kunstverein te Keulenis ook tentoongesteld een stuk van F. Neuhaus, uit Dusseldorp: de „groote keurvorst in Den Haag." De schilderij, die zeer geroemd wordt, stelt den keur vorst voor, op het oogenblik dat hijin Den Haag in slecht gezelschap geraakt daaruit vertrekt omdat hij dat „aan zijn eer, zyn land en zijne ouders verplicht was." Vau dit gedrag zeide Prins Frede- rik Hendrikdie toen Breda belegerde en naar wien hij zich begaf: „Neef, gij hebt een grooter heldendaad verricht dan ik als ik Breda veroverd had. Want wie in zyn jeugd zichzelven overwint, zal eens groote daden verrichten." Zondag avond was de Amelandsstraat te Leeuwarden het tooneel van verregaande ongereldheden. Een drietal korporaals van het garnizoendie deze straat passeerden werdenzonder dat zij daartoe aanleiding hadden gegevendoor een aantal polder gasten beleedigdwaarna het tot eene vechtpartij kwam, waarbij de korperaals vrij wat werden mishandeld. Laatstgenoem den waren wel genoodzaakt geworden om tot zelfverdediging van hunne sabels gebruik te maken, 't geen evenwel niet belette dat een hunner onder de voeten geraakte. Deze werd toen op laaghartige wijze geschopt en getrapt, zoodat het bloed hem langs het aangezicht liep. De politie heeft eenige belhamels in verzekerde be waring genomen. HAARLEM, 11 November 1881. Bij de herstemming voor een lid der Tweede Kamer, heden alhier gehouden,zijn voor Haarlem uitgebracht 717 stemmen. Door Mejuffrouw J. F. de Mol van Otterloo, onlangs alhier overleden, is aan de Christelijke Vereeniging voor I de verpleging van lijders aan vallende ziekte gelegateerd de som van 400. Dezer dagen is alhier in gebruik gesteld een slangenwagen met daarbij behoorend bluschmaterieeluitsluitend I dienende voor het blusschen van brand met de brandkranen van de duinwaterlei ding en welke door de polite zal bediend worden. Het politie-personeel heeft het noodige onderricht ontvangen om in staat te zyn zich van gemelde middelen te bedienen. Yan wege de Nederlandsche Maat schappij ter bevordering van Nijverheid is thans verschenen het tweede deel, eerste stuk, van den beschrijvenden cata logus van het Koloniaal Museum (in het Paviljoen te Haarlem), tevens handleiding tot de kennis der voorbrengselen van de Nederlandsche overzeesche gewesten. Dit nieuwe gedeelte is in tweeën verdeeld. In het eene worden door dr. D. de Loos, een van de directeuren der Maatschappij, behandeldvettenwasaetherische oliën, harsen en gom. In het andere behandelt de luitenant-kolonel F. Hekmeijervruch ten, drogerijen, geneesmiddelen, verfstoffen en voedingsmiddelen. Voorts blijkt dat nog in behandeling zijn: getah-pertjah en gom-elastiekdoor dr. D. de Loos houtsoorten en vezelstoffendoor den heer F. W. van Eeden; mineralen door dr. W. D. Gratama, voortbrengselen van Ned. Indie, door dr. D. de Loos.

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 3