Een machtig bondgenoot. N ieu wsberich t en 3) In de ijzerfabriek te Eurville heeft eene vreeselyke ontploffing plaats gehad, ver oorzaakt door den slechten staat, waarin een der stoomketels verkeerde. Die ketel is geheel verdwenen. Tot op grooten afstand vond men later de stukken ervan terwijl het grootste stuk, dat op 100 .neters afstand van de plaats van het onheil terecht kwam, over een gebouw van 20 meter hoog moet zijn gevlogen en een steenen muur verbrijzeld heeft Maar erger dan de materieele rampen is hierbij het verlies van menschenlevens. Van de 70 werklieden die in de fabriek den nachtdienst haddenbleven er slechts 20 ongedeerd. Een gelijk aantal menschen werden dadelij k gedood of stierven kort na hunne verwonding, terwijl thans nog 5 gekwetsten op het uiterste liggen. Het tooneel van de ramp biedt een ontzettend schouwspel aan. De Middelburgsche Courant is zeer ontstemd, dat in het district Middelburg niet de heer van Eek, maar de heer L. W. C. Keuchenins aldaar tot lid der tweede Kamer werd verkozen. In haar bitterheid schrijft ze: „We kunnen be grijpen dat een orthodox man alles heeft gedaan om Keuchenius in de kamer te brengen, maar dat Katholieken hebben meegewerkt, om hem die Bteeds hun godsdienst belasterde, den feilen anti papist te kiezenen dat nog wel op aan drang der geestelijkheid zelvedat is in onze oogen een grof miskennen van het geen wij dachten dat als een kleinood werd bewaard en beveiligd tegen elke schending. De onthouding der katholie ken ware hier welsprekender geweest, doch het feit ligt er nu eenmaal toe. Wij verwachten nu een MinisterieLohman- Schaepman-Kenchenins-Bahlman. Laat die heeren thans hun theorieën in praktijk brengen. Zij mogen niet onderling twisten want zij hebben elkaar trouw geholpen om de nu verkregen meerderheid te behalen." Te Parijs heeft zich een afzonderlijk comité gevormd om hulp te verleenen bij choleragevallen, de lijders naar het gast huis te vervoeren en de woningen te ontsmettende begrafenisvereenigingen die zich ook hiermede belasttenkonden geen voldoend aantal persoonen vinden die tot dergelijk werk bereid waren. Er loopen echter genoeg werklieden zonder werk rond, die men hoopt, dat tegen een daggeld van 7 a 8 franc zich thans zullen aanbieden. De bedoelde commissie houdt tot dat doel dagelijks ten stadhuize zitting. De Gaulois maakt van een soort gelijke proefneming melding als wij in dertijd omtrent de moedige daad van den Duitschen geneesheer Kein mededeelden. Professor Vulpian had de vorige week een choleralijderes in behandelingzij was een vrouw van ongeveer 35 jaar die Naar het Engelsch v. T. Malcolm Watson. Toen nu ook Clara ibuis kwam en me mededeelde, dat zij het oor had geleend aan de voorstellen van dien jonkmanverklaarde ik terstonddat ik nooit mijne toestemming zou geven tot zulk een huwelijk. De vader was een nare vent geweest, en zijn zoon, meende ik, kon niet veel beter zijn. Ik weigerde zelfsom over het onder werp te spreken. Sommigen zullen misschien vinden, dat ik wat al te stijf op mijn stuk stondmaar ik had in mijn hart weggelegd de oude Bijbel- sche waarheid, dal druiven niet aan doornen groeien, en dat dit was mijne toepassing van de gelijkenis edelaardige zoons niet afstammen van laaghartige vaders. Na de eerste uitbarsting werd het onderwerp weinig meer ter sprake gebracht, en ik hooptedat Clara hare jeugdige genegenheid voor dezen in mijn oogen verwerpelijken persoon vergeten had. Ik was daarom niet weinig verontwaardigd, toen ik lot de ontdekking kwam, dat de twee jongelieden geregeld briefwisseling mol elkander hielden. Ik blijf gaarne getrouw aan oude tradities noem ze veroordeelen, als trots de zorgvuldigste behandeling, aan die ziekte bezweek. Dokter Rochefontaine die bij het geval mede zijn diensten had verleend, heeft in bijzijn van met name genoemde geneesheeren een vrij groote hoeveelheid -ongeveer vier kubieke centimeter van de uitwerpselen van de overledene ingenomen; natuurlijk met geen ander doel dan om de bacillen-theorie van Koch te toetsen. Een der reporters van genoemd blad heeft den moedigen geneesheer gesproken en deze verklaarde dat hij sinds den dag der proefneming. Zaterdag der vorige weekgeen de minste stoorende werking in zijn gestel ondervond, Het resultaat is des te belangrijker, omdat tezelfder tijd met het vocht der excrementen dier lij- deres twee varkens onderhuidsche inspui tingen werd toegediend, die den dood der dieren tengevolge hadden. Ook een hond, die op een dergelijke wijze werd behandeld vertoonde bedenkelijke ver schijnselen. De Tempsdie dit bericht overneemt voegt er, onzes inzins zeer terecht, bij dat dit nog geen bewijs is dat cholera niet overerfelijk is, alleen dat de proefnemer tot dusver geen vat baarheid voor die ziekte scheen te bezitten. Latere berichten in de Pransche bladeu vermelden echter, dat docter B. den volgenden morgen na de proefneming wel degelijk min of meer licht ongesteld was hij was namelijk koortsig, had pijn in het hoofd en merkte ongewone verschijnselen op in de spijsvertering en voelde ook aandrang tot braken, 's Maandags daar aanvolgende was alle ongesteldheid ge weken. De Rotterdamsche afdeeling van het Ned. Tooneel voerde deze week voor het eerst op Coppee's „Severo Torelli", ver taald door mr J. N. Van Hall. Die op voering moet uitstekend geslaagd zijn. Mevrouw Beersmans moet vooral als Donna Pia een meesterstuk geleverd hebben. Ook aan mej. Jeanne De Groot en den heer Haspels wordt hulde gebracht voor hun spel. De heer Jac. C. De Vos vervulde de titelrolmaar was daarin nog niet geheel doorgedrongen. Het Hbld zegt van het stukHet is geen stuk voor kinderen of voor jonge meisjes, doch het geeft waar kunstgenot aan mannen en vrouwendie een groot artiste willen bewonderen en schoone ver zen goed willen hooren zeggen. Te Amsterdam werd in het theater Van Lier FtHora voor de honderdste maal gespeeldter benefice van mevróuw Fren- kel-Bouwmeester. De zaal was stampvol en de begaafde actrice speelde voortref felijk en ontving tal van bouquetten. Te Amsterdam hadden Dinsdag twee aarandingen plaats. In de Commenlinstraat werd de vrouw van een daar wonend slager in de onmiddelijke nabijheid harer wo ning door onbekende peisonen aangepakj en op een ijzeren hek gezet, waardoor ge verkiest en een mijner meest geliefde tradities isdat het hoofd van een gezin werkelijk als een vader moet zijn voor allen, die onder zijn dak levende persoon, bij wien allen om raad komenin vreugde en in droef heid. Ik betreur het, dat in mijn geval de theorie zoozeer beperkt is geworden tot haar oorspronkelijke grenzen, en dat zij nog niet de grootere evenre digheid der praktijk bereikt heeft. Maar om het denkbeeld in eere te houden, houd ik onder mijne be rusting den sleutel van de brievenbus zoodat alle brieven door mijn handen moeten gaan. Ik zal wel nauwlijks behoeven te zeggen, dat ik geen ander doel voor oogen heb met deze wijze van handelen, dan dien geest van vertrouwen te kweeken, die het eerste vereischte is voor een goed en geluk kig huiselijk leven. Zoo was het gebeurd, dat ik den vorigen Zondag aan Clara een brief moest ter hand stellen, dien ik dade lijk als een brief van den jongen Brown herkende. Hoezeer ik me daardoor ook ont stemd voelde, ik liet er op dat oogen- blik niets van blijken. Mijn beginsel is, op den Zondag alle wereldsche zaken ter zijde te stellen, welke de ziel van hare hoogere verplichtingen zouden kunnen afleiden. Maar ik nam me voor van de eerste gelegenheid de beste gebruik te makenom Clara onder handen te nemen. de ijzeren pinnen in haar lichaam drongen. Zij werd in bewusteloozen toestand uit hare gevaarlijke positie verlost. Op het Schapenburgerpad werd een daar wonende dame door een man aange vallen, die haar een zak over 't hoofd wierp om het hulproepen te belettenen haar van haar welgevulde portemonnaie beroofde. De bewering van somige passagiers der Maasdam datde gezagvoerder en officie ren aan koelbloedigheid en tegenwoordig heid van geest tekort geschoten zijn wordt, zegt de N. 11. Cf. door de redding van alle opvarenden, zonder dat een der bemanning of passagiers eenig letsel be kwam, voldoende wederlegd. Daaruit blijkt dat de meeste orde aan boord heeft ge- heerscht en dat de booten met beleid en zeemanschap zijn te water gelaten. Nabij Almeloo is een personentrein met een rangeerenden goederentrein in botsing gekomen. Het personeel dat de locomotief bediende kreeg eenige niet ge vaarlijke verwondingen. Verder hadden geen persoonlijke verwondingen plaats. Te Boxtel is een persoon door een voorbijrijdenden trein overreden. Hij was dadelijk dood. Te Utrecht is, naast het studenten corps, een studeutenbond opgericht. Het vindt zijn oorsprong in drie redenen: de jongelui willen het groenloopen afschaffen de entree voor het corps doen vervallen en het beginsel van hoofdzakelijk omslag voor de corpsleden wegnemen. Het bestuur van het bond heeft zich tot het corps gericht om als bevriend corps te worden erkend. Het corps heeft bij acclamatie besloten dat hetde redenen van het ontstaan van het bond niet er kennende ook het bond zelf niet erken nen kon. Twee boeren te Erp hadden zich verleden Zondag voorgenomen een klein reisje met de Bosscher stoomtram te maken. Om 10 ct. reisgeld te besparenen om zich aan 't oog der ambtenaar te onttrekken, hadden zij zich op de koppelstang der tram geplaatst. Toen de conducteur hen onder het rijden opmerktesprongen zij haastig van hunne gevaarlijke zitplaats. Later werden zij beiden in deerniswaardigen toe stand gevonden. Een hunner verkeert zelfs in levensgevaar. Men meldt hoe men den sabbat on derhoudt De zoogenaamd „fijne" kuiper te Arnm kuipt natuurlijk op Zondag geene vaatjes. Wereldsche botertonnetjes, voor het „vette" de aarde, of nog erger, bier- en wijntonnetjeswelke fijne kuiper zou daar op Zondag zijne kuipkunst aan willen wijden Zulke Zondagsche kuiperij is bovendien bij de wet verboden. Maar ook wat niet verboden is, dat doet de Arummer vertegenwoordiger van het hoepelgilde niet. Gij vermoedt zekerdat Die gelegenheid deed zich den vol genden dag voor onder het tweede ontbijt. Gelijk ik reeds heb medege deeld het onderhoud nam een ietwat onaangename wending, en het gevolg daarvan was geweest mijn besluit om den scherpen Üosterwind te gaan trot- seeren, liever dan een twistgesprek te vervolgen, waarbij de eene partij alleen aan 't woord was, en de andere partij gelijk had. De komst van Mr. Panton was daar om bijna providentieel. Hier was een jonkman met een goed voorkomen, die er goed bij zaten met eene goede mate van zelfvertrouwen toegerust. Het ontwerp, dat me voor den geest kwam, mocht een gelukkig ontwerp heeten. Hij was, overeenkomstig zijn eigen verklaring een gevaarlijk persoon voor jonge dames. Hoe kon hij ooit beter gelegenheid krijgen, om zijne bekwaamheid te toonen? 't Is waar, Clara was stijfhoofdig van aardmaar op zijn minst konden zijne beleefdheden hare ziel wat afleiden van dat andere onderwerp, door 't welk zij nu geheel in beslag werd genomen. Evenwel, ik moest met behoedzaamheid te werk gaan. Verkeerd zou het wezenPanton te doen vermoedendat ik hem mijne dochter naar het hoofd smeet; hij mocht als hij dat meende zijn behoud in de vlucht zoeken. Eer zou het noodig zijnop kiesche wijze zijn amour popre op te wekken, en het overige aan het toeval over te laten. hij weigerthet Zondagnummer van Stan daard en Heraut, het werk van zijn Am- sterdamschen meer bekenden collega, in te zien. Of dat hijom een dutje te kunnen doen in de krullenden predikant met zijne middagpreek laat „ophoepelen"? Of dat hij er voor bedankt den Zondag- schen schenkel van het ingelegde zwijnen- vleesch uit den kuip te halen - en het daarom door de meid laat doen? MisMisEr lag een kind in de sloot. En omdat het Zondag was, wei gerde deze kuipersbaas een onschuldig- wicht uit het water te halenzoodat het ongetwijfeld zou omgekomen zijn, indien anderen niet waren toegeschoten, die onvroom genoeg zijn om in het laten ver drinken van een mensch geen „Zondag heiliging" te zien. Daar de Nieuwe Rotterdamsche Schouwburgmaatschappij voortgingniet tegenstaande de heer Van Zuylen in staat van kennelijk onvermogen was verklaard hem persoonlijk zijn wekelijksche gage van f 140 uit te keeren, werd zijdoor den curator gedagvaard die gage aan hem (den curator) uit te keeren. De Rotterdamsche rechtbank, in deze uitspraak doende, heeft de Schouwburg maatschappij veroordeeld hem het sedert de dagvaarding aan den heer Van Zuylen verschuldigde te betalen. - Bg een liefdadigheidsvoorstelling van een dilettanten-vereeniging op een dorp nabij Keulengeraakten de toeschou wers met het bestuur in woordenwisseling. De eersten trachten te betoogen, dat ze niet genoeg voor hun geld te zien kregen en de laatsten toonden aan, dat men bij een liefdadigheidsvoorstelling niet op eene kleine uitgave zien moest, omdat het tot voordeel van een arm huisgezin strekt. Mea kwam echter niet tot een overeenkomst en het gevolg hiervan wasdat men ten slotte handgemeen werd. Enkelen schaar den zich aan de zijde van het bestuur en de acteurs, anderen kozen die van de ontevreden ruziezoekersen het kwam ten laatste tot een formeele vechtpartij De decoraties, die de zaal versierden, werden afgerukt, en van de banier der Vereeniging bleef niets dan eenige geha vende en gescheurde stukken over. Een der vechtersbazen had zijn tegenstander een zoo geduchten slag op het hoofd toegebrachtdat hij zielloos neerzeeg. Een ander was met een bierglas in het oog geslagen, zoodat hij dit lichaamsdeel verloor. Eerst de tusschenkomst der politie maakte een einde aan de gestoorde liefda digheidsvoorstelling. Te Belfast is een manLowther genaamdmet zijn vrouw en zijne schoon moeder gevangen genomen wegens een schier ongeloofelijk misdrijf, het levend begraven van zijn kinddat tien dagen oud was. De doodgraver bemerkte, ter wijl de toebereidselen gemaakt werden leven in het kisje en deelde dat den val Aan tafel waren hij en ik het meest aan 't woord. Clara was zeldzaam stil- maar toonde groote belangstelling, zij het ook niet altijd eene goedkeu rende, in de gesprekken des vreem- delings. 'I Was eerst tegen het einde van den maaltijd, dat hij haar recht, streeks aansprak. „Uw vader en ik hebben dezen middag de kwestie van de vrouw beredeneerd, Miss Denby; maar ik vreesdat we niet tot een bevredigende konkluzie zijn gekomen." „Dat was jammer", antwoordde zij op koelen toon. „In de gegeven om standigheden zou elke konkluzie beter zijn geweest dan eene voortzetting van hel debat." Hij lachte dat hij schudde. „Gij lokt een hervatting van het debat uit, Miss Denby." „Dan stel ik, om zulk een ramp te voorkomen, voor, dat het onderwerp van het debat zich ver.wijdere", ant woordde zij, terwijl zij deed alsof zij wilde opstaan. „Dat verhoede de Hemelriep hij uit, zich als wanhopig aanstellend. „T Is veel te aantrekkelijk, om te gedoo- gen, dat het zich reeds aan ons oog onttrekke." „Ik beschuldig Mr. Panton, dat hij dichter is, lieve", haastte ik mij op te merken. „Hij bezit alles wat een dichter eigen behoort te zijn figuur lijke uitdrukkingen, vergelijkingen, gevoel, hartstocht."Wordt vervolgd.)

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 2