vonden zij hun kinderen gestikt. Een gebrek aan de kaohel schijnt de oorzaak van dit ongeluk te zijn geweest. Aan boordvan de stoomboot „Johan e Witt II", van Dordrecht naar Gorin- ch em varende, is de keukenmeid door het laten branden van een petroleumlamp in haar hut bewusteloos geraakt. In Drenthe wagen de vossen zelfs des daags zich in de nabijheid der wo ningen. Te Smilde verdenkt men Heintje dat hij daar in éen nacht twee kippen hokken heeft uitgemoord. Te Capdenoc (Franseh dep. Lot) is een goederentrein, door verkeerden wissel- stand in botsing gekomen met een aantal ledige wagens. Drie-en-twintig waggons werden verbrijzeld. De stoker geraakte tusschen het puin bekneld en vond door den heeten stoom den doodna een li jden van twee uren. Eerst vier uur later gelukte het zijn lichaam te bevrijden. Voorts werden nog drie andere treinbe- ambten ernstig gewond. De jongeling R. Veenstrate Kieuw- Amsterdam eenige dagen geleden door onvoorzichtigheid in de knie geschoten, is na een smartelijk lijden aan de gevolgen overleden. Berlijn zal nu eerlang met Dresden telephonisch verbonden worden. De tele- phoonverbinding van Berlijn met Maag denburg, tot dusverre de langste in Duitschland, voldoet uitmuntend. Aangaande eene redevoering door den heer F. Domela Kieuwenhuis op 30 Kov. j. 1. te Groningen uitgesproken, geeft de K. Rott. Courant deze allezins wetenswaardige heschonwingen De heer F. Domela Kieuwenhuis begaat de groote onvoorzichtigheid, wrok tegen de hedendaagsche inrichting der maatschap pij te zaaienmaar niet den weg te wijzen, waarop een betere toestand kan geboren worden. Hij windt op, maar ontsteekt geen licht. Hij is niet de eenige, die met het lot der proletariërs bewogen is; als hij een middel weetwaardoor de Staat aan ellende een einde kan maken, laat hij het noemen. Wil de heer Kieuwenhuis de tegen woordige grondeigenaars van hun eigendom ontzetten, den bodem, waarop wij leven, tot nationaal eigendom verklaren? Wil de heer Kieuwenhuis de kapitalisten van hun eigendom beroovenmet het zoo vrij komende geld hen verzorgendie niet in eigen behoeften door arbeid kunnen voorzien Wil de heer Kieuwenhnisdat de Staat eene progressieve inkomstenbelasting in- voere, gelijk er thans eene voor deze gemeente in overweging wordt genomen Als de heer Kieuwenhuis het geheim heeft ontdekt om, zonder de ellende te vergrootengeld uit den zak der bezitters te nemen en het in dien der niet-bezitters over te brengenlaat hem dan spreken. Laat hem dan betoogen dat zijn genees middel het juiste is, dat het voor toe diening vatbaar isdat het gunstig werken moet. Door zoo te spreken als hij thans doet sticht hij enkel kwaad. Hij ondermijnt de eerbied voor de rechten van den eigendom, zonder te toonen dat er van staatswege eene betere verdeeling van goederen kan worden ingevoerd. Hij wekt de arbeiders tot naijver tegen de tuchthuisbewoners op, zonder te toonen op welke manier de Staat er voor zorgen kandat de arbeiders met behoud van hunne vrijheid even goed voedsel en even goede woning genieten als de misdadigers. I Hij verklaartdat alles veel beter zou gaanals het algemeen stemrecht werd in gevoerd, maar laat er in één adem op volgen, dat in Frankrijk en Duitschland de wer keloosheid en daaruit voortspruitende ellende misschien nog grootet is dan hier te lande. Daarom is hij niet tevreden met algemeen stemrecht. Wil hij dan dat het volkop den door Schulze-Delitsch aan- bevolen weg, zich zelf helpen zal, in coöperatie zijn steun zal zoeken? Keen, hij wil, dat het volk door den Staat ge holpen worde, dat de Staat met zijn dwingende macht tusschen beide trede om aan de ellende een einde te maken. Maar dan behoort de heer Kieuwenhuis ook te zeggeu, op welke wijze de Staat dat kan doen. Door enkel eene heerlijke toekomst aan de schare voor te spiegelen, maar niet den weg te toonendie daar henenleidtroept hij hartstochten wakker, welkeniet door nadenken gebreideldde ellende, waaraan hij een einde wil maken, misschien nog vergrooten zullen. De „Bonner Zeit". verhaalt een grap die zich eenige vrienden van den beroemden tenorzanger Emile Götze veroor loofden. In de vorige week trad Götze te Bonn op in de opera „Johan van Pa rijs" en reeds na het eerste bedrijf werden hem een viertal kransen toege worpen waaronder een met een rol papier eraan bevestigd. Dit wekte de nieuws gierigheid der toeschouwers en toeschouw sters in geen geringe mate op en de sluier van dit geheim wordt door het blad op gelicht. Op een prachtigen zomerdag werd Götze die toevallig te Bonn logeerde en een groot liefhebber van roeien isdoor het bestuur eener roeivereeniging uitgenoodigd in het gebouw hunner club een feestje ter zijner eer bij te wonen. Het werd langzamerhand later in den avond en door de gezellige omgeving en de vroolijke stemming ver leid liet Götze zich bewegen zijn talenten ten beste te geven. Plechtig klonk het lied van den heldentenor over de wateren en langs den oever van den Rijn, maar stoorde helaas de nachtrust van een in den omtrek wonend bejaard heerdie hierover zijn beklag deed bij de recht bank. De zaak kwam voor en dezer dagen volgde de veroordeeling van Götze tot 3 Mark boeteals een herinnering aan dien prettigen zomeravond werd nn door zijn vrienden de uitslag van dit vonnis op deze grappige wijze den gevierden zan ger vereerd. De oud-notaris Cyrille Lescarde uit Keuf-Ville St. Yaartdie beschuldigd wordt van misbruik van vertrouwen en wiens aanhouding door den officier van justitie te 's Gravenhage was gevraagd is te Breda herkend en in hechtenis ge nomen. Door de gezamenlijke fabriekanten van kunstboter te Osch isin het belang der openbare veiligheidbepaald dat ieder arbeider, die wegens dronkenschap be keurd wordt, bij geen hunner gedurende een half jaar in de fabriek werk bekomen kan. Opdat de politie scherp zal toezien op ieder die in kennelijken staat verkeert, wordt eene premie van f 5 voor elke bekeuring uitbetaald. De anti-revolutionaire en katholieke strijders bij de verkiezingen worden in een katholiek orgaan door een zich noe mend anti-revolutionair aangeraden elkan der op ander gebied ook te blijven steunen. „Geen werkgever helpe of begunstige te genstanders", luidt zijn leuze, op het voet spoor van België. Zoo ziet men hoe lieflijk het er in de maatschappij zal uitzien als die heeren de baas worden. Als die raad ook eens door de liberalen werd opgevolgd wij gelooven dat in menige gemeente hunne tegenstanders deerlijk dupe ervan zouden worden. Prov. staten van Koord-Holland hebben de aanvraag om subsidie voor de Tooneelschool afgewezen. Dezer dagen werd te Bozen een proef genomen met electrisch licht aan een loco motief. De lamp verlichtte den weg tot op honderd meter afstand. Zij was aan de voorzijde van de locomotief geplaatst en kon bewogen worden. De proef voldeed goed en men wil dit eletrisch licht alge meen invoeren op de Duitsche spoorwegen in het gebergte. Maar de vrij aanzienlijke kosten zijn nog een bezwaar. Men gebruikt nu ook electriciteit tot verwijderen van overtollige haren. De electrische decapilator«, een soort van naald, is vooral geschikt om baardharen van vrouwelijke gezichten te doen ver dwijnen. Ka aanraking met de naald ^aar- door men telkens een electrische vonk laat gaanvallen de haren uit en groeien niet weder aan. Bij het onlangs door de afd. Tessel der Maatschappij tot K. v. 't Alg. gevierde eeuwfeest der stichting trad een der leden op om een schitterende improvisatie te hou den. Hij wist nietdat de opening waar gewoonlijk het soufleurshok staatslechts met een mat bedekt was. Toen hij nu j midden in zijn oratie op de mat stapte verdween hij plotseling voor de oogen van het publiek. In zijn val sleepte hij een paar petroleumlampen medewaardoor brand ontstond. Thans is gebleken, dat de persoon dezer dagen te 's-Gravenhage door de stoomtram overreden en onmiddeiijk over leden, was genaamd v. d. H., van beroep boekbinderwoonachtig te Haarlemdie aldaar sedert 12 Kovember jl. werd vermist. - Bij de Tweede Kamer is ingekomen een verzoekschrift van A. G. A. van den Bergh, te Amsterdam, tot werkverschaffing aan den werkman door groote verminde ring van leger en vloot of een geheel andere, meer doelmatige en vruchtdragende inrichting van het leger en de droogmaking van de Zuiderzee. De driehonderdste gedenkdag van den dood van Prins Willem den Zwijger is Zaterdag te Londen herdacht door prof. Beesly ,van University Collegeeen bekend leider der Engelsche positivisten. Deze heeft, blijkens een particulier Londensch telegram aan den Amsterdammer een voordracht over dien Oranjevorst ge houden. Er waren zegt de correspondent ondanks het slechte weder, een groot aantal belangstellenden opgekomen. De spreker gaf een uitvoerige beschrijving van 'sPrinsen leven en werken en wees op zijn groote verdiensten voor zijn vaderland en de menschheid. „Ook Engeland" zei Prof. B., „heeft den Prins veel te danken. Zonder de bemoeiingen van hem en de helden van zijn huis zou dit land nooit geworden zijn wat het thans is. Hij hoopte daarom dat Engeland nooit zon gedoogen, dat eenige mogendheid Kederland's onaf hankelijkheid aanrandt. Engeland moet desnoods zijn laatsten penning en zijn laatsten soldaat voor Kederland's zelfstan digheid opofferen". De jaren hebben op onzen Hofdijk geen vat wat zijn dichtader betreft. In betrekkelijk korten tijd volgden de twee bundels poëzie, aan Java's geschiedenis en Java's natuurschoon ontleend en gewijd, elkander op. In een eigenaardig bevallig kleed gestoken ligt de tweede bundelIn het gebergte Di-Eng voor ons. Dit gedicht is aan H. M. onze koningin opgedragen. Ongetwijfeld een waardige hulde. Wij kondigen dit jongste werk van Hofdijk slechts aan. Wij wagen ons, na een vluchtig doorbladerenniet aan een critiek. Toch vermelden wij gaarne, dat wij herhaaldelijk geboeid werden door tafe- reelen waaruit blijkt hoe Hofdijk zich steeds wat inhoud en vorm betreft, de strengste eischen blijft stellen en dat zijn taal en stijl nog niets van haar gespierdheid verloren hebben. K. v. d. D. In Limburg hoort men nog voort durend van gepleegde kerkdiefstallen, Kadat voor eenige dagen te Reij merstock offerblokken opengebroken en geledigd zijn, en uit de kerk te Wittem een kruis werd gestolenhebben thans weder pogingen tot inbraak plaats gehad te Houthem en Val kenburg. Het is der justitie tot heden nog niet gelukt de daders machtig te wor den. Te Parijs is weer iemandde oud- rechter Lejeune, overledendoordat hem bij het trekken van een kies te veel chlo roform toegediend werd. In de Boomstraat te Amsterdam werden de bewoners van een perceel hevig verontrust door een geruchtdat zich op een der bovenverdiepingen hooren deed. Duidelijk werd o. a. het breken van glas ruiten vernomen. Men snelde naar de politie. Deze con stateerde bij onderzoek verbreking van afsluitingvond bloedsporen aan de ver brijzelde glasruiten, eneenige grijze harenwaaruit men met ontzetting op maakte dat men met een bej aarden inbreker te doen had. Bij nog nauwkeuriger onderzoek bleken deze echter aan de vacht van een paar katten onttrokken te zijndie er slag hadden geleverd en over de daken ontvlucht waren. De laatste berichten omtrent de positie van Gordon zijn zoo rooskleurig, als zij na de verontrustende geruchtendie eenigen tijd geleden de ronde deden, slechts bij mogelijkheid konden zijn en juist daarom zouden wij vreezen voor de be- betrouwbaarheid. Gordon is niet meer de gevangene van Kharthonm, hij is veeleer de heerscher in die streken. Een boodschapper, die in Thendy gevangen had gezetenbrengt de tijding dat de gansche Mijl van Iïhart- thoum tot Shendy in de macht is van den generaal en dat hij den eisch van den mahdi om zich over te geven beantwoord heeft met een geschntsalvo. Ook moeten er nieuwe brieven van Gordon zijn in gekomen waarin hij de Engelsche regee ring den raad geeft om de beide Kijl-oevers voor goed in bezit te nemenhierdoor eerst zou de rust in gansch Egypte voor de toekomst zijn verzekerd, luidt de toelichting. Het klinkt zeker vreemd dat dergelijke tijdingen, zij het dan ook door dilettant postboden omtrent Gordon worden over gebracht en dat van Wolseley, die toch zeker in zijn voortrukkende beweging wel met Dongala of Berber in gemeenschap zal blijven, in de laatste weken hoege naamd niets vernomen wordt. Alleen weet de Times mee te deelen, hoewel dit niet in onmiddeiijk verband staat met Wolse- ley's legermacht, dat een compagnie mari niers in den omtrek van Suakim door den vijand hevig werden bestookt en dat 50Ö volgelingen van den mahdi de cavalerie aanvielen, maar teruggeslagen werden. Uit Tielerwaard schrijft men dat voor het volgend gewas der beetwortelen slechts f 7.50 voor 1000 kilo geboden wordtalzoo 25 pCt. minder dan dit jaar. Ook zullen de voorschotten niet meer gegeven worden bij het sluiten van. de contraeten (Januari), wel nadat het zaaien is afgeloopen (Mei). Onder deze omstandigheden kan men eene groote vermindering in de beetwortel-cultuur voorzien. De beste perceelen bouwland leveren gemiddeld 35,000 kilo, minder goede 20,000 kilo, per hectare. Eene opbrengst van f 250 tot ƒ260 per hectare is voor den pachter te gering, daar de huur gemiddeld nog 80 a f 90 bedraagt. Zullen velen zich nu wenden tot aard appelen of graananderen zullen door nood gedrongenomdat ze niet buiten de voorschotten kunnen bij den bouw vaa beetwortelen blijven. Uit Weenen wordt het overlijden bericht van Fanny Elssler, een indertijd zeer gevierde danseres. Reeds op haar zevende jaar kwam zij aan het tooneel en deed op later leeftijd een waren triomftocht door Europa en Amerika. In 1845 zeide zij het tooneel vaarwel en stierf thans, na eerst te Hamburg en later in de Vereen. Staten te hebben gewoondin haar prachtig hötel te Weenen. Zij moet een ontzachelijk fortuin hebben nagelaten. In het Panopticum te Amsterdam wordt heden eene nienwe groep ter be zichtiging gesteldnamelijk Sinterklaas avond naar Jan Steen. De getrouwe na bootsing der bekende schilderij maakt een verrassenden indruk. Een man in de Vinkenstraat te Amsterdam had het ongeluk, bij het hakken van hout, zijn 9jarig zoontje, dat het gehakte hout bijeenraapte, op de hand te hakken. De knaap verloor 2 vingers en verkeert in zorgwekkenden toestand. Henri Léonde kassier van de firma Raphael, die te Havre is gearresteerd, werd gevankelijk te Amsterdam over gebracht. Te Parijs had men Zondag nieuwe manifestatiën van „werklieden zonder ar beid" verwacht, maar er is niets van gekomen't zij dat daartoe werkelijk geen plan heeft bestaan't zij dat de houding der Regeering, die zeer duidelijk getoond had in deze met haar geduld ten einde te wezen, de liefhebbers van hnn voor nemen heeft doen terugkomen. Onderschei dene bijeenkomsten van denzelfden aard waren verleden week al verboden. Zaterdagnamiddag zijn te Breda door het breken der stelling achter een huisdat verbouwd werdtwee werklieden naar beneden gevallenwaarbij een hard- steenen kozijn op hun lichaam neerkwam. Beidengehuwd en vaders van een talrijk gezinzijn in hoogst zorgwekkenden toe stand naar het gasthuis vervoerd. Bij de epidemie in Virginië (Ver. St.) van een soort dyssenterie, door slecht drinkwater veroorzaakt, zijn 2000 men- schen overleden. De heer Schimmelpenninck was gevoelig voor dr. Kuypers gezegde, dat hij bewaard werd voor twijfelachtige dis tricten. Op de volgende wel populairemaar geenszins waardige wijzeverdedigt „De Standaard" die woorden. Ten onrechte vatte de heer S. ze als eene beleediging op en vertolkte ze als hadden wij de kameroandidaten onderschei den in twee soorten

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 2