nitz aankwam werd de dame in hechte nis genomen. Zeer kalm bekende zij zich schuldig aan het gebeurdehet speet haar alleen dat men haar het wapen had ontnomen voordat zij dit op haar eigen hoofd had kunnen richten. Zij verzekerde echter dat men er toch niet in slagen zou haar le vend voor den rechter te brengen. Als reden voor de gepleegde daad gaf zij op, dat zij sedert vijf jaren, een lief desbetrekking met bedoelden heer had gehad en deze zoo stellig beloofd had haar te zullen hnwen, dat er geen twijfel aan zijn woorden bij haar opgekomen was. En nu was de vader van haar kind toch met een ander verloofd. Dit had haar doen besluiten aan zijn en tevens aan haar eigen leven een einde te maken. Dit laatste zou zij in elk geval toch doen. In de politie-gevangenis, waar zij gebracht werd, had men haar alles ontnomen wat tot uitvoering dezer bedreiging zou kunnen dienen. Toch vond zij gelegenheid een ruit stuk te slaan en met de scherven haar polsaderen open te snijden. Dit werd natuurlijk spoedig ontdekt en het zwaar gewonde meisje daarop naar het ziekenhuis overgebracht. De wonden van haar slachtoffer zijn niet van ernstigen aard en de sporen van het vitriool zullennaar de geneesheeren beweren binnen enkele weken reeds weinig meer te beduiden hebben. In het Fransche dorp Lannes (Neder- Pyreneëen) heeft een kroeghoudsterMa deleine Langlot genaamdmet behulp van nog twee andere vrouweneen man ver moord, omdat zij hem geld schuldig was en hem op zijn dringend manen niet be talen kon. De kroeghoudster is tot levenslangen en hare beide medeplichtigen zijn tot 20 jaren dwangarbeid veroordeeld. Een bruidstoet te Baden Baden kreeg dezer dagen, op weg naar het raadhuis, een treurig ongeluk. De paarden van het voorste rijtuigwaarin de bruidegom met zijne moeder zat, verschrikten door drie schotenwelke eenige knapen lostenen de koets viel om. De koetsier werd door den val gedood en de bruidegom kreeg een ernstige wond aan het hoofd. De overi gen kwamen met den schrik vrij. De knaap, die de schoten lostewelke het ongeluk veroorzaaktenis in hechtenis genomen. De baldadigheid der straatjeugd, die maar al te zeer weet dat zij meestal straffeloos hare streken kan uithalen, neemt onrustbarend toe. Zoo had te Amster dam dezer dagen weer een tergend geval plaats. Een bejaarde turfschipper, die met zijn tjalk in de Brouwersgracht lag om te lossen moest het lijdelijk toezien dat eenige kwajongens de glazen zijner roef inwierpen (aan projectielen daarvoor ontbreekt het tegenwoordig der lieve jeugd niet.) Verbieden lokte bij hen slechts scham peren spot uit. Eindelijk ontstak de oude man in drift en wilde op den wal sprin gen ongelukkig nam hij den sprong te kort, viel in het water en kwam met zijn borst op de schoeiing tereoht. De onge lukkige gaf veel bloed op en zal wellicht gedurende zijn overige dagenniet meer in staat wezen zijn brood te verdienen. N. v. d. D. Aangaande een brand van den schouwburg te Smyrna wordt bericht De vlammen waren zoo hevigdat geheel Smyrna er door verlicht werd. Gelukkig viel hel dak spoedig inanders had men den brand niet binnen twee uren mees ter kunnen zijn zooals nu. De beman ning van een oorlogsschip en de spuiten der brandassurantiën werkten voorname lijk mede tot den spoedigen afloop. Het ge bouw werd in 1860 gesticht. Het is te genwoordig het eigendom van drie Smyr- nasche heeren en het was slechts voor 1800 pond verzekerd. De grootste schade is geleden door de arme muzikanten en acteurs, een van welke laatsten 25,000 francs aan kleeding verloor. Het handgeld voor militairen, die zich bij het corps mariniers voor den tijd van zes jaren verbindenmits niet jonger dan 18 en niet ouder dan 34 jaren zijnde, is vastgesteld op 100voor jongelingen boven 16 doch beneden 18 jaar ouddie zich voor 8 jaren verbindenis het hand geld gesteld op f 60. Twee moedige meisjes werden dezer dagen te Londen voor haar kloek bedrag beloond. Bij den Lord J/ayor's-optocht aldaar hielpen zij nl. eene zakkenrolder, die een brieventasch gestolen hadna zetten, grepen den man en hielden hem, ondanks zijn tegenstribbelen, vast tot de II komst van een politie-agent en den be stolene. De rechter Pellham overhandigde nu beide meisjes een geschenk van 2 p. st. „Voor een bloemruiker"voegde hij ga lant er bij. Maar een der meisjes, een lieve achttien-jarige, riep onder luide toe juichingen der aanwezigen: „dank u Mylord, maar ik koop liever een mof!" Veertien dagen geleden werd uit een koffer van een knecht in het hotel du Crocq te Enschede een bedrag van f 200 gestolen, waarvan de dader tot dnsver onbekend blijft. Het curieus geval doet zich echter thans voor, dat een zak met f 100 bij den stal is teruggevonden, waarbij een schrijven was gevoegd, dat de nog ontbrekende gelden zullen volgen daar hij uit tijdelijken nood het geld had gestolen en hij zijn naam niet bekend zal maken. Men denkt dat eigenaar en dief op dezelfde beenen loopen. Op de Britsche eilanden heeft een zware storm de hevigste van dit sei zoen groote schade aangericht. Langs minder gebruikelijken weg. Een Amerikaanseh blad verhaalt de vol gende vermakkelijke wijze waarop eenige jonge dames een gelijk aantal trouwlus tige heeren elkander „kregen"- Het waszegt dit bladop een huwe lijksfeest hetwelk onlangs gevierd werd dat een groot aantal ongehuwde dames en heeren tegenwoordig waren en bij welke gelegenheid een jong advocaat een origi neel voorstel deed. Hij verzocht namelijk dat zoowel de dames als de heeren zich ieder een president zonden kiezen die zich onder belofte zou verbinden om niemand iets mede te deelen van hetgeen hem of haar dezen avond in vertrouwen zou wor den ter kennis gebracht. Iedere, natuurlijk ongehuwde dame moest nu op een stuk papier haren naam schrij ven en daaronder den naam van hem met wien zij niet ongeneigd was in het hu welijksbootje te stappen. De heeren moesten op gelijke wijze hun ne hartsgeheimen tegenover de aanwezige dames evenzoo aan het papier toevertrou wen. Deze gewichtige documenten werden den beiden presidenten overhandigd en wanneer nu de wensch der dame in over eenstemming was met het verlangen van den door haar aangewezen heerzooals uit beide briefjes moet blijkendan had de president op zich genomen dit aan de belanghebbende partijenen aan niemand anders dan hen, mede te deelen. Waren de wenschen van partgen nietj wederkeerig, dat was de president aan zijne gelofte van geheimhouding gebonden. De aanwezigen bij de bruiloftspartij on derwierpen zich aan het voorstel en het succes heeft zeker de stoutste verwachtin gen zelfs van den voorsteller overtroffen wanneer wij lezen, dat weinige maanden na dit huwelijksfeest reeds elf paren die elkander op zulk een merkwaardige wijze gevonden hadden, bij den burgerlijken stand zich in het huwelijksregister lieten inschrijven. Yoor het Nuero-ion&s te Londen is in het geheel 1237 p. st. bijeengebracht. 750 p. st. is reeds aan de familiën der bemanning overhandigdde overige 487 p. st. zullen nu verdeeld worden tusscben de weduwen en weezen der overledenen en de overgeblevenen. Er is nu een briefwisseling openbaar gemaakt, waarin nadere bijzonderheden voorkomen omtrent de pogingen van de Nederlandsche en de Engelsohe regeeringen tot bevrijding van de gevangen bemanning van de JXisero. De welwillendheid der Nederlandsche autoriteiten, vooral ook van den gouverneur van Atjeh, wordt daarin door Maxwell en den kapitein van den Pegasus zeer geroemd. De Amerikaansche rookers zijn op het oogenblik niet weinig verbaasd door de ontdekkingdat hunne sigaretten dik werf aangetast zijn door een klein insect, de korenworm genaamd. Dat kleine onge dierte verbergt zich in de tabak om daarin te broedenzijne larven boren zich door de papieren omhulsels; totdat het papier letterlijk vol met gaten is. Dat is echter nog niet het ergstewant de microscopische plunderaar is een epicuristen kiest slechts de meest uitgezochte merken. Sigaren worden evenmin door hem van de hand gewezenals zij maar van de beste soort en in puiken toestand zijn. Maar de voor keur geeft hij echter aan sigaretten waarin men de aanwezigheid van het insect zoo j spoedig niet ontdekt, De ontdekking dat Amerikaansche winkeliers gewoon zijn hun nen argeloozen klanten sigaretten in de ii hand te stoppen waarin de levende meelworm zich bevindt, heeft groote ontevredenheid onder de rookers teweeggebrachten dien tengevolge eene vermindering in den handel. Men zegt dat verschillende tabaksfabrieken van den zolder tot den kelder wemelen van dat vernielend ongedierte, dat zich met verbazende snelheid vermenigvuldigt en waartegen men nog geen afdoend middel gevonden heeft. Daar het rooken van in secten bij den Amerikaan een bepaalden weerzin opwekt, zijn sigaretten en zelfs sigaren op dit oogenblik te New-York en Philadelphia in diskrediet. - Een paar echtelieden te Eouaan leefden sinds lang met elkander in oneenig- heid. De vrouw verliet nu voor eenigen tijd de gemeenschappelijke woning en ves tigde zich [te Parijs. Maar vermoedende dat eene andere vrouw aldaar hare 'plaats ingenomen hadkeerde zijvoorzien van een fleschje met vitriool, voor een paar dagen in de woning terng en vond daar een meisje, op wier gezicht zij den inhoud van het fleschje uitstortte. Het slachtoffer der wraakgierige vrouw, inderdaad de maitresse van den man, verkeert in een verschrikkelijken toestand. De terugge keerde vrouw is gevat. -De Australische luis, heeft onlangs hare [verschijning gemaakt in Kimberley en onder andere boomgaarden die ze bezocht, was die van den hr. E. Whitten, die zijne talrijke kostbare vruehtboomen met het insect overdekt vond. Het is hem gelukt zijn tuin van de pest te zuiveren. Zijn verdelgingsproces was als volgt: Eene sterke oplossing van tabaksap vermengd met koolteerzeep. Het resultaat was hoogst bevredigend, daar hij al zijne vruehtboomen gered heeft. Zondagmiddag had er weer eene ontsporing plaats van de Noord-Zuidhol- landsche stoomtram tusschen Oostgeesten Leiden. De locomotief stond dwars op de lijn, en van twee personenwagens werden de balkons verbrijzeld; een der reizigers kreeg eenige glasscherven in het gezicht en werd daardoor licht gewondgelukkig kwamen de anderen met den schrik vrij. De slechte toestandwaarin op sommige plaatsen de rails dier lijn verkeerenschijnt de oorzaak van al die ontsporingen. - Men schrijft uit Noordwijkerhout De jachttijd begint zachtjes aan verstreken te raken. Er is hier een overvloed van wild geweest: hoofdzakelijk konijnen en hazen. Van den zomer zwierven zg bij menigte rond, en na de opening der jacht zijn zij bij honderdtallen geschoten door jachtliefhebbers, die zelfs van verre komen. En intusschen waren ook de stroopers druk in de weer. Met het oog op het wild, kan men hier op de stroopers het bekende gezegde toepassen waar vuur is, ziet men rook. En dat ondanks de grootste nauwlettendheid van een jachtopzieners- personeel bestaande uit 18 mandie bij het betrappen van een strooper groot financieel belang hebben wegens uitgeloofde premies. Buitendien wordt stroopen betrek kelijk zwaar gestraft. Maar het schijnt met dit al niet geweerd te kunnen worden. De oorzaak daarvan moge meer samenge steld zijn, één harer factoren schijnt mij toe in de omstandigheid te liggendat de strafbepalingen tegen het stroopen in de zedelijke denkbeelden dienaangaande van de landbevolking geen genoegzamen steun hebben. Hare ongeschreven letterkunde, die den tijd der lange winteravonden helpt kortenbestaat voor het meerendeel uit verhalen der stoute bedrijven van groote stroopers. Hunne avonturen gaan van mond tot mond en worden met graagte aangehoord. En vraag tot zelfs den meest eerzamen boerenarbeider naar zijn oordeel over het stroopenmen bekomt van iedereen Bteeds het antwoord: „stroopen is geen zonde; een haas of een konijn is niemands eigen dom; het wild zwerft overal tot schade van tuin en akker rond." Niet alle stroopers kan men echter op een lijn stellen. Er zijn er onder, die bij gelegenheid eens stroopenzooals kinderen met een mus- schenklem spelen; doch anderen zwerven er opzettelijk bij nacht en ontijden voor rond. Wat zulk een strooper in minachting kan brengen bij de bevolking is niet zoozeer het feit^dkt hij stroopt, maar zgn in andere opzichten soms ergelgke levenswijzedie hem tevens tot een strooper maakt. Omtrent den intocht van de Itali- aansche koninklijke familie te Eome be helzen de bladen nog allerlei bijzonder heden. Zoodra het rijtuig, waarin de Koning met gemalin en zoon gezeten waszich - in beweging steldeging nit de in het rond opeengedrongen menigte de kreet op „Spant de paarden uit! Wij willen ons vorstenpaar zei ven trekkenSlechts het minzaammaar krachtig verzet van Hum- berto en Margherita hield het volk er van terug de daad aan het woord te paren. Duizend wonder mag het heeten, dat er bij het ontzettende gedrang geene on gelukken hebben plaats gehadimmers wie er van de been ware geraakt, zou reddeloos vertrapt zgn geworden. Eén oogenblik scheen inderdaad een ernstig onheil onvermijdelijkhet was toen de paarden voor het rijtuig, verschrikt door het rumoer, begonnen te steigeren en op hol dreigend te slaan. Gelukkig wist de koetsier hen nog in bedwang te houden. En zoo is er dan wezenlijk geen enkel j ongeluk van eenige beteekenis te betreuren geweeBt. Uit mijn venster zag ik, hoe een priester zijnen steek verloor een van de tallooze hoofddeksels die bij deze gedenkwaardige gelegenheid de straat moes ten helpen plaveien. De brave man riep daarom niet te minder nit volle borst! „Leve de zoon van VittorioLeve de held van Napels! Leve de goede en edele Koning der Italianen!" De Koning en de Koningin waren beiden diep geroerd. Humberto, die in het eerst met zijnen hoed gegroet had, zag al spoedig de onmogelijkheid in om dit vol te houden. Hij legde dus den ganschen rit blootshoofds af. Margherita, al neigend en knikkend, stond blijkbaar duizend angsten uit, dat er nabij het rijtuig menschen onder den voet geraken zouden. Met blikkenwoor den en gebaren vermaande zij het volk tot kalmte en voorzichtigheid. En wat den jeugdigen Prins van Napels betreft sprakeloos zat hij daar, half opgetogen, half verschrikt over het onstuimig eer betoon dat hij deelen mocht met zijnen doorluchtigen vader. Onvergetelijk moge het den knaap blijvendoor welke daden een vorst zich eene zóo groote liefde van zijn volk waardig maakt. - De 84-jarige gepensioneerde veld wachter Maathuis, te Veendam, die dezer dagen door de gladheid viel, is Vrijdag morgen aan de gevolgen overleden. Zich voordoende als St. Nicolaas. liep in de achterbuurten te Eotterdam een heer een aantal woningen binnen, wierp geld op de tafel en verdween dan weer even spoedig, zonder den dank der bewoners af te wachten. HAARLEM, 9 December 1S84. De hoop van eenige leden der Ned. Herv. kerk alhier, om in plaats van Ds. Moltzer een predikant van diens richting te zien beroepen, is niet verwezenlijkt geworden. Gisteren avond is namelijk tot predikant beroepen Ds. T. J. Moeton van Jutrijp en Hommerts met 49 stemmen, tegen 47 op Ds. G. Klaarhamer. Van sommige zijden hoort men reeds mompelen, dat de moderne ledenthans uit de kerk verdrongen zgnde, zich genoodzaakt voelen om bij andere kerkgenootschappen hulp te zoeken, althans wat de godsdienstige opleiding hunner kinderen betreft. Tot inspecteurs van politie 3e klasse alhier zijn benoemd de heeren A. Wijbenga te Rotterdam en J. Kunst te Zwolle, terwijl tot inspecteur 1ste klasse werd bevorderd de heer L. van Wolferen, thans 2de inspecteur en tot inspecteur 2de klasse de heer H. Scherpenhuijzen thans 3de inspecteur. Bij den drogist Wesseling in de Anegang is als St. Nicolaas-cadeau bezorgd de in de vorige week van zijn voorgevel ontvreemde koperen vijzelzoodat in deze niet aan diefstal maar aan eene aardigheid moet worden gedacht. LI Zaterdag namiddag ten ruim 4 Va uur is, Pieter Bakker landbouwer, woon achtig te Oude-Niedorp, die tot het koopen van schapen eerst Amsterdam en daarna Sloten had bezocht, bij zijne terugkomst uit laatstgenoemde gemeente aan de Am- sterdamschevaart nabij Halfweg, aangerand door drie personen, die hem met geweld hebben aangegrepen, zijne kleeding ge scheurd, daaruit eene portefeuille met ƒ850 ontvreemd hebben, waarna zij hem in de vaart hebben geworpen, waaruit hij zich slechts met moeite heeft kunnen redden. De justitie doet onderzoek.

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 3