Van alles wat. N ieu wsbericht en. zij tl vrije uren nuttig weet te besteden. Belangstellenden kunnen nog altijd bij den concierge Menke Programma's be komen. Daarna trad de Heer H. de Boer van Alkmaar op om nietzooals reeds drie maal door hem in W. en W. was gedaan, op wetenschappelijk gebied zijne hoorders te onderwijzenmaar zijne ervaringen en indrukken mede te deelen van een negen- daagsch verblijf in Londen in de laatste dagen van Mei. Een fraaie gravure voor stellende een gezicht uit een luchtballon genomenvan een der schoonste gedeelten der groote wereldstad, had reeds de aan dacht der hoorders getrokken en waren zij in gespannen verwachting wat daarvan zou worden medegedeeld. Wat is boeiender, wat indrukwekken der, wat genotvoller, dan te hooren ver halen door iemand, die toegerust is met de gave om weer te geven wat hij op zijne reizen of uitstapjes gezien en gevoeld heeft en dit zóó te verhalen alsof men meê ziet en elk tableau te hooren schilde ren met de kleuren der werkelijkheid. Aanvangende met het huishoudelijke op de stoomboothad spreker spoedig zijne hoorders binnen Londen gebracht, liet hun de prachtige Westminster-abdy en de Sint Paul-kerk bezichtigen, de woelige stra ten en bruggen doortrekken en overgaan beklom omnibussen en cabs, gaf een ge zicht in het door duizenden wandelaars en rijke equipages bevolkte Hydepark, terwijl nu en dan tot afwisseling de trotsche standbeelden, de overschoone gebouwen, de voor ons Hollanders niet denkbare ruime en sierlijk gedrapeerde schouw burgen, concertzalen en opera's werden bezichtigd of binnengetreden. Dan volgden weer uitstapjes naar Londen's omstreken, waarbij vooral Windsor de bewondering opwekte door het vele schoone, en de Derby-wedrennendoor de menschen- massa van iederen stand en rang, die zich bewegenom den uitslag te zien van den jaarlijks wederkeerenden grooten wed strijd. Daarna bracht spreker zijne hoorders naar de Theems met hare oevers, talrijke stoombooten en zeekasteelen, tunnel en verdere daarbij behoorende bijzonderheden, de door hun grooten omvang bekende slacht huizen en de bierbrouwerij, waarin voor de millioenen Londenaars spijs en drank wordt bereiden dan weder naar de met zooveel schatten van kunst en wetenschap overladen Museums waarin bijna alle lan den der wereld waren vertegenwoordigd. Over dit alles en nog veel meer werd door den Heer de Boer zoo recht aange naam en met gepaste afwisseling aan zijne hoorders verhaalddat ook zij hopen dat er weder eene uitnoodiging mag volgen om eens te Londen te komen, misschien dat er dan in W. en W. een dergelijke ge- noegelijke avond wordt doorgebracht als 1.1. Maandag het geval was. A.s. Maandag zal door den HeerTideman alhier de spreekbeurt worden vervuld. Huzaren en jenever is eene combinatie, diehelaas dikwijls genoeg voorkomt maar huzaren en boterlettersdat klinkt zot. Toch staan thans twee dier heeren voor den krijgsraad te Leeuwarden terecht wegens diefstal van boterletters uit eene geslotene kist. Te Rotterdam wordt de Sabijnsche Maagdenroof vertoond; de zoogenoemde maagden zullen zich hier ook wel in haar lot schikken denk ik. Terecht zegt dan ook de Schoolmeester dienaangaande: Wat is er, wat de jeugd, als ze wil, niet gauw leert? DeRotterd. tooneelspelerin staat van kennelijk on vermogen, hoewel hij zoowat generaais- traktement genoot, de heer W. v. Zuylen, is te Amsterdam als gast opgetredenmaar in Janus Tulp gelukte het hem toch niet om de type van den eigenaardigen aan spreker zoo goed weer te geven als Albregt en Bigot dat vóór hem gedaan hadden. Justus van Maurik heeft te Groningen een lezing gehouden, zóó druk bezocht, dat de mensehen reeds van vier uur af in de zaal kwamen en later storm liepen. Alles isonbegrijpelijk genoegnog zonder ongelukken afgeloopen, zegt de verslag gever, als 't ware met een zucht van verlichting. En bij de lezingen van Prof. Beets loopt het niet stormHoe is 't moge lijk? Apropos: de Nicolaas Beets is dezer dagen met succes te water gelaten. De emeritus-predikant Ds. Moltzer heeft eenige Grieksche wijsgeeren bij ougelet- terden ingeleidde kennismaking had wel iets intiemer kunnen uitvallendoch 't boekje kost ook maar een schelling. Prof. Knappert hield eene niet alleen sierlijkemaar ook zeer degelijke redevoe ring bij de aanvaarding van zijn hoog- leeraarsambt te Amsterdam. Wie deze pennevrucht, neen, deze studievrucht leest, krijgt een helder begrip omtrent het recht van bestaan der liberale party in de Protestantsche kerk. Vroomheid in vryheid is des professors leuze. Aan de laatste beroepskeuze van een predikant voor de Ned. Herv. gemeente te Haarlem schijnt al weer iets te haperen, zoodat het best gebeuren kan, dat we nu Ds. Moeton weer niet krijgen. De prior van het klooster der barmhartige broeders te Ofen heeft zijn betrekking neergelegd, is in het huweiyk getreden, protestanten. apotheker geworden. Hij zal 't gemakke- lyker vinden voor het heil der kranke lichamendan voor dat der kranke zielen te zorgen. - Van den Gladstone-almanak zgn in Engeland 20.000 ex. verkocht. In Ierland heeft zeker jongmensch, Parry genaamd, zgn liefje doodgeschoten, omdat zg op papa's bevel het engagement ver broken had. Papede kanonier, die den man van zgn liefste naar 'tleven stond, zit sedert gisteren hier in voorarrest, om voor den krggsraad te verschgnen. Mevr. Clovis Hugues, die men weet het den lasteraar Morin te Pargs dood schoot, wordt door de inwoners van Cannes een fraai bouquet aangeboden. Zoo gek doen we hier, Goddank, toch nog niet. In de zitting der Tweede Kamer van Donderdag 1. 1. interpelleerde de Generaal v. d. Schrieck den Min. van Oorlog over de garnizoensverandering te 's Hertogenboschwelke de interpellant in strgd achtte met het besluit van 1881. De Minister antwoordde, dat het besluit van 1881 alleen strekte om de stabiliteit ten aanzien der kazerneering te bevorderen, maar niet doelde op het dislocatie-plan. Verwgdering van een gedeelte van het garnizoen te 's Hertogenbosch wordt door gemis aan ruimte in de kazernen aldaar geboden. De heeren van Baar, Vos de Waal en Seret keurden de houding des Ministers krachtig af, en laatstgenoemde stelde eene motie voor, waarbij uitge sproken wordtdat het Koninklgk Besluit van 7 Nov. 1884 in strgd is met het organiek besluit van 5 Dec. 1881. Op voorstel van den heer de Savornin Lohman werd echter met 38 tegen 36 st. besloten de verdere behandeling der motie uitte stellen tot een naderen dagen de inter pellatie intusschen te schorsen. Daarna werden eenige naturalizatie- ontwerpen aan genomen. In de zitting van Vrgdag zgn ingekomen de kredietwetten voor 1884 en het ontwerp tot wgziging der pensioenwet voor officieren bg de zeemacht. Na eenige diskussie werd aangenomen het wetsont werp tot wijziging van Hoofdstuk Water staat voor 1883nadat de Minister beloofd had zooveel mogelgk tegen overschrgding van de raming te zullen waken. Aan de orde was toen een ontwerp tot het ver- leenen van 1 ton subsidie voor de ten toonstelling te Antwerpen. De heeren F. MackayRutgers van Rozenburg en van der Feltz kwamen er krachtig tegen op, met het oog op 's Lands financieelen toestand, en ook omdat hung inziens die veelvuldige tentoonstellingen tot weinig nut zgn. De heer Verniers van der Loeff protesteerde tegen de benoeming van een hóofdkommies vóór de beslissing der Kamer over de subsidie. De Min. van Waterstaat begon met te ontkennen, dat de Kamer stond voor een fait accomplien drong vervolgens aan op de aanneming van het ontwerp, met het oog op onze vriend- schappelgke verhouding met België. Z. E. had echter de Kamer niet overreedwant zg verwierp het ontwerp met 35 tegen 33- stemmen. Daarna werden een aantal ont werpen goedgekeurd, waaronder een tot voorziening in het Indiesch kas-tekort, een tot vaststelling van Indiesche kre dieten, enz. Omtrent het oproer der Chineezen te Mandohr schrijft men aan het Alg. Dbld. v. Ned.-Ind. Naar te Pontianak bericht werdzou de controleur Rgkdie onlangs van Mam- pawa daarheen verplaatst is, met drie zijner oppassers vermoord, en de door ons aangestelde kapitein-Chinees met een politie-oppasser gevangen genomen zgn. De resident met den tolk voor de Chi- neesche taalde overste afdeelingskomman- dant van Pontianak, met 50 soldaten zgn terstond op het ontvangen van het bericht per stoomer „salak" en twee kleine stoomers naar Mampawah, halfweg tusschen Pontianak en Singkawang zee in gegaan, waar de controleur 2e kl. Van Braam Morris en een luitenant met 30 man werd achtergelaten en van waar de resident de overste en de tolk na twee dagen te Pontianak terugkeerde en daar de gerezen agitatie veel deden bedaren. Er zgn in de Westerafdeelingen van Borneo geen soldaten genoeg om zelfs een verkenning naar Mandohr te wagen. Men wacht met ongeduld de aankomst van een 300 a 400 man van Java, die men hoopt te zien komeneer het verzet zich uitbreidt tot de Chineesche disticten Montrado en Benkajang of eer de Chi neezen in Singkawang en Mampawa on rustig worden. Het aantal weerbare mannen van Man dohr zelf wordt te Pontianak op niet meer dan 1300 a 1400 geschat. De aanleiding zaldenkt menliggen bg het geheime genootschaphet Drie vingers-verbonddat waarschgnlgk zich achterna verzet heeft tegen de in rust en kalmte onlangs tot stand gebrachte inlgving der Kongsi Lafong na den dood van den ouden regent of Capty. Het besluit, dat de exceptioneele onafhanke- lgkheid van dit Chineesche district niet na het leven van den Captydie eertgds onze bondgenoot geweest was, verlengd Naar het Engelsch van A. M. Dale. HOOFDSTUK I. 'tWas op een donkeren, regen- 'achtigen morgen in 't begin van No vember dat ik voor 't raam van de eetkamer stond uittekijken naar de natte maagdenpalmnaar het kleur- looze gras, en de vale, bladerlooze boomenover welke een sombere ne vel zich uitbreidde, 't Was een droef geestige akelige dag Tochhad eenige invloed van buitenaf eigent- lijk wel bij machte mogen zijn, om eene jonge vrouwdie pas zes weken getrouwd was eene jonge vrouw die eerst den vorigen dag na haar huwelijksreisjen haar nieuw tehuis betrokken had, neêrslachtig te ma ken En misschien was deze akelige dag het ook nietdie mij neêrslachtig maaktemisschien zou ikindien het een zonnige zomerdag geweest ware en ik had mogen staren op met bla deren getooide boomen en op een met bloemen schitterenden tuin en zoo ik had mogen luisteren naar het lied der vogelenin plaats van naar het klet teren van den regenme even ramp zalig gevoeld hebben, als thans het geval was. Want ik was nog maar sedert zes weken getrouwden ik wist nu reedsdat het beter voor me ge weest zou zijnzoo ik maar niet ge trouwd ware. Beter oneindig beter Want ik beminde mijn echtgenoot hartstochtelijk, en ik wist thans, dat hij mij niet beminde en me nooit be mind had. 't Was alles voorbijdacht ik bij me zelveterwijl ik voor 't raam j| stond naar den regen te kijkenen de herinnering aan den vorigen zomer eenmaal zoo liefelijk, had nu al hare bekoorlijkheid voor me verloren. En ik verbaasde me over de verblinding, die me verhinderd had toen te zien wat thans voor mijn ontroerd hart eene tastbare werkelijkheid was. 'tWas een uitgemaakte zaak: hij beminde mij nietHoe had ik me ooit in zulk eene mate kunnen bedriegendat ik aan ziine liefde geloofd had? Hij was schilderen zijn naam had reeds een goeden klank gekregen. Hij had op een zijner studie-tochten een tijdlang zich opgehouden in ons dorp en daar hij eenigszins bekend was met onzen domineehad die gastvrije heer zijn huis voor hem opengesteld,en in dat huis was hetdat hijLionel Pryn- ne en ik elkander het eerst hadden aangetroffen. Hij had gestudeerd voor dokter, had zijn graad gehaald en gedurende eenige jaren gepraktizeerd in een landstedeken; maar toen hij een klein vermogen geërfd hadhad hij zijne praktijk er aan gegevenen was hij zich gaan wijden aan het eenigedat hij werkelijk lief had aan de schilderkunst. Ik was nog maar negentien jaar oudtoen hij zijn bezoek aan ons dorp brachten ik mag zeggendat ik een nog ten eenenmale ongekunsteld jong meisjen was. Ik woonde bij een oude doove ongetrouwde tanteen ik was nog nooit van mijn leven van huis geweestbehalve gedurende de twee jarenwelke ik had doorgebracht op eene kostschoolom „mijn opvoeding te voltooien." Ik had veel romans gelezenen gedweept met de helden dier verhalenmaar mijne voorstel lingen van de buitenwereld waren zeer zwevenden 't was geen won der, dat, toen een werkelijke levende held, zooals Lionel Prynne, zich aan mijn oog vertoonde, ik als 't ware da delijk voor hem op de knieën viel en hem aanbad. En 't was maar eene zeer gewone vriendelijkheid zijner zijds, welke eene dwaze meisjens- aanbidding deed veranderen in een oprechte en welgevestigde vrouwe lijke liefde. Hij was een persoonop wien elk vrouwelijk wezen verliefd had kunnen wordenwant zijne vrien delijke en hoffelijke manieren oefen den eene zelfs nog grooter aantrek kingskracht uit dan zijn ietwat som ber maar onloochenbaar schoon ge laat. Hij had donker golvend hair dat hij zeer lang droegen zeer groote oogen oogendie in staat schenen te zijnde innigste teederheid of den geweldigsten haststocht uittedrukken, maar die gewoonlijk eene sombere, mijmerende uitdrukking haddenwel ke nooit veranderdeen daardoor had hij het voorkomen van iemand, die zich niet gelukkig voelde. Ik was een vrolijkgezellig meiskenen toen ik mijn eerste beschroomdheid tegenover hem te boven gekomen wasscheen hij mij vermakelijk te vindenen be hagen te scheppen in mijn gezelschap. En toen dat eenige tijd zoo geduurd hadhad hij mij gevraagdof ik zijne vrouw wilde worden. Terwijl ik daar dien morgen op de natte maagdenpalm stond te staren, meende ik te kunnen begrijpenwaar om hij met mij opgekregen hadmijn vrolijk gebabbel had hem wat afleiding verschaft en gemaaktdat hij nu en dan datgene wat zijne ziel veront rustte kon vergetenen mijn onschul dige en onverheelde bewondering van alles wat hij zeide en deedhad natuurlijk een aangenamen indruk op hem gemaakt, en was oorzaak ge weest dat hij behagen was gaan vinden in mijn gezelschap; maar de liefdewelke een man moet gevoelen ,voor de vrouw, die hij tot zijne gade maakt, had hij nooit voor me ge voeld dat zag ik thans duidelijk in. Zelfs gedurende de dagen van one engagement had hij mij nooit gepre zen nooit had hij eenige belangstel ling geopenbaard in mijne gedachten en gevoelens nooit had hij ook maar een enkele vraag tot me gericht be treffende mijn verleden of naar iets mij betreffendeen nooit had hij ook maar met een enkel woord van liefde gesproken Mijne liefde echter had me blind gemaakt voor al deze tekortkomingen en was voldoende geweest om alles aantevullenwaarin hij te kort schoot want ik was te gelukkig en te fier om iets verkeerds op te merkenen ik voelde me gelukkig, o zoo gelukkiggedurende deze weinige weken. Maartoen we getrouwd wa ren begon ik al spoedig te twijfelen want hij schonk me even weinig als vroeger zijn vertrouwenen zgn hart en ziel bleven een gesloten boek voor me. En hoewel mijn leven altijd een zaam geweest washad ik me toch nog nooit zoo eenzaam gevoeld als op mijn huwelijksreisjen. Ik zat bij mijn echtgenoot terwijl hij schetste, en dan was hij zóó verdiept in zijn werk, dat hij mijn bestaan scheen te ver geten. Wordt vervolgd).

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 2