zal worden, is reeds zes jaar geleden genomen, en was onlangs uitgevoerd. Jammer, dat een controleur daarvan het slachtoffer is moeten worden. Doch bij spoedige aankomst der troepen ziet het geval er overigens nog niet on rustbarend uit. Een 78 jarig grijsaard, Coulon, rechter te Angerswerd Zondag jl. door zijn zoon vermoord. De afschuwelijke misdaad werd met behulp van een stok gepleegd de vadermoorder is in handen der justitie. Omtrent de tooneelcrisis te Rotter dam meldt men aan het S. v. N. dat de afdeeling „Rotterdam" van het „Red. Too- neel" steeds met verlies werkte dit verlies is verleden jaar niet minder dan ƒ37,000 geweest en dit jaar zal het bepaald nog grooter zijn. De vereeniging „Het Ned. too- neel" meende op die wijze niet langer te mogen voortgaan en heeft daarom alle verplichtingendie zij tegenover de acteurs enz. had, overgedaan aan een naamlooze vennootschap die zich zal vormen onder den naam „De vereenigde Rotterdamsche tooneelisten"onder directie der heeren J. Haspels, D. Haspels, Le Gras, R.Faassen en mevr. Beersman. Deze vennootschap neemt alle contracten van „Het Ned. tooneel" overmaar ontvangt daarentegen van de koninklijke vereeniging eene jaarlijksche snbsidie. Al is deze subsidie lang niet voldoende om het verlieB, dat tegenwoordig wordt geleden te dekken zij is wel groot genoegom als tegemoet koming te kunnen dienen voor een kleiner verliesdat het nieuwe gezelschap waar schijnlijk, in weerwil van de meeste inspanning, toch zal lijden. Allenop twee nahebben zich reeds bereid verklaard hunne contracten op de nieuwe vennootschap over te brengen. De Amst. Crt. had medegedeeld, dat in de hoofdstad door een politieagent ongeoorloofde handelingen waren gepleegd op eene jonge vronw, die tijdelijk inde politiewacht vertoefde. Van die daad was een ander agent getuigewiens naam het blad later noemde. De justitie heeft zich de zaak aangetrokken. Thans heeft de hoofdcommissaris van politie een dagorder uitgevaardigd waarin het verbod aan de politiedienarenom mededeelingen aan dagbladen te doen in herinnering wordt gebracht. De considerans van deze dagorder vangt aan met de woorden„Sommige hier ter stede verschijnende bladen bevatten in in den laatsen tijdhuishoudelijke politie- aangelegenheden Als zulke daden „huishoudelijke politie- aangelegenheden" heetendan iszegt de Arnli. Crt, het dubbel noodig, dat de pers op dat „huishouden" toezicht uitoefent. Op den tramweg tusschen Brussel en Evere heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Terwijl de locomotief een waggon op een helling trok is de koppelketting gebroken en de waggon met steeds aan groeiende vaart achteruit geloopen. Het duurde niet lang of het rijtuig liep uit het spoor en kwam te recht in de uitstalkast van een magazijn waar een groote ver woesting werd aangericht. De vaart schijnt echter hierdoor niet gebrokenwant een politieagent inde nabijheid, die nietspoedig genoeg nit de voeten kon komenwerd aangereden met het noodlottig gevolg dat hij onmiddelijk overleed. Naar men verneemt heeft de vrouw van het slachtoffer der trammaatschappij een preces wegens schadevergoeding aange daan. Onlangs ontstond een begin van paniek in het Alhambra-theater te Brussel tijdens de opvoering van Fridolien. Een bezoeker der bovenloge liet zijn program ma vallen hetwelk juist in een gaskroon terecht kwam. De vrij groote vlam gaf een tot nogtoe onbekend gebleven persoon aanleiding om brand! te roepen. Er ontstond een rumoer en tal van personen wilden met geweld den schouw burg verlaten. Het gelukte echter der politie de menigte gerust te stellen en de voorstelling kon na eenigen tijd ver volgd worden. Zooals vroeger werd gemeld werd op 6 Dec. jl. aan 30 luitenants der in fanterie het kruis voor 15 jarigen offi- ciersdienst toegekend. Wanneer men nu weet dat op dien datum bovendien nog 99 luitenans van dat wapen zulk een dienstkruis reeds bezatenen al dezen het nog niet verder dan tot lea lnitenant hebben kunnen brengendan bemerkt men dat de bevordering bij de officieren der infanterie bijzonder vlug gaat. Men zal de overdekte markt in de Wagenstraat te 's Gravenhage herscheppen in een Edentheater met circus, balzaal, café-chantant enz. In den circus zouden dan, voorloopig gedurende vijf jaar, twee maanden van elk jaar voorstellingen worden gegeven door het gezelschap van den heer O. Carré. Men zal zich herinneren dat hij de laatste verkiezingen voorden rijksdag in Duitschland de socialisten vrij belang rijke overwinningen hebben behaald en ook bij die gelegenheid gebleken is dat hun aanhang zeer aanzienlijk is toege nomen. Om nu meerdere eenheid en aanslui ting onderling te verkrijgen roept de „Berliner Yolkszeiting", de leden tot het vormen eener staatskundige partij op die de verwezenlijking der volgende punten zou beoogeneen parlementair regeerings- stelSel met verantwoordelijke ministers, die jaarlijks een begrooting zullen aanbie den. Vervolgens algemeen stemrechtmet geheime stemmingalgemeene dienstplicht met een jaar dienst in tijd van vrede; de vrijwilligers zouden worden afgeschaft. Er zouden jury's ingesteld worden voor politieke en persmisdrijven en wetten in het leven geroepen, die niet langer den werkman afhankelijk doen zijn van den staat. De belastingen op artikelen van dage- lijksche behoefte dienden afgeschaft en daarvoor moet een progressieve belasting op het inkomen worden ingesteld. Staat en kerk zouden natuurlijk geheel van elkaar worden gescheiden. Men behoeft waarlijk niet in alle deelen met het streven der socialisten mede te gaanom te erkennen dat in zulk program zeer gezonde denkbeelden zijn neergelegd. Het bovenmatig verdonkeren van woonkamers is; volgens het „Journal d'Hygiêne" een der oorzaken van het toe nemen der zenuwachtigheid in onze dagen vooral onder vrouwen en meisjes. Door dikke gordijnen worden de vertrekken van 's morgens tot 's avond in een half duister gehouden. „Laat men", zegt het blad, „naar gelang der behoefte het licht door zonneblinden en dergelijken temperenmaar laat men niet angstig de zonnestalen en de frissche lucht buiten sluiten. Het is immers beter dat de tapijten en meubelstoffen wat ver schieten, dan dat de wangen der bewo ners en vooral der bewoonsters alle kleur verliezen en hunne oogen benadeeld wor den?" Neem dat ter harte, gij zorgzame huismoeder Drie hoofdambtenaren bij de octrooien te Lyon zijn in hechtenis genomen wegens verduisteringen van gelden gedurende drie jaren gepleegdten bedrage van milioenen francs. Zij werden door een ontevreden medeplichtige aangegeven. Er zullen nog andere ambtenaren gevat worden. Op de openbare begraafplaatsen der Italiaansche steden Ravenna en Lucca zullen inrichtingen voor lijkverbranding geplaatst worden. Een treurig geval van verduistering van gelden is te Bremen aan het licht gekomen. De Directeur van de spaarbank is in hechtenis genomen wegens een tekort van 1.000.000 Mark in de kas der hem toevertrouwde spaarpenningen. Een zeldzaam jubilaeum vierde dezer dagen een tooneelspeelster te Stutgartt, „Frau" Schmidt. Zij herdacht nl. hare zeventig jarige werkzaamheid aan het tooneel. De 79-jarige vrouw treedt nog steeds in den Hofschouwburg op. Naar Se Tijd verneemtheeft Z. H. Leo XIII den Heer J. Wiegman, notaris te Amsterdamin de orde van den H. Gregorius opgenomen. Sedert 6 December jl. is te Amster dam spoorloos verdwenen Petrus ter Horst, ongeveer 50 jaren, die verdacht wordt van diefstal van doorgewerkte en wollen doeken uit het magazijn van zijn patroon Hische op den Nieuwezijdsvoorburgwal. Het gestolene is reeds voor het grootste gedeelte opgespoord. De verdachte was vroeger koffiehuishouder te Leeuwarden, heeft zich eenige jaren opgehouden in Amerikawaar hij ziekenoppasser geweest is in een hospitaalen was tengevolge van verslaafdheid aan drank telkens buiten betrekking. Een begrafenis vol bezwaren had dezer dagen in het Reuzengebergte plaats. In de „Riesenbaude" (op 2462 voet hoogte) aan den voet van den „Koppenkegen" was een oude vrouw, de schoonmoeder van den bewoner der „Baude"gestorven. Wegens de overvloedig gevallen sneeuw en een aan houdenden sneeuwstorm kon de doodkist niet naar het sterfhuis vervoerd worden. Men kon haar niet verder brengen dan het „Waldhaus". Vijf van de tien mannen, die de doode zouden begraven bereikten Donderdagavond met levensgevaar de „Riesenbaude." Maar onderweg gleden drie van hen met een onder hunne voeten los rakende lawine weder naar benedenen zij zouden verloren zijn geweest als niet een uitstekende rotspuntde sneeuwmassa had gestuit, zoodat zij zich konden redden. Toen eindelijk allen behouden boven waren ging men met het stoffelijk over schot in een sleede op weg. Drie mannen trokken de slede voort en zeven gingen voorop om den weg te banen. Zij zakten soms tot aan den hals in de sneeuw en het dunrde vijf nren voor het „Wald haus" bereikt waswaar de doode gekist werd. De verdere tocht naar de kerk „Warry" was even moeilijk en detreurende betrekkingen zoowel als de lijkdragers stonden eindelijk met een gevoel van blijde verlichting aan de geopende groeve. Bij den landbouwer Moos, aan shet Torentje» bij den Amstelveenschen weg, is Donderdagnacht een brutale diefstal ge pleegd. De dief schijnt een gat in een der vensterruiten te hebben gestooten en daardoor eene ijzeren afsluitpen uitgehaald, zoodat het raam toen gemakkelijk kon worden geopend. Uit een kabinet, dat opengebroken is, zijn een russisch effect en ongeveer ƒ460 aan goud en zilvergeld gestolen. Een horloge, eene portemonnaie en een busje met geld bleven onaangeroerd. Vreemd is het, dat de twee wachthonden hoegenaamd geen gerucht hebben gemaakt. De politie heeft den dader of de daders nog niet gevat. De Tweede Kamer heeft de aange vraagde subsidie voor de Antwerpsche tentoonstelling, ad ƒ150,000 verworpen met 35 tegen 33 stemmen. Tegen een rijksveearts te Tiel is voor de zesde maal proces-verbaal op gemaakt wegens openbare dronkenschap ,- en zulks na reeds 2 malen bij eerste herhaling te zijn veroordeeld. In tegenstelling met andere steden, waar gebrek aan werk heerscht, wordt uit Maastricht gemeld, dat in de fabriek van de heeren Regont aldaar 200 werk lieden meer dan ten vorigen jare werk zaam zijn. Een zeldzaam onbeschaamde diefstal is dezer dagen in Ierland gepleegd. Eenige inbrekers zijn namelijk eene plaats waar men liever pleegt uit te breken, te weten de gevangenis, en wel die van Kings County binnengedrongen en hebben daar een som van 7500 het geld van een koopman die de schoenen koopt welke in de gevangenis vervaardigd worden ontvreemd. De Minister van binnenl. zaken in Belgie heeft vier dagen geleden aan den Koning ter onderteekening aangeboden een koninklijk besluit, waarbij de heer Buis wordt herbenoemd als burgemeester van Brussel. De Koning heeft Vrijdag dit be sluit onderteekenddat dns weldra in den Moniteur zal verschijnen. Ten huize van den loods P. J. Comelissente Zaandamop het Vinkepad, is Vrijdag jl. het volgende voorgevallen. Er was dien dag familie over geweest, en Comelissen geleidde zijne gasten des avonds naar den trein van 8 u. 52 m., terwijl zijne vrouw alleen thuis was ge bleven. In dien tusschentijd trad een haar onbekende kerel het huis binnen en sprak der vrouw op brutalen toon toe„ge moet me geld geven." Toen de vrouw antwoordde: „ik heb geen geld", was zijn wederantwoord: „ge moet geld in huis hebben." Ten gevolge van deze op luiden toon gesproken woorden schoot de NewPonndlander uit het achterhuis toe, viel op den indringer aan, drong hem de denr uit en wierp hem ter aarde. Hij stond op en maakte zich uit de voeten. De vrouw was door het gebeurde te verschrikt, om zich iets van het uiterlijk van den brutalen indringer te kunnen herinneren. De heer N. Beets hield voor een zeer talrijk en deftig publiek in Felix Mentis te Amsterdam eene letterkundige voordracht. Met alle teekenen van sym pathie en eerbied ontvangen en met de grootste aandacht aangehoord, mocht de j redenaar na het eindigen zijner toespraak de ondubbelzinnigste blijken van goed keuring ontvangen. Wij hebben reden om te geloovendat de heer Beets niet gaarne in bijzonderheden verslag van deze toespraak zag gegeven. Wij onthouden ons daarom hiervan. Aldus blijft voor hendie het voorrecht mochten hebben elders door den redenaar op dezelfde causerie onthaald te worden de verrassing in haar geheel. Ieder begrijpt, dit tipje van den sluier mogen wij wel oplich ten, hoeveel Nicolaas Beets te zeggen heeft over den goeden smaak, waarvan hij een levend voorbeeld, en over den Nederlandschen stijl, waarin hij een mees ter is. Wie zich overtuigen wil op welke wijze hij dit doet, die verzuime niet, zoodra de gelegenheid zich voordoetzijne voordracht bij te wonen. HAARLEM, 16 December 1884. De beroemde pianist S. v. Groningen nit Zwolle, zal alhier den 74™ Januari 1885 eene soirée geven. De lof welke hij overal inoogst wegens de schoone vertol king der pianowerken van ChopinBeet hoven Liszt enz.verzekert hem eene groote belangstelling en zal het elk bemin naar der kunst genoegen doen met dit talent kennis te maken. Wij maken onze lezeressen opmerk zaam op de tentoonstelling van Kunstnaald werk die in een der zalen van het Museum van Kunstnijverheid voor een ieder koste loos toegankelijk is. Wanneer men in aanmerking neemt dat op de Staatsbegrooting een som van ƒ2000.uitgetrokken is, als jaarlijksche bezoldiging van een onderwijzeres in die kunst te Amsterdamen dat zich in de toekomst de behoefte zal doen gevoelen, dat in iedere stad van eenige beteekenis eene dergelijke leerares wordt aangesteld, dan gelooven wij dat menige jonge dame gretig de gelegenheid zal aangrijpen, die thans geopend is om zich voor het ver- eisohte examen voortebereiden. Zaterdag 20 Dec. a. s. hoopt de vereeniging „Bilderdijk" onder de zin spreuk „Onvermoeid Vooruit" hare eerste openbare Vergadering met dames te houden. Deze Vereeniging welke in Maart dezes jaars werd opgericht, legt zich niet, zoo als andere dergelijke gezelschappen uit sluitend op tooneelvoordracht toe maar stelt zich meer bepaald ten doel het voordragen van verzen. Op het uittegeven programma vindt men dan ook gedichten van Beets, Schimmel, Tollens, enz; terwijl het geheel besloten wordt met een blijspel. Gaarne wenschen wij de Vereeniging „Bilderdgk", die naar wij vernemen uit goede krachten bestaat en zich flink voor deze eerste uitvoering geoefend heeft, veel succes toe op hare pogingen en hopen, dat door velen gebruik zal gemaakt worden van de vriendelijke uitnoodigingen om bij deze uitvoering tegenwoordig te zijn. Mag dat? Een arm gezin, hetwelk in een krot woontbestaande uit een man zonder geregeld werkeene vrouw en zes kinderenvan welke het oudste een meisje van 9 jaar is. Een jongetje van bijna 8 jaar werd Dingsdag 2 December j.l. uit school naar huis gezondenen mocht niet weer ter school komen, of hij moest zijn oudere zusje mede brengen. Aan dien eisch kon met geen mogelijk heid voldaan wordenomdat de moeder uit werken gaat, en de vader werk zoeken moet. Nu loopt dat jongetje sedert dien tijd 's daags op straat, en het oudste meisje past de vier kleine kinderen optot zoo lang de ouders te huis komen, en moet daarenboven nog het oog op den achtjarigen jongen houdenen dat alles te midden van de bitterste armoede! Bij bepaald onderzoek is geblekendat het een braaf, vrij ordelijk en werkzaam gezin is. Door de politie is alhier aangehouden eene 19-jarige dienstbode wegens diefstal van een aantal stukken koperen keuken gereedschap, die zij aan eene koopvrouw heeft verkocht. Zij is naar het huis van arrest overgebracht, waar zij reeds vroeger 6 maanden wegens diefstal heeft doorge bracht.

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 3