ook hoe hij het toen hij den rechter deed voorkomen alsof hij op het beslissende oogenblik berouw had gekregen, of beangst was geworden en daarom slechts in schijn had meegedaan, maar werkelijk den aan slag had verijdelddoor de lont af te snijdendie de dynamietlading in den grond onder het voorbijrijden van den Keizer had moeten doen ontploffen. Het blijkt nu echter, dat er redenen bestaan om vooral dit gedeelte van zijn verhaal als een fraai berekend verzinseltje te be schouwen. In de Fransche stad Pamiers is een logement, het hotel Graiul Soleil, ge deeltelijk ingestort en eenige menschen werden onder de neervallende muren be dolven. Men begon onverwijld, met behulp van een afdeeling soldaten, het puin weg te ruimen. Een dienstmeisje werd nagenoeg ongedeerd te voorschijn gebracht. Een logeergast, een kapitein der artillerie, vond men dood. Twee andere gasten wisten het gevaar nog juist in tijds te ontkomen. Men weet nog niet, waaraan het ongeluk is toe te schrijven. Er is te Bremen een „vereeniging tegen het laatkomen in de schouwburgen" gevormd, welker leden zich verbinden, om in de schouwburgen niemand naar zijn plaats door te laten zoodra de voor stelling begonnen is. Men hoopt op die wijze aan het hinderlijk geschuifel der laatkomers een einde te maken. Enkele maanden geleden werd zekere heer Maton te Parijs in zijn woning opgehangen gevondenzijn betrekkingen en vrienden konden voor deze daad geen oor zaak vinden, maar bij een nader onderzoek bleek dat in zijn kas een onverklaarbaar tekort van 80.000 fr. werd ondekt. Eenige dagen geleden bood een vrouw by een bankier eenige effecten ter verzilvering aandie behoorden tot den boedel van den vermoedelyken zelfmoordenaar. Deze vrouw voor de politie gebracht, verklaarde dat zij deze geldswaardige papieren ge kregen had van een individu, dat met de dochter dier vrouw samen woonde ten huize van Maton. Een huis zoeking bracht nog andere zaken aan het licht, die vroeger het eigendom waren van den overledene, en had tengevolge dat de drie personen in verzekerde bewaring werden genomen. In Pruisen heeft dezer dagen in alle kazernen by de soldaten tot de on derofficieren toe huiszoeking plaats gehad of ook sociaal-democratische geschriften verborgen waren. Bismarck's echtgeuoote is ongesteld en zal waarschijnlijk den winter in het Zuiden doorbrengenhetzij te Cairohet- zij op het eiland Madera. Men vermoedt dat de rijkskanselier haar zal vergezellen. Door de politie is aangehouden een Duitscher, die op 30 Nov. jl. te Osnabrück uit de brandkast van zijn patroon door middel van braak eene waarde van pl. m. 15,000 Mark aan effecten en gelden ont vreemdde, en sedert voortvluchtig was. Het grootste gedeelte der effecten, tot een bedrag van 12.600 Mark, is opgespoord en in beslag genomen. De uitlevering van den aangehoudene is door de Pruisische Regeering reeds aangevraagd. Op den Londen-Brighton spoorweg, by het station West Croydon, zyn een passagiers- en een goederentrein in botsing gekomen. De schok was hevig en maakte groot geraasmaar de kracht werd toch aanmerkeiyk verminderddoordien de machinist van den personentrein van den Westinghouse-rem gebruik maakte. Verscheidene wagens van den goederen trein werden verbrijzeld en twee conduc teurs van dien trein kregen ernstige hoofdwonden. Van de passagiers werd er geen ernstig gekwetst. Een ongeluk van anderen aard gebeurde in een tunnel by Mainz. Vijftien arbeiders waren daar aan het werk, toen er plotseling een trein aankwam. Zy weken naar den anderen kant, maar ook op dat spoor kwam een trein, en twee mannen, die niet snel genoeg op zy sprongenwerden door de locomotief overreden. Te Assen schijnt men de onhoud baarheid der tegenwoordige Zondagswet steeds door overdrijving te willen aantoo- nen. Er ia nl. een bakker bekeurd omdat hij des Zondagmorgensvoor kerktijd nog wel, brood rondbracht. Er wordt ook aan gelijk verbod voor de melkboeren gedacht. Wij doen hierbij opmerkendat de Zondagswet uitdrukkelyk een uitzondering toelaat voor het uitstallen en verkoopen op marktenstraten of openbare plaatsen van geringe eetwaren. Deze overdryving is dus geen toepassing vanmaar in strijd met de wet. Aan den hoogleeraar Donders te Utrecht is, tot aandenken van zyn 25jarig directeurschap van het Nederl. gasthuis voor ooglijders aldaar, by zyn aftreden als zoodanig, door tal van bestuurders van dat gasthuis een album met hun portretten aangeboden alsmede een buste van Von Graefe, van wit carrarisch marmer, vervaardigd door Antonio Frilli te Florence. Te Deinum deed zich het vermakelijk geval voor, dat iemand, zonder het zelf te weten, twee verschillende namen rijk wa3. Een jongeling heette daar tot dusver by allen Hendrik Z. Hy ging als vrij- williger in dienst en nu bleek het, dat hy in het register van den burgerlijken stand ingeschreven stond als Dirk Z. Toen de vader dit vernam was zyn leuk bescheid„dan heb iktoen ik hem na zyn geboorte aangaf, zeker Dirk gezeid, terwijl ik Hendrik bedoelde." De man heeft nu twee zonendie Dirk heeten. Want een jongere zoon is ook ouder dien naam ingeschreven. De commissie tot tijdelijke werk verschaffing te Amsterdam heeft de vol gende mededeeling bekend gemaakt: „Het getal der afgehaalde formu lieren bedroeg 3580. Daarvan waren 2582 ingeleverd by het comité van uitvoering, waaromtrent dus het on derzoek in gunstigen zin was afgeloopen. Onder deze 2582 personen zyn niet minder dan 50 verschillende ambachten en hand werken vertegenwoordigd. De commissie kan tot haar leedwezen aan deze allen nog geen werk verschaffen. Tot heden waren 830 man aan het werk gezet, hetgeen nog iederen dag toeneemt en in den loop der volgende week tot 1200 zal kunnen klimmen. „Door de gunstige beschikkingen der Hollandsche IJzeren- en Nederl. Rijnspoor wegmaatschappijen zal nu ook zand wor den aangevoerd per spoor (behalve de aanvoeren met schuiten door de Ballast- maatschappy), dat op de terreinen der nieuwe Gasfabriek aan de Linnaeusstraat zal worden opgeslagen, waartoe de Directie der Imperial Continental Gas-Association en de aannemers de heeren Van Steenhoven en Van Hattem welwillend vergunning hebben verleend. Wanneer dit werk in gang is, kunnen weder ruim 200 werk lieden worden aangesteld. Bovendien be staat er uitzicht op meer werk aan den Overtoom, hetgeen weer aan eenige hon derden zou kunnen ten goede komen. De commissie ziet met verlangen naar de verwezenlijking daarvan uit. „Het comité van uitvoering heeft nog uitgenoodigd om daarin zitting te nemen, de heeren L. C. Schaade en D. R. van Dartelenvertegenwoordigers uit de be sturen der beide werklieden-vereeniging te dezer stede, het Nederlandsch werk lieden-verbond en het werklieden-verbond Patrimonium. Beide eerstgenoemde heeren en de heer B. H. Heldt van eerstgenoemde werklieden-vereeniging, hebben bereids zit ting genomen. „De commissie neemt de vrijheid, de belangen der werkverschaffing voortdurend te blijven aanbevelen, daar het bedrag der gaven nog lang niet voldoende is om afdoende hulp te verleenen.'' De inspecteur van het geneeskun- kundig staatstoezicht voor Noord-Holland heeft verklaard dat de epidemie van rood vonk te Zand voort heeft opgehouden. Onder de vele belangstellendendie bij de vierde aanwijzing voor de aanbe steding van eene brug over de Maas te Venloo zyn opgekomen, zyn ook twee Amerikanendie aannemen de tegenwoor dige brug, welke in vier deelen verschoven kan wordenin den tijd van 8 uren op de aangewezen plaats te brengen. De begroo ting van dat werk is f 317,000. De meeste der Londensche schouw burgbesturen hebben zich vereenigd om een misbruik te keer te gaan, dat op het tooneel een verderfelij ken invloed oefent. Zy hebben nl. de dames van hunne gezelschappen verboden, zich met juwelen te versieren, als dit niet uitdrukkelyk in hare rol wordt vereischt. Te Cherbourg heeft een 17-jarige knaap zijn vader doodgestoken, omdat deze zich verzette tegen zyn voorgenomen huwelijk met hun dienstmeisje. Hy vlucht te daarna met een som van 600 francs en in gezelschap met zijne geliefde naar St. Malo; maar het paar werd daar, juist toen het scheep wilde gaan naar Engeland gevangen genomen. Op den iAtlantischen Oceaan moeten zware stormen woedenwaardoor vele stoomschepen uit Amerika aanmerkelijke vertraging ondervinden. Naar de Amst. verneemt wordt behalve het ambtelijk onderzoek van het hoofd der politieook een gerechtelijk onderzoek ingesteld naar de waarheid van de mededeeling der Amsterdamsche courant nopens het mishandelen van een meisje in het politie-bureau te Amsterdam. De beide hoofdcommissarissen van politie zullen, evenals de beambten en agenten die omtrent deze zaak inlichtingen kunnen geveniu den volgende week door den rechter-commissarismr. Elias, worden gehoord. Een geval in Schotland werpt een treffend licht op de gedrochtelijkheden van het grondbezit aldaaren op de grieven welke den apostel van de „nationalisatie des lands", Henry George, juist benoorden de Tweed zooveel bijval doen vinden. De heer Winans, een ongehoord ryke Ameri kaan, die in de Schotsche Hooglanden eene oppervlakte van 350 v. E. mijlen boschland heeft aangekocht met geen ander koel dan om privatim daarop de genoegens der hertenjacht te smakenstelde dezer dagen eene rechtsvervolging tegen een schoenmakertje, dat aan den zoom van zyn bezitting woont, en dit wel wegens het laten grazen van een lam (zegge één lam) binnen de grens van 's heeren Winan's grondgebied! De heer Winans komt er rond voor uit, dat hy niet rusten zal alvorens hy niet alleen de lammeren, maar ook al de menschen, die aan den zoom van zyne jachtgronden woonachtig zynvan daar verdreven zal hebben Op deze wijze werden, en worden nog, in Schotland gansche districten ontvolkt ten behoeve der hertenjacht van eenige rijken heeren en het landvolkdat zich elders op een lapje grond verdringen moetziet daar halve provinciën ongebruikt liggen, op welke het zelfs geen lam mag laten weiden. Amerikaansche bladen verhalen een heldenstuk van een jonge dame, Miss. Steek die een alligator of Amerikaanschen krokodil verslagen heeft, welken langen tyd de schrik was der bewoners van den omtrek van het Tuckermeerin Jefferson. Zy kwam daar eenige bloedverwanten bezoekenen toen zy van het monster hoorde, begaf zy zich, met een geweer gewapend en in gezelschap van eenige lieden uit den omtrek, op weg, om het te zoeken. Weldra hadden zy den krokodil gevon den en hy kwam op hen af. Allen vluchtten, met uitzondering van Miss Steek, zy bleef staan, legde bedaard op den krokodil aan en schoot hem twee kogels door de kwetsbare plaatsonder den bek. Het dier storte neder en was weldra dood. Miss. Steek, heeft de huid van het 10 voet lange dier als een zegeteeken bewaard. Naar men beweert bestaat er gegrond vooruitzicht dat op initiatief van eenige leden der Staten-Generaal te 's-Hage alsnog een subsidie voor de Antwerpsche tentoonstelling zal worden toegekend. Yerder wordt medegedeeld dat mr. J E. Banck door den raad van commissarissen van het Nederlandsch Handelsmuseum als gedelegeerde by gemelde tentoonstelling is benoemd en dat mr. C. J. E. graaf Van Bylandt zyn betrekking als Nederlandsch commissaris generaal zal blyven handhaven, zeodat men de hoop op eene waardige vertegenwoordiging van de belangen onzer nijverheid nog niet behoeft op te geven. Tachtig-duizend meters van het terrein zyn reeds verhuurd. In het Nieuws van den Dag van 1 December 1.1.werd door een gepen sioneerd kapitein van het Oost-Indische leger een stuk geplaatst getiteld„Gebrek aan werk", waarin hy die jonge mannen, welke hier en daar vruchteloos werk zoe ken om in hun onderhoud te voorzien, aanraadt dienst te nemen bij het leger in Oost-Indiealwaar een oppassend en be hoorlijk onderwezen jonge man, den weg open staat om het zeer spoedig tot den rang van adjudant-onderofficier te brengen. Ook kan hy in zyn vak als timmermanmetselaarsmidverver enz. goede diensten doen bij de genie, of als wagenmaker, zadelmaker en hoefsmid by de artillerie of cavalerie. Andere vakken kunnen ook in verschillende afdeelingen of i. corpsen van het leger zeer goed worden gebruikt, terwyl ook onderscheidene nut tige inrichtingen hem in staat stellen zyn oververdiende gelden met voordeel te beleggen. Verder worden in dat stuk ver meld de voordeelen die een lang verblijf in Indië gevendoor toekenning van pen sioen enz., terwyl ten slotte den raad wordt gegeven om zich uitsluitend tot dienstne ming te wenden tot de Departementen van Oorlog of Koloniën of het koloniaal werf depot en zich niet af te geven met wervers of commissionnairs. Gedrukte voorwaarden van dienstneming bij het leger in Indië zyn kosteloos verkrijgbaar aan het depar tement van Koloniën op het Plein te 's Gravenhage. HAARLEM23 December 18S4. Donderdag had de beproeving plaats van de dubbele ijzeren draaibrug over het Spaarne by de Lieve Vrouwen- steeg, in tegenwoordigheid van Burge meester en Wethouders en den archiect der Gemeente, den Heer J. Leijh, bene vens vele belangstellenden. De Heer R. van Diggelen, hoofdingeneur der Maat schappij „Ijzergieterij de Prins van Oranje"te 's-Gravenhage door welke Maatschappij deze brug geleverd isleidde insgelijks de proefneming. De brug, welke by eene lengte van 26.32 Mr. tusschen de leuningen eene breedte heeft van 6.70 Mr., is beproefd, eerstens elke opening op zich zelveen vervolgens beide openingen te zamende laatste met een gelyk verdeelden last van 62,720 kilogram buiten het eigen gewicht, gelijkstaande met ruim 350 kilogram per vierkanten meter oppervlakte der brug. De doorbuiging by deze beproeving was slechts 2 milimetersterwijl daarvoor in het contract van aanbesteding by eene belasting van 61.720 kilogram 7 millime; ters was toegestaan. Nadat deze belasting gedurende ruim 2 uur op de brug aanwezig was, werd die weggenomen en vond men dat er hoegenaamd geene blijvende doorbui ging bestond, zoodat de brug geheel in den toestand terugkeerdewaarin zij voor de belasting was. Het openen van de brng geschiedt door éen persoonmet de minste inspanning in de tyd van minder dan eene minuut, terwijl het openen en sluiten in 2 minu ten wordt verricht, hetwelk als vlug mag worden aangenomendaar voor der gelijke bruggen meestal meer tyd wordt toegestaan. De uitkomsten getuigen alzoo van een voortreffelijk plan van den geheelen bouw en van eene nauwgezette en goede uit voering van het geheel. De bovenbouw legt opnieuw een gunstig getuigenis af voor de degelijkheid der Maatschappij IJzergietery de „Prins van Oranje"te 's Gravenhage. De brug zelve voorziet op die plaats in eene werkelijke bestaande behoefte. Betreffende den gezondheidstoestand dezer gemeente in de afgeloopen maand November kan het volgende worden me degedeeld: Als aangetast door de in de wet genoemde besmettelijke ziekten worden aangegeven 13 gevallen van roodvonk, 10 van mazelen9 van febris typhoïdea en één geval van angina diphtherina, terwijl aan die ziekten bezweken2 lijders aan rood vonk, 6 aan febris typhoïdea1 lijder aan mazelen en 1 aan angina diphtherina. Het totaal der overledenen was hooger dan in de vorige maanden en bedraagt met 10 levenloos aangegevenen 119. Ver houding der overledenen tot 1000 inwo ners per jaar, voor deze maand berekend 32,84. Aan lichaamzwakte stierven 19, aan kanker 6aan stuipen 3aan hersen ziekten 6aan kinkhoest 2aan organi sche hartgebreken 4, aan ziekten der ademhalings-werktuigen 39 (waarvan 12 aan keel- en longtering of bloedspuwing) aan ziekten der spijsverteringswerktuigen 8aan onbekende oorzaken 2aan andere oorzaken 10 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: beneden 1 jaar 39, van 15 jaren 13, van 514 jaren 7, van 1420 jaren 6, 2050 jaren 18, van 50-65 jaren 13, 6580 jaren 11boven 80 jaren 2. Geboren zijn 83 jongens en 77 meisjes. Wij vernemen] dat de telephonische verbinding tusschen Haarlem en Heem stede heden is tot stand gekomen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1884 | | pagina 3