De Eerste, N ieu wsberichten. Wat zal het saldo voor de menschheid zijn, goed of kwaad? Wij vreezen, neen ■wij weten zeker: het jaar bracht weinig goeds. Het is een donker gekleurd tijd perk zoo niet erger. Oorlog in Tonking, oorlog in Soudan, oorlog in Zululand; dynamiet-aanslagen ginds en elders, woelingen van partijen van allerlei aard, steeds toenemende verbrei dingen van denkbeelden die de rust nood wendig in gevaar moeten brengenarbei dersbewegingen die vooral in den tegen- woordigen tijd van gedruktheid allerwege, gevaarliik zijn te achten, het opdrijven van politieke en wat nog treuriger is, van godsdienstige hartstochten die aan de politiek worden vastgeknoopt voor waar het is nog verre van een «vrede op aarde''. En in al deze ongerechtigheden heeft 1884 ruim zijn deel gehad. Zou er leering nit worden getrokken voor het vervolg? Gelukkige onschuld die er aan gelooft. Het- tegenwoordige geslacht leeft in een tijd van hopen, niet meer van herin neren. Men rekent op het geluk, op de verrassingen die de dag van morgen zal brengen en men hoopte reeds op het jaar 1885 toen '84 nog niet eens goed en wel hegraven was. Hiettemin een welkomsgroet aan 1885. Onverbiddelijk gaat de tijd voort, maar even onverbiddelijk ook vooruit. De ge zichtskring wordt ruimerde denkbeelden worden milderverdraagzaamheid en menschenmin grooterdit is bij individuen maar zoo ook bij de volken. Het gaat langzaam, uiterst langzaam, onmerkbaar bijna, met schokken, die aan teruggang doen denken, maar het feit dat we steeds vooruitgaan is niet te loochenen. En daarom leve de toekomst! De schrijver van „van alles wat" ein digde zijn laatste stukje met: »den lezers een gezegend Nieuwjaar." Waarom deed hij dat? Afgescheiden van den wensch zelf, was er toch zeker nog deze rede voor, dat hij liever met zijn zegenwensoh de eerste wilde zijn dan de laatste. Wie wil gaarne de laatste zijn De eerste toch is meestal de beste, wordt geprezen, geroemd, erkend en gewaardeerd. Zie het maar bij wedstrijdenloterijen, tentoonstellingen, overal waar publieke zaken worden ver tegenwoordigd in familiekringenbij alles wat in het leven voorkomt wordt gestreden om den voorrang, de eerste te zijn. Is dat niet goed? wel zeker! Juist die strijd geeft 't leven geur en kleur. Tot het behalen van die overwinning is soms jaren arbeids noodigworden dui zenden opgeofferd, tallooze nachten wa kende doorgebracht, en doet den soms smeulenden lust en ijver weder opnieuw in het mensehelijk gemoed ontbranden. Ja, er zijn gevallen waarin dat „eerste" zijn minder te verkiezen is, en ik denk daarbij aan den veroordeelde, die door zijn geleider den voorrang wordt gegund bij het binnentreden van de gevangenis of den gevangen wagen, of aan de stormloopende soldatenrijdie gecommandeerd wordt 'teerst leven en wapen te stellen in de pas geschoten bresof aan den schipbreu keling, die als eersteling den grond betreedt van een nog onbekend eiland; dan weet ik wel menschen, die den voorrang liefst aan anderen overlaten. Ook zijn er, o! zooveel daden en handelingen waar óók eerste uitvoerders van geweest zijnmaar waarvan het te wenschen was dat zij tegelijk ook de laatste waren. j In den regel evenwel is de eerste zijn een prikkel waarnaar met geestdrift wordt gejaagd in staat, kerk, school, kantoor, werkplaats, ja in onze geheele maatschappij Ook de eerste dag van het jaar laat zich in dit opzicht geldenal is het geen Zondag, geen Christelijke feestdag, geen dag van herinnering aan groote daden, 't is de eerste, zij eischt als eersteling evenveel rechtende meeste zaken rusten kantoren en werkplaatsen zijn gesloten, uitgenomen het postkantoor, maar daar weet men toch ook dat het de eerste is. Ik ben een liefhebber van wenschen, niet van rerwenschenwant ik zie liever dat het mijn medemensch goed, dan kwaad gaat, ik ben ook geen wenscher,'die, zooals ik ze dikwijls ontmoette, de oogen gericht houden op de geldlade van bureau, of op de hand die straks de portemonnaie zal opzoekenik wensch uit behoefteen hoewel ik weetdat al ons wenschen niets aan „des menschen lot", bij wereldsche zaken zal kunnen veranderenwil ik toch aan die behoefte voldoen. Mqnh. de Red. ik verzoek u vriendelijk den volgenden wensch aan de lezers van uw blad over te brengen: 't Is deze: „Dat er in 1885 velen van U mogen gevonden worden, die streven naar de eerste te zijn't zij in kennis, in liefdadigheid, in medelijden, in den strijd voor waarheid en recht, in liefde voor de naasten, in onderwijzing en terechtwijzing van onkun digen of afgedwaaldenin alles wat wel vaart bevordert en den mensch veredelt of verhoogt; en al zijt ge dan ook de tweedede derde of de honderdstedat ont- moedige u nietals gij maar streeft naar dat eerste. Maar waar de eerste te zijn medewerken is tot schade en schande der maatschappijwees daar de laatste." M. De Eerste Kamer is Maandag bij eengekomen. De heer Yening Meineszis als lid toegelaten. De Centrale Sectie heeft besloten onmiddelijk de meest urgente ontwerpen te doen behandelen, nl.Hoofd- stukken 12 en 7A der staatsbegrooting, en de Wet op de middelenalsmede een aantal kleinere ontwerpen. Ingevolge dit besluit heeft de Kamer behandeld en goedgekeurd alle ontwerpen voor Provinci ale belastingen, eenigeProvinciale heffin gen in Groningen, Friesland en Noord- Brabant de suppletoire begrootingswetten, de definitieve Hoofdstukken 1,2 en 7A der Staatsbegrooting, de Krediet-wetten voor de overige Hoofdstukken en de Wet op de Middelen. Nadat de heer v. Royen op bezuiniging had aangedrongen, wees de Min. van Binnenl. Zaken er op, dat deze begrooting reeds 11 miljoen lager is dan de vorigede renten van leeningen buiten rekening gelaten. Te Lisieuxin het Fransche depar tement Calvados, komt gewoonlijk tegen Nieuwjaar een troep vreemde kunsten makers, om er gedurende een veertien dagen voorstellingen te geven. Ditmaal werd er eene tent opgericht, waar, volgens de aankondiging, »eene vrouw met een hondenkop" te zien was, en die vrouw was eene dierentemster. Aantrekkelijk heid genoeg voor zeker soort van menschen. Doch er gebeurde iets, dat de grootste ontsteltenis veroorzaakte. Maandag jl. terwijl men een der leeuwen van hok wilde doen verwisselen, wist het dier door de onachtzaamheid van een der oppassers te ontkomen. Eenige personen bemerkten het, en deze maakten zich ijlings al schreeuwende uit de voeten. Dadelijk werden de nabijgelegen winkels gesloten. De leeuw had echter niets kwaads in den zin. Hij zette zich neer bij een voertuig onder hetwelk een hond was, en verroerde zich niet. Hij keek alleen om zich heen, als was hij zelf verbaasd zich te dier plaatse te bevinden, en brulde uit alle kracht. Eenige moedige personon kwamen nu, gewapend met geweren en hooivorken, en vormden een kring rondom den leeuw, doch op eerbiedigen afstand. Ook nu nog bleef de leeuw rustigeu wie weet hoe die ontmoeting zou afgeloopen zijn, indien men niet een dierentemmer van eene an dere menagerie, die insgelijks te Lisieux zijne tent had opgeslagengewaarschuwd had. Deze dierentemmer, bijgestaan door de „vrouw met een hondenkop" doch het masker dier vrouw was thans ver dwenen, slaagden er in den leeuw eenige touwen om zijn lichaam te werpen het dier alzoo meester te worden en met slagen terug te brengen naar zijn hok. Wel had de leeuw den dierentemmer een paar malen zijne klauwen doen gevoelen, maar van beteekenis was het niet. Yoor de Arr.-rechtbank te Amster dam stonden de vorige week twee vrouwen terechtde eerste wegens diefstalde tweede wegens medeplichtigheiddoor het met weten helen van het gestolene. Op verschillende dagen in de maanden October en November had de eerste beklaagde in twee R. C. Kerken, in de Kal verstraat en aan den Singel bij den Heiligenweg, een aantal knielbankjes en knielkussens ontvreemdwelke door haar aan de tweede beklaagde werden overgegevenom ze te verkoopen. Beide beklaagden bekenden hare schuld, armoede als oorzaak van haar misdrijf aanvoerende. De eerste be klaagde is reeds twee malen veroordeeld. De Subst. offie. van Justitie, Mr. ICar- seboom, requireerde tegen de eerste be klaagde wegens eenvoudigen diefstal ver oordeeling tot 1 jaar celstraf, tegen de tweede wegens het met weten helen van het gestolene '183 dagen celstraf. Uitspraak Woensdag a. s. Op het gehucht de Beuzenhoekonder Zaamslag schonk de vrouw van A. v. F.evenals in de zelfde maand van het vorig jaar, aan tweelingen het leven en wel, evenals toen, aan een jongen en een meisje. Eenige huzaren te Weenen hebben de vorige week een herberg vernield en raakten bij die gelegenheid met de politie slaags. Troepen infanterie werden gere- quireerd om de orde te herstellen; zij slaagden hierin echter niet alvorens van hunne vuurwapenen te hebben gebruik gemaakt. Een huzaar werd gedood en ver scheidene anderen gekwetst. De aardbeving, die gedurende den Kerstnacht in verschillende deelen van Spanje werd waargenomenheeft veel ernstiger gevolgen gehad dan men in den beginne veronderstelde. In de stad Al- bugueros heeft men ruim 40 lijken van onder de puinhoopen gehaald en te Arenas del Key is het aantal slachtoffers nog grooter. Yooral de steden Trafarranga Vilez-MalagaCanillas en Estepona heb ben geducht geleden en de bewoners zijn zoo geschrikt dat zijdie op het eerste geluid naar het veld zijn gevluchtnog niet te bewegen zijn in de stad terug te keeren. Volgens officieele opgaaf bedraagt het aantal slachtoffers in de provinciën Ma laga en Grenada 966. De nadere berichten uit Spanje luiden allerdroevigst. Reeds wordt het aantal slachtoffers op2duizend geschat en nog duren de schuddingen voort. Zoo werden gisterenmorgen weer nieuwe aardschokken nóg heviger dan de vorige gevoeld te Torrox in de provincie Malaga dat reeds zoo was geteisterd. Het Stadhuis kan elk oogenblik in puin vallen; gelijk reeds met een aantal andere huizen is geschied, terwijl een aantal gebouwen vol spleten en scheuren zijn. Van het dorp Trigliona, mede in de provincie Malaga, is de geheele bevolking naar het vlakke veld gevlucht. Het bericht aangaande de vernieling van het Alhambra wordt in een telegram uit Madrid, dat we in de Indjpendanee Beige vinden, bepaaldelijk tegengesproken. Aan dezelfde bron ontleenen wij de bij zonderheid, dat te Antequera, in het Noordwesten der provincie Malaga, een koffiehuis in puin viel juist op het drukst van den dag. Al de bezoekers werden onder het puin bedolven. Een panische schrik maakte zich van de bevolking op de andere plaatsen van vermaak meester en men zag de lieden op straat op de knieën vallen, en God en de heiligen aanroepen. De wanhoop steèg ten top toen een paar zeer oude kerken invielen want men zag daarin een teeken van den hemelschen toorn. Alleen te Antequera zijn 300 menschen omgekomen. Te Albunuelas vreest men, dat het getal dooden nog wel driemaal grooter zal wezen. Bij Periana is een tamelijk hooge berg door de aarde verzwolgen. Het meest hebben geleden: Oostelijk- Andalusië en de daaraan grenzende stre ken van Malaga en Grenada. De huizen zijn daar licht gebouwd en ook dikwijls oud, zoodat de schok reeds niet zeer he vig behoefde te wezen om het werk in puin te doen vallen. Maar ook de groo- tere en meer solide gebouwen de kerken vooralleden veel schade. Te Sevilla werden onderscheidene openbare gedenk- teekenen aanmerkelijk beschadigd. Yan Regeeringswege is ondersteuning in geld en hulp (soldaten) gezonden. Te Jayena zijn de kerk en het Stadhuis verwoest. Te Sevilla staat de toren der kathedraal op het invallen. Honderden huizen werden vernield te Torrox en te Alfarnetejo. Te Grenada kampeeren de armen in het open veld en de rijken in hunne rijtuigenwaarmede zij zich buiten de stad hebben laten brengen. De rechtbank van koophandel te Brussel heeft de maatschappij tot exploi tatie vau de in hét vorige jaar te Am sterdam gehouden internationale tentoon stelling in staat van faillissement verklaard. De verzameling van Mad. Tussand te Londen is verrijkt met een afbeelding van kapitein Dudley van de „Mignonette.'» Tijdens een voorstelling in een houten theatre te Cholet (Maine-et-Loire) bezweek de bovengalerijwaarop er een „val der engelen" plaats haddie zeer begrijpelijk een paniek te weeg bracht onder de bezoekers. Hoeveel er gekwetst zijn is nog niet met zekerheid op te geven men vreest echter dat hun getal zeer groot is. De Parijsche politie deed dezer dagen een goede vangst. Een individu, dat zeer overeen kwam met het signale ment van een dief die onlangs 30,000 fr. bij een bankier had gestolen werd gearresteerd en bij onderzoek bleek hij in het bezit te zijn van valsch geld en van een geladen revolver. In de omstreken van Lyon heeft het zoo gesneeuwd dat tusschen verschil lende plaatsen de postdienst gestaakt en alle communicatie verbroken is. De verslaggever van „LeTemps", die Donderdagavond de algemeene repetitie van „Théodora" bijwoonde is zeer inge nomen met deze nieuwe schepping van Sardou. Het stuk bevat fraaie tafereelen en vormt een goed geheel; het verplaatst ons nu eens aan den Bosphorus, dan weder geeft het een kijkje in het oude Byzan tium met zijn domtorens en Oostersche pracht. Vooral het studeervertrek van keizer Justinianus, het Hippodrome en de keizerlijke loge in den circus moeten uit munten door prachtige regie. Sarah Bern hardt heeft voor de hoofdrol twee maan den gestudeerd, vaak 6 uren per dag, en Philippe Granier, acteur bij de„Come- die Francaise"voor deze gelegenheid aan de Porte-Saint-Martin afgestaanheeft een merkwaardige type als keizer Justinianus gecrèeerd. Te Huil hebben op den eersten Kerst dag een zeventigjarig blinde grijsaard met zijn vrouw zich zoo aan drank te buiten gegaan dat zij bij hunne thuiskomst van de trap vielen en beide op de plaats dood bleven. Het voorbeeld van Mevr. Hugues, die zich zelve recht verschafte tegenover een lasteraar, Morin heeft navolging ge vonden. Te Tonnerre, (Fr. dep. Yonne) heeft een algemeen geachte gehuwde dame een man, die haar met liefdesverklaringen vervolgde en haar door zijn snoevende praatjes belasterdemet een revolver dood geschoten. Zij stelde zich, onmiddelijk na het plegen van de daad, in handen der politie. Het denkbeeld, om aan den Duit- scheu Rijks-kanselier op diens 70sten verjaardag (1 April a.s.) eene nationale eeregave aan te bieden, heeft reeds de instemming van vijftig groote Duitsche steden verworven, zoodat men rekenen kan dat het tot stand komen is ver zekerd. In Duitschland is men voornemens een standbeeld op te richten voor Carl Maria von Weber, in zijn geboorteplaats Entin. De Gemeenteraad van Monnikendam heeft met 5 van de 7 stemmen besloten het goudleeren behangsel in de trouwzaal te verkoopen. Tot nu toe werd ƒ2000 gebodenbehalve de verplichting om die zaal op «moderne» wijze te behangen. Een boekhandelaar te Dresden is tot gevangenisstraf en geldboete veroor deeld wegens het uitgeven en verspreiden 'van een vertaling van Zola's romans Nana en la Cure'e. Aan de Engelsche kust bij den vuurtoren van Eddystone zijn Donderdag het stoomschip Chelxdra en de Noorweeg- sche driemaster Holstrend in aanvaring gekomen. Beide schepen werden zwaar beschadigd. Het eerstgenoemde zonk weldra en de bemanning werd door een Engelsch schip opgenomen. De bemanning van het Noorache schip (15 koppen) zocht zich in de booten te reddenmaar men vreest, dat allen verloren zijn gegaan, want tot dusverre ontving men geen tijding omtrent hen. In het Alhambra-theatre te Brussel wordt een drama vertoond, getiteld: Waterloowaarin, onder meer onmo gelijkheden, de volgende vermakelijke dwaasheid plaats vindt: Eene der heldinnenLouise de Bergen- dal^^-verngemt door een rouwbrief, die haar in een zwartgerand couvert met zwart zegel wordt terhandgëSlêlipdaftaaiSfSÏ" loofde in Rusland gestorven en begraven is, en, terwijl zij iater een tweeden brief ontvangtwaarin de gewaande doode haar zijne aanstaande terugkomst meldt, komt zij door eene vergelijking der beide hand schriften tot de verrassende slotsom, dat in den sdoodbrief het handschrift van haren verloofde vervalscht is!» - Een Amerikaansch schip Alert, dat met een groote lading^etroleum naar China voer, is door het inslaan van den bliksem J in volle zee verbrand. De bliksem ver-

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2