CONCERT Voorloopt Bericht. Sociëteit „Vereenhmg". Tooneelstudiën ADVERTENTIEN. Bemonstrantsch Zangkoor, GEEN OEFENING. Zaterdag 10 Januari 1885, letterlievende Vereeniging „X X CBEMEB", de Dochter van den Advocaat. de Vrijwillige Liefde Compagnie Tuclitliuisstraat 6, te Haarlem. Haarlemsche Liedertafel Buitengewoon COKCEET, Isle Oostenrijksclie Dameskwartet. Iemand DIENSTBODE, TWEEDE MEID, MEISJE, Een Dagmeisje gevraagd, Geschiedenissen van gestolen kin- |i deren komen naar het schijnt niet alleen in oude romans voor, maar hebben zelfs ten huidigen dage nog plaats. In het begin van dit jaar wist een dienstbode te Fleury (Oise) in de afwezigheid der ouders de vlucht te nemen met hun kindje, een meisje van 8 jaar. Niettegenstaande de ijverigste pogingen was het spoor der vluchtelingen niet te ontdekken. Door een navrage ten stadhuize te Fleuryeenige maanden later gedaan kwam men de verblijfplaats van het dochtertje te weten. Het bleek alsnu dat de dienstbode in gezelschap van het gestolen meisje, en onder voorgeven dat dit haar jongste zusje was, het land had afgereisd om zich ten slotte van het kind te ontdoen door het aan een reizend gezelschap af te staan. De ongelukkige kleine vond men in gezelschap dier Zigeuners, braaf verminkt door de behandelingen die zij van de diefegge had moeten ondervinden. Dezer dagen stond de kinderroofster terecht en werd tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Set einde van een zonderlingzoo kan men de volgende geschiedenis noemen. In het Schotsche stadje Dalkeith stierf nu 17 jaar geleden een vrouw, algemeen bekend door haar schoonheid. Haar man, de heer Keithwerd nu zeer zwaarmoedig en in zichzelf gekeerd, zond zijn talrijke schaar bedienden weg en leefde zeer stil, dan in Londen en dan weer in Dalkeith. Kolen en levensmiddelen liet hij zich aan de deur brengen, kookte zelf zijn eten en hield overigens zijn huis hermetisch gesloten. In de vorige week klopte een zijner leveranciers te vergeefs aan en her haalde dit eenige dagen. Na geen antwoord bekomen te hebben, werd de deur open gebroken Nu vond men den eigenaar dood in bed, aan alle kanten hadden de ratten geknabbeld. Het huis zag er weinig aanlokkelijk uit, want na den dood zijner vrouw was geen zorgende hand hier bezig geweestde kleêren der gestorvene hingen nog op dezelfde plaatswaar zij ze voor haar sterven gehangen had; de spiegels waren met stof bedekt, en de eigenaar zelf lag op een matrasuit oude stukken en lompen vervaardigd; zijn nachthemd en muts waren pikzwarteens waren zij wit en rood. Hij was een natuurlijken dood gestorven, veel geld en landerijen nalatende. Wie denkt hierbij niet aan Miss Savis/iam nit „Groote Verwachtin gen. De honderdste gedenkdag van Jacob Grimm's geboorte is in Hanau met grooten luister gevierd. In de anders stille straten heerschte een buitengewone drukte, van heinde en ver waren Germanisten, schrijvers en journalisten gekomen om aan het feest ter eere van den grooten taalkundige deel te nemen, 's Middags om 4 uren hield prof. Bartsch de feestrede en schil derde naar eigen uitingen van de gebroeders Grimm hun streven als vorscherspolitici en als menschen. By den voorzitter van de Grieksche kamer is een sehrij ven ingekomen dat groot opzien baart. In het jaar 1870 ontdekte zekere non Eupraxia Papathanasopoulos uit het klooster van Pepelenitzetoevallig een in den grond begraven schat van on geveer 200 millioen drachmen. Daar nie mand van het bestaan dezer som kennis droegkomt zij volgens de Grieksche wet als gevonden onbeheerd geld« aan de vindster toe, en deze moet by testament zekeren Heer Michalopoulos uit Aigion als erfgenaam benoemd hebben. Nu is de bedoelde non overleden zonder mede te deelen bij welken notaris het testament is verleden, en alle pogingen van den heer M. om het machtig te worden, zijn even vruchteloos; alhoewel hij weet dat het bij een notaris te Patras moet berusten. Thans roept hij officeel de hulp van de kamer en de natie inom zoodoende de som machtig te worden, waarvan hy slechts 20 millioen voor zich zeiven wil behouden, terwijl hy de overige 180 milloen aan het 11 ijk ten geschenke geeft ten behoeve van het fonds voor nationale wapening óf, indien de kamer er ander gebruik van wil makenvoor zoodanig doel als de kamer zal goedvinden te beslissen. Uit Madrid meldt men den 6 Januari Gisteren avond was er te Granada weder eene hevige aardbeving, welke grooten schrik veroorzaaktehet gebouw der pre fectuur werd beschadigd. De schok werd eveneens gevoeld te Motril enBoja, waar eenige huizen schade leden. De Koning zal naar Andalusie gaanen heeft reeds 100,000 frank daarheen gezonden voor de slachtoffers. De Spaansche Bank schonk 125,000 fr. De onlangs plotseling gestorven afgevaardigde in den -Rijksdag, baron Von Maltzuhn-Marxhagenheeft zelfmoord be gaan wegens het bankroet van eene sui kerfabriek by welke hij betrokken was. L.l. Woensdag zyn voor den hoofd commissaris van politie in den Haag ge hoord de beide Engelsche damesdie zich beklaagd hebben over onheusche behan deling door de politie, alsmede de dienaren van politiedie by de overbrenging naar het commissariaat hunne diensten verleen den en eenige ooggetuigen by de arrestatie of het in bescherming nemen van eene der vreemdelingen tegenwoordig. Ieder hunner werd in de gelegenheid gesteld zijne verklaring af te leggen ten overstaan van den heer E. Brine, vice-consul van Groot-Brittannië te 's-Gravenhageby- gestaan door jhr. Teding van Berkhout, leeraar aan de H. B. S.als tolk. Uit dit verhoor op tegenspraak moet zyn gebleken dat, terwyl de politiedienaren benevens hunne getuigen volhouden, dat de politie alleen is tusschenbeiden geko men ter bescherming van de dames tegen het straatgemeenen de dames op hare beurt geenszins zulk een ongunstigen in druk hebben ontvangen van hare behan deling in het politiebureau door een of meer der inspecteurs, als in de SaagscAe Courant is vermeld zij desniettemin staande houdendat haar geleidde naar het commissariaat willekeurig was en volstrekt niet als beschermingsmaatregel ondernomen kon zyn. Woensdag voormiddag is in den Haag uit de Trekvaart nabij de spoor wegbrug opgehaald het lijk van een on bekend man, 25 a 30 jaren ond, wiens ondergoed gemerkt was met de letter. K. Er vertoonde zich eene wonde ter lengte van 6 centimeter aan den rechterslaap van het hoofd. De drenkeling miste een gedeelte van den knevel ter rechterzijde en had een kale plek op het hoofd. Deze op het lyk bevonden teekenen doen aan eene misdaad denken. De politie doet onderzoek. Ook in de gem. Sloten eischte het ijs een slaohtoffer. Een elfjarig knaapje, van het godsdienst-onderwijs naar huis keerende viel in den Akerpolder door het ijs en verdronk. Te Stiens zakte jl. Maandag een knaapje door het ys. Nauwelijks werd dit door de anderen gezienof een hunner waagde zich op de zwakke plaats en knielde om hem de hand te reiken. Terwijl hy langzaam achteruit schoof, brokkelde voor den dren keling het ys steeds verder af, totdat zij aan den kant van het diepe vaarwater door hunne verschrikte makkers werden bijgestaan en de drenkeling uit het water werd getrokken. Toen de vader den vol genden dag door anderen van het geval hoorde, en zyn zoontje vroeg, of deze wel aan het gevaarlijke der onderneming had gedachtantwoorde de rondborstige knaap: »Ja, heit, mar ik koe him dochs net forsuwpe litte!« HAARLEM, 9 Januari 18S5. Maandag 11. is door de Rederijkers- kamer ,,Het Vliegend Wiel", opgericht in 1883, eene Buitengewone Vergadering met dames gehouden in de groote zaal der Sociëteit „De Kroon". Het programma bestond uit de opvoering van het klucht spel in drie bedrijven, getiteld: „Drie Hoeden" en het blijspel in één bedrijf: „Het consigne isSnorken", zeer geschikt om den leden en geïntroduceerden een recht vrolijke avond te doen genieten. Alle lof wordt gebracht aan de werkende leden voor de wijze waarop èn de uitvoering èn de feestregeling werd volbracht, 't Was er rechtaf pleizierig. Voortgaande op den ingeslagen weg mag „Het Vliegend Wiel" een waardige plaats innemen in den rij der Haarlemsche Rederijkerskamers al be paalt men zich dan ook uitsluitend tot het opvoeren van komiesche stukken. Met een geanimeerd bal werd deze prettige avond gesloten. In April a. s. zal eene volgende uit voering plaats hebben. Te Dendermonde in België zal een Internationale tooneelwedstryd gehouden worden, waaraan ook zal deelnemen de Letterlievende vereeniging „J. J. Cremer" alhier. Deze Vereeniging, die reeds in het afgeloopen jaar bekroond werden meer malen blijken gaf van hare goede vor deringen op het gebied der kunst, zal Maan dag, 19 Januari a. s. eene buitengewone tooneelvoorstelling houden in de Sociëteit de Kroon. Op het pogramma zyn de te Den dermonde uittevoeren concoursstukken ge plaatst, getiteld„Clemence de dochter van den Advocaat" tooneelspel van Mr. J. H. Burlage en „Tooneelstudiën" van Justus van Maurik Jr. Door een flinke opkomst van Haarlems kunstminnend publiek hopen wij dat de vereeniging „J. J. Cremer" hare werkzaamheden mag beloond zien, die in vele op zichten kunnen worden aanbevolen. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 2 Jan. A. Poelenjee en E. C. Pieters. E. M. de Vries en M. J. v. Oldenmark. 7 Jan. P. Bakker en A. A. Boot. H. J. v. Emmerik en M. A. de Droog. 8 Jan. J. v. Os en A. A. v. d. Pigge. GETROUWD. 2 Jan. W. v. d. Spek en A. de Lange. 7 Jan. H. Misset en M. H. Eisckcr. N. Tijken en A. P. Grossouw K. Otter en T. Kromkeer. WRKampschreur en E. Val- kensteijn. A. Uitendaal en A. J. Kamp. GEBOORTEN. 31 Dec. E. Steffers geb. Rijbroek d. A. M. Duin geb. de Wit z.1 Jan. H. A.M. Hijmenseu gebv. d. Zeed. A. Eden geb. v. Rkeenen z. J. Vellemangeb. Spierz. 2 Jan. G. de Kuster geb. Koemanz. M. Huijbensgeb. Kapteijnz.W. F. Jutten geb. Kraan d. 3 Jan. C. Kooij geb. v. d. Raadt z. A. Kastercum geb. de Boer d. M. J. Muijsken geb. Merens z. J. de Lange gebKuiper zEAKemper geb. Brinkman z. A. Beukhof geb. Gaasbeek z. A. Comajtageb. Ziegelaard. C. W. J. Berman geb. Thiemez. 4 Jan. J. M. de Graaf geb. Heemskerk z. H. v. Orden geb. Lomans z. J. C. Leijer geb. Ewoud d. N. Hangjas geb. v. d'. Werfl' d. A. v. d. Berg geb. Peerdeman z. A. Philipse geb. Bakker z. A. HeijtveltgebVaste- nouw d. 5 Jan. C. Sedcl geb. Bank d. J C. v. d. Ham geb. Holsmullerz. A. J. Schimmel geb. Vrijhoeven d. H. Oudhoff geb. Zimmerman z. H. S. Elskamp geb. ten Hope z. J. E. L. T. v. d. Berg geb. Tomberg z. 6 Jan. C. v. Buuren geb. Brussee d. A. Verbruggen geb. v. Eijkz. M. Verhagen geb. Mes z. 7 Jan. E. Crombouw geb. Sta van Uiter z. G. Kleefman geb. Hazelaar d. 8 Jan. M. E. Kaars geb. Vastenouw z. OVERLEDEN. 31 Dec. Een levenl. aangeg. kind van het mannelijk geslacht van A. E. Horeman K. Zijl straat JJKroon van Diest 2 jz. Lelie straat GvCuilenborg 66 jSpaarnwou derstraat. 1 Jan. Mr. E. L. Willekes Mnc- donald 73 j. Janstraat. M. v. Medevoort, echtg. v. C. A. Leeman 40 j. Harmenjansweg. ME. J. Obdam 5 j. d. Delftstraat. 2 Jan. G. Kuik, echtg. v. H. G. v. Brederode 45 j. Gr. Heiligland. H. v. d. Putte8m. d. K. Zijlstraat. G. v. Nimwegen4m. d. Nauwe Appelaarsteeg. 3 Jan. P. Iking, echtg. v. E. J.Martens67j.Barrevoetestceg. 4 Jan. T. Jansen 7 j.z. Helmbrekersteeg. Mr. A. J. Duijmaer van Twist 52 j. Donkere Spaarne. S. v. Koningshoven, echtg. v. J. v. Rooijen 76 j. Spaarnwouderstraat. J. A. v. Straelen29j. Palmstraat. H. S. Wesseling 11 m. z. Oudenweg. J. Nunnink 3 j. z. Kampersingel. - 5 Jan. D. v. Buuren 69 j. Camphuijsslraat. A.E. deGraaff 33j. L. Veerstraat. M. v. Leuven, echtg. vJ. Verhoeven 70 j. Barrevoetesteeg. M. C. Steffens 9 m. d. Assendelverlaan. 6 Jan. Een levenl. aangeg. kiud van het mannelijk geslacht van W. Oerlemans Ged. Raamgracht. 7 Jan. M. Leusen, echtg. v. A. Koelemeij 83 j. Brouwersvaart. G. v. Wijland36j. L. Heerenvest. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politiedie dage lijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een bonten kraag.Een gouden man chetknoop.Twee armbanden.Een paar schaatsen.Een parapluie.Een honden halsband.Een bouffante.Drie paternosters.Twee oorbelletjes.Tien kaartjes „blyken van tevredenheid".— Een zeemlederen handschoen.Een R. C. kerkboekje.Een schaats.Drie ringen met sleutels.Eenige losse sleutels. Terug te bekomen by S. v. d. Molen Leidschevaart straat B. No. 55e een zil veren armband. Een zilveren paternoster terug te bekomen bij van Leeuwen Dub- belebuurt No. 12. Zondag 11 Januari 1885 's avonds 7ty> uur. door de Stafmuziek van het 7de Regiment Inianterie, kapel meester de Heer W. SONnEMANN, (na afloop BAL), voor de Leden en hunne Dames. Bewijzen van toegang voor jonge, liedeningev. art. 55 Hnish. regie ment zyn verkrijgbaar op den dag van het Concert, 's namiddags van 3 tot 5 uur. (354) Het Bestuur. W, op Maandag 19 Januari 1885, in de Sociëteit „DE KROON", Or. Marlet. N°. 1. Tooneelspel van Mr. J. H. Burlage_ N°. 2. van Justus van Maurik Jr. lste Rang f 0.99, 2Je Rang ƒ0.49.1 Plaatsen zijn van af heden te bespreken. NB. Deze stukken zullen opgevoerd worden op de groote Internationale Tooneelwedstryd te Dendermonde (België). (355) BEGB.AFENISBOS gevestigd in de Als Leden worden opgenomen per sonen van acht tot dertig jaren. Bij overlijden wordt uitgekeerd Honderd gulden, na dertien weken lid te zijn geweest. Na 40-jarig Lidmaatschap wordt geen contributie meer betaald en bij overlijden, eene uitkeering gedaan van Honderd tien gulden. De Inschrijving, het uitreikeu der Boekjes en Reglementen, geschiedt kosteloos. Zaterdagavond van 7 tot 9 ure worden in bovengenoemd lokaal nieuwe Leden ingeschreven. De wekelijksche contributie be draagt vijf cents voor elk Lid. Namens 't Bestuur F. C. MISSET Junior, Voorzitter. J. VAN AMSTEL D.J/.., Secretaris. op Donderdag 29 Januari a.s. met medewerking van het FANNY TSCHAMPA. .1 Sopraan. MARIE TSCHAMPA.II Sopraan. MARIANNE CALLO WITSCHI Alt. AMALIE TSCHAMPA.11 Alt. Namens 't Bestuur: A. Beernink President. (357) A. Haartman Secretaris. wenscht een schoolgaand MEISJE van ruim acht jaren in een protes- tantsch gezin te besteden. Brieven fr° n° 358, bij de uitgevers dezes. Mevr. PRINSEN GEERLIGS, Nieuwe Groenmarkt 26, vraagt tegen Februari a. s.eene fatsoenlijke om te koken en huiswerk te ver richten. (359) Mevrouw INSINGER, Prinsen Bolwerk N°. 2 te Haarlemverlangt met Eebr. of eerder eene fatsoenlijke P. G.goed kunnende naaien, mazen en tafeldienen. (360) Wordt verlangd ten spoedigste bij twee dames, een van de P. G.niet heneden de 15 jaar, om in de morgenuren werk zaam te zijn. Te bevragen hij De Erven Loosjes, onder N°. 361. P. G. AdresPeuzelaarsteeg 4.

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 3