N ieu wsberich ten delde ingezetenen zich vereenigd om de schilderyen aan te koopen voor het Rijksmuseum? Men heeft lang genoeg te voren gewetenwelk gevaar er hoven het hoofd hing. Het Ned. Tooneel moet twee oorspron kelijke stukken in studie hebben: Een lief meeuwtje van N. Frederiks en Lina Blond, van Mr. P. Brooshooft. Heeft te Londen het dynamiet onlangs een vree- selijke rol gespeeldmen moet aldaar voor nieuwe aanslagen bedacht zijn en wel op het Brit8ch museum. Jamis Gilbert Cunningham is naar aanleiding van de ontploffing in den Tower te Londen ge arresteerd dat heer moet twee jaar gele den een school voor dynamieters te Sint Louis (Amerika) hebben gehad. Ook te Bern is per anoniemen brief de waarschu wing binnen gekomendat men het gou- vernements-gebouw door dynamiet in de lucht wilde doen springen. Zal voortaan Bina-Miet de baas spelen luidt dan ook de verzuchting van de Purmerendsche courant. Als het toppunt van onregel matigheid vermeldde eenigen tijd geleden het N. v. d. D.Een agent van politie zonder nummer een hond streelend zonder belastingpenning in een kroeg zonder vergunningthans vermeldt hetzelfde blad als het toppunt van bescheidenheid: Voor een ingezonden artikel in de courant bij niet plaatsing een bescheiden plaatsje te verzoeken in de snippermand. Over verandering van kleedingzoowel bij mannen als bij vrouwen wordt den laatsten tijd veel gesproken. Prof. Jager beveelt, gelijk men weetwollen stoffen aandoch een ander hervormer, zekere meneer Oscar Wilde is meer op de sierlijkheid bedacht. Die nieuwe apostel vervalt kortaf in het bespottelyke. In Amerika heeft zijn won derlijke verschijning in korte broek en satijnen rok dan ook niet weinig de lachlust opgewekt. Als men bovendien hoort, dat gezegde Oscar Wilde een bolwangig, pop perig ventje is, die zich zelf voor een der schoonste mannen op de wereld houdt, dan begrijpt men allicht dat hij overal een voorwerp van spot is geworden. Men zegt van hemdat hij de vrouwen met smachtende blikken aanziet, dat hij haar met zijn zoetste lachjes tegenlacht en dat alles in de volle overtuiging dat hij onwederstaanbaar is. Nu, om zulke gekken te zien als is 't dan ook niet met korte broek en satijnen rok be hoeft men waarlijk niet naar Amerika te reizen..„Hoor eens, manlief, ik vind je niet half zoo aardig en oplettend meer als een jaar geleden, toen wij nog niet getrouwd warenwaarom ben je zoo ver anderd „Waarom ik zoo veranderd hen Heb je nooit een heer hard zien loopen om de tram in te halen?" „Zeker, mijn waarde, maar wat beduidt dat hier? - En wat deed hij dan als hij eindelijk goed en wel op de tram ge stapt was „LeelijkertFrank rijk is het land van de woordspelingen. Een nieuw voorbeeld. Een dame die altijd behagen vond is lichte muziekbij voor keur die van Café concertsverandert op eens en gaat naar de klassieke mu ziek luisteren „Waarom doe je dat informeert haar echtvriend. „Wat" luidt het antwoord„omdat de doctor mij ver andering van air (lucht) heeft voorgeschre ven. Ook in onze taal zijn de woord spellingen dikwijls niet onaardig. Ziehier een paar voorbeeldendie wij aan een Hollandsch tijdschrift met een Franschen naam hebben ontleend 1. Die nooit genoeg heeft, heeft nim mer genoegen. 2. De beste verhouding van sommige vrienden is vaak eene vèr-honding. 3. Hoe beter men 't overlegt, des temeer legt men over. 4. Hij die vatbaar voor vleierij is, wordt door zijn vleiers gevat. H. K. H. prinses Hendrik der Ne derlanden is verloofd met prins Albert hertog van Saksen Altenburg, geboren 14 April 1843. De prins is luitenant- generaal in Russischeu dienst en een zoon van wijlen prins Eduard van Saksen en wijlen prinses ReussGreiz. Waarschijnlyk spoedig zal dus deze prinses ons land verlatenmet zich ne mende de gedachten aan kortstondig geluk, aan waardeering en toegenegenheid van ons volk. Yoor de residentie is dit vertrek een verlies, maar treuriger is het dat door haar heengaan de laatste band wordt verbroken met een verledendat een als het ware afgesloten geheel vormt in de geschiedenis van ons vorstenhuis. Het nieuwe levendat zij tegemoet gaatopene voor haar een rijke bron van langdurig en ongestoord geluk Het volgende bericht wordt ons uit Workum toegezonden: Het Advertentieblad van Woensdag j.l. vermeldt dat R. van der Zee, van Workum, aan den wedstrijdDinsdag j.l. te Haarlem gehouden, heeft deelgenomen. In „Friso" van Woensdag j.l. komt voor dat hij dien dag te Workum was. Ik heb hem heden gesproken en de tegen strijdigheid wordt aldus opgelost. Een der directieleden van de„Ysclub voor Haarlem en omstreken" had hem Maandag op de ijsbaan te Amsterdam uitgenoodigd te Haarlem te komen hardrijden; zijn antwoord was, „schrijf mij maar op, maar ik weet niet vast of ik kan komen." Met het oog op den Internationalen Wed stryd te Leeuwarden op Woensdag,vond hy het beter dien dag naar Workum terug te gaanwaar ik hem 's namiddags dan ook ontmoet heb. Hier gold het een kamp tegen uitdagende buitenlanders en als Fries had hy gelijk, 't kwam er nu op aan. Nu vermoed ik dat de lijst der rijders te Haarlem voor het Advertentieblad is gezet, zonder dat er later tijd was de namen der weggebleven ryders er uit te lichten. Ware Rinke van der Zee een gewoon ry der, het zoude niet de moeite waard zyn er op terug te komenmaar iemand die hoofdprijzen heeft gewonnen zes dagen achtereen n. 1.Woensdag te Bolsward f 100, Donderdag te Franeker f 100, Vrijdag te Sneek f 100, Zaterdag te Zwolle f 150, Zondag te Krommenie 40 en Maandag te Amsterdam f 300, die Woensdag den tweeden prijs, f 300 be haalde by den Internationalen Wedstryd op schaatsen teLeeuwarden,i>an al de rijders den snels ten rit heeft gedaan baan van 1600 Meter in 3 minuten 26 seconden en daar de Noren en Engelsehen geklopt heeft; een rijder van die kracht vindt het wel wat hinderlijk dat hij het in de krant tegen inférieuren heeft moeten afleggen. De mensch is zóó niet of hy ontvangt graag de eer die hem toekomt. Onze Rinke is nog jong, daarom is zijn spijt over de vermelding in het Advertentieblad alleszins verklaarbaar. Ik geloof dat U met deze toelichting wel bereid zult zyn op de eene of andere wijze in uw blad medetedeelen dat, en waarom Rinke van der Zee, van Workum, niet aan den Wedstryd van Dinsdag 27 Jan. te Haarlem heeft deelgenomen. IJ. K. Sedert eenigen tijd worden tot algemeen genoegen der reizigers de 2e klasse-wagens van de Ooster-Stoomtram- maatschappy door middel van een kacheltje verwarmd Deze wyze van verwarming in openbare vervoermiddelen schijnt zeer goed te vol doen. De Amsterdamsche dagbladen berich ten dat mej. Josephine de Groot ontslag genomen heeft als lid van Het Nederlandsch Tooneel; volgens het Handelsblad deed zij dit tot het herstel van hare gezondheid. Een schoenmaker te Oud-Sabbinge, gemeente Wolfaartsdijkdie Maandag der vorige week van huis is gegaan naar Driewegen, is niet alleen des avonds, maar zelfs tot nog toeniet terug gekeerd. Gebleken is, dat hy onder weg nog al herbergen bezocht heeft, zoodat de meening voor de hand lag, dat hy hier of daar soms onder het ijs geraakt wasdoch geene enkele nasporing heeft dat nog bevestigd. Zijne vrouw met haar negentallig kroost verkeert intusschen in treurige en benarde omstandigheden. Yoor hen die al te lichtvaardig hunne kleinen aan de zorg van kinder-, of liever kinderlijke meisjes toevertrouwen, kan het een waarschuwing wezen, dat te Westzaan zulk een hulp van tien jaar de haar toe vertrouwde kleine van een half jaar liet vallen, waardoor het wicht het dij been brak. De Amst. afdeeling van het Ned. tooneel zal Dumas' Benise in studie nemen. Een driedubbele moord is by het Fransche plaatsje Bar sur Seine gepleegd. Op een afgelegen hoeveGloire-Dieu ge naamd heeft men den eigenaar, Delahache, diens oude moeder en eene dienstbode ver moord gevonden. De brandkast was open gebroken en al het geld dat daarin lag gestolen. Tot dusverre zyn de schuldigen aan deze misdaad nog onbekend. Een andere vreeselijke misdaad is te Glogan gepleegd. Daar heeft een zekere Klöber zijn vrouw en een zekere vrouw Bar haar man vermoordom daarna met elkander in het huwelijk te treden. De man is nu ter dood en de vrouw tot 15 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Peter Dahlhausende man die de echt- genoote van den Keulschen Justizrath Carstanjen in het lieflijke Heisterbach vermoordde, is nu door de rechtbank te Bonn ter dood veroordeeld. Uit Davos-Platz wordt van 24 dezer gemeld Gisteren morgen, in den vroegen och tend, te 6.30 ongeveer, is hier een lichte schok van aardbeving waargenomenver gezeld van een onderaardsch gerommel. Een en ander hield bijna 4 a 5 seconden aan- Gelukkig valt er, zoover men weet, geen enkel ongeluk te betreuren, dan alleen, dat van talrijke kurgasten, ten gevolge hunner longenkwaal toch reeds zeer licht geraakt, de goede luim voor den geheelen dag bedorven wasin hun bed heen en weder geschud, en daardoor te vroeg uit eenen weldadigen slaap gewekt werden. Het weder is over het algemeen hier zeer fraai, doch de circa 1300 kurgasten zien met leedwezen vooruit, dat binnen een paar weken de weinige sneeuw, welke dit jaar viel, geheel verdwenen zal zijn. P.S. Nader verneem ikdat in de beide vorige nachten verscheidene min of meer sterke schokken waargenomen zyn. In de huizen in 't noorden van 't dorp werden voorwerpen, o. a. een zware kindertafel stoel, omver geworpen. De schok van gisteren morgen was echter de sterkste en werd door iedereen waargenomen. Er is nog niets met zekerheid be kend omtrent de bedrijvers van denjong- stente Londen gepleegdendynamiet- aanslag. De persoon, die Zaterdag werd gearresteerd als medeplichtig aan den aanslag, is gisteren verhoord. Volgens zijne opgaven heet hij Gilbert, is onge veer 23 jaar oud, en onder den naam van Cunningham uit de Yereenigde Staten gekomen. De zaak is acht dagen uitge steld. Volgens inlichtingenverkregen bij de politie, is de beschuldigde afkomstig uit het graafschap Corkheeft hy vijf jaar in Amerika doorgebracht, en is hij in den afgeloopen herfst naar Engeland teruggekomen. Het gerucht van nieuwe arrestatiën wordt tegengesproken. Gedurende eenigen tijd liep in Wur- temberg telkens het gerucht, dat de Ko ning van dat land Roomsch Katholiek zou zyn geworden. Maar een Evangelisch geestelijke, die zich eindelijk per brief tot den Koning wendde met de vraag, of het gerucht waarheid bevatte, heeft ten antwoord ontvangen, dat Z. M. nog steeds van ganscher harte Evangelisch Luthersch is. Door het departement van oorlog is bepaald dat minderjarigenwier vader of wier beide ouders zijn overledenen die tot eene vrijwillige verbintenis by de koloniale troepen wenschen toegelaten te worden behalve de toestemming van den voogd of de moeder-voogdes tevens moeten overleg gen eene verklaring van den kantonrechter, dat degenedie toestemming heeft gegeven, wettig voogd of voogdes is. Men schrijft uit Zwyndrecht van den 27 dezer Heden nacht omstreeks één uur heeft er tusschen het station alhier en de goe derenloods een spoorwegongeluk plaats ge had. Wanneer de vaart gestremd iskan het anders zoo stille station recht levendig zijn. Zoo ook heden nacht. Men was bezig een trein te laden met zout, toen deze door een van Dordrecht komenden trein werd achterop gereden. De stoker, die het ongeluk zeker zag aankomen sprong van de locomotief, doch de machi nist werd zoodanig beklemd, dat zijn ééne been bijna geheel afgesneden werd. Yan de ééne locomotief sprong de ketel, en plotseling stonden na de botsing beide treinen in brand. Spoedig waren nu de burgemeester en de brandweer op het terrein, en al het mogelijke werd gedaan om verdere ver woesting te voorkomen, wat niet zonder gevaar bleekdaar verschillende ontplof fingen duidelijk aantoonden, dat een der treinen kisten met patronen geladen had. De oorzaak van dit ongeluk is nog niet geheel bekendmen spreekt van verkeer den stand der lichten. Daar er hier dubbel spoor is, is gelukkig het verkeer niet gestoord. De toestand van den machinist, die, nadat hem door den Heer J. Broeksmit, geneesheer alhier, de eerste geneeskundige hulp was verleendnaar het ziekenhuis te Dordrecht is overgebrachtis nietzonder gevaar. Het gedachten lezen. De heer Cumberland heeft Zondagavond voor een zeer uitgelezen publiek in het Grand-Hotel zijn eerste séance te Brus sel gegeven. Men merkte eenige leden van het „corps diplomatique, de ministers van oorlog en van Binnenlandsche zaken op, terwijl de pers eveneens rijk verte genwoordigd was. Wantrouwend, ongeloovig, nieuwsgie rig waren velen heengegaanverbaasd keerden allen huiswaarts. Afgemat door zijn reizen door Duitsch- land en Rusland heeft hij slechts zes proeven afgelegdmaar zij waren voldoen de om de aanwezigen verbaasd te doen staan. Het moeilijkst ongetwijfeld zijn de ge dachten der diplomaten te raden, van hen die ze zoo goed weten te verhelen om beter hun doel te bereiken. De eerste proef nam de heer Cumber land op den Spaanschen gezant, baron Merry del Val. Deze moest aan iemand denken. Hij dacht. Cumberland nam hem na zich geblinddoekt te hebbenbij de hand en na weinige schreden bracht hij. den gezant naar de gravin Montebella. Het was juist geraden. Een moeilijker experiment is het raden van een voorwerpmaar ook dit gelukte. Daarop volgde het raden naar een ziekte. Niemand bekende ongesteld te zijn. Nau welijks heeft de heer Cumberland den blinddoek weer omgebonden, of hij legt den vinger op de linkerwang van een der heeren. En jawel, deze heer had kiespijn. Hier heeft de heer Cumberland dezelfde proef herhaald, voor eenige maanden in Petersburg gedaan, en die bezorgde hem meer nog dan de andere de toejuiching van zijn publiek. Er is een misdaad gepleegd, een dier patriottische misdaden, waardoor de eer der moordenaars niet bezoedeld wordt. Een koerier is door 2 helden beroofd en vermoord en de depêches van den vijand hem ontstolenaan een heler toever trouwd aan wien opdragen is ze aan den opperbevelhebber over te brengen. De heer Cumberland maakt zich sterk den medeplichtige en den heler te raden. Hij verwijdert zich met den heer Chan- dor, zijn spiritistische hulp; beiden wor den in een andere kamer gebracht en in het oog gehouden door den graaf Beau fort en een geneesheer, die hnn beletten de moordscène te zien. De moordenaar is baron Wykerslooth deRooyerein, ordonnace officier van den koning, medeplichtige is Alexander Ca- ratheodory Efendieerste secretaris bij de Turksche legatie. Wij kennen den naam van het slacht offer en den heler nietmaar wij hebben den moord gezien. In een oogwenk is het slachtoffer ge worgd en van zyne kleederen beroofd. Cumberland komt terughij heeft niets gezien en de oogen geblinddoekt; de be bloede hand Yan den moordenaar rust op zijn voorhoofdhy geleidt den heer Wy kerslooth in het achterste gedeelte der zaal en nadert een jongmensch, die echter ongevoelig blijft. Is hij het? Neen. De waarzegger is op valsch spoor. Hy be merkte het weldrakeert terug en houdt stil bij de 3e bank. Voor ditmaal is het de koerierde ongelukkige koerierCum berland heft hem op en zonder eenige aarzeling grijpt hy hem bij keel. De be weging is zoo beslissend; de zekerheid, waarmede de gedachtenlezer dit alles doet, zoo overtuigend, dat de geheele zaal in luid applaudissement uitbreekt in bravo's en zich niet minder herhalen als de heer Cumberland koortsachtig trillende den medeplichtige roept, hem bij de hand vat en deze steelsgewijze op den zak van den koerier legt en eindelijk regelrecht op den heler afgaat. Te 's Hertogenbosch viel een knaap van 12 jaar, die zich met schaatsenrijden vermaakte, door baldadigheid van een meisjedat hem een hinderpaal voor de voeten wierp, met het hoofd op het ijs, bekwam daardoor eene hevige hersen schudding, en was eenige uren later een lijk. Als eene bijzonderheid deelt men mede, dat bij den heer A. M. E. Soeters alhier eene hen eergisteren kuikens heeft uitgebroed. Door ze zorgvuldig in een steeds verwarmd lokaal te houdenhoopt men ze in het leven te houden. Nog merkwaardiger is, dat bij den heer J. Stokman te Lobit twee kippen zijn met

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2