TotNiitvan'tAlgemeen. DIENSTBODE. WISKUNDE. Zang-Cursus. Sterken Drank. GENOVEVA KEUKENMEID, advertentien. Departement Haarlem. Dinsdag 17 Februari 1885, De Heer Prof. Tfy JORISSEN Remonstrantsch Zangkoor, GEEN OEFENING. Nederlandsche Vereeniging tot De Heer H. ZEEMAN. dn van Dienstbode DIENSTBODE, Keukenmeid 2de MEID. DAGMEISJE fatsoenlijk Dagmeisje, MEISJE, KINDERJUFVROUW, De Daily News heeft zeer veel verteld en geschreven over de groote sommen, die de Britsche schrijvers met den verkoop hunner werken verdiend hebben. Scott kreeg voor elf romans en negen deelen met vertellingen 110,00 p. st. Lord Beaconsfield werd 10,000 p. st. aangebodenvoor sEndymion". George Eliot kreeg voor „Romola" 7000 p. st. en het is bekend, dat reeds haar „Life" 8000 p. st. in de zakken der uitgevers heeft gebracht. De voordeelen van verscheidene schrij vers van het vaste land zijn niet minder. Lamartine kreeg 20,000 p. st. voor zijn „Histoire" en 1800 p. st. voor „La Chute d'un ange". Voor het manuscript van „Notre Dame" werd Victor Hngo 2400 p. st. betaald. Chateaubriand maakte 22,000 p. st. van zijn werken. Thiers beschikte over 20,000 p. st. als loon voor zijn „Histoire du Consulat et de 1'Empire". Van de levende schrijvers moet Emile Zola uit een geldelijk oogpunt tot de gelukkigste genoemd worden. Een Parijsch blad, waaraan hij tijde lijk medewerker is, beraamt zijn gemid deld inkomen der laatste 5 jaren op 12,000. p. st. Gelijk de stilte in de natuur na een plotseling opgekomen storm is de rust in Egypte na den val van Kartoum. De berichten over hetgeen daar voorvalt blijven zeer schaarsehdaarentegen houdt men zich in Engeland ijverig bezig met de versterkingenwelke naar Egypte zullen gezonden worden. Aan de verontrustende berichten over kolonel Wilson en zijn klein troepje, als zonden zij niet van hun eilandjewaarop zij na het verongelukken der booten zich gered hadden, verlost zijn, heeft een telegram van Lord Wolseley een einde Zij zijn allen gelukkig gered, uitge zonderd een jong officierdie door het vijandelijk vuur gedood is. Kolonel Wil son zelf deelde lord Wolseley de bijzon derheden over zijn tocht mede en kon tegelijkertijd uit het kamp van Korti de toenemende beterschap van generaal Ste wart melden. Over het lot van Gordon blijft men voortdurend in onzekerheid verkeeren maar zelfs lord Wolseley houdt het niet voor geheel onwaarschijnlijk, dat Gordon in een katholieke kerk zou ontsnapt zijn en zich daar nog staande houdt. Weinigen hebben echter nog eenige hoop op redding van den dapperen man. Verscheidene Londensche avondbladen verschijnen met rouwrand, dewijl het thans ontwijfelbaar isdat Gordon inder daad verradelijk met 500 zijner getrou wen is gedood. De jongste berichten be vestigen volkomendat daarop een afzon derlijk bloedbad binnen Kartoum aanving, zooals er sedert de dagen van Tamerlan niet werd aanschouwd. Ooggetuigen be schrijven de straten als den geheelen dag bestroomd met bloed. Vrouwen werden onteerd en geslacht, kinderen gespietst rondgedragen. De woede der veroveraars keerde zich vooral tegen de gezinnen der afwezige soldaten, die Nijllafwaarts de Engelschen te gemoet stoomden. Slechts de verraders en ook dat gedeelte van het garnizoendat gezind was over te loopen, bleven gespaard. Het blijkt dat er hon gersnood reeds begon te heerschen toen Paraz Pascha de poorten voor den Mahdi opende. De Mahdi 'beschikt over 35,000 man, met geschut en overvloed van ge weren. Reeds hebben de Arabieren rond om Khartoem belangrijke nieuwe verschan singen opgeworpen zoodat die stad thans zeer sterk is. Vluchtelingen uit Khartoem melden dat Earaz Pascha den 26en Januari de poorten der stad voor den Mahdi openzette. Gordon verliet in haast zijn paleisom de oorzaak te leeren kennen. Hij werd op den drempel van het gebouw gedood. Dat hij zooals in het telegram van gisteren gemeld werd den 4en Februari gedood zou zijn, is niet waar; hij sneefde den 26en Januari. Te Weenen heerscht in de tegen woordige carnavalsdagen een danswoede, waarvan men zich elders nanwelijks een begrip kan vormen. Avond aan avond zijn er minstens tien zoogenoemde élite-bals, dat wil zeggen erg chique soirees, waar de dames tot in't belachelijke toilet maken en de reoeptiedamesdie gewoonlijk uit den hoogen adel gekozen wordenin japon nen van 1000 fl. en duurder verschijnen en hare familie-juweelen, die alleen reeds vermogens vertegenwoordigenaan de ver baasde toeschouwers ten toon spreiden Wat er gedanst wordt, grenst aan het ongelooflijke. Het zit in het bloedzegt men gewoonlijk, waar er sprake is van eene gewoonte of hartstochtvan de be woners der Oostenrijksche hoofdstad kan men zeggen't zit in de voeten. En de Wienerin is niet minder coquet op hare kleine voetjes dan de Parisienne, met wie zij in dit opzicht gerust eene vergelijking wagen kan. Dansen is het hoofdgenot gedurende het carnaval. Bakkers, slagers, boeren,kruide niers, barbiers, kappers, hotelhouders, studentenactricesspoorweg- en stoom boot-beambten enz. enz. allen hebben hun speciaal bal. Het is zeker een zeer eigenaardig verschijnsel dat men voor eene entree van 5 a 10 fl. op bals kan komen waar het Hof, de aartshertogen, de di plomaten en de ministers verschijnen en waar men de fine fieur van de Weener heau monde onmoeten en bewonderen kan. Daar bijkans al die bals voor weldadige doeleinden gegeven worden, en het cijfer van de opbrengst daarbij eene zeer groote rol speelt, zoo is het begrijpelijk dat het comité alle moeite aanwendt om de invloed rijkste en aanzienlijkste dames tot patro nessen te hebben. De ministers en hoogwaardigheidsbeklee- ders zonderen zich in het geheel niet op zulk een feest af, maar zij doen aan alles mede. Stijfheid deftigheid en afgemeten heid liggen nu eenmaal niet in het karakter van den Oostenrijkschen aristocraat. Ten slotte zij nog medegedeeld, dat een liefhebber van cijferen berekend heeftdat alleen de 29 élite-bals, welke door 47,000 personen bezocht werdenaan die personen om en bij de 2 millioen fl. moeten gekost hebben. Als men nu bedenkt dat daaronder de menigte volksbals, gecostumeerde bijeen komsten kransjes en private bals niet begrepen zijnkan men zich een denkbeeld maken van de sommen die gedurende den carnavalstijd te Weenen onder de menschen komen. HAARLEM, 13 Februari 18S5. Door den heer Corn, de Breuk, onlangs alhier oveHedenis aan 't ge meente-bestuur vermaakt een oude tee- kening in kleurenvoorstellende een gezicht op de Spekstraat en de Oude Groenmarkt, benevens een fraaie zilveren beker, in 1860 door de voormalige Rederij kerskamer „Laurens, Jansz. Koster" bg een tooneelwedstrijd als prijs behaald. In het genootschap „Oefening in Wetenschappen" trad 1.1. Dinsdag als spreker op de Heer F. Smit Kleine met de belangwekkende levensgeschiedenis van den franschen abt Crozesdie als aalmoe zenier der Parijsche gevangenissen tot op hoogen ouderdom een merkwaardig voor beeld is geweest van werkzaamheidnede righeid en moed. Ka de pauze had de spreker een vroolijke schets omtrent een Benjamin wiens komst op het wereldtoo- neel minder gewenscht scheenmaar die niettemin in korten tijd aller harten wist te stelen, zoodat hij reeds op zijn eersten verjaardag als „Prins Ben" ter troon ver heven wordt. Spreker eindigde zijn voor dracht met vier gedichten van de Rume- niesche koningin „Carmen Sylva" doorhem in keurig Nederlandsch gewaad gestoken. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politiedie dage- lijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een patroon van een pantoffel. Een koperen gewicht. Een rolletje lin nen. Twee kousen. Een paarden deken. Een griftenkoker. Een hand mof. Een lijf van een japon. Een schoolboek. Twee halfhemden. Een paternoster. Een pakje met 4 paar manchetten. Een kinderhoedje. Een sanella paraplnie. Eenige losse sleutels. Terug te bekomen bij Wiebetuinlaan- tje, een handwagen.Bij Geerling, poe lier, Oude Groenmarkt, een melkwagentje. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 11 Febr. C. Slotemaker en G. van Gelder. D. R. Hanzon en P. Boeree. H. Zomerdijk en G. Willemse. GETROUWD. 11 Eebr. P. N. Verkerk en G. van Dijk. J. Dolkemade en A. M. v. h. Nederend. J. de Graai' en E. G. Reijnders. C. J. Kroese en T. Severijnsc. J. P. Bijnsdorp en M. G. Heetem. S. Weijers en A. C. v. Emmerik. H. v. Leeuwen en H. v.Dam. A. v. d.'Werff en C. v. Brussel. 12 Febr. A. Franken en T. M. A. C. Boring. P. van der Veek en A.M. Tallier. GEBOORTEN. 5 Febr. C. M. Kuiper geb. Spieringz. C. Mulder geb. Louwcrse d. C. J. Kuit geb. van Gend z. C. F. de Mon geb. Le Noble d. 6 Febr. J. M. van Vreedengeb. Versteeg z. 7 Febr. A. van Sluijters geb. Brussee z. H. Kolderie geb. Schornagel z.L. van der List geb. de Koningd. A. L. F. W. Moens geb. Sehenck z. E. Torringa geb. de Graaft'd. N. Klaevemann geb. Nieboerz. 8Febr. J. M.Muddegeb. van Veen zMGoeden gebRees d. A. Traksel geb. Majoor d. A. C. Knipper geb. Schutter d. 9 Feb. A. J. Warnier geb. Serné zJQnestro gebde Bruin zJ M. L. Kokkelkoren geb. Molitoor d. H. M. Jonckbloed geb. Kuijpers d. M. M. Koopman geb. Stikkel z. A.M. van Dijk geb. van Looij d. H. C. Keijser geb. Lodder d. A. J. Hofstee geb. van Baaren z. 10 Febr. C. Timmermans geb. Mnnts z. M. Schouten geb. Lokz. U. de Zwart geb. Heuser zHBekkers gebHessels z. J. v. d. Raadt geb. Huijboom z. H. Kaasbergen geb. Wezenbeek d. C. Harmsengeb. lloe- pelingkz. 11 Febr. E. J. Neugebaüer geb. Eiff z. G. H. Toebes geb. Rompz. M. M. Geutskens geb. van Haaren d. OVERLEDEN. 4 Feb. A. Stevens 5j. d. Burgwal. W. Timmermans 11 m. z. Krom. H. Poelman wed. J. Dolman 70 jGasthuissinge. 5 Febr. A. Henskens 2 m. d. N. Kerksplein. D. Slingerland 3 j. z. Heerensingel. A. H. Snellens 24 d. z. Essenstraat. Een levenl. aangeg. kind van het mannel. geslacht van J. C. Paff, Kampersingel. L. Rijken wed. M. Commandeur 89 j. Twijnderslaan. 6 Febr. J. J. Schoonhaven Eehtgen. van G. Smit 52 j. Spaarnw.straat. C. Hooijer 62 j. KI. Houtstraat. H. B. Homborg 27 j. L. Mar- garethastr. J. Luisen 10 m. z. Bakkerstr. 7 Febr. H. Boon Echtg. v. J. A. v. Doesburg 51 j. Klerksteeg. M. Stolp 47 j. Nieuwe gracht. Een lavenl. aangeg. kind van het mannelgeslacht van JLMelchior, de W it- straat. 8 Febr. E. van Harreveld 7j. K. Heerenstr. Een levenl. aangeg. kind van het mannelgeslacht van J. H. Sprenger Hoog straat. 9 Febr. P. Vermijn 75j"L. Hee renstraat. B. Kolderie 2 d. z. Kerkhofstr: W. J. v. d. Erf Echtg. v. J. Peper 56j Gravinnesteeg. M. Negrijn 5 jdEssen- straat. 10 Febr. A. Rikkers 22jLange Veerstraat. W. F. Kromhout 8 m. d. Kam persingel. H. J. Plompen4m. z. Tulpen straat. W. E. Stuurman Echtg. v. G. D. Hagebout 59 jOmvalspoortGvdBerg 35 j. Ged. Raamgracht. A. Nieuvrenhnizen 52 j. Kruisweg. MAATSCHAPPIJ: Buitengewone vergade- ring met Dames, op des avonds ten acht UUrin de zaal der Sociëteit de Kroon". Spreker: van Amsterdam. De dameskaarten zullen dezer dagen aan de leden worden toege zonden, en worden zij die nog tot het lidmaatschap willen toetreden, nitgenoodigd daarvan kennis te willen geven aan den Penningmeester, den Heer P. LOOSJES, Ged. Ondegracht. (828) Het Bestuur A. C. Krdseman, Voorzittei Ed. de Lanoij, Secretaris. Ondergeteekendedoor enkelen daartoe aangezocht, wenscht, bij genoegzame deelneming, tegen Maart a. s. een ZangOUrsus te openen voor jongelieden boven de vijftien jaar. Inlichtingen worden gaarne verstrekt. A. BEERNINK, (829) Baamvest 41 Zondag 15 Februari 1885: AFSCHAFFING van Afdeeling HAARLEM. Openbare Vergadering, op Dinsdag den 17 Februari 1885, des avonds ten 8 ure, in de Zaal van het „Nut", Zijlstraat. Spreker TOEGANG KOSTELOOS. Voor de zoo vele bewijzen van deelnemende belangstelling, tijdens de ziekte en het overlijden mijner vrouw ondervondenbetuig ik mijn welgemeenden dank. J. C. HESSELS. Haarlem, Febr. 1885. (832) Ondergeteekenden betuigenmede namens hunne kinderenhunnen innigen dank voor de vele blijken van deelneming, bij het overlijden hunner geliefde oudste en eenige dochter ondervonden. J. SCHERPENHÜIJSEN. G. SCHERPENHÜIJSEN— RUSTIGE. Haarlem, Febr. 1885. (833) Groote Markt, Haarlem. Ter gelegenheid van den Vastenavond Maandag 16 Februari, opvoering van Drama en Grand-Spectacle in 7 Taf., door F. H. Stoel. Verdeeling der Tafereelen: late Taf. Het Afscheid. 24e Taf. Tijding uit het Leger. 34e Taf. De Moordaanslag. 44e Taf. De Grot van Mirna. 54e Taf. Ter dood veroordeeld. 64e Taf. Geno- veva in 't Woud. 74e Taf. Zegepraal der deugd. Aanvang 7% ure. Prijzen der Plaatsen1ste Rang f 0.75, 2de Rang f 0.50. Plaatsbespreking op den speeldag, van 102 ure, h 10 Cents extra per plaats. (834) Gevraagd tegen Mei aanstaande, in een klein gezin te Haarlemeene knappe zindelijke, eerlijke van de P. G.die goed kan koken en werken, als meid-allesn zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden. Brieven franco onder N°. 835bij De Erven Loosjes te Haarlem. De Heer en Mevrouw DE GELDERSWEMER, betuigen bij deze hunnen hartelijken dank in het bijzonder aan de Schoolvriendinnen hunner onvergetelijke JEANNE voor de treffende en hartelijke be wijzen van vriendschap aan hare nagedachtenis' gewijd. Haarlem, 13 Februari 1885. Tegen Mei wordt verlangd: Parklaan 7, eene knappe fatsoenlijke P. G.niet onder de twintig jaar tegen goed loon en verval. Brieven franco onder N°. 837, aan het bureau van dit blad. Met Mei a. s. vraagt Mevrouw KERBERT, Kenaupark 22, eene fatsoenlijke DIENSTBODE, be kend met keuken- en huiswerk. Mevrouw VAN VLADERACKEN, Frans Halsplein N°. 2vraagt tegen Mei eene bekwame genegen ook huiswerk te verrichten Mevr. GARRER, Wilhelminastraat 58, vraagt met Mei eene bekwame Spreekuur 's avonds na 8 nur. Met 1 April een benoodigd bij Mevr. DE CLERCQ VAN WEEL, Kenanpark 23. Mevrouw DE ROO VAN ALDER- WERELT, Florapark 20, verlangt met 1 Mei eene van de P. G., die huiswerk moet verrichten. (842) Men vraagt ten spoedigste een niet beneden de 16 jaar, in een klein gezin. Zich te vervoegen tusschen 12 en 1 nnr Houtplein llzwart. (843) Gevraagd een (844) van 12 a 13 jaar, om 's avonds te zeven uur eenige boodschappen te doen. Adres Ged. Oudegracht 85. Men vraagt tegen 1° Mei eene eenvoudige R. C. bij twee jonge kinderentevens goed kunnende naaijen, mazen en strijken. Zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden. Brieven franco aan het bureau van dit blad onder n° 845. Een .Tongmensch vraagt LES In WISKUNDE. Brieven met conditiën, onder N°. 90, aan het Adv.-Bureau van C. M. NOBELS, Wolstraat 7. (846)

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 3